Binnenland. Gemeenteraad. Tevens worden in deze nota enkele vragen be treffende de anti-bolsjewistische Oekrainsche re geering van Petljoera, die zich op Poolsch grond gebied bevindt, gesteld. Volgens het verdrag van Riga moesten zoowel Petljoera als de laatste overblijfselen van zijn leger Polen reeds lang heb ben verlaten. ALLERLEI. Uit Athene wordt gemeld, dat de Fran- sche bedreiging met represaillemaatregelen we gens het in beslag nemen van een lading kolen op het Fransche stoomschip l'Espoir als oorlogs contrabande, aldaar hevige ontstemming heeft gewekt. Verschillende bladen betoogcn, dat Grie kenland heeft gehandeld overeenkomstig het Volkenrecht en dat het slechts gebruik heeft ge maakt van zijn souvereiniteitsrechten in zijn ter ritoriale wateren. De Duitsche Rijkspresident heeft Zaterdag den apostolischen nuntius Pacelli in gehoor ont vangen, die hem een eigenhandigen brief van den Paus met kennisgeving van de bestijging van den Pauselijken troon door Pius XI heeft overhandigd. Vandaag beginnen er te Berlijn besprekin gen tusschen Hamburg en Pruisen over een eventueele uitbreiding van het grondgebied van Hamburg. Drie vertegenwoordigers van de Duitsche industrie, alle drie lid van den economischen rijksraad, zijn naar Rusland vertrokken om de economische toestanden in dat land te bestudee- ren. Ook de gewezen staatssecretaris dr. August Muller vertrekt vermoedelijk een dezer dagen naar Rusland. Uit Riga wordt gemeld, dat de constituee- rende vergadering de ontwerp-grondwet voor Letland heeft aangenomen. Volgens deze grond wet zal het parlement uit 100 leden bestaan. Reuter seint uit Washington Omtrent het verdrag van Vier, betreffende de Stille Zuidzee, alsmede omtrent de daarbij behoo- rende annexen in zake de beperking der bewape ning ter zee en in zake de duikbooten, is, naar bericht wordt, een gunstig rapport uitgebracht door de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat. Pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Thans is in druk verschenen het aangekon digde nieuwe wetsontwerp Pensioenregeling vooi* de ambtenaren en hunne weduwen en wee zen. De Memorie van Toelichting, geteekend door de Ministers van Financiën, van Binnenland- sche Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Justitie, is van den volgenden inhoud De Eerste Kamer heeft verzocht, het op 24 December jl. door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp, houdende pensioenre geling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen, in nadere overweging te nemen. Die overweging heeft er toe geleid, het ontwerp opnieuw bij de Tweede Kamer aan hangig te maken, onder aanvulling van arti kel 36 met een vierde lid, waarvan de strek king is, de vraag, of een premievrij pensioen door de Rijksambtenaren zal worden genoten, door een Koninklijk besluit te doen blijven be- heerschen, gelijk op dit oogenblik de feite lijke toestand is. Het komt gewenscht voor, daarbij een wet telijk maximum vast te stellen voor het even tueel verhaal, en aan dit maximum dan tevens te binden het verhaal, dat in het verval len ontwerp onbeperkt vrijstaat aan pro vinciën, gemeenten, waterschappen, veen- schappen en aan polders. In overeenstemming met de bestaande Pen sioenwetten voor de gemeente-ambtenaren is bedoeld maximum aangenomen, naast de volle premie voor het weduwenpensioen, 3 pet. voor liet eigen pensioen. Mocht tot verhaal worden overgegaan, dan zal in den algemeenen maat regel van bestuur uiteraard rekening zijn te houden met de voor eigen pensioen reeds be taalde premies in den vorm van afloopende bijdragen. De tekst van het vervallen ont werp is overi gens geheel ongewijzigd overgenomen, behoudens eene verruiming der redactie van een der over- gangscbepalingen, artikel 143, in verband met de door verschillende omstandigheden vertraag de inwerkingtreding der wet. Politie, justitie en pers. In de vergadering van den Ned. Journalisten kring te Rotterdam heeft de heer Scholten in geleid de kwestie van de verhouding tusschen politie, justitie en Pers. Het bestuur heeft zijn conclusie neergelegd in een motie waarin ken nis genomen hebbende van een ingekomen mis sive van den Minister