In een speelhol. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 18 Februari 1922. No. 13265. Bureau K_OtE MARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandse!! Nieuws. OPPER-SILE ZIE. In de Fransche Komer heeft gister de links republikein Bouteille de regeering geinterpel- leerd over de maaLregelen, welke zij denkt te nemen, om de moorden op Fransche soldaten in Opper-Silezië te voorkomen en de moordenaars te straffen. Hij herinnerde aan den aanval op de kazerne te Petersdorf welke was bezet door een compagnie van het 25ste bataljon jagers, en aan de talrijke ontdekkingen van wapens en uitrus tingsstukken te Petersdorf. Het onderzoek heeft onmiddellijke verantwoordelijkheid van de Duit- sche regeering voor de aanvallen vastgesteld. Spreker verzekerde, dat de houding der Fransche regeering de openbare meening heeft teleurge steld, wijl op den aanslag niet onmiddellijk sanc ties zijn gevolgd en wees er op, dat Duitschland moreel noch materieel ontwapend is. Poincaré verklaarde, dat de Orgesch ont bonden had moeten zijn en de wapens uitge leverd aan de intergeallieerde commissie. Lang zamerhand echter zijn er gewapende Duitsche benden gekomen en hebben er na de beslissing van den Volkenbond hun bedrijvigheid hervat. Poincaré somde de aanslagen op, welke op 17 en 18 October, 2, 3 en 18 November, 22 December, 13, 30 en 31 Januari op de Fran sche troepen waren gedaan, zoomede de tal rijke ontdekkingen van wapens en munitie en zette in den breede uiteen, hoe een gewapende bende er in was geslaagd, om de uitrusting stukken van een geheele compagnie op wagons te laden. De benden bevrijdden gevangenen, met name Josse, den moordenaar van kapitein Montalégre, die na het protest der Fransche regeering opnieuw werd gearresteerd en ter beschikking gestald van de intergeallieerde com missie. De premier maakte vervolgens gewag van de bijzonderheden van den aanval te Peters dorf en de afkondiging van den staat van beleg door de intergeallieerde commissie. Bij niéuwe huiszoekingen zijn opnieuw personen gearres teerd en wapens ontdekt, in het bijzonder een wagon met granaten. Poincaré verklaarde, dat hij generaal Lerond had verzocht om door de intergeallieerde com missie de verantwoordelijkheid te doen vast stellen en daarvan mededeeling te doen aan den Raad van Ambassadeurs, voorts, dat hij den gezant te Berlijn, Charles Laurent, had opgedragen om Wirth er van in kennis te stel len, dat Duitschland verantwoordelijk wordt gesteld en als medeplichtig wordt beschouwd voor het optreden van elementen, die uitDuitsch- land zijn gekomen, en verantwoordelijk is voor de wapens, die uit Duitschland zijn ingevoerd, in- Verband met den aanslag te Petersdorf. Frank rijk zal schadevergoeding en sancties eischen. (Le vendige toejuichingen van alle zijden). De premier verklaarde, dat hij niet twijfel de aan de medeplichtigheid van Duitschland. Het onderzoek der Duitsche regeering lever de natuurlijk een negatief resultaat op, maar het onderzoek der intergeallieerde commissie zal weldra voltooid zijn. Het schijnt, vervolg de Poincaré, dat de aanval te Petersdorf werd geleid door een machtige Duitsche organisatie die kon bestaan dank zij de medeplichtigheid der Duitsche ambtenaren en industrieelen. Wij zullen de schadevergoeding eischen, welke ons toekomt. Poincaré bracht ten slotte hulde aan de bezettingstroepen in Opper-Silezië, die zich met bewonderens- Uit het dagboek van een Londenschen speurder 5 Zij vlamden letterlijk van helsche blijdschap! O Sandford, Sandford met al uw geslepenheid moest gij toch een kortzichtige dwaas zijn, om te kunnen gelooven, dat de man, dien gij hadt bedrogen in armoede gestort, zoo licht ver geten kon, wat gij hem schuldig waart Het kwam spoedig tot een crisis. De gelden op de hypotheek van den heer Merton zouden des anderen daags worden uitbetaald, en ik gaf te kennen, dat op dien zelfden dag ook mij de ge labelde duizenden, die ik te wachten had, zouden in handen komen. Mijnheer Merton, opgewonden door zijne herhaalde overwinningen met écarté en door zijnen vriend Sandford aangezet, be sloot om in plaats van de schuldbekentenissen die de saamgezworenen van hem in handen had den, af te lossen, zijne verliezen te herstellen door zijn gereed geld tegen die schulden op het spel te zetten. Hiertegen werden in het eerst door de Winnaars met oogenschijnlijken ernst bezwaren