DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN >nc5ewone krti kelen. FEUI LLETOIM. De Diamantenscbat Alles, in Uw Ktais dat .schoort gemaakt moet worden en dat teóen water bestand iskan ook veilig in het roomachtiqe 2ui. vere en reinigende LUX-schuim 2)oet wol niet krimpen DE LEVER'S ZEEP VLAARDINGEN 45ste Jaargang. Vrijdag^24|sFebruaril 1922. No. 13270. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buttenlandseli Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Nog steeds staat de datum van de bijeenkomst der conferentie te Genua niet vast. In Engeland meent men, dat zij verscheidene weken zal wor den uitgesteld. De „Petit Parisian" schrijft, dal tusschen Parijs en Londen officieele overeenstemming schijnt te zijn bereikt op de volgende punten Te Genua zal geen enkel vredesverdrag Ier sprake worden gebracht, evenmin zullen de schadevergoedingen worden besproken. De Vol kenbond zal er mede worden belast, de vraag stukken te behandelen, welke de conferentie van Genua 'zelf niet zal behandelen, benevens om toe te zien op de uitvoering der besluiten van de conferentie. Officieus schijnt voorts overeenstemming te zijn bereikt op andere punten, in het bijzonder dat de conferentie eenige weken zal worden uitgesteld, ten einde den experts gelegenheid te geven hunne werkzaamheden te voltooien voorts, dat de deelneming der Sovjet-regeering aan de conferentie niet de erkenning de jure der tegenwoordige Russische regeering zal mee brengen, voorts dat met Rusland een han delsovereenkomst zal kunnen worden gesloten, ten einde de commereieele betrekkingen te kunnen hervatten en ten slotte dat de basis, vastgelegd te Cannes, nl. dat de landen zich zullen moeteh verbinden zich te onthouden van iedere vijandige daad jegens elkaar, den vorm zal aannemen voor een eenvoudige resolutie, niet echter van een formeele overeenkomst ENGELAND EN FRANKRIJK. Ilavas seint uit Parijs, dat de bijeenkomst van Poincaré en Lloyd Georgea.s.Zaterdag te Boulog ne zal plaats hebben. Lloyd George wordt 's avonds weer te Londen terugverwacht. SPANJE. In den Duitschen Rijksdag heeft de onafhan kelijke afgevaardigde Rosenfeld vandaag de regeering scherp aangevallen naar aanleiding van de uitlevering van het Spaansche echtpaar Fort, dat van medeplichtigheid aan den moord op den minister-president Dato wordt beschuldigd. Radbruch, de rijksminister voor justitie, ant woordde, dat het asylrecht door een democrati sche republiek bijzonder diende te worden hoog gehouden. Duitschland moet echter aan al zijn door verdragen vastgestelde verplichtingen vol doen, voornamelijk omdat het thans ook van Hongarije de uitlevering van den moordenaar van Erzberger eischt. Spreker wees er nog op, dat de moord op Dato geen politiek misdrijf in den waren zin des woords was, maar dat de Spaansche minister-president uit wraak om het leven was gebracht. PORTUGAL. Naar de Parijsche bladen uit Madrid ver nemen, is de toestand in Portugal hoogst ernstig. Op verscheidene punten der Spaailsch-Portu- geesche grens hoort men het geweervuur knette ren. Het bericht, dat de regeering naar de vesting van Cascaes gevlucht is, wordt bevestigd. De eerste-minister heeft een mededeeling laten ver schijnen, waarin hij de beweging voorstelt als een sociale revolutie hij staat nog steeds in verbinding met den leider der trouw gebleven troepen. Te Lissabon rijden de trams onder bescher ming van soldaten. Volgens berichten uit Vigo zou de algemeene werkstaking in heel Portugal geproclameerd zijn. Het weder was koud en guur zooals het. doorgaans in April is, en het was een genot in de heldere, warme kamer te zitten, met hare zachte tapijten en hare met gekleurde kappen versierde lampen en kaarsen, terwijl aan weerszijden van de tame lijk groote zaal een helder vuur van den haard brandde. De eetzaal van cleToeristenclubwas een bijzon der gezellig vertrek. Tusschen zeven en negenen verzamelden zich daar een schare van hoeren van allerlei slag, oud en jong -jeugdige, onberispelij