Aangezien Nederland geen onderteekenaar is van het bedoeld tractaat en de Nederlandsche bezittingen in het gebied van den Stillen Oceaan dientengevolge niet in deze overeenkomst zijn begrepen, wenscht de Regeering van de Ver. Staten van Amerika, begeerig elke gevolgtrek king welke in strijd zou zijn met den geest van het verdrag te voorkomen, te verklaren dat zij vast besloten is de rechten van Nederland met betrekking tot zijn insulair bezit in het gebied van den Stillen Oceaan te eerbiedigen. Deze verklaring neemt alle onzekerheid weg. Niet alle wolken zijn weggevaagd maar dat wij een stap vooruit zijn gegaan acht spr. zeker. De vergadering wordt dan verdaagd tot heden. Binnenland. Uit het drukkersbedrijf. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van de hoofdbesturen der verschillende arbeiders organisaties in het drukkersbedrijf, ter bespre king van het voorstel door het hoofdbestuur der patroonsbonden gedaan, inzake loonsverlaging, arbeidstijdverlenging en prijstariefvermindering. Een definitief resultaat werd op deze vergade ring nog niet bereikt. De Gooische gemeenten. De samensmelting van verschillende gemeen ten in het Gooi, welke op het oogenblik bij Gedep. Staten van Noord-Holland in voorberei ding is, zal niet omvatten de vijf gemeenten, zooals de geruchten luiden, maar alleen Bussum en Naarden en misschien ook Huizen. (Hbl.) De Scheveningsche buitenhaven. Men verneemt dat het plan van den minister van waterstaat, tot verbetering van de Scheve ningsche buitenhaven(verlenging van de hoofden) binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Arbeidstijd in het bouwbedrijf. De minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid de overweging aanhangig ge maakt van een voorontwerp van een Konink lijk besluit tot wijziging van het overgangsbe- sluit 1920,daartoe strekkende, dat tot 1 October 1923 door een arbeider van 16 jaar of ouder in het tijdvak van 1 April tot 1 October op in aanbouw zijnde bouwwerken en bij grond- of graafwerken, dienende tot voorbereiding van dezen bouw, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid mag worden verricht. Oorlogsbegrooting. Uit de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake de oorlogsbegrooting blijkt, dat ongev. 2300 beroepsmilitairen den dienst moeten verlaten. Het ligt in het voornemen de lichting 1917 in 1922 niet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te doen komen. Het eindcijfer der begrooting is als gevolg van een aantal verminderingen enz., die bij Tweede Nota van Wijzigingen in het wetsont werp worden aangebracht van f 73.801.418, teruggebracht op 71.503.439. De Kamerverkiezingen. Volgens de N.H. Grt. is het bedanken van mrJ. Ankerman voor een candidatuur van de Chr. Hist. Unie mede een gevolg van eenigszins ver anderde politieke opvattingen. Mr. Ankerman's sympathieën zouden n.l. den laatsten tijd meer gaan in de richting van deHervormdeStaatspar- tij. Wit-gele kruis. In de vergadering van de Bossche Diocesane Federatie van het Wit-Gele-Kruis werd mede gedeeld, dat de oprichting van een nationale organisatie van het Wit-Gele-Kruis wordt ver wacht op den Katholiekendag te Nijmegen. Twee gemeenten in moeilijkheden. Men meldt uit Wormer aan de „Tel." Het was bekend, dat vooral de gemeente Wor mer er financieel slecht voor stond en daar be loofde regeeringshulp uitbleef,heeft het gemeente bestuur alle moeite gedaan om aan zijn ver plichtingen te voldoen, d.w.z, op tijd de aflossin gen der renteüitkeeringen te doen geschieden. Het gevolg daarvan is, dat de heer S., ban kier te Wormerveer ongeduldig werd. In de laatste raadszitting werd dan ook voor lezing gedaan van eene missive, waarin deze nogmaals aandrong op spoedige aflossing van geleende kasgelden, „daar was gebleken, dat de gemeente aan de door de Ned. Bank gestelde eischen voor het discontabiel zijn van accepten niet kan voldoen." Wormer heeft intusschen nog geene bronnen gevonden om uit te putten en komt er niet spoedig daadwerkelijke regeeringshulp in den vorm van contanten, dan ziet het er voor deze gemeente niet best uit. Wormerveer