ingebrachtmaar daar de heer Merton, door Sandford gesteund op deze toegeeflijkheid, waar- Voor hij dit van hunne zijde hield, bleef aandrin gen, kwamen zij eindelijk overeen, dat écarté waardige toewijding van hun taak kwijten. Hij voegde er aan toe, dat de grens tusschen Polen en Duitschland in Opper-Silezië definitief is vast gesteld.Bij het bezit nemen van de hun toege wezen gebieden, zullen de Poolsche en Duit sche regeeringen eikaars rechten moeten eer biedigen. Europa zal niet kunnen dulden, dat zijn wil niet wordt geëerbiedigd en dat de vrede wordt gestoord. Om die reden wil de intergeallieerde com missie alle in Opper-Silezië verborgen wapens in beslag nemen. De Fransche jagers, die ge vallen zijn bij het vervullen van hun plicht, zijn gestorven om de rust in de wereld te verzekeren, j (Toejuichingen van alle zijden).Frankrijk zal hun steeds even dankbaar blijven als dengenen, die gevallen zijn bij het verdedigen van den Fran- schen bodem. De Kamer nam met algemeene stemmen (506) een motie van vertrouwen aan. POLEN. De Poolsche Landdag heeft in derde lezing met de stemmen der arbeiderspartij tegen een wet aangenomen, volgens welke de 10-urige werkdag in de handelsbedrijven wordt ingevoerd. DE DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. ii|EngeIand, Leeft nog .niet^geantwoord op h 't Fransche voorstel omgjde commissie voor het herstel te laten bepalen wat Duitschland moet storten naar aanleiding van het Duitsche rapport over de middelen om orde te stellen op het finan- cieele beleid. De andere geallieerden gaan dien aangaande met Frankrijk mee. Te Cannes was men voorloopig overeengekomen, dat Duitsch land dit jaar 720 millioen goudmark moet beta len. In de commissie voor het herstel heeft Brad- bury, de Britsche gedelegeerde, tegen het Fran sche verlangen tot verhooging dier som in, voor gesteld ze tot 500 millilen te verlagen, dat is de som, door Rathenau genoemd. Bovendien is En geland niet meer geneigd tot herziening, waartoe ook voorloopig besloten was door het accoord van Wiesbaden omtrent Duitschlands leveringen van 13 Aug., dat Frankrijk buiten de verdee ling van het eerste door Duitschland gestorte milliard sloot, daar de kapitaalswaardc cjër Saarmijnen op Fiankrijks rekening werd ge bracht. Ten slotte is het accoord aan Frank rijk in natura evenmin bekrachtigd. Hier dringt men er op aan dit spoedig te doen ge schieden, daar de schade door uitstel geleden anders niet meer in te halen is. of een der andere ministers ooit verschillende mededeelingen aan Craig of Collins hadden ge daan. Chamberlain voegde hier naderhand nog aan toe, dat de Britsche premier bij de Londensche onderhandelingen nooit van een groote opper vlakte had gesproken. Asquilh drong er in warme bewoordingen op aan, het wetsontwerp met een doorslaande meerderheid aan te nemen en zoo spoedig mogelijk uit te voeren, teneinde aan de regee ring van Zuid-Ierland gelegenheid te geven, met wettelijk gezag haar taak te vervullen. Thomas sprak namens de Labour Party de zelfde meening uit omdat, naar hij zeide, het Engelsche volk de Iersche kwestie thans har telijk beu is. OOSTENRIJK. De heer George Young, die als vertegenwoordi ger van de Britsche regeering toezicht zal uit oefenen op de besteding van de credieten, door Engeland aan Oostenrijk toegestaan, vertrekt morgen van Londen naar Weenen, waar hij aan de Britsche legatie zal worden verbonden. ITALIË. Bij de stemming in de Kamer heeft het kabi net met 297 tegen 107 stemmen de nederlaag geleden. IERLAND. Het Engelsche Lagerhuis nam gister met 302 tegen 60 stemmen de tweede lezing aan van het wetsontwerp door de regeering ingediend tot goedkeuring van het instellen van den Ierschen Vrijstaat. De minderheid bestond alleen uit conser vatieven met alle unionisten en de afgevaar digden van Ulster inbegrepen. Tot de minder heid behoorde ook lord. Hugh Cecil, een broe der van lord Robert Cecil. Het laatste debat was tamelijk levendig door de scherpe uitla tingen van de Ulsterafgevaardigden. Een hunner herhaalde het verwijt betref fende de in de Londensche overeenkomst voor gestelde commissie tot herziening van de grenzen tusschen Noord- en Zuid-Ierland, n.l. dat de Engelsche ministers met twee monden spreken door aan den Ulster premier Craig te hebben gezegd, dat het bij deze grensrege ling slechts om kleine gebieden ging, terwijl zij aan Collins