van Justitie betreffende de mogelijkheid van een regeling van het con tact tusschen justitieele en politioneele autori teiten eenerzijds en de vertegenwoordigers der Pers anderzijds, constateerend dat ook naar het oordeel van den Minister aan de practische doo.voering van dit denkbeeld groote bezwaren verbonden zijn, men zich nochtans bereid ver klaard over de mogelijkheid er van te onder handelen mits bij zulk een regeling dePers haar onafhankelijkheid behoude en het bestuur uitnoodigde op dien grondslag met den Minister van Justitie overleg te plegen en het resultaat daarvan nader aan de algemeene ledenvergade ring ter goedkeuring voor tc leggen. De discussie heeft zoo'n omvang genomen, dat de verdere gedachtenwisseling tot een nadere vergadering is verdaagd. Het Duitsch-Nederlandscli handelsscheidsgereclil. Het vorig jaar werd tusschen de vereenigingen van Handelskamers van het Neder-Rijnsche, Westfaalsche en Zuid-Westfaalscheindustrie gebied en de Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland 'n scheidsgerecht opge richt, dat zich niet slechts in Duitschland doch ook in Holland in een stijgende belangstelling mag verheugen,. In vele gevallen heeft het goede diensten bewezen. Daarom beveelt de Handelskamer te Dusseldorp aan, twistpunten met Hollandsche afnemers en leveranciers over het scheidsgerecht te behandelen en maakt erop attent, direct bij het afsluiten van een contract een clausule op te nemen dat verschilpunten wel ke over de uitvoering of uitlegging van een con tract ontstaan, door het scheidsgerecht bijge legd zullen worden. Na de tot dusver opgedane ervaring zijn moeilijkheden daardoor ontstaan, dat de behandeling van geschilpunten niet in het contract was voorzien. (Tel.) Wormerveer. Het gemeentebestuur van Wormerveer is gedagvaard om a.s. Dinsdag voor de rechtbank te Haarlem te verschijnen in verband met de faillissementsaanvrage door het bureau Modder- man-Kuhn namens crediteuren gedaan. Wormerveer is de tweede gemeente, die aldus lastig wordt gevallen maar het zal ook daar wel, evenals te Emmen, met regeeringshulp afloopen, zij het dan onder zekere voorwaar den. De Zweedsche gezant. De Zweedsche gezant in Den Haag, de heer C. J. Westman, is op eigen verzoek van zijn post ontheven als gezant te Den Haag en is ter beschikking gesteld. Nijverheidsraad. In de laaLst gehouden vergadering van den Nijverheidsraad heeft in tegenwoordigheid van dén chef van de al'deeling Handel van hef De partementvan Landbouw, Nijverheid en Handel eene uitvoerige gedachtenwisseling plaats ge vonden over den werkkring der Kamers van Koophandel en Fabrieken in verband met hare geldmiddelen. De Raad kwam hierbij tot de conclusie, dat de nieuwe lichamen in elk geval dienden te zorgen, dat het bedrag der voor de uitoefening harer taak benoodigde kosten in geen geval zouden overschrijden de opbrengsL der inkomsten, die bij de tegenwoordige regeling te hunner beschikking worden gesteld. Alvorens een oordeel over den werkkring zelf uit te spre ken, meende de Raad dat de Kamers eerst in de gelegenheid moesten worden gesteld,te toonen hoe zij hare taak opvatten. De Raad heeft verder aangenomen eene dooi den Franschen handels-attaché te 's-Graven- hage, namens verschillende Fransche autori teiten te Lyon aan zijnen voorzitter gedane uitnoodiging om met een delegatie uit den Nijverheidsraad als gasten dier autoriteiten een bezoek te brengen aan de eerstdaags te harer stede te houden jaarbeurs. Van die de legatie zullen derhalve de voorzitter, de heer dr. F. C. Postuma, de heeren Jan Verheyen, Ir. W. tl. van Leeuwen en mr. A. N. Molenaar deel uitmaken. Ten slotte besloot de Raad zich le wenden tot den Minister van Financiën, met het ver zoek, om te bevorderen, dat. de aanslagbiljet ten voor de belastingen eerder dan thans het geval is, aan de belastingplichtigen worden uitgereikt. Hierdoor toch zouden de werkne mers de betaling hunner belastingen over een grooter tijdperk kunnen verdelen en zou, naai de Raad meende, in vele gevallen worden voor komen, dat door den fiscus onder den werkgever beslag op het loon zijnr arbeiders behoefde te worden gelegd.Ook zou den minister er opworden