doch is het verzoek aan de Regeering gedaan in de kosten van dit werk een bijdrage te verlecnen zooals ook voor andere werken is toegestaan. In afwachting van de toekenning dezer bijdra ge stellen B. en W. aan den Raad voor een cre- diet, van 75000 ten laste van. het Gondbedrijf en 2000 ten laste van de Gemeente te verleenen. „Nut en Voorzorg." Ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan hield gisteravond de Sociëteit tot genees- en heelkundige verzorging „Nut en Voorzorg' in liet gebouw. Korte Kerkstraat 5 de reeds door ons aangekondigde receptie, welke met een vrij druk bezoek werd vereerd. O.m. kwamen de vereeniging complimenteeren de beide aan haar geassocieerde doctoren Else vier Dom en Geerdes de heer en mevr.Evers en de zuster-societeiten „De Kunst" enz. ge vestigd a.d. Schie) en „Te helpen die in nood" enz (Korte Kerkstraat). Ook waren schriftelijke felicitaties binnen gekomen. Bloemen waren gezonden door de Landelijke Federatie van Geneeskundige Sociëteiten, de beide genoemde doctoren, den lieer Evers en de vereen. „Ie helpen die in nood", terwijl „de Kunst" van haar waardeering blijk gaf, door het aanbieden van een blijvend souvenir, in den vorm van een prachtig gedecoreerd herinneringsschilderij. De voorzitter, de heer v.d. Zee, dankte in een korte rede, allen, die hun belangstelling zoo ruim en op niet verwachte wijze hadden getoond. Verder sprak hij er zijn spijt over uit, dat zoo weinig van de oude geschiedenis der sociëteit hekend was gebleven, maar toch wilde hij hier nog de stichters huldigen van een vereeniging, die ondanks alle moeilijkheden zich zoo krachtig en reeds een eeuw lang had weten staande te houden. Hij hoopte dan ook, dat „Nut en Voor zorg" nog lang tot heil harer leden mocht werken welk doel zij met steun der regeering zeker zou bereiken. Hierop werd de eerewijn rondgediend. Nog dient ten slotte vermeld, dat ter gelegen heid van dit eeuwfeest aan alle betalende leden een flesch wijn (of een meer onschuldiger drank) werd uitgereikt. In ons gisteren reeds gegeven hystoriseh over zicht der sociëteit zijn nog enkele namen verge ten. Als geneesheeren zijn n.l. ook nog dr. Nolet en dr. Smit aan de vereeniging verbonden ge weest, terwijl van het tegenwoordige bestuur nog deel uitmaken de heeren A. P. van Elswijk en J. Meerhof. UIT ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam doen den Raad het voorstel om den heer A. C. Burgdorffer uit te noodigen zich na zijn aftreden als Directeur van Gemeentewerken op den daarbij aangegeven voet beschikbaar te stellen tot het geven van adviezen op het gebied van zijn tegenwoor- digen werkkring. In de groote zaal van het Alg. Verkooplokaal heeft gister de afd. Rotterdam van den Centra- len Bond van Transportarbeiders een zeer druk bezochte vergadering gehouden tot het nemen van een beslissing in verband met de gerezen geschillen over de havenarbeiders reserve. Voor den aanvang is het al zeer rumoerig Voortdurend wordt er geroepen „Weg met de vakbeweging f" etc. Als de voorzitter der afd. Rotterdam, de heer H. Mol, de vergadering wil openen, wordt het spreken hem door het geschreeuw uit een cler hoeken van de zaal onmogelijk gemaakt. Wanneer hij zich na langdurig hameren, verstaanbaar kan maken zegt hij de vergadering oogenblikkelijk te zul len sluiten wanneer door een stelletje herrie schoppers de boel in de war wordt gestuurd. Weer ontstaat groot rumoer. Wanneer na eenige oogenblikken de stilte is weergekeerd, zegt de heer Mol onder voortdu rende interrupties, dat we vanavond bijeen zijn gekomen om de maatregelen te bespreken, die genomen moeten worden tegen de schandelijke broodrooftactiek van de Scheepvaartvereeni- ging de hoeren Kievit en Hof, zoo gaat spr. voort, zullen deze zaak vanavond behandelen en mededeelen wat onze organisatie voor de arbeiders gedaan heeft. Er ontstaat een hoo- nend gelach. Er wordt geroepen Jullie hebt ons verraden Het woord is dan aan den heer Kievit. Deze zegtdat' als de goede gang van zaken hier ver stoord wordt, de verantwoordelijkheid voor rekening van de schreeuwers komt. Weer ont staat dan groot rumoer, zoodat spreken onmoge lijk wordt. Men begint de Internationale te zingen. Het is onmogelijk door te vergaderen. Nadat de heer Hof nog een vergeefsche po ging heeft gedaan om stilte te verkrijgen, sluit de voorzitter dan ook de vergadering. Door de politie, die inmiddels gewaarschuwd is, is de' zaal ontruimd. Toen dit niet goedschiks ging werden sabel en gummistok te hulp geroepen en vielen er hier en daar harde klappen. Een ma joor van politie, die van het podium af meedeel de, dat de aanwezigen de zaal kalm moesten ver iaten, kreeg plotseling een klap met een stoel op het hoofd, zoodat hij van het podium op den grond viel, gelukkig zonder letsel te bekomen. De dader bleef onbekend. Gemengd Nieuws. tramwegongeluk te scheve .vingen Gisteravond om 7 uur heeft op den Badhuis- Weg te Scheveningen, ter hoogte van het Bel gisch Park, een botsing plaats gehad op de lijn Van de Staatsspoor-stoomtram Den Haag Sche- Veningen. Een los rijdende locomotief, uit cle richting Scheveningen, is op een personentrein, komende van Den Haag, gereden. Bij deze botsing is een tramrijtuig zwaar be schadigd. Het voorbalcon is totaal vernield. Er is één ernstig gewonde. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De burgemeester van Den Haag en de Hoofd commissaris van politie kwamen spoedig na het ongeluk ter plaatse om zich van het gebeurde op de hoogte te stellen. Ernstig tram ongeluk. Gistermid dag is de locomotief van trein 31 van de Staats spoor, die 1.45 van Den Haag naar Scheveningen vertrekt, door onbekende oorzaak even voorbij den politiepost bij de Bosclibrug ontspoord. De locomotief is vernield en var het pas- sagiersrijtmg is het voorbalkon, waar gelukkig niemand op stond verbrijzeld. Doordat de vei- igheid is opengesprongen raakte de machine alle water en vuur kwijt, ten gevolge waarvan geen vrees voor brand behoefte te bestaan. De machinist, die aan de linkerzijde op de locomotief stond, is zwaargewond naar den politiepost gedragen. De conducteur C. Visser, alsmede de onge veer 30 passagiers, bleven ongedeerd al vlogen de stukken glas door den coupé. Brand. Te Koog aan de Zaan is gistermor gen door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stijfselfabriek „De Bijenkorf," voorheen M. K. Honig. Het pompstation voor de water voorziening tier fabriek met de daarin aanwezi ge motorengingverloren.de belendende gebouwen bleven gespaard. I n b r a a k. Gisternacht is bij den veehouder M. te Purmefend ingebroken. Uit een kast is een bedrag van 2130 gestolen. T r e i n b o t s i n g. Men meldt uit Lopper- sum t i' Bij het binnenkomen van een goederentrein Maandag j.l. stopte de machinist niet vroeg genoeg waardoor deze op drie op dat spoor staande wagens liep, met het gevolg dat 2 daarvan ontspoorden. Twee sporen werden hierdoor versperd. De materieele schade is nogal aanzienlijk doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Haringvangst. Men meldt uit Huizen Nu door den krachtiger wind der laatste dagen verschillende deelen der Zuiderzee ijs vrij zijn geworden en er blank water op en kele belangrijke vischgronden staat is de voorjaars-haringvangst het gewichtigste Zui- derzeebedrijf definitief aangevangen. Zoowel van Zuid- als Westwal zijn meerdere vaartui gen ter vangst uitgevaren ook voor de sprot. Trouwens de steunregelingen eindigen in de eerste Maartweek, zoodat hervatting van 't geheele bedrijf voor dit gebied zeer welkom zal zijn. De 1 ij k r o o f. Maandag zijn te Oude Tonge de van den diefstal en de lijkroof afkomstige goederen en kostbaarheden van het indertijd aldaar verongelukte schip „Brouwina" opgegra ven. De in voorarrest zittende vermoedelijke da der Van D. heeft aan de Rotterdamsche poli tie bekend de plaats waar de goederen en kostbaarheden zijn verstopt. Hij is daarop direct onder strenge bewakng vanuit Rotterdam naar Oude Tonge vervoerd, en heeft daar in het bijzijn van de justitie de nog vermiste kostbaarheden aan den dag ge bracht. Ook de goederen door zijn medeplichtige opgeborgen die medeplichtige is j.l. Donder dag gearresteerd moeten bij deze gelegen heid gevonden zijn. Deze feiten hebben de justitie in deze tot op heden nog betrekkelijk duistere zaak alle klaar heid verschaft. Auto-ongeluk te Brussel. Eer gisteravond werd een afdeeling grenadiers, die van een nachtelijke oefening terugkeerde, door een automobiel aangereden. Vijftien s ddaten liepen zware verwondingen op. Luchtschip verongelukt. Een Ex change-telegram uit New York meldt Het nieuw Amerikaansche luchtschip „Roma", het grootste luchtschip ter wereld, dat in Italië voor Amer- rika werd gebouwd en eerst enkele weken ge leden in dienst werd gesteld, manoeuvreerde Dinsdagmiddag 2 uur boven het exercitie-ter rein nabij Norfolk in Virginia, toen plotseling een schroef brak en het luchtschip met den boeg omlaag naar beneden stortte. Toen het met den grond in aanraking kwam, vloog het in brand. Voor zoover tot nu toe bekend is, zijn 25 h 30 personen omgekomen. Een nader bericht meldt, dat het luchtschip bij het vallen vermoedelijk in aanraking is ge komen met de electrische draden boven het exercitie-terrein, waardoor de brand ontstond. Officieel wordt medegedeeld, dat zich vijftig personen aan boord van de „Roma bevonden. Hiervan zijn er 35 gedood. Omtrent de ramp van het Amerikaansche luchtschip „Roma" nabij Norfolk in Virginia wordt nog uit New York gemeld Het juiste aantal slachtoffers, dat bij de ramp om het leven is gekomen, is nog niet met zekerheid bekend. Volgens sommigen berichten is door de vloot- basis te Hamtonroad een draadloos bericht ge zonden naar het departement van marine te Washington met opgaven van 35 dooden. Een ander bericht zegt, dat de bemanning van het luchtschip bestond uit 38 koppen, waarvan er tien, nog levend, ofschoon zwaar gewond werden teruggevonden, lwintig lijken zijn reeds geborgen, waaronder dat van den kapitein Dal Mavbree. Volgens een nader bericht zou de „Roma" boven het exercitie-terrein te Langley met een schroef verward zijn geraakt in een electri sche geleiding, waardoor de brand uitbrak. Het luchtschip was aanvankelijk met helium gevuld. De marine-autoriteiten hadden echter last gegeven, dit gas door de gewone ballon vulling te doen vervangen en met dit werk was men Zaterdag j.l. gereed gekomen. Het luchtschip deed een proeftocht met Liberty-motoren, die de Italiaansche mo toren. waarmede het aanvankelijk was toege rust, hadden vervangen, aangezien deze bij koud weer niet behoorlijk functioneerden Het schip werd voor Amerikaansche rekening ge bouwd in de luchtschepenfabriek van de Ita liaansche regeering. Het had een inhoud van 1.200.000 kubieken voet, en een lengte van 412 voel. De maximale diameter bedroeg 82 voet bij een hefvermogen van 16 ton. Bij de aflevering aan de Amerikaansche regeering was het schip voorzien van zes Ansoldi-moto- ren, elk van 400 P.K., berekend op een uur- snelheid van 68 mijl en een afstandsvermogen van 5300 mijl. Ontplofbare stoffen ontdek t. De politie te Glasgow heeft, naar Reuter meldt, in een armenwijk driehonderd kilogram ont plofbare stoffen ontdekt, voldoende om de halve stad in de lucht te laten vliegen. Men gelooft, dat de voorraad voor Sinn Fein bestemd was. De bergplaats was gevaarlijk, daar ter plaatse vaak gloeiende asch wordt gestort. De Duitsche