Witwasscherij. JST.V. Je; PHOENIX A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Staten-Generaai. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Gemengd Nieuws. Indische radiogrammen onvoldoende worden opgevangen vooral in de droge zomermaanden en bij vriezend weer laat de tegenwoordige draadlooze verbinding met Indië nog zeer veel te wenschen opdat radiografisch herseining zal kunnen worden aangevraagd. Het defini tief zendstation zal beter dan het voorloopige station opgewassen zijn tegen luchtstoringen. Zoolang het Indische en het Nederlandsche zendstation nog niet gereed zijn, moet thans de kabelweg naar Indië worden gebezigd, om aan de Indische regeering te laten weten, hoe de overkomst van de radiogrammen op bepaalde dagen is geweest. Het Indische zendstation wordt voor de ver binding met het moederland slechts voorloopig gebruikt, en kan onmogelijk ten behoeve van het publiek verkeer beschikbaar worden ge steld, daar het aantal klachten dan legio zou zijn.Alleen wanneer de omstandigheden bijzonder gunstig zijn, kan dit zendstation enkele uren daags met succes werken de waterval, die wordt aangewend voor het aandrijven van de machines, kan niet altijd voldoende kracht ont wikkelen, tengevolge van watergebrek in tijden van droogte. De masten, die naar Indië gezonden zijn, toen de resultaten van het gebruik van berg kloofantennes nog niet of onvoldoende bekend waren, behoeven thans niet te worden opgesteld, hetgeen een groote kostenbesparing meebrengt. Zuiderzee-Raad. Tot onder-voorzitter van den Zuiderzeeraad heeft de Koningin aangewezen mr. G. Vissering. Aan jhr. mr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden (die voor herbenoeming niet in aan merking wenschte te komen), is dank betuigd voor de bewezen diensten. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Limburg hebben gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature-Michiels van Kessenich), met 25 van de 39 stemmen,' mr. F. I. J. Janssen (R. K.), oud-lid van de Tweede Kamer, lid van de Pro vinciale Staten van Limburg en rechter in de rechtbank te Maastricht. De Haagsche politie. Naar wij vernemen, wordt de bereden politie, die tijdelijk tot 35 man was opgevoerd, in den loop van de volgende maand weder op haar oorspronkelijke sterkte van 20 man terugge bracht. (Vad.). De dure spoorwegexp'oitatic In de jongst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deven ter werd behandeld een verzoek van het Comité van Actie tegen duur reizen en duur vervoer, om adhaesie te verleenen aan het door dat comité tot de Tweede Kamer gericht adies, waarin wordt aangedrongen op het nemen van zoodanige maatregelen, dat tot een tariefsver laging tot 20 pCt. kan worden overgegaan. De Kamer besloot echter in een zelfstandig adres de Regeering te wijzen op de noodzakelijk heid van verlaging der buitengewoon hooge spoorwegtarieven, welke naar het oordeel der Kamer voor een groot deel geweten moeten worden aan een te dure exploitatie, als gevolg van een te korten werktijd en te hooge loonen. Uit het drukkersbedrijï Het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Typografenbond heeft aan de leden van den Bond den brief van het algemeen hoofdbestuur van den Patroonsbond, inzake verlaging van de weekloonen met 10 pGt. en verlenging van den werktijd met 3 uur per week voorgelegd. Aan de afdeelingsbesturen is opgedragen, een vergadering te beleggen, waarin deze brief een punt van bespreking zal uitmaken en een be slissing moet worden genomen. Het komt het hoofdbestuur van den Typografenbond ge- wenscht voor, dat alle leden toegang hebben tot de vergadering, waarin deze voorstellen worden behandeld, doch dat alleen gestemd wordt door d'e leden, welke bij het drukkers contract betrokken zijn. In het hoofdbestuur heeft het patroonsvoor- stel