W itwasscherij. N.V. x)ü PHOENIX A. BOSCH, Boterstraat 83, Tel 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, TeL 580 In verband met. hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALME1JER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Zoo ja, is de minister dan niet van meening, dat arbe'ders, die in een bepaalde gemeente w ;rkzaam zijn, doch bm'ten die gemeente Wo nen dikwijls omdat zij er geen woning kun nen vinden niet profiteeren van lusten, ver bonden aan de „werkgemeente", doch integen deel deze gemeente in den regel nog aanmer kelijk verlichting van lasten bezorgen Indien de minister dit kan bevestigen en geen anderen rechtsgrond naar deze werking van art. 244 a., sub 3o, der Gemeentewet kan aanhalen, vindt de minister dan hierin geen aanleiding om, tot opheffing van zulke onbil lijkheden, een wijziging van genoemde wet voor te stellen in dezen zin, dat personen, beneden een bepaald inkomen, bm'ten de toepassmg van het vermelde artikel vallen De Belgische loodsdienst. De „Etoile Beige" meldt, dat de leiders van het Belgische loodswezen te Vlissingen naar Zee- brugge gekomen zijn om den toestand dezer haven te onderzoeken, met het oog op het over brengen van den Belgischen loodsdienst van Vlissingen naar Zeebrugge. De „Nieuwe Courant. De „Nieuwe Courant" is aan de „Nieuwe Rot- terd. Courant" overgegaan. De redactie van de „N. Ct." heeft met 1 April ontslag gekregen, met uitbetaling van salaris tot 15 Mei. Pasvisa voor Duitschland. Volgens de Duitsche bladen wil de Duitsche regeering aan de naburige staten voorstellen de pasvisa zoo mogelijk geheel af te schaffen of an ders de formaleititen te vergemakkelijken. De Duitsche regeering hoopt op een tegemoet komende jhouding van Oostenrijk, Zwitserland, Nederland, Denemarken, Zweden en mogelijk ook Tsjecho-Slowakije te kunnen rekenen. Ons land en Rusland. p" De heer Krassin, de handelsvertegenwoor diger van Rusland te Londen, zal voorloo- pig geen gebruik kunnen maken van de gelegen heidlom naar ons land te komen. Hij is zegt het „Hbl.," op weg naar Moskou, van waar hij waar schijnlijk naar Genua zal gaan als een der afge vaardigden der sovjetregeering op de aldaar te houden economische conferentie. De handels- vertegenwoordiging van Rusland hoopt aldaar ook in nauwer aanraking te kunnen komen met onze vertegenwolrdigers ter conferentie. Eerst na die conferentie zal Krassin N;derlsnd bezoe ken. De R. K. Universiteit. De opbrengst van de gehouden collecte voor de te stichten R. K. Universiteit heeft te Zwolle 9743.92 opgebracht en 1089 werd aan jaarlijk- sche bijdragen toegezegd. Schijnwelvaart en terugslag. Prof. van Gijn is bezig in de „Haagsche Post" eenige artikelen te schrijven over „het vooruit zicht onzer maatschappij". In het tweede dezer reeks, dat als ondertitel draagt „onvoldoende voorlichting" heeft hij het over de opflikkering van schijnwelvaart, welke op den oorlogs tijd is gevolgd en geëindigd is in de geweldige crisis, waaronder thans de wereld gebukt gaat, „In zulke tijden van gevaarlijk opblazen, dat met een Krach moet eindigen," zegt de heer van Gijn, „is het de taak van de inenschen, die buiten de dagelijksche wirwar staan en daarbij geen belang hebben of wier bedrijf medebrengt, dat zij boven alles uitstaan en die dus de groote lijnen blijven zien, welke voor de direct geinteresseerden zoek raken in de massa der details, om te waar schuwen voor de verwisseling van schijn en werkelijkheid. Vier groepen van personen kwa men daarvoor het meest in aanmerking (de gekozen volgorde heeft geen beteekenis). Voor eerst de lieden, die de zaken van wetenschappe lijk standpunt bezien en wegens het aanwezig zijn van omstandigheden, die op den duur nooit nalieten in een bepaalde richting te werken en krachtens de proefondervindelijke economi sche causaliteit ook behoudens sterkere te gengestelde stroomingen niet anders