DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat f 45ste Jaargang. Zaterdag 18 Maart 1922. No. 13288. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal Jberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens vetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien de aanvragen van le. G. v.d. HEIJDEN, houdende verzoek om Vergunning voor het verbouwen en aaneentrekke van de twee afzonderlijke winkelwoonhuizen Boterstraat 11 en 15 tot één winkel met boven woning 2e. P. KORSTEN EN ZONEN, houdende Verzoek om vergunning voor het bouwen van een pakhuispand met bovenwoning aan de Tielman Oemstraat (Westzijde) 3e. A. W. BLOKLAND EN ZOON, houdende verzoek om vergunning tot het uitvoeren van den bouw van het woonhuis Louise de Collignystraat 2, in afwijking van de teekening behoorende bij het verzoek waarop dd. 25 April 1921 vergunning werd verleend Overwegende, dat het onderzoek met betrek king tot deze aanvragen nog' niet geëindigd is Besluiten op grond van artikel 115 der Bouwverorde ning der GemeenteSchiedam 1918 de beschik king op deze aanvragen te verdagen voor den tijd van een maand. Schiedam, 16 Maart 1922. Buitenlandssk Nieuws, DE OUST ZE EST AT EN De Petit Parisien" verneemt uit Warschau dat de conferentie der Oostzeestaten haar werk volbracht heeft en tot overeenstemming is ge komen over de volgende hoofdzaken le. Geschillen tusschen de landen, die deel nemen aan deze conferenties, zullen door arbi trage opgelost worden 2e. De huidige grenzen blijven gehandhaafd overeenkomstig de bestaande verdragen 3e. Elke deelnemende mogendheid verbindt zich geen verdrag te sluiten met een ander land, dat tegen een der deelnemers is gericht 4e. De vraagstukken aangaande de douane, den koophandel, de posterijen en de spoorwegen zullen zoo spoedig mogelijk na de conferentie te Genua geregeld worden, welker besluiten den grondslag zullen vormen van het verdrag, dat de deelnemende mogendheden zullen sluiten 5e. Men zal te Genua een gemeenschappelijke gedragslijn volgen, elke bespreking of herziening der bestaande verdragen met Rusland van de hand wijzen en samenwerken bij het onderzoek inzake het economisch herstel van dat land. DUITSCHLAND. De Duitsche rijksregeering heeft op de nota der intergeallieerde militaire controlecommissie Van 27 Februari, waarin een reorganisatie van de nOrdnungspolizei" wordt verlangd, in een uit voerige nota geantwoord. Zij zet op grondige wij ze uiteen, dat de Duitsche landen alle verplich tingen, die de Entente hun in zake de genoemde Politie oplegde, stipt zijn nagekomen. Op de bezwaren der controle-commissie wordt in bij zonderheden ingegaan. De regeering ontkent, dat een verdere uitbreiding van het rijksbeheer over de politie, 't welk reeds in 1913 bestond, een ongeoorloofde centralisatie beteekent, daar het karakter van de plaatselijke politie verzekerd blijft. Een zekere samenvatting van een deel der uitvoerende beambten tot verbonden, is ten gc- 20 .Twaalf 1" mompelde Gerard. „Goede hemel 'Wat ben ik laatIk moet dadelijk opstaan en Uan het werk gaan." Maar hij stond toch niet onmiddellijk op, want zijn ontwaakte geest hield Zich met het feest van den vorigen nacht bezig. •Allerlei herinneringen dwarrelden in zijn brein dooreen; lieve gezichtjes en lieve toilet jes dansten hem voor de oogen; en aan al die lieve gezichtjes on lieve toiletjes beproefde hij twee andere herin neringen vast te knoopen, die vaag vormloos Voor hem opdoemden en die hij tot klaarheid poogde te brengen. Eindelijk nam de eerste berinnering de gestalte aan van een