De Kerkbode AANBREIEN. tü Huiduitslag. Reuzen - Afslag MODEVAKSCHOOL Abonneert U op voor Rcomscli-KatlïoMen Nergens b ter i Nergens peilooper Kousenhandel, R. K. Schiedamsche Tooneclclub. ,Om Papas Principe tol de kamers van van As om. zooa's hij zeide eenige aan hem geleende boeken te halen De recherche achtte het geraden dezen man, die zich ook student noemde, voorloopig vast te houden. Uit Leiden meldt men nog De politie te Leiden heeft nog aangehouden de 20-jarige losse werklieden S. en B. Zij werden ver dacht, deel uit te maken van het gezelschap van de studenten Van A. en B. Het bleek, dat zij waren aangezocht deel te oernen, aan den beraamden aanval op een bank, in welk voorstel zij echter niet getreden zijn. Zij verklaarden dat zij toen met den dood zijn be dreigd. Na verhoor zijn ze weer op vrije voeten gela ten. Veldwachter op straat gezet! Te Zeddam doet zich een allermerkwaar digst geval voor. De brigadier der Rijksveld- wacht moet zijn woning aldaar verlaten,daar deze onbewoonbaar verklaard is en zal dus, wanneer het vonnis uitgesproken is ambtshalve den deurwaarder motten assisteeren, wanneer deze hem uit zijn huis komt zetten. De brigadier, die weldra zal dakloos zijn, he d't 11 kinderen, waarvan 5 in den kelder moe ten slapen, daar de bovenkamers zoo goed als onbewoonbaar zijn en men daar, wil men niet door den vloer zakken, op de balken moet loo- pen. Het huis heeft 13 jaar geleden, beschrijvings kosten medegerekend, ongeveer 980 gekost en de eigenaar heeft het bij het huis beboorende bouwland vrijwel voor zich gehouden, terwijl het perceel 5.75 per week aan huur opbrengt. Beroofd. De heer M. C., dezer dagen ver toevende in een hotel aan het Spui in Den Haag heeft aangifte gedaan van berooving van 5000 gepleegd in een perceel aan de Faber van Riems dijkstraat. De beroofde kon het juiste huisnum mer echter niet meer opgeven. met de Deensche autoriteiten overeengekomen, dat er in het voorjaar proeven zullen worden ge nomen met draadlooze telefonie tusschen Londen en Kopenhagen, gelijk die eenigen tijd geleden tusschen Londen en Amsterdam zijn genomen. Ongelukken. Het jongentje P. de N., die dezer dagen bij het van een helling afglijden met zijn sleetje aan den Kanaalweg in Den Haag door een auto werd overreden, is gisteren in het gemeente ziekenhuis overleden. Eergisteren is te Naaiden de 8-jarige W. aan den lluizer Straatweg in een wak geraakt en door den vader levenloos opgehaald. —Donderdagavond is op de Groote Kreek te Axel de 11-jarige A. H. door het ijs gezakt en verdronken. De mijnwerker S. geraakte onder de stoom tram te Heerlerheide na hevig lijden is S. over leden, een weduwe en 9 kinderen achterlatende. Werkloozen. Gistermorgen trokken te Deventer een groot aantal werklooze bouwvak arbeiders, georganiseerd in de Landelijke Fe deratie van Bouwvakarbeiders, in optocht naar het gemeentehuis om het gemeentebestuur door een demonstratie te bewegen tot steunverlee- ning aan deze werkloozen, die niet meer vallen onder eenige rijksregeling, daar genoemde Fe deratie bij referendum besloten heeft, haar Werkloozenkas op te doeken. De wethouder voor sociale aangelegenheden verklaarde, dat voor de gevraagde onmiddel lijke hulpverleening alleen het burgerlijk arm bestuur het orgaan is. Hij stelde echter in het vooruitzicht, een voorstel van B. en VV. aan den gemeenteraad, om de steunverleening van gemeentewege via het Federatiebestuur ter hand te nemen. De demonstranten gingen hierna orderlijlt uiteen. De staking te Amsterdam. In een gisteravond gehouden vergadering van de sta kende havenarbeiders te Amsterdam werd