H. A. V. SCHOLTE, Huisbrand. Industrie. STEENKOLENHANDEL, TEL. 419. WESTVEST 5. SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. - - Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 1115 30 export, waarbij als zooda nig het algemeen belang betrokken is. Het spreekt vanzelf, zegt de mi nister van iinanciën, dat ook in deze gevallen het verleenen van steun uitzondering moet blij- en en slechts zal mogen plaats vinden, wanneer het niet mogelijk blijkt, bijv. wegens afwijking van de gebruikelijke betalingsconditiën langs particulieren weg het geheele crediet te verkrij gen, niettegenstaande de transactie voldoende waarborgen biedt. Zooals blijkt uit de omschrijving van de memo- riepost, welke thans is voorgesteld, zal de crediet- verleening alleen plaats vinden, wanneer zij in het belang is van opvoering van de werkgelegen heid hier te lande, terwijl voorts de eisch zal worden gesteld, dat het crediet strekke tot het behouden of herwinnen van relaties met het buitenland. Binnen deze grenzen zal de regeering dan in ieder geval hebben te beoordeelen in hoeverre voor het verleenen van het crediet aanleiding bestaat en of voor het crediet voldoen de zekerheid kan worden geboden. In ieder geval zal door den Staat slechts een gedeelte van het risico behooren te worden ge dragen. Wat de behandeling der credietaanvra- gen betreft, denkt de regeering zich de organisa tie in hoofdzaak als in het voorstel van de com missie aangegeven. Aanvragers zullen zich tot eene door de regeering ingestelde Commissie van Advies hebben te wenden, welke commissie met het oog op eene vlugge behandeling van zaken niet groot van omvang (bijv. 2 vertegen woordigers van de Nederlandsche Bank, 1 Re- geeringscommissaris, 1 uit de nijverheid, 1 uit den handel), doch met recht van assumptie onder goedkeuring van de Regeering een bureau opent ten kantore van de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank is bereid hare mede werking te verleenen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van den Minister deze zaak bij suppletoire begrooting aanhangig te maken. Nu zij haar beslag gekregen heeft voordat hoofdstuk VII B van de Staats- begrooting voor 1922 is afgehandeld, schijnt het eenvoudiger den post alsnog op deze bcgrooting in te voegen. De toestand te Wormerveer. De soc. dem. Voorpost zegt dat de wet houders thans een ernstig bewijs in hun bezit hebben, waaruit meer dan voldoende blijkt, dat de burgemeester Wormerveer in haar uit schrijving van een leening op hoogst laakbare wijze heeft tegengewerkt. Zij hebben zich met dit bewijs rechtstreeks tot den minister en Ge- dep. Staten gewend, met het verzoek een audiën tie te willen verleenen, waarbij het bewijsmate riaal tegen den burgemeester zal worden over gelegd en waaruit regeering en Ged. Staten zal blijken, dat den burgemeester de meeste schuld treft voor den gespannen toestand en dat hun oordeel over hem veel te gunstig is geweest. Het Houtbedrijf. In een te Amsterdam gehouden vergadering van de hoofdbesturen van de organisaties van werknemers in het houtbedrijf is besloten het voorstel van de werkgevers, hetwelk een loons verlaging van 10 pCt. inhoudt, niet te aanvaar den. Zoowel de R.K. en Christelijke organisaties als de modernen en de federatie hebben te Amster dam de staking afgekondigd tegen Maandag De staking omvat zoowel de houtzagerijen, kistenfabrieken en kuiperijen als het werk in de houthaven en in den houthandel. In andere plaatsen van ons land zal waarschijn lijk heden of in den loop der week de staking worden afgekondigd. (Hbld.) Belastingverlaging. De vergadering van den raad van Ede heeft besloten de plaatselijke inkomstenbelasting over 1921/1922 met 20 pc.t. te verlagen. Een Nederlandsch crediet voor Oostenrijk. Het Journal meldt, dat binnenkort een Ne derlandsch crediet voor Oostenrijk van 10 a 15 millioen kan worden verwacht. Spoorwegpersoneel. Men meldt dat in verband met de invoering van de nieuwe regeling van de dienst- en rust tijden en het daardoor te verwachten overcom pleet aan personeel bij de Nederlandsche spoor wegen, de directie der spoorwegen ter kennis van het personeel gebracht heeft, dat de bepa ling op grond waarvan personeel, dat den pen sioengerechtigden leeftijd bereikt heeft, nog eenigen tijd in dienst gehouden kon worden, is komen te vervallen. Aan bedoeld personeel, dat op grond van die bepaling in dienst gehouden is, zal derhalve thans zoo spoedig mogelijk de dienstbetrekking worden opgezegd. Eveneens is komen te vervallen hetgeen bepaald is ten aanzien van de waarschuwing een half jaar te voren aan personeel, dat den dienst wegens leeftijd zal moeten verlaten. Voorts heeft de directie bepaald, dat aan hen, die deelgenoot zijn in het Pensioenfonds H.S.M en reeds op 60-jarigen leeftijd aanspraak op pensioen hebben, zoo spoedig mogelijk na het bereiken van dien leeftijd de dienstbetrekking moet worden opgezegd, tenzij hun werkkracht, geschiktheid enz. enz. aanleiding geven hen langer in dienst te houden. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vraag van den heer Bomans betreffende de gevolgen, door de regeering te verbinden aan het rapport der subcommissie uit de Commissie voor de Economische Politiek luidt het antwoord van den minister van bin- nenlandsche zaken De regeering is voornemens to. een regeling voor t,e stHkn tol het ver leenen in bepaalde gevallen van export-credieten; 2o. maatregelen te beramen tot het verleenen van voorkeur aan de Nederlandsche industrie in den geest van die, welke de commissie in overweging geeft, in welke richting de regeering reeds werkzaam geweest is. Voor wat de invoerverboden betreft, zij mede gedeeld, dat, aangezien blijkens de agenda het vraagstuk van in- en uitvoer op de conferentie te Genua behandeld zal worden, de regeering, die zich bereid verklaard heeft aan de conferen tie deel te nemen, het raadzaam acht af te wach ten, welke houding de conferentie in verband met het algemeen economisch herstel tegenover in- en uitvoerverboden zal aannemen. De R. K. Universiteit. De officieele opgave der collecte te Tilburg voor de R. K. Universiteit vermeldt aan Stich tingsbijdragen ƒ69.352 en aan jaarlijksche bijdragen 5.393.11. Bovendien is ontvangen: Van de parochie t Goirke 1000 nominaal 5% Ned Staatsleening 1919 van de porochie 't Heilke 500 nominaal 5% Ned. Staatsleening 1919 en ƒ500 nominaal 3% Ob.igaties Tilburgsch Lyceum Voorts is toegelegdin de parochie 't Heike als stichtingsbijdrage 500 betaalbaar driemaandelijksche termijnen in de parochk. Heuvel als jaar'ijksche bijdrage 100 gedu rende 10 jaar, zoodra met den bouw der R K. Universlte t begonnen wordt. Wijziging der Arbeidswet. De Nederlandsche BanKttbakkers Veree- niging als vereeniging van werkgevers, en de drie werxnciriersverecnigmgen voor het banketbakkersbedrijf (de R.K. Bond, de Christ. Bond en de Algem. Bond) hebben aan den Minis ter van Arbeid een request gezonden, waarin verzocht wordt, bij de a.s. wijziging in de ^Ar beidswet 1919" een bepah'ng op te nemen, d e het mogelijk maakt, op 3, 4 en 5 December (St N colaas) langer dan 11 uur (16 uur per dag te mogen werken. De outillage der werkplaatsen kan voor d c drie dagen niet zoo ingericht worden, dat het op die dagen verlangde werk (dat vanzelf niet uitgeste d kan worden) in de toegestane 11 uur verricht kan worden. Aan den Minister is verzocht dit verzoek nader te mogen toelichten. Draadlooze telegraafverbinding Nederland en fndie. Wat de draadlooze telegraafverbinding tus- schen Nederlanden Indië betreft, de kosten van een en ander hebben tot dusver rond 3.730.000 bedragen, terwijl de nog vereischte uitgaven op 275.000 worden geraamd. Voor de beide Nederlandsche stations, n.l. het ontvangstation te Sambeek, dat reeds ge- ruimen tijd in bedrijf is, en het in aanbouw zijnde zendstation te Kootwijk, dat, naar verwacht mag worden, in den loop van dit jaar gereed zal zijn,» is tot einde 1921 uitgegeven rond 6.872.000. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten stellen voor om uit de provinciale middelen voor éénmaal aan de ge meenten Wassenaar en Voorschoten een bijdra ge ter beschikking te stellen van 30 in de kos-1 ten van het van harentwege uit te voeren herstel aan den Papenweg onder die gemeenten met de daarin gelegen kunstwerken, tot een maximum, nader door hun college te bepalen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags portemonnaie inh. foto's halskettinkje met medaillon 2 sleuteltjes pet kwitantie sleutel; rozenkrans ceintuur boodschappentasch pak jes botersleuteltje aan koperen ringetje hondje ledige kinderportemonnaie stuk leder waarop koperen cijfers zilveren manchetknoop. Bij vinders papieren geld, C. Scherpenisse Burgmansstraat 28 rozenkrans, M. Noordijk, Nieuwstraat 21 kinderbeursje met inh. M. van Gerven, Markt 31a loodje no. 396, P. Jobse, Achter de Teerstoof 21 broche met portret, Otterloo, Nieuwe