DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU I LLETO INI De Diamantenschat 45ste Jaargang. Maandag 20 Maart 1022. IVo. 13289. GENERAAL WRANGEL EN RUSLAND. ,L Bin nenland. NIEUWE SCHÏEDAMSCHE COURANT ÜJAK««u*m—J r ei i.75 elke regel d Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommuuaal 85.— E'osibus Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, tranco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 "maal {berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. \irtiff» FIUME. Ile toestand in Fiume is slechter geworden. De vorming van een coalitie-regeering is mis lukt. De Italiaansche regeering heeft de bezet ting van Fiume door carabinieri bevolen om de vorming van een wettige regeering moge lijk te maken. Deze maatregel is in overeen stemming met het verdrag van Rapallo, waar bij aan Italië het politioneel bestuur in Fiume is opgedragen. Volgens de ,,Giornale d'Italia heeft d An- nunzio aan zijn legionnairen bevolen zich ge reed te houden voor een militaire actie. Gemeld wordt, dat Cabruna, de militaire dic tator van Fiume, voornemens is de leden van de vroegere constituante te dwingen een nieuwe zitting te houden, ten einde de verkiezing van een nieuwe regeering mogelijk te maken. Wrangel is een dezer dagen uit Gonstantino- pel te Belgrado aangekomen, en schijnt daar voorloopig te willen blijven. Aangezien tegelij kertijd de bekende Russische (migrantenleider Boertsef in de Zuid-Slavische hooldstad is aan gekomen, om de Zuid-Slavische regeering te bewerken voor een bewapende interventie in Rusland,worden cr allerlei vermoedens uitgespro ken. De regeering heeft reeds een oificieelc mede- deeling moeten publiceeren, waarin zij de poli tieke teteekenis van het bezoek van Wrangel bestrijdt. Thans echter heeft de afgevaardigde Milos Moskovjevic in de Skoeptsjine tot den ministei van buitenlandsche zaken een lange interpellatie gericht, die erop wijst, dat generaal Wrangel als opperbevelhebber van de Russische troepen optreedt, als zoodanig door de Zuid-Slavische overheden wordt behandeld, audiënties verleent aan Zuid-Slavische onderdanen ordeteekenen uitreikt, over alle Russische vluchtelingenkolo- nies het hoogste gezag uitoefent, en een leger uitrust om met de gewapende macht en met be hulp van Duitschland een restauratie in Rusland te doen plaats hebben. De interpellant heeft den minister verscheiden nauwkeurig omschreven vragen gesteld, w.o. de volgende Is het u bekend, dat cr vertegenwoor digers van generaal Wrangel hebben gestaan aan het hoofd van het monarchistische congres, drt het vorige jaar te Reickenholl is gehouden, welk congres het besluit heeft genomen, het herstel van de afgeschate monarchieën te bevorderen, en te strijden voor de vernietiging van alle na den oorlog gesloten verdragen, waarbij ons land zoo veel belang heeft Zoo niet, is het u dan be kend, dat het opmaken van lijsten van de vluch telingen, en alle andere voorbereidingen voor een gewapenden aanval tegen Rusland op ons grond gebied worden getroffen DE CONFERENTIE TE GENUA. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt, dat de agenda voor de conferentie van Genua als volgt is samengesteld 1) onderzoek naar de methode tot uitvoering van het door den Oppersten Raad op 6 Januari 1922 genomen besluit 2) herstel van den Europeeschen vrede op een vasten grondslag 3) zakelijke voorwaarden tot het herstel van het vertrouwen, zonder schending der bestaande verdragen 4) financieele vraagstukken a) geldomloop, b) centrale banken en emissie- banken, c) openbare financiën in verband met het herstel, d) wisselkoersen, e) organisatie van het openbare en het particuliere crediet. 