In een speelhol. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45«tP Jaargang Woensdag 15 Februari 1922. No. I3£fi2. Adverten'tiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2* maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraas toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachten* wetten of verordeningen vol geschreven eu andere olficieele af- en oan kondi(]ingen van het Gemeentebsstuu*. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven hiermede kennis, dat een verzoek is nge- komen om onder controle gesteld te worden overeenkomstig de Verordening tot regeling van de door de gemeente uit te oefenen controle op de echtheid van Schiedamszhe jenever en Schiedamsche Moutwijn van A. BLOM te Rotterdam voor de branderijen gelegen aan de Westerkade no. 26 en 28 alhier. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne be zwaren overeenkomstig art. 3 der Verordening 6) dd. 25 Februari 1902 (Gemeenteblad binnen 8 dagen na heden in te dienen. Schiedam, 15 Februari 1922. Buitentandseli Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De Engelsche ministers Balfour en lord Lee, die Engeland op de conferentie te Washington hebben vertegenwoordigd, zijn gister is Engeland teruggekeerd. Zij werden bij aankomst te Londen aan het station op vorstelijke wijze verwelkomd. Bijna alle leden van het kabinet, met Lloyd George aan het hoofd, benevens een vertegenwoor diger van den koning en een schaar aanzien lijke dames en heeren waren op het perron aanwezig, toen de trein uit Southampton binnen kwam. toen de trein stilstond en men Balfour in het salonrijtuig herkende, werd hij luide toege juicht. Op het perron gestapt had hij geen han den genoeg om den aanwezigen de hand te druk ken. Zelden is een staatsman, aldus meldt de Lon- densche correspondent van de „Tel."., bij zijn terugkeer van een buitenlandsche missie op zoo hartelijke wijze ontvangen, doch zelden ook heeft een Engelsch staatsman aan zijn land zooveel diensten bewezen als Balfour op de conferentie te Washington heeft gedaan. Bij zijn aankomst te Southampton werd hij direct belegerd door een groot aantal journa listen, die hem om zijn meening betreffende de conferentie van Washington vroegen. Hij gaf echter te kennen, dat hij hun geen inter view kon toestaan. Op een vraag over zijn opinie omtrent de conferentie zeide hij Hoe kan ik die hier zeggen ik heb in Amerika vele redevoeringen gehouden en zelfs aan boord nog een lange speech en vrij zeker zal ik binnen en buiten het parlement nog veel te zeggen hebben. De journalisten gaven echter zoo spoedig den moed niet op en gingen voort hem vragen te stellen. Zoo vroegen zij hem zijn meening over de vlootovereenkomst. Balfour zeide, dat alle dienaangaande aangenomen voorstellen nog door de betrokken mogendheden dienden te worden geratificeerd. Hij twijfelde er niet aan, of Engeland zou de gesloten overeenkomst zeker goedkeuren. Voorts zeide hij, dat de conferentie voor de algemeene ontwapening veel goed werk had verricht en hij hoopte, dat in de toekomst nog vele dergelijke stappen zouden worden ge daan. De conferentie, van Washington en de Vol kenbond streven allen naar hetzelfde doel, n.l. den vrede en den voorspoed van de geheele wereld te bevorderen, een taak,die alleen door een internationaal lichaam zal kunnen worden verricht. Het resultaat van de Washingtonsche confe rentie, verklaarde hij, beteekent het staken van den wedijver tusschen de vijf groote zeemogend heden ten aanzien van hun vioolbouw. Dit brengt mee een groote vermindering van den belasting druk. Ondervraagd over hetgeen door hem te Washington