IN.V. DE PHOENIX, ïtstoomern. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 L. MEIJER, Hieuwe Mmm 141, M Mataimliii, het Regaal, een klein draagbaar orgel, dat slechts met een of eenige tongfluiten bezet was en dat een schelle niet aan modulatie onderhevige toon voortbracht. De eerste uitvinder van orgelre gisters met doorgaande tongen was waarschijn lijk de Petersburger orgelbouwer Kirsnik omstree 1780, wiens leerling de Zweed Raiknitz,dit aan het orchestrion van den abt Vogler toevoegde. Deze abt reisde met een klein kamerorgel rond, waarmee hij groote roep verwierf, voornamelijk door z'n muzikale schilderingen van veldslagen en zeestormen. De eerste bouwer van een instru ment, dat alleen dergelijke tongen had, Grenié (1810), noemde dit instrument orgue expressii, trouwens nog vele namen heeft een dergelijk instrument bij vele veranderaars en verbete raars gehad. Wij noemen slechts Aoline, Alodikon Physharmonika, Aerophon, enz. De naam Har monium werd het eerst gebruikt in 1840 door Dëbain in Parijs, die patent verwierf op zijn in strument, dat meerdere registers had. De meeste verbreiding had het z.g. Melodiurn van Jacob Alexandre te Parijs. Hij bracht Melodiums onder den populairen naam van 100 frank-orgel in den handel, die een grooten opgang maakten en hem tot groote rijkdommen brachten, welke hij echter door spuculeeren op lateren leeftijd ver loor; zoodat zijn huis moest failleeren. Zijn schoon doehter, uit de bekende Dreyfusfamilie stam mend, was een beroemde virtuose op het Har monium. Na de debacle in 1868 kwam echter weer een opbloei. Toen in 1874 de firma een nieuwe specialiteit fabriceerde, het z.g. Alexandre Orgel. Dit was een verbetering van het Ameri- kaansche, door het aanbrengen van sterkere tongen en dubbele windkanaien. Een eigen aardige loop, want zooals hiervoor aangestipt, was het een arbeider uit de Alexandre-fabriek geweest, die naar Amerika uitweek en daar een anderen orgelvorm construeerde. Het Amerikaan sche orgel brengt de tongen in beweging door verdunde ingezogen lucht in tegenstelling met de Europeesche welke door gekomprimeerde uitstroomende lucht de tonen, die dan schriller zijn, voortbrengen. Een plaats waar zich de industrie var de huis orgels in Amerika concentreerde, is Worcester De Amerikaansche orgels vonden over de hcele wereld hun weg en waren de sterkste concurren ten der Duitsche. In ons land ipet z'n sterk ker kelijke bevolking, vond het ook vele liefhebbers. Een bewijs hiervoor is wel het feit, dat hier te lande in 1893 in den Haag aan de Rembrand- straat op bescheiden schaal, zelfs de fabricatie ter hand genomen werd, welker uitbreiding in 1907 leidde tot verhuizing naar de Steinlaan, terwijl het bedrijf in 1913 zulk een omvang had genomen, dat de ruime gebouwen in Amersfoort betrokken moesten worden, waarin thans nog de kunstproducten der Worcester Reed Organ Works in elkaar gezet worden. Inderdaad, in elkaar zetten is wel het juiste woord. De grondvorm bestaat uit een plank, bodem genaamd, met cellen waarin de tongen geplaatst wordéb. Deze tongen, die van koper zijn, worden gevijld, losgemaakt, voorgestemd en afgestemd. Bodem en rand worden gelakt, ten einde luchtafsluiting te verzekeren, terwijl de register knop den toevoer van de lucht opent. Een nauwkeurige beschrijving van het orgelme chanisme zou den lezers ongetwijfeld doen) geeuwen, want dit bestaat bij een klein (2 spel orgel uit 200 verschillende stukken Als dan nog vermeld wordt, dat 1 stukje, b.v. een hout- klips van 3V2 c.m. lengte 50 m.m. breedte en 9 m.m. dikte achtereenvolgens uitgezaagd, ge schaafd, gefreesd, gelakt, geboord en bekleed moet worden en dit door telkens andere werk krachten geschiedt, dan begrijpt men welke kos ten, geduld en overzicht deDirectie der Worcester Reed Organ Works aan het vervaardigen van haar producten moet besteden. En is het inner lijk verzorgd, dan wordt de aandacht aan het uiterlijk gewijd. Voor het vervaardigen van de kasten worden verschillende stammen hout in groote