vrouwen kopje, dat hem uit het portier van een rijtuig ^genblonk, een kopje, met groote droevige oogen, welke sprekend op die van Fidelia Locke Seleken. Maar weldra schakelde de chaos van al die Verspreide herinneringen zich aaneen en nam de Sestalte aan van een zwaren man in gele kleede- oeo, en het beeld van den vreemdeling, die zich oen vorigen avond in de club aan zijn tafeltje bad gezet, rees weder voor hem op. Het geheele Voorval kwam hem weder voor den geest, maar volge van den moeilijken toestand van Duitsch- land noodzakelijk. In de nota wordt op Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika gewezen, waar ondanks de sterke militaire bescherming en den rustigen toe stand van de binnenlandsche politiek, groote politie-troepen niet kunnen worden gemist.Rijks weerbaarheid en veiligheidspolitie zouden bij het uitbreken van opstanden in verschillende deelen van het rijk, zelfs bij de tegenwoordige organisa tie, niet voldoende zijn, om de orde te herstellen. Ten slotte doet de rijksregccring voorstellen tot een schikking, waarbij met verschillende ei- schen der commissie rekening wordt gehouden. ITALIË. Volgens het blad „II Mondo" lijdt koningin Helena sedert enkele dagen aan een aanval van griep. Haar toestand baart intusschen geen zorg. ALBANIË. Bairam Tzoera, de leider van den opstand in Albanië, heeft zijn pogingen om zich van Firana meester te maken geheel zien mislukken. Thans heeft hij een actie in de neutrale zone en tegen dej|jZuid-Slavische grens ondernomen. De Ser vische autoriteiten hebben de noodige maatrege len van afweer genomen. ALLERLEI. De „Echo de Paris" meent te weten, dat Jules Cambon zijn ontslag als voorzitter van den Raad van Ambassadeurs bij Poincaré heeft ingediend. Cambon beroept zich op zijn recht om af te tre den en kondigt aan, dat hij in de naaste toekomst tot vice-president van een groote bank zal wor den benoemd. Als zijn opvolger wordt Paleo- logue benoemd. Volgens de Temps" zal de Japansche re geering ter uitvoering van het op 4 Februari te Washington onderteekende Sjantoengverdrag, op 1 April beginnen met het terugtrekken van het garnizoen uit Sjantoeng. De „Labour Gazette" meldt dat de levens standaard in Engeland op 1 Maart ongeveer 86 pet. boven dien van Juli 1914 was (tegen 88 pet. op 15 Februari). Het cijfer is nu lager dan het sedert December 1917 is geweest. Blijkens een bericht uit Athene hebben Grieksche recherchevaartuigen opnieuw een Fransch stoomschip aangehouden, dat voor de Zwarte Zee bestemd was. Volgens een ministerieel besluit zullen op 1 April 20.000 arbeiders bij de Duitsche spoor wegen worden ontslagen. Als aanstaand Duitsche gezant te Washing ton wordt weer Wiedfeldt, de directeur van de fabrieken van Krupp te Essen, genoemd. B i li li I a n d, De Rijksmiddelen. Het beeld van den iniddelenstaat is ook over Februari niet gunstig. De opbrengst bedroeg ruim 30.138.000, overtrof die van Februari 1921 met ruim 1.774.500, doch bleef bijna 5.662.000 beneden de raming. Ook wanneer menj|in aanmerking neemt, dat de wijziging van de met ingang van 18 Juni 1921 in werking getreden successiewet, welker opbrengst op 20 millioen is geraamd, eerst 9 maanden na dien datum ten volle haren invloed zal kunnen doen gelden, daar de termijn van aangifte 8 maanden en de belastingtermijn 1 maand is, rechtvaar digt de opbrengst van Februari 1922 sombere verwachtingen ten aanzien van de Rijksfinan ciën. Behalve de inkomstenbelasting, de gedistil- leerdaccijns, de bieraccijns, de Staatsloterij, de loodsgelden en het recht op de mijnen, bléven het scheen hem zoo vreemd, zoo ongerijmd toei dat hij tot het besluit kwam, dat de geheele ge schiedenis een droom moest geweest zijn. Doch terwijl hij dit bepeinsde, wendde hij de oogen naar zijn toilettafel en daar zag hij de lederen portfeuille liggen, die de vreemdeling aan zijn zorg had toevertrouwd. „Dus is het toch geen droom," mompelde hij, verbaasd. En dit gevoel van verbazing bleef hem bij tot op het oogenblik dat hij zijn hospita schel de en haar verzocht hem zijn ontbijt te brengen. Toen dit vóór hem stond en hij zich een kop thee had ingeschonken, nam hij de lederen met een zilveren slot vastgemaakte portefeuille nogmaals in oogenschouw, terwijl hij tegelijk besloot haar zoospoedig mogelijk aan den wettigen eigenaar terug te geven. Een oogenblik later werden de couranten bin nengebracht. Voor een journalist als Gerard waren de morgenbladen een schatkamer. Hij ontvouwde het bovenste blad van den stapel met de uiterste zorgvuldigheid en legde het toen vóór zich, om er zich in te verdiepen. Het eerste wat zijn oog trof, was een kolom met het volgen de, met groote letters geschreven opschrift Geheimzinnige moord in hel Westeinde." Met het oog op mogelijke stof voor de latere edities van „De Steenwerper", begon hij het artikel met eenige belangstelling te lezen. Doch alle middelen in meerdere of mindere mate be neden de raming. Vergeleken met Februari 1921 vloeiden in Februari 1922 ruimer de grondbelasting (we gens inhaling van den achterstand van verle den jaar), de inkomstenbelasting, de vermo gensbelasting, de suikeraccijns, de wijnaccijns (veel wijninvoer in verband met de lage valu ta), de gedistilleerdaccijns (in Febr. 1921 was de opbrengst door de vele inslagen in 1920 in verband met de verwachte accijns verhooging, abnormaal laag), de bieraccijns (het verbruik neemt toe, nu de kwaliteit van het bier weer beter is en andere dranken duurder zijn ge worden), de successierechten (waarschijnlijk mede door de tariefverhooging), de Staatsloterij en de loodsgelden. De lagere opbrengst van den zoutaccijns is een gevolg van den toenemenden invoer van buitenlandsch zout, waarvoor geen accijns is verschuldigd, die van den geslachtaccijns door de lagere veeprijzen. De achteruitgang in op brengst der zegel- en registratierechten hangt samen met de stilte in het zakenleven resp. met minder overdrachten van vast goed en uitgifte van aandeelen in Naamlooze Vennootschappen. J|De opbrengst over Januari en Februari 1922 overtrof die van de overeenkomstige maanden van 1921 met bijna 3.839.500, doch bleef bijna 8.063.500 bij de raming ten achter. De Oorlogswinst en verdedigingsbelastingen brachten tot dusver 1.038.191.623 op, waarvan 764.005.652 op rekening komt van eerstge noemde heffing. Met de opcenten ten bate van het Leenings- fonds 1914na aftrek van de opbrengst van suikeraccijns, die geen verzwaring van belas tingdruk medebracht, is in totaal 1278.846.574 ontvangen uit belastingen, die voortvloeiden uit de buitengewone omstandigheden. Het scheepvaartbedrijf. Op 15 dezer werd te 's-Gravenhage de Jaar- lijksche Algemeene Vergadering der Nederland- sche Reedersvereeniging gehouden, onder Voor zitterschap van-Mr. H. J. Knottenbelt. Aan de door dezen gehouden openingsrede is het volgen d-Ie ontleend „Het reedersbedrijf, aldus spreker, verkeert in een zoodanig gedrukten toestand als zel den of nooit is voorgekomen en waarin wel niemand onzer zich twee, drie jaar geleden heeft kunnen indenken, laat staan ingedacht. Juist de omstandigheden, dat de tegenwoordige hevige depressie onmiddellijk