DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Donderdag 2 Maart 1922. No. 13275. A dv ertentiën 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. -^Telefoon Intercommunaal 85. !ostDust. piaatsen wordt 2 maal berekend. ®jIngezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per f maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bultenlandseh Nieuws. ENGELAND. Sir Robert Horne, de kanselier van de schat kist, heeft gister in het Lagerhuis aangegeven, Welk j houding de regeering van plan is aan te nemen, tegenover de meer belangrijke aanbe velingen van de commissie van zakenmenschen, die onder voorzitterschap van Sir Erie Geddes, de lands uitgaven aan een onderzoek heeft on derworpen. De regeering is het niet eens met de groote verminderingen, te zamen a 18 millioen, die de commissie heeft aanbevolen met betrekking tot het onderwijs, en aanvaardt slechts een vermin dering van 61/2 millioen. Terwijl de commissie meende dat het perso neel van de vloot kan worden verminderd van 121.600.— zooals in de voorloopige raming voor 1922 tot '23 staat tot 88.400, is de regeering tot de conclusie gekomen, dat zij niet kan blijven aandringen op een vermindering tot beneden 98.000. Wat betreft het leger is de regeering van plan 24 bataljons infanterie te schrappen, en zooveel cavalerie als overeenkomt met o regimenten, en de artillerie te verminderen met 40 pet. Horne verklaarde, dat, tengevolge de vermin deringen, die de regeering van plan was aan te brengen, de begrooting voor 1922—'23 zou kun nen worden geraamd op 484 millioen, e0cn 665 millioen over het loopende jaar, d.w.z. een vermindering met 181 millioep. Het totaal van de verminderingen, die door de commissie-Geddes waren aanbevolen bedroeg 86 millioen, waaronder niet begrepen waren de mogelijke besparingen als gevolg van de con e rentie van Washington, maar de reducties, die thans gespecificeerd waren, bedioegen mi lioen. De regeering aanvaardde een vei mm e ling van 64 millioen, maar in dal cijfer was be grepen een besparing van 11 millioen ten gevolge van Washington. Er bestond dientengevolge een verschil van 18 millioen tusschen e voor stellen van Geddes en de door de regeering aan vaarde verminderingen. Horne zeide ook nog, dat de financieele en economische toestand meer hoop ga en guns ie leek dan men mkele maanden geleden had kunnen verwachten. ZWEDEN. Men meldt, dat de nettowinst van do staats spoorwegen over het jaar 1921 7.2 millioen kro nen bedraagt. Het budget der posterijen toont een surplus van ongeveer 10.5 millioen krone ket surplus van telegraaf en telefoon beloopt ongeveer 19 millioen kronen. DE CONFERENTIE TE GEN LA. De „Passé" meldt, dat de ltahaanscheaf vaardiging naar de conferentie van Genua, wie voorzitter Facta, de eerste minister, zal zijn, bestaan uit drie leden: Schanzei, ei Peano, de ministers van Buitenlandsche zaken, financiën en de schatkist. Het blad voegt eraan toe, dal bac a zie minst niet zal verzetten tegen he ui s conferentie tot 10 April. MAROKKO. Delga uit Madrid: Uit Melilla wordt gemeld, dat Abd et Knm die kennis heeft gekregen van de voorbereiding tot militaire operaties in het gebiec van x *nas en bedreigd door een biokkac c, aan e Pc jaarden een ultimatum heeft gezonden, waarin hij hen waarschuwt, dat, indien zij met o middellijk de gestelde voorwaarden voor Gerard voelde zich niet bijzonder doordien lof gestreeld. Seth Chickering scheen nu juist nu de man te wezen, aan wiens verzekering omtrent zijne goede eigenschappen hij groote waar c hechtte. Chickering's gelaat gloeide vung dan ooitzijne lichte oogen staarden Gerard met drorikenmansgeestdrift aan, en zijne mameion •m gebaren waren vreemd, loch beproe p een gezicht te zetten alsof hij zich door Vreemdelings hoogen dunk van zijn persoon gevleid voelde. „Ja, mijnheer," herhaalde Chickering, met nadruk, „je bent een blanke, ja, dat hen je. Een blanke - en je zult alles omtrent de dia manten hooren." Door den klem die er bijna op elk woord de zer herhaling gelegd werd begon Gerard min o nieuwsgierig te worden naar ce gesc nis, die hem als een dreigend zwaai* o e hoofd hing. Trouwens was het bijna onmogei jk geen belang te stellen in dezen woesten reus me de kostbaarste diamanten als zand over c h'l eener Londensche club strooide. „Zoudt, u die diamanten niet liever op 'b'11 °Pperde Gerard, naar de schitteren e s een* Wijzende. „U kondt er gemakkelijk een veriie- loskoopen der gevangenen inwilligden, hij het eiland Alhucemas zou laten beschieten. Te Melilla hecrschf echter een optimistische stemming. ZUID-AFRIKA. Twee stakers zijn gedood, twee stakers en een politie-agent gewond in een botsing te Boks- burg, welke volgde op een poging om gevangenen te bevrijden, aldus een Reuter-bericht. uit Jo hannesburg. JAPAN. De „Times" verneemt uit Tokio' Bij het de bat over de kwestie van het algemeen kiesrecht vielen er in het parlement stormachtige loo- neelen voor.Osaki bestreed het wetsontwerp voor het algemeen kiesrecht, dat door de vereenigde oppositie-partijen is ingediend. Men acht de verwerping van het ontwerp waarschijnlijk en de reeeering blijft vasthouden aan haar besluit het kiesrecht niet verder uit té breiden. EGYPTE. De houding van de Britsche regeering ten aan zien van Egypte, is in het EngelscheHoogerhuis nader omschreven door Lord Crawford, die een verklaring voorlas van de politiek, volgens welke de regeering thans daar te werk wil gaan. Hij liet uitkomen dat, aangezien er op het tegenwoordige oogenblik geen Egyptische regee ring was, die zoo ver kon gaan, dat zij haar land bond aan een tractaat betreffende de betrekkin gen met Engeland, van dien aard, dat het behoor lijke waarborgen verschaft, de Britsche regeering besloten had, een eenzijdige verklaring uit te vaardigen. Gelijk reeds gemeld is, is de voornaam ste inhoud van cle verklaring, dat „het protecto raat eindigt en Egypt* vrij is, om de nationale instellingen op te richten, welke het Viest geschikt zijn voor het streven van zijn volk." De markies van Crewe, de leider van de oppo sitie in het Hoogerhms, juichte de mededeeling toe en sprak de verklaring uit, dat het land zich voldaan zou toonen over het voorspoedige einde van de Egyptische moeilijkheden. In die meening deelt ook de pers. De Times" schrijft dat de kern van de zaak de afschaffing van het protectoraat is. Egypte krijgt in allen vorm onafhankelijkheid en souve- reiniteit.IIet zal de taak van zijn eigen volk zijn om die gaandeweg te versterken. Aangezien zij aan de goedkeuring van het parlement aanbevo len zijn, hebben de voorstellen niet de waarde van een mededeeling, maar van een wet. De „Manchester Guardian" zegt. dat een nut tige en hoopgevende vooruitgang is bereikt, doordat men tegemoet is gekomen aan de Egyp tische aspiraties en een grondslag voor een regeling aanwezig is. Lord Allenby heeft de rol van een staatsman gespeeld. Hij heeft zijn geloof in de Egyptenaren behouden en wat vrij belangrijker is, zij hebben hun geloof in hein behouden. De „Daily News" zegt dat de Engelsche ver klaring den weg effent zoowel voor de feitelijke als voor de titulaire onafhankelijkheid en in dien het Egyptische volk zich door wijsheid laat leiden, zal het de groote beteekenis van de gelegenheid, welke het nu geboden wordt, er kennen en toejuichen. Lord Allenby heeft kort na zijn aankomst te Cairo een bezoek gebracht aan den sultan, en hem de Britsche verklaring overhandigd, waar na, de sultan onmiddellijk Sarwat Pasja liet ontbieden en hem opdroeg, een ministerie te vormen. Deze aanvaardde de opdracht en doet pogingen een kabinet samen te stellen. Zoodra zen. Chickering harkte de edelsteenen met zijn groote roode handen bijeen alsof het kiezelsteen tjes waren en liet ze in het zakje glijden. „O, ik heb er nog veel meer. Dit zijn maar staaltjes van enkele soorten. Luister ik zal je er alles van vertellen." „Heel goed," zeide de ander. „Ik zal de ge schiedenis van de diamanten gaarne hooren. Maar zouden we niet liever ergens gaan waar wij kun nen rooken." De heer Chickering knikte toestemmend. „Je hebt gelijk, kameraad," zeide hij. „Ik kan altijd beter praten als ik tabak tusschen mij ne tanden heb. Waar is jullie rookkamer?" Hij ledigde zijn glas, legde zijn groote roode handen op de tafel en hief zich tot een staande houding op. Gerard stond ook op en ging hem voor. De gewone rookkamer der club was boven, maar er was nog een klein kamertje, een soort van alkoof, op het portaal tusschen de beneden en bovenverdieping, waar de leden van de