zouden hebben gezegd, dat het ging om een groote oppervlakte. Lloyd George ontkende nadrukkelijk, dat hij ALLERLEI. Volgens mededeeling van de Tsjecho-Slowaki- sche missie in Moskou z»\ de onderteekening van het handelsverdrag tusschen Tzjecho-Slowakije cn Sovjet-Rusland in den allernaasten tijd volgen Tegelijk met dit verdrag zal een overeen komst met Polen onderteekend worden betref fende het transitoverkeer. Na onderteekening van een en ander zullen vertegenwoordigers van Tsjechische groot industrie naar Moskou vertrekken om zich van de mogelijkheid van een afzetgebied in Rusland op de hoogte te stellen. Ook zal de verhouding tusschen de Tsjecho-Slowakische en de Russi sche staatsbank geregeld worden. De Oostenrijksche regeering heeft aan den Nationalen raad de voorwaarden voor het Engel sche crediet aan Oostenrijk medegedeeld. Als onderpand moeten bepaalde gobelins naar Enge land worden verzonden. De Engelsche regeering heeft zich bereid verklaard,erintoe te stemmen, dat deze gobelins ook als onderpand voor verdere eventueel ook van andere zijde te verleenen cre dieten kunnen dienen. De gobelins mogen tijdens den duur der verpanding niet worden verkocht. De Oostenrijksche regeering heelt deze voorwaarden aanvaard. Naar Reuter uit bevoegde bron verneemt, keert lord Allenby Donderdag a.s. naar Egypte terug. Hij is volkomen voldaan over de resul taten van zijn bezoek aan Engeland. Een der Engelsche spoorwegen, de Londen Brighton and South Coast Railway, heeft in 1921 negen millioen minder passagiers Vervoerd dan in 1920. Tengevolge ven de verhoogde tarieven heeft het vervoer le klasse het meest geleden. Binnenland. Gedistilleerd. Gisteren is afgekondigd Staatsblad No. 39. Besluit van den 2den Februari 1922, houdende bepalingen betreffende den uitvoer van ge distilleerd met afschrijving van den accijns en den doorvoer van gedistilleerd. het spel zou zijn, waarmede hij mocht hopen zijn fortuin en zijn vrede, die hij zoo roekeloos ver woest had, te zullen overwinnen, Maar dit zou de laatste maal zijn, zoo hij geluk had en was hij niet zeker dat hij geluk zou hebben dat hij nooit weder kaarten of dobbelsteenen zou aan raken dit verzekerde hij Sandford. Hij had den smakelijken spot moeten hooren, toen Sand ford zijn besluit mededeelde om zich te beteren, als hij zijn geld weer gewonnen had. De dag, waarnaar Merton en de bondgenooten, de roovers en hun slachtoffers, zoo ongeduldig yerlangden, verscheen en ook ik zag, in koorts achtige spanning den nacht te gemoet. Alleen de voornaamste der bende acht in getal zouden tegenwoordig zijn en geen vreemde, be halve mij, zou bij het zegevoerend besluit van het welgeslaagd bedrog worden toegelaten eene onderscheiding, die ik ook aan mij zoo even uit de maan ontvangen legaat te danken had. Ik had het gewaagd den heer Merton slechts een wenk te geven, en dit onder belofte ,,op zijn eer als gentleman", van volstrekte geheimhouding. Het was deze „Zorg er voor, eer gij morgen avond begint te spelen, dat de schuldbekente nissen, die gij geteekend en de juweelen, die gij verloren hebt, benevens een som in banknoten of goud, te zamen gelijkstaande in bedrag met de som, die gij wagen wilt, werkelijk op de tafel worden gelegd." Hij beloofde dit bepaald te zullen vorderen. Hieraan was veel meer gelegen De Kamerverkiezingen. Men meldt dat zich een comité heeft gevormd dan hij dacht. Al mijn maatregelen waren eindelijk genomen en eenige minuten over twaalven verschafte het gefluisterde wachtwoord mij toegang in huis. Er was een hevige woordenwisseling ontstaan. Mijn heer Merton vorderde, zoo als ik hem geraden had, dat men een som toonde, gelijkstaande met die welke hij had medegebracht want, daar hij vast vertrouwde te zullen winnen, stond hij er op dat hij zijne verliezen tot den laatsten stui ver wederkreeg en hoewel zijne schuldbeken tenissen, de juweelen zijner zuster en eene groote som in goud en echte banknooten werden te voorschijn gebracht, kwam er nog een groote som te kort. „O,wacht eens riep Sandford toen binnenkwam. „Waters kan u de som wel voor een paar uren leenen niet gratis," voegde hij er Luisterend bij. „Gij zult haar spoedig terug ont vangen." „Neen, ik dank u," zeide ik droog, nik scheid nooit van mijn geld voor dat ik het verloren heb." Het gezicht van den schurk nam voor een «ogenblik een boosaardige uitdrukking aan, maar J zeide niets. Eindelijk werd besloten dat een van He u-derschap zou worden afgevaardigd, dat hij de vereischte som kreeg, noeg een half uur weg, en kwam te- iak banknoten. Liet waren, zoo als verwacht had, nagemaakte van e banken. Mijnheer Merton bezag i het spel. begon. om Hij rug ik g buiti ze, U na met het doel, de candidatuur van dr. F. J. G. Snijder van Wissenkerke, te 's-Gravenhage, te bevorderen teneinde een man in de Kamer te krijgen die de zaak der drankbestrijding en van het maatschappelijk werk zal bepleiten. Dienstwegering. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp betreffende dienstweigering, waar in een regeling is vervat voor hen die gewetens bezwaren hebben tegen den militairen dienst. Bezoldigingsbesluit voor het overheids personeel. Naar de „Telegr." verneemt, heeft de re geering aan de centrale commissie een brief gericht, waarin wordt meegedeeld dat van een wijziging in de classificatie van de standplaatsen niets kan komen, omdat er geen geld is voor de uitvoering. De verwerping der burgerlijke pensioenwet. Gisteravond is in Den Haag een zeer druk be zochte openbare vergadering gehouden vanwege het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.) als protest tegen de verwerping door de Eerste Kamer van de burgerlijke pensitifenwet. Als spre kers traden op de Tweede Kamerleden B. J. van Stapele en F. L. Ossendorp. Uit het bouwbedrijf. De besturen van verschillende organisaties van arbeiders in het iouwbedrijf hebben aan den Minister van Arbeid een adres gezonden, waarin zij den minister verzoeken afwijzend te beschikken op het verzoek van den Ned.Aan- nemersbond om in het bouwbedrijf de 55-urige serkweek mogelijk te maken. Wijziging der kieswet voorgesteld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp van sociaal-democratische leden, met den heer Albarda als eerste onderteekenaar, houdende wijziging van de Kieswet. Dit ont werp bedoelt,den kiezers gelegenheid te geven in een andere plaats hun stem uit te brengen dan in hun woonplaats. Wormerveer. De besprekingen over den financieelen toestand van de gemeente in de eergisteravond gehouden raadsvergadering leverden geen tastbaar re sultaat op. De begrooting werd uit bezuinigings overwegingen verworpen. Het is niet onwaar schijnlijk dat de soc-democratische wethouders zullen aftreden, daar hun fractie op het oogen- blik maar 6 van de 13 zetels, dus geen meerder heid in den Raad meer heeft. De hooge spoorwegtarieven. Ook Gedep. Staten van Frieland hebben tot den minister van waterstaat naar aanleiding van de verhooging yan de spoorwegtarieven een adres gericht. Zij achten dien maatregel van zeer bedenkelijken aard en met ernstigenaandrang verzoeken zij den minister, te bevorderen, dat een ander tarief-systeem tot stand komè, dat aan de. verder afgelegen gewesten niet een zoo schadelijke belemmering voor hun betrekkingen met de overige deelen des lands in den weg legt. Buitengewoon gezant van Mexico. De buitengewone Mexicaansche gezant in bijzondere zending, de heer Nervo, die een op dracht namens zijn regeering bij de Koningin komt vervullen, is in Den Haag aangekomen, vergezeld van den heer Pani, Mexicaansch gezantschapssecretaris. Terwijl het spel zijn gang ging, herinnerde mij het tooneel zoo levendig aan den nacht, die op mijn eigen ongeluk het zegel drukte, dat ik duizelig werd van opgewondenheid, en het eene glas water na het andere dronk, om het koorts achtig jagen van mijn bloed te doen bedaren. De spelers waren gelukkig te ver in hun spel verdiept, om mijne ontroering op te merken. Mer ton verloor op den duur, zonder afwisseling. De inzet werd verdubbeld, verdrie-, vervier- dub- beld. Zijn brein brandde, en hij speelde of liever verloor met de onverschilligheid van een krank zinnige. „Hoor wat was dat riep eensklaps Sand ford, van wiens duivelachtig gelaat het masker, dat hij zoo lang voor Merton had gedragen, al lengs afgleed. „Hoordet gij daar geen geraas beneden Mijn oor had dit gerucht gehoord, en ik kende er de beteekenis beter dan hij van. Het hield op. „Trek eens aan de signaalbel, Adolphe hervatte Sandford. Niet alleen het spel, maar zelfs de ademhaling der schurken staakte, terwijl zij naar het ant woord luisterden. Liet kwam. Een, twee, drie slagen. „Alles in orde riep Sandford uit. „Gaat voortDe klucht is haast uitgespeeld." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1