een ernstig punt van overweging uitgemaakt. Het resultaat daarvan was, dat het hoofdbestuur, gezien de praktijk in andere organisaties, geen verbeteiing van den bedrijfstoestand verwacht, indien de voorstellen van het algemeen hoofd bestuur van den Patroonsbond worden aan vaard. De verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. De bij Kon. besluit van 7 Jan. 1921 ingestelde staatscomnrssie, welke een onderzoek zal heb ben in te stellen naar de beste wijze, waarop, zoo mogelijk met gebruik van het Merwede- kanaal, een verbeterde scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn zoo spoedig doenlijk kan worden tot stand gebracht, daarbij ook lettende op de belangen van de te door snijden landstreken en die van de landsverdedi ging, is thans zoover met hare werkzaamheden gevorderd, dat de besturen van de gemeenten, welke bij deze plannen betrokken zijn, én andere belanghebbenden, die daarvoor in aanmerking komen, uitgenood-gd zijn, hun belangen aan de comrmssie voor te dragen. Makelaardij. Aan de Ministers van Justitie en van Land bouw, Nijverheid en Handel en aan de Twee de Kamer is door de Amsterdamsche makelaars ingevolge opdracht van de te Amsterdam ge vestigde Vereenigingen van Makelaars en van meerdere in de verschillende vakken van handel werkzame groepen van makelaars, een adres gezonden in zake het Wetsontwerp tot Herzie ning der Bepalingen betreffende de Makelaardij. Genoemde vereenigingen en groepen van makelaars volharden in allen deele bij de ern stige bezwaren tegen het door voormeld Wets ontwerp beoogde vervallen van de officieele aanstelling en van de beëediging der Makelaars, daar beiden naar aller eenstemmige meening in het belang van den Nederlandschen Handel behooren te worden behouden, welke bezwaren vertolkt en uitvoerig gemotiveerd zijn door adressen van verschillende vereenigingen. Met groote erkentelijkheid hebben adressan ten kennis genomen can de amendementen, voorgesteld door de Commissie van Rap porteurs tot behoud der beëediging, waarmede zij zich dan ook in hoofdzaak gaarne vereenigen. Zij meenen niettemin eenige opmerkingen niet te mogen weerhouden, naar aanleiding waarvan zij eenige in het adres nader omschreven wijzigingen van eenige artikelen in overweging geven. Overschrijving vergunning drankwet. De Minister van Arbeid heeft, volgens het ,,Hbld." aan de Ged. Staten het volgende geval medegedeeld In den loop van het vorig jaar werd inge volge art. 26 le lid der Drankwet bij Kon. be sluit toestemming verleend tot overschrijving eener vergunning van vader op zoon. Toeval lig bleek onlangs, dat die overschrijving nog niet had plaats gehad. Bij navraag antwoordde de vergunninghouder dat het niet in de be doeling lag, nu reeds de overschrijving te doen plaats hebben, doch dat hij de toestemming bewaarde om daarvan pas gebruik te maken, ingeval hij ongeschikt voor de zaak wordt of komt te overlijden. Daartoe lag een door hem geteekend, doch ongedateerd verzoek aan bet gemeentebestuur om overschrijving der ver gunning in een enveloppe gereed, om bezorgd te worden, zoodra zich een der bovengenoemde gevallen mocht voordoen. De mogelijkheid be staat dus, dat dit pas na jaren geschiedt. Teneinde dergelijk misbruik te voorkomen, zullen in het vervolg de Kon. besluiten tot het verleenen van toestemming tot overschrijving eener vergunning slechts zes maanden geldig zijn. Nederlandsche adelstand. Bij Kon. be«luit zijn ingelijfd in den Neder landschen adel, met al hunne wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw Herman Carel Felix Clotilde von Heyden, wo nende te Helmond, en Hubertus Ignatius Ber- nardus Theodoras Alphonsus von Heyden, wo nende te 's-Gravenhage zijn verheven in den Nederlandschen adel, met al hunne wettige zoo mannelijke als vrou welijke afstammelingen, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw Anthony Emile Snouck Hurgronje, te 's-Gra venhage en Gerard Jan van Ingen, te 's-Gravenhage. Te lei. No. 15. 