A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 stadgenoot P. Fr. Th. v. d. Burg O.P., achten wij het tevens zeer nuttig, in verband met dit pas verschenen werkje nog enkele opwekkende woor den eraan toe te voegen. De Eerw. schrijver heeft, zooals hij in zijn voorwoord zegt, met deze uitgave de bedoeling' gehad, de veler vooroordeelen tegen de Katholie ke leer der Sacramenten weg te nemen, veler verkeerde meeningen hierover op te helderen, en veler antipathie hiertegen in sympathie te doen veranderen. Het moge, gaat hij dan nog yoort, den zoekers (wier aantal thans zoo groot 's) een verlangen opwekken naar de „zuil der waarheid", die God in Zijn goedheid in deze wereld heeft geplaatstde R. K. Kerken bren- ge het hen tot dat volle licht, ontstoken door God's Eeniggeboren Zoon. Het zij voor onze Roomsche geloofsgenooten, vooral de jeugd, een versterking van Roomsch- denken, voelen en leven. Een honderdtal vragen of moeilijkheden zou nien het ook kunnen noemen, worden dan achter eenvolgens over onze zeven Sacramenten gesteld, waarop dan na iedere vraag het antwoord on middellijk wordt gegeven. Deze antwoorden zijn kort en voor iedereen zeer bevattelijk, zoodat wij dan ook er niet aan twijfelen, dat de moeite van den schrijver rijkelijk zal worden beloond. Ten zeerste kunnen wij dit nuttige, leerrijke boekje Protestant en Katholiek aanbevelen. Juist ook in verband met de gehouden confe rence's voor andersdenkenden, achten wij deze uitgave van zeer veel geestelijke waarde. Van een wagen van den expe diteur E. is gister tijdens een route een kaas ge stolen. Gisteravond ca. 7 uur derail- leerde in de bocht van lijn 8 bij de Koemarkt een motorwagen van lijn 8, vermoedelijk doordat een steen op de rails lag. De dienst had hierdoor 8 minuten vertraging. Of de steen met of zonder opzet daar neergelegd is, kon niet worden uitge maakt. UIT DELFT. Maandagavond hield de R.K. Kiesvereeni- ging „Recht en Plicht" te Delft een vergade ring. De ranglijst werd overeenkomstig het Politiek advies als volgt samengesteld 1. C. J- Kuiper 2. J. Borghols, 3. mr. dr. J. van Eest4. mevr. S. L. G. Bronsveld-Vitringa dr. A. C. A. Hoffman 6. ir.. L. J. M. Feber 7. mevr. W. Brouns-van Besouw 8. prof. mr. J. A. Veraart. Gistermorgen heeft een ernstige uitslaande brand gewoed in de kapokfabriek van de firma Van Bergen aan de Parallelweg alhier. De aan gerichte brand- en waterschade is aanzienlijk, baar een groote voorraad kapok verloren ging. He brandweer was spoedig den brand meester en kon het gebouw voor grooteré schade behou den. Gemengd Nieuws. De ramp te Genemuiden. De Ko- n'ngin heeft door middel van den Commissaris der Koningin in Overijsel hare oprechte deelne ming doen betuigen met de ramp die deze ge meente getroffen heeft. Te Genemuiden zijn gistermiddag onder groote belangstelling 4 slachtoffers v. de ramp teGene- muiden,op de algemeene begraafplaats begraven. De baren van den heer en mevrouw Hellenthal Werden o.m. gevolgd door het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist en de burgemeesters van Hasselt en Zwartsluis. Aan de groeve schil derde de heer Duymaer van Twist, den schok )mn ontroering door de Kamerleden, toen zij in het gebouw der Kamer de eerste berichten ver kamen over het drama, op het Zwarte Water. Aan de groeve van den veerman Velthuis, 'ebben het woord gevoerd Ds. H. van Eist en de heer Duymaer van Twist. Ongelukken. Maandagavond toonde in de wachtkamer van de agenten in het politie- meau in de Zwijsenstraat te Tilburg een agent *'jn makkers de werking van een browning. Hij meende ten onrechte, dat het wapen ongeladen Was. Dit ging af, en het schot trof een politie agent in het onderlijf. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is rQdelijk goed. Te Dordrecht geraakte Maandagmiddag het 4Va jarig jongentje W.C. de J. spelenderwijs h de Voorstraathaven en verdronk. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op de ^Ussaukade te Amsterdam, bij den Overtoom eeh ongeveer 20-jarig meisje door een groote' met drie paarden bespannen verhuiswagen over een. Een van de voorwielen is over het hoofd &°gaan. Het meisje was dadelijk dood. w, Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragen, enige jongens waren op de trambaan aan het °eien, toen een auto de bocht omkwam en een er jongens aanreed. Deze werd op den grond geworpen, maar is er zonder letsel van beteekenis gekomen. De auto stopte en daaromheen vorm- e Zich een opstootje. Toen naderde de verhuis- m?en de te hoop geloopen menschen stoven elkaar en het meisje raakte onder den voet, kon niet tijdig meer uit den weg komen. Per ziekenauto is de verongelukte naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De burgerwacht te Hengelo. De politie heeft bij onderscheiden ingezetenen van Hengelo, leden der burgerwacht en o.a. bij een bestuurslid, de geweren in beslag geno men. (Tel.) Ontvoerd. Maandagavond 6.15 uur heb ben twee kerels twee meisjes der Kwatta-fabriek in een auto gelokt en ontvoerd. Ze hebben haar aan handen en voeten vast aan elkander gevon den. Omstreeks 7 uur hebben zij aan den weg naar de heide de meisjes uit den auto geworpen, waar 'n voorbijgaande vrouw hen hoorde kermen en ontdekte.Ze had geen més om de kinderen te bevrijden, wat toen een voorbijganger heeft gedaan. Geheel van streek zijn zij naar een café gebracht. De marechaussee heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch nog niets ontdekt. Uit Breda meldt men ons nader De politie-autoritèiten déelen mede, dat bij het verhoor der beide ontvoerde meisjes, geble ken is,dat de meisjes zelf alles hadden verzonnen en zich zelf de touwen hadden omgewonden. Noodeloos hebben zij de politie heel wat werk verschaft. Zonderling geval. Maandagmiddag omstreeks kwart voor vieren heeft op den Trek- weg in Den Haag een zonderlinge schietpartij plaats gehad. Voor het café van den heer v.d. Lelij, op den hoek van de Leéuwenhoekstraat, hielden twee motorfietsen stil, waarschijnlijk en Indian en een Harley, de een bespannen met een zijwagen, waar in een dame van omstreeks 25 jaar was gezeten. Op de motorfietsen zaten drie heeren, van wie een op een duozitting. Een der motoren was nog niet heelemaal tot stilstand gebracht, of de dame sprong uit het zijspanwagentje en begon het rijwiel te vernielen, door er tegen te trappen, de lantaarn stuk te slaan, een spiegeltje eraf te rukken, enz. Toen trok zij uit haar mof een revolver en loste twee schoten op een der heeren. Beide schoten misten. Een ^der andere motorrijders greep den arm van de dame, waardoor ook een derde sChot niet raak was. Intusschen had een der omwonenden de po litie telefonisch gewaarschuwd, zoodat spoedig twee agenten kwamen aangesneld. Het zonderlingste in deze geschiedenis is, dat, toen de motorrijders en de dame deze politie manhen bemerkten zij vlug de hulzen van de kogels bij elkaar raapten, op hun rijwielën sprongen, de dame in het zijspanwagentje, en met snelle vaart verdwenen in de richting Laak haven. Men zag toen, dat de dame probeerde een der heeren, niet dengeen op wien zij gescho ten had, van de duozitting af te gooien,wat haar niet gelukte. De commissaris van politie in de 2dé afdeeling in Den Haag verzoekt-ieder, die inlichtingen kan geveri omtrent deze schietpartij of omtrent de motorrijders, zich té vervoegen bij de afd. recher che van het politiebureau Rijswijkschestraat. Uit New York wordt gemeld, dat Maandag avond een wervelstorm heeft gewoed in het Mc. Alester-distridt in den staat Oklahoma (Ver. Staten). Vele huizen werden vernield. Er zijn tientallen dooden en gekwetsten. Massa-vergiftigingj Naar uit Osna- brück wordt gemeld heeft zich aldaar een vleescb vergiftiging voorgedaan, waardoor reeds 140 personen ziek zijn geworden. Een 16-jarige jongen en een 3-jarig meisje zijn reeds over leden. Men vermoedt, dat men hier met para- typhus te doen heeft. Overstroomingen. Naar gemeld word stijgt de Donau snel, vooral in de Dobroesdja, waar reeds verscheidene dorpen onder water zouden staan. De schade bedraagt verscheidene millioenen. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Kinderen verbrand. Uit Boedapest meldt men ons, dat aldaar 3 kinderen van 3 tot 6 jaar, door het spelen met lucifers zijn verbrand. Toen de moeder thuis kwam en de verkoolde lijkjes vond, werd zij krankzinnig en moest naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht. Telegrammen. BEIEREN. BERLIJN, 15 Mrt. (draadloos). De vroegere Beierscheminister-president Podewils is op 62- jarigen leeftijd overleden. Hij was jarenlang gezant van Beieren, in Rome en Weenen en nam als vertegenwcfbrdiger van Beieren deel aan de vredesonderhandelingen. MilNCHEN, 15Mrt.(draadl.)DedirectiesderBeier- sche Metaalindustrie hebben in een bespreking den stakenden arbeiders medegedeeld, dat het werk direct moest worden hervat, anders zou ontslag onmiddellijk volgen. MIJNWERKERSSTAKING. NEW-YORK, 15 Maart (draadloos). Het lijkt i onwaarschijnlijk, dat de mijnwerkersstaking, die op 1 April zal uitbreken, kan worden voor komen. De werkgevers blijven weigeren een con ferentie met de arbeiders te houden. GRIEKENLAND. ATHENE,15Maart (draadloos).Verwacht. wordt dat Goenaris een coalitie-kabinet zal vormen. Stratos is er niet in geslaagd een kabinet te vormen, zooals aanvankelijk gemeld was. Naar wordt gemeld, is tot Aartsbisschop van Milaan, als opvolger van Z. H. Paus Pius XI, benoemd Mgr. Eugenie Tosi, bisschop van An- dria B echtzaken. Uit Den Haag meldt men ons, dat het Haagsch Gerechtshof heden het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank, waarbij P. v. W. alhier tot 10 jaar gevangenisstraf (wegens moord op zijn vrouw) werd veroordeeld, heeft bevestigd. dat de leden der R. h. plaatse!vereeniging van sigarenfabrikanten besloten hebben, om na 16 April a.s. een loonsvermindering van 15 toe te passen en geen terugwerkende kracht 'te aan vaarden. De leden dier vereeniging, ruim 30 fabrikanten sterk, stellen zich op het standpunt, nu de werkliedenorganisatie's weigeren om met hunne vereenigingen te onderhandelen, de res trictie derterugwerkende kracht niet te aanvaar den. Naar verluidt, wenschen de werklieden-orga nisatie s niet met liet bestuur te onderhandelen daar de onderhandelingen met den Nederl. bond' van sigarenfabrikanten en de Nederl. R. K. Landel. vereeniging thans te ver zijn gevorderd. Deze meening wordt niet gedeeld door de leden der plaatsel. vereenigingen in verband met de nummerieke sterkte der fabrikanten als mede het aantal der werklieden bij hun leden werk zaam. Zij eischen het recht op, om over een te ont werpen loonregeling medezeggenschap te heb ben en kunnen zich dan ook niet vereenigen met het aanvaarden van een loonregeling, welke zonder hun goedkeuring door anderen is vastge steld. Zij vreezen, dat, indien de hoofdbesturen der werkliedenorganisatie's hun houding niet wijzigen, een staking het gevolg zal zijn, waarbij alleen al in Eindhoven minstens 1000 menschen betrokken zullen worden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Maart. 