LAD VOOR EN OMSTREKEN. Om een schat. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 8 Februari 1922. No. 13256. Buittmlajadseh Nieuws. Binnenland. HE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal] berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Hij of krachten* wetten of veiiiidenlnflcn vow- jjeschrevcw en andere «fficieele af- en aan kondigingen van het Remeeutebsstuu*. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de FIRMA MEIJER EN STEGMAN om vergunning lot uitbreiding van de fabriek van koper-, lood- en zinkwerken in het pand West molenstraat 33, kadaster Sectie C. No. 1068, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een boor- en een slijpmachine en 2o. G. H. HOORMAN om vergunning tot op richting van een slachtplaats van vee in het pand Mariastraat 20, kadaster Sectie M. No. 10o5. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Sec retarie ter visie gelegd. Op Woensdag22 Febio .s des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuis gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk loe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hiervo- vengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig'art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 8 Februari 1922. Z. H. PAUS PIUS XI. Gisterochtend heeft Piug XI zich naar de Six- tijnsche kapel begeven, voorafgegaan door de kardinalen. Bij het binnentreden der kapel hief het zang koor het ,,Tu es Petrus" aan. De H. Vader-aldus meldt de Romeinsche cor respondent van de „Msb." zegende de aanwe zigen. Z. H. droeg den rooden met goud doorstik ten Pauselijken mantel en de gouden mijter. Op de altaartrappen waren kussens gelegd waarop de Paus neerknielde, terwijl het Te Deum gezonden werd. Daarna had de derde adorazione plaats, waarbij de kardinalen tot den voetkus wer den toegelaten en door den H. Vader om armd werden. Ook thans wisselde de Paus eenige vriendelijke woorden met de kardina len. Bijzonder vriendelijk onderhield Z. H. zich met kardinaal van Rossum. Vervolgens werden de bisschoppen en pre laten en de abt-primaat de Stotzingen, die naast het altaar hadden plaats genomen, tot den voetkus toegelaten. De nieuwe P a u s a 1 s aartsbisschop. Toen heel de wereld zich bezighield met de po litiek en zelfs 't Vaticaan als 't ware een cen trum geworden was van politieke bedrijvigheid werkte Mgr. Ratti, de Prefect dcrVaticaansche Bibliotheek, rustig tusschen zijn boeken in zijn Archief. Maar het licht kon niet verborgen blij ven, en Paus Benedictus XV, die in den terugge trokken geleerde een bekwaam diplomaat ont dekt had, gaf-hem 25 April 1918 een belangrijke opdracht, om als Pauselijk Gedelegeerde de be langen der Kefk in het troebele Polen te beharti gen, meldt ,,De Tijd." De oorlog die zijn einde naderde, woedde op zijn hevigst en de reis naar Warschau bleek Hij zag mij eenigszins onthutst aan en sprak toen Wacht mij dan om half vijf aan. uitgang nummer veertien. Ik ging heen en gebruikte den overigen tijd om te eten en wat betere kleederen te koopen. Tegen vier uur zou niemand in den gentlemen, die daar voor uitgang nummer veertien op en neer wandelde, meer den pianist uit de „Admi raal Jackson" herkend hebben. De kassier, een man van middelbaren leef tijd, scheen nog een zeker wantrouwen jegens mij te gevoelen en nam maar schoorvoetend mijn uitnoodiging aan, ons in een nabijzijnd koffiehuis wat te gaan verfrissehen. De zaal was leeg en we behoefden dus niet te vreczen, beluisterd te worden. Zonder iets te verbergen, deelde ik den kassier mede, in welk een zonderlingen toestand ik mij bevond en vroeg of hij als man van ervaring in geldzaken geen middel wist om mijn millioen tegen Gtiil- 'iams' pogingen in veiligheid te brengen. Na eenig nadenken antwoordde mijn nieuwe kennis Ik geloof wel, dat ik een middel weet voor u. Maar laten we te voren mijn belooning vaststellen. niet zonder gevaar. Ook was het afscheid van zijn geliefden werkkring een zwaar offer voor den Prelaat, doch hij aarzelde geen oogenblik, pakte alleen het allernoodigste bijeen de koffers zouden worden nagestuurd en ging naar zijn moeilijken post. Maar eerst wilde hij zijn vriend en raadsman, Kardinaal Ferrari, te Milaan bezoeken en diens zegen vragen voor den nieuwen werkkring. Mgr. Ratti vermoedde allerminst, dat hij drie jaar later als aartsbis schop in Italië zou terugkeeren