In een speelhol. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45st<* Jaargang. Vrijdag 17 Februari 1922. *0. 132'*4. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buiteutandseb Nieuws. FINLAND. De koopman Tandefelt, die wegens den moord op den minister van binnenl. zaken in hechtenis is genomen, heeft in zijn jeugd, op beschuldiging van een voorgenomen aanslag tegen een Russisch oorlogschip in de haven van Helsingfors, vreeselijke mishandeling moeten ondergaan in de Russische gevangenis, ten ge volge waarvan hij krankzinnig is geworden Hij heeft den minister gedood, zeide hij, omdat hij niet energiek genoeg was opgetreden tegen de revolutionaire elementen in Finland. RUSLAND. In alle provincies treft men de toebereidselen voor het zaaien. Alle organisaties zijn daarbij behulpzaam. Overal worden cursussen gehouden voor boeren. Het transport der granen is geëindigd. Voor ongeveer 12 millioen H. A. of wel 1/5 van de be bouwde gronden is de organisatie beëindigd. De CONFERENTIE TE GENUA. De voorafgaande bijeenkomst van de gealli eerde deskundigen, om de agenda van de confe rentie van Genua te bespreken, zal, volgens de „Evening Standard", waarschijnlijk de volgende week te Londen plaats hebben. De Engelsche deskundigen, die zich daar reeds mee bezig hebben gehouden, zijn goed opgeschoten met de voorbereiding. DUITSCHLAND. Omtrent de vergadering in den Rijksdag, die eergisteren plaats vond, verneemt het ,,H. N." uit Berlijn. De zitting was wel de meest opwindende uit de laatste jaren en zoowel de zaal als de tribunes waren zoo vol, als sedert het uitbreken van den oorlog niet het geval is geweest. De overwinning van Wirth is gedeeltelijk te danken aan Dr. Breitscheid, van de onafhankelijke socialis tische partij en zijn volgelingen, die zich niet aan de parLijtucht stoorden en zich van stemming ont hielden, hoewel in de fractievergadering besloten was, tegen de regeering te stemmen. In clc frac tie vergadering der Beiersche volkspartij was of ficieel tot onthouding van stemmen besloten, doch leden van deze partij stemden voor Wirth. Wirth had vóór de stemming te kennen gegeven, dat zoo hij een meerderheid van min der dan 25 stemmen kreeg, hij besloten was, den rijksdag te ontbinden en algemeene verkiezingen uit te schrijven. Voor een aanvang der zittmg ging dan ook door den rijksdag het gerucht, dat hij een desbetreffend besluit van president Ebert had verkregen en reeds in den zak droeg, en dat hij, mocht de stemming ongunstig uit vallen, terstond het woord zou nemen en het besluit tot ontbinding van den rijksdag zou voor lezen. Het schijnt, dat dit gerucht niet zonder invloed op de onafhankelijke socia'isten is geweest, die bij nieuwe verkiezingen van de 61 zetels, die zij thans hebben, er wellicht vele zouden verliezen.Zij wisten,dat het in hunbelang was, om rijkskanselier Wirth aan het bewind te laten, doch bevonden zich in een zeer scheeve pos't'e, daar thans een mot'e was mged end, waar 'n de houdrng der regeermg tijdens de spoorweg- stak-ng werd afgekeurd. Aan den and,ren kant wenschtcn zij W;rth om zijn bu-tenlandsche poh- t<ek als rijkskanselier te behouden. De Rijksdag heeft met 220 tegen 185 stemmen de mot'e van vertiouwen aangenomen. Cr'sp'en en DHtmann hekelden m hun rede- Uit het dagboek van een Londenschen speurder 4 Wij kwamen weldra voor een stil, deftig huis, in een der straten die op het strand uitliepen. Een zacht, eigenaardig kloppen van Sanford werd oogenblikkelijk beantwoord daarop werd fluisterend een wachtwoord, dat ik niet verstaan kon, door het sleutelgat gevvisseld, en wij traden binnen. Wij gingen den trap op naar de eerste verdie ping, waarvan de blinden zorgvuldig gesloten waren, zoodat niets van hetgeen daar binnen om ging met mogelijkheid op straat kon bemerkt worden. Het vertrek was schitterend verlicht. Eene roulette-tafel, met dobbelsteenen en kaar ten, was ;n volle werking. Wijnen en dranken van allerlei soort waren in overvloed gereed. Ik bemerkte reeds spoedig, dat er omtrent een zestal personen tegenwoordig was, behalve de bende, die in deze bestond uit elf oi' twaalf welge- kleede schurken, wier ongunstig uitzicht mij een oogenblik bevreesd maakte, dat misschien en kelen uit dit fraaie gezelschap mijn ambt mochten vermoeden of mij herkennen. Dit was, bedacht ik evenwel, bijna onmogelijk. Mijn jachtterrein, gedurende den korten tijd dien ik bij het corps gediend had, was ver van de gewone voering den kanselier om zijn houding bij de spoorwegstaking en verweten den meerderheids socialisten, dat zij het op nieuwe verkiezingen wilden laten aankomen, wat op een overwinning van de conservatieven zou kunnen uitloopen. Herhaaldelijk richtten de sprekers verwij ten tegen de Stinnespartij. Tijdens het de bat is Stinnes' naam op zijn minst twintig maal genoemd. Stinnes zelf zat mot onbe wogen gelaat op zijn stoel en streek voort durend door zijn baard. Overigens was hei. geheele debat eigenlijk een gevecht tusschen de meerderheidssocialisten en de onafhankelijken, die elkaar over en weer verwijten toeslingerden. Marx, de leider van het Centrum, waar schuwde ertegen, het kabinet Wirth ten val te brengen, daar dit nieuwe sancties van de zijde van Frankrijk en bezetting van hetRoerge- bied zou beteekenen. De Duitsche volkspartij heeft het door haar thans ondernomen aanval, onmogelijk gemaakt deel te nemen aan de tegenwoordige regeering. Daar nu de onafhankelijken blijven weigeren, toe te treden tot de coalitie van Wirth, is het niet, onmogelijk, dat Wirth bij de eerste de beste gun stige gelegenheid toch zal overgaan tot ontbin ding van den rijksdag. De vraag of dit voor of na de conferentie van Genua zal plaats hebben, haugt er van afof de conferentie te Genua voor langeren tijd wordt uitgesteld, dan men op het oogenblik verwacht. Verschillende buitenlardsche diplomaten heb ben Wirth terstond na afloop van de stemming geluk gewenscht. ENGELAND. Men verneemt uit Londen Op een vraag betreffende de voorstellen, door de nationale bezuinigingscommissie gedaan om de admiraliteit, het ministerie van oorlog en het luchtvaartministerie samen te voegen tot een ministerie van verdediging, deelde Chamberlain gisteravond in het Lagerhuis mede, dat het niet in de bedoeling lag deze voorstellen reeds dit jaar te» verwezenlijken, doch dat technische commissies de mogelijkheid zouden overwe gen om. sommige administratieve diensten der drie betrokken departementen te doen samen smelten. ZWITSERLAND. Dr. Abt. heeft een motie ingediend in den nationalen raad, waarbij hij voorstelt den arbeidsdag van 8 op 9 uren te brengen en in sommige gevallen zelfs op 10 uren, voor zoolang er nog werkeloozenondersteuning door de regeering wordt uitbetaald. Dit voorstel wordt door een honderdtal leden van den na tionalen raad gesteund. Van zijn kant heeft de bonds-president Dr. Ilaab op een vergadering van de vrijzin nig- democratische partij insgelijks tegen de strenge doorvoering van het beginsel van den achtuurarbeidsdag gesproken. Dr. Haab erkende, dat hij z'ch vroeger vergist had