staat er financieel zeker wel sterker voor dan het kleinere Wormer, maar door allerlei strubbelingen in den raad en daar buiten ondervindt het toch ook moeilijkheden bij zijn financiering,zoodat het niet verder ver- leenen van credieten ook voor deze gemeente lastig genoeg kan worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris W. A. van Dolder. Afslag 10 Febr. I. Een heerenhuis en erf te Schiedam, aan de Hoogstraat 198, groot 74 c.A. In veiling voor 8100, niet verk. II.. Een woonhuis met vrije bovenwoning, erf en open grond te Schiedam, aan de Prins Frede- rik Hendrikstraat nr. 5, groot 1 A. 33 c.A., In veiling voor 7500, niet verk. III. Een woonhuis met vrije Bovenwoning, erf, open plaatsje en achteruitgang aan de Breed- straat nr. a-b, groot 37 c.A. In veiling voor ƒ10.25 verk. voor 1025. IV. Een woonhuis en erf met open grond te Schiedam, aan de Wilhelminastraat nr. 22, groot 37 c.A. In veiling voor 750, verk. voor 760. V. Een woonhuis en erf met open grond te Schiedam, aan de Kortlandstraat nr. 5/15, groot 38 c.A. In veiling voor f 875, verk. voor 875. VI. Een woonhuis en erf met open grond te Schiedam aan de Bakkerstraat nr. 21/29, groot 62 c.A. In veiling voor 1050, niet verk. VII. Een woonhuis en erf met open grond te Schiedam aan de Bakkerstraat nr. 21/39, groot 64 c.A. In veiling voor 1050, niet verkocht. VIII. Een woonhuis en erf te Schiedam, aan den Langen Achterweg nr. 13, groot 54 c.A. In veiling voor f 1300, verk. voor 1440. IX. Een woonhuis en erf te Schiedam, aan den Langen Achterweg nr. 55/2, groot 36 c.A. In veiling voor-f 500, uit de hand verk. X. Een woonhuis en erf en open grond te Schiedam aan het Bagijnhof nr. 22, groot, 46 c.A. In veiling voor f 600, verk. voor 600. XI. Een woonhuis en erf te Schiedam, aan den Langen Achterweg no. 53, groot 37 c.A. In vei ling voor 950, uit de hand verk. XII. Een woonhuis met loodsje, erf en open grond te Schiedam, aan den Langen Achterweg nr. 57, groot 57 c.A. In veiling voor 1125, uit de hand verk. Tot Commandant der Brand weer alhier is in de plaats van den heer Chr. Krij ger, die om gezondheidsredenen ontslag moest nemen benoemd de heer H. B. I. Aikema, inge nieur bij gemeentewerken alhier. Door de politie zijn aangehou- den de 15-jarige jongens J. J. D. en H.O., wegens diefstal van hout. Proces verbaal wordt opgemaakt. Nog is door de politie aange houden de 13-jarige J. C. v. Fr.wegens zakken rollerij. UIT ROTTERDAM. Gister heeft de gemeenteraad alhier den g a s- p r ij s verlaagd tot 11 x/2 cent per M3. UIT DELFT. Het aantal werkloozen is te Delft in de laatste veertien dagen met ongeveer 100 toege nomen en bedraagt thans, volgens opgave van de arbeidsbeurs ruim 650. INGEZONDEN GROND AAN DEN MAASKANT. Mijnheer de Redacteur Mijn firma heeft eenigen tijd terug aan den Gemeenteraad van Schiedam een schrijven doen toekomen inzake de door B. en W. gevoerde grondpo'it'ek, welk schrijven in de zitting van Vrijdag jl. werd behandeld. Het is naar aanleiding van het verhandelde dat ik mij verplicht gevoel van Uw geacht blad eenige ruimte te verzoeken voor het opnemen van nadere toelichting, repliek en terechtwijzing en vertrouw ik, dat U mij hiermede wel ter wille zult zijn,waarvoor bij voorbaat beleefd dank. Ik wil aantoonen, aan de hand der Raads- verslagen in de Schiedamsche couranten dat 11 November 1919 een fabriek een aanvrage indiende voor het huren of anderszins van een terrein aan de Maaskade, terwijl twee jaren later, nam. 17 November 1921, nadat door mij eveneens een aanvrage tot huur of koop van hetzelfde terrein was ingediend geworden, mij werd bericht, dat de Gemeente Schiedam nog geen definitief besluit daarop kon nemen, ergo op dien datum nog aan de eerste firma gebonden was. Nu verklaart de heer Houtman wel in den Raad, dat op het stuk grond in questie maar drie maanden optie was gegeven en wel tot 1 April 1921, maar wat is daarna dan gebeurd, dat ik van 9 Augustus tot 5 December heb moeten wachten en zooals door den heer Scheffers zeer terecht opgemerkt, aan een lijntje ben gehouden Toen ik verzocht om beslissing v o o r 15 Novem ber, ware het zeer eenvoud'g geweest een tele gram -naar de bevoorrechte firma in Indië te zenden en daarin definitief antwoord te, vragen. B. en W. hadden uit het in te komen antwoord hun conclusie vermogen te trekken en mij hiernaar kunnen adviseeren. Voor een ter rein, dat jaarlijks ongeveer tien du-zend gulden -n de gemeentekas laat vloeien, ware een der gelijke uitgave m.i. zeer wel op haar plaats ge weest. Of verkeeren de Schiedamsche financien in een dergelijken bloeienden toestand, dat tien duizend gulden meer of minder „keine Rolle spielt" Opzettelijk gebruik ik voor het laatste ge deelte van den vorigen zin een Duitsche uitdruk king en juist daarom, omdatook de heer Houtman in zijn betoog eenDuitsch woord heeft gebezigd en wel „Schadenfreude" in zuiver Hollandsch vertaald „leedvermaak." Wil de heer Lloutman mij eens een definitie van dit mooie woord geven Volgens mij kan er slechts leedvermaak zijn aan de zijde des heeren Houtman, het is toch moeilijk aan te nemen, dat I K leedvermaak kan hebben, daarvoor heeft deze onverbeterlijke fout van Grond bedrijf mij te veel schade berokkend. Is het, om dat ik^ gedwongen ben geweest elders terrein te huren en te koopen onder condities en omstandig heden, die bij het terrein Maaskade verre ten achter staan Moet ik leedvermaak hebben, wanneer ik zie, hoe de stadsfinanciën lijden onder onoordeel kundig beleid, terwijl ik aan den anderen kant buitensporig hoog in de belastingen word aan geslagen en wij, ingezetenen van Schiedam, al leen betalen in de hooge lasten dezer Gemeente, waartegenover hoegenaamd geen lusten staan Ik vraag den heer Houtman nogmaals hiervan eenige verklaring, zoomede van zijn uitdrukking „dat uit mijn adres aan den Raad andere con clusies kunnen worden getrokken, die men wel denkt, maar niet zegt." De heer Houtman schijnt op mijn firma en mij zeer gebeten en heeft zich over ons reusachtig kwaad gemaakt. Ik betreur dit, vind het niet goed, dat een Wethouder zich direct door zijn gevoelens laat medesleepen, indien men hem opmerkzaam maakt zij het indirect op on juiste gedragslijn in zijn politiek. Wat ik wensch, desnoods ten koste van alles, is de volle waarheid en wanneer ik dit ook in de gemeentepolitiek wensch, dan is dit mijn volle recht. Het komt mij voor, dat door den heer Houtman in zijn verweer aan den heer Hij man, het is voorgesteld, alsof het verloop dei- zaak mijn schuld zijn. Ik had mij direct tot hem moeten wenden, de Directeur van Gemeente werken is volgens hem maar een „quantité négligeable".Vragen wij ons af, wat gezien het standpunt van den heer Houtman dan eigen lijk voor Schiedam een dergelijke autoriteit nut heeft De Gemeenteraadsleden schijnen de aange legenheid ook niet van genoegzaam belang te hebben gevonden/althans zie ik slechts eenige namen van leden vermeld, die iets voor mijn juist standpunt voelen. Durven dan slechts weinigen onder Raadsle den voor hun meening uit te komen, zelfs ook niet, wanneer het de werkelijke belangen der Gemeente Schiedam geldt Ik vraag mij af, mijnheer de Redacteur,waarvoor is men dan Raadslid Het gaat hier niet in het bijzonder over deze zaak, doch meer ten gunste van een goeden gang van zaken in het algemeen, dat het mij gewenscht zoude voorkomen, indien meer dere aandacht en controle aan een dergelijk beleid werden gegeven. De heer Lloutman heeft zijn rede in den Raad aangevangen met de mededeeling, dat mijn firma niet aan het debat kon deelnemen. Ik verwacht, dat hij de kolommen der Schie damsche Couranten wil bezigen om langs dezen weg van antwoord te dienen. S. S. Vles Jk., (Firma M. van Emden.) Schiedam, 10 Februari 1922. Gemengd Nieuws. De moord te Rotterdam en de moord in den trein. Gistermiddag heeft het parket bij de recht bank te Rotterdam, met inbegrip van het justi tie- en politiepersoneel in het geheel 21 heeren, een huiszoeking gedaan op de kamers van den ge arresteerden student. J. van A. aan den Nieuwen Rijn, te Leiden. De huiszoeking heeft geruimen tijd geduurd. Gevonden zijneen groote,vlijmscher de dolk en een kleinere dolk. Voorts zijn uit de