en den zetel zou gaan innemen, die Kardinaal Ferrari zoo luisterrijk bekleedde. Mgr. Ratti was dus geen onbekende in het diocees van Milaan, te meer, daar hij in de na bijheid van die stad te Desio, geboren is. Alge meen was dan ook de vreugde, toen men ver nam, dat Z. H. Benedictus XV den Nuntius van Warschau benoemd had tot. opvolger van Kar dinaal Ferrari, en het werd als een bijzonder voorrecht beschouwd, zoowel voor den uitver korene als voor het bisdom Milaan zelf, dat de Paus hem bij het laatste Consistorie vóór zijn intrede in Milaan tot het Kardinalaat wilde ver heffen. Ook rekenen de Milaneezen het als een bijzondere eer, dat een Milanees van geboor te tot Aartsbisschop van Milaan werd verhe ven hetgeen sinds 120 jaar niet meer heeft plaats gehad. Voor zijn plechtige intrede te Milaan deed de Kardinaal-Aartsbisschop eerst een pelgrims tocht naar Lourdes, om de voorspraak van de H. Maagd voor zijn zwaren werkkring af te smeeken. Toen nam hij eenige dagen zijn intrek in het Benedictijner klooster van Monte-Cassino, daar hij behoefte gevoelde een korten Lijd zich in de eenzaamheid coram Deo voor te bereiden.. Vandaar vaardigde hij mede zijn eerste her- dexlijk schrijven uit, waar-n hij verklaarde, dg,t hij steeds gevolg wilde geven aan het devies der Benedictijnen ,,Ora et Labora" en dat zijn eerste en voornaamste zorg zal zijn de op voeding van de Christelijke jeugd. Ook waar schuwde hij in dit schrijven tegen de verdeeld heid onder de verschillende standen, tegen den klassenstrijd, tegen de oneerbaarheid in de kleeding en de ontaarding van den tijd, die met zijn toomlooze zucht naar het bezit van aardsehe goederen, met zijn. overhecrschend.f brutale macht van partij- en klassenhaat en zijn onbetamelijke mode in de kleeding een ver bijsterende gelijkenis vertoont met den tijd van het heidendom." ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld Ondanks de strenge koude was gisterochtend een groote menigte menschen in de straten van Londen opgesteld, om den koning op zijn weg van Buckingham Palace naar Westminster, waarheen hij zich ter opening van het parlement begaf, te begroeten. De toebereidselen voor de plechtig heid van vandaag zijn volgens de oude traditie ge troffen en het debat over de troonrede van den koning zal eerst later in den namiddag plaats vin den. De meeste beteekenis wordt gehecht aan de rede, door den eerste-minister te houden, welke, naar de bladen berichten, van meer dan gewoon belang zal zijn. De rede van den koning begon met een bespre king van de conferentie te Washington. Met be trekking tot het verdrag van de Stille Zuidzee zeide de koning Nu het nieuwe verdrag in de plaats is gekomen van het Engelsch-Japansche verbond, verheugt het mij, dat de overeenstemming-, die zoo lang tusschen de twee landen bestond, blijft voortbe staan, in even hartelijken geest, onder de thans tot stand gekomen regeling. Terzelfder tijd zijn Ga met me naar een notaris en onderteeken daar een verklaring, dat ge mij vijftig duizend dollars zult uitbetalen, als ik u een zeker middel verschaf, waardoor ge uw millioen behoudt. Ik stemde toe en we reden naar een notaris, om daar de verlangde verklaring te doen op maken, die ik zonder aarzelen teekende. Bran dend van verlangen, het geheime middel te kennen verliet ik het kantoor. Neen, sprak de kassier op mijn aandringen, zulke zaken behandelen we niet hier op straat. Kom straks bij me soupceren ik zal u dari aan mijn vrouw en dochter voorstellen en na het avondeten kunnen wc rustig een uurtje over onze zaken praten. Mijn adres is Thomas Hervey Garolton Avenue 240. Met (en krachligen handdruk scheidden wij. Ik had nog ongeveer drie uren voor me, die ik gebruikte, om een nieuwe woning te huren, waarheen ik mijn weinige bezittingen liet over brengen. Toen ik 's avonds bij mr. Harvey aanschelde, deed een jong meisje, in wien men op het eerste gezicht de Amerikaansche herkende, mij open. Ze bood mij met de eerste vrijmoedigheid de hand en antwoordde: Zeker mr.Hugh, nietwaai We verwachten u. Het souper was zeer gezellig na afloop trok ken de dames zich terug en de heer Harvey open de het gesprek over mijn millioen aldus Van middag zeide ik u, dat ik een middel gevonden onze betrekkingen tot de Vereenigde Staten in een stadium van nauwere vriendschap ge komen. Het welslagen der conferentie, waardoor dit is