toen de wet op den arbeidsduur voldoende soepelheid had opdat zij geen be lemmering zou zijn voor de economische ont wikkeling. In de fabrieken wordt er al sinds lang niet meer dan 8 uren per dag gewerkt, dit op grond van de fabriekswet de eigenlijke acht- uurswet heeft hetzelfde principe dan toegepast op ahe arbeid en diensten buiten de fabriek. Het gebrek van die wet is dat ook de lichtste dienst verrichting of zelfs maar alleen het feit, dat men zich bereid moet houden om in zakere gevallen een dienst te verrichten gelijk wordt gesteld met den zwaarsten arbeid. In het spoorwegbedrijf verzamelplaatsen van zulk slag van heeren ge weest, en ik was overigens te Londen onbekend. Maar toch werden vragende bh leken naar mijn begeleider geworpen, en een groote zware kerel, een buitenlander de schobbejakken waren van het u'tschot van alle natiën maakte het hem met zijne nieuwsgierigheid bijzonder lastig. „Je réponds hoorde ik Sandford zeggen ten ant woord op zijne herhaalde vragen, en hij voegde er fluisterend eenige woorden bij, die een spot- tenden glimlach op de lippen van den kerel te voorschijn riepen, en een geheele verandering in zijn gedrag jegens mij te weeg brachten. Dit was een geruststelling want schoon ik pistolen bij mij had,zou ik weinig kans gehad hebben tege die woeste kerels, die voor niets meer stonden. Men noodigde mij uit om te spelen en hoewel ik dit eerst fier afsloeg, viensde Ik allengs voor de onweerstaanbare verzoeking te zwichten, en zette mij met mijn buitenlandsche vriend aan het blind hazardspel, om matige sommen. Men was zoo beleefd mij te laten winnen, en bij het einde vond ik mij zoowat tien pond rijker aan duivels- geld dan bij het begin. Mijnheer Merton. was wel- dra geheel verzonken in de kansen van het dobbelspel, en verloor groote sommen, waarvoor hij, toen het geld verspeeld was, dat hij had meegebracht, schuld bekentenissen gaf. Het bedrog, dat zij aan hem pleegden, was in derdaad stout en het kon alleen een onnoozele beginner zijn, die het niet meer dan eens ont dekte. Hij scheen evenwel niet de geringste ver- Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. b.v. leidt dit tot de noodlotUgste gevolgen. Ver lenging van den arbeidsdag in dit bedrijf wordt dan ook volstrekt noodzakelijk. De algemeene economische en financieele toestand van Zwit serland eischen dat het spoorwegpersoneel dit offer zal brengen. Verdere offers van het publiek in den vorm van een nieuwe tariefsverhooging, kan men niet meer vragen en toch is het vol strekt noodig dat het tekort bij den spoorweg ge dekt worde. Het beste middel daartoe ook voor de bedienden is dan ongetwijfeld de invoering van een langeren werkdag. HONGARIJE. Volgens een bericht in de „Pesti Naplo" eischt Engeland, dat de Hongaarsche staat nog in den loop van dit jaar de som van /300.000 in twee termijnen zou moeten betalen, ter ver effening van staats- en particuliere schulden van vóór den oorlog. In Hongaarsch geld bedraagt deze som ongeveer 900 millioen kronen. De Fran- sche betalingseisch voor dit jaar is ongeveer van dezelfde hoogte. ZWITSERLAND. De Raad van Beheer der spoorwegen heeft besloten de tarieven voor reizen van ten min ste driehonderd kilometers met 20 pet. te ver minderen. Ook laat men den bijslag voor het sneltreinverkeer vallen en zullen kinderen van vier tot 12 jaar voortaan tegen halven prijs reizen. ITALIË. Het Kabinet heeft de regeeringsverklaring van Bonomi goedgekeurd, maar verlangde, dat hem vooraf een votum van vertrouwen zou wor den