tot opheffing besloten, met de bedoeling het werk a.s. Maandag te hervatten. Mochten dezen mor gen echter door de H. A. R. geen of verminderde uitkeeringen worden gedaan, dan zal de toestand nader onder 't oog worden gezien. Aangehouden: Een inspecteur heeft, naar de „Telegr." meldt, te Amsterdam een 39- jarigen koopman aangehouden, die verdacht wordt van vrouwenhandel. Inbraak. Donderdagnacht is uit het bureau van gemeentewerken te Sittard een bedrag van 3600 gestolen. Door inklimming heeft iemand zich toegang tot het bureau verschaft. (L. K.) B r a n d. Donderdagavond is er brand uit gebroken in de aannemersloods bij de nieuwe Waterwerken van de Amsterdamsche water leiding te Leiduin. De magazijnloods is geheel uitgebrand de aangrenzende schaftlokalen zijn evenwel gespaard gebleven. Men schat de schade die door verzekering gedekt wordt, op ongeveer 20.000. De oorzaak van den brand is onbekend. Noodlottige ontploffing. Uit Driedland (Oost Pruisen) wordt gemeld, dat in een in aanbouw zijnd huis een bom is ontploft. Zeven kinderen, die op het terrein aan het spe len waren, werden op slag gedood bovendien °verleden er nog twee kort nadat zij in het ziekenhuis waren aangekomen. Agrarische wetgeving in Ame rika. Blijkens een mededeeling in Handels berichten heeft het Congres van de Vereenigde Staten van Amerika in zijn jongste buitengewo ne zitting, die op 23 November eindigde ver schillende economische wetten, belangrijk vooral ook voor den landbouw, aangenomen. Het zijn o.m. „Emergency Tariff", waarbij hooge invoer rechten worden geheven op verschillende land- bouwartikelen. De „Packers' and Stock Yard Act," waar bij regeeringstoezicht wordt ingesteld op de groote slachterijen en veebewaarplaatsen. De „Grain Futures Act," ter voorkoming van speculatie op de graanbeurzen. De „Agriculture Credits Act", waarbij aan de „War Finance Corporation" de bevoegd heid wordt verleend, om tot een bedrag van 500 millioen dollar voorschotten te verleenen tot het vergemakkelijken van den uitvoer van landbouwproducten. Overstroomingen op Sicilië. Een telegram uit Rome meldtTen gevolge vUn den hoogen waterstand zijn verschillende koningen van het dorp Sinagia op Siclië inge stort. Er zijn vijl' dooden en een groot aantal Sewonden. De materieele schade is aanzienlijk Wederopbouw van België. De wer' ken voor deri wederopbouw en het herstel van deBelgische verwoeste strekenworden onder gun stige omstandigheden voortgezet. Van de ca. 80.000 in Belgie in den loop van den oor log vernielde woningen zijn bijna 52.000 weer hersteld. Volgens een onlangs verschenen sta tistiek zijn er op ht:l oogenblik nog 14.280 nood woningen in het land 14.100 woningen zijn her bouwd of hersteld door het Bureau voor de Ver woeste Streken, 25275 nieuwe gebouwen zijn er verrezen, benevens 625 openbare gebouwen, ter wijl bovendien nog 18.000 woningen zijn her bouwd of gerestaureerd door particulieren. Draadlooze telefonie. De „Times' verneemt uit Kopenhagen Een vertegenwoordi gt* van de Marconimantsphnppjj te Londen- is De i ij k s t e Engelschman. Uit de nalatenschap van den filantroop-kolonel Walte1" Morrison zal de staat 60.000 aan successie rechten ontvangen. Hij stond bekend als de ijkste man van Engeland. De vader van ko lonel Morrison had de grondslagen gelegd van het familie-fortuin en was in een kleinen winkel van heerenstoffen begonnen zaken te doen. Het werd later een groote engros-zaak, die over de heele wereld vertakkingen kreeg. Vier zoons van den stichter zetten de zaak voort en werden zeer rijk. Kunst en Letteren. Katholieke Litteratuur. Wijl vaststaat, dat. de