bereikt, evenals de overige groote resulta ten met betrekking tot het vraagstuk der ont wapening, hebben de geheele wereld tot groote dankbaarheid verplicht voor het initiatief van president Harding, dat als een der gelukkigste voorteekenen voor de toekomst der internationa le betrekkingen mag worden beschouwd. Vervolgens besprak cle koning in zijn boodschap het vraagstuk der schadevergoeding en de bespre kingen, die thans met Frankrijk en België worden gevoerd, met het doel een overeenkomst te tref fen voor een gemeenschappelijk optreden in het geval van een niet uitgelokten aanval door Duitschland. De toestand in het naburige Oosten, aldus zeide de koning verder, blijft de zorgvuldige aan dacht der regeering trekken en het is mijn ernsti ge hoop, dat de aanstaande besprekingen der Ge allieerden te Parijs tot een spoedige oplossing zul len leiden, waardoor aan het conflict op een voor alle betrokken partijen eervolle wijze een einde zal worden gemaakt. Over het vraagstuk der werkeloosheid zeide de koning, dat dit in hem zeer groote bezorgdheid wekte, en dat het ten zeerste de aandacht van zijn ministers zal blijven trekken.Het eenige mid del voor dezen desolaten toestand moet gevonden worden in het tot rust komen van den internatio nalen wedijver en van het internationale vertrou wen, en in verbetering van den toestand van han del en nijverheid over de geheele wereld. Daarom begroet ik, aldus zeide de koning, de toebereidselen, die thans getroffen worden voor de bijeenkomst van een internationale conferen tie te Genua, op welke, naar ik vertrouw, het mo gelijk zal zijn, den vrede te vestigen op een be hoorlijken grondslag in geheel Europa om tot een regeling te komen van de vele belangrijke vraag stukken, die verband houden met de dringende behoefte, aan financieel en economisch herstel. DE CONFERENTIE TE GENUA. Ook de „Times" meldt dat de grootste terughou ding bewaard wordt over den inhoud van de Fransche nota over de Genueesche conferentie, welke gisteren op het ministerie van buitenland- sche zaken is afgegeven. De „Daily Telegraph" verneemt dat Poincaré's opvattingen de hoofdtrekken die de Parijsche pers had aangegeven, van nabij, ofschoon niet precies volgen, en de „Times" gelooft dat het do cument inhoudt dat Frankrijk de uitnoodiging voor Genua aanneemt. Tegelijkertijd is er onge twijfeld ook een exemplaar van naarRome gezon den. Andere bladen merken op dat Poincaré's aan dringen op het ongerept houden van de bestaan de tractaten enkel in overeenstemming is met de resolutie van Cannes. Ook geeft men te kennen dat de nota nadruk legt op het gewicht om van deSowjet de aanvaar ding van de voorwaardem onder welke de uit noodiging tot haar gericht is, te eischen voor hare afgevaardigden tot de conferentie worden toege laten. De „Daily Telegraph" voegt eraan toe, dat de Fransche nota de raadzaamheid aanbeveelt, dat Frankrijk, Italië en Engeland een gemeenschap pelijk beginsel van hun politiek uitwerken, voor de conferentie van Genua bijeenkomt. In officieele kringen te Washington wordt verwacht, dat het antwoord van de Vereenigde Staten op de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie te Genua, nog deze week verzonden zal worden. Het antwoord zal feitelijk een aanvaarding der uitnoodiging behelzen. had. Het is echter niet voldoende uw kapitaal tegen roof en diefstal in veiligheid te brengen ook is het niet genoeg, uw persoon te beschermen tegen misdadige aanrandingen, hoe nuttig dit op zich zelf ook zij. Veel noodzakelijker is het echter,'dat zij, die er belang bij hebben u uw millioen te ontnemen, tot de overtuigiug gebracht worden, dat alle moeite daartoe aangewend vnichteloos is. En het middel om dit te bereiken, meen ik gevon den te hebben. Nu, daarvoor kunt ge wel vijf tigduizend dollars over hebben. Het handelt zoo Morgenochtend komt ge aan onze bank en deponeert daar tegen kwitantie uw millioen.In die kwitantie moet ge echter een clausule laten opnemen, dat het kapitaal niet vóór den 27en September 's morgens te 10 uur kan worden teruggeëischt en dan nog alleen door den persoon, wiens portret op de door di recteur en hoofdkassier onderteekende kwitantie staat. Hoe meer ge dan deze kwitantie toont, des te meer zal iedereen overtuigd worden, dat- ze voor ieder ander waardeloos is. Ik vond het plan van den heer Harvey uit stekend en aarzelde niet