In een speelhol. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste j8«iFCj9ii{j* ----------------------H m hb^. pa m EJy v ten'tiën' 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. plaatsen TvTrdT 2* maalberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct per■regel. Abonnementen per 3 maanden f2.-, per wéék 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent.toegezonden. - Inca^SOk^t^^worde^^r, nWMW^,„lW Dinsdag 14 Februari 1922. No. 132(41. mmasmmummvi.<i vm ww Huitenlandseb Nieuws DE KRONING VAN Z. H. PIUS XI De correspondent van „De Tijd te Rome meldt over de kroningsplechtigheid de volgende bijzonderheden Om half negen begon de gedenkwaardige solemniteit. De Heilige Vader daalde af van de binnen trap in het Vaticaan. alleen vergezeld van de Kardinalen in groot gewaad. Zijn eerste schrede was naar de Sacramentskapel, om aldaar te bidden, waarna hij met de pauselijke gewaden werd bekleed in de Sixtijnsche kapel, en nj de eerehulde ontving van den aartspriester van St. Pieter, Kardinaal Merry del Val, en de geestelijkheid der Basiliek. De Paus besteeg daar na de Sedia Gestatoria in de Pietakapel, onder wijl de traditioneele eere-stoet zich opstelde m het Vaticaan, in de nabijheid der Sixtijnsche ka pel alwaar de aartsbisschoppen en bisschoppen, zoowel van Oosterschen als van Latijnschen ritus met mijter en koorkap de komst des Pausen af wachtten. De Heilige Vader begaf zich vervol gens naar de St. Gregoriuskapel, en hier brachten 'hem de Kardinalen, bisschoppen en prelaten liet gebruikelijke huldebetoon of „obedientia waar na de plechtige stoet door de basiliek naar den pauselijken troon voor het altaar schreed. Voorop de ceremoniemeester, dan de Zwit- scrsche wacht, de apostolische predikant en de biechtvader van het Pauselijk Hof in hun ordenskleed, de procuratoren der kloosteror den, de bussolanti in rood gewaad, een huis kapelaan van Z. H. dragende de tiaar, geflan keerd door twee Zwitsers, andere huiskape laans dragende Pauselijke mijters kamerheeren in roode kappen, huiskapelaans, eerekapelaans en dienstdoende kapelaans in 't rood. Hierna volgden de advocaten van liet Consistorie, de eere-kamerheeren, de zangers van de Sixtijn sche kapel, de c-hierici de camera, de auditoren der Rota, en Pater Lepidi, Maestro van het Apostolische Paleis gevolgd door den mijter dragendcn huiskapelaan. Achter den Inerop stappenden geestelijke met 't wierookvat, kwam de jongste auditeur der Rota als apostolisch subsiaken, gekleed in witte dalmatiek, dragend 't Pauselijk Kruis en omgeven van zes priesters met kandelaars en kaarsen, die gevolgd wer den door de deurwaarders door we de groep van 't Pauselijk Kruis omgeven wordt. Plechtig schreden daarnaast de auditeur der Rota, sub diaken der Pauselijke Mis, de subdiaken en diaken van Griekschen ritus, die het Episte en Evangelie in het Grieksch zouden zingen, de Penitenciers van Sint Pieter in wit kazuifel de gemijterde Abten, de Bisschoppen en Aarts bisschoppen, de Kardinalen der clric orden de Prins-assistent bij den Pauselijken S -oe de dienstdoende Kamerheeren met cappa en spacla, de oppermaarschalk des Pausen eindelijk de Sedia Gestatoria, waarop de I aus omgeven door twee Kamerheeren met de stru's- veeren, waaiers of flabelli. Onder geestdriftige toejuichingen van de vijftigduizend geloovigen schonk Z. H. naar alle zijden den zegen. De stoet werd gesloten door twee assistee- rende Kardinalen, de Kardinaal-Diaken der Mis, de Zwitsers met de groote ijzeren zwaar den, de officieren der Edelwacht en der Pau selijke lijfwachten, voorname persoonlijkheden van het pauselijk Hof, o.w. onze landgenoo Mgr. dr. Eras, de generaals der orden en tot slot de Zwitsers Op dezen herhaaldelijk toegejuichten tocht van den Paus naar Sint Pietcr's altaar bleef de stoet driemaal staan en driewerf stak een ceie- moniemeester in de nabijheid des Pausen een v lo vlas in brand en riep hij tot den Paus Pater Sancte, sic transit gloriamundi." Heilige Vader, zoo vergaat de wereldsche grootheid." De Heilige Vader gekomen bij den troon, opge richt bij het altaar der cathedra, begon bleek van aandoening, de plechtige Pausmis aan het Pause lijk altaar, geassisteerd door de Kardinalen Bil lot en Gasquet. Na de H. Mis, nam de Paus weer plaats op den draagstoel, en ontving hij van den Kardi naal-aartspriester en het Kapittel van de St. Pieter een zijden zakje, waarin zich het stipen dium voor de H. Mis bevond. Toen verliet de Paus het altaar, gezeten op den draagstoel en voorafgegaan door de bis schoppen en de kardinalen en twee kamerhee ren met de flabelli, en werd hij naar een ver hevenheid, dicht bij het bronzen beeld van St. Petrus geleid, om te worden gekroond. De draagstoel werd, onder het zingen van het koor, op deze verhevenheid geplaatst, waarna de oudste twee kardinaal-diakens zich ieder aan de zijde van den Paus stelden, terwijl de andere kardinalen en bisschoppen en deelne mers van den stoet groepsgewijze rondom den troon kwamen staan. De Kardinaal-deken van het H. College be steeg de verhevenheid en sprak de voorge schreven gebeden uit over den Heiligen ader. De l.weede Kardinaal-diaken nam den Paus den mijter van het hoofd en Kardinaal Billot plaatste hem de drievoudige kroon, de tiara, op, terwijl hij in het Latijn de woorden uitsprak „Ontvang de tiaar, versierd met drie kronen, en weet dat gij zijt de Vader der vorsten en koningen, de Bestuurder der wereld, de Plaats vervanger van onzen Zaligmaker, Wien eere toe komt en gloria in alle eeuwen der eeuwen." Enthousiaste toejuichingen daverden spon taan en overweldigend door de majestueuze basiliek en Z. H. de Paus gal plechtig zijn zegen. Een van dc twie assisteerende aarts bisschoppen hield den H. Vader den tekst voor en de andere de kaars met den kandelaar. Met de tiaar op het hoofd bad de Heilige Vader een gebed om berouw, vergiffenis en erbar ming. Toen rees de Paus van zijn zetel op en gal op luiden, en plechtigen toon driewerf den apostolischen zegen. De twee kardinaal-diakens lazen luid de formule van den vollen aflaat voor in het Latijn en in het Italiaansch, waar mee de plechtigheid was geëindigd. Op den draagstoel gezeten, verliet de Heilige Vader, onder voortdurend opnieuw aandeinende toe juichingen de Basiliek van St. Pieter, vooraf gegaan door kardinalen en bisschoppen, naar de Pieta-kapel, alwaar kardinaal Vannutelli in zijne hoedanigheid van deken van het H. Col lege, de Heilige Vader zijne gelukwenschen aanbood. Daarna begaf de Paus zich naar de zaal der beatificaties. De geheele plechtigheid was vol indrukwek kende majesteit en de groote ontroering der godvruchtige geloovigen tijdens het H. Misoffer en de kroning van den nieuwen Stedehouder Christi en den Vader der christenheid is niet door woorden te vertolken. wil thans van geen samenwerking meer weten. De „Deutsche Allgem. Ztg." schrijft over de positie van het kabinet De tegenwoordige crisis is de moeilijkste, welke wij tot dusver hebben doorgemaakt. Maar niettegenstaande dat zullen de aan~ hangers van het kabinet Wirth er waarschijnlijk in slagen ze te overwinnen. De democratische bladen begroeten met vreugde het feitdat einde lijk de absoluut noodzakelijke klaarheid in den toestand geschapen is. De „Vorwarts" doet een beroep op alle sociaal-democratische léden van den Rijks dag om met alle stemmen, welke hun fractie ten dienste staan, de regeering te redden. De rechtsche pers zegt, dat de kansen, om het kabinet Wirth ten val te brengen, welke Zaterdag vrij gunstig waren, zoo goed als verke ken zijn. De „Kreuzztg." stelt vast, dat als het kabinet Wirth ook al formeel aan het bewind blijft, men er bij zijn zeer geschokte positie toch niet op moet rekenen, dat het nog lang aan het roer zal blijven over- bank 6000 IERLAND. Een Reu tertelegram meldt Gisteren zijn twee banken te Dublin vallen door gewapenden. In de eene zijn 5000 pond gestolen, in de andere pond. Te Sligo zijn eveneens twee banken over vallen in de eenc werd 9000 pond, in de andere 6000 pond gestolen. Het vertrek van de troepen uit Dublin is heden onverwacht opgeschort. Het vertrek van de bezetting van West Cork gaat niet door. De onlusten te Belfast houden aan. Daar zijn deze week acht personen gedood. Collins heeft aan de Amerikaansche ver- eeniging voor een erkenning der Iersche repu bliek een telegram gezonden, waarin hij ver klaard, dat er een coup d'état tegen de voorloo- pige regeering wordt voorbereid. DE KLEINE ENTENTE. Ia een interview met een vertegenwoor diger van de „Intransigcant heeft Benes, -die gisterochtend te Parijs is aangekomen, ge zegd, dat de staten, die lid zijn van de Kleine Entente sedert eenige dagen hebben besloten, dat zij, alvorens zich naar Genua te begeven, on der alkaar een conferentie zullen houden, hetgeen hen in staat zal stellen, een van te voren bestu deerd gemeenschappelijk plan aan te bieden. Ook heeft het blad uit verschillende dee- len van Egypte telegrammen ontvangen, waarin wordt geprotesteerd tegen de verbanning var» Zagloel Pasja. In de „Daily News" schrijft de diplomat-eke correspondent'over het Egyptische vraagstuk dat nu actueeler dan ooit is in verband met de beraadslagingen tusschen Lloyd George en Allenby. Volgens het blad doen de besprekingen sinds Allenby's aankomst vermoeden, dat diens taak zijn opvattingen met die van het kabinet in overeenstemming te brengen, minder moe-- liik is dan men aanvankelijk dacht. De kem der kwestie is de opheffing van het protectoraat moet voorafgaan aan of samenvallen met de inwilliging van waarborgen, van Egypte te eischeiï. Alles wijst er op, dat het denkbeeld on juist is, dat Allenby een politiek zou bepleiten om Egypte aan zichzelf over te laten. ALLERLEI. Naar gemeld wordt, is Krassin op zijn door reis naar Moskou te Berlijn aangekomen. Volgens een Bélga-bericht uit Rome is ten gevolge van het sluiten van het Italiaanse Russische economische verdrag de postdienst tusschen de twee landen hersteld. De telegrafi sche verbindingen en de draadlooze dienst zullen morgen worden hervat. SPANJE EN NOORWEGEN. Het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt mee dat de Spaansche gezant in op dracht van zijn regeering Zaterdag liet Spaansch- Noorsche maritiem verdrag heeft opgezegd, daar Spanje het noodig acht zijn volkomen vrij beid van handelen te hernemen bij de vaststel ling van scheepvaartvoorwaarden in oorlogstijd. De opzegtermijn van het verdrag bedraagt 12 maanden. Uit het dagboek van een Londensehen speurder 1 Ruim een jaar, nadat