5) Economische en commereieele vraagstuk ken a) faciliteiten en waarborgen voor den invoer en uitvoerhandel, b) wettelijke en juridische waarborgen voor het hervatten van den handel, c) bescherming van den industrieelen, den aitis- tieken en den literaire intellectueel"®! eigendom, d) consulair recht, e) vergunning voor en positie van de buitenlanders bij het drijven van handel, f) technische ondersteuning bij het indusR'ieele herstel, g) vraagstukken betreffende het ver keerswezen. Ovdt de organisatie van de conferentie ver neemt hetzelfde blad nog het volgende In de stad Genua zelf worden de Duitsche, Engelsche, Fransche en Belgische delegaties ondergebracht. De overige delegaties zullen te Rapallo, Santa Margherita, Pegli en Nervi logeeren. De Russen gaan ook naar Santa Margherita, waar het minste gevaar voor betoo gingen bestaat. Het eerste punt van de agenda hei ft betrekking op het algemeen karakter van de conferentie, in het bijzonder op h'et herstel der betrekking met Rusland en de eventueele erkenning van de sowjet-republiek. Het tweede en het derde punt beoben ten zuiver politiek katakter en zullen door do minister-presidenten en de ministers van buitenlandsche zaken worden behandeld. D overige vraagstukken zullen in de commissies en subcommissies worden besproken. Uit Riga meldt men Estland, Polen, Finland en Letland hebben een uitnoodiging van de sowj et-regeering ont vangen om zich naar Moskou te begeven met het oog op de conferentie van Genua. ITALIË. 1 )e Kamer heeft met 275 tegen 89 stemmen en motie van vertrouwen in de men regeering aangeno- HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft het geheele bedrag van het in het. huidige Hongarije liggende familiebezit der Habsburgers ter waarde van 3 millioen kronen ter beschikking van ex-koning Karei gesteld voor zijn levensonderhoud. Het beheer van het vermogen is met goedvinden der regeering aan dr. Gratz opgedragen. EGYPTE. Uit Kairo meldt men Er had een vijandige betooging plaats toen de koning van Egypte van een militaire revue te rugkeerde. De menigte wierp steenen naar de politie, die terugschoot, waarbij verscheiden mensehen werden gewond. 21 Had de geschiedenis van den moord Gera d verrast, veel grooter verrassingen wachtten hem toen hij op het politiebureau kwam en de porte feuille aldaar werd geopend. Allereerst bevatte zij een ontzaglijke hoeveelheid van de prachtig ste, tusschen lagen gutta-percha gevatte, dia manten. Verder kwamen er twee verzegelde brieven uit te voorschijn. De eerste was een kopie van de reeds door Seth Chickering aan Gerard uiteengezette overeenkomst. De tweede bevatte de namen der leden van het verbond, met de namen van hen op wie, als de oorspronkelijke bezitters van het kapitaal moch ten komen te overlijden, dit kapitaal op den lsten Januari van het volgend jaar zou overgaan. lot Gerard's groote verbazing was de eerstenaam op deze lijst, die van hemzelven. John Aspen was het oudste lid van den bond. John Aspen was ontwijfelbaar Gerard's vader. Hij had zijn eeni- gen zoon, Gerard, als zijn erfgenaam aangewezen, en John Aspen was overleden. Flet aandeel dat John Aspen had bezeten, was dus zijn eigendom geworden. De namen van de leden der compagnie waren met groote zorg netjes onder elkander gezet en FRANKRIJK EN GRIEKENLAND. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Fransehen gezant laten weten, dat de minister van marine formeel order heeft gegeven, dat de Grieksche oorlogsschepen voortaan de Fransche schepen niet meer aan een onderzoek zullen onderwerpen. Het Fran sche stoomschip ,,St. Pierre' is slechts eenige uren vastgehouden. Het incident, ver oorzaakt door de inbeslagneming van de lading steenkool, welke de „Espoir" aan boord had, zal spoedig eveneens 'tot het verleden behooren. geven, waarbij 20 inboorlingen gedood en dertig gewond zijn. Daarop hebben de opstandelingen zich verspreid. BRITSCH-INDIE. Een Reutertelegram uit Ahvriedabad, meldt Gandhi, de leider der nationalisten in Britsch- Indië is veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. Uit Londen meldt men Viscount Peel is benoemd tot minister voor Britsch-Indië als opvolger van Montagu. ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Johannesburg De mijnwerkers hebben de stalling voor geëin digd verklaard. Smuts heeft een oproep gepubliceerd, waarin tot hulpverleening aan degenen, die onder de onlusten aan den Rand hebben geleden, wordt aangespoord. AMERIKA. We hebben er reeds melding van gemaakl, dat de Vereenigde Staten ten gevolge van de besluiten van Washington nópens de beperking der bewapening ter zee in vijftien jaar tijd* biljoen dollar uitsparen. De „Chicago Tribune" rekent het haar lezers nog eens voor. Er worden 30 kapitale schepen geschrapt, per jaar twee nieuwe schepen van het vroegere vloot,program niet aangebouwd, geen verdere werkzaamheden aan de op stapel staande schepen verricht. De kosten van onder houd van een modern slagschip zijn omstreeks 3 millioen dollar per jaar, zoo zeggen de maritie me deskundigen. Alleen de schrapping dei- dertig slagschepen geeft dus al een besparing van 90 miilioen per jaar. Het niet-aanbouwen van nieuwe schepen bespaart 40 millioen dollai per schip, maar over eenige jaren kost zulk een nieuw slagschip zelfs 50 millioen. Op de in aanbouw zijnde schepen, waarvan reeds 330 millioen is ten koste gelegd, bespaart men 190 millioen, daar ze afgebouwd het land 520 mil lioen zouden hebben gekost. JAPAN. Aan de bladen te Washington wordt uit'lokio gemeld', dat Zaterdag vlak voor den hoofdingang van het keizerlijk paleis aldaar iemand, die een bom verborgen had onder zijn kleen n, dooi n te vroeg ontploffen dier helsehe machine werd gedood. Uit het onderzoek der politie blijkt duidelijk, dat die persoon de bedoeling had gehad, om een bom in het keizerlijk paleis te werpen, want op het oogenblik dat ze sprong, richtte'hij zich juist naar de hoofddeur ten einde den drempel te overschrijden. Op het slachtoffer vond men een brief, waar in de leden der regeering op hevige wijze werden aangevallen. Verscheidene voorname persoonlijkheden uit de poiitiekewereld hebben de laatste dagen dreig brieven ontvangen. TROEBELEN IN OOST-AFRIKA. Reuter seint uit Nairobi, dat ten gevolge van de arrestatie op 15 dezer van een bekend agitator Tuku, eenige duizenden inboorlingen van den stam der Kikuju naar Nairobi zijn opge trokken om de vrijlating van Tuku te vragen. Er hadden ongeregeldheden plaats en de politie was niet in staat om de menigte te verspreiden. Troepen zijn ontboden. Deze moesten vuur Seth Chickering had achter eiken naam met pot lood iets geschreven. De eerste naam was, zooals wij gezien hebben, die van John Aspen. Achter dien naam stond „Dood. Te veel chlo- raal gebruikt. Zich bij ongeluk vergeven." De volgende naam van de1 lijst was die van kapitein Reginald Locke. Achter den naam van dezen man had Set h Chickering geschreven „Gedood in een tweegevecht door De erfgename van zijn fortuin werd verklaard te zijn een zekere juffrouw Fidelia Locke, die gezegd werd in Londen te wonen, ten huize van de gravin Scardale. Het hart van Gerard trilde. Fidelia Locke, het meisje wier beeld hem den gansehen nacht voor oogen had gestaan De derde naam was George, baron De Raaf tweede zoon van Lord Wallington. Achter dien naam was geschreven „Dood gevonden, achter het kamp. Vermoord door Noach Bland. Erfge naam zijn broeder, baron Jan, bijgenaamd kapi tein De Raaf." De vierde naam op de lijst was Noach Bland. Achter dien naam stond „Gedood door liet volk, zonder vorm van proces." Toen volgde de datum waarop hij gelyncht was. Zijn ergenaam werd verklaard te zijn, zijn zoon Japhet Bland, maar waar die zoon te vinden was, werd niet vermeld. De vijfde naam was die van Rat Gundy. „Verdwenen". Geen erfgenaam aangewezen. ALLERLEI, De voorloopige raming, gebaseerd op de inkom sten van het eerste kwartaal, toont aan, dat de Engelsche regeering 459 millioen pond zal ont vangen aan inkomstenbelasting t-n oorlogs winstbelasting. Er zijn dit jaar bijna één millioen belastingbetalers minder dan het vorige jour. Na een rondreis door Britsch-lndië. welke 4 maanden heeft geduurd, heeft, de prins van Wa les Karachi verlaten en zich ingescheept aan boord van de „Renown" met bestemming naar Ceylon en Japan. In Italië is een algemeene bootwerkers staking geproclameerd. ooiiahn* eo>red. I Eigenlijk kan 'n kincl cle wescK doen! Als liet*goed ingesmeerd is met Sunlight I 21eep,, tin cr wordt" dan warru waU^f* opgc- stort, is ol het werk gedaan! Km K -m HwV de LIVE1U5 Zt&PU'J. VLAARDlfJoerJ De zesde naam was die van Seth Chickering zelf. échter den naam stond niets en ook de naam van zijn erfgenaam ontbrak. IX. Het instituut van lady Scardale. Lady Scardale was bepaald gelukkig geweest in de keus van haar instituut. Het was prachtig gelegen, in de onmiddellijke nabijheid van den botanischen tuin. Oorspronkelijk had het bestaan uit verscheidene huizen, dat wil zeggen, rondom