club een sigaar mochten opsteken. Hier bracht hij zijn nieuwen vriend, deed hem op de canapé plaats nemen,, bestelde koffie en likeur, en z:c.h naast hem zettende vroeg hij hem of hij wdde rooken. Checkering zeide dat hij liefst zoon ding wilde opsteken dat een sigarette heette. Gerard bood hem zijn sigarettenkoker aan, stak zelf op een kabinet is samengesteld, zal de weg wor den gebaand voor het scheppen van diplo matieke en consulaire relaties in het buitenland. De eerste taak die het kabinet van Sarwat wacht, is, naar men aanneemt, het benoemen van ver tegenwoordigers, die m t de vertegenwoordigers der Britsche regeering zullen beraadslagen oyer verschillende kwesties, betreffende de veiligheid van het Engelsche rijk in Egypte, de verbindingen in Egypte, de verdediging van Egypte tegen buitenlandsche aanvallen, de bescherming der minderheden en de behartiging der buitenlandsche belangen in Egypte. Naar Reuter seint, zal Sarwat Pasja, de nieuwe kabinetsformateur als minister van binnenlandsche en buitenlandsche zaken optre den. ALLERLEI. Naar uit Genéve wordt gemeld maken de mee- mngsverschillen over enkele strijdvragen het twijfelachtig of de Duitsch-Poolsche economische conferentie omtrent Opper-Silezië den 8sten Maart geëindigd kan zijn. Tot dusver is geen enkel deel van den Fransehen verdragstekst definitief vastgesteld. Op grond van het te Washington genomen besluit over de terugtrekking der Japanse lie troe pen uit China, heeft Japan aan de Chineesche legeering laten verzoeken Chineesche troepen gereed te houden ter aflossing van de terug te trekken Japansche troepen. Iï 1 n n ft n I a n Tabaksbelasting. Men meldt, dat de tabaksbelasting, die eerst met 1 Maart ingevoerd zou worden, nu waar schijnlijk m T 1 Mei in werking zal treden. Deputatenvergailering. Naar „De Standaard" meldt, is de Deputa- tenvergadering der Anti-revolutionaire Par tij vastgesteld op Donderdag 13 April te Utrecht. Duitsclie pasvisa voor Rijnschippers. Het Duitsche consulaat-generaal in Amster dam meldt dat de Rijncontrolepost te Emmerik niet meer bevoegd is, visa aan Rijn schippers te verleenen. Deze dienen thans hun passen door de Duitsche pasbureaux te Amster dam, Rotterdam, Den .Haag, Arnhem en Maas tricht te laten viseeren. Het verbod van hertrouwen. Bij Staatsblad No. 69 is afgekondigd de wet van den ISden Februari 1922, tot beperking van het verbod van hertrouwen, gelegen in Artikel 90 van het Burgerlijk Wetboek. De Haarlemsche grenswijzigiing. Onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. Maarschalk, vergaderde de Commis sie uit de ingezetenen die zal hebben te beoor- deelen het ontwerp tot wijziging der grens van de gemeente Haarlem. Uit de besprekingen concludeerde de voor zitter, dat naar de eenparige meening der Com missie dit plan van Ged. Staten niet is te aan vaarden. Deze conclusie werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Rijksmiddelen. Blijkens het overschot van de opbrengst dei- middelen over de maand Januari jl. bedraagt deze in totaal-generaal 33.398.452 gld. tegen 31.333.651 gld. in de eerste maand van het vo rige jaar. Deze vermeerdering is in hoofdzaak te danken aan het aanmerkelijk ruimer vloeien der baten uit de inkomstenbelasting, welke en wachtte totdat Chicering zijn verhaal zou beginnen. Dit duurde niet lang. De vreemdeling- liet. een aanzienlijke hoeveelheid rook in zijne longen glijden, die hij weder door zijne neusgaten uitblies en begon toen met een zucht van vol doening zijn verhaal. III. Een z-onderlinge geschiedenis. „Je vindt die diamanten mooi, hé Gerard knikte toestemmend. „Dit bewijst dat je een goeden smaak hebt, jongmensch. Maar wij hebben er bij ons op het Veldt toch wel betere. Kijk maar eens." De vreemdeling stak een rooden vinger en duim in zijn geel vest en haalde daar iets uit te voorschijn, dat hij op het tafeltje legde, waar op de koffie-kopjes stonden. Dat „iets" was een groote diamant, cle groot ste dien Gerard ooit gezien had. Hij had de breedte van een shilling en schitterende met de heerlijkste kleuren. „Welk een verrukkelijke steen riep Gerard Uit. „Dat zal wel waar zijn, kameraad," zeide Chickering, op de canapé achterover leunende. „Dit is de dandy onder de edelsteenen maar toch is het nog niet de