15 Maart. Londen 11.48 11.52s/s Berlijn - 0.98 - 0.98 Parijs- 23.35 - 23.80 België- 21.621/, -21.971/., Zwitserland - 51.80 -51.65 Weenen- 0.051/2 - 0.03y2 Kopenhagen- 55.75 - 56.30 Stockholm- 68.72y2 - 68.85 Kristiania- 45.85 - 46.75 Amerika- 2.681/2 -2.66y2 ''ever' In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Burgerlijke Stand, Geboren: Mrt. 13 Ina d.v. G. A. de Brauw en J. C. Rahder, Tielman Oemstraat. Overleden: Mrt. 12. Barbara Vlug, oud 82 j. en 6 mnd„ weduwe van J. M. Stolk, Hoog straat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 15 Maart. v.m. 3.23, n.m. 3.35. 16 Maart. v.m. 4.04, n.m. 4.21. 17 Maart v.m. 4.55, n.m. 5.11. 18 Maart. v.m. 5.41, n.m. 6.04. 19 Maart v.m. 6.29, n.m. 6.52. 20 Maart v.m. 7.16 n.m. 7.50. SCHIEDAM, 14 Maart. De Nederl. zeesleep boot „Witte Zee" is hedenmorgen met de drij vende kraan „Titan II", op sleeptouw behouden van Schiedam te Wadsend on Tyne aangekomen. Het alhier thuisbehoorende schoenerschip „Johanna", arriveerde 12 Maart van Gothen burg te Londen. LONDEN, 13 Maart. Aangekomen motor- zeetjalk „Engelina", kapt. J. Brouwer, met flesschen van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. SplrltuB. SCHIEDAM, 15 Maart. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 32.50. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Maart Men noteert voor Moutwijn 46 112. Stemming kalm.. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, "'poelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel. ROTTERDAM, 14 Maart. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd 260 paarden, 1 veulens 1 ezel, 1556 magere runderen, 748 vette runde ren, 297 vette en graskalvcren, 2112 nuchtere kalveren, 93 schapen en lammeren, 163 varkens, 371 biggen, 2 bokken of geiten. De prijzen waren: vette koeien le kwal. 110100 ct„ ossen le kwal. 128135 ct., 2e kwal. 132137V2 cL, 2e kwal. 125120 ct„ 3e kwal. 120115 ct., 3e kwal. 10595 ct., stieren le kwal. 115120, 2e kwal. 110100 ct. 3e kwal. 9080 ct„ kalveren le kwal.185200 ct., 2e kwal. 175155 ct., 3e kwal. 125105 ct. Alles per kilo. Mager vee melkkoeien 225450, kalfkoei- en 250—475, stieren 150400, pinken/ MO WS, vaarzen ƒ150225, werkpaarden 200 275, slachtpaarden 125200, hitten 150300, nuchtere kalveren 815, fokkalveren 18 35, biggen f 1425, overloopers f 1840. Boter. Aangevoerd 47 stukken. Er was geen noteering. Eieren. Rotterdamsche ComsumptieVei- ling, Wenaplein 10. Aanvoer 350.000 stuks. Kip eieren 6—8 klein 56 eendeneieren 8.75-— 10 ganzeneieren 1820. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flessehen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij r r a m b o t s i n g. Te Oudenhoorn heeft Maandag een trambotsing plaats gehad. Eén tram uit Rotterdam, die half-acht Oudengoorn passeerde, liep op een stilstaande goederentram. Vier goederenwagens werden uit de rails ge worpen, en de locomotief werd aan voor- en achterzijde beschadigd. Een 1ste klas-rijtuig werd geheel vernield en de postwagen kwam op het balcon van een der rijtuigen terecht. Een passagier, die op dit balcon stond, sprong er intijds af. De twee postbeambten sprongen door het raam en kwamen met den schrik vrij. De schade is vrij groot. Uit het veenbedrijf. Naar aanleiding van 't door den Vervencrsbond Stadskanaal en Omstreken aan den minister van Arbeid, gezonden adres, is volgens de „Tel." door gë- noemden minister medegedeeld, dat z.i. voor wijziging van de werktijden in het vervénërs- bedrijf geen geldónde redenen bestaan en dat binnen de werking van het overgangsbesluit het veenbedrijf nog voldoende bewegingsvrijheid heeft behouden. Genoemd bèsluit laat toe voor het seizoen 1 April tot 1 Aug. 1922 eene 55-urige werkweek te rekenen naar 10 uren daags, Zater dags 5 uren. De verveners willen nu vastgesteld zien, dat de arbeid des morgens 5 uur in plaats van 6 uur kan aanvangen, welk verzoek ook door enkele plaatselijke werkrtemers-vereenigingen wordt gesteund. Gearresteerd. De 22-jarige J., die in het arrestantenlokaal te Groesbéek was opgeslo ten, wist daaruit te ontsnappen en vluchtte naar Nijmegen. Toen de politie hem in de gaten kreeg, verzette hij zich zoodanig, dat van de vuurwape nen moest worden gebruik gemaakt, waarna J. kon worden overmand. Oplichster. Wegens oplichting, een do zijn keeren gepleegd, werd ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld, een jonge dame, die geld ophaalde bij ingezetenen van Kerkrade, voorwendende, dat het geld bestemd was voor een noodlijdend gezin, en de geestelijkheid de collecte aanbeval. De zomert ij d in Frankrijk. De Fransche Senaat heeft het in de Kamer aangeno men wetsontwerp bekrachtigd, waarbij de zomer tijd met ingang van 1923 wordt afgeschaft. Hevige storme n.Een geweldige sneeuw storm heeft Zondag en Maandag boven Noorde lijk Spanje gewoed. Zware regenbuien hebben in het Zuiden van het land overstroomingen ver oorzaakt, Er heerscht een strenge koude. Naar de openbare terechtzitting van de recht bank te Middelburg is verwezen de zaak tegen vrouw B. uit Middelburg, die in November werd gearresteerd wegens ernstige verwaarloozing en mishandeling van haar 13-jarig dochtertje, welke zaak, toen te Middelburg zeer groot opzien baarde en afschuw verwekte. Kunst en Letteren. Derde Abonneincnts-coneert van Impresaria Felix Augustin. Het derde abonnementsconcert van Impresario Felix Augustin, Vrijdag a.s. in het Gebouw van jden Nederl. R.K. Volksbond te Schiedam zal een pianoavond zijn, te geven door den gevierden Engelachen pianist Evlyn Howard-Jones, sedert jaten ook in Nederland zeer bemind. Herman Rutters scheef in het „Algemeen Handelsblad" van 15 December 1921 over hem „Zoo fijn-ge voelig, zoo kristalrein, zoo eenvoudig-hartelijk, zoo innig muzikaal als Howard-Jones het ver tolkte zóó leert men het publiek Bach veree ren en liefhebben. En wat de pianist verder gaf, manifesteerde overtuigend de absolute beheersching eener hoogontwikkelde techniek en veelzijdigheid van kunstenaarschap men ge noot van een zuiver-aangevoelde vertolking der Sonate op 109 van Beethoven, van een deli cate voordracht van vijf Debussy's. Men voelde de diepste bewondering voor de wijze, waarop hij de technisch bijna onmogelijk zware Sonate van Ireland voordroeg. Men werd geboeid door zijn brillant spel in de drie Chopin-études." En de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 16 December 1921 „Howard-Jones mocht zich in een buitengewoon artistiek succes verheugen. De schitterende hoedanigheden waarvan hij in het vorig seizoen blijk gaf, kwamen in een nog feller licht te staan. Alles bij elkaar een der mooist en meest genotrijke solisten-concerten, die wij tot dusver hebben bijgewoond. Het programma bevat werken van Bach, Chopin, Debussy, Ravel, Goossens en Bax. Laatste Berichten. De Tabakswet. Uit Utrecht meldt men ons, dat in een verga dering van het Hoofdbestuur van den Nat. Hanzebond van sigarenwinkeliers met algem. stemmen werd besloten, onderstaand telegram aan den Min. van Financiën te zenden Het hoofdbestuur enz. verzoekt mede in op dracht zijner afdeelingen Uw Excellentie drin gend, om overwegingen van algemeen belang de invoering der Tabakswet 2 jaar uit te stellen. Dreigende staking. Uit Eindhoven meldt men ons Wij vernemen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3