werken kunnen j een bepaalden gang van zaken voor spellen:" Deze lieden hebben, volgens den schr., inderdaad genoeg gewaarschuwd. Velen hunner, zegt hij, hebben zonder ophouden betoogd, dat een opgaande lijn van welwaart, waar alle om standigheden wezen op de noodzakelijkheid van een nedergaande lijn, slechts schijnbaar kon zijn en dus vanzelf zeer tijdelijk zoude blijken. Maar de mannen van de praktijk achtten die adviezen zoozeer in strijd met wat zij dagelijks zagen of meenden te zien dat zij ze veelal met meewarig gebaar als studeerkamerwijsheid van lieden, die vari de praktijk niets weten, opzij schoven. Als de tweede categorie, die had behooren in te zien wat de grondslag van de „boom" was, noemt schr. de leiders van het groote particu-, liere bankwezen. Deze hebben zich, zegt gij mede laten sleepen door het algemeene optimisme Wel verre van het menschdom te kalmeeren heeft het groote particuliere bankwezen medege daan om de „boom" mogelijk te maken en te vergrooten. Voorraden vasthouden, groote in- koopen in 't buitenland doen, zaken uitbreiden, dat alles vereischt crediet en dat werd op groote schaal verleend. In de derde plaats noemt hij de leiders van de centrale circulatiezaken, die tijdig den stormbal hadden moeten hijschen. Wat betreft het veelal geleverde betoog, dat men door discontover- hooging niets bereiken kon, zoowel omdat men de grootste credietnemers van de centrale banken, de openbare lichamen, met een rente- verhooging niet afschrikt, als omdat de andere credietnemers niet talrijk waren en ook niet van dien aard, dat zij zich als zoodanig zouden terugtrekken als hét' geld wat duurder wérd merkt de heer v.G. o.a. op „Ten opzichte van publieke lichamen, staat en gemeente is dat juist tegenover deze werkt slechts weigering of strenge rantsoeneering, die dan echter karak tervastheid van de bankdirecties eischt. Maar het komt mij overigens voor, dat dit een verkeerd standpunt is. Het is indertijd in het tijdschrift van het Engelsche Institute of Bankers „The Bankers Magezine" zoo juist uitgelegd, op welke wijze een discontoverhooging invloed heeft.". De vierde macht, van welke leiding van het publiek had mogen.worden verwacht, toen het door een dwazen roes bevangen bleek, de regee ring, heeft, naar de schr. ten slotte betoogt, de teekenen der tijden in het geheel niet begrepen. „Zij heeft zich laten medesleepen door het meest grenzenlooze optimisme. Men mag wel zeggen, dat de beheerders van het staatsvermogen het allerergst in de war zijn geraakt door den tijde- lijken „boom," welke pa den oorlog ontstond en dat zij een flink aandeel hebben gehad in het opblazen van den ballon die thans zijn spankracht heeft verloren en in elkaar zakt. Menig burger heeft de beteekenis van de vèrgrooting van zijn inkomen niet begrepen, heeft niet ingezien, dat deze aan oorzaken was toe te schrijven, die ook zijn uitgaven deden stijgen en dat het een illusie was te meenen, dat het hooge geldinkomen later zou kunnen blijven bij lagere prijzen van alle benoodigdheden. Men hangt ook in deze tijden van wisselende koopkracht van het geld zdeer sterk aan de koopkracht, gelijk wij die van jongs af aan kenden, slechts weinigen, die hun inkomen zagen stijgen, zeg van 5 tot 10.000 konden er zich indenken dat er niets veranderd was, omdat de verdubbeling aan beide zijden was. Al herinnerde ons eiken dag, dat de koop kracht van het geld tot de helft gedaald was, toch konden wij niet gereed van ons afzetten, dat we nu tot den hoogeren materieelen trap wa ren gekomen van hen die b.v. 10.000 inkomen hadden. Echter de regeering maakte niet slechts die fout ofschoon reeds in 1916 in officieele stukken was gewaarschuwd om de stijging der inkomsten tengevolge van de waardedaling van het geld niet uit te geven doch te reserveeren totdat ook de stijging der uitgaven zoude door werken. Zij maakte ook nog de kapitale fout er bij, die wel geen enkele particulier zal gemaakt hebben, zich in het hoofd te zetten, dat het snelle tempo van de stijging der inkomsten van 1917 '19 en '20, nu voortaan het gewone tempo van stijging zoude worden en zij richtte op die reus achtige dwaling haar financiën in. Van 1917 tot 1922 stegen de uitgaven des rijks niet maar met iets meer dan 100 pet., doch afgezien van de rente en aflossing der crisisleening, met 250 pet.., terwijl er toch groote groepen uitgaven waren, die door de waardedaling van het geld in het geheel niet stegen, zoals b.v. de .rente van de oude staatsschuld. De regeering hield er ook niet de minste rekening mede, dat wij uit dén crisis tijd een extra-staatsschuld hadden overgehouden waarvan de rente en aflossing binnen redelijken tijd (d. is. vóór 1958) in het eerste tiental jaren een extra-belasting zoude blijven vorderen van ongeveer op millioen" De Kamerverkiezingen. Naar de „Res. Bode" verneemt, wordt er op dit oogenblik in de katholieke arbeidersbeweging een krachtige actie gevoerd om door de stemming in de verschillende kieskringen een wijziging te brengen in het politiek advies, zooals het in Utrecht is vastgesteld. Deze actie moet voornamelijk ten doel heb ben, prof. mr. Veraart in de Kamer te brengen. R. K. Volksuniversiteiten. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot. geestelijk adviseur van den Bond van R. K. Volksuniversiteiten in Nederland den weleerw. pater J. v.d. Tempel O.P., assistent aan de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans te Rotterdam. Het faillissement van YVormcrveer aangevraagd. Een bankinstelling heeft het faillissement van de gemeente Wormerveer aangevraagd. Het „Volk" vertelt er het volgende over Voor werkzaamheden als scholenbouw, brug genbouw, aanschaffing van brandweermateriaal, enz. heeft Wormerveer gepoogd een definitieve leening te sluiten, doch van de 20 bankinstellin gen is er niet één bereid het geld te leenm en de leening is niet geplaatst. Intusschen gaat de gemeente-huishouding haar gang en met goedkeuring van het Pro vinciaal Bestuur is een kasgeldleening ge sloten van 300.000. Alleen uit hoofde van inkomstenbelasting moeten wij ontvangen 370.000. Wij zijn dus behoorlijk gedektwaarbij komt dat de overige belastingen nog pl.m. 100.000 opbrengen. Nu is 289.000 kasgeld opgenomen en komt er een verklaring van den vertegenwoordiger der bankinstelling, dat de kasgeldleeningen niet ver lengd kunnen worden, omdat ze niet „disconta- bel" zijn. Onze belastingbiljetten zijn ternauwernood uitgereikt, dus inkomsten zijn er nog niet direct te verwachten. Het spreekt vanzelf, dat in den loop der ko mende maanden deze gelden zullen binnenko men: tot nog toe werden dan ook telkens de pro messen verlengd en liep alles op rolletjes. Men had echter reeds lang de zekerheid, dat de voorzitter allerlei machinaties in het werk stelde om den bankinstellingen het ver trouwen tegenover ons gemeentebestuur te ontnemen. Opwerkelijk was in eens de weigering om verdere kasgeldleeningen te sluiten of oude kasgeldleeningen te verlengen. Het gemeentebestuur zat dus op een ge geven oogenblik zonder kasgeld middelen Gelukkig kwam er spoedig het maande- lijksch voorschot van het Rijk, zoodat. de huis houding ten minste haar eerste verplichtingen kon nakomen. Maar daarmede was men niet klaar, er ver vielen enkele kasgeldleeningen en er moest wor den betaald wij meldden aan de banken, dat er nadere financieele regelingen getroffen zouden worden en betaalden intusschen onze grootste beren. Een van de bankinstellingen is dit niet ge noeg en zij heeft onze faillissement-aanvraag ingediend. Te lef. No. 15. 