werd aangehaald uit het artikel van den Franschen marine-deskundige Cartex antwoordde hij „Ik heb mij niet versproken, doch ik kan er op het oogenblik niet meer over zeggen." Uit het dagboek van een Londenschen speurder 2 „Ga zitten, mijnheer Waters zeide de lady, naar een stoel wijzende. „Ik zie uit dit briefje, dat gij zijt uitgekozen om mijn zoon uit de strik ken los te maken, waarin hij zich ongelukkig gewikkeld heeft". Ik was op het punt om te antwoorden want ik was dwaas genoeg om min of meer netelig te worden over de trotsche manieren der adellijke dame dat ik in mijn betrekking belast was met het uitroeien van een bende zwendelaars, met welke haar zoon zich vermengd had, en dat ik daar was om van haar al de in lichtingen te ontvangen, die tot het gewenschte einde dienstbaar konden zijn maar gelukkig- kwam de herinnering aan mijn werkelijke functie, in spijt van mijn heeren-costuum, mij eensklaps voor den geest en in plaats van mijn long on eerbiedig te roeren in de right honorable tegen- wooidigheid, betuigde ik mijn toestemming met een eerbied-ge buiging. Mylady ging voort, en in de hoofdzaak be kwam ik de volgende inlichtingen RUSLAND. lot Parijs meldt men Het internationale congres der schuldeischers van Rusland, onder le'dmg van Nou'ens, waar Treub Nederland vertegenwoordigde, is afgeloo- pen. Men heeft daar het heerschende stelse1 niet van politieken kant beschouwd. Het congres be sloot, dat het noodzakelijk is waarborgen te ne men ter bescherming dier schuldeischers. De communistische pers komt daartegen op. Zij be schuldigt hen zich met Rusland's binnenlandsehe zaken te willen bemoeien. De interviews van Radek en Rakofsky met Sauerwein van de „Matin" hebben hier zeer de aandacht getrokken, niet alleen om den feitelij ken inhoud, maar vooral omdat het blad, dat als orgaan van Poincaré wordt beschouwd wat volstrekt niet juist behoeft te zijn aldus de bolsjewistische Ieders in staat stelde hun zaak te bepleiteu. Ook de Temps" slaat den laatsten tijd een verzoenenden Loon jegens sowjet Rus land aan. Hieruit behoeft alleen geconcludeerd te worden, dat men de werkelijkheid onder het oog ziet. Die conferentie van schuldeischers van Rus land sprak zich ook voor steun aan den daar heei- schenden hongersnood uit. Buisson, meer bekend als president van den bond voor de rechten van den mensch, dan als Kamerlid, heeft Poincaré gevraagd hoe het komt, dat de 6 millioen 23 No vember door het parlement toegestaan als steun voor de hongerlijdende Russen, namelijk 5 mil lioen in natura uit voorraden te kiezen en 1 mil lioen in geld, nog niet verzonden werd. Poin caré zal hem Donderdag in de Kamer te woord staan. De zaak is, dat de sowjet-regeering nog geen Fransche missie van het roode kruis of an der lichaam toestond Rusland binnen le gaan., die toestemming maakt ze van het afsluiten van een handelsovereenkomst afhankelijk. Zoo moest de zending van deltaliaanschc hulp voor de Wolgastreek wachten op het tot stand komen van het accoord tusschen Worofsky en Delia Torretta. Naar men weet, sloot Frankrijk nog niets dergelijks met Rusland, hoewel dit in Skobclef een officieus economisch vertegenwoor diger voor dit land en België aanstelde. Nouletis heeft zich volgens de Excelsior met hem in ver binding gesteld. Skobclef deelde mee, dat een, Fransche Roode Kruis missie naar Riga zou kunnen gaan om vergunning te krijgen, Rusland binnen te gaan. Hier acht men hel eenvoudiger dit met den te Londen toevenden Krassin te be disselen. Deze echter wil daartoe naar Parijs ko men. Daarvoor schijnt de Fransche regeering niet te voelen. Zoover zijn nu de