gewezen, dat bij de industrie de indruk is ge vestigd, daL sommige ontvangers van de directe belastingen een te spoedig gebruik maken van deze bevoegdheid, die de werkgevers weer nood zaken bijzondere administratieve maatregelen te nemen. Tweede Kamer. Aan de Memorie van Antwoord op het Xe hoofdstuk landbouw nijverheid en handel is het volgende ontleend De aandacht van den minister blijft in hooge mate gevestigd op de moeilijkheden, die de Ne derlandsche nijverheid (in de meest uitgestrek ter) zin van het woord) ondervindt van den in voer van producten, die ten gevolge van de lage valuta, in het bijzonder in Duitschland, én door den belangrijk Jageren loonstandaard in vele landen, hier veel goedkooper geleverd worden ■dan de productieprijs hier te lande is. Opgemerkt moge worden, dat zeer ernstige misstanden, die zich tijdens de samenstelling van het Voorloopig Verslag, in het bijzonder ten op zichte van den Middenstand langs onze Oostelijke grenzen voordeden, thans, hoofdzakelijk als ge volg van de in Duitschland genomen maatrege len, voor een goed deel verdwenen zijn. Verwijzende naar het rapport van de sub-com missie uit de commissie voor de Economische Politiek, merkt de minister op, dat deze commis sie thans als uitvloeisel van dat rapport, de noo- dige voorstellen heeft gedaan, aan welke de re geering haar volle aandacht wijdt, alvorens de beslissing genomen wordt over de vraag, of en zoo ja, welke maatregelen thans genomen kunnen worden. Voorts kan de minister mededeelen dat de mededeeling van eenige leden, die vernomen hadden, dat de taak der werkloosheidbestrijding van het departement van Arbeid naar dat van Handel zou worden overgebracht, onjuist is. Gelijk reeds bekend is, ligt het in de bedoeling nog in dit zittingsjaar te komen met een wets voorstel, houdende intrekking van alle daarvoor vatbare crisiswettenwaaronder ook de Distribu- tiewet 1916 zal behooren. Dat zulks niet eerder is geschied, vindt zijn grond voornamelijk in het feit, dat de internatio nale verhoudingen nog van dien aard waren, dat de regeering zich niet verantwoord achtte over te gaan tot intrekking van wetten, wier toepas sing we Uicht in meerdere of mindere mate weder noodzakelijk zou kunnen worden. De werkzaamheden vande N.U ,Mzijn inderdaad nagenoeg geëindigd. Opheffing der N.U.M. is echter nog niet mogelijk, omdat voor enkele artikelen, waaronder goud, op bef oogenblik geen vrije uitvoer kan worden toegestaan. Indien de N.U.M. werd opgeheven, zou een andere instelling moeten worden gecreëerd, ten einde den uitvoer van die artikelen te kunnen beletten of beperken. Zitting van Vrijdag 24 Februari. Bouwplan „V r e d e." 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 200.000.ten laste van het, Grondbedrijf voor rioleering en straataanleg van het aan de Woningstichting „Vrede" in erf pacht uitgegeven bouwterrein gelegen buiten den West Frankelandschen dijk. De lieer D i n k e 1 a a r zegt, dat dit punt in de soc. democr. fractie is besproken en mede de geheele gestie van „Vrede." Deze zaak is oorspronkelijk behandeld in een tijd dat er geen bouwgrond disponibel was. Er is nu nog groote woningnood. Toch is de toestand eenigs- zins veranderd. De regeering heeft n.l. de wonin'g- bouwvereenigingen aan banden gelegd. Nu eerst komt „Vrede"; er moet rioleering worden ge legd. Wij zijn met „Vrede" wel-is-waar al ver in zee gegaan, doch wanneer het belang van de ge meente zulks eischt, laten we dan al die zaken in de commissies nog eens bespreken. Spr. wijst op den nog beschikbaren grond in de Gorzen. Hij vraagt of men verzekerd is, dat daar woningen zullen worden gebouwd. Spr. gelooft zulks niet. „Vrede" moet nu nog geheel opgezet worden. Er zijn vele extra onkosten aan dit bouwplan ver bonden. Vrede wordt gesticht ver buiten de stad. Er zal meer politietoezicht komen en aan leg van verlichting enz. zal wegens den verren afstand ook zeer duur zijn. Weten we nu precies hoe de toestand zich daar in dè buurt zal wijzi gen hoe staat 't met de haven Een goed uit breidingsplan is er niet. De gemeente kan den grond veel duurder in erfpacht uitgeven, b.v. als industriegrond. Is er, zoo vraagt spr., geen reden om deze stukken nog eens naar de commissies terug t.e zenden Er kan dan overwogen worden of er in de Gorzen woningen gebouwd kunnen worden in plaats van op het aan „Vrede" aangewezen ter rein. Spr. gelooft, dat er wellicht bij „Vrede" be zwaren zullen worden opgeworpen, maar mogen dan de belangen der gemeente daaraan opge offerd worden Spr. hoopt dat B. en W. hem een bevredigend antwoord zullen geven. Weth. Houtma n bevreemdt het van soc. dem. zijde een aanval te bekomen. Er is juist door het Gemeentebestuur groote spoed betracht. Er is krachtig gewerkt om hier woningen ge bouwd te krijgen en ook dit bouwplan tot een goed einde te brengen. Toen het plan „Vrede" in den Raad uitvoe rig besproken is," heeft weth. het plan toe gejuicht, omdat zulks in het belang was van de volkshuisvesting en de gem. financiën. Het Rijk heeft intusschen in zake woning- bouwvereenigingen ingegrepen en den bouw stop gezet, maar in zake het groote crediet (spr. meent 4 millioen) waarover Schiedam beschikt, nog niet ingegrepen. Wanneer de gemeente afstand doet van dit bouwplan, zal het de vraag zijn of de regeering bereid zal zijn het crediet voor een ander plan toe te staan. De grondkwestie is én in het college van B. en W. én in de commissie van grondbedrijf uitvoerig besproken. Het is, volgens weth., niet noodig de zaak nog eens naar de commissies te rug te zenden. Op een tweetal punten wil spr.den heer Din- kelaar wat uitvoerig antwoorden. Weth. heeft in het begin de onderhandelingen met de Furness meegemaakt.De Furness wensch- te de woningen zoo dicht mogelijk bij haar werf. Joen is als terrein aangewezen het st.uk grond tusschen den Viaard. dijk en de boschwachterswo ning. Dit terrein ligt een heel eind van de Wil- lielminahaven af. De kop van de Wilhelmina- haven is reeds voorzien van een steenglooiing, die 2500 per strekkende M. heeft gekost. Het eindpunt der haven is bepaald. Er is rond om de haven een terrein open gelaten voor industrie. De verkeersweg naar lieL haventerrein is ook geprojecteerd. Nu denkt de heer Dinkelaar, dat wij den grond van „Vrede" duurder kunnen kwijtraken als industrieterrein. Weth. wijst hem er op, dat aan de Wilhelminahaven en aan de Maaszijde nog uitgebreide terreinen beschikbaar zijn. Wat er met het volkspark zal gebeuren ligt nog in ft duister. Als er een handelskade met spoorwegaanslui ting komt, zal zulks groote kapitalen kosten. Spr. heeft persoonlijk het inzicht, dat men voor terreinen rechtstreeks aan de haven, met de Maas in verbinding staande, flinke prijzen wil geven, maar niet voor dieper landinwaarts gelegen grond. Wanneer we onze oogen laten gaan rondom dt Keilen-, Lekhaven enz. met spoorwegemplace menten, dan zien we ook daar menschen wonen in de nabijheid Het is dus niet onlogisch ook hier voor woningbouw t,é zorgen. Schiedam heeft voor het grootste deel te zor gen voor den bouw van arbeiderswoningen, vóór het kleinste deel zal er voor luxe-bouw of midden standwoningen dienen te worden gezorgd. Nu zou de heer Dinkelaar tegen „Vrede" wil len zeggen Dat plannetje (nabij de Wilhelmina haven) laten we schieten de gronden in de Gor zen wijzen we u aan. Weth. betoogt, dat er in de Gorzen ook rio- leeringswerken zouden moeten worden uitge voerd, terwijl er niet veel bouwrijpe grond be schikbaar is. We zullen daar ook tot 11.per M2. komen, met den prijs van den grond id de buurt van „Vrede" in de Gorzen zou deze iets goedkooper kunnen zijn. De gemeente heeft ook te letten op aanvragen van tal van firma's die willen bouwen met pre mie enz. Wij moeten verschot in de Gorzen heb ben. Er is daar weinig grond beschikbaar. Als men daar gaat bouwen zal de gemeente ook een groot crediet noodig hebben. Mede is in 't oog te houden, dat de gemeente, wanneer het plan-Vrede niet doorgaat, in de kosten zal komen van een groote schadevergoe ding voor de twee architecten, die het plan heb ben opgezet. Er is geen bezwaar ter plaatse waar „Vrede" gaat bouwen arbeiderswoningen neer te zetten. Hoe het met de plannen in de buurt van Wilton en het havencomplex zal loopen, dienaangaande is niet in de toekomst te zien. Er is een crediet van 120.000 gld. voor dit jaar noodig. Voor rioleeringswerk zal hiervan 60.000 be- noodigd zijn. De groote van het straatoppervlak staat nog niet vast. Het plan zal wel worden volvoerd, maar met rioleeren zal niet eerder worden begonnen dan nadat zekerheid bestaat en spr. van den weth. van den woningdienst een bevestiging heeft ontvangen. De berekening van gemeente is als volgt 200.000 voor houwrijpen grond k 6% 12.000 aan rente. Aan erfpacht komt in 24.000 zoodat er een voordeelige post van 12.000 voor Grondbedrijf uit voortvloeit. Dit is een indirect voordeel voor de gemeente. Politietoezicht en verdere onkosten door den heer Dinkelaar bedoeld zou men in de Gorzen ook krijgen. Met dit plan hangt ook het verkrijgen van een behoorlijken weg naar den Vlaardingerdijk sa men. Het verlengde van de Burgem. Knappert- laan zal de groote verkeersweg worden. We kun nen niet precies zeggen hoe alles in de toekomst zich zal ontwikkelen. Dat is een kwestie van inzicht. De gemeente zal door het plan-Vrede te helpen verwezenlijken van een behoorlijke rente verzekerd zijn. De contractueele bezwaren zullen door weth. v. Velzen worden besproken. Weth. van Velzen zegt, dat het hem ge noegen doet, dat deze voorstellen in de soc. dem. fractie zijn behandeld. Hoe beter ze behandeld worden hoe liever. Maar daarmee is niet gezegd, dat de andere fracties deze voorstellen zoo maar hebben geslikt. In de andere fracties is ook alles behoorlijk onder het oog gezien. Weth. vraagt of er wel zoo veel veranderd is, dat de Raad op het besluit inzake „Vrede" zou moeten terugkomen De heer Dinkelaar heeft gezegd, dat het eerste besluit genomen is in dagen, dat men wel op iedere plaats een woning zou willen bouwen. Nog steeds is die toestand niet gewijzigd. Er is nog een belangrijk tekort aan woningen. De veranderde omstandigheden zouden zijn te vinden in de woningpolitiek. Die verandering gaat echteruit van het Rijk. Het zou heel moeilijk zijn om aan „Vrede" anderen grond aan te wijzen wegens verandering in de woning- politiek in Den Haag. Spr. gelooft niet, dat men hem voor een toestand wil stellen om de contrac ten te verbreken. In eer en geweten zou hij zich daartoe niet Ieenen, tenzij de gemeente een al Ie gevaarlijken sprong ging doen Dan wijst Weth. er op hoe moeilijk het is om inzake „Vrede" contracten samen te stellen, waarbij geen lasten op de gemeente worden ge legd. Met „Vrede" wil weth. stap voor stap ver der gaan en voor goede contracten zorgdragen. Nu en dan heeft spr. juist met het oog op de verkrijging van goede contracten de zaak wel eens schuin laten staan of laten spannen. Vóór alles moet een regeling worden uitge werkt. Wij zijn nu al zoo ver, dat een brief van „Vrede" is ingekomen, ter begeleiding van het bestek en aankondiging der aanbesteding van de eerste 100 woningen. Komen de contractanten hun verplichtingen niet na dan eerst kan er over ontbinding van het contract worden gesproken. Dezelfde architecten van „Vrede" gaan in Delft „Nieuw Vreewijk" bouwen en hun werk vindt óveral veel waardeering. Alsnu beantwoordt weth. de vraagHeeft het uitstel van het plan-,, Vrede" aan de gemeente nadeel bezorgd Weth. moet die vraag ontken nend beantwoorden. In het tijdstip van aanneming en nu zijn de bouwkosten belangrijk gedaald. Destijds bere kende men de bouwkosten op 4 millioen, nu 1.200.000 minder. Het uitstel behoeft den Raad niet te berouwen. Verder wijst weth. op het feit, dat in de Gor zen slechts een 200 300 woningen zouden kun nen worden gebouwd. De grond lag in de Gorzen reeds beschikbaar, toen de Raad den grond aan „Vrede" aanwees. Wij kunnen den grond in de Gorzen dus niet aan „Vrede" aanbieden, want men zou daar te recht opmerken dat wisten we al. Wij weten niet wat de toekomst inhoudt, maar we moeten toch niet het ho.ofd in het zand ste ken. Wij zijn een heel eind vooruit door het voor deel der veranderde tijdsomstandigheden. Steekt de regeering een spaak in het wiel, dan kan weth. er niets aan doen De regeering drage dan de ver antwoordelijkheid. Voorts sluit weth zich aan bij het gesprokene door den heer Houtman. De plannen nog eens in de commissies te bedijken vindt weth. niet noo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2