DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON, De Diamantenschat 45ste Jaargang. Dinsdag 7 Maart 1922. No. 13278. BUiiteBlandseb Nieuws Binnenland. SCHIEDAMSCHE Adverten'tiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. los bus: plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij ot krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 6 Maart. 1J2». het verzoek van de N. V. TECHNISCH L - DELSBUREAU „SCHIEDAM" VOORHEEN Ir. A. A. MOL om vergunning tot uitbieiding van de gereedschappenfabriek in het pand Mji ia- straat 15, kadaster Sectie M. No. 2525, door bijplaatsing van 2 veerkamers, 1 draaibank, boor- en 1 knipmachine, VERDAAGD, aange zien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 7 Maart 1922. DUITSCHLAN1). De minister van Buitenlandsche Zaken zal heden in de hoofdcommissie uit den Rijksdag een verklaring afleggen omtrent de positie van het rijk, met betrekking tot het buitenland. Gistermiddag zijn op het ministerie van Financiën vertegenwoordgers van het \<i >om der Duitsche industrie, van den landbouw, groot handel en uit arbeiderskringen gehoord met be trekking tot de kwestie, van de gedwongen lee ning. Vooral van de vertegenwoordigers uit de economische kringen maakten velen bezwaren tegen de wijze, waarop de leening zal worden geheven. Eenig definitief resultaat werd even wel nog niet bereikt. Dezelfde kwestie werd ook besproken tus- schen de leiders van de. Duitsche Volkspartij en den rijkskanselier. Uit deze besprekingen bleek, dat de partijen, die oorspronkelijk tot liet belastingcompromis geneigu Ui,r(n' 00 hun medewerking willen verleenen bij de gedwon gen leening. ZWEDEN. Uit Stockholm meldt men Zweden staat voor een kabinetscrisis. boezem van de niet-socialistische partijen Br°eit de tegenzin tegen het stemmen van v u s re kende voorstellen van het kabinet Branting ter bestrijding van de werkloosheid. De conserva tieven zijn natuurlijk te allen tijde bereid om Branting omver te werpen, maar ook in de libe rale partij teekent zich thans, onder den invloed van de industrieele kringen, steeds duidelijker het streven af om het socialistische regeermg- hoofd van het ministerie tot aftreden te dwingen door zijn voorstellen te verwerpen. Het denk beeld van een niet-socialistische coaht.eregee- ring begint meer kans op verwezenlijking te krijgen. De punten van aanval van de met-socia- listische partijen zijn thans nog vermeei f ei door het Russisch-Zweedsche handelsverdrag, dat dezer dagen door alle met-socialistische bladen als veel te ver gaand wordt gtgisp POLEN. Pilsoedski, het Poolsche staatshoofd, is e Warschau teruggekeerd. Hij heeft het on s g van het kabinet Ponikowski aangenomen. Bij de Düïtsch-Poolsche, onderhandelingen te Genéve is over 14 punten verschil van meening blijven bestaan. Schilfer, de voorzittei van e Duitsche afvaardiging zal Calonder, die ter on - spanning 14 dagen te Montreux vertoe t, e gemotiveerde uiteenzetting geven van het l m - sche standpunt, waarop deze vermoedelijk den 20sten Maart in een openbare zitting zijn beslis- ii „Spreek daar niet van." antwoordde de oudere dame. „Wij hebben door hierlangs te rijden, g< u omweg gemaakt. U zult ons feest dus me ver geten „Hoe zou dat mogelijk wezen," antwoordde de kapitein, hoffelijk. „Wij zullen u eens laten zien,dat vrouwen som mige dingen evengoed doen als mannen. Je zu mijnheer eens laten zien wat schermen is met waar lieve zich tot het jonge meisje wendende De kapitein keerde zijn gelaat eveneens tot „Ik verheug er mij bepaald op, zeide hip „Wacht totdat u ons ziet, mijnheer, an - Woordde het meisje lachend en me een liefst stemmetje. „Span uwe verwachting me boog." „Ik geloof dat ik mijn verwachting met boog genoeg kan spannen," zeide de kapi em maals mijn liartelijken dank. Goeden avon De kapitein deed het portier diclit nam zijn hoed af en het rijtuig reed weg. 1 oen v er e e Raaf zich om en herkende Gerard. „Wel, Aspen, ben jij daar Hoe maak je net, jongen sing zal bekend maken. De Duitsche afgevaar digden keeren naar Berlijn terug en zullen alleen voor de onderteekening weer naar Genéve te ruggaan. ENGELAND. Lloyd George is een weinig ongesteld en zal