hoeveelheden aangevoerd. De modellen worden hier ontworpen indien cliënten (waar toe alleen de muziekinstrumentenzaken behooren geen particulieren) een speciale opdracht geven in verband met de meubileering, worden ook deze uitgevoerd terwijl elke expressie (weergave van welk instrument ofstemdanook)kan aangebracht worden. De vlucht, die het bedrijf genomen heeft, blijkt uit de export naar Zwitserland, Zuid-Afri- ka, Zweden en Indië.Opmerkelijk is het dat ook hier in Holland, de meening dat huisorgel uit sluitend voor kerkelijke liederen aangewend moet worden, plaats maakt voor de betere, dat ook veel wereldlijke muziek er zich toe eigent. Gelukkig niet alle de populariseering van het huisorgel zal er toe bijdragen, dat de wansmaak op muzikaal gebied zal verminderen. De diepere, peinzende, orgelmuziek zal de lijst doen ver gaan de oppervlakkige deuntjes, die op de piano afgepingeld worden, ten gehoore te brengen. De goedkoopere aanschaffingskosten zullen hier bij ook een steun zijn. Ook de invoering in con certzaal en theater, zelfs bioscoop zal meer over wogen worden, indien bedacht wordt, dat het niet alleen weinig plaats inneemt, maar ook draagbaar is. Richard Strauss is een der ijverigste voor standers voor invoering van het Harmonium. Theaterdirecteuren kunnen thans zoo schrijft hij in z'n Berlioz'Instrumentationlehre geen verontschuldiging meer vinden, indien bij opvoe ring van werken van Meyerveer, Halevy, Verdi e.d. de orgelpartijen door slechte omzettingen der Partituren vervangen worden. Daarvoor zijn de kosten van het Harmonium te gering ge worden. Ook in kleine kerken waar geen plaats is. En hij vindt het zeer geschikt ter vervanging- van de Blaasinstrumenten in symphonische werken met piano, viool en violoncel en beveelt ook de aanwending aan ter vervanging van het bekende „quatre mains"-spelen. In Frankrijk is het Harmonium hiervoor reeds ingeburgerd. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Volledigheidshalve vermelden wij dat de in trede in de Hollandsche concertzaal onlangs heeft plaats gevonden bij de opvoering van Mahler's achtste symphonie in het Concertgebouw, te AmsterdamCornelis Dopper, bespeelde toen het Harmonium. En wij zouden ons zeer vergissen in den prac- tischen zin van de muziekhandelaren, indien deze niet deze gelegenheid zouden aangrijpen hun debiet te vergrooten. In het muzikale Holland ligt hiervoor een groot veld, terwijl zij in het centrum hun door Hollanders geleide „Worcester Reed Organ Works" hebben, die alle aanvragen snel en nauwkeurig kan uitvoeren. (H.B.j Valse hepostzegels. Een goed post zegelverzamelaar bezit niet enkel een collectie echte zegels, maar houdt er ook een album met valsche postzegels op na. Niet zoozeer als curiositeit om aan de niet verzamelende vriende eens te laten zien, hoe vernuftig postzegelsvervalschers te werk gaan, maar als controlemiddel, wanneer hem een of ander fijn zegeltje, dat aan zijn ver zameling ontbreekt, wordt te koop aange- geboden. Want de aankoop van zeldzame zegels is geen kwestie van een paar guldens, maar soms van duizenden. De postzegels, die wij dagelijks op onze brieven en kranten ge plakt vinden, zijn doorgaans enkele centen, op zijn hoogst een paar dubbeltjes waard en er zijn heel wat postzegelverzamelingen met eenige duizenden zegels, waarvan enkele der duurste een handelswaarde hebben van slechts 10 a 12 gulden, de rest centen. Maar er zijn zegels, die in de wereld der philatelic op honderden en duizenden geschat worden, zooals de ver maarde Mauritiuszegels, en dan loont het wel te moeite om ze na te maken, evengoed als men valsche bankbiljetten fabriceert. Maar terwijl op valschemunterij, zelfs op het bezit van werktuigen daartoe onze wet zware straf fen stelt, mag men vrijelijk valsche postzegels maken, mits ze maar buiten koers zijn. En als men ze aan philatelisten weet te slijten, zal het nog heel zelden gebeuren, dat een vervolging we gens bedrog succes heeft, omdat de oplichter doorgaans wel zal kunnen zorgen buiten schot te blijven, Vaïsche postzegels zijn niet zoo zeldzaam als de niet-verzamélaar zou denken ,en veel nat maakwerk nadert zoo dicht het echte, dat slechts een deskundig oog het verschil kan opmerken. Maar daarvoor zijn allerlei hulpmiddelen noodig, naast volledige kennis van de eigenaardigheden van de echte zegels. Wat het onderzoek van zeer oude post zegels zoo moeilijk maakt is het feit, dat een blad van b.v. 40 zegels gedrukt is van een cliché met 40 uit de hand gemaakte drukvormen. Hoe nauwkeurig de graveur of homsnijder ook te werk is gegaan, zoo zijn er toch minieme ver schillen tusschen die 40 zegels waar te nemen. Maakt nu een vervalscher zoo'n zegeltje na, dan kan dit, onder het vergrootglas beschouwd, we der verschillen vertoonen met het exemplaar, dat de verzamelaar bezit, maar om de valsch- heid er van te constateeren moet hij het hem te koop geboden stuk met alle 40 vergelijken. Dat is haast onmogelijk. Gelukkig zijn er nog andere middelen om vervalsching op te sporen. In de eerste plaats het papieronderzoek. Niet alleen de dikte van het papier is te onderzoeken, maar ook de samenstelling. Dit laatste geval gaat het best met een vergrootglas dat ongeveer drie maal vergroot en waardoor men het echte en 't te onderzoeken zegeltje in een naphta-blad dat de structuur van het papier duidelijk naar voren brengt, met elkaar vergelijkt. Ook de kleur kan hulpmiddel tot vergelijking zijn, maar een volkomen betrouwbaarkenteeken is ze toch niet daar zelfs de duurzaamste tint aan verkleu ring onderhevig is. Van des te meer beteekenis voor het on derzoek is echter het watermerk, dat in vele postzegels is aangebracht. Dat is na te ma ken, met vettigen inkt of door het papier voor zichtig af te krabben. Dat is echter gauw genoeg ontdekt. Daarom is wel een andere werkwijze gevolgd. Langs scheikundigen weg werd een goedkoope zegel met hetzelfde watermerk als het zeldzame van zijn teekening ontdaan. En daarop wordt met geduld en handigheid de teekening van het zeldzame zegel opgebracht. Dat lijkt voor een oppervlakkig onderzoe ker dan dank zij het echte watermerk zoo sprekend op het kostbare stuk, dat hij er in loopt, om dan later met behulp van benzine en vergrootglas tot de ontdekking te komen, dat hij een uit de hand geteekend valsch stuk rijker is geworden. Bijzonder moeilijk is de ontdekking van valschheid van half echte zegels. Er zijn oude zegels, waarvan de waarden alle dezelfde tee kening vertoonen. Alleen het waaidecijfer ver schilt. Wat doet nu de falsaris Hij neemt het goedkoopste zegel, werkt alleen het waardecijfer daarvan weg met een of ander scheikundig mid del en zet in de plaats daarvan het waardecijfer van het zeldzaamste zegel. Voor een handigen kerel is dat een kwestie van geduld, dat beloond wordt door de verdubbeling van den prijs. Vooral met postzegels van Parma en de eerste uitgiften van Hawai moet aldus op groote schaal geknoeid zijn. Een ruim Veld van vervalschingen leveren de zoogenaamde opdrukken. Veelal zijn post zegels met opdrukken meer waard dan die zonder en nu is het de groote moeilijkheid na te gaan of de opdruk echt is en niet er op gebrachr met 'n handstempel of zelfs een drukpersje van een onbevoegde. Daar komen zelfs het mikroskoop en de mikrometer bij te pas. Een andere vervalsching schuit in de af stempeling Ongestempelde oude zegels zijn vaak minder in waarde dan afgestempelde. Welnu, de falsaris heeft er geen enkel bezwaar tegen om een afgestempeld zegeltje van een eigen gemaakt stempel te voorzien. En dan moet men wel precies op de hoogte zijn om te kunnen na gaan of de afstempeling geschied is met den inkt en de figuur, in gebruik op den datum, wel ken het stempel aangeeft. Nog een knoeierij vooral Engelsche postzegels zijn vaak gebruikt als quitantie- of belasting zegels en dan waardeloos gemaakt door middel van handteekening of paraaf. Dergelijke zegels zijn niet als postzegels gebruikt en dus voor den echten philatelist waardeloos. Welnu, zegt de vervalcher, ik zal u helpen, en met eindeloos geduld wordt de schrijfinkt weggewerkt. Maar nu moet het toilet van het zegel voltooid worden. Wil men het zegel als ongebruikt verkoo- pen, dan krijgt de achterzijde een laagje gom als elk ongebruikt postzegel moet hebben. Moet het zegel er als gebruikt uitzien, dan wordt een stempel er op gedrukt liefst op de plek, die te voren door paraaf of handteekening was inge nomen. Maar aan een deskundige ontsnappen die vervalschingen niet. In de eerste plaats kan de echtheid van de gom worden onderzocht, doch de moet van de pen is bovendien al is de inkt verdwenen, altijd nog na te gaan, wanneer men langs het zegel kijkt of wel het in benzine legt. Weer andere postzegels, zooals de z.g. Pieters burg-uitgifte van 1901 van Transvaalsche zegels, hebben slechts verzamelaarswaarde als ze afgeteekend zijn met de initialen van den con troleur (J. T. de V. S.)Nu, een vervalscher deinst voor zoo'n valsche handteekening niet terug en in menige verzameling vindt men dergelijke afgeteekende zegels, voor veel geld gekocht. We zouden niet gaarne beweren, dat dat alles zuivere koffie is, doch slechts een scheikundig gepaard met een schriftkundig onderzoek zou kunnen uitmaken of die afteekening inderdaad afkomstig is vanden ons onbekenden J. T. de J. S., die toch niet meer dan enkele honderden van die zegels heeft geparafeerd, terwijl er groote massa's niet afgeteekende zegels in Transvaal en zelfs, naar men zegt, nog hier te landemet een primitief pers je zijn gedrukt, om grif van de hand te gaan. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij De rijkste man. Het schijnt dat John D. Rockefeller niet langer de rijkste man ter wereld is, maar Henry Ford, de bekende auto mobielfabrikant. Bij een interview moet deze onlangs verklaard hebben, dat alleen zijn bank saldo ongeveer 135 millioen dollar bedroeg.Zijn eigendommen schatte hij op 100 millioen en de machines in zijn fabrieken op evenveel. Bij elkaar bezat hij aan actief zeker meer dan een milliard. Daar stond echter tegenover, dat hij meer dan 500,000 dollar per dag aan salarissen uitbe taalde en 750.000 dollar aan onderhoud van machines. Dat beteekende, dat zijn banksaldo van 135 millioen slechts zijn uitgaven over 100 dagen dekte. Te kort aan goud. Volgens een bericht uit New-York zullen de Amerikaansche banken een bedrag goud in baren naar Bonbay versche pen. Dit zal de eerste goudverscheping zijn sedert vele maanden geleden. Deze verscheping is wel een gevolg van het feit, dat de Engelsche voor raden van beschikbaar goud door de staking in Zuid-Afrika zoo verminderd zijn, dat de Ameri kaansche bankiers thans in de bres moeten springen. President Ebert katholiek ?Een der Duitsche correspondenten van het „Centrum' schrijft De vorige week circuleerde in verschillende Hollandsche couranten het bericht, aan „Das Vaterland" ontleend, dat „de Rijkspresident Ebertsinds korten tijd met zijne vrouw weder practiseerend katholiek is." Juist dezer dagen vernam ik uit zekere bron, dat Ebert, die evenals zijn vrouw katholiek gedoopt is, met zijn echtgenoote op de hooge „feestdagen" de H. Mis bijwoont. Telef. No. 15. met groote steenen platen. De gemiddelde hoog te van de muren is nu 7 fi 8 voet en de lengte van de twee grootste kamers 60 70 voet. In de kamers zijn nissen gevonden met platte steenen, waarschijnlijk altaren, waar van sommige versierd zijn met spiraalvormige ornamenten. Dergelijke spiraalvormige orna menten vindt men ook te New Grange in Ierland. Verder vond men friezen van dieren, geiten, stieren en een zeug, alsook beelden van goden en menschen. Het pottebakkerswerk dat te Hal-Tarxien werd gevonden lijkt meer op dat van Grieken land, hoewel ook hier dezelfde spiralen voor komen. Men vermoedt dat de bewoners dierenoffers brachten en steenen aanbaden. O p g r a v ingen te Malta. De „Times" publiceert een artikel over de praehistorische bouwwerken die te Malta en Gozo ontdekt en uitgegraven zijn onder leiding van prof. Zammit. De mededeelingen hebben hoofdzakelijk betrek king op het gebouw te Hal-Tarxien, dat drie jaar gelëden uitgegraven werd. Deze bouwwerken, die zonder twijfel uit het steenen tijdperk afkomstig zijn, werden oor spronkelijk voor godsdienstige doeleinden ge bruikt, als tempels of heiligdommen. Nadat zij door hun oorspronkelijke bewoners werden verlaten, werden zij waarschijnlijk in het bronzen tijdperk als begraafplaats gebruikt. De tempel bestaat uit ellipsvormige kamers, waarvan de vloeren gedeeltelijk geplaveid zijn Stinnes koopt hotels in Rus land. Een met de Stinnesgroep bevriende maatschappij te Hamburg, welke een aan zienlijk aantal eerste-rangs hotels in Duitsch land bezit, is voornemens haar zaken be langrijk uit te breiden zoo lezen wij in de „Berl. Zeitung am Mittag". Er worden thans ernstige onderhandelingen gèvoerd tus schen deze maatschappij en de Sovjetregeering, met het doel het hptel Astoria te Petersburg en het hotel Metropol te Moskou aan de groep over te doen, die dan de exploitatie ter hand zal nemen, De Sovjetregeering rekent er op, dat het vreemdelingverkeer in de naaste toekomst weder zal opbloeien, waarom het noodzake lijk is te zorgen voor onderdak en voeding voor de reizigers die de hoofdsteden Van Rus land wenschen te bezoeken. De Duitsche maat schappij heeft een bekwaam vakman naar Rus land gezonden, die de aangeboden hotels zal bezichtigen en beslissen moet of de overneming op de voorwaarden, welke de Sovjetregeering gesteld heeft, mogelijk is. K a t o e n p r ij s. De Nederlandsche kamer van koophandel te New-York schrijftDaar katoen een zoo voornaam handelsartikel is vah alle landen, komen wij nogmaals terug op den tegenwoordigen toestand van dit artikel en lei den de gegevens, die wij zorgvuldig verzameld hebben ons tot de voorspelling, dat wie nu ka toen koopt tegen de huidige prijzen, kans heeft een goede winst te maken. Katoen kan mogelijk wel is waar nog een paar punten dalen in de naaste toekomst, doch de kansen voor hoogere prijzen zijn zeer groot. De wereld-comsuinptie van Amerikaansche katoen zal het volgend jaar minstens 13 millioen balen bedragen en het is zelfs waarschijnlijk dat dit 14 millioen wordt. Doch met het bollweevil probleem nog niet op gelost, met het voornemen der planters om hun nen aanplant te beperken, met het vooruitzicht dat de bankiers in de Zuidelijke Staten hun cre- dieten aanmerkelijk zullen inkrimpen, met de daaruit volgende onmogelijkheid voor de boeren om voldoende kunstmest aan te koopen voor hun land, lijkt het zeer waarschijnlijk, dat de 1922 oogst die van 1921 niet of weinig zal overtreffen en kans biedt beneden de vraag te zullen blijven. Onze opinie wordt nog versterkt door dat de zichtbare voorraad tot bijna nul gedaald is, dat de handel met Rusland mogelijk in den loop van het jaar beter zal worden en meer vraag uit Europa, Zuid-Amerika en Azië als gevolg van algemeen verbeterde wereldtoestanden mag ver wacht worden. Oplichter. Een reizigster naar Nice had aan de vestiaire van de Gare de Lyon te Parijs een handtaschje met 300.000 frs. aan juweelen en eenige andere handbagage in bewaring gegeven Deze bagage is uit de vestiairegestolen toen de dame voor het vertrek van den trein haar ei gendommen opvroeg, werd haar geantwoord, dat ze reeds enkele uren geleden waren afgehaald, door een chasseur van haar hotel. Bij onderzoek is gebleken, dat een goed gekleed persoon in het hotel is gekomen en den chasseur opdracht heeft gegeven zijn bagage van de Gare de Lyon te halen „Ik heb mijn biljet verloren", zeide hij, „maar' ik weet, dat het nummer 50 was." Vervolgens gaf hij een beschrijving van de goederen die de chausseur in ontvangst moest nemen. Toen de chasseur aan de vestiaire het verhaal deed van het verloren biljet en daarbij een pas sende beschrijving gaf van de gedeponeerde goederen, gaf de bediende deze zonder argwaan af. Advertentiën. FOTOGRAAF, ROTTERDAM. Telef. 9376. Atellen gelijkvloers. Halte lq'D 8. 10 A/V^AAAAAi'VAAAAAAAA/WAAAAAAAAAAJWV^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6