m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 3 Februari 1922. 13252. Bureau K Abon post 2.50 - -Te^on—a. A. Uü? KM 15 cent, iranco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. OEMA11KT nementen per 3 maanden 2. per week per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. a Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 2 Februari 1922 het verzoek van M. BERNS om vergunning tot uitbreiding van de smederij in het pand Lange Achterweg 31, kadastei Sectie B. No. 1831 met een electromotor van 1/4 P.K., drijvende een ventilator, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 3 Februari 1922. Buftenlitndsföb Nieuws- HET CONCLAAF. Uit Rome meldde men dd. 1 Febr. aan „De Tijd" De maarschalk van het Conclave heeft een hofhouding samengesteld, bestaande uit vier kap;teins, een secretaris en een edelman. Vandaag werden dit nog ter aanvulling bij de derde Requiemmis, opgedragen voor de zielerust van Z. H. Paus Benedictus XV, de aanwezige Kardinalen toegesproken, door Mon seigneur Galli, die zich bij de lijkrede van de LaLijnsche taal bediende. Hij bracht in herinne ring de groote verdiensten, welke de overleden Paus, na eerst den doctorsgraad in het recht te hebben behaald, als auditeur bij de nuntiatuur te Madrid en daarna bij zijn werkzaamheden op de aartsbisschoppelijke secretarie heeft bewe zen. Vervolgens sprak Mgr Galli over het zegenrijk pontificaat van Benedictus XVdie gedurende den wreeden oorlogstijd veel heeft gedaan om het lijden der menschheid te ver zachten en zijn invloed heeft aangewend om den vrede tot stand te brengen. Morgen wordt in de Paulinuskapel de Mis van den H. Geest opgedragen door Mgr. Van- nutelli. Een schaar van werklieden is bezig om de Sixtijnsche kapel voor het Conclave in gereed heid te brengen. Voor iederen Kardinaal wordt een troonhemel gemaakt, een tafel en een bid- stoel geplaatst. De plaatsen zijn afgescheiden door schermen. Kardinaal Van Rossum heeft cel no. 56. Voor het altaar is een groote tafel geplaatst, waar de stemopnemers plaatsnemen. De toebereidselen voor het Conclave zijn nage noeg geëindigd'. Het Conclave wordt geopend morgen om half vier. De uitslag van de Pauskeuze zal vermoedelijk Zaterdag of Zondag bekend zijn. Iedere kardinaal heeft een conclavist en een bediende tot zijn beschikking. Het Conclave heeft een secretaris met twee adjuncten, een biechtvader, een sacristijn en drie huisbroeders en twee bedienden, drie geneesheeren, twee apo thekers, een econoom met twee assistenten, be nevens elfbedienende religieuzen voor de keuken, verder zeven ceremoniarii, twee architecten, twee opzichters, vier brandmeesters, twee nachtwa kers en verschillende technici en beambten, behoorende tot het onmisbare huishoudperso- neel. De kaarswijding op O.L. Vrouw Lichtmis heeft volgens gewoonte plaats gehad. De Kardinaal-kamcrlengo heeft eveneens vol gens gewoonte de edelwacht zijn dank betuigd, voor de diensten, bewezen tijdens het sterven van den Paus. De „Msb." verneemt uit Rome Gistermorgen begonnen ten Vaticane de ceremoniën welke aan de opening van het Con claaf voorafgaan. Om 9 uur arriveerden ten Vat'cane alle kardinalen, die zich naar de Zaal der Para menten begaven, waar zich de stoet formeer de, die z:ch door de Hertogs- en Koningszaal naar de Paulijnsche kapel begaf, waar de H. Mis van den H. Geest werd opgedragen. De stoet werd voorafgegaan door Zwit- sersche garden en edelgarden. Volgden vijftig kardinalen vergezeld van hun respectieve se cretarissen en geëscorteerd door Zwitsersche garden. De H. Mis werd gecelebreerd door den kar dinaal-deken Vannutelli. Het koor der Six tijnsche kapel onder leiding van maestro Perosi voerde de Mis van Palestrina „Iste Confessor" Uit. Na de H. Mis werd het gebed voor de Paus keuze gebeden. Na bijwoning der H. Mis begaven de kardina len zich naar de zaal van het Consistorie, waar zij hun laatste vergadering hielden. Om 12 uur 'smiddags nam prins Chigi Al- bani, maarschalk van het Conclaaf, bezit van zijn appartement in het Vaticaan. De Zwit sersche garden betrokken de «erewacht bij den jugang van het Conclaaf, waar de vlag geheschen is met het wapenschild van het huis Chigi