Maasstraat 54; kinderarmband, W. Sprong, Pernisschestraat 12 damesschoen, C. v.d. Graaf,, Otterbuurt 6 papieren geld. J. J. Kolling Streyenschestraat 9 portemonnaie met inh. A. Stolk Damlaan 43/3 portemonnaie met inh., I. /uidgeest, L. Achterweg 8/15 oorbelletje G. v. Berk, Brugmanstraat 461) koperen maat J. Kalfsbeek, Overschieschestraat 92a grenen balk, Scheepsbouw Mij „Nieuwe Waterweg" hond, H. de Man, L. Achterweg 16 R.K. Kerk boekje, Smit, Schie 68a portemonnaie met inh. L. Wessel, Buitenhavenweg 170; gouden ring, B. de Jager, Beierlandschestraat 55 werplijn, A. de Haan Nieuwsticht M. 42. Zaterdagmiddag ca. kwart over twee, werd op de Hoogstraat nabij de pastorie de 10-jar. de B. door een auto van de wasscherij van W. aangereden, met 't gevolg, dat 't ventje zijn rechterbeen boven den enkel brak. Na door dr. Geerdes te zijn verbonden, werd de jongen op diens last met een politiebrancard naar 't Gem. Ziekenhuis vervoerd. Volgens oog getuigen treft den chauffeur geen schuld. Door de politie is Zaterdag- niddag verbonden de chauffeur van denVlaardin- schen autobusdienst, genaamd I., die bij 't aan zetten van den motor, de slinger tegen 't hoofd kreeg en hierdoor een bloedende wonde boven 't linkeroog opliep. UIT DELFT. In verband mot de geruchten dal d Ueag- sche Tramweg Maatschappij inderdaad ver gunning zal verkrijgen tot, electricificatie van de stoomtram over het Oude Delft te Delft en het feit dat als argument o.a. gebruikt wprdt dat de belangen der studenten uit voering van het voorgestelde plan wensche- lijk maken, heeft de Senaat van het Delftsch Studentencorps het initiatief genomen tot 'n verzoekschrift aan den gemeenteraad van Delft, waarin dit college dringend verzocht wordt een ongunstig advies over het voorgestelde plan te willen uitbrengen. Binnen enkele dagen werd dit verzoekschrift reeds door ruim 300 corpsleden onderteekend. Een afschrift wordt verzonden naar Ged. Staten, die in deze kwestie de beslissing hebben te nemen. De gestolen postzak? Uit nader door de Rotterdamsche politie verkregen in lichtingen omtrent den verdwenen postzak, die zooals bekend een waarde van 3000 bevat te, blijkt meer en meer, dat men hier met een diefstal te doen heeft. Men heeft gezien, dat op den Walenburgerweg, aldaar, een postbeambte als zoodanig gekleed, uit de auto isgesprongen, terwijl voorts even daarna in de omgeving van den Spoorsingel een postbeambte is gesignaleerd die onder z'n cape een pak droeg, vermoedelijk den postzak. zeer elegant gekleed jongmensch met gele hand schoenen in Zurich in den trein gestegen, dat zich voortdurend rookend in den corridor had opgehouden, terwijl hij onophoudelijk het Hol- landsche gezelschap bespiedde. De twee ge tuigen verklaarden ook, dat zij den jongeman, die den trein te Milaan even na het instijgen aldaar weer had verlaten, iets onder den arm hadden zien dragen. Zoodra hij te Genua aankwam, telegrafeerde de heer Bos naar de politieautoriteiten in Milaan en gaf hun een lijst van de gestolen voorwerpen, meerendeels zeer kostbare juweelen, waaronder halskettingen, oorringen, armbanden, eenige ringen met briljanten en een zilveren beurs met geld, alsmede een portefeuille met 50 gulden en andere zaken ter gezamenlijke waarde van 250.000 lire. Verschillende sieraden bevonden zich nog in de étuis der bekene juweliersfima van Kempen. Den volgenden dag is de heer Bos naar Milaan teruggekeerd om de politie aldaar verder op de hoogte te stellen van het gebeurde. Een nieuw draadloos station. Op 1 April zal het nieuwe Engelsche draadloos station te Farnborough worden geopend. Dit station- aldus meldt men uit Aedershot - zal het krachtigste en allernieuwste zijn van alle t.otdusver bekende zendstations. Dit station zal met elk ander radio-station in de wereld seinen kunnen wisselen. Berooving. Vrijdagnacht is in Kralingen (Rotterdam) eenkoopman van 1500beroofd. In verband hiermede zijn als verdacht van dezen diefstal een viertal personen aangehouden, 't Geld werd echter nog niet gevonden. S t a k i n g. Hedenmorgen zijn de hout bewerkers in Amsterdam, Groningen en Hooge- zand-Sappemeer in staking gegaan. De leiding der staking berust bij een comité uit samenwer kende vakorganisaties uit het houtbewérkings- bedrijf. In Amsterdam staken 1300 arbeiders, in Gro ningen 150, in Hoogezand-Sapperneer 45. Vermoedelijk zal de staking zich verder uit breiden. Banketbakkers. Hedenmorgen hebben ambtenaren van het Bouw- en woningