Wegens beëindigde campagne der fabrieken is vermalen uitgesloten en zijn in Holland geen afnemers te vinden voor dit product. Onderwijzers-pensioenen. Het hoofdbestuur der Algemeene Nederland- sche Vrouwen-organisatie dringt in verband met de opnieuw ingediende wet tot regeling van de pensionneering van burgerlijke ambtenaren wel ke ook regelt de pensionneering van de leer krachten bij het lager onderwijs in een adres tot de Tweede Kamer, er op aan, de wet te amendee- ren, dat voor de onderwijskrachten bij het lager onderwijs een vroegere pensionneering mogelijk wordt gemaakt. Nieuwe hoogleeraren. De Raad van Amsterdam heeft aan de Gem. Universiteit benoemd tot gewoon hoogleeraar in het strafrecht, de strafvordering en de crimino logie mr. J. V. van Dijck, raad-adviseur aan het departement van justitie en tot gewoon hoogleeraar in de sociologie en de criminologie mr. W. A. Bonger, te Amsterdam. Uit de venen. Volgens de „Asser Crt." heeft de door de regeering ingestelde commissie in zake de werke loosheid in Drente, waarvan de commissaris der Koningin in deze provincie lid en voorzitter is en de heeren G. C. Lunsingh Meijer, lid van Ged. Staten en G. van Leusen, directeur van de Maat schappij van weldadigheid, leden zijn, verzocht van haar taak te worden ontheven. Particuliere opvoedingsgestichten. De heer Ossendorp heeft aan den Minis ter van Justitie gevraagd, welke particuliere opvoedingsgestichten en analoge instellingen over 1920 en 1921 subsidies hebben ontvangen uit 's Rijks kas en over 1922 zullen ontvangen en tot welke bedragen. Hoe groot was het aantal verpleegden in deze inrichtingen resp. 1 Jan. 1920 en 1 Jan. 1921 en 1 Jan. 1922 en hebben over 1920 en 1921 verbouwingen aan deze inrichtingen plaats ge had of zullen die over 1922 plaats hebben, ten gevolge waarvan de verpleegruimte is of zal wor den vergroot Staten van Zuid-Holland. De buitengewone zitting der Staten van Zuid-Holland, voor het houden van welke on langs door de Kroon machtiging is verleend, zal worden geopend op Dinsdag 4 April a.s. Behalve de reeds genoemde onderwerpen, zal in die zitting ook aan de orde worden ge steld een voorstel van Gedeputeerde Staten om aai Wassenaar en Voorschoten een sub sidie te Keven in de kosten van de verbetering van de Pepelaan, aldaar. Kamerlid Bongaerts. Naar de „N.K." verneemt, is de heer ir. M. C. E. Bongaerts, lid der Tweede Kamer, ander maal voor een arbitragekwestie naar Suez vertrokken. De heer en mevrouw Bongaerts zullen nadat deze taak is beëindigd, een bezoek brengen aan het H. Land. Omstreeks Paschen zullen zij in ons land teruggkeeren. Schoen- en lederbeurs. Naar het,,Vad." verneemt bestaat te Amster dam bij bekende grossiers in de Schoen- en Le derindustrie het plan een Schoen- en Lederbeurs gedurende een zekeren tijd per jaar hier telande te vestigen. Er is reeds een commissie benoemd, die plannen daartoe zal ontwerpen. De Tabakswet. De Nederlandsche bond van si gar mi wink t- liersvereenigingen heeft een oproep verspreid „aan de Nederlandsche burgerij", hem te steu nen in zijn eisch, dat de invoering van de Tabaks wet althans worde uitgesteld tot betere tijden. De wet is slecht,en niet te aanvaarden, aldus de circulaire. Het tabaksbedrijf is door en door ziek. Duizenden arbeiders zijn werkeloos. Vele fabrieken zijn gesloten. De uitvoer, de levensader van de tabaksindustrie, staat absoluut stil en de invoering van de Tabakswet neemt zelfs de geringe kans op herstel hopeloos weg. De regeering zegt, noodlijdende bedrijven te willen steunen en vermoordt deze altijd bloeiende Ne derlandsche industrie moedwillig. De Tabakswet, en hier is de regeering op gewezen, moet het product duurder maken door de perceptiekosten, en voor u de pijp tabak en de sigaar onbereik baar maken. De controle op de uitvoering zal duizenden nieuwe ambtenaren vereischen en nog niet afdoende de knoeierij kunnen tegenhou den.De eventueele opbrengst zalverdwijnen dooi de groote kosten van ambtenaren, enz. De Grondwetsherziening. Het „Hbld." verneemt, dat het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de voorstellen van wet tot herziening van verschillende hoofd stukken van de Grondwet misschien nog in het einde van deze week zal verschijnen. Anders in het begin van de volgende week. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 9 Maart. W e 11 e 1 ij k e t ij d. De Voorzitter deelt mede, dat deGen- trale Sectie besloot Vrijdag te 11 uur in de a?- deelingen te onderzoeken het ontwerp tot rege ling van den wettelijken tijd. Conform besloten. Staats begrooting voor 1 92 2. Hoofdstuk Van (O n d e r w ij s). Aan de orde is de stemming over het amen dement-O 11 o tot schrapping van den post strekkende om het lectoraat in de psychologie te Utrecht om te zetten in een professoraat. Het amendement wordt verworpen met 45 tegen 17 stemmen. Bij afdeeling Nijverheidsonderwijs wijst de heer Ketelaar (V. D.) nog eens op de slechte salarieering van het vrouwelijk personeel bij het Nijverheidsonderwijs, die lager is dan bij het gewoon lager onderwijs. De heer Gerhard (S. D.) behandelt het zelfde onderwijs. De leiddraad geeft salarissen aan, die laag zijn en het meeste personeel heeft die niet eens gekregen, omdat het geld er niet is. Vervolgens betoogt hij, dat er te weinig samenhang is tusschen het Kunstnijverheids onderwijs en het ambachtsonderwijs. De heer Van Beresteijn juicht toe, dat er zooveel belangstelling bestaat voor het mid delbaar technisch onderwijs, dat zoo goed is ingericht. Daarbij steken de kunstnijverheid scholen zeer af, hetgeen spr. betreurt. Uitvoerig bepleit hij meer bemoeiing van den Minister met dezen belangrijken tak van onder- wijs. Mej. W esterman (V. B.) betoogt dat het onderwijs voor meisjes op de nijverheidsscholen goed moet zijn en niet mag achterstaan bij dat voor jongens. De scholen voor het huishoud- onderwijs behooren geen paleizen te zijn zij kunnen eenvoudig zijn. De heer Van Wijnbergen (R. K.) komt op tegen het stopzetten van de uitbreiding van het Nijverheidsonderwijs. Al is spr. voor be zuiniging, z.i. mag de Minister niet nalaten de wet na te leven. Mej. G r o e n e w e g (S. D.) houdt ook een pleidooi voor verbetering van het huishoudon- derwijs niet voor heiP die het als tijdpasseering volgen, maar voor hen die het doen om er later van te profiteeren of haar brood mee te ver dienen. De heer Saoeck H e n k e m a n s (C. H.) vraagt den Minister nog eens de kwestie van de onbevoegde leerkrachten te herzien. De heer Van der Molen (A. R.) sluit zich bij den heer van Wijnbergen aan. Hij is voor bezuiniging maar het nijverheidsonderwijs mag daaronder niet lijden. De heer Otto (V. B.) is het ook eens met den heer van Wijnbergen. Vervolgens klaagt, hij over de onvoldoende salarieering van het personeel van de middelbaar-technische scholen. De Minister van Onderwijs, de heer D e Visser beantwoordt de gemaakte opmerkin gen. Het niet voldoende steunen van het meis- jes-huishoudonderwijs acht de Min. overdreven geschetst. Sedert 1919 is het bedrag, daaraan uitgegeven gestegen van 304.000 tot 2.600.000 terwijl het aantal scholen van 69 tot 111 steeg. Dat schikt dus nogal, meent de Min. De regeling der salarieering kan niet verbe terd worden. De Minister kan er niets aan doen wegens financieele moeilijkheden. In zake de opleiding op de Kunstnijverheids school is het de moeilijkheid dat de leerlingen te jong worden aangenomen. Op de Middel baar-Technische school moet het aesthetische element meer naar voren worden gebracht, op de Kunstnijverheidsscholen meer het technische deel dan thans het geval is. Nopens de bezuiniging-zegt de Min. dat hij overal moet bezuinigen en niet kan overgaan tot uitzonderingen. Overigens zal spr. overwe gen of de bewuste circulaire in zake den bouw van nijverheidsscholen niet verzacht kan wor den. Bij art. 140 bespreekt de heer Ohio (V.B.) de subsidie aan zeevaart en vi ssc he rij schol en Het spijt hem, dat geen specificeering is ge geven. Alsnog vraagt, spr. bij volgende gelegenheden een specificeering. De heer Duymacr van Twist (A.R.) vraagt den Minister zijn aandacht te wijden