Albani. DE CONFERENTIE TE GENUA. Spanje schijnt besloten te hebben een werk dadig aandeel te nemen aan de conferentie van Genua, aldus wordt uit Madrid aan de „Times" gemeld. Deze mededeeling zou diegenen kun nen verbazen, die de afnemende belangstelling hebben gevolgd, welke Spanje den laatsten tijd in den Volkenbond toont, zooals aan het licht is gekomen bij de weigering aan de oplossing van de Opper-Silesische kwestie en de toene ming van een niet openlijk vijandige perscam pagne tegen de werkzaamheden van den Bond. Er bestaan verschillende redenen voor deze verandering zegt de correspondent. Nieuwe be zems vegen schoon en Maura, de tegenwoordi ge vooruitziende minister van Buitenlandsche Zaken, schijnt voornemens te zijn om in en kele opzichten te breken met de politiek van zijn voorganger. De tegenwoordige publieke belangstelling in de buitenlandsche politiek van het land werd pijnlijk getroffen door het bericht, dat men op het punt stond, de kwestie van Tanger te Cannes te bespreken buiten Spanje om De pers haalde dit aan als een be wijs, dat Spanje's buitenlandsche politiek zich op den verkeerden weg bevindt. Blijkbaar zal dit thans veranderen. De re geering heeft een commissie benoemd, be staande uit Sanchez de Toca, voorzitter van den Senaat en verschillende ex-ministers, om de agenda der conferentie te bestudeeren en voorbereidende maatregelen te nemen voor een actieve deelneming. Sanchez de Toca, die voorzitter is van deze commissie, is hier de juiste man op de juiste plaats, Hij heeft een grondige studie gemaakt van economische vraagstukken en zijn ruime denkbeelden stellen hem in staat, de interna tionale vraagstukken in het juiste licht te be schouwen. DUITSCHLAND. De spoorwegstaking. Wolff seint uit Berlijn Een eigenlijke haard van de staking bevindt zich in enkele gedeelten van Noord- en West- Duitschland, bepaaldelijk in Saksen. In Zuid-Duitschland heeft ze tot dusver wei nig aanhang gevonden. In het Berlijnsche district heeft het regel matig treinverkeer opgehouden. In Mecklen burg reden 's morgens nog alle in de dienstrege ling aangegeven treinen. In de districten Essen, EIberfeld en Munster is het geheele treinverkeer stopgezet. In Thuringen zijn groote stoornissen in den dienst voorgekomen. In Frankfort, Bres- lau en Hamburg is hettrein verkeer gehee1 onder broken. De regeering treft overal maatregelen om arbeidswilligen in dienst te nemen. Over het algemeen staakt slechts het rijdend personeel, terwijl het stationspersoneel op hun post is verschenen. Twee leiders van de stakings beweging zijn gisteren te Berlijn gevangen geno men, terwijl bij verschillende Berlijnsche groote banken deposito's in beslag zijn genomen, welke de aan de staking deelnemende vakorganisaties daar hadden. Wolff uit Freiburg in Breisgau De Rijksvakbond van Spoorwegpersoneel, afdeeling Baden, heeft besloten, dat voorloopig in Baden niet gestaakt zal worden. Belga seint uit Mainz In de twee spoorwegdirecties van Keu len en .Mainz is het verkeer niet onderbroken. Te Keulen, aldus seint Wolff vandaar, is het personeel nog niet in staking gegaan.De treinen naar het Oosten kunnen niet verder dan Essen en EIberfeld. De opperbevelhebber in het bezette gebied heeft gedreigd in een verordening, dat hij spoor wegpersoneel, dat dienst weigert, voor den krijgs raad zal brengen. Het hoofdbestuur der Vakvereeniging van Duitsche Spoorwegbeambten heeft een besluit genomen, waarin vastgesteld wordt, dat de rijks- vakvereeniging, die de staking prolameerde, nagelaten heeft zich met de overige groote spoor wegorganisaties in verbinding te stellen, waar door reeds bij voorbaat de staking geen afdoend resultaat kon hebben. Onderhandelingen zijn met de regeering aange knoopt die tot een voorloopig resultaat leidden. Gezien den ernstigen toestand, waarin het Duitsche volk verkeert, in het bijzonder ten opzichte van het buitenland, weigert de vak vereeniging aan den oproep van de Rijksvak- vereeniging gehoor te geven. De gevaren, die een staking voor de arbei ders in de groote steden en voor de zuigelingen zou medebrengen, zijn zóó groot, dat zij zich niet mede schuldig wil maken, om deze ellende nog te