zaken. Van dat milli oen in geld zullen de hongerenden niets zien, daar liet aan het vervoer zal heengaan. Bovendien blijkt in voorraden niet of niet voldoende te vin den te zijn, wat de bevolking aan de Wolga in de eerste plaats behoeft. Daarom worden nu bespre kingen met het ministerie van financiën gevoerd om ook deze hulp, deels in geld te laten geschie den. Men voelt het pijnlijke van den toestand, dat alleen de Fransche zendingen niet ter plaatse komen, en spoort nu de regeering aan recht streeks draadloos Lenin machtiging tot intree van die missie te vragen, maar intusschen reeds de gaven aan Nansen's organisatie toe te zenden. MINISTER VERMOORD. f^Uit Helsingfprs meldt men Ritavuori, de Finsche minister van binnen landsehe zaken is gister vermoord. Ritavuori was leider van de vooruitstrevende partij. De partijen der rechterzijde hadden al op zijn aftreden aangedrongen. De moordenaar is vroeger krankzinnig geweest. Niettemin zal deze moord op den man, die het middelpunt vormde van den politieken strijd, ongetwijfeld de politieke hartstochten ontkete nen. De moord heeft te Helsingfros veel beroering verwekt. DUITSCHLAND. Over de stemming, die heden in den Duitschen Rijksdag zal worden gehouden, verluidt vol gens de „Vossische Zeitung," dat, wanneer het kabinet slechts een kleine meerderheid zou krij gen, de regeeringspartijen een interpellatie over de buitenlandsche politiek zullen indienen, aan het slot waarvan een tweede motie van vertrou wen, waarin de goedkeuring der buitenlandsche politiek der regeering wordt uitgesproken. Men meent, dat een dergelijke resolutie op de goedkeuring van den geheelen rijksdag, met uit zondering der Duitsch-Nationalen en de com munisten, kan rekenen en dus een meerderheid kan krijgen, die het kabinet den vooral met het oog' op de conferentie in Genua noodigen steun zal geven. IERLAND. Uit Londen wordt gemeld, dat de gespannen toestand in Ierland nog steeds blijft voortbestaan Michael Golbns, het hoofd van de voorloopige regeering in Zuid-Ierland, heeft een telegram ge zonden aan de Amerikaanschc Ieren, waarin hij dezen verzoekt hun steun te onthouden aan de extremisten, welke met de Valera samengaan en, naar Collins zeide, een staatsgreep tegen de nieu we regeering van plan zijn. Gisteravond hadden te Belfast nieuwe onlus ten plaats, waarbij tien personen gedood en vijftig gewond werden. De onlusten braken uit in een wijk, waar Sinn Feiners en Ulstermannen bij elkaar wonen en de autoriteiten beraadslagen o- ver een scheiding der beide partijen door een barrière van geweren. De nieuwe voorloopige re geering heeft het tot nog toe niet klaar gespeeld, de vrijlating der onlangs opgelichte Ulsterman nen te bewerken, daai zij niet voldoende controle heeft over de strijdkrachten, die voor deze daden verantwoordelijk zijn. De overval is op touw gezet door Sinn Feiners, die vertoornd waren over de arrestatie van sommigen hunner, die op het. gebied van Ulster werden aangetroffen en in het bezit van wapenen waren. Deze gevangenen heeft de Noordelijke regeering voor het gerecht gebracht, doch de Sinn Feiners stellen zich op het standpunt, dat zij het rechtsgezag der Noordelij ke regeering niet erkennen. Een gelukkig verschijnsel in den eenigs- zins komischen doch gevaarlijken Ierschen toestand is, dat de regeering van het Zuiden den wensch te kennen heeft gegeven een samen komst met die van het Noorden te hebben. De Engelsche regeering doet haar uiterste best om het tot stand komen van een vergelijk te be vorderen. Griffith heeft de rede. door de Valera te Dublin gehouden, beantwoord. Hij stelde vast, dat de