het statige oude buis plachten verscheidene meer nieuwerwetsche,kleinere woningen te staan. Lady Scardale had de geheele plek opgekocht en die veranderd en verbeterd, zoodat zij in een prachtig park was herschapen, waarin een mees terstuk van bouwkunst stond, dat zij haar „Instituut" noemde. Om het park was een hooge muur opgetrokken, die aan de geheele plek het voorkomen van kloosterachtige afzondering- gaf. Maar toch had de plaats binnen de omheining een alles behalve kloosterachtig aanzien, en op dezen Aprilmiddag in het bijzonder, zag het er daar zeer feestelijk uit. Want heden werd op het instituut het feest gegeven, waarop Gerard Aspen genoodigd was, en waaraan Lady Scar dale kapitein De Raaf, den vorigen avond, toen Creilietcn voor opvoering von werkgelegenheid, Bij derde nota van wijzigingen heeft de mi nister van Financiën voorgesteld voor „memorie uit te trekken een post aldus omschreven „Uitgaven, voortvloeiende uit de door het rijk in het belang van de opvoering van de werk gelegenheid hier te lande aan de Nederlandsche Bank verleende garantie voor eredieten, ver strekt aan hier te lande gevestigde ondernemin gen, ten einde deze in staat te stellen betrekkin gen met 't buitenland te houden of te herwinnen. De commissie voor de economische politiek stelde zich, met betrekking tot de vraag wat kan geschieden om de huidige depressie in het bedrijfsleven te verzachten, op het standpunt, dat het in bijzondere gevallen aanbeveling zou kunnen verdienen, dat het rijk zijne medewer king verleendedoor een gedeelte van de benoodig- de eredieten te verstrekken of wel daarvoor garantie te verleenen. De commissie maakte onderscheid tusschen eredieten aan hetzij in den bestaanden vorm of na reorganisatie, resp. inkrimp ng levensvatbare bedrijven, we'ke door crisisomstandigheden tijdelijk in financieele nioe'lijkheden verkeeren en eredieten aan fa brikanten en iri uitzonderingsgevallen aan han delaren ten einde relaUes in het buitenland te behouden of te herwinnen Wat. de eerste soort van eredieten betreft is de regeering van oordeel dat het niet. wenschelijk is voor de hierbedoelde bedrijven in het algemeen een maatregel te treilen Zij meent dat, mocht het op den weg liggen der regeering om soort- geiijue bedrijven te steunen, die steun bepeint zal moeten blijven tot enkele zeer bijzondere gevallen waarin een bepaalde tax van bedrijf of industrie, welker instandhouding in het al gemeen belang noodzakelijk is, geheel of groo- tendeels dreigt ten onder te gaan. Mocht zich een dergelijk zeer bijzonder geval voordoen, dan zal telkens beoordeeld moeten worden welke maatregel in deze aanbeveling verdient. Wel meent de regeering, dat een meer alge meene regeling kan worden getroffen voor het verleenen van eredieten pan fabrikanten en in uitzonderingsgevallen aan handelaren, ten einde relaties in het buitenland te houden of te her winnen. Hier geldt het de bevordering van onzen zij bij de Toeristenclub afscheid namen, herinnerd had. Het weder was gelukkig fraai. Tot nu toe was de Aprilmaand koud en guur geweest. Die maand is zelde mooi en Engeland, ondanks den lof die haar door Chaucer en door den Chaucer der negentiende eeuw „William Morris" wordt toegezongen. Dezen toch hebben April in hunne liederen zoo hoog verheven, dat de mensch gaat vergeten dat „de zachte zefirs die over de bloe sems wuiven," meestal uit het oosten waaien cn snerpend koud kunnen zijn. Doch heden was een heerlijke Aprildag, een Aprildag zooals Londen er slecht weinige ziet. De zon schitterde aan den hemel en koesterde de kille aarde met hare stralen. Fijne lichtroode bloesems glinsterden aan de vruchtboomen en teedere groene blaadjes trilden aan heesters en planten. In en om de vrouwen-academie in Chel sea heerschte reeds een groote drukte en le vendigheid. Het zware ijzeren tuinhek stond den gelieelen dag open, en voor het breede bordes van het gebouw hielden voortdurend rijtuigen stil. In het gebouw zelf wemelde het van menschen, want de verschillende gasten, welke dien dag genoodigd waren om de inrichting te komen bezichtigen, zwierven on der geleide van vriendelijke vrouwen-studenten door de zalen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1