tegenspoeden, voor namelijk het gevolg van mijn eigen onbezonnen dwaasheden, mij noodzaakten om bij de politie onzer hoofdstad dienst te nemen, als het eenige middel om mij voedsel en kleeding te verschaf fen, werd de opmerkzaamheid van een der voornaamste chefs van dit korps op mij gericht. Ik. had namelijk veel scherpzinnigheid en stout moedigheid volgens zijn gevoelen, aan den dag gelegd in het uitvinden en volgen van een spoor, dat ten slotte leidde tot het ontdekken en straf fen der aainleggers en uitvoerders der oplichting van een aanzienlijk koopman in het West-end van Londen. Mijn chef liet mij roepen, en na een langdurig gesprek, drukte hij niet alleen zijne goedkeuring uit over mijn gedrag in boven gemelde zaak, maar gaf mij ook te kennen, dat hij binnenkort mijn diensten zou noodig hebben in andere zaken, die schranderheid en vastberadenheid eischten. „Ik gelooi', dat ik u vroeger gekend heb, zeide hij met een veelbeteekenenden glimlach, „toen gij een geheel andere plaats bekleedet, DLITSCHLAND. Wirth's toegevendheid tegenover het sta kende poorwegpersonee' heeft de positie van het Duitsche kabinet geschokt. Wanneer er Zaterdag gestemd was geworden, zou de kanse'icr we'hcht geen meerderheid gekregen hebben. Ge'ukkig voor hem za1 die stemming eerst heden -plaats hebben. In ieder geval is de groote coalitie, waar over zooveel is te doen geweest, dan voor goed onmogelijk geworden. De Duitsche Volkspartij dan uw tegenwoordige. Maak u niet ongerust ik ver'ang niet noode'oos de omstandigheden van anderen te bespieden. Waters is een naam, die gewoon genoeg is in a"e rangen der maat schappij, en, weet ge," hier nam zijn koele glimlach een ironische uitdrukking aan, „ik kan mij vergissen. In allen gevalle is de getuige nis van den heer, op wiens aanbeveling gij bij dit korps zijt aangesteld ik heb dit eens onderzocht, toen ik van uw gedrag bij die zaak van daareven hoorde een voldoende waar borg, dat slechts onbedachtzaamheid u kan ten laste' gelegd worden. Ik heb noch recht, noch lust om verder te onderzoeken. Morgen, naar alle waarschijnlijkheid, zal ik u weder bij mij ontbieden". Onder het naar huis gaan kwam dc tot het besluit, dat het gezegde van mijn chef, dat hij mij te voren in een anderen stand gekend had, slechts op de gis gesproken en ongegrond was, daar ik in de dagen van mijn voorspoed zelden Londen bezocht, en mij nog zeldzamer in Lon- densche gezelschappen vertoond had. Mijn vrouw evenwel, aan wie ik natuurlijk den hoofdinhoud van ons gesprek mededeelde, herinnerde mij, dat ik eens te Doncasfor bij de wedrennen was- geweest, en giste, dat hij mij wellicht daar ge zien en opgemerkt had. Die verklaring was waarschijnlijk genoeg maar of zij al of met de rechte was, kan ik niet beslissen, daar hij later Binnenland. EGYPTE. In de „Times" heeft een aantal leden van de Egyptische delegatie een beroep gedaan op het Engelsche parlement, ten einde de volgende punten ingewilligd te krijgen 1. Geen overheersching van Egypte door een vreemde mogendheid 2. Beveiliging van het Suezkanaal 3. waarborging van de belangen van de Britsche onderdanen in Egypte 4. beveiliging van de belangen van de Brit sche aandeelhouders in de Egyptische nationale schuld. Schrijven van het Doorluchtig Episcopaat. Naar wij vernemen, is door het Nederlandsch Doorluchtig Episcopaat een schrijven verzon den aan Z. H. Paus Pms XI, waarin Z. H. eerbied en hulde wordt betuigd. De zesde Nederlandsche Jaarbeurs. De 6e Nederlandsche Jaarbeurs, die 