invloeden van goede en slechte lectuur evenwichtig zijn, m.a.w., dat goede lectuur met evengroote kracht ten voor- deele werkt, als slechte ons ten verderve brengt, zoo is het toch voor ons, Katholieken van het grootste belang, deze waarheid serieus voor oo- gen te houden en ons niet tot hiermee strijdige handelingen te laten verleiden. De beroemde Duitsche bisschop, Mgr. Dr Paul von Keppler, zelf een voornaam schrijver, litterator en kunstkenner, heeft onlangs op een congres voor volksontwikkeling te Rottenburg zijn bisschopslad in een rede getiteld „De Ka tholiek en de schoonc. litteratuur", deze littera tuur-kwestie nog eens duidelijk en juist bespro ken en gaf hier tevens zijn meening te kennen oVer de aan Katholieken zoo dikwijls verweten achterlijkheid op letterkundig gebied. 't Dunkt ons zeer nuttig en interessanL, eenige meest treffende passages van deze schoone rede, mede te deelen „Behoort het tot de taak van een bisschop, al dus luidt de inleiding, te spreken over zoo we reldlijke, minwaardige dingen, als de schoone litteratuur, gedichten, romans, tooneelstukken Zij, die hieraan twijfelen en vragen, onderschat ten waarde en beteekenis der schoone litteratuur. Kunst en poëzie is de geurigste en lieflijkste na tuurgave die de Schepper den inenschelijken geest tot vermooiing van het bestaan, tot gees- tesveredeling en geestesverkwikking heeft ge geven. Zij dient volstrekt niet alleen voor tijdver drijf en ontspanning. Zij is een geestelijke macht, die veel vermag en diep het zieleleven en volks leven indringt ten zegen of ten vloek, als lente dauw of als invretende ijzel, als sterkende wijn of als sluipend gift. Daarom moet en mag ook de bisschop spreken over schoone litteratuur en katholieke litteratuur beoefening. Wij worden, gaat mgr. verder in litteraire ont wikkeling als zeer achterlijk aangezien. Daarvoor zegt men, ontbreekt het ons aan belangstelling en zin. Daaraan is zoo redeneert men de eng-hartige opvoeding schuld, de geestelijke gebondenheid door het dogma, door de kerkelijke tucht en ze ker door den index. De ontwikkelingsbehoefte is bij het katholieke volk gering de volksbiblio theken genieten van katholieke zijde de minste belangstelling men denkt over al het moderne met wantrouwen, wijst de beroemdste werken van den nieuwen tijd af en wat het katholieke volksdeel zelf tot het litteraire leven der natie bij draagt, is minderwaardig. Is dat waar Zeker er is veel van waar. Zoo veel belangstelling, tijd en geld kunnen wij aan deze zaken niet besteden, als de menschen van de wereld, die ten deele niets hoogers kennen, dan kunstgenot, roman en theater en daarin zelfs een vervanging voor godsdienst willen vinden. Van zulke zwendelarij moeten wij niets hebben. Bij ons gaat godsdienst en gebed, plicht en arbeid vóór alles, en het eerste boek, het boek der boe ken, is en blijft voor ons de H. Schrift, die ons eeuwige waarheid biedt in een vorm welks *choon heid en adel nog geen dichter en kunstenaar heeft bereikt. 't Is ook waar, dat wij over 't algemeen wan trouwend en terugwijzend tegenover de moderne litteratuur en 't moderne bioscoop- en theater- wezen staan. Maar daarover behoeven wij ons niet te scha men, daarop mogen wij ons beroemen want de reden is een volstrekt eerzame. Wij zijn kieskeu rig en voorzichtig en wijzen onvoorwaardelijk al les af, wat naar zedelijke vuiligheid en naar So- doma en Gomorrha riekt ook al wil men met nog zooveel parfum dezen stank trachten weg te doe zelen. Ook maken wij geen onmogelijke distinc ties en zeggen niet dit werk is weliswaar schan delijk in zijn tendenz en vol zwoelen