404 8 EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag, 14 Februari 1922. Opening 8.35 uur. Afdeelingsonderzoek. De Voorzitter deelt mede, dat de Cen trale sectie besloten heeft, dat hedenavond na de openbare vergadering in de afdeelingen zal worden onderzocht het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van het Rijk. Voorts deelt spr. mede, dat morgen (heden) om 11 uur openbare vergadering zal zijn, doch dat het in spr. voornemen ligt, met het oog op de opening van het permanent Hof van Inter nationale Justitie, de vergadering om 3 uur te doen eindigen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot heden 11 uur. R. K. Volksbond. Wij herinneren aan de vergadering van den R. K. Volksbond op morgen, Donderdagavond 8 uur te houden. De weleerw. heer Leesberg zal een lezing hou den. In deze vergadering zullen de jaarverslagen door penningmeester en secretaris worden uit gebracht. Nut en Voorzorg. De geneeskundige sociëteit „Nut en Voorzorg" alhier hoopt 22 Februari haar 100 jarig bestaan te herdenken. Jubileum. Vandaag viert de weleerw. pater v.d. Burg, O.P., kapelaan der Havenkerk, zijn 12^2 jarig- priesterjubileum. Dezen morgen 8 uur droeg Z. Eerw. een ge zongen H. Mis op, waarbij talrijke geloovigen aanwezig waren, terwijl dezen middag van half 1 tot half 2 een receptie werd gehouden, waar op ook velen van hun belangstelling en waardee ring blijk gaven. Allereerst verschenen hier 't bestuur, de onderwijzeressen en een tweetal meisjes van het Meisjes Patronaat, waarvan de jubilaris directeur is. Een der meisjes vertolkte namens al haar mede-leden de groote liefde en waardeering, die zij haar geestelijken leider toe dragen. Pater v.d. Burg dankte allen hartelijk voor haar felicitat'e's en hoopte, dat én 't bestuur én de onderwijzeressen met, denzelfden ijver met hem zouden blijven voortwerken. Tevens be dankte hij voor de ontvangen cadeaux, maar wenschte toch, dat het schoonste cadeau voor hem zou bestaan in een trouw patronaatbezoek van alle meisjes. Als een kleine herinnering schonk hij allen een mooi prentje. Ook vele partucilieren en de volgende corpora- tie's kwamen den geachten pater nog compli menteeren Kerkbestuur, Propagandaclub, Zangkoor v. d. Havenkerk, bestuur en zela- trices van het Jongenspatronaat. Schriftelijke gelukwenschen kwamen boven dien in groote getale binnen. Al is pater v.d. Burg nog slechts 9 maanden hier werkzaam, de groote belangstelling op zijn feest, bewijst toch wel overduidelijk, dat hij hoog bij Schiedams Katholieken staat aange schreven. R. K. Sehiedamsche Tooneelclub In dezen naren tijd van malaise en zoo veel levenstragiek is een vroolijke avond vol lustigen humor voor de menschen wel eens noodig. De bekende R. K. Schied. Tooneelclub heeft dit ook begrepen en gaf daarom gisteren een blij spelopvoering, waarvan de geheel-bezette ge hoorzaal van den R.K. Volksbond kostelijk heeft genoten, maar waarbij tevens ook het mooie doel voorzataan den nood der R. K. Gezondheidsko lonie te hulp te komen. Gespeeld werd, het blijspel in drie bedrijven „Om Papa's Principe", van G. E. M. Lugt, be werkt naar den bekenden roman van F. de Sinclair. Papa's principe was, dat ook een meisje, evenals een jongen, door het leeren van een vak of het behalen van een diploma, later desnoods zelf in haar onderhoud zou kunnen voorzien. D't princiep drijven papa, en ook Mama, ook bij hun dochters door. De oudste Coba, slaagt er in een akte te halen, maar Jeanne, de jongste, kan dit onmogelijk klaar spelen. Ze vindt echter bij 't examen een quicke remplacante in haar nichtje en aangenomen zusje Dolly, die onder Jeanne's familienaam, Telders, Jeanne's naam schitte rend weet te redden. Door een naijverigen boe renzoon, die voor 't zelfde examen zakte, wordt 't bedrog aan 't licht gebracht en komt de zaak in handen van den officier van justitie, Mr. v. d. Horst, wiens zoon Louis de rijke Dolly wel gaarne tot de zijne wilde maken. De officier is daarom erg humaan en gauw is de zaak weer „insReine" gebracht, maar o wat een teleurstelling, als vader cn zoon hierop moeten hooren, dat Dolly zich reeds verloofd heeft met den president der exa mencommissie. Papa en Mama Telders zijn na deze consterna tie ook tamelijk wel van hun principe-hartstocht bekeerd. In 't eerste bedrijf van dit kluchtspel zat niet dien lustigen gang, dien men in een goed blijspel verwacht 't tweede en derde bedrijf echter wa ren veel en veel beter en terdege konden hier de aanwezigen hun hart nog eens ophalen aan de aardige zetten en intrigues. Wat het spel der dilectanten betreft, dit is over 't algemeen zeer te roemen. Overste Telders (P. Engering) was in zijn op treden van overste, in wien men het type van een norsch persoon wil zien, niet altijd even ge lukkig, vooral in 't tweede bedrijf echter speelde hij zijn rol subliem. Zijn vrouw(mejN. Engering) was een waardige, aristocratische en zeer oeco- nomische dame, die haar partij wel wist te ver vullen. Mej. Tr. Nolet speelde met echt meisjes achtige examenangst haar zware rol. Dolly Ter- vuerenin de persoon van Mej. R. Melchers, dunk- te ons een der beste actrices van het gezelschap. Bijzonder viel op haar vrije beweging, zonder het minste geringste teeken van Bühnenfieber. Mej. A. Engeri ng, als Koba van Laar, geb. Felders, was in haar rol een sprekend contrast met haar man Mr. Frits van Laar (A. Dubbelman). Zij voerde het woord en hij geloofde het wel, zij was de baas, hij een echte sul. Hoe dat Mr. voor zijn naam dan ook met die ,,sulligheidte"|rijmenviel, begrijpen we niet goed. Enfin, beide vertolkten hun zoo verschillende partijen onverbeterlijk. Tom van Gelcum, luitenant en verloofde van Jeanne (W. Rademaker) toonde zich ook in spel en voorkomen als een waardig vertegenwoordi ger van den officierstand. De beide beste acteurs van het gansche gezelschap waren ongetwijfeld de heeren Jan Blaisse en Jan Zoetmulder, res pect. als van Hemert, president der examencom missie en de officier van Justitie, Mr. v. d. Horst. Beiden doorleefden hun zware partij geheel en raakten er geen moment uit. Louis v. d. Horst (Hans Nolet), was, zooals 't ook moest, in zijn op treden een echte dandy zijn gemaaktheid in 't spreken kwam ons echter sons wel een weinig al te overdreven voor. Rie,Mieki en Loes (de dames T. Nolet, Ph. Engering en Dora Melchers) speel den als echte bakvischjes, met de typische nuk- jes van II. B. S.-nufjes. De rol van Puffels, onbe holpen burger jongen, was bij den heer J. Nolet in goede handen, en ook de overige kleine rollen van lunchroom-juffrouw (Mej. Toos Zoetmulder), diestmeisje bij Telders (Mej. D. Melchers) en concierge v. h. schoolgebouw (J. Engering) wer den correct vervuld. 't Hartelijk applaus was wel een bewijs, dat de aanwezigen geen spijt van hun bezoek hadden gehad. De door 't bestuur der R. K. Vacantie- Kolonie aangeboden krans was ook zeker ver diend. Onder de pauze werd nog een aardig opgezet propaganda-nummer voor de R. K. Gezond heidskolonie, afd. Schiedam gegeven, 't Tooneel stelde voor een dokterskamer, waar de dokter (de heer Seheffers) en een verpleegzuster (mej. v. d. Sman) eenige tengere kleinen 't blijde nieuws meedeelden, dat ze dezen zomer naar de zee konden gaan. Er was echter geen geld genoeg om alle kleine liefhebbers hun wensch te vervul len. De kinderen zongen toen een liedje van ver langen en de collecte, hierop gehouden, bracht de respectabele som van 170 op. Het „Utile Dulci" strijkje