21 fe bruari a.s. aanvangt, zal ditmaal zonder «enige plechtigheid worden geopend. Uit het drukkersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Nederl. Grahschen Bond heeft Zaterdagavond met ^mee"* stemmen besloten, het voorstel van de hoofd besturen der patroonsbonden, inzake lo verlaging, werktijdverlenging en P','Jsta»® %e mindering af te wijzen. In deze week te houden afdeelingsvergaderingen, waarin het boot stuur vertegenwoordigd zal zijn, zal de tieve beslissing worden genomen. Dc eandidatuur-Van Best. In de vergadering van de afd. II dei Kiesvereniging te Amsterdam is inzake ae candidatuur-Van Best voor de Tweede Kamer met 17 tegen 10 stemmen een motie aangeno men, waarin de wensch wordt uitgespn „dat de heer Van Best wegens zijn grootevesr- diensten voor de katholieke zaak, op L kringlijsten een plaats moge b®k°^V Ka_ door zijn verkiezing als lid van de mer verzekerd is". De inneming van Den Uriel. Te Brielle is men reeds druk m de wee het treffen van voorbereidingen voor van den 350sten herdenkingsdag der inneming VaÊ,DL" ïfcL einde een heedenie.ng».^ gevormd, hetwelk onder leiding staat van d historicus, den heer Joh. Been worden Naar thans reeds medegedeeld kan wordet zullen de volgende plechtigheden Plaa£bebbe de Koningin zal aan den voet van den H sto rischen Toren aan te brengen: gedenktateler onthullen. Daarna zullen spiegelgevec en ge nooit weder op het onderwerp terugkwam, en ik geen de minste begeerte had om het weer op te rakelen. Drie dagen verliepen, doordat ik de verwachte oproeping ontving. Toen ik bij hem kwam, werd ik aangenaam verrast, daar ik bevond, dat men mij terstond een last wilde opdragen, waarmede (dc knapste en meest geoefende be ambten zich zouden vereerd gevoelen, als het hun toevertrouwd werd. ,,1-Iier is een omschrijving van een bende be driegers, oplichters en vervalschers," dus be sloot de commissaris, nogmaals mijn instructiën opsommende. „Wat gij te doen hebt, is hun geheime verzamelplaatsen te ontdekken, en wettige bewijzen te vinden van hun kwade practijken. Wij zijn tot heden teleurgesteld, voornamelijk, geloof ik, door al te voortvarenden ijver van de beambten, die er toegebezigd zijn daarvoor moet gij u vooral wachten. Het zijn uitgeleerde boeven, en het zal vrij wat geduld zoowel als gevatheid vereischen, hen uit hun schuilhoek op te jagen en binnen het bereiK der wet te brengen. Een van hun jongste slacht offers is de jonge mijnheer Merton, zoo douairière lady Everton, uit een vroeg liik De lady heeft zich tot ons gewend om bij stand om hem uit de strikken, waarin hij ver ward is Tos te maken. Gij zult van middag om vijf uur naar haar toegaan, in burgerkleding dat u alle hulp, die gij zoudt kunnen behoeven, onmiddellijk zal verleend worden Met deze en nog eenige instructiën j welkom was, als een rlpn vermoeienden, eentomgen, omloop van mijn gewoneambtsbezig e^ Ik spoedde mij naar zorg gekleed te hebben 9C.hipbreuk garderobe had mijn wr begaf van onze welvaart weteni e Ik vvcrd ik mij naar het huis van lad> Dverl0"' onmiddellijk in de kamer g^en, waar en hare dochter, een schoon t wachtten. Lady Eyerton scheen ten hoogs verwonderd over mijn voorkomen, dat,'du zessen, geheel verschilde van haar afget begrip van een policeman, hoe zij ook gekleed of vermomd mocht zijn en met dan nad J het briefje, dat ik medebracht, gdezeri ging haar fiere, ongeloovige blik m een di king van hoogmoedig nederbuigende held over. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1