Iersche Vrijstaat een gelijke positie heeft als Groot-Brittannië. Het is niet waar dat het ver drag de Iersche rechten prijsgeeft het geeft een zelfde erkenning aan de B itsche k oon als De Valeia's z.g. document no. 2. De Vale a's bewe ringen met dit document bestrijdend zeide Grif fith dat de quaestie der oorlogsschuld, van de Dail en van de pensioenen in het verdrag op een zelfde wijze zijn geregeld als in de Valera's docu- Charles Merton was in de weinige maanden, die ver loop en waren sedert hij zijn meerder jarigheid bereikt had, letterlijk in handen van dieven gevallen. Hij scheen geheel bezeten door een drift voor het spel en daarmede bracht hij eiken dag zoowel als eiken nacht van zijn wild, koortsachtig 'leven door. In een vlaag- van slecht fortuin, zooals hij dacht maar inderdaad door een stelselmatig in practijk ge bracht plan van berooving had hij niet alleen al het gereed geld, dat hij geërfd had, en groote sommen, waarmede zijn moeder in haar dwaze toegeeflijkheid hem had geholpen, verkwist, maar hij had zich ook met schuldbekentenissen, acceptatiën en andere schulden, tot een schiik- kelijk hoog bedrag beladen. De voornaamste bewerker van zijn ongeluk was zekere Sandford, een man, fatsoenlijk in voorkomen en zwierig gekleed, die de aanvoerder was van den troep booswichten, wier vangst, mijn taak was. Zon derling was het, dat de jonge Merton het blind- ste vertrouwen stelde in de eerlijkheid van dien man en zelfs nu, bedrogen en beroofd door hem en zijn bende, verliet hij zich op zijn raad en bijstand, om zich uit den wanhopigen toestand te redden, waarin hij zich bevond. De goederen van Everton waren, bij ontstentenis van een mannelijken erfgenaam, op een verren bloed verwant van den laatsten lord overgegaan, zoo dat armoede, volslagen en onherstelbare ar moede', den ongclukkigen bedrogene en zijn betrekkingen bedreigde. Het inkomen van lady Everton was niet groot en zij had haar zoon sommen laten verkwisten, die besteed moesten zijn geworden om schulden af te doen, die nu met hardheid werden ingevorderd. Ik luisterde met de grootste belangstelling naar lady Evertons verhaal. Meer dan eens wanneer zij in den loop daarvan sprak over het voorkomen en de manieren van Sandford, dien de heer Merton aan zijn moeder en zuster had voorgesteld, kwam het vermoeden, dat door het lezen der politie-documenten het eerst in mij was opgewekt, dat namelijk die heer een oude bekende van mij was, en bovendien een békende, wiens verdiensten ik zeer gaarne met wederdienst wilde vergelden, mij telkens met meer zekerheid voor den geest. Deze gissing hield ik natuurlijk voor mijzelven en na de dames nadrukkelijk gewaarschuwd te hebben, omtrent onze maatregelen het strikste stilzwij gen voor mijnheer Merton te bewaren, nam ik afscheid, ruim voorzien van hulpmiddelen ter uitvoering van het plan, dat ik besloten had te vo'gen. Ik maakte ook afspraak, dat ik, in plaats van mylady persoonlijk te komen spreken, hetgeen opmerkzaamheid kon trekken en ver moeden doen ontstaan, haar van den voortgang ment, terwijl de Valera in de Ulsterquaestie aan Lloyd George toezeggingen deed, overeenkom stig de bepalingen in het verdrag verwerkt. Te Croom is gister een gewapende bende een bankgebouw binnengedrongen. Zij haalde een aanzienlijke geldsom weg en vluchtte per auto. Een afdeeling Iersche Republikeinsche troepen, vervolgde de bandieten, waarbij revolverschoten gewisseld werden. Een bandiet is gewond de anderen ontkwamen, een auto achterlatend. De troepen redden slechts 100 pond. BRITSCH-INDIE. Het totale aantal arrestaties in Indiö sedert de invoering van