verergeren. De Duitsche regeering gaat voort, krasse maatregelen te nemen tegen de stakers. Het be richt, dat leiders der beweging zijn gevangen genomen, wordt bevestigd. Hedenmorgen vroeg zijn twee bestuursleden der Reichsgewerkschaft Deutscher Eiscnbuhnbeambter gearresteerd. Ver der heeft de politie een bedrag, dat in de millioe- nen loopt en als stakingsgeld wordt beschouwd, in beslag genomen. De politie is eenvoudig uit gegaan van het standpunt, dat het vermogen der stakende vakvereeniging voor stakingsdoel einden kan worden gebruikt en heeft daarom bij een groote Berlijnsche bank de gelden, die daar op rekening staan van de vakvereeniging en eenige millioenen mark bedragen, in beslag genomen. Men kan verdere inbeslagnemingen verwachten. Binnenland. Kamers van Koophandel en Fabrieken. In aansluiting aan het reeds vermelde bericht, verneemt men dat met betrekking tot de ver kiezing van leden van de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken in het kiesrecht reglement ingrijpende wijzigingen worden aan gebracht. De nieuwe regeling zal wel met meer van mvloed zijn op de candidaatstelhng, maar wel op de stemming, die in het begin van Maart wordt gehouden. De voornaamste der voorgenomen wijziging betreft die van art. 38 dit artikel, dat de wijze van berekening van den uitslag eener stemming inhoudt, zal worden vervangen door een reeks nieuwe artikelen, waarin, met behoud van het personenstelsel, een regeling van de overdracht van stemmen, welke een candidaat boven het kiesquotient mocht hebben behaald, is opgeno men. De thans geldende regeling kent zoodanige overdracht niet. Wat betreft het uur van aanvang en den duur der stemming, hierover zal in elk district ten aanzien van ieder der daarin gevestigde stem- bureaux door het hoofdstembureau kunnen worden beslist. Voorts zullen er nog eenige wijzigingen van meer internen aard worden aangebracht. De politie-trocpen. Naar wij vernemen zijn, met ingang van 3 Februari 1922, de 3e en 4e compagnie Poli tie troepen (bestemd voor Noord-Brabant en Zee and) opgeheven. Het daarbij ingedeeld perso neel is voorloopig verdeeld over de overige zes compagniën. Het ligt in de bedoeling, de sterkte der Po- litietroepen terug te brengen tot 2 compagniën -(de le en 2e compagnie), met een gezamenlijke sterkte van 200 onderofficieren en 500 korporaals of soldaten. De opheffing van de 4e, 5e 6e en 7e compagnie zal op 1 April a.s. een aanvang nemen. (Tel.) Hooge belastingen. De correspondent van het Hbld. te Emmen schrijft Waar in de pers de meest wilde geruchten gingen omtrent de hier te betalen belasting bedragen, zij hier vermeld dat de hoogstaange slagenen voor de gemeentelijke inkomstenbe lasting ongeveer 20 procent zullen moeten be talen van het belastbaar inkomen. Bij een be lastbaar inkomen van 5600 bedraagt bv. het percentage voor de gemeentelijke belasting on geveer 18 procent, wat ongeveer 900 bedraagt. Waarbij aan Rijksbelastingen op hetzelfde bil jet nog ongeveer 300 komen, zoodat het totaal bedrag de 1300 nadert De belastingbiljetten te Nieuw Weerdinge uit gereikt, hebben de menschen niet weinig laten schrikken. Arbeiders, die op de steunkas teren, moeten 300700 betalen. Surséance van betaling J. Drukker Co. Volgens de gespecificeeerde opgave der baten in zake de surséance van betaling der firma J. Drukker Co te Rotterdam voorkomende in „Hand.bel.", beloopt o.m. het bedrag der effecten (netto) 26.339 en het totaal der saldi, te vorderen op debiteuren na compen satie met hetgeen aan dezelfde personen ver schuldigd is, voor zoover de vordering of schuld in vreemd geld of effecten luidt, omgere kend tegen den koers van 17 Dec. '21 1.750.086 Afschrijving wegens insolventie van debiteuren 564.937. Zooals reeds gemeld bedraagt het totaal der baten 1.239.592 en het totaal der crediteuren-vorderingen 971.070. Spoorwegstaking in Duitschland. Wegens spoorwegstaking in Duitschland raden de Nederlandsche Spoorwegen den reizigers aan, niet naar Duitschland te vertrekken. Wagonla dingen goederen worden niet verzonden. Te Oldenzaal zijn geen goederentreinen uit Duitschland aangekomen. Er hebben besprekingen plaats tusschen de