spoedig met vacantie naar Wales gaan, om zich voor te bereiden op de conferentie te Genua. FIUME. De „Times" verneemt Gister was de toestand te Fiurne onveranderd. Gastelli, de vertegenwoordiger van de Italiaan- sche regeering aldaar, had heden een bespreking met de leiders van de verschillende groepen en trachtte een pacificatie tot stand te brengen. Hij blijft nog te Fiume als vertegenwoordiger der ïtaliaansche regeering, die de voorloopige regee ring van Fiume niet erkent. Naar verluidt besloot de ïtaliaansche regee ring tot de volgende maatregelen lo. Alle paspoorten voor Fiume te weigeren aan ieder die geen burger van die stad is en grootere waakzaamheid aan de grens om te verhinderen, dat ïtaliaansche onderdanen het gebied van den onafhankelijken staat binnen gaan. 2o. Alle wapens en munitie in het bezit van particulieren gevonden in beslag te nemen. 3o. Uit Fiume alle ïtaliaansche onderdanen te verbannen die aan de jongste onlusten hebben deelgenomen. OOSTENRIJK. Naar uit Weenen wordt gemeld, zijn de Oos- tenrijksche vertegenwoordigers, die te Londen met vertegenwoordigers van den Volkenbond over het aan Oostenrijk te verleenen crediet hebben beraadslaagd, wederom te Weenen aan gekomen. Zij hebben de Oostenrijksche regeering van het resultaat der gehouden besprekingen in kennis gesteld. In politieke kringen verluidt, dat den Oos- tenrijkschen gedelegeerden te Londen, op on dubbelzinnige wijze te verstaan werd gegeven, dat onder de op het oogenblik in Oostenrijk heerschende omstandigheden aan het verstrek ken van d<- door den Volkenbond toegezegde leening niet kan worden gedacht. Aan de Oos tenrijksche vertegenwoordigers werd aanbevo len, de Oostenrijksche regeering te bewegen, haar politiek zoodanig te veranderen, dat tegen liet verleenen van de toegezegde credietcn geen bezwaar meer zal bestaan. Tevens werd hun ech ter de raad gegeven, zich voorloopig uit particu liere bron credietcn Le verschaffen, waarbij de Volkenbond dan zijn moreelen steun zal ver leenen. Ook werd den gedelegeerden te verstaan gegeven, dat de door Engeland, Frankrijk en Italië toegezegde credieten in geen geval kunnen worden verhoogd. RUSLAND. De „Izwestia" meldt Van de uitslag van den zomeroogst zal afhan gen of er in Rusland nog langer honger zal zijn of niet. De behoefte aan zaaikoren voor de Wol- ga en Oeralgebieden bedraagt, in aanmerking genomen de vermindering van den veestapel voor 10,655,500 desjatin grond 66,355,600 poed. Het is onmogelijk in een dergelijke behoefte uitsluitend uit den binnenlandschen graanvoor raad te voorzien. Daarom is besloten om geen grooter oppervlakte grond te bebouwen dan ver leden jaar gebeurd is, hetwelk 46 percent minder was dan in 1916. Verder moet een graansoort gekozen worden, die niet al te zeer uitgezeefd behoeft Le worden, en ten derde zal op groote schaal raais verbouwd moeten worden. Onder toepassing van de voordeeligste methoden zal toch echter altijd nog 33 millioen poed zaad noo- dig zijn. Öp het oogenblik staan de zaken er als volgt voor. Het volkscommissariaat van landbouw moet 19 millioen poed zaad verstrekken. Uit het buitenland hoopt men 8,920,000 poed te betrek ken. Te zamen maakt dit dus een hoeveelheid uit van 27,920,000 poed. Alles hangt echter af van een t ijdige verstrekking van het zaad. De ver keer- en transporttoestanden zijn nog altijd slecht en de vooruitzichten op dit punt weinig gunstig. Op 8 Februari waren op de spoorwegstations 14,4 millioen poed zaad aangevoerd. Daarvan zijn SVa millioen poed geladen en verzonden, waarvan nog slechts 1,4 millioen poed hun be stemming .hebben bereikt, zoodat ongeveer 7 millioen poed onderweg zijn, hetgeen hieruit moet worden verklaard, dat de graantreinen slechts langzaam rijden. In de laatste week werden gemiddeld 360wagons per dag geladen en verzonden. Wanneer daarin geen verandering komt, kunnen tot aan het eind der maand in het gunstigste geval nog 7200wagons verzonden wor den. Gemiddeld leggen de graantreinen 160180 werst per etmaal af. Het buitenlandsche graan is nog onderweg. Het zal, onder de huidige verkeersomstandighe den, een reusachtige inspanning vereischen om dezë hoeveelheid tijdig op de plaats van bestem ming te krijgen. En daarvan alleen hangt, onze naaste toekomst af.' OPPER-SILEZIE. De Temps" verneemt uit Berlijn De bladen publiceeren de volgende officieuze nota IJiL Oppeln wordt gemeld, dat de interge- allieerde commissie in Opper-Silezië thans een definitief plan voor de ontruiming van Opper- Silezië door de intergeallieerde troepen en voor de overdracht van de volksstemmingsgebieden aan Polen en Duitschland heeft opgesteld. Dit voorstel zal worden voorgelegd aan den Oppersten Raad en wanneer deze er zijn goed keuring aan zal hebben gehecht zal daarvan aan de Duitsche en Poolsche regeeringen offi cieel mededeeling worden gedaan. BELG IE EN LUXEMBURG. De uitwisseling der ratificaties van de econo mische overeenkomst tusschen België en Luxem burg heeft gistermorgen om elf uur plaats gehad De heeren Jaspar en Reuter hebben het docu ment, dat reeds de handteekeningen van de groothertogin en van koning Albert droeg, ge contrasigneerd. ALLERLEI. De Oekrainsche raad van volksverzorging heeft een onderwerp-decreet goedgekeurd, waar bij een Oekrainsche trust van jeneverstokerijen wordt opgericht. Negen en veertig jeneversto kerijen en 5 azijnfabrieken zullen tot, de trust toetreden. Het productie-programma is vastge steld op 50 percent van de vóór-oorlog-pro ductie. De Zweedsche pers uit zich in ongunstigen zin over het ontwerp handelsverdrag met Rus land. De nieuwe ïtaliaansche gezant te Parijs Sforza, is nog niet aangekomen. Het staat nog niet vast, wanneer hij in functie zal treden. De kleine entente hield gister te Belgrado besprekingen over haar gedragslijn op de confe ren tie te Genua. Reuter seinde gister uit Hongkong Er is een overeenkomst geteekend, waarbij de algemeene staking wordt beëindigd. „Uitstekend," antwoordde Gerard. „Zeg eens, kan ik je ook even spreken „Zeker, mijn jongen. Er is toch geen onraad in de club Gerard begon te lachen. „Neen, in de club is alles in orde. Ik wilde je graag over iets anders spreken, maar liefst onder vier oogen." „Goed. Zaagt ge die dames „Ja, Wie waren zij „Wel, kent ge haar niet Een journalist zooals jij moet van haar gehoord hebben." „Neen ik ken de dames heusch niet." „Welnu," zeide De Raaf, hoog ernstig, „de eene was de bekoorlijke lady Scardale en de ander de nog bekoorlijker juffrouw Locke." „Wat, Fidelia vroeg Gerard achteruit deinzende van verrassing. „Ah, dus heb je van haar gehoord zeide de kapiLein, hem nieuwsgierig aankijkende. „Het was juffrouw Fidelia Locke." „Ik heb door louter toeval van haar gehoord." verklaarde Gerard, haastig. „Haar naam stond op een invitatiekaart, die mij gezonden werd. Ik had wel van het instituut van Lady Scardale gehoord, maar ik wist niet dat juffrouw Locke ook aan die inrichting verbonden was." De kapitein knikte. Het is een grootsche onderneming,"zeide hij. „Die dames zijn van plan aan de bewoners De uil voering der Tabakswet. Zooals reeds werd gemeld, zal de Tabaks- onzer planeet te leeren, hoe zij buiten haar kring kan wentelen. Die goede Lady Scardale Zij is de beste vrouw die ooit geschapen werd .Zij verdiende een beter echtgenoot dan haar deel werd. Maar dat is met vele vrouwen het geval,' voegde De Raaf er lachend aan toe. „En juffrouw Locke waagde Gerard het te vragen. „O, juffrouw Locke is een allerbekoorlijkst meisje,de vriendin en aangenomen dochter van Lady Scardale. Zij is verbazend knap en ver bazend geëmancipeerd, en Lady Scardale heeft ontzaglijk veel met haar op. Maar daarin is zij niet eenig." toen de kapitein dit laatste er bijvoegde lachte hij niet. „En dan zoo mooi," zeide Gerard, hardop denkende. Als hij dat hardop denken had voort gezet, zou hij er aan toegevoegd hebben: „En zij draagt geen bril en heeft geen bakersparapluie bij zich." „Mooi Dat zal waar zijn. Ik wenschte wel dat alle vrouwen in de wereld zoo mooi waren Rij Allah, de aarde zou dan een hemel zijn De kapitein De Raaf had veel in het Oosten gereisd en vermaakte zich en zijne vrienden dik wijls met, zijn voorliefde voor Mahomedaansche uitroepen en Oostersche gebruiken. „Maar daarover kwaamt ge mij toch, geloof ik niet spreken voegde hij er bij. wet hoogst waarschijnlijk op 1 Mei e.k. in werking treden. Alsdan zullen voor het in den handel brengen van sigaren, banderollen en zegels noo- dig zijn, welke, naar het Hbld. mededeelt, bij de firma Enschedé te Haarlem op groote vellen wor den gedrukt en voor de aflevering in vieren ;esneden. De Minister van Financiën zal alsnog voor schrijven, dat ieder fabrikant verplicht zal zijn op eigen kosten, zijn bedrijfsvergunningsnummer op de banderollen en zegels te doen aanbrengen. Bovendien zal de fabrikant zeer waarschijnlijk een naam of een fabrieksmerk op de zegels mogen plaatsen. De zegels voor de sigaren zijn rechthoe kig, ter grootte van 75 m.M. bij 7 m.M., doch kunnen deze ook op eene kleinere lengte ver sneden worden. De Staat levert de banderollen en zegels ongegomd, zoodat de fabrikanten daarvoor nog zorg hebben te dragen. Een bezwaar is, dat de vellen, indien deze uit Haarlem in plano worden verzonden, ge vaar loopen dat zij door het vervoerkreuken, of anderszins beschadigd worden, -waardoor dan een juiste „aanleg" in de drukpers onmoge lijk zou kunnen worden. In verband hiermede is het bestuur van liet Verbond v. Sig. fabr. Vereenig. in Neder land met een drukker te Haarlem in verbinding getreden, die in staat en bereid is, de noodige voorzieningen op de banderollen en zegels aan te brengen, en deze laatste tevens op de noodige lengte te versnijden. In ieder geval is de fabrikant natuurlijk vrij, om de vereischte bewerking der zegels in eigen woonplaats te doen geschieden of daar voor in zijn fabriek zorg te dragen. De Arbeidswet. Naar het „Centrum" verneemt, zal binnen enkele dagen het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet verschijnen. De nieuwe Staatsleening. Naar men mededeelt is de uitgifte der nieuwe staatsleening, welke gisteren open stond, ruim volteeken d. Kosten van staatscommissies. Bij het ufdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van eene Supplotoire Begrooting van Onderwijs enz., werd, met onder verwijzing naar een verslag betreffende een suppletoire begroo ting vanBinnenlandscheZaken de klachtgeuit dat Staatscommissies in het algemeen veel te royaal zijn met haar drukwerk en dat er te veel in proef wordt gedrukt, dat later weer geheel of voor een groot deel wordt omge werkt. Men verzocht te bevorderen, dat in den vervolge in dezen de noodige zuinigheid wordt betracht. Hel Amsterdamsche raadhuis. B. en W. van Amsterdam hebben jn be ginsel besloten tot verbouwing van het, Raad huis. Eerlang zullen plannen dienaangaande aan den Raad worden voorgelegd. De kosten zullen een millioen gulden bedragen. Uil de meubelindustrie. Van werkgeverszijde bericht men Zaterdag jl. hebben te Amsterdam de verte genwoordigers der werkgevers en der werkne mers vergaderd. Na langdurige besprekingen verklaarden de vertegenwoordigers der werk nemers zich bereid aan hun organisatie een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor te stellen, welke met uitzondering van de loon- bepalingen geheel eensluidend zou zijn met de „Neen, zeker niet," antwoordde Gerard. „Zullen wij dan naar binnen gaan. Daar kan je mij zeggen, wat je mij te vertellen hebt." Kapitein de Raaf duwde de deur open en de beide heeren gingen naar binnen. De Raaf ontdeed zich van zijn jas een pels ofschoon de Apilmaand reeds in het land was, daar hij een Oostersche gevoeligheid beweerde te hebben voor koude, zoowel als voor mooie vrouwen. „Laat ons naar de zitkamer gaan," zeide De Raaf. „Daar zal nu wel niemand zijn." Zij begaven zich naar het door hem aangeduide vertrek, met zijn rij fraaie gravures van beroem de reizigers langs de wanden. Daar was gelukkig niemand en de heeren namen een stoel, terwijl De Raaf een sigaar opstak. „Nu, vooruit. Wat is er?" „Hebt ge ooit," vroeg Gerard, „van een man gehoord, die Seth Ghickering heet „Seth Chickering!" De kapitein blies een paar zware rookwolken uit en leunde nadenkend tegen den schoorsteenmantel. „Seth Chickering, Seth Chickering? Jawel, of liever neen, ik heb hem nooit gezien, maar het is de naam van een man, die eenigen tijd geleden lid van de «lub is geworden. Wat weet jij van hem „Niet veel. Maar hij is heden avond hier geweest." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1