oorlogsleeningen. Volgens de laatst verkregen cijfers zijn de loo- pende oorlogsleeningen van Duitschland met een derde verminderd. Dit werd bereikt door middel van belastingwetten, welke bepaalden, dat een zeker percentage der belastingen door oorlogsleeningen kon worden betaald. De oor logsleeningen zijn ook erkend als wettelijk ruil middel voor de enorme oorlogsvoorraden, welke door het departement voor liquidatie van oorlogs materiaal geliquideerd worden. Op deze wijze is het Duitsche ministerie van financiën er in ge slaagd de binnenlandsche schulden,veroorzaakt door oorlogsleeningen, met 30 milliard of een der de van de totale uitgaven voor de oorlogsleenin gen te reduceeren. Het Roode bestuur te Milaan. De gemeente-financiën van Milaan zijn in treurigen toestand. De socialisten die de laat ste 8 jaar het bewind hebben gevoerd, hebben een deficit gemaakt van 360,000.000 lire. Groo- tendeels vinden de buitengewone uitgaven haar oorzaak in de steeds hooger opgevoerde loonen der gemeentewerklieden. Een leening te sluiten bij de regeering en later in Amerika is niet gelukt, daar de plaat selijke prefect zijn veto over deze financieele operaties uitsprak er aan toevoegend, dat, ten einde de uitgaven te verminderen, de loonen der gemeente-werklieden moesten verminderd worden. In de jongste raadsvergadering, zijn dan ook de loonen aanzienlijk gereduceerd. De gemeente-arbe'ders nemen daar echter al lesbehalve genoegen mee en zijn gisteren in staking gegaan. Schilder ij e n teruggevond en. Op een zolder van het Stadhuis te Cherbourg heeft men Lwintig onbekende doeken van Millet ge vonden. Er zijn een aantal familie-portretten en een zelfportret van den 27-jarigen Millet bij. Leden der directie van het Louvre zijn naar Cherbourg vertrokken ten einde maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de schilderijen het land ver laten. Voorloopig zal men de collectie in liet Stadhuis te Cherbourg, de geboortestad van Millet, tentoonstellen. Zonsverduistering in 192 3. Naar de „Voss. Ztg." vermeldt, zal prof. Albert Einstein de uitnoodiging om deel te nemen aan de expeditie voor de zonsverduistering waar schijnlijk niet accepteeren. Hij wil liever dit werk overlaten aan de voor deze expeditie prac- tisch geschoolde astronomen. Is dit bericht juist, dan zal natuurlijk ook van het bezoek van Einstein aan Indië, waarvan reeds sprake was, niets komen. Ontploffing Te Brugge heeft een ont ploffing de groote opslagplaatsen van mout enz., behoorende aan de Nederl. Gist- en Spiritus fabriek te Delft, vernield. De brandweer kon de omliggende huizen redden. De magazijnen zijn totaal uitgebrand. De schade bedraagt een half millioen francs. Telegrammen. CHRISTIANIA, 23 Febr. (Draadloos) Het aantal werkloozen in het geheele land bedroeg op 10 Februari van dit jaar 47.200. Kerknieuws. Na een onafgebroken verblijf van ruim vier en twintig jaren in de Missie, arriveerde Maandag 1.1. in het Missiehuis te Tilburg de Zeereerw. pater H. Nollen, oud-Apostolisch Prefect van Nederl. Nieuw Guinea. De Eerw. broeder A. Clement, welke sinds 1906 in de Missie vertoefde, keerde tegelijkertijd in het vaderland terug. (Msb.) Kunst en Letteren. Dr. Frederk van Eeden. Dr. Frederik van Eeden heeft het H. Doop sel ontvangen. De plechtigheid had, volgens het ,,D. v. N.