is gevolgd op een tijd van buitengewonen voorspoed, heeft de nadeelige gevolgen voor ons bedrijf zeer verscherpt. Waren de vrachten in het begin van het jaar 1921 althans voor de groote va-art nog eenigs- zins loonend en konden sommige reederijen nog profiteeren van vroeger tot hoogere vrach ten afgesloten charters, de in April uitgebro ken staking in de Engelsche kolenmijnen, die tot begin Juli duurde, kwam den sterk ach- teruitgaanden toestand in de vrachtenmarkt dusdanig verscherpen, dat, afgezien zelfs van de kustvaart, welke door die staking een tijd lang doeddeels tot stilstand kwam, ook de vrachten voor de groote vaart op een peil daalden, dat zij geen winst opleverden en veelal zelfs een zoodanig verlies, dat een belangrijk deel der Nederlandsche koopvaardijvloot moest worden opgelegd en bleef opgelegd. Op 1 April 1921 bedroeg het aantal aan onze leden toebehoorende opgelegde Neder landsche schepen 71, vertegenwoordigende 115.905 B.R.T., dus gemiddeld 1633 B.R.T. medio December 87 schepen met 266.179 B.R.T. dus gemiddeld 3059 B.R.T., waaruit blijkt, dat aan het eind van het jaar de opgelegde sche- die belangstelling groeide al lezende steeds aan, en terwijl hij las, vroeg hij zich ontzet af, of hij werkelijk niet droomde. Want de geschiedenis was het verhaald van den moord in de St.Ja- messtreet en de naam van het slachtoffer was Seth Chickering. Hieromtrent was geen vergissing mogelijk. De man, die gisteren met hem aan dezelfde tafel had gezeten, de man, naar wiens zonderlinge geschiedenis hij geluisterd had, de man, die er op aangedrongen had dat hij de portefeuille voor hem zou bewaren, die thans in zijn bezit was, de man, van wien hij slechts eenige uren geleden op het St. Jamesplein afscheid had genomen die man was dood vermoord op hoogst ge heimzinnige wijze door een onbekende hand om het leven gebracht. Een nevel kwam Gerard voor de oogen. Het "was alles zoo zonderling, zoo onverwacht, zoo vreeselijk. Een gevoel van medelijden met den armen vermoorde vermengde zich met den schrik dat hij ongelukkig in den moord betrokken was. Want dat hij er in betrokken was, leed geen twijfel. Zelfs al had hij den armen Seth Chickering slechts even gesproken, zonder hem in zijn ver trouwen te nemen, toch zou Gerard Aspen als getuige zijn opgeroepen en zou het zijn plicht zijn geweest alles te zeggen wat hij van den overledene wist. pen gemiddeld bijna dubbel zoo groot waren als die welke in het voorjaar waren opgelegd. Het behoeft hier niet nader te worden be toogd, dat de hoogst ongunstige resultaten van het reedersbedrijf in het afgeloopen jaar in het nauwste verband staan met den ongunsti- gen economischen toestand waarin de wereld verkeert. Doch ik mag er wel op wijzen, dat bij dien algemeenen ongunstigen toestand het Ne derlandsche scheepvaartbedrijf in een bijzon der slechte conditie verkeert. Want dat het bij de thans geldende vrachten, onder gunstiger omstandigheden, dan waarin de Ned erlandsche reederijen verkeeren, nog mogelijk is winst te maken, toont Duitschland. De oorzaak van de gunstiger resultaten in de Duitsche scheepvaart is bekend de exploita tiekosten der schepen zijn belangrijk lager dan bij ons. Verschillende factoren werken daartoe samen goedkoopere kolen, lagere kosten van onderhoud en reparatie, goedkoopere scheeps- benoodigdheden en vooral belangrijk lagere gages. Zoolang dit verschil niet is genivelleerd, zul len de Nederlandsche reederijen bezwaarlijk met de Duitsche kunnen concurreeren. Doch er is nog een tweede punt, ten aan zien waarvan wij in