ke gekleede dandies, die zich reeds fraai hadden uitgedost voor den schouwburg of opera, zoowel als verweerde wereldreizigers met mahoniehou ten tronies, die door Londen wandelden in een kleederdracht, die meer riekte naar zwerftochten door de moeraslanden langs de Aïrikaansche stroomen, dan naar het centrum van beschaving. Piccadilly. Hier kwamen de mannen, die avon tuurlijke expedities op touw gezet voor het ont dekken van begraven steden en begraven schat ten hadden.Hier verzamelden zichdekapilalisten die liefde voor ontdekkingstochten paarden aan zucht naar de grootste weelde en het verfijnste genothier trof men lieden aan, die met een woeste horde Indianen zich een weg door de ITALIË. Men meldt uit Rome, dat Facta belast is met de vorming van een nieuw kabinet. COLUMBIë. Tot nieuwe president van Columbia is Pedro nel Ospina gekozen. Hij is een conservatief, even als de aftredende president. ZUID-AFRIKA. Er zijn zes leiders van de staking gearresteerd. Zij hebben gevraagd om onder borgtocht te worden vrijgelaten. EGYPTE. Reuter seint uit Kairo Er is een proclamatie uitgevaardigd om alle wapenen in te leveren, waaraan zeer goed ge volg wordt gegeven. ALLERLEI. Naar men uit Mainz verneemt, hebben aldaar 15.000 metaalbewerkers en arbeiders uit. de electriciteitsbèdrijven het werk neergelegd. lünoculand, II. J. M. Laane. -(• Te Roosendaal overleed op den leeftijd van 61 jaren, het oud-gemeenteraadslid II. J. M Laane, groot-industr:eel. Het conflict te Wormerveer. Men meldt aan het „News" uit Wormer veer Door de verwerping van de Gemeentebe- grooting 1922 is er noch in den financieelen, noch in den politieken toestand veel verandering gekomen De wethouders schijnen voorshands hierin geen aanleiding te vinden om af te treden. Zij vergaderden deze week gewoon met den raadsvoorzitter, intusschen het verloop der zaken afwachtend. Van de faillissements-aanvrage heeft men verder niets meer vernomen van de ver strekking van nieuwe kasgelden is evenmin nog sprake geweést, al werd de regeering daartoe wel aangeschreven. Een bedrag van 119.000,' nog te ontvangen uit de O.W.-belasting, kwam evenwel nog niet binnen en zal bovendien ge bruikt moeten worden voor aflossing van cri sisschulden, intusschen nog verhoogd met een nadeelig saldo ad. 50.000 uit de goedkoope cokesverschaffing door de gasfabriek en 12 000 van De Arbeid wegens huurderving. Debetalin- gen gingen tot nog toe gewoon door, behalve de grootere aan renten en aflossingen, te dier zake werd dan ook 't faillissement aangevraagd. Per deurwaardersexploit werd een bedrag van 4000 ingevorderd voor gedane kolenleveranties aan de gasfabriek voor salarissen, loonen, vvcrkeloo- zen en Armbestuur zijn voor Februari gelden gereserveerd, zoodat althans tot Maart, de zaken gewoon loopen. Hoe het dan verder zal gaan, is af te wachten en men hoopt intusschen nog aan contanten te komen, hetzij dan door t.usschen- komst, van Ged. Staten of Regecring, hetzij uit anderen hoofden. Met dat al staat liet er oogen- blikkelijk alles behalve schitterend vooi en zonder hulp weet men niet, hoe er ten slotte uit te komen. De tijd zal alzoo moeten leeren, hoe het deze toch nog wel bloeiende en credietwaar- dige gemeente Wormerveer de eerste weken zal vergaan niet onwaarschijnlijk raakt de gemeente ontvanger door zijn contanten heen, zoodat de betalingen tijdelijk geheel moeten gestaakt worden. wildernissen baanden, maar nooit eenig maal gebruikten zonder champagne, en die zelfs in het hart van de Sahara of op den top van den Chi- borazzo, in rok en witte das aan tafel kwamen. Naast de sybariet.en zag men den kluizenaar reiziger, die niet meer dan een handvol dadels behoefde om zich op zijne zwerftochten dagen lang in het leven te houden. Wanneer men naar hunne gesprekken luisterde, zou men bemerkt hebben, dat er altijd waren, die zich gereedmaak ten voor een ontdekkingstocht in het Maange- bergte, of naar de verborgen steden van Thibet, of de Zuidpool, of andere dergelijke, kleine