aan de Visscherij-scholen langs de Zuiderzee, die verdwijnen zullen. De Minister zegt overweging /toe van de vraag van den heer Otto. Hetgeen de heer Duymaer van Twist vroeg wordt reeds onder zocht. Bij art. 143 bespreekt de heer Gerhard (S.D.) een plaatselijke kwestie. De Minister geeft over het geval eenige inlichtingen. Lager O n d e r w ij s. Mej. Westerman (V. B.) bepleit de aan stelling van onderwijzeressen voor de hoogere klassen. Vervolgens bespreekt zij de splitsing van openbare scholen, die alleen geschiedt om een ambulant hoofd uit te sparen. Dat systeem acht zij niet juist. Spr. bepleit verschillende veranderingen in het onderwijs. De heer Otto (V. B.) bespreekt 't salariee- ren van handwerk-personeel dat buiten de school-uren les geeft en dient een motie in, waarin wijziging der salarieering wordt gevraagd voor hen die buiten de schooluren les hebben gegeven, opdat de tegenover hen begane on billijkheid wordt weggenomen. De heer Bulten (R. K.) acht een her ziening van de onderwijzerssalarissen wel ge- wenscht, maar vindt den huidigen tijd daarvoor ongeschikt. Voor de gehuwde onderwijzers zon der hoofdacte pleit spr. deze personen verkee- ren in een slechte positie. De heer Winter mans (R. K.) pleit ook voor de onderwijzers, die niet betaald zijn voor- extra lessen. De heer Saoeck H e n k e m a n s (C. H. vraagt den Minister inlichtingen over de wer king van art. 3 der Leerplichtwet. Vervolgens vraagt hij eenige inlichtingen over het geven van Fransche les in het zevende leerjaar. Eenige leden maken opmerkingen over 't ver- leenen van wachtgelden den en vergoedingen. De heer Van Wijnbergen (R. K.) spreekt zijn vreugde uit over de aankondiging van een spoedige technische herziening der On derwijswet 1920 en hoopt dat de belanghebben den tijdig gelegenheid krijgen zich over het ont werp uit te spreken. De Min. van Onderwijs de heer De Visser deelt mede, dat de technische herziening der Lager Onderwijswet tweeërlei strekking zal hebben le. bezuiniging, 2e. opheffing van moeilijkheden, die zich bij de uitvoering der wet hebben voorgedaan. In hetgeen de motie Otto wenscht, kan alleen door een gelegen- heidswetje worden voorzien de indiening hier van wordt door spr. overwogen. Het bezwaar, waarop de heer Snoeck Henkemans wees, is een gevolg van een wijziging in de Leerplicht wet, welke reeds onder het ministerie-Heems kerk werd aangebracht. Bij de technische wij ziging der onderwijswet kan spr, niet voorstel len het verbod van het Fransch vóór het 7e leerjaar op te heffen, waar de Kamer zich met zoo groote meerderheid daarvoor heeft uitge sproken. Met de wachtgeldregeling zou het in derdaad spaak loopen, indien deze ongewij zigd bleef. Na repliek van den heer Bulten wordt de vergadering verdaagd tot heden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 10 Maart 1922, des n.m. 8 uur. 10. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot het aangaan van een overeen komst met de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot stichting van een nieu we kerk in de Gorzen, betreffende plantsoenaan- leg op het terrein rondom de kerk aan de Nieuwe Maasstraat. 11. Voorstel van B. en W tot het verleenen van een crediet van ƒ40.000.voor het uitdiepen van de Wilhelminahaven. R.K. Volksbond. Bij de gisteravond gehouden stemming voor 5 leden in het Afdeelingsbestuur van den R.K. Volksbond alhier, werden gekozen de heeren B. -J. Looman, J. E. van Raay, L. van Rutten en J. Vermanicht (laatste drie waren aftredend) over de benoeming van het 5e lid, de heer P. J. v.d.Valk of M.J.Verdoes, zal nog een herstemming plaats hebben. Paardenmarkt. Op de heden gehouden jaarlijksche paarden markt waren aangevoerd 108 stuks paarden. Het vorig jaar bedroeg het aantal 80 stuks. Er waren 20-werkpaarden le soort, 35 2e soort, 37 werk- of slachtpaarden, 12 hitten of ponny's en 4 lx/2 jarige paarden. De prijzen varieerden voor le soort van 500 700., 2e soort van 200450., werk- of slacht paarden van 100—250., voor hitten of ponny's van 100ƒ400., en voor 11/i jarigen van 150— 