W.C. nog verschillende revolverpatronen opge haald. Het is gebleken, dat Van A. een groot deel van zijn correspondentie heeft verbrand, doch een ander, niet onaanzienlijk deel heeft de justi tie in een vuilnisbak gevonden, waardoor zij belangrijk materiaal heeft gekregen voor het ver dere onderzoek. Het is zeer waarschijnlijk, dat behalve de stu- den Van A. en de gebroeders B. nog meer perso nen van het consortium deel uitmaken. Uit een door de ,,N. R. Crt." ingesteld onderzo'ek is o.m. gebleken, dat een zekere of zich aldus noemende C., uit Rotterdam, Van A. meermalen kwam be zoeken, welke bezoeken hij in den regel per briefkaart aldus aankondigde „Uw vriend C., uit Rotterdam, komt vandaag in Leiden, om pia nolessen te nemen." Deze zelfde G. heeft zich gisteravond nog aan de woning van A. vervoegd, en toen hij van een der huisgenooten vernam, dat Van A. niet thuis was, is hij haastig weggegaan. Het lijkt hoe langer hoe meer aan waarschijn lijkheid te winnen, dat door dit consortium heen de draad loopt, waarlangs men den geheimzinni- gen moord op mr. Wijsman wellicht zal kunnen ophelderen. Zijn wij goed ingelicht, dan moet de justitie daarvan thans ook vrijwel overtuigd zijn. Wij zouden aan het slagen van het verdere onder zoek in dezen misschien hindernissen in den weg leggen, als wij hierover uitvoeriger uitweidden de conclusie mag echter getrokken worden, dat mr. Wijsman en hier blijve buiten beschou wing de vraag, of mr. Wijsman in eenig opzicht of in eenige hoedanigheid tot de vertrouwsman- nen van het consortium behoorde in het bezit moet zijn geweest van voor de studenten c.s.com- promitteerende bescheiden, die hem, het koste wat het wilde, afhandig gemaakt moesten Worden en dat in elk geval mr. Wijsman onschadelijk moest worden gemaakt, zooals dit ook met B. het geval is geweest. Wij kunnen ;n verband hiermee nog meedee- len, dat de student Van A., d;e 15 December j.l. voor het eerst zijn Kamers aan den N'euwenRijn betrok, Oudejaarsdag op re;s >s gegaan. Hij droeg toen, volgens de verklaring van de hosp'ta. een snor. De tweede Januari is hij in zeer zenuwach- tigen toestand teruggekeerd. Zijn snor had hij toen laten afscheren en van dit oogenblik af liet hij zijn baard staan. Zijn nerveusiteit nam zien- deroogen toe en hij heeft eenigen tijd ziek te bed gelegen. Toen hij Dinsdag jl. voor het eerst be zoek kreeg van de rechercheur en deze aankon digde hem te zullen arresteeren als verdacht van moord, riep hij hoogst verschrikt uitop mr. Wijsman Opmerking verdient ook, dat zoowel Van A. als zijn vriend, de student B., tot einde Decem- ver steeds eenvoudig gekleed gingen de laatste weken evenwel zaten zij keurig in hun kleeding en bleken zij goed bij kas te zijn. Zooals de hospita van Van A. ons verklaarde, was hij vooral tijdens en na zijn ziekte steeds uitermate nerveus. Kort na den moord op mr. Wijsman heeft zij hem op zijn kamer aangetroffen, wezenloos voor zich uit starende in een spiegel, zonder dat hij bemerkte dat zijn hospita zich al eenige minuten op zijn kamer bevond. Toen wij de hospita vroegen, hoe zij al deze bijzonderheden zoo nauwkeurig ont houden had en hoe zij daaraan steeds zooveel aandacht had geschonken, antwoordde zij, dat Van A. thuis kwam op den dag, waarop in de couranten voor het eerst van den moord op mr. Wijsman was melding gemaakt dat Van A. zijn snor had laten afscheren, nadien zeer zenuwach tig was, zijn baard niet liet afscheren en bij haar daardoor hoe langer hoe meer de overtuiging post, vatte, dat Van A. bij den moord op mr. Wijsman betrokken moest zijn. Dit was de reden, dat zij hem steeds zoo nauwkeurig gadesloeg. Auto's verduisterd. Door twee per sonen is bij de politie te A'dam aangifte gedaan dat ten nadeele van elk hunner een auto is ver duisterd, door hen in veiling gegeven bij een naamlooze vennootschap in de Cornells Troost - straat aldaar, waarvan de directeur voortvluch tig is. Doodgevonden. Gistermorgen is in den Haag de bekende „Paradijsdichter", de heer A. B., op zijn kamer dood op zijn bed gevonden, tengevolge van gasverstikking. Mishandeling. Op last