DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI LLETQIM. De Diamantenschat, 45ste Jaargang. Woensdag 15 Maart 1922. IVo. 13285. Bultenlandsek Nieuws. Binnenland. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal 'berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. IN ZUID-AFRIKA. De toestand aan den Rand. De Engelsche bladen bevatten slechts weinig nieuws over den toestand in het Transvaalsche mijngebied. Uit de officieele communiqué's valt echter op te maken, dat er nog voortdurend hevig wordt gevochten. Reuter seint d.d. 13 dezer uit Johannesburg De regeeringstroepen hebben B e n o n i be zet, alsmede Roodepoort en Florida. Thans trekken zij op naar Maritzburg, waar de stakers sterke posities hebben bemach tigd. Naar men uit Pretoria meldt, is de „Trans vaal Post", het blad der nationalistische arbei ders geschorst. De bureaux van het blad zijn doorzochtde gevonden documenten werden in beslag genomen. Een Reutertelegram van gister uit Johannes burg meldt Ook van nacht was het verschrikkelijk te Johannesburg. Zelfs in het hartje van de stad werd geschoten. Ook te Fordsburg is hevig ge schoten. Het gister te Pretoria uitgegeven communiqué meldt dat volgens door inboorlingen aange brachte inlichtingen Zondag vele opstande lingen zijn gedood, terwijl van de leiders er twee zwaar gewond werden. De opstandelingen stelden 86 gevangen genomen politie-mannen in vrijheid. De regeeringstroepen hebben de East Rand Propriatory Mine bezet. Daar werden 158 revolu tionairen in hechtenis genomen maar de leiders ontkwamen. Aan het slot van het communiqué wordt nog meegedeeld, dat de omsingelingsbeweging door de regeeringstroepen thans voltooid is. De Oost- Rand, de West-Rand, en de gebieden Pretoria en Germiston zijn zoo goed als gezuiverd. Ge deelten van het centrale gebied moeten nog wor den bedwongen. Het recruteeren is niet alleen gestaakt ;doch ook zijn er aanzienlijke reserves beschikbaar. Nader meldt men nog De regeeringstroepen hebben verkenners ge zonden uit Johannesburg. Een duizendtal re bellen is gevangen genomen na de inneming van Benoni. De regeering heeft B r a k p a n ge nomen. Aan het commando, dat zich te F o r d s- burg heeft verschanst, is vergunning gegeven tot Dinsdag 11 uur, om de stellingen te ontrui men, die anders zullen worden gebombardeerd. De laatste berichten melden, dat na een bombardement de stellingen aldaar zijn ontruimd. DE ONTWAPENING. De voorstellen betreffende de vermindering van de bewapening te land, ingediend door lord Esher, den Engelschen vertegenwoordiger in de ontwapeningcommissie van den Volkenbond, hebben zeer veel belangstelling verwekt. Lord Esher's plan, zegt de „Daily News" is een poging om de principes, die te Washington den grond slag vormden voor een gedwongen vermindering der bewapening ter zee, toe te passen op de vermindering der bewapening te land. Het voorstel wil dan dat een gedeelte van de be wapening te land nl. de geregelde legers, die in vredestijd binnen de grenzen des lands op de been gehouden worden, volgens een bepaalde overeenkomst verminderd zullen wordeu. De Voorsteller is er van overtuigd, dat de uitvoering van dat plan niet op al te groote moeilijkheden stuiten zal. Hij wil bovendien geen voorstellen indienen tot beperking van de reserve- of weer- 17 „Waart u niet vreeselijk ontsteld en ver baasd vroeg de commissaris eenigszins ge streng. „Ontsteld Nu ja, wel een beetje, voorname lijk omdat het toeval mij juist op die plek bracht. Maar toch niet zoo heel erg. Er moet al heel wat gebeuren dat mij zal ontstellen. Als een mensch dood is, dan is hij dood, niet waar Seth moest toch te eeniger tijd sterven, en ik zou liever zóó, Zonder pijn of smart aan mijn einde komen, dan, bijvoorbeeld, te sterven aan de influenza." De lezer moet echter niet denken, dat, terwijl de vreemdeling deze beschouwingen over leven en dood en andere afgetrokken vraagstukken in zijn gesprek laschte, de commissaris eenvoudig Wet open mond zat toe te luisteren. Neen, hij waakte, terwijl de ander aan het redeneeren was, een diepe studie van den man die tegenover hem zat. De commissaris had veel van de wereld gezien. Hij had voortvluchtige Engelschen ha- gezet in Galifornië en Zuid-Afrika, en tot Queens land in Australië. Hij wist hoe zulke plaatsen den Wensch en zijn wetboek van eer veranderen. Hij zou niet hebben durven beweren dat Gundy Wet den moord instemde, omdat hij zoo weinig Verwondering toonde over den dood van Seth macht van een land of van de strijdkrachten noo- dig voor de bescherming der overzeesche be zittingen. Lord Esher neemt als eenheid voor de te handhaven staande legers in vredestijd 30.000 man. Aan Frankrijk wijst hij zes zulke eenheden toe, aan Italië vier, aan Polen eveneens en aan Engeland drie. De strijdkrachten van Duitsch- land, Oostenrijk en Bulgarije blijven dezelfde als in de vredesverdragen bepaald. Mocht lord Esher's voorstel worden aange nomen, zij het dan ook al in gewijzigden vorm, dan zou dit een groote financieele verlichting beteekenen voor Europa en tevens zal het voorkomen, dat het continent opnieuw een ge wapend kamp in vredestijd wordt. Het blad oppert verder het denkbeeld, dat het voorstel gepaard zal gaan met een algemeen Europeesch verdrag, waaraan ook Duitschland deel heeft en waarbij elke mogendheid, die het voorstel accep teert, zich verplicht een anderen staat onmiddel lijk hulp te verleenen, wanneer deze wordt aange vallen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Uit Rome meldt men, dat nu de antwoorden der betrokken landen inzake den datum van dé bijeenkomst te Genua ontvangen zijn, vast staat, dat deze 10 April zal beginnen. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. De correspondent té Washington van de „As sociated Press" verneemt uit de meest gezag hebbende bron, dat de Amerikaansche regeering niet voornemens is, de verdeeling van de Duitsche betalingen op rekening van de schadeloosstelling toe te laten, zonder zich haar aandeel daarin te verzekeren. Na den wapenstilstand bleven de Amerikaansche troepen in het Rijnland op den uitdrukkelijken wensch van de geallieer de regeeringen en de vergoeding van de daar voor benoodigde uitgaven' werd uitdrukkelijk toegezegd. De Amerikaansche regeering heeft zich uitermate inschikkelijk betoond en ge tracht, tegenover de geallieerde regeeringen zoo welwillend mogelijk op te treden. Het verzoek, dat de vorige week tot de geallieerde ministers van Buitenlandsche Zaken is gericht, is alleen gedaan op grond van de berichten uit Europa, waaruit Lleek, dat de geallieerden niet geneigd waren, de belangen der Vereenigde Staten in oogenschouw te nemen. De Amerikaansche regeering is echter voornemens, haar rechten op grond van de wapenstiltandsbepalingen te hand haven. BELGIE. De koning van België is ziek. Blijkens gisteravond ten paleize verstrekte inlichtingen wordt de ongesteldheid van dén Koning als niet ernstig beschouwd. Het vertrek naar Rome blijft bepaald op den 26sten dezer. OPPER-SILEZIE. Volgens de „Morgenpost" maken de Polen toebereidselen voor de overneming van het gezag, alsmede voorbereidingen voor de huis vesting van de noodige Poolsche staatsbeamb ten. Zaterdag j.l., verhinderden de Polen de ver zending van een deel der documenten van de Knappschaftverein naar Beuthen De interge- allieerde commissie kwam tusschenbeide en verbood de verzending. De archieven werden ver zegeld. PORTUGAL. De Portugeesche regeering heeft zeer scherpe maatregelen getroffen tegen de daden van ge weld, gepleegd van de zijde der stakers. Honderd Ghickering, maar het was toch een wonderlijke samenloop van omstandigheden. „Was dit gedeelte van de stad u bekend vroeg de commissaris, op schijnbaar onverschil ligen toon. „Waarachtig was het dat! Ik werd hier groot gebracht." „Ja, ik wist dat u geboortig waart uit Londen." „Juist- Een Londenaar mag van plaats vér anderen, maar hij verandert niet van karakter. Doch ik schaam mij daar niet óver. Ondanks al de verzoekingen om een buitenlander te worden ben ik Engelschman gebleven al weet ik op mijn woord van eer niet wat mijn land ooit voor mij gedaan heeft De commissaris had thans reeds bemerkt dat de vreemdeling, ondanks zijn schijnbare leuk heid eri gemaakte luchthartigheid, een man was die dieper voelde dan hij voorgaf te doen. Te vens gaf zijn geheele voorkomen te kennen dat hij een man was van geboorte. Maar was die onverschilligheid niet eei) masker dat hij opzette, om allen schijn van medeplichtigheid in de mis daad te br^veeren Hij moe.sl er op een of an dere manier in betrokken zijn. „Hebt u den man, die u tegen het lijf liep, vroeger opit gezien, mijnheer Gundy vroeg de commissaris. „Neen, in den geheelen loop van mijn langen aardschen pelgrimstocht, hebben mijne oogen dat gelaat nooit aanschouwd." der voornaamste leiders en agitatoren zijn, vol gens de „Daily Mail", gearresteerd in verband met het vinden van documenten, betrekking hebbend op het verwekken van een opstand. FIUME. In den loop van een bijeenkomst tusschen de ministers Facta en Schanzer en den nieuwbe- noemden gouverneur van Fiume Giurati zetten eerstgenoemde aan Giurati de redenen uiteen, waarom zij er op moesten aandringen, dat hij zijn benoeming tot hoofd der regeering van Fiume niet zou aannemen. Daarop verklaarde Giurati, dat hij deze benoeming niet zou aanvaarden. ALLERLEI. Aan de „Times" wordt uit Christiania gemeld „Morgenbladet" verneemt uit Trondjem, dat Russische wachtschepen den 3den Maart den treiler „.Saint Hubert" uit Huil op 10 mijl van de Russische kust gekaapt hebben. De treiler had een halve lading visch. Het schip werd naar Moermansk gebracht. De bemanning is huis waarts gezonden. Men vermoedt, dat nog een andere Engelsche treiler in beslag is genomen. De Engelsche bladen bevatten slechts weinig bijzonderheden over de arrestatie van den In- dischen leider Gandhi. De gevangenneming had 's avonds half tien plaats, nadat eerst een be kend industrieel uit Bombay en leidend natio nalist, in hechtenis was genomen. Vanderlip, die genoemd wordt als de offi cieuze vei'tegenwoordiger van Amerika op de conferentie van Genua, wordt Zaterdag te Londen verwacht. Harold Buxton, het lid van de raadgevende commissie van Dr. Nansen, en secretaris van het Lord Mayors Fund voor de Armeensche vluch telingen, is teruggekeerd van zijn studiereis naar den Kaukasus. Hij heeft verklaard, dat de hon gersnood in sommige streken van Trans-Kaukasië heviger woedt dan in het Wolga-bekken. In Armenië leeft ongeveer een derde van de geheele bevolking, t. w. 500,000 menschen, uitsluitend van steun. Een vergadering te Belgrado waarop 10,000 menschen aanwezig waren, heeft een motie aangenomen welke motie aan den eersten minister is opgezonden waarbij het terugtrek ken van de fascistische benden uit Fiume wordt geëischt. Als dit niet gebeurt zullen de Zuid- Slavische nationalisten hun toevlucht nemen tot dezelfde handelwijze als de fascisten. Aan Eckardt, den vroegeren Duitschen gezant, is de opdracht gegeven, met de geallieer de commissie te Oppeln te onderhandelen over de voorwaarden nopens de overgave van het aan Duitschland blijvende deel van Opper-Silezië. Het marine-monument te Den Helder. Naar wij vernemen schiet het met het Ma rine-monument te Den Helder goed op. Fun deering en opstelling van gedenkteeken zijn reeds aanbesteed en gegund. Men zal het monu ment omgeven met een eenvoudig hek en een perk van schelpen of kiezel. De beeldhouwer de heer van Loon vordert mede goed met zijn werk- zaamheiden. Zoodat vermoedelijk de onthulling in Mei bepaald, op het voorgenome tijdstip zal kunnen plaats hebben. Mevr. de Jong-de Ruyter uit Amsterdam heeft nog in het hoofdcomité zitting genomen. (Vad.) Justitie, politie en pers. De Algem. vergadering van den Nederland- „U weet dus niet wie hij was „Mijnheer de commissaris, hoe is het mogelijk dat u, een verstandig mensch, kunt denken dat ik als ik nooit iets van den man gezien of gehoord had, zou kunnen weten wie hij is „Zoudt u hem herkennen als u hem terug zaagt „Hem erkennen Zonder twijfel. Als ik een gezicht ééns gezien heb, vergeet ik het nooit. Haal dien man, mijnheer en ik zou hem herken nen, zelfs al wist zijne eigen moeder niet wie hij was." „Dan moeten wij beproeven u met hem in aanraking te brengen," zeide de commissaris! pei nzend. „Ja maar eerst moet u hem pakken. Bij Jupiter, hoe stom was het van mij, dat ik hem niet vastgehouden heb, toen ik hem onder mijn bereik had!". V „Ja, dat was jammer," merkte de commissaris droogjes op. „Maai- wie vermoejt dadelijk dat elke kerel die tegen je aanvalt, een moordenaar is U ziet nrij zoo ongeloovig aan, mijnheer de commissa ris. Maar dit is onredelijk, het eenige onredelij ke wat ik in dit verhoor van u gezien heb." „Dat kan wel zijn maar u zult de geheele ge schiedenis nog eens aan den rechter van instruc tie en aan den lijkschouwer moeten vertellen." „Van harte, gaarne. Ik houd er wel van won- derlinge geschiedenissen zooals deze, te vertel- schen Journalistenkring, die a.s. Zondag te 's-Gravenhage gehouden wordt ter verdere be handeling van het onderwerp „Justitie, Politie en Pers,", zal wederom worden bijgewoond door Mr. P. R. Blok, als vertegenwoordiger van den Minister van Justitie. Mr. Troelstra. Na een ongesteldheid van eenige weken heeft de heer Troelstra de vergadering van de Twee de Kamer gister weder bijgewoond. De Ilaarlemscke Hanze. Het programma voor de viering van het der de Lustrum der Haarlemsche Hanze en de Al taarwijding te Haarlem op Dinsdag 20 en Woens dag 21 Juni luidt als volgt Dinsdag 20 Juni, 's avonds 8 uur Reünie van reeds te Haarlem aangekomen deelnemers, op de bovenzaal van café „de Kroon". Woensdag 21 Juni, half 9 'smorgens Plech tige Consecratie van het Hanze-Altaar in de Kathedraal, door Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem. 'sMiddags half één Herdenkings- en feest- vergadering in de groote zaal van het gebouw „de Vereeniging". Ontvangst van Z.D.H. Mgr. A. J. Gallier. Openingswoord door den heer J. Th. Peters, voorzitter der Regelingscommissie, en verwel koming van de deputaties der zustervereeni- gingen. Toespraak van den Bondsvoorzitter. Muziek van het Haarlemsche Stedelijk Orkest. Hierna feestrede. Toespraak van Z.D.H. den Bisschop. 'sMiddags 4 uur Gezamenlijke overbrenging van Bonds- en Afdeelingsvaandels naar de Ka thedraal, waar het Hanze-altaar luisterrijk met bloemen en waslicht zal zijn versierd. Korte toespraak, waarna hernieuwing der op dracht van de Hanzeleden, hun organisatie-, ge- zins- en zakenbelangen aan het LI. Hart. 's Avonds half 8 Groote feestvergadering met medewerking van het Haarlemsch Stedelijk Orkest, een groot Mannenkoor en een of meer bekende solisten. Uit het landbouwbedrijf. Door een commissie uit leden der Landbouw- commissie van den Hoogen Raad van Arbeid zal in ongeveer 20 verschillende streken van ons land een onderzoek worden ingesteld naar den arbeidsduur, nachtrust en Zondags- arbeid der land- en tuinarbeiders. Voor het hooren van deskundige personen, zal de com missie zitting nemen te Leeuwarden, Meppel, Zwolle, Nijkerk, Tiel, Utrecht, Uithoorn, Hoorn, Bodegraven, Gouda, Oud-Beijerland, Goes, Ber- gen-op-Zoom, en zoo nöodig, op enkele andere plaatsen. Herdenkingsavond. OpTinitiatief der R.K. Studentenvereeniging Sanctus Thomas Aquinas werd een bespreking gehouden tusschen het bestuur dezer vereeni ging en afgevaardigden van den R.K. Kunst kring „de Violier" en de vereeniging „Geloof en Wetenschap." Er werd besloten binnenkort te A'dam een herdenkingsavond te houden tot huldiging van de nagedachtenis van wijlen prof. J. V. de Groot O.P. Vlootoefeningen. De zomer-oefeningen met de vloot zullen naar de „Avondpost" meldt, dit jaar met het in dienst zijnde en komende materieel, vlieg tuigen en onderzeebooten, zoowel in het Noor- der- als Zuiderfrontier worden gehouden in len, vooral aan lieden die niet gelooven in wat men „toevallig bijkomende omstandigheden" noemt. U zult mij zien verschijnen waar u mij hebben wilt. Maar ga nu een uurtje mede naar het hotel Berkeley, dan kunt u zich overtuigen dat ik daar kamers heb. Ik kan u daar dan tevens een sigaartje en een glaasje grog aanbieden." „Neen, dank u," zeide de commissaris, „ik moet op mijn bureau blijven. Ik kan u op uw woord gelooven, niet waar „Zeker, Ik geef u mijn woord van eer dat ik verschijnen zal op het uur en de plaats waar u mij morgen spreken wilt, tenzij ik dezen nacht ook niet door een van uwe handige Londensche sluipmoordenaars van kant word gemaakt. En nu heb ik de eer u goeden nacht te wen- schen. De heer Gundy stond op, nam zijn hoed af, stak een sigaar op en vertrok. VII. Fidelia Locke. Toen het rijtuig, waarin Lady Scardale en juffrouw Locke, gezeten waren, van de Toeristen club verder reed, nadat zij kapitein De Raaf daar hadden platen afstappen, legde de oudste der beide dames haar hoofd met een zucht tegen het kussen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1