ongunstiger conditie zijn dan de Duitschers, en dat zijn de plaatskosten in onze havens. Willen onze reederijen met winst kunnen varen, dan zullen zij uit- en thuis- vrachten moeten verdienen, want op deze com binatie zijn de door de concurrentie bedongen minimum vrachten (waartegen thans moet worden gevaren), berekend. Voor voldoende uit-vrachten zijn wij ech ter voor een belangrijk deel aangewezen op Duitschland en zoolang de kosten van vervoer naar Rotterdam en Amsterdam en de plaats- kosten aldaar die van de Duitsche havens met name Hamburg en Bremen verre over treffen, zal de Duitsche uitvoer zijn weg nemen over die Duitsche havens en zullen wij in Ne derland onzen normalen Duitschen uitvoer niet terug verkrijgen. Dusverlaging van exploitatiekosten, in den ruimsten zin, dus ook van kosten van reparatie, onderhoud en beheer, verlaging van kosten op de goederen in onze havens. Dat moet ons streven zijn. De regeering heeft alles gedaan om het werk hier te lande duur te maken een verre gaande beperking van den arbeidsduur, toom- looze uitgaven met de daaraan onafscheide lijk verhonden verzwaring van belasting, wel ke tot het uiterste is gedreven en die niet alleen den ondernemingslust doodt, doch zelfs de bestaansmogelijkheid van vele onderne mingen in den wortel aantast. En nog onlangs moesten onze reederijen ervaren, dat de jongste wijziging der Zegel wet haar een deel van hare Duitsche klanten ontneemt. Bij behoud zelfs van de tegenwoordige loo- nen zou een tienurige arbeidstijd en een be hoorlijke regeling van eventueele noodige werk tijden daarboven een enorme besparing in de productiekosten opleveren, zonder dat het levenspeil van de arbeiders zal dalen. En ver mindering der productiekosten zou leiden tot meer werk en minder werkloosheid, dus tot vermindering der op de gemeenschap druK- kende uitkeeringen, en zoodoende tot vermin dering van belasting. Na er op te hebben gewezen, dat het de taak van de Vereeniging en hare leden is alle krachten in te spannen om tot verlaging der productiekosten te geraken, wijdde de voor zitter eenige beschouwingen aan de voor naamste werkzaamheden der Vereeniging in het afgeloopen jaar, in 't bijzonder haar aan- Maar de toestand was veel bedenkelijker. Hij moest voor het gerecht verschijnen met een portefeuille die aan den vermoorde had toebe hoord en die hoogstwaarschijnlijk een gedeelte van diens bezit bevatte. Het was allereerst zijn plicht de politie zoo spoedig mogelijk alle in lichtingen te geven, die hij haar omtrent Seth Chickering verschaffen kon, en de geheimzinnige portefeuille aan haar over te maken. Doch ondanks zijn schrik was Gerard toch ook half blijde dat hij in het mysterie betrokken was. Die blijdschap was niet onnatuurlijk in een geestdriftig journalist, die bedacht hoezeer zijn courant daardoor ingewijd werd in de geheimen van een moord, die de verbeelding van geheel Londen zou doen ontvlammen. Maar aan den anderen kant kon het bezit van die portefeuille hem ook in vreeselijke moeilijkheden brengen. De mogelijkheid bestond dat hij niet voldoende zou kunnen bewijzen hoé de portefeuille in zijn bezit kwam. Een oogenblik, doch slechts een seconde, schoot de gedachte hem door de ziel, dat het veiliger was de portefeuille in de rivier te werpen en zich'op die manier uit alle moeilijk heden te redden. Doch die gedachte werd ter stond weder uit zijn hart verbannen. Hij ge bruikte rustig zijn ontbijt en toen stapte hij met de portefeuille in zijn jaszak naar het politie bureau. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1