404 8 Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 10 Februari 1922. Staatsbegrooting 192 2. Hoofdstuk III. (Buitenlandsche Zaken.) Voortgegaan wordt met de behandeling van Hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1922. De algemeene beschouwingen worden voort gezet. De heer De J o n g e (S. D.) wenscht een motie in te dienen waarin de Regeering wordt verzocht één millioen uit te trekken voorsteun aan Rusland. De Voorzitter stelt voor deze motie te behandelen bij de Begrooting voor Binnennland- sche Zaken, De heer Schaper (S. D.) stelt voor on middellijk deze motie te behandelen. Nie mand wist dat deze aangelegenheid niet meer bij Buitenlandsche Zaken behoorde. De Minis ter heeft dat gisteren pas meegedeeld. De heer Dresselhuys (V. B.) is voor spoedige afdoening, maar meent dat het daar om beter is de zaak afzonderlijk te behandelen. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 37 tegen 23 stemmen. De heer Dresselhuys (Vrijh. Bond) acht de reden van den Minister zeer belang rijk, maar had gaarne verschillende punten daaruit nader besproken als hij den tijd efi voor had Hij betreurt het dat de Volkenbond niet meer zaken kan entameeren. Wat nu te Ge nua wordt behandeld, hoorde bij dezen Bond. De heer Van Ravesteyn(C. Fr.) komt er tegen op dat deze Regeering niet mee wil doen voor Rusland. De dooden in Rusland zullen opstaan om te Genua te protesteeren tegen deze Regeering. De heer Schaper (S. D.) Spreek niet van de dooden. De boljsewieken hebben zelf zooveel menschen in Rusland vermoord De heer Van Ravesteyn(C. Fr.) Hou toch op met die legende. (Gelach) Verschillende leden repliceeren. De heer Schaper (S. D.) hoopt dat de Kamer later de motie-de Jonge zal aannemen en dat zij zich los make van de rede van den heer van Ravesteyn. De beesten van de dicta tuur in Rusland hebben heel wat bloed vergo ten. Ondanks dat wil spr. de hongerlijdenden helpèn. De Minister heeft daarbij het recht te eischen dat het geld oed besteed zal worden. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Ka rnebeek, zegt dat de vraag rijst wat Rusland heeft gedaan om dezen toe stand te voorkomen en wat het deed om met eigen middelen dien te herstellen. Waarom, vraagt spr. verder, vindt men altijd de deur dich als men zelf wil gaan kijken De heer Wijnkoop (C, Fr.) - Ieder komt er vrij in (Daverend gelach). De Minister zegt dat organisatie van de steunverleening noodig is. Spr. verdedigt tegenover den heer Dresselhuys de opvatting, dat zaken als nu te Genua zul len worden behandeld, buiten den Volkenbond moeten blijven. De Volkenbond kan nog niet het eenige middelpunt zijn van alle internatio nale zaken. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De heer Van de Laar (Christ.-Soc.) ver dedigt het amendement om den gezant bij den Paus te doen vervallen. Hij meent dat de om standigheden thans zoo zijn veranderd, dat dit gezantschap niet meer noodig is. De heer Van Ravesteijn (C. Fr.) steunt het amendement. De heer Schaper (S. D.) zegt principieel genegen te zijn voor dit amendement te stem men, maar niet voornemens te zijn ieder jaar met een voorstel tot afschaffing te komen. De Minister zegt dat verband tusschen uitlatingen van den internuntius en dit gezant schap niet bestaan kan. Spr. ziet geen veran dering sedert verleden jaar en kan dus af schaffing niet anders dan ontraden. De heer Rutgers (A. R.) zegt dat zijn partij haar stem niet kan geven aan dit amen dement, omdat hij het niet goed acht ieder jaar dit punt, te behandelen. De heer Schokking (C. H.) zal voor het amendement stemmen, omdat hij principieel tegen dit gezantschap is. Zijn partij zal niet zelf komen met een voorstel maar als het er is, stemt zij er voor. De stemming over dit amendement zal Woens dag plaats hebben. De begrooting i9 afgehandeld. De vergade ruig wordt verdaagd tot Woens dag. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R.-K. Gezondheidskolonie. De R.-K. Tooneelclub geeft Dinsdag 14 Febr., 's avonds 8 uur, in het gebouw van den R.-K. Volksbond alhier een feestavond ten bate van de R.K. Gezondheidskolonie afd. Schiedam. Opgevoerd zal worden: „Om Papa's principe", blijspel in 3 bedrijven. Pandora. Pandora geeft deze week bij haar program iets zeer zeldzaams de eerste filmopnamen van het Vaticaan, genomen onder het Pausschap van den nog pas overleden Heiligen Vader Benedic- tus XV. We zien een groep Ridders van Columbus uil Amerika het Vaticaan bezoeken en onder hen verschijnt dan de eerbiedwaardige witte ge stalte van Paus Benedictus XV r.g. In de Lour- des-kapel der Vaticaansche Tuinen draagt Z.H. in tegenwoordigheid der Ridders het H. Misoffer- op, schenkt hun Zijn zegen en vertrekt even la ter weer per rijtuig. Verder brengt ons deze film in het vertrek, waar Z.H. eens voor onzen grooten landgenoot, den schilder Anton van Welie, poseerde. Ijverig is de schilder bezig, zijn hoog ideaal te verwezenlijken. Ook. Z. E. Kard. van Rossum vertoont zich een oogenblik in deze kamer. Ongetwijfeld zullen onze lezers verlangend zijn deze zeldzame opnamen van den grooten Vredespaus te gaan zien. Niet licht zal zich een dergelijke, voor Katholieken zoo geeigende ge legenheid meer voordoen. B ij de te Leiden gehouden exa mens voor eand. in de geneeskunde slaagde de heer A. J. Karrcman, alhier. UIT DELFT. Een aantal industriëele ondernemingen alhier heeft aan den minister van waterstaat een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op verbete ring van den weg tusschen Den Haag en Delft. Adressanten nemen aan, dat de minister zal voldoen aan het verzoek door de gemeente Delft gedaan om haar te ontheffen van het onderhoud van het gedeelte van den hoofdverbindingsweg Den HaagRotterdam, gelegen tusschen do Hoornbrug en de grens der gemeente Rotterdam en onderstellen dus, dat genoemde weg binnen kort een rijksweg zal worden. Zij vestigen de aandacht op het feit, dat de bestaande weg ten eenenmale onvoldoende is geworden voor het groote verkeer, vooral ook met vracht-automobielen, dat daarop plaats vindt. Zonder eenige overdrijving meenen zij te mogen constateeren, dat op sommige gedeelten zelfs geheel onthoudbare toestanden heerschen. Verbetering zou met betrekkelijk geringe kos ten en in korten tijd verkregen kunnen worden, indien ingegrepen wordt, voordat de bebouwing langs den weg verder voortgang heeft gemaakt. Adressanten vermoeden dat de Haagsche Tram weg Maatschappij tot medewerking bereid zal gevonden worden in verband met de toezegging van adressanten in een adres aan den gemeente raad van Delft gedaan, wijl door de aangegeven verbetering tevens zou kunnen bereikt worden, dat over een groot deel van den verbreeden weg dubbel transport zal kunnen worden aangebracht Nog wijzen adressanten er op, dat de nieuw ontworpen verkeersweg tusschen de Hoornbrug- en Rotterdam de gevraagde verbetering van den bestaanden weg niet overbodig maakt, daar de nieuwe ontworpen weg wel een voortreffelijke verbinding zal worden tusschen Den Haag en Rotterdam, maar voor de verbinding Den Haag- Delft van geen praktische beteekenis is, omdat hij te ver buiten de bebouwde kom van Delft zal komen te liggen en Den Haag van Delft daardoor dus slechts langs een grooten omweg- zou kunnen worden bereikt. Gemengd Nieuws. Gestrand. Men meldt uit Terschelling Gistermorgen vertrok de post-ijsvlet van Oost- mahorn naar Schiermonnikoog. Ze kon echter wegens het zware drijfijs Schiermonnikoog niet bereiken, doch werd door het ijs meegevoerd en strandde op de Engelmansplaat. Op verzoek der reddingmaatschappij vertrok de sleepboot ijsbreker Volharding der reederij Doeksen van hier om te trachten de inzittenden, bestaande uit 5 man équipage en 2 passagiers, uit hun be narde positie te verlossen. De moordzaken. Uit Leiden meldt men Gistermorgen werd door de politie in verbond met de zaak Brouwer-van As, nog een persoon aangehouden, die bij de bewoners toegang vroeg B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat. en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2