uit stapjes. Toch zouden al die zwervers vreemd hebben opgekeken, als iemand eenige verbazing had ge toond over hun terugkeer van de Sandwich-eilan- den, Peru of Japan. Met, volmaakte onverschillig heid namen zij hunne respectieve hooge vluchten, om even onverschillig terug te keeren.Enwanneer de beenderen van sommigen hunner in de woes tijn mochten zijn achtergebleven, om daar te verbleeken,of lagen te rotten in een der rivieren van Midden-Afrika, verspilden de overblijvenden geen tranen over hun verlies. De ongebaande woestenij, de onbegane rivieroevers waren een uitgezochte rustpaats voor zulke rusteloozo geesten,zooals het slagveld de uitgezochte rust plaats is van den soldaat. De tafel waaraan Gerard had plaats genomen, was de eenige die nog niet geheel bezet was. Het Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De „Tubantia." De internationale enquête-commissie inzake den ondergang van het Nederlandsche stoom schip Tubantia, zal Maandag 27 dezer, des mor gens II uur in het Paleis van het Permanent Hof van Arbitrage, „Vredespaleis," een publieke zitting houden, waarin het door genoemde com missie uitgebrachte rapport zal worden voorge lezen. Spoorwegcongres. Naar het „Vod." verneemt, is baron Krayen- hoff aangewezen, om als gedelegeerde van de Nederlandsche Spoorwegen het internatio naal spoorwegcongres, dat weldra te Rome ver gadert, bij te wonen. Congres van den Ned. B. K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Fraueiseus v. Assisie."" Deze Bond houdt een Congres op Zondag 26 Maart e.k. te Utrecht in een der zalen van het Hotel de TEurope. Op dit Congres zullen professor mr. J. A. Veraart, uit Den Haag, dc weleerw. hear J. B. W. Möller en de heer A. G. dc Bruyn secretaris van het R. K. Vakbureau het woord voeren. Tabakshandel, Het Nederl. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren" meldt, dat dezer dagen in den tabakshandel eenige beroering zal komen. Zon der nog publiek te maken wat het heeft vernomen meldt het blad, dat er eenige wrijving bestaat tusschen de grootere grossiers, leveranciers en de kleinere grossiers. Het blad hoopt, dat de ver- eeniging haar invloed nog zal kunnen aanwen den, opdat de Tabakswet, ofschoon in beide Kamers aangenomen door den minister wordt ingetrokken. Bezuiniging. Naar de „Telegr." verneemt, zal dr. Van Oss, meentelijke bezuinigingsinspecteur, binnenkort voor den tijd van drie maanden naar Amerika vertrekken ten einde daar verschillende bezuini gingsstelsels te bestudeeren. Uit liet houtbedrijf. De patroons in het Kuipers- en Kistenma- kersbedrijf hebben het voorstel van dé kui pers- en kistenmakersvereeniging „St. Ewaldus" om het loon met 5 te verlagen, mits dit gega randeerd werd tot. einde April 1923, metalge-j meene stemmen verworpen en de betrokken ver- eeniging hiervan kennis gegeven. Zij waren van meening, dat een dergelijke loonsverlaging te weinig was, om zich daaraan voor nog meer dan een jaar te kunnen binden. Voor het geheele kuipers- en kistenmakersbe.drijf treedt dus 21 Maart. a.s. evenals voor het overige houtbedrijf een contractloos tijdperk in. De Katholieke vrouw en hel parlement. In verband met de elkaar tegensprekende berichten hebben wij ter bevoegder plaatse ons licht ontstoken en tot ons genoegen kun nen wij thans rnededeelen, dat beslist mag worden verwacht, dat mr. P. Reijmer, nieuw benoemd burgemeester van Hilversum, voor de nieuwe parlementaire periode geen man- daal, als Kamerlid meer zal aanvaarden, zoo- dat, de verkozen verklaring van mevr. Brons veldVitringa op de Noord-Hollandsche lijst verzekerd is. „Msb." De Kamerverkiezingen. De heer L. baron van Voorst tot Voorst te Twello, no. 3 van de lijst, door katholieke was een tafeltje voor twee personen, ofschoon er als men zich wilde helpen, desnoods wel vier aan konden zitten. Hedenavond scheen dit,echter niet noodig te zijn en Gerard had daar het rijk alleen. Hij verkeerde in een j&eer opgewekte ge moedstemming. Hij had een drukken dag gehad