-.B.' Zaterdagmorgen om negen uur in alle stilte plaats in de Abdij St. Paul der eerw. paters Benedictijnen te Oosterhout. Nadat dr. Van Eeden de geloofsbelijdenis had afgelegd, diende hem de abt der R. ne- dictijnerabdij Rev. Dom. J. De Puniet het H. Sacrament des Doopsels toe. Dit geschiedde buiten de eigenlijke kapel. Daarna werd de nieuwgedoopte met litur gisch ceremonieel door den abt naar de ka pel geleid, waar een stille H. Mis werd opge dragen. De letterkundige Pieter van der Meer de Walcheren was perter van den doopeling. Het „Hgz." meldt nog dat hij Zondag a.s. in de kapel van het Aartsbisschoppelijk Pa leis te Utrecht door Z.D.H. den Aartsbis schop zal worden gevormd. Bcchtzaken. De Tey Ier zaak. In de Teylerzaak hebben de eischers hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Haarlemsc.he rechtbank. Raadslid veroordeel d.De recht bank te Utrecht heeft bevestigd het vonnis van den kantonrechter, waarbij het commu nistisch Raadslid v.O., tot-/ 10 boete werd ver oordeeld, omdat hij weigerde gevolg te geven aan de aanmaning van een politieagent bij een oploop om door te loopen. Worsteling met een inbreke r. De heer F. J. M. Th., ingenieur te Amers foort, bemerkte bij zijn thuiskomst op 16 Ja nuari 11., dat. er in zijn woning ingebroken was. Bij een tocht door het huis vond hij in een der kamers op den divan een onbekende die zich onder kleeden trachtte te verbergen. Een worsteling ontstond tusschen den heer Th. en den inbreker, totdat ten slotte een buurman, welke inmiddels gewaarschuwd was met een revolver te hulp snelde. De heer Th. wist de revolver te bemachtigen en loste een schot op den inbreker, die in de beenen getroffen werd. Het bleek, dat hij ƒ300 ontvreemd had, plus een spaarboekje en een briefkaart. De ƒ300 werden de heer Th. ter hand ge steld; het spaarboekje was op de rechtszitting aanwezig. Als verdacht van dit misdrijf moest \ooi de rechtbank te Utrecht terecht staan de 25-jarige zwervende diamantbewerker B.J.P. van L., die wegens ziekte niet kon verschijnen. Het O.M. eischte tegen beklaagde vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 21. Johanna Engelina d.v. W. Brugmans en M. C. Agterberg, Kreupel- straat. Paulina Francina d.v. A. Pluym en T. C. van Dijk, Bommelschestraat. Jacobus Marinus z.v. A. P. J. Donkers en A. M. de Ries, St. Liduinastraat. Adrianus Theodorus z.v. W. J. A. Schippers en M. A. Koetsenruyter, Villastraat. G e t rouwd: Febr. 22. J. L. A. Blok 29 j. en C. J. C. Schoof 30 j. A. Th. Vierboom 23 j. en E. H. P. Willemse 25 jA. van der Hammen 27 jen C. de Ruiter 25 j Overleden: Febr. 20. Gerardus Arnoldus Johannes Beukers, oud 100 j. en 8 mnd., West- frankelandschestraat. 21. Maria Wuister oud 2 mnd, Gruttersteeg. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 23 Febr. v.m. 0.27, n.m. 0.47. 24 Febr. v.m. 1.16, n.m. 1.27. 25 Febr. v.m. 1.56, n.m. 2.02. v.m. 2.29, n.m. 2.34. v.m; .2.59, n.m. 3.06. v.m. 3.28, n.m. 3.36. 26 Febr. 27 Febr. 28 Febr. SCHIEDAM, 22 Febr. Aangekomen motor- zeetjalk „Engelina", kapt. J. B. ouwer, ledig van Gouda om flesschen te laden voor Londen. SCHIEDAM, 23 Febr. Vertrokken Engelsch s.s. „Lycaon," kapt. Th. R. Evans, met restant lading stukgoederen naar Rotterdam. SCHIEDAM, 23 Febr. Vertrokken: s.s. „Gemma" (nieuw), kapt. K. Ebes, ledig naar Hampton Roads. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 23 Febr. Men noteert voor 1 innenl. spiritus, dir. levering f 32.50. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 23 Febr. Men noteert voor Moutwijn 46 f 12. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel. VEEMARKT DELFT, 23 Feb. Aanvoer168 runderen, 39 schapen ol lammeren, 8 paarden, 505 varkeus, 3 vette kalveren. 191 biggen, 396 magere kalveren, 9 geiten of bokken, vette vaikens, - veulens. Vette koeien le kw f350—525, 2e kw. f200f350, kallkoeien !e kw. f 400f575, 2« kw. f 250f 400, vaarkoeien ff 2e kw ffvette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen e kw. f2« kw.fweischapen le kw. I2« kw. fvette lammeren le kw fwe - lammeren, fmagere varkens le k». f 15f 60, biggen f 7f 15 nuchtere kalve ren le kw f 6f 17. paarden f 100- f 450 Rundvleeeeh per kilo f 1 30f 1 f 0.80 v»tte varkans ff Boter. Aanvoer 6/8 en 1/16 wegende te zamen 130 30 2 60 'at».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3