Kon. Ncderl. Luchtvaartmaatschappij-autori teiten hier te lande, om indien de spoorwegsta king in Duitschland van langen duur mocht blij ken een luchtdienst op Duitschland te openen. Een gelukkige gemeente. De gemeente Vorden staat er met haar finan- cieelen toestand gunstig voor. Niettegenstaande de hooge uitgaven voor het onderwijs is de schul denlast van 45.000 tot 39.500 verminderd, d. w. minder dan het rentegevend bezit der ge meente. De Hoofdelijke Omslag is van 64.000 verminderd tot o7.800. De sekeepvaartbc-weging. In de maand Januari 1922 zijn in Rotter dam 96 schepen minder binnengekomen dan in dezelfde maand van het vorig jaar de vei- mindeiing der tonnage bedraagt 144.497 tons. In Antwerpen kwamen 8 schepen minder binnen, maar de ingekomen tonnage is met 13.543 ton vooruit gegaan. In de haven van Hamburg zijn in dezelfde maand 220 schepen meer binnengekomen, met een totale vermeerdering van 219.817 ton. Indexcijfers van groothandelsprijzen. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek was het indexcijfer van de prijzen van53artikelen in den groothandel in December 1921 188, evenals in November. Voor voedingsmiddelen d.d. bedroegen deze cijfers in beide maanden 186. Indexcijfer Alg. Index voedings- cijfer. middelen e.d. 1901—1910 100 100 1913 114 113 1918 447 330 1919 339 318 1920 320 276 1921 206 206 Januari 1921 243 227 April 1921 201 204 Juli 1921 201 202 October 1921 193 191 November 1921 188 186 December 1921 188 186 Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zitting Donderdag2 Februari 1922. Opening 11.20 uur. Dienstplicht o. n t w e,r p, Aan de orde is het ontweq) tot nieuwe rege ling van den dienstplicht. Mevr. Pothuis-Smit (S. D. A. P.) is te gen dit ontwerp. Zij herinnert eraan, dat de Tweede Kamer slechts met een zeer kleine meerderheid dit ontwerp aannam. Men kan dus aannemen, dat in breede lagen van de bevolking niets voor dit ontwerp wordt ge voeld. Spr. herinnert aan een schrijven in het Vaderland, waarin wordt gezegd, dat de Eerste Kamer haar bestaansrecht zal hebben bewezen, indien zij dit ontwerp verwerpt. Spr. acht dit ontwerp veel te duur in dezen tijd van noodzakelijke bezuiniging en zou liever zien, dat Nederland in de ontwapening voorging. De heer S 1 i n g e n b e r g (V. D.) meent dat Nederland zelf zich toch geen voldoendebescher- mingswaarborgen kan geven en acht daarom ook dit stelsel veel te duur. De heer Verheyen (R. K.) zegt, dat ont wapening voor Nederland in verband met de huidige wereldorde vernietigend kan worden. We behoeven daarom echter nog geen militaristen te zijn. De heer Idenburg (A. R.) doet bij nie mand onder wat betreft den afschuw van den oorlog. Maar bewapening van Nederland acht hij toch nog steeds noodig. Zoolang de Volkenbond niet universeel is, kan hij daarin geen absoluut vertrouwen stellen. In de laatste vergadering van dien bond was ook zeer weinig geestdiift. Wat de arbeidersbeweging betrefthet komt spr. voor, dat dit nog maar een denkbeeld is. Hij hoopt, dat daaruit iets goeds mag te voorschijn komen. Doch op die hoop kan men geen ontwa pening doorvoeren. De geest, van de sociaal democratie is niet die, welke aan de volkeren den vrede zal verzekeren. Verder verklaart spr. zich voor het nieuwe stelsel, wat hij een minimum-eisch acht voor de sterkte van ons leger. De heer Polak (S. D.) herinnert er aan, dat de helft der Volksvertegenwoordiging zich tegen dit ontwerp heeft verklaard. Het land bezwijkt bijna onder de schulden en liet volk onder de lasten. Iedere vermeerdering der uit gaven wordt met angst tegemoet gezien. Een goede uitrusting van de artillerie enz. za1 honderden millioenen kosten. Straks krijgen we de Vlootwet, die eveneens honderden millioenen kost. Wie zal dat betalen in den toestand, waarin ons land verkeert Is het wijs beleid om te zeggen „we doen maar", zonder ons af te vragen hoe onze' rekening te dekken Met vrij groote waarschijnlijkheid zal met zoo'n dure bewapening ons land te gronde gaan. Minister van D ij k verdedigt nog zijn. ont werp, waarna dit wordt aangenomen met 27 tegen 18 stemmen. Heden 11 uur voortzetting der vergadering. 4. 5Y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1