en was nog jong genoeg om zich te verhtu^en op het vooruitzicht van een prettigen avond. Toen hij zijn eenvoudig middagmaalhadgebruikt en de courant had gelezen, schoof hij zijn stoel wat ver der van de tafel om de brieven in te zien, welke dien middag op zijn tafel lagen en die hij in zijn jaszak had gestoken, om er zich na het eten in te verdiepen. Onder die brieven was er een, die wat goeds beloofde. Het was een invitatiekaartvan Lady Scardale aan den redacteur van „DcSteen- werper", met het verzoek om een klein feestje aan haar instituut in Chelsea te komen bijwonen. De redacteur had deze uitnoodiging aan Ge rard gegeven. „Kijk eens," had hij gezegd, „dat is juist iets voor jou. Jij bent nog jong en ik ben een oude sok". Hij was inderdaad nog slechts vijf-en-dertig, maar hij meende, dat hij zijn waardigheid als redacteur verhoogde als hij zich wat ouder maakte. „Het zal bepaald in je smaak vallen, want je zult een massa dames ontmoeten.' Gerard had minzaam in het midden gebracht, dat het genot meer afhing van het „gehalte" dan van de „massa" die hij ontmoeten zou, maar de redacteur had daarop geantwoord „Maak je daromtrent niet bezorgd. Alles wat gedompeld, worden. Z'JDEM LAMPEKAPPEh GORDUME.M BUOUTERIEM Fabrikanten van 46 fabrikanten en middenstanders opgemaakt, die tegen de eandidatuur-Aalberse zijn, deelt in het „üv. Dagbl." mee,dat hij zich niet wenscht te leenen voor een actie tegen de wettige kiezers- organisatie en dus verzoekt zijn naam van dit advies te schrappen'. Tegen wissel- en andere vervalsehingeu. Door den heer Bijleveld zijn aan den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen ge steld le. Is het juist, dat overgegaan zal worden tot aankoop van speciale machines tegen wis sel- en andere vervalschingen en dat deze ma chines geplaatst zullen worden in de voor naamste postkantoren van Nederland? Zoo ja, is deze maatregel dringend noodzakelijk 2e. Is de minister bereid mede te deelen wel ke kosten hiermede gemoeid zijn voor 's lands schatkist en voorts bereid nauwlettend toe te zien, dat voor de eventueel aan te koopen ma chines in geen geval meer zal worden betaald dan voor elk ander deugdelijk fabrikaat voor gelijk doel in open concurrentie gevraagd wordt R. K. Vaeantiekolonie. De eerw. Zusters Carmelitessen van het Goddelijk Hart, die reeds te Amsterdam, Haar lem en Leiden huizen hebben, zullen nu,volgens de „St.Bavo", ook de zorg op zich nemen van de R. K. Vaeantiekolonie te Egmond aan Zee, oo- je daar ontmoet is mooi en jong. Het. instituut van Lady Scardale is er eenig in zijn soort, 't Is zoo iets als de inrichting in „De Prinses" van Tennyson, weet je. „Goudgelokte vrouwenstu denten" en dat soort. Zorg maar dat je er stof voor een knap artikeltje van medebrengt." Met die woorden stopte de redacteur Gerard de kaart in de hard en zette zich toen weder met een hoog ernstig gezicht voor zijn lessenaar. Thans, nu hij rustig aan zijn tafeltje was ge zeten, bestudeerde Gerard de invitatie met groote belangstelling. Natuurlijk had hij gehoord vanLa- dij Scardale en van hare onderneming, die door sommigen hemelhoogwerdgeprezen en door ande ren excentriek werd genoemd. De kaarten waren rondgezonden uit naam van Lady Scardale, pre sidente, en van Fidelia Locke, vice-presidente van de vrouwen-academie te Chelsea, met ver zoek haar de eer te willen bewijzen, het feest te komen bijwonen, dat ter eere van den eersten verjaardag dier inrichting zou gegeven worden. „Fidelia Locke" zeide Gerard Lot zichzelven, „welk een mooie naam Ik zou wel eens willen weten,of de persoon,aan wie de naamtoebehoort, ook mooi is. Waarschijnlijk niet ongetwijfeld een blauwkous met een blauwen bril op haar neus en een vreeselijk pessimistische levensopvatting, 't Zal wel een vervelende aardigheid zijn dat zijn middagfeesten altijd. Maar, enfin, stof voor de courant (Wordt vervolgd) I NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SuriLIGHT ZEEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1