200. De handel was traag. Gemengd Nieuws. DE STORM. De ramp op het Zwarte Water. De „N. R. Crt." bevat het volgend uitvoerig verhaal van het ongeluk met de veerboot op het Zwarte Water. Woensdagavond zes uur kwam de stoomtram ZwolleBlokzijl aan de Noorde, de halte waar de passagiers voor Genemuiden afstappen. In de tram bevonden zich o.a. de burgemeester van Genemuiden en zijn vrouw mevrouw H. Groote Baldehaar te Velde, geboren Hoogevorst, die terugkwamen van Sparendam, waar de vader van den burgemeester woont, die juist dien dag 80 jaar was geworden. De veerman Thijs Velt huis, was er met de roeitboot, maar mevrouw Groote durfde bij den vliegenden storm niet in het roeibootje en zeide Haal mij de pont. Er stonden 14 mensehen te wachten. De veerman bracht de couranten, die met deze tram altijd aankomen, over en keerde met zijn zoon Jan met de pont terug. Onderwijl wies het water met geweld en de storm stak reeds meer op. Het electrische licht, dat op dien kant van den oever is aangebracht, een sterkte heeft van 300 kaars en het water tot aan de overzijde verlicht, wilde door een nog niet opgeloste oorzaak niet branden. De gemeente opzichter Hellenthal was bij de passagiers. Enke len, die het niet vertrouwden, vroegen zou de kabel het wel houden Het is een nieuwe kabel die houdt het wel was het antwoord. Toen gingen de 14 menschen, die daar in het barre weer stonden te wachten, in het roeibootje en vandaar op de pont,daar de pont de wal niet kon bereiken. De veerman had veiligheidshalve het bootje langs zij. We zullen een trek hebben, zeiden de mannen tegen elkaar en men had dan ook wel, volgens ooggetuigen, die op de andere zijde de aankomst van de trampassagiers afwachtten, een half uur noodig om de pont los van de wal te krijgen. Alle mannen trokken voor op de pont aan den kabel. Toen de pont een 20 meter van den oeverwas, konden zij haar niet meer vooruit krijgen, en hoe zij ook zwoegden, na korten tijd zagen zij het hopelooze van hun poging in. Op dit oogenblik ruimde dewind, liep iets meer naar het Westen, waardoor de volle kracht van den storm en het naar binnenvliegende zeewater ten volle op de pont kwam te liggen. Men had gepoogd den kabel uit de achterste katrol te lichten en de pont daardoor zoogenaamd te laten gieren, waardoor ze vanzelf aan den over kant zou zijn gekomen. De druk op den kabel was echter zoo groot, dat men hem niet uit de katrol kon lichten en de pont werd steeds weer in het verlengde van de r;v;er geperst. Men besloot naar de andere zijde van de r>- vier terug te kceren maar ook in deze richting was geen beweging in de pont te krijgen. Het duurde maar kort, of het zware water ging voor over de pont en ook van achter begon zij water te scheppen. Alles liep nu op het bootje toe, be halve Dirk Timmerman, postbode die begreep dat het bootje overladen zou worden. Hij bleef staan, toen hij voelde, dat het water hem begon te lichten. Hij gooide zijn tasch en cape af en zwom naar den kant, vanwaar de pont gekomen was. Elf menschen waren op dat oogenblik in het bootje. Door het vreeselijke zuigen van het naar binnen strooinende zeewater zonk hetbootje recht naar beneden. De eenige, die dit heeft kunnen navertellen, de heer Jan Visser, organist te Genemuiden, hoorde een schreeuwen van O, God! O, God en een andere stem riep O, Vader, va der Toen was het plotseling stil.Niets hoordehij meer dan het gieren van den storm. Klaas Hellenthal, die ook in het bootje was gegaan, sprong, toen het bootje zonk, er uit. Jan Visser spoelde van de pont af. Hij zag een balk drijven, die nog aan de pont vastzat en wist daarop te klimmen. Op dat oogenblik staken alleen de vier uiter ste punten van de pont nog boven water uit. Hij dacht Daar sta ik beter dan dat ik hierop de balk zit. Hij wist op de pont te komen, tot aan zijn hals in het water staande. Even later zag hij Thijs Velthuis op de balk zitten, den veerman en Klaas Hellenthal. Aan de voeten van Hellenthal hing zijn schoonzuster, de vrouw van den ge meenteopzichter. Men wist de balk over de pont te krijgen, waaraan Visser en Hellenthal zich vastklemden.Velthuis bleef op de balk zitten. Even voordat Hellenthal op de pont kwam moest zijn schoonzuster zich loslaten, zij kon niet meer. Houd nog even vol, riep haar zwager, maar haar krachten waren uitgeput. Op dit oogenblik moet de kabel over de ver schansing gegleden zijn. Tenminste in snelle vaart dreef de pont in de richting van Zwartsluis. Voor de pont uit dreef JanVelthuis, de zoon van den veerman. Telkens riep zijn vader aan de pont Jan, ben je er nog Dan klonk het ant woord in dat noodweer Ja, vader. Eindelijk kwamen de lichten van de schippers, die bij Zwartsluis lagen, in het zicht. De drie mannen schreeuwden uit alle macht, maar in die orkaan werd het niet gehoord. Ze dreven in den vlie genden storm, telkens klotste een felle regenbui op hen neer. Het water uit de pont liep wat weg. Visser, die een arm door de ring van de pont had, liet zich wat zakken zijn beenen waren verstijfd. Hellenthal lag op de pont. Weer schreeuwde Thijs Velthuis Jan, leef je nog? Er volgde geen antwoord. Toen liet Thijs zijn handen van de balk los, zijn bovenlijf viel achterover. Visser riep Thijs toe Hou nog even vol, za laten ons niet aan ons lot over, er komt zoo redding Maar geen antwoord volgde. De pont dreef een eindweegs voorbij Zwartsluis in het geheel is zij ongeveer 7 a 8 K.M. afgedreven Men raakte op het land bij de Velde vast. Het was half drie geworden. Van kwart na zes tot half drie hebben deze menschen met den dood geworsteld. Hellethal had twee stukjes chocolade in zijn zak, die hij deelde met Visser. Het zal ongeveer drie uur zijn geweest, toen Visser het licht van zoeklichten over het water en over de dijk zag. Er zijn zoeklichten en wij zijn het doel riep hij tegen Hellenthal, maar die kon niet meer praten, uitgeput door het staan in het water. Visser schreeuwde en de drie mannen die met de fiets zochten, waren bij hen. Even te voren had den ze het lijk gevonden van mevrouw Groote, dat tegen den dijk aangespoeld lag. Ze hoorden den hoorn van een sleepboot, die uit Zwartsluis vertrokken was om te zoeken en werden aan boord gebracht. Van een flesch cognac werd de hals afgeslagen en een scheut werd hun ingegeven. De twee geredden werden gebracht naar Zwartsluis in het huis van Buisman, waar ze van droge kleeren, voedsel,warm drinken, kortom van alles met de grootste liefde werden voorzien. Weldra verschenen de burgemeester en de dokter uit Zwartsluis,die Visser in goeden staat verklaar de, doch Hellenthal was geheel bewusteloos. Om 5 uur werdenVisser,Hellenthal en het lijk vanden Veerman Thijs Velthuis, dat gevonden was nog met de beenen geklemd om de balk en het hoofd zwaar gewond hangende in het water, per sleep boot naar Genemuiden gebracht. De vrouw van Visser viel, toen zij haar man gezond en wel zag bewusteloos neer. De toestand van Klaas Hellenthal is minder gunstig. De postbode Dirk Timmerman kwam doods bleek en uitgeput bij de Noorde aan en vertelde het vreeselijke ongeluk. Hij meende, dat hij de eenige geredde was. Dadelijk ging de Noordei' boer met zijn twee zoons kijken, maar niets was et' meer te zien. In den tijd, dat de postbode, die 20 meter zwom en naar de Noorde liep, was iedei spoor van het ongeluk verdwenen. Timmerman ging met de tram naar Zwartsluis en telefoneerde vandaar naar Genemuiden waf geschied was en de namen van hen, die zich op de pont bevonden, voor zoover hij zich die her innerde. Die namen werden opgeplakt en heel Genemui den liep uit om uit te zien of men ook famili" onder de slachtoffers had. De vier kinderen van opzichter Hellenthal waren plotseling wees ge worden, De vrouw van den veerman verloor man en oudsten zoon en blijft men drie kinderen achter. De burgemeester laat geen kinderen na. Het parket uit Zolle en de commissaris van de Koningin in Overijsel begaven zich gistermorgen naar Genemuiden. Uit Zwolle meldt men nader, dat de lijken van de vrouw van den burgemeester van Genemui den, van den rijksveldwachter uit Zwartsluis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2