het reeds den volgenden dag uit te voeren. Aanvankelijk maakte de directeur der Bank zwarigheden, maar dank zij Harveys voorspraak waren deze spoedig over wonnen. Moeilijk kan men zich een voorstelling ma een van het heerlijke gevoel, dat mij beving, oen ITALIË. De Nicola, de voorzitter van de Kamer, die de vorming van een nieuw kabinet op zich heeft genomen, zal naar gemeld wordt trachten een concentratie-kabinet te vormen. Daarin zullen alle partijen met uitzondering der socia listen vertegenwoordigd zijn. Prins Hendrik. De Prins zal deelnemen aan een gastmaal, dat de Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Philips, a.s. Donderdagavond in het gebouw der Amerikaansche legatie geeft. Aanslagbiljetten Rijksinkomstenbelasting. D'e Groninger Chr. Besturenbond heeft, naar de Stand meldt, aan den minister van financiën verzocht, maatregelen te nemen, waardoor de achterstand in de uitreiking van de aanslag biljetten in de Rijksinkomstenbelasting in den kortst mogelijken tijd worde ingehaald, en zoo danige voorziening te treffen, dat de eerste der tien maandelijksche termijnen, waarin de aan slagen moeten worden voldaan, vervalt op den laatsten dag der maand, in welke het aanslag biljet is uitgereikt. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman. Men bericht, dat de hoogeerw. hooggel. heer Mgr. dr. A. C. M. Schaepman, proost van het Metropolitaan Kapittel, president en professor van het Groot Seminari „Rijsenburg" te Drie bergen, ernstig ziek is. Z. IJ. Eerw. is lijdende aan griep met longontsteking. Onze gezant te Washington. De Nederlandsche gezant te Washington, mr. ■J. C, A. Everwijn, die hier te lande met verlof vertoeft, zal a.s. Vrijdag met zijn echtgenoote naar zijn post terugkeeren. Staatspartij voor Volkswelvaart. Te 's-Gravenhage 's weer een nieuwe partij opgericht de Staatspartij voor Volkswelvaart, welke zich ten doel' stelt te bevorderen, dat in de Tweed# Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden vrouwen en mannen zitting zullen krijgen, die zich vrij voelen van de tot nu toe gehuldigde politieke leuzen, en daarom a. zich zullen verzetten tegen wetgeving, die zich richt op eenzijdige bevoordeeling van klasse of groep b. willen bevorderen zuinigheid bij wetgeving en in het beheer der geldmiddelen, zoowel in de toekomst als met betrekking tot bestaande rege lingen c. de regeering uilen steunen in hare pogingen om het vorenstaande te verwezenlijken d. het algemeen belang onvoorwaardlijk stel len boven partij- en groepenbelangen en dus een algemeene welvaartspolitiek erkennen als de eenig juiste en rechtvaardige. Een program van actie spreekt zich uit over het stelsel van evenredige vertegenwoord'g'ng de werkwijze en mrxhting der overheidsdiensten de sociale verzekeringen; d Arbeidswet, bestrij ding van overheidsbemoeiing terugkeer naai normale toestanden in de woningvoorziening en het woningbedrijfde onderwijswetgevmg en strenge regelen voor nieuwen schoolbouw. Verder spreekt het program zich uit voor vrijhandel in den ruimsten zin steun aan het streven naar ontwapening met beperking van ui gaven voor leger en vloot; gelijkstelling van ik mijn millioen in veiligheid wist. Ik besloot de drie maanden, die nog moesten verloopen, voor ik van mijn millioen zou kunnen genieten, te New-Orleans door te brengen. Eerst echter bracht ik in de overmaat van mijn vreugde den heer Clinton nog een bezoek en vertelde hem, welke uitstekende maatregelen ik had genomen om mijn millioen in veiligheid te bren- Spottend keek de milliardair mij aan Uitstekend, meneer Hugh uitstekend1 pra hij Maar toch zeg ik u Wees op uw hoede, wan Guilliam is misschien toch nog slimmer dan gij Houd beide oogen open en verzuim vooral geen enkelen voorzorgsmaatregel. Een gebaar beduidde mij, dat hij verder ons onderhoud als geëindigd wenschte te beschou- Twee maanden waren intusschen voorbijge gaan ik had mijn voornemen, naar New Orleans te gaan opgegeven en kwam bijna iederen avond bij den heer Harvey. Natuurlijk was bijna altijd het millioen het onderwerp van ons gesprek. Terwijl de dames het volkomen met mij eens waren, dat het kapitaal volstrekt geen gevaar liep, hield mr. Harvey vol, dat absolute veilig heid niet te verkrijgen was en dat hij zelfs op het middel, door hem gevonden, niet volkomen vertrouwde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1