verleende welwil lend den geheelen avond zijn zeer te waardeeren medewerking. Het geheele batig saldo van de zoo welge slaagde uitvoering zal nog nader in ons blad worden bekend gemaakt. Naar we nog vernemen zal de volgende week Donderdag een reprise van het blijspel worden gegeven, en wel ten bate van den R. K. Volks bond. Door de poliie zijn aangehou den de broertjes v.d. P., resp. 8 en 11 jaar oud, verdacht van diefstal van een portemonnaie met inhoud. Proces verbaal wordt opgemaakt. Gistermorgen deed de 14-jari- ge V. een toertje op een rijwiel en kwam daarbij in de Lange Haven terecht. Hij werd door bur gers gered en bekwam geen letsel. De firmaSlavenburg en Scheur- kogel was gister in de Gerrit-Verboonstraat, over gegaan tot de verbouwing van een pand. de voormalige bakkerij van den heer den Brinker. Het plan bestond daar twee winkelhuizen te bouwen. Op last van de gemeente is het werk stop gezet en de schutting weer verwijderd. Zonderlinge geschiedenis Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand Februari 1922. Briefkaarten b i nn e n 1 a n d: A. Bak ker, Rotterdam Groeneweg, Rotterdam M. v. Ermelo, Millinger Mej. N. Jongeneelen, Roo sendaal. Brieven buitenland: fa. Tusdlin Brender, St. Frudpert (D. L.) Briefkaarten buitenland: Jos. Vrijhof, Vera Crus. (Mexico). De S t a a t s. C t. n o. 3 0 bevat d e K o- ninklijke goedgekeurde statuten der anti-revo- lutionnaire propaganda-club „Pro-Rege," opge richt door de ant.i-revolutionnaire kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje", alhier. Haar grondslag is het program van beginselen der anti-revolutionnaire partij, onder eerbiedi ging van de besluiten der deputaten-vergaderng van die partij. De vereeniging stelt zich ten doel, in samen werking met de kiesvereeniging bovengenoemd, te arbeiden aan de versterking der anti-revolu- tionnaire partij en aan de verbreiding harer be ginselen. UIT VLAARDINGEN. Het achtste jaarverslag van de Reedersveree- niging alhier noemt den toestand van het haring- visscherijbedrijf met de daarmee samenhangende nevenbedrijven zoo slecht, als nog nimmer is voorgekomen. De resultaten van de teelt 1920 waren verre van gunstig. Men hoopte op een vlotten verkoop van de door de haringcombina tie overgenomen haring, maar zelfs thans is de oude voorraad niet geheel geruimd met onge veer 170,000 kantjes bleef de haringcombinatie zitten. Geringe vangsten, onvoldoende prijzen, be langrijk nettenverlies, ziedaar het resultaat dei- ha ringvisscherij in 1921. Het aantal leden bedroeg in 1921 36 met (op November) 91 zeilloggers, 8 motorloggers of hulpstoomers en 38 stoomloggers. Hiervan na men onderscheidenlijk 50, 2 en 26 aan de vissche- rij deel, welke samen 85,120 ton haring aanbrach ten. In 1920 brachten 91 zeil- en 33 stoomloggers 180,678 ton haring aan. Aan de collectieve onge vallenverzekering voor het walpersoneel namen 31 reederijen deel met een loonbedrag van 189,500 voor mannen en 88,800 voor vrouwen. UIT DELFT. De directie der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, heeft onder nadere goedkeuring der al- gemeene vergadering van aandeelhouders, aan gekocht fabriek en terreinen aan de Watering- sche Vest te Delft van de N. V. Kipp's Telefoon- fabrieken. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Eenjachtopinbrekers. G;ster-nacht, omstreeks kwart voor drie, bemerkten bewoners van de Dunne Bierkade teDen Haag, dat er bij een der buren vermoedelijk inbrekers wilden binnen dringen. Onmiddellijk werd hiervan telefonisch mededeeling gedaan aan de politie, die direct ter plaatse kwam en daar zag, dat 'n deur die toegang gaf tot de gang naast 't perceel aan de binnenzijde met een handboor was afgesloten Tegen den tuinmuur was een trap geplaatst. De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2