van de justitie is, naar het „Hbld." meldt, beslag gelegd op het, lijk van een bewoner der 3de Helmersstraat te Amsterdam. De man is den 2den Februari over leden. Vermoed wordt dat dit het gevolg was van een ondergane zware mishandeling, ontstaan naar aanleiding van een huiselijken twist. In verband met dit vermoeden zijn voorloopig gearresteerd een 19-jarig kantoorbediende, wo nende ten huize van den overledene en de echt- genoote van den gestorvene, en heeft een substi tuut-officier van justitie, vergezeld door een rech- ter-commissaris, in de woning in de 3de Helmers straat een huiszoeking gedaan. Daarbij werden verschillende voorwerpen in beslag genomen. Geheime distilleerder ij. Op ver zoek van den inspecteur der invoerrechten en accijnzen heeft de recherche van het hoofdbureau van politie te Rotterdam gistermiddag aan diens ambtenaren medewerking verleend bij de inbe slagneming van twee distilleerketels en eenige duizenden liters wijn en enkele vaten portwijn, zich bevindende in een bij J. D., in den Open Rijstuin te Rotterdam, in gebruik zijnd huis. In een woning in de Eerste Pijnackerstraat zijn de helmen gevonden, welke aan de distilleerke tels ontbraken. J. D.wordt er van verdacht in den Open Rijstuin een geheime distilleerderij te heb ben. De moord in den trein. Wie soms denken mocht, dat de rechterche na zooveel mislukte pogingen is ingeslapen, vergist zich ten eenemale.Nog zeer kort geleden is een arrestatie gedaan, welke na heel veel moeite tot stand kwam en waarvan men groote verwachting koesterde. Intusschen kon wederom het alibi bewezen wor den. Men zal het zeker in onze Politie toejuichen na het gebeurde met den ongelukkigen S.. dat ze haar arrestaties geheim houdt, tot het bewijs geleverd is. Zelfs een verkeerde arrestatie doel het slachtoffer min of meer kwaad. Het is opgevallen, dat het signalement van den Rotterdamschen moordenaar gelijkenis toont met het signalement van de zaak-Wijsman. Men verwacht bij de Haagsche Politie evenwel weinig van deze overeenkomst. Vanavond zal men daar omtrent zekerheid krijgen. (Vad.) Spoorwegongeluk. Gistermorgen om half 10 is de personentrein 303 uit Utrecht op het emplacement der S.S. te 's-Hertogenbosch op een rangeerende locomotief met twee rijtui gen gereden.Een postrijtuig werd uit de rails ge- worpen.Van den binnenkomenden trein werden zes rijtuigen ernstig beschadigd van een rij tuig derde klasse werden voor- en achterwand ingedrukt. Van de dames, die in dezen coupé zaten, werd een licht gewond. De lijnen naar Utrecht en Arnhem zijn ver sperd,doch men hoopt zal spoedig vrij te hebben. De staking in de A m ster da m- sche haven. De staking heeft zich uitge breid doordat een goede honderd vaste arbeiders z.g. kerngasten van de Mij. Nederland en Kon. Ned. Stoomboot-HÏij., eveneens den arbeid heb ben neergelegd. Verschillende, schepen, welke anders in Am sterdam lossen, worden in verband met de sta king naar Rotterdam gezonden. Brandstichting? Verdacht van brand stichting werden jl. Maandagmiddag te Steenwijk devrouwvanT.P. te De BultenT.P.zeP, wiens huis met inboedel en vee Maandagmorgen door brand verloren ing, gearresteerd. Woensdag werden beiden gevankelijk naar Heerenveen overge bracht. Mond en klauwzeer. In verband met de onrustbarende uitbreiding van mond- en klauwzeer zijn alle belangrijke veemarkten in Engeland gesloten. Tot nu toe zijn meer dan 9700 dieren met machtiging van het ministerie van landbouw afgemaakt. Ook in Ierland is mond- en klauwzeer gecon stateerd. Kerknieuws. Aan de Geestelijkheid en Geioovigcn van Ons Bisdom. Zaligheid in den Heer. Door de Rechters in het Permanente Llof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage werd Ons bij schrijven van den 7 Februari 1922 verzocht, dat door het gebed dergeloo- vigen Gods bijzonderen Zegen moge neder dalen op de toekomstige werkzaamheden van dit Hof, waarmede Woensdag a.s. een aanvang zal worden gemaakt. (Buit«H verantwoord el nik her» e Vao ingezonden stukken ook ai 2 t *e- ÜSÜT"' p!aatst i»ordt de kop* r r k n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2