allermooiste. Wij hebben er van 5.483.722 gld. tot, 8.697.550 gld. toenamen. Daarnevens was het de accijns op suiker die aanzienlijk is gestegen en wel van 3.132.390 gld. tot 4.676.466 gld., terwijl voor het overige de grondbelasting van 477.836 gld. tot 717.671 gld. vooruitging, de wijnaccijns van 40.064 gld. tot 84.743 gld., de bieraccijns van 201.518 gld. tot 283.450 gld., de loodsgelden van 193.175 gld. tot 215.707 gld., en het recht op mijnen van 4105 gld. tot 68521 gld. De altoos wissel vallige baten der successierechten brachten bij na lbo.000 gld. meer op, n.l. 3.240.249 gld. te gen 3.140.362 gld. v. j„ de vermogensbelasting steeg' in opbrengst van 650.572 gld. tot 7o0.878 gld., terwijl de accijns op binnenlandseh en huitenlandsch gedistilleerd maar zeer gering van de vorige opbrengst afweek, 4.326.523 gld. tegen 4.344.655 gld. v. j. Van de overige mid delen, die alle een mindere opbrengst aan te wijzen hebben, staat de dividend- en tantième- belasting uit den aard der zaak bovenaan, daar in deze cijfers ten volle de depressie in het eco nomisch leven tot uitdrukking komt zij gingen dan ook van 2.462.121 gld. tot 1.169.516 gld. te rug het personeel verminderde van 1.694.261 gld. tot 1.541.303 gld., de zout-accijns van 160.845 gld. tot 121.330 gld., het geslacht van 1.086.288 gld. tot 775.242 gld. Een belangrijke vermindering wijzen de registratierechten, van 3.180.794 gld. tot 1.607.574 gld. aan, de zegel rechten van 1.821.277 gld. tot 1.532.983 gld. De domeinen retireerden van 178.208 gld. tot 165.576 gld. Behalve de betrekkelijk zeer ge ringe afwijking welke het gedistilleerd aan toont, heeft ook de opbrengst van het statistiek- recht slechts een gering verschil aan te wijzen 309.384 gld. tegen 308.416 gld. v. j. De belasting in verband met de buitengewone omstandigheden (de oorlogswinstbelasting) be liep in de eerste maand van het jaar in op brengst 9.295.749 gld., terwijl de inkomsten ten bate van het Leeningsfonds 1914 in totaal 8.186.983 gld. bedragen. De werkloesheid in November 1921. Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid in enkele bedrijfsgroepen zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. indexcijfers der workloosh Beroepsgroepen Nov. '21 Oct. '21. Diamant enz. 61.9 60.6 Bouwbedrijven 8.6 3.6 Hout-, kurk- en stroobew 8.8 6.7 Leder enz. 6.1.7 Steenkolen, turf 0.02 0 Metaal, scheepsbouw 8.3 6.4 Textiel 2.4 1.3 Voêdings-en genotmid delen 12.3 8.7 w.o. sigarenmakers 20.7 13.7 Landbouw 8.4 5.2 Visscherij en jacht 5.9 1. Warenhandel 0.4 0.9 Verkeer 7.— 5.1 Overige groepen 4.5 3. De cijfers van griep I (aardewerk, glas enz.) groep III (drukkersbedrijven), groep VII (klee ding en reiniging), groep XXIV (vrije beroepen) en het algemeen indexcijfer konden nog niet berekend wordén, omdat van enkele organisaties in die groepen nog geen opgaven ontvangen zijn. De Huurcommissiewet. Het bestuur van den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen heeft zich gewend Lot de ministers van arbeid en van justi tie met het verzoek, de opheffing van de Huur- ginds op het Veldt die nog grooter zijn. Gerard nam den steen in dehand.Hij was geen kenner van juweelen, maar hij behoefde dat ook niet te wezen, om met één blik te zien, dat zulk een diamant buitengewoon fraai en kostbaar was. „Als u nog meer diamanten bezit zooals deze," zeide hij lachend, moet u tamelijk rijk zijn." Chickering wierp zich nog dieper in de cana pé, en begon luid te lachen. „Nu," zeide hij, ,ik zit er nog al warmpjes in. Wij zouden ook wel rond komen, zelfs al waren er nog meer, met wie wij den voorraad moeten deelen." Gerard gaf hem den diamant terug, terwijl hij bedacht welk een ontzettende verandering het bezit van een paar steenen als deze, iri de omstandigheden van een mensch zouden kun nen teweeg brengen. Indien hij slechts een hand vol dergelijke steenen bezat, dacht hij bij zicli- zelven, zou hij „De Steenwerper" dadelijk vaar wel zeggen en dan ging het „Westwards home" Doch hij zeide niets dan „Gij en uwe vrienden zijt wel gezegend." „Ja, dat kan wel zijn," werd er lakoniek ge antwoord. Zij bleven 'n oogenblik zwijgend naast elkan der zitten, peinzend-den rook van hunne sigaret ten wegblazende. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1