N.V. Dl PHOENIX, Uitstoomerij. k. BOSCH, Boferstraat 63, Tel. 580 Binnenland. Citroenjenever Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zers niet, kunnen wachten mei het oog op de noodigc bezuiniging. Ook de vermindering van het aantal leerlingen per onderwijzer kan wachten, meent hij, als het noodig is. De heer Van R a v e s t, e ij 11 (C. Fr.) meent dat ons onderwijs geestelijk en financieel in het moeras zit. De strijd om het onderwijs is ver dwenen en alleen de communistische partij tracht dien strijd te doen herleven. Onder dezen minister in de cultureele betee- kenis van het onderwijs niet vooruit gegaan. Spr. wijst op de afschaffing van het Fransch, wat hij een achteruitgang acht. Het karakter van het onderwijs deugt z.i. niet. Hij. achtde leuze van bezuiniging voor het onderwijs funest. Met bezuiniging gaat het onderwijs het moeras in. De heer De Kan ter (V. B.) gelooft, dat de vereenv. spelling te groot opgezet is. Het is z.i. beter te beginnen met een beperkte vereenvoudiging. Vervolgens dringt hij aan op invoering van het 7e leerjaar, omdat de leerlingen in de zes jaar te veel leerstof te verwerken krijgen. De heer Ossen dorp (S. D.) wijst er op, dat de bezuinigers alleen van het lager onderwijs spreken en van het middelbaar en hooger onderwijs niet reppen. Op het gebied van het lager onderwijs bestaat een achter stand en het inhalen daarvan kost veel geld. Thans weer te bezuinigen op dit onderwijs helpt dit onderwijs weer achteruit. Men krab belt nu terug op belangrijke besluiten, o.a. ten aanzien van het 7e leerjaar. Met nadruk waarschuwt hij den Minister niet te bezuinigen op het lager onderwijs en op de uitvoering van de L. O.-wet. Minister De Visser verwijst omtrent de bezuinigingen naar het Bouwwetje. Hij ont kent dat ons onderwijs duur is in vergelij king met dat in andere landen. Wat de vereenvoudigde spelling betreft, spr. brengt hulde aan de hoogleeraren Mul ler en Kluyver voor het vele werk, dat zij be langeloos hebben gedaan, en hoopt spoedig op dit punt een beslissing te nemen. Dat het onderwijs-peil daalt, ontkent spr., de strijd om het beste onderwijs is pas begonnen. Ook de S. D. komen al met aanvragen voor ei gen scholen. Tot inttrekking van het 7e leerjaar kan spr. niet overgaan. Aan mej. Westerman geeft de Minister eenige inlichtingen over de door haar genoemde ge vallen. Spr. heeft geen bezwaar tegen de benoe ming van een gehuwde vrouw maar als er een man met dezelfde capaciteiten beschikbaar is geeft hij daaraan de voorkeur. De algemeene beschouwingen worden geslo ten. De heer O 11 o (V. B.) bepleit verbetering van de lichamelijke opvoeding en wil deze tot hoofdvak maken. De Minister zal deze kwesties nader behandelen bij het wetsontwerp op de licha melijke opvoeding. De heer Gerhard (S. D.) vestigt de aan dacht op eenige bezwaren, die zich bij de huidi ge wijze van verleening van Rijksbeurzen aan onvermogende jongelui voordoen. De vergadering wordt dan verdaagd tot heden één uur. Mgr. Vicentini. Per staatsspoor van 9.53 heeft gisterochtend Mgr. Vicentini, die korten tijd diplomatiek ver tegenwoordiger van den Pauselijken Stoel te Den Haag is geweest, de residentie verlaten en zich naar Rome begeven. In het station namen o.a. afscheid van hem de gezant Jhr. Mr. F. Bee- laerts van Blokland, hoofd der afdeeling di- plomatieken dienst van het Departement van Buitenlandsche Zaken de Italiaansche gezant Graaf Di Carrabio en de Poolsche gezant Wiernsz Kowalski de secretaris der legatie Kolonel Evers, hoofdaalmoezenier, het lid der Tweede Kamer oud-Minister Kolkman en eenige R.-.K. geestelijken te Den Haag. Bij Neerlands Katholieken zal het vele goede, dat Mgr. Vincentini tijdens zijn kort ver blij l in ons land tot stand bracht, ongetwijfeld in dankbare herinnering blijven. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minis ter te Santiago (Chili). De heer Engelbrecht, die hier te lande ver toeft, zal 10 dezer naar zijn bestemming scheep gaan. De burgerlijke pensioenwetten. De Bondsraad van den Bond van Technische Ambtenaren in Overheidsdienst heeft, beslo ten, de Eerste Kamer in kennis te stellen van zijn diepe teleurstelling over de verwerping- van de Burgerlijke Pensioenwet, en de Eerste Kamer te verzoeken bij weder-indiening bij haar College deze wet alsnog aan te nemen. Het Haagsche Bosch. De Minister van Waterstaat, heeft, gezien het verzoek van B. en W. van 's-Gravenhage d.d. 18 November 1921, om den grindweg door het Haagsche Bosch, loopende van de ver lengde Laan van Nieuw-Oost-Indië langs de vijvers naar den Leidschen straatweg bij K.M. paal 3.3., voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen gesloten te verklaren'en overwegende, dat bedoelde grindweg smal is, en door bochten, welke niet genoegzaam zijn te overzien, mede ten gevolge van de aanwezigheid van struikgewas, niet geschikt is voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, overwegende verder, dat de weg niet onontbeer lijk is voor het doorgaande verkeer verklaard in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer den grindweg loopende door het Haagsche Bosch van den dwarsweg in het ver lengde van de Laan van Nieuw-Oost-Indië af naar den Leidschen straatweg nabij hectome- terpaal 3.3 gesloten voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bepaald, dat de waar schuwingsborden, bedoeld in artikel 5 dier wet zullen worden geplaatst bij het begin van den grindweg aan de Oostzijde van den lsten dwars weg in het Haagsche Bosch (verlengde Laan van Nieuw-Oost-Indië)en aan het eindevan dien grind weg, bij de samenkomst met den Rijksweg van 's-Gravenhage naar Leiden. De Tweede Kamerverkiezingen. Het Haagsche correspondentie-bureau meldt Naar aanleiding van het bericht dat de can- didaatstelling van de a.s. algemeene Kamer verkiezingen zou plaats hebben op 23 Mei en de stemming hoogst waarschijnlijk op 5 Juli d.a.v., kan uit zeer bevoegde bron worden medegedeeld, dat omtrent de data van een en ander nog niets bekend is en nog niets bepaald kan worden zoolang de Eerste Kamér over de wetsvoorstellen tot Grondwetsherziening nog geen beslissing heeft genomen. Zooals bekend is het van den beginne aan de bedoeling geweest, om de algemeene ver kiezingen, die als gevolg van de ontbinding der Kamer na Grondwetsherziening moeten plaats hebben, te doen samenvallen met de periodieke algemeene verkiezingen. De „Tromp." Bij het Departement van Marine is telegrafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms .„Tromp" onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A.L. Boeser op haar terugreis naar Nederland 6 Maart te Al giers is aangekomen. Jhr. J. G. O. S. v. Schmidt auf Altenstadt. f In Den Haag is na een langdurig ziekbed op 80-jarigen leeftijd overleden jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, oud-resident van Batavia. De achturige arbeidsdag. In eene lezing te Dedemsvaart, dezer dagen gehouden voor de R.-.K. Kiesvereeniging heeft het Kamerlid Engels medegedeeld dat bij Mi nister Aalberse het voornemen bestaat, de Ar beidswet te herzien en practisch meer uitvoer baar te maken. Mettertijd wil hij de uitvoering van de verschillende sociale wetten in handen van patroon en arbeiders samen leggen en zoo teven- de dure ambtenarij weren. Tevens verklaarde spr dat van een 8-uri- gen dag in den landbouw nooit iets zou komen. Corps diplomatique. Onze Consul-Generaal der Nederlanden in algemeenen dienst W. A. Engelbrecht, is be noemd tot Consul-generaal met den rang van Het verlies op de kolen voorziening. In