vleesche- lijken lust, maar het heeft toch groote dichter lijke schoonheden ik lees en beveel het natuur lijk slechts aan om deze poëtische waarde. Neen, wat moreel afschuwelijk is, kan niet waarlijk poëtisch schoon zijn, en wat moreel vergif is, mag ik niet aan anderen als poëtischen wijn opdienen, en wat moreel riekt, kan niet aesthetisch rozen, en leliëngeur bezitten. Hiermee wijzen wij zeker een groot deel der moderne roman-, theater- en ontspannings litteratuur af. Wij echter hebben aan deze zede lijke ontaarding der moderne litteratuur geen schuld. En deze afwijzing kan ons niet als achter lijkheid verweten, neen, zij moet ons als verdien ste gerekend worden. Wanneer eens een later, rechtvaardig litteratuur-onderzoek zich zal ge noodzaakt zien, straffend op deze moreele mm- derwaardigheid, op deze ver-verbreide syphilis der Litteratuur van onze dagen te wijzen, dan zal men niet na kunnen laten, er bij te voegen In die tijden van laag moreel peil waren het de Ka tholieken, die bijna alleen luid en moedig pro test teekenden en dammen opwierpen tegen die slijkvloeden. Wij moeten en willen echter, gaat Mgr., dan nog voort, op het gebied der schoone litteratuur niet alleen het ontvangende en genietende deel zijn wij willen ook gevend, werkend, scheppend optreden. Dat hebben wij tot nu toe reeds ge daan, en ons aandeel in de productie was geens zins zoo arm en minderwaardig als ons-vijandige litteratoren dat voorstelden (Mgr. spreekt hier van Duitschland, 't geldt echter ook van ons land (Red) Wannieer wij in getalsterkte wat achter staan en de hooge oplagen-cijfers niet bereiken, dan heeft dat zijn goede reden. Wij hebben niet zoo gunstige plaats onder de zon. Het nog steeds stijf vastgehouden princiep „Dat is Katholiek, dat wordt niet gelezen" klemt onze schrijvers inden engen kring van Ka tholieke lezers. Zij kunnen en willen al die gewaagde en ver dachte middelen niet aanwenden,om bij 't publiek in de gunst te komen, om den afzet in de hoogte te drijven zij speculeeren niet op het vleesch zij lokken niet met ruwere of fijnere zinlijkheid, zij versmaden het, door modernen of hyper-mo dernen opsmuk de opmerkzaamheid tot zich te trekken. Ook d a t is ons als verdienste, niet als achterlijkheid te boeken.' Deze rede van Mgr. van Keppler bevat zeker ook voor Nederlands Katholieken behartigens waardige woorden, daar ook ons land in deze tijd met velerlei verdachte litteratuur wordt over stroomd. Kerknieuws. Er was gemeld, dat kardinaal Marini tij dens het conclave aan influenza was overleden. Nader blijkt dit niet juist te zijn. Wel is hij zeer ziek geworden. Onze oud- stadgenoot de weleerw. pater Pius Smit, O. P., te Nijmegen hoopt a. s. Woensdag zijn 121/, jarig priesterjubilé te vieren. Naar de „Msb." verneemt, is het gevaar der ziekte van pater prof. Dr. J. V. de Groot O.P. thans voorloopig geweken. In de abdij Berne te Heeswijk is overleden in den ouderdom van 39 jaren de weleerwaarde heer VincentiusAdrianus ScheIlekens,Ord .Praem Hrehtzaken, Scheepvaart. SCHIEDAM, 10 Febr. Aangekomen motor- schoener „Oscar", kapt. L. Boerma, ledig van Delft om alhier flesschen te laden voor Londen. SCHIEDAM, 10 Febr. Vertrokken Noorsch 9,8. „Hüfter", kapt. H. Jacobsen, en s.s. „Ub- bergen," beide ledig naar Newcastle on Tyne. Het O.M. bij de Rechtbank te Rotterdam eischte gister tegen: J. H., 24 j„ stoker teSchie- dam, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal bij herhaling, van een rijwiel, eigendom van den timmerman G, Molenaartien maanden gevan genisstraaf. Valsche bankbiljette n.