de nieuwe regeeringspolitiek be draagt 7000, waarvan 5000 in Calcutta. JAPAN. Reuter verneemt, dat, volgens berichten in de Japansche pers, ongeveer 60.000 man zullen worden ontslagen bij de arsenalen voor het leger en de vloot, wegens de beperking van de bewape ning. AMERIKA. Meer dan 5000 arbeiders op de marine-werven zijn in verband met het stopzetten van den bouw van slagschepen ontslagen. ALLERLEI. Naar Reuter uit Boston seint, hebben veertig duizend arbeiders uit de katoenfabrieken in Nieuw-Engeland het werk neergelegd als pro test tegen een loonsverlaging van 20 pCt. en een vermeerdering van het aantal werkuren van 48 op 54 per week. In verband met de werkloosheid stelde de Iersche Voorloopige Regeering driehonderddui zend pond ter beschikking van de graafschaps raden voor de verbetering der wegen. Uit een nota door het agentschap Stefani gepubliceerd blijkt, dat de Italiaansche regeering er bij de regeeringen te Londen en Parijs op heelt aangedrongen, om de bijeenkomst der ministers van Financiën der geallieerde landen uit te stel len tot na de heropening van het Italiaansche parlement, aangezien thans geen enkel lid van het Italiaansche kabinet te Rome gemist kan worden. Churchill heeft in het Lagerhuis een tele gram van Graig voorge'ezen, waarin hij zegt, dat de toestand in Noord-.erland nog steeds ernstig en gespannen is. Binnenland. Draadlooze verbinding met Indië. Men meldt ons, dat het vermoedelijk wel najaar zal worden, eer een geregelde draadlooze verbinding tusschen Indië en het moederland voor het publiek verkeer zal kunnen worden geopend. Het zendstation te Kootwijk en dat in Ned.-Indië zijn niet eerder gereed. De radio- grammen zullen van de verschillende telegraaf kantoren over Amsterdam per draad naar Koot wijk worden gezonden, waarvoor afzonderlijke telegraaflijnen zullen worden gereserveerd de doorzending van de te Sambeek op te vangen Indische radiogrammen geschiedt op dezelfde wijze, eveneens over Amsterdam voor de thans reeds opgevangen regeeringsradio's, welke, onder de gunstigste omstandigheden verzonden, thans toch nog meermalen onvoldoende opgevangen worden, bestaat reeds een directe lijn naar I en Haag. Het is zoo goed als zeker, dat deze de tarieven als voor de kabelverbinding zullen gelden. Het ontvangstation te bambeek bezit een inrichting, waardoor het zendstation te Koot wijk zal kunnen worden gewaarschuwd, wanneer der zaak schriftelijk bericht zou geven Indien het eens zoo ware dacht ik, terwijl ik de stoep afstapte. Dit denkbeeld alleen deed mij het bloed met woedende kracht door de aderen stroomen. „Indien die Sandford inder daad gelijk ik vermoed, die schurk van een Cardon is, dan zal dit een triomf zdn' ™^r ik slaag 1 Lady Everton behoeft in dit g< val zich de moeite niet te geven om mijn ijver aan te vuren, door beloften van geldelijke beloomng. Vernielde vooruitzichten, een jonge en lieftallige vrouw door zijn bedrijf uit welvaart en over vloed in armoede gestort, dat zou waarlijk den lal'hartigsten suffer, die ooit over de aarde ge kropen heeft, tot krachtig handelen aansporen. De Hemel geve, dat mijn vermoeden gegrond zij, en dan, mijn oude vijand, pas dan op - de wreker is u op de hielen Ik was onderricht, dat Sandford meestal ge durende het ballet in de Italiaansche opera was de loge, waarin hij doorgaans plaats nam, was in mijn memoranda aangeduid en daar ik op de aanplakbiljetten zag, dat dien avond een stuk gegeven werd, dat veel opgang maakte, besloot ik daarbij te wezen. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN tut****

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1