zijn Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922 (Dekking van het verlies op de kolenvoorziening) brengst de minister in herinnering, dat tegenover de aange-vraagde 33.600.000 een belangrijke bate staat, welke de Memorie van Toelichting op 15.790.000 be cijfert. De omstandigheden, gelijk die zich tegen einde 1920 op de internationale kolenmarkl ontwikkeld hebben, konden in Aug. 1920, toen de contracten gesloten werden, welke in hoofdzaak tof het verlies aanleiding gaven, door niemand worden voorzien. Betracht men de billijkheid dan kan z.i. niet ontkend worden, dat de centrale rege ling een onafwijsbare noodzakelijkheid is ge weest, en in 't bijzonder voor den huisbrand tot de beschikking over betrekkelijk goed- koope brandstoffen heeft geleid. De Minister kan niet toegeven, dat er geen reden zou bestaan voor de dankbetuiging, aan het dagelijkscli bestuur en den raad van beheer van het Centraal Verrekenkantoor voor Brand stoffen. Al zouden de verliezen, welke ten slotte uit de aankoopen zijn voortgevloeid, tot recht matige critiek aanleiding kunnen gevenhetgeen de Minister ontkent dan nog zou het Centraal Verrekenkantoor deswege geen verwijt kunnen treffen. Het had geen bemoeienis met den aankoop van brandstoffen, welke steeds is geschied door de zorg van de Rijkskolendisti i- butie. Het Centraal Verrekenkantoor had uit sluitend tot taak de aangebrachte brandstoffen aan de door de Rijkskolendistributie aangewezen afnemers te leveren. Met betrekking tot het bezwaar tegen de door den Staat aan het Centraal Verreken kantoor voor Brandstoffen verleende ga rantie, merkt de Minister op, dat dit kanfoor, hoewel in den vorm eener naamlooze vennoot schap, in het wezen der zaak een rijksinstelling is geweest. Hieruit volgt, dat ook al was de ga rantie niet gegeven, de Staat zich toch aan de dekking der geleden verliezen niet zou hebben kunnen onttrekken. Het betreft hier een crisis-in stituut, ten opzichte waarvan, afgescheiden van de formeele zijde der zaak, niet anders is gehan deld dan ten aanzien van andere uitden oor- logsnood geboren Rijksinstellingen. Wat het adres van de N.V. Exploitatie Louise Groeve te Heerlen betreft, de Minis ter heeft omtrent een adres van gelijksoor tige strekking het gevoelen gevraagd van de commissie van advies voor crisisaangelegenheden welke verzocht is haar antwoord te willen be spoedigen. Hij schort het uiten van zijn oordeel op, totdat hem 't gevoelen van deze commissie is medegedeeld. De omstandigheid, dat de Crisis-enqute - commissie deze aangelegenheid in. behande ling heeft, behoeft z.i. geen reden te zijn de behandeling van dit wetsontwerp uil te stellen totdat zij uitspraak heeft gedaan, te meer. waar deze zaak slechts in zeerverwijderdverband staat met het tekort op de eigenlijke kolenvoorziening. De verwachting, dat de grootverbruikers ten slotte wel genoegen zouden genomen heb ben met de restitutie van de destijdsgehoven 9.25 per ton is niet in overeenst emming met de werkelijkheid. Deze belanghebbenden eischen de uitbetaling van het geheele saldo van het z.g. restitutiefonds. De rechterlijke macht zal der halve in het gerezen verschil hebben te beslissen. Ooslenrijksche schuld. Door den heer van Ravesteyn zijn aan den Minister van Landbouw Nijverheid en Han del de volgende vragen gesteld In de balans van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel (in liquidatie) van 31 Mei 1921 komen voor twee vorderin gen op de Oostenrijksche Regeering ten bedrage van ruim 12 millioen gulden, welke vorde ringen klaarblijkelijk voortspruiten uit ver knopen van goederen op crediet. Is de Minister bereid mede te deelen I. op wiens verantwoordelijkheid dit cre diet verleend is II. of deze posten of een deel daarvan reeds op 30 Augustus, toen de balans getee-' kend werd, vervallen waren III. op wiens verantwoordelijkheid en op welke gronden deze posten op 30 Augustus 1921, voor zoover wel vervallen en niet be taald, als actief op de balans geboekt werden JV. of door geen der onderteekenaars van de balans, zijnde de accountant, de thesau rier-generaal en chef van de afdeeling Comp tabiliteit, een opmerking hieromtrent is ge maakt Zoo ja, wil de Minister dan de nota's welke vermoedelijk door een of meerdere functionarissen naar aanleiding van de balans opgesteld zijn, aan de Kamer overleggen V. Wil de Minister mededeelen, en wel ge specificeerd, wanneer deze posten, hetzij ge heel of gedeeltelijk betaald zijn En voor zoover geen betaling geschied is, welke maat regelen genomen zijn ten opzichte van hen, die van dezen verkoop commissie ontvangen hebben VI. Wil de Minister mededeelen, wien en tot welk bedrag commissie over deze posten is uitbetaald, en wanneer deze betaling vond Bouwcredieten. De heer Aalberse, Minister van Arbeid, heeft op de vragen vanden heer Colijn betreffende het bedrag der aan eigenbouwers toegestane bouwcredieten in verhouding tot dat der van Rijkswege later te verstrekken hypotheken Is de Minister bereid, maatregelen te ne men, waardoor moeilijkheden worden voor komen, door de bouwcredieten altijd lager te houden dan het bedrag der later ste ver strekken hypotheek het volgende geantwoord: 1. Dat toegestane bouwcredieten soms hoo ger zijn dan het bedrag der later te verstrek ken hypotheken, is den betrokken Ministers .bekend. V 2. Moeilijkheden, als in de tweede vraag bedoeld, nl. dat het terugvorderen der eerste verstrekte credieten met groote moeite ge paard zal gaan en dikwerf zelfs onmogelijk zal blijken te zijn, kunnen zich uiteraard slechts voordoen voorzoover bij de uitbetaling van termijnen der in maximum, toegekende voorschotten het dan nog niet vaststaande bedrag der te vestigen hypotheken wordt overschreden. Het laatste zal echter bij be hoorlijk toezicht van de zijde der gemeenten, die voor de terugbetaling borg staan, slechts bij hooge uitzondering voorkomen. Immers, laat het zich aanzien, dat b.v. in verband met daling van bouwkosten of met de wijze van afwerking der woningen, de schatting der stichtingskosten na voltooiing van den bouw lager zal zijn dan bij de bepaling van het maxi mum der credieten het geval was, dan worden, c.q. na tussehentijdsche schatting van Rijkswege de uit te keeren bedragen dienovereenkomstig verminderd. 3. Voor het nemen van bijzondere maatre gelen bestaat in verband met het vorenstaande geen aanleiding. De Ned. gezant bij Den Paus. De Paus heeft gister den Nederlandschen gezant ontvangen. Burgemeester Beymer. Maandagmiddag is de nieuw-benoemde bur gemeester van Hilversum, de heer Mr. Paus Reymer, met veel plechtigheid in zijn functie geinstalleerd. Telef. No. 15. /WVV In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Voorgedragen worden in alfabetische volgorde aan school B. II 1. G. K. Minderhoud. te Schiedam 2. A. C. v. d. Voet, te Rot terdam 3. A. v. Waart Jr., te Rotterdam. aan School K. 1. Jan J. Rozendal, te Rotterdam 2. A. C v. d. Voet, te Rot terdam 3. A. v. Waart Jr., teRotterdaiu 3ter. Voorstel van B. en W. om den Inspecteur van het Gemeentelijk Onderwijs te benoemen als 2e gedelegeerd lid van de Vereeniging „De Am- bachtschoo. voor Schiedam en Omstreken." 8. Voorstel van B. en W. om hun College we derom voor 3 maanden te machtigen naar be hoefte kasgeld op te nemen. 9. Voorstel van B. en W. om, krachtens art. 75 der Lager Onderwijswet, te besluiten tot het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden voor den bouw van een bijzondere lagere school aan de IJsselmondschestraat, door de St. Willi- brordusstichting. Maaiulelijksch Bevolkingsoverzicht .Schiedam. Bevolking op 31 Jan. 41470. Vermeerdering in de maand Februari door geboorte 105, door vestiging 145, totaal 250. Vermindering door overlijden 46, door ver trek 107, totaal 153. Vermeerdering 97. Bevolking op 28 Febr. 41567. Voltrokken werden 34 huwelijken. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare, verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 10 Maart 1922. 3bis. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een Hoofd aan de Openbare Lagere Scholen B II (Zwartewaalschestraat) en K. (Antonie Muijsstraat). De Hanze. Gisteravond hield in Maison v.d. Heyden, de Hanze, alhier haar 14e Jaarvergadering, welke zooals gewoonlijk maar matig was bezet. De voorzitter de heer Schaeffer heette na't uit spreken van den Christelijken groet, allen har telijk welkom en uitte den wensc.h, dat met aller medewerking „De Hanze" 't komende jaar schitterend werk voor denR.K. Middenstand zou verrichten. De secretaris, de heer C. G. Steens, las hierop de notulen der vorige vergader'ng voor, die onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens gaven genoemde secretaris en de penningmeester, de heer K.G. Brugger, de respec tievelijke jaarverslagen, welke ook zonder wijzi ging werden goedgekeurd Uit het verslag van den secretaris stippen wc aan dat het aantal leden steeg van 146 tot 158 en dat verder de Handelscursus der Hanze niet zoo gunstig, de Handelsbank alhier echter zeer gunstig werkt. Alleen is 't aandeelen-kapitaal der Bank in verhouding tot andere plaatsen, nog te klein. 't Financieel verslag wees als ontvangsten 1781.02 aan, aan uitgaven 1272.51. De be grooting voor 1922 is geraamd op 2108.51 inkomsten en 1810 uitgaven. Onder de ingekom n stukken was een schrijven waarin alle besturen en leden der Hanze worden opgewekt den 21sten Juni naar Haarlem te trekken, opwelken dag het 3e lustrum der Hanze wordt gevierd en 't nieuwe Hanze-altaar, toe gewijd aan 't H. Hart, in de Kathedraal wordt geconsacreerd. Over de regeling der feestviering zullen verder den eden nog circulaires gezonden worden. Als volgend nummer der agenda was aan de orde de benoeming van twee leden, tot nazien der boeken van den penningmeester, voor welke opdracht de heeren Leuze en Henry Rubers werden aangewezen. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren K. G. Brugger en G. L. Kamp, werd<n beide heeren met groote meerderheid herkozen. Tot afgevaardigde voor den Gentralen Raad werd de heer C.C. Steens aangewezen, als plaatsver vanger de heer Van Dorp. Bij het laatste agendapunt bespreking re clame der Middenstandzaken, werd na breed'' discussie besloten, 't bestuur op te dragen, nid de stedelijke zuster-organisatie's de kwestie te overleggen, om in een nog nader te bepale" week (allicht in Mei) een etalage-tentoonstelling' te houden. Na de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd hierop de vergadering op d<' gebruikelijke wijze gesloten. R. K. Volksbond. Morgen, Donderdag, wordt de laatste cursus avond gegeven. Sprekerkapelaan Paulussen met het onderwerp „En dan Na de lezing zal de bestuursverkiezing plaat® hebben. Aftredend zijn de heeren v. Raay, v* Rutten, v.d. Valk en Vermunnicht, die herkies baar zijn. Nieuwe candidaten zijn: J. H. BremeL J. B. Bonenkamp, M. J. Verdoes, en B. J. Loo- man. Uit deze personen moeten 5 bestuursleden gekozen worden. De huizenprijs. Een aan de ervan van wijlen den heer C.Schipper toebehoorend heeren huis en staande te Hekelingen, bracht bij veiling op een bedrag van 9250; hoogste bieder was de heer V.D., te Strijen. Bij den gehouden afslag mijnde deze laatste het af voor 20 gulden be ven zijn bod, dus voor 9270. Het eigenaardige is dat dezelfde persoon het vorig jaar voor dit pand tevergeefs f 16.000 bood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2