— Voor de arrondissments-rechtbank te Utrecht, stonden terecht L. K. 29 jaar, venter en H. S., 40 jaar koopman, beiden te Huizen, beklaagd van het uitgeven en in voorraad hebben van valsche brie jes van 60. Beiden verklaarden uit Duitschland te zijn ge komen en in Nederland het Duitsche geld in Nederlandsch te hebben omgezet, de een te Venlo, de ander te Roermond, doch beiden op straat bij geldwisselaars. Die zouden hun de valsche briefjes van ƒ60 in de hand gestopt hebben, waarvoor zij later werden gearresteerd. Inmiddels bleek uit het getuigenverhoor, dat beide beklaagden, maar liefst stomdronken op ettelijke plaatsen allerlei kleine voorwerpen hebben gekocht en overal poogden met bnet- jes van 60 te betalen. Sommige winkeliers vlogen erin, andere met. Een fruitkoopman kreeg ergwaan en liet zijn vrouw het biljet even wisselen. Bij de firma Poll Vink waarschuwde men haar echter, dat het biljet valsch was. De beide beklaagden betaalden toen met los geld. Een der bedienden van de firma Poll Vink was inmidde s e beklaagden nageloopen en had de politie ge waarschuwd, die de heeren spoedig inreden e en op de verschillende plaatsen, waai Z1J un slag hadden geslagen, de briefjes van 6 m beslag nam. ïi Beklaagden verklaarden, daar zij zeer aion- ken geweest waren, zich al heel weinig van de zaak te herinneren. Het O.M. eischte evenwel tegen ieder hun ner twee jaren en zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De ver dedigers mrs. Meijer en v.d. Mart pleitten v rij spraak o.a. op grond hiervan, dat beklaagden niet wisten, dat de biljetten val6ch waren. Voor beklaagde S. werd op-vrije-voeten-ste - ling verwacht om hem in gelegenheid te stel len te Venlo den wisselaar, die hem zou bedro gen hebben op te zoeken. De rechtbank wees dit verzoek echter al en bepaalde de uitspraak op 14 Februari a.s. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen, „boöiea. 8poelingvereeniging" Heden f 2.50 per ketel. Advertentiën. 24 Februari a.s. hopen onze geliefde Ouders S. B. BROUWER en ffl. H. BAKKER hunne 25-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Ontvangdag 26 Februari. Hunne dankbare 582 17 kinderen. 'Schiedam, 11 Febr. 1922. ITeenvlietschestr. 39b. Hoogstraat 73 onderafdeeling der vereeniging van Modevakscholen te 's-Gravenhage, (goedgekeurd bij Kon. besl. van 26 Aug. 1911.) Dagelijks inschrijving van leerlingen ter opleiding voor diploma's van COSTUM1ERE, COUPEUSE en LEERARES. Ook gelegenheid zich voor eigen gebruik te bekwamen. De Leerares, H. M. Th. VAN ALPHEN voor Aanbreien van een paar vronwenvoeten met prima wol Tevens best en goedkoopst adres voor zuiver wollen kou sen, sterk eü degelijk. 279 25 De Belgische Depót A. v. d. BERG, Broers veld 89. SCHIEDAM. Bij voorkomende huidziekten is het eenige middel, dat U voortdurend succes bezorgd, de bekende O A a Na de behandeling ondervindt U direct verlichting der pijn en genezing treedt oogenblik- kelijk ha. 561 23 Verkrijgb. bij H.H. Drogisten. Engros Chem. Pharm. Fabr. „Zaanland", Haarlem. Te Schiedam: Drogisterij „de Papaver". Opvoering van blijspel in 3 bedrijven, door C. EMDRLg jjy'r naar den bekenden roman van F. DE SINCLAIR, op Dinsdag 14 Februari 1922, s avonds 8 uur, in den R. K, Volksbond, Lange Haven Schiedam, ten bate der R. K. Gezondhcidskolonie. Priizen der plaatsen f 1.50, f 1. en f O.oO. Plaatskaarten verkrijgbaar aan de volgende ^en Burgemeester Knappertlaan 84, Tuinlaan 88, Warande i aq alsmede 's ftvonds <mn de zflftl. Plaatsbespreken 15 ct. p. plaats) in het gebouwv. d R. K. Volksbond op den dag der uitvoering 12—2 uur DRINGEND aanbevolen. 9* II I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3