geschonken. EGYPTE. Naar Reuter uit Londen verneemt, heb ben de besprekingen van Lloyd George en Lord Curzon met Lord Allenby, den Hoogen Commis saris voor Egypte, die thans te Londen is, tot vol komen overeenstemming geleid omtrent de politiek, welke in Egypte moet gevoerd worden en omtrent den brief, welke aan de Egyptische regeering zal overhandigd worden. MEXICO. Reuter uit New-York 5000 Amerikaansche soldaten zijn gemo biliseerd te Fort Blus in 1 exas, op het bericht dat een revolutie Mexico dreigt en de stad Juarez op het punt staat aangevallen te worden. EUROPEESCHE SCHULDEN AAN ENGELAND. De heer Hilton Young deelde in antwoord op een vraag van den heer Wise mede, dat het to tale bedrag aan schatkist wissels, dat door de ver schillende Europeesche mogendheden bij de Engelsche schatkist is gedeponeerd, thans 1,703,336,302 beloopt, zijnde £327,070,302 meer dan het tijdens den wapenstilstand be droeg. De individueele stijgingen zijn Feank- rijk 146,853,500. Italië 147,024,952, Bel gië (herstel) 9,000,000, idem (Belgisch Congo) 1,099,000, Roemenië £6,402,500, Griekenland 7,210,350, Portugal 9,480,000. Uitgezonderd wat België betreft (crediet voor herstel), is de stijging ontstaan, doordat de rente sedert den wapenstilstand is voldaan door de deponeering van nieuwe schatkistwissels. ALLERLEI. Naar de „Daily Express" meldt zijn de Britsch-Indische prinsen voornemens de „Ju- denking te voeden omtrent het spel van zijne tegenspelers, en liet zich in alles besturen door den raad van zijn vriend Sandford, die zelf niet speelde. Het gezelschap ging toen tegen 's mor gens zes uur uiteen, toen al de personen zich een voor een door een achterdeur verwijderden, waarbij elk bij zijn heengaan het wachtwoord voor den volgenden avond ontving. .Eenige uren later bevond ik mij bij den com missaris, om verslag te doen van den staat van zaken. Hij was in zijn schik met. mijn gelukkig debut, maai- vermaande mij nogmaals - ernstig tot geduld en behoedzaamheid. Daar ik het wachtwoord kende, zou het gemakkelijk ge weest zijn denzelfden avond nogde bondgenoot) n bij hun spel tc overvallen doch hierdoor zou slechts een gedeelte van het beoogde doel bereikt zijn geworden. Verscheidene van de broeder schap, en daaronder Sandford, waren verdacht van het in omloop brengen van valsche buiten landsche banknooten, en het was van groot be lang een wettig bewijs voor hunne veroordeeling in handen te bekomen. Men wenschte ook, zoo mogelijk ,den heer Merton de gelden, goederen en verbintenissen terug te bezorgen, die men hem had afgetroggeld. Gedurende zeven of acht dagen deed zich niets van eenig belang voor. Het spelen ging el- ken avond zijn gewonen gang, en mijnheer Mer ton geraakte natuurlijk gedurig dieper in schul den. Zelfs de juweelen zijner zuster, waarvan hij zich meester gemaakt had op eene slinksche ma- bilee-diamond' op twee na de grootste bekende diamant ter wereld, aan de Britsche Kroon te schenken. De waarde van den steen wordt ge schat op £400.000. Uit Londen komt het bericht, dat Marconi een beroerte heeft gehad. Zijn toestand is be denkelijk. Binnenland. Kinder- en politierechter. Het plan bestaat, met Mei de vereenvoudigde rechtspraak (kinder- on politierechter) in te voeren. De Pensioenwetten. Naar aanleiding van de verwerping van de burgerlijke pensioenwet door de Eerste Kamer heeft het A.C.O.P. dringend een onderhoud met den minister van financiën aangevraagd. Het scheepvaartbedrijf. In een door de Ned. Zeeliedenvereeniging Eendracht te Rotterdam gehouden vergadering is een motie aangenomen, waarin- naar aanlei ding van de voorstellen der Scheepvaartver- eenigingen Noord en Zuid ten aanzien van de loon- en arbeidsvoorwaarden verontwaard-gmg wordt uitgesproken over den aanslag op het toch alreeds onvoldoende loon en gezegd, dat het aanbod van loon- als dienstvoorwaarden van dien aard is, dat discussie daarover alleen vrucht kan dragen indien de schepen door stak'ng kun nen worden stop gezet. Daarvoor acht men op 't oogenblik het tijdstip niet geschikt, te meer, daar de Internationale Federatie van Transport arbeiders bij monde van den heer Fimmen, zich ontslaat, in een brief aan het bestuur van Eendracht, van den plicht de zeelieden in deze bij te staan, welke afwijzende beschikking eer van een „gekroond hoofd" te verwachten is, dat een kapitalist.ischen staat vertegenwoor digt, dan een „ongekroond hoofd" dat de ar beiders vertegenwoordigt. Liet bestuur van Eendracht is opgedragen bij de eerste de beste gunstige gelegenheid, die zich voordoet, stagnatie in het scheepvaartver keer te verwekken om gunstiger voorwaarden van den reeder nu al vast kenbaar te maken, dat het maken van overwerk allerminst door hen verlangd wordt, maar tevens dat „heeren diensten" niet zullen worden verricht. Ned. Spoorwegen. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft op 't verzoek van den A. N. W. B. het bezwaar, dat tot nu toe op grond van de be staande bepalingen werd gemaakt tegen het als bagage door de reizigers medenemen van draagbare kleine sleden en ski's, laten ver vallen, zoodat voortaan dergelijke voorwer pen als bagage kunnen worden bevracht. Prof. Nansen. Z. K. LI. de Prins is voornemens a.s. Zon dagmiddag, als voorzitter van het Nederland sche Roode Kruis, in het Koninklijk Zoologisch Botanisch Genootschap de lezing bij te wonen te houden door prof. Fritjof Nansen, hooge commis saris van het Internationale Comité voor Hulp verleening aan Rusland. Tweede Kamerverkiezingen. Naar het „N. v.d. D." verneemt, heeft mr. P. Rink aan het bestuur van de afdeeling Groningen van den Vrijheidsbond schriftelijk medegedeeld, dat hij geen verlenging van zijn mandaat als lid der Tweede Kamer begeert nier tot zulk eene diepte verlaagt de ondeugd menschen, die anders gevoel van eer bezitten I waren op het spel gezet en verloren en hij was volgens den raad van Sandford, op het punt om eene zware hypotheek op zijn landgoederen tc nemen, ten einde niet alleen zijne ontzettend groote schulden van eer af te doen, maar ook nieuwe middelen te bekomen om zijn ontzagge lijke verliezen weer in te winnen, dat het ignis fatuus is van alle spelers. Men zou nu, bemerkte ik, een meuwen coup met hem beproeven. Mijn heer Merton was in den waan, dat hij buitenge woon knap écarté speelde men nam nu dit ter hand, en liet hem, schijnbaar zeer tot ergernis en verlegenheid der verliezers elk spd winnen. Daar dit juist dezelfde strik was, waarin ik was geval len, ontdekte ik dien des te gemakkelijker, en ik was volkomen overtuigd, dat men een grond coup in het oog had. Ik zat intusschen n<et iedig. Ik deelde Sandford in vertrouwen mede, dat ik slechts in Londen bleef om tusschen de vier- en vijfduizend pond te ontvangen een gedeelte der nalatenschap van mijn oom Passgrove en dan voornemens was onmiddellijk weder naar Yorkshire terug te keeren. Men moest de oogen van den schurk gezien hebben, toen ik zoo toe vallig, als het ware, mij over het doel van mijn verblijf en mijne voornemens uitliet (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1