HOOGSTRAAT 123. SCHOENHANDEL M. C. VAN WAMELEN. Het Systeem van voetbehandeling van Dr. WM. SCHOLL is een zegen voor eiken voetlijder. Pijn in de bal van den voel, in de teenen, hiel en enkel, is een ernstige belemmering bij het werk. Het werkt op de zenuwen en ondermijnt het lichaams gestel. De pijn kan onmiddellijk verholpen worden door toepassing der voetbehandeling van Dr. WM. SCHOLL Voetkundigen, z.g. prac- tipedisten zijn volgens het systeem van Dr. SCHO LL over het geheele land werkzaam Een van hen zal op Donderdag 9 Maart zitting houden voor gratis consult, betreffende voet afwijkingen. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. pr in van reeders en zeelieden, welke 5 uur duurde, is het stakingsconflict voorloopig bijgelegd. De zeelieden zullen Woensdag het werk hervatten. De rechtbank te Na.men heeft gister vonnis gewezen in de zaak tegen de Banque Trans- atlantique Beige. De beklaagden waren beschul digd van valschheid in geschrifte betreffende de inschrijving op de uitgifte van aandeelen, terwijl de inschrijvingen, ten minste voor een deel, fictief waren. Vital Dinant is veroordeeld tot tot 3 jaar en tien maanden gevangenisstraf en 2500 francs boete of tot subsidaire gevangenis en tot zeven tiende van de kosten op zijnproces ge vallen, Meeus tot zes maanden gevangenis, 1000 francs boete en twee tiende van de kosten, Waroux tot zes maanden gevangenis, 500 francs boete en een tiende van de kosten. Alle andere beklaagden werden vrijgesproken. De rechtbank besliste, dat er geen reden bestond voor onmid dellijke inhechtenisneming van Meeus. -In antwoord op een in het Engelsche La gerhuis gestelde vraag en wel door den coalitie unionist Doyle, wanneer de Engelsche regee ring voor het laatst bij de Nederlandsche heeft aangedrongen op uitlevering van den persoon des Duitschen keizers, en of de kans nog bestaat dat ook eenige andere hooggeplaatste Duitschers als nog zouden worden uitgeleverd, heeft namens de regeering Sir Gordon Hewart, de nieuwbe noemde Lord Hoofdrechter voor Engeland ge antwoord. Deze zeide, dat de regeering op de nota dd. 24 Maart '20 van de Nederlandsche regeering geen antwoord heeft gekregen. De Opperste Raad, zeide Sir Gordon (thans Lord Hewart) zal omtrent de andere betrokken Duitschers beslissen. Doyle heeft daarop nog geinformeerd of er iets gedaan zal worden vóór de a.s. nieuwe ver kiezingen, daar bij de vorige de kwestie der uit levering een rol heeft gespeeld, 't Is te hopen, was Lord Hewart's repliek. Uil het houtbedrijf. De landelijke organisaties van werknemers in het houtbedrijf hebben aan de patroonsorgani saties een ontwerp-contract aangeboden, waarin de bestaande loonen worden gehandhaafd, doch eenige wijziging wordt voorgesteld terzake van de groepsindeeling, waardoor enkele plaatsen in een hoogere gemeentegroep komen. Verschillende andere voorgestelde wijzigingen bedoelen de structuur van het bestaande collectieve arbeids contract te verbeteren. Tijdelijke departementsambtenaren. Naar wij vernemen hebben een aantal tijde lijke departementsambtenaren aanzegging van ontslag gekregen. In ambtenaarskringen heerscht hier en daar nogal onrust, omdat men vermoedt, dat nog andere bezuinigingsmaatregelen zullen volgen. (Tel.) Staangelden bij de spoorwegen. Met ingang van heden (Maandag) zijn de ver hoogde staan-, lig- en magazijngel dito, alsmede de verdubbelde leveringstijden voor bestel-, ijl en vrachtgoederen Weder tot de normale terug gebracht. Ook de overige maatregelen in verband met de winterdrukte genomen, worden gelijktijdig ingetrokken. Raad van hijstand directie economische zaken. De minister van buitenlandsche zaken heet benoemd Lotvoorzitter van den raadvan bijstand van de directie van economische zaken van bet departement van buitenlandsche zaken mr. R.,1. H. Patijn, lid van dien raad, en tot secretaris den heer H. A. Hooft, hoofdcommies aan ge noemd departement. Uit den iniddenstandsraad. De Middenstandsrund heeft naar aanlei ding van de verklaring van den directeur der Landbouwhandelskamer dat de winkel- drijvende middenstand van de verbruikers te hooge prijzen eischt besloten den Minis ter van Landbouw te verzoeken daarom trent een onderzoek in te stellen. In verband met klachten over de concurrentie door ambtenaren,die handel drijven bij wijze van nevenwerkzaamheid, is besloten niet direct op te treden doch de fabrikanten te overtuigen geen goederen te leveren aan personen, die van de verkoop er van geen hoofdmiddel vari be staan maken. Intusschen acht de raad toch wel een onderzoek gewenscht, of de concurrentie op zoo groote schaal wordt gedreven als wordt beweerd. De Middenstandsraad blijft bezwaar maken tegen de faciliteiten aan de Handelskamer ver leend met betrekking tot het disconteeren van wissels onder staatsgarantie De Raad heeft besloten de Middenstandsbon den te wijzen op de wenschelijkheid om van zijn bemiddeling gebruik te maken om hunne wen- schen aan de regeering kenbaar te maken. Uit het antwoord op een daartoe strekkende vraag is den Middenstandsraad gebleken, dat naar de bedoeling van den betrokken Minister de Raad zich ook nu niet rechtstreeks in verbinding zal stellen met Rijksdiensten, die voor den mid denstand werken. De Raacl zal deze diensten alleen mogen bereiken via het Departement;even- zoo zullen ook de diensten zich alleen via het Departement tot den Middenstandsraad mogen wenden. Invaliditcils- en ouderdomsverzekering. Op de vragen van den heer Haazevoet be treflende wijziging der Invaliditeitswet en der wet op de vrijwillige ouderdomsverzekering met het oog op de toepassing van kinderaf trek bij de bepaling van het inkomen,in verband met de voor verzekeringen gestelde welstands- grens, heeft minister Aalberse geantwoord, dat de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep, dd. 15 Sept., bepalende dat voor de toepassing van art. 45 der Invaliditeitswet, rekening moet worden gehouden met het zuiver inkomen, be rekend volgens art. 4. der Wet op delnkomsten- belasting, zonder den in art. .38 dier wet bedoel de kinderaftr k in overeenstemming is met het stelsel der Invaliditeitswet, volgens hetwelk de voor den verzekeringsplicht gestelde welstands- grenzen algemeen zijn gesteld, zonder dat on derscheid wordt gemaakt al naar gelang van de persoonlijke omstandigheden van dengene, over wiens verzekeringsplicht moet worden be slist. Zoo is in den zin dier wet geen arbeider de persoon, die 3000 of meer per jaar verdient, onverschillig of dit loon moet dienen voor het onderhoud van den arbeider alleen of ook van een groot gezin. Dit in aanmerking genomen, kan niet wor den gezegd, dat bij de bedoelde uitspraak van den Centralen Raad van Beroep een voor hoof den van kinderrijke gezinnen nadeelige wets toepassing is gegeven. De minister weet, dat de Rijksverzeke ringsbank bij de toepassing van de Ouder domswet met deze uitspraak rekening houdt. Deze handelwijze is juist, aangezien in de artt. 10, 24 en 30b der Ouderdomswet de belasting grens op dezelfde wijze als in artikel 45 der Invaliditeitswet is aangegeven. De voorstelling, dat als gevolg van deze wetstoepassing tal van de hiervan bedoelde gezinshoofden worden uit gesloten van de voordeelen der vrijwillige ouder domsverzekering, is niet juist. Voor ieder, die niet naar een inkomen van 2000 of meer in de Rijksinkomstenbelasting is aangeslagen, staat immers de toetreding tot de vrijwillige verzeke ring open. Aan wetswijziging denkt de minister niet. Re invloed van de zegelwet op de spoorweg documenten. Met ingang van 1 Maart 1922 is een aanvulling en wijziging van de Zegelwet 1917 in werking ge treden tengevolge waarvan terstond de navolgen de bepalingen van kracht zijn lo. De vrachtbrieven en adreskaarten van zendingen, waarvoor aan vracht een bedrag van 10 of hooger is verschuldigd, moeten tenzij reeds voorzien van een van rijkswege aangebracht zegelstempel van 0.25 door den afzender worden voorzien van een plakzegel van 0.25 te plakken ter plaatse waar de afzender den vrachtbrief onderteekent resp. op de adres kaart zijn naam als afzender stelt, zoodat het zegel daardoor onbruikbaar wordt. 2o. Aan een zegelrecht van 0.25 zijn verder onderworpen die bewijzen van ontvangst van vervoerde goederen, waarvoor aan vracht een bedrag van 10 of hooger verschuldigd is. Naar aanleiding hiervan moet door het station van aankomst op de kenisgevingen van aan komst, op de bestellijsten voor ijl- en vracht goed en in de kwijtingregisters voor goederen station-restant ter plaatse waar de geadres seerde voor ontvangst teekent zoowel bij ge frankeerde als ongefrankeerde zendingen een plakzegel van 0.25 worden geplakt en dit be drag den geadresseerde in rekening worden ge bracht. 3o. Aan een vast recht van 0.50 zijn onder worpen bewijzen van opslag, volgbriefjes, op drachten en machtigingen afgegeven door hem, die het recht heeft over de goederen te beschik ken, zelfs al zijn ze ongeteekénd, onverschillig in welken vorm opgemaakt. Spoorwegpersoneel. Onder enorme belangstelling hield gister in de groote zaal van Tivoli te Utrecht de Nederland sche Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel haar buitengewoon huishoudelijke congres, waarop na uitvoerige besprekingen de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomenj: De buitengewone algem. vergadering enz., kennis genomen hebbende van de voorgenomen wijzigingen, welke in het ontwerp dienst- en rusttijden der directie zijn aangebracht, pro testeert tegen de nog verdere afwijking voor het spoorwegpersoneel van de normen der ar beidswet 1913 als in de nieuwe regeling vervat Besluit mee in afwachting van de toepassing der nieuwe bepalingen het daadwerkelijk ver zet voorloopig op te schorten en doet in ver band met de dreigende gevaren reeds in de naaste toekomst een ernstig beroep le. op de leden der organisatie om alle krachten in te spannen tot versterking der Nederlandsche Vereeniging in ledental en strijdbaarheid van het geheel, zoowel als van elk der leden 2o. op het geheele spoorwegpersoneel om de heer- schende organisatorische verdeeldheid te be ëindigen (waarvan alleen profiteerden direc tie en regeering, geholpen door de leiders van St. Raphael en Prot. Christ. Bond.) en in de eenige eenheidsorganisatie geza menlijk front te maken ter verdediging en be vordering van de gemeenschappelijke belangen. Ontwerp-verdragen van Genua. Verschenen is het Voorloopig Verslag in zake de wetsontwerpen Goedkeuring van het ontwerp-verdrag van Genua tot vaststelling van den maximum leeftijd van toelating van kinderen tot ar beid op zee. Voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Genua betref fende plaatsing van zeelieden. Voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag van Genua betref fende schadeloosstelling voor werkloosheid in geval van verlies van het schip door schip breuk. Vrij algemeen kon men zich met den in houd van deze ontwerp-verd ragen vereeni- gen. Sommige leden betreurden het, dat ten aan zien van het tweede en derde ontwerp-ver drag slechts een voorbehoud tot toetreding wordt voorgesteld, waardoor onze toetreding voorloopig nog onzeker zal zijn. Ofschoon zij de redenen, daarvoor in de Memorie van Toelichting aangevoerd, zou den billijken, spraken zij toch hun teleur stelling daarover uit, omdat naar hun mee ning, de ervaring met de invoering van reeds tot stand gekomen scheepvaartwetten opgedaan, weinig hoopgevend is. Sommige leden betwijfelden, of een inter nationale conferentie, als die te Genua, wel het ineest geschikte middel is om tot arbeids regelingen te geraken. Onder de Staten, die aan deze conferentie hebben deelgenomen, zijn er verscheidene, die nog slechts in een stadium van geringe ontwikkeling zijn. Van een toepassing van arbeidswetgeving in die Staten is geen sprake. Daardoor hebben de op de conferentie genomen besluiten uit een oogpunt van internationale regeling weinig waarde. Slechts in enkele landen worden ze toegepast en gehandhaafd. In Nederland ech ter is de handhaving van dergelijke regelingen meestal streng en daarom moet nauwlettend worden toegezien, dat wij ons niet aan te veel dwingende voorschriften binden. Andere leden konden zich met 't boven staande geenszins vereenigen eri achtten der gelijke conferenties van groot nut. Zij juich ten onze deelneming daaraan zeer toe. Eenige leden betreurden het, dat tot. regee- ringsafgevaardigden naar deze conferentie twee personen worden benoemd, die, huns inziens, in de verhouding tusschen werkgevers en werk nemers geen neutraal standpunt innemen. Andere leden kwamen hiertegen op. Zij roemden de benoemde regeeringsafgevaardig- den en achtten hen voor de hun opgedragen functie alleszins geschikt. Zij verwierpen de veronderstelling, dat deze regeeringsafgevaar- digde de behandelde onderwerpen, niet met de noodige onpartijdigheid en objectiviteit zouden hebben beoordeeld. Verscheidene leden betreurden het, dat dit ontwerp-verdrag niet zal gelden voor oor logsschepen. Sommige leden hadden bezwaar, dat ons land door toetreding tot dit ontwerp-verdrag gedurende elf jaar zal zijn gebonden. Vleesehkeuringswet. De Minister van Arbeid heeft aan de ge meentebesturen doen weten, dat liet hem ge wenscht voorkomt, dat de gemeenten spoediger voortgang met de vaststelling der verordenin gen en instructies der Vleesehkeuringswet ma ken, nu het gewijzigde wetsontwerp vermoedelijk spoedig in behandeling zal komen. De Minister zal aan H.M. de Koningin voor stellen den termijn, bedoeld bij artikel 48 in bedoelde wet, thans nader te bepalen op l April 1922 eerst was 1 Januari jl. vastgesteld. Het Leidsehe Ziekenhuis. In zijn Memorie van Antwoord inzake de begrooting van het Bouwplan zegt Minister De Visser aangaande het Academisch Zieken huis te Leiden dat met 't systeem van openbare aanbesteding, vroeger regel bij de onderwijsge bouwen, sinds 't uitbreken van den oorlog is gebroken moeten worden, omdat de bijzondere tijdsomstandigheden de toepassing er van onmo gelijk maakten. Bij den bouw van dit Ziekenhuis welke in 1914 is aangevangen, is derhalve met uitzondering van betonwerken welke nog open baar zijn aanbesteed, het stelsel van eigen beheer gevolgd. In totaal is tot dusver voor dezen bouw ruim 7 rnillioen uitgegeven. Hoeveel er verder nog aan ten koste zal moeten worden gelegd, is uiterst moeilijk te begrooten, omdat materiaal- prijzen en loonen nog te weinig vastheid ver- toonen en de toekomst geheel onzeker is. Indertijd zijn de totale kosten geraamd op 5.081.574. Neemt men in aanmerking, dat deze raming dateert uit 1912, dat de bouw eerst na 1914 is aangevangen en dus geheel valt in den duurderen tijd, thans is het vermenigvuldigings- cijfer wellicht 21/2, dan zal het totaal kostenc-ij- fer thans globaal op 13al4millioen zijnte bepalen. Hieivan uitgaande, is dus nog een uitgave van G a 7 rnillioen te wachten, waarin begrepen de kosten van inrichting en meubileering niet die van den wetenschappelijken inventaris en de verplegingsbenoodigdheden, zooals instrumenten beddegoed enz. Voor deze laatste artikelen kan moeilijk een bedrag worden opgegeven. Intus schen is der bezuinigingsinspectie opgedragen te onderzoeken, of en in hoeverre op den verderen bouw bezuinigd kan worden. Ten aanzien van de vermoedelijke exploi tatiekosten wordt niet over gegevens beschikt, die een voldoenden maatstaf bieden. Een inrich ting van den omvang als het in aanbouw zijnde complex, dat zoowel klinieken van verschillende bestemming als laboratoria omvat, bestaat elders niet.Welke eischen de technische dienst zal ople veren en hoeveel personeel noodig zal wezen, kan eerst later blijken. Voor Rusland. Ingekomen giften tot 5 Maart Vorige opgaaf 123.47; W. M. V. 25.— Kees 5.N.N. 5.K. 20.Rusland 2.B. D. ter eere van den H. Josef 5.— N.N. 10.— totaal 195.47. Komt Katholieken! in dezen H. Vastentijd onze naasten ter hulp gesneld Giften aan onderstaand adres H. .1. Steens, Dam 21. Seer. PI. Com. v.d. K.S.A. Gevonden voorwerpen. Te bevragensaan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: papieren geld, kinderwantje, portemonnaie inh. 4 cent Bij vinders broek, P. v.d. Gaag, Tuinstraat 1 hondenriem, J. J. Willebrand, Oude Kerk- Loff 10/8 R.K. Kerkboekje, J. v.d. Gaag, Ploeg- straat 37 gouden broche, J. Gonstanze, Maas straat 16 Lip's sleutel, D. v.d. Net, Gasstraat 9 kerkboekje, zwartlederen liandtaschje, C. Pijper, van Beverenstraat 28; kinderschoentje, Wed. A. de Bruin, Proveniershuis II vulpotlood, B. Bart, Rotterdamschedijk 31/6 sleutel, M.Boom sluiter, Zeestraat 19 damesportemonnaie mei inh. 11. Draad, Beijerlandschestraat 43b; jas, N. v.d. Brink, Leliestraat 1 rolletjes zijden, C. Schaap, v. Smaleveltstraat 35 hondenketting, J. Kooien, Kmderbuurt 3 vulpenhouder, L.van Vuuren, Hellevoetschestraat 2 pet, A. Nels, Mariastraat 18 herdershond, Portier, Bouwma- terialenhandel„IIolland" geld, F. Kooy, Brou werstraat 6 portemonnaie met inh. J. Poppe- liers, Maashofje 19 hondje, C.Lankamp,Haven straat 9a sleutel, M. J. Bokhorst, Hoogstraat 34; kinderportemonnaie met inh. LI. Willemse, Schie 22; dameshorloge, N. Bleecke, Dwarsstraat 29 kinderschoen, Schilperoord, Fabristraat 58; por temonnaie mei, inh. J. Bijloo, Voornesehestraal 30 a. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten diploma de lieer G. Planque, alhier. UIT ROTTERDAM. In de Zaterdag gehouden conferentie tusschen de besturen van de Scheepvaart-Vereenigingen en den Centralen Bond, van Transportarbeiders, de Christelijke en R.K. gouden is als datum waar op de verlaging der loonen van de zeelieden zal ingaan, bepaald op 15 Maart. De organisaties zullen vergaderen met de leden en zullen, naar men verneemt, adviseeren de verlaging te aan vaarden. Bovendien deelde de directie van de Holland- Amerika Lijn mede, dat ook de loonen van hel civiel personeel verlaagd zullen worden. De organisaties hebben daartegen dadelijk ten krachtigste geprotesteerd, lri verband met deze verlaging is bij de reederij van Gebrs. Van Uden reeds een conflict ontstaan de zeelieden hebben nl. geweigerd te monste ren voor het stoomschip „IJsselhaven", dal heden naar zee moest vertrekken. De firma wilde nu reeds de verlaagde gages uitbetalen, die bij de andere firma's pas op 15 Maart zul len worden ingevoerd. Als de reederij zich niet aan de oude voorwaarden houdt, zal het. schip tot 15 Maart blijven liggen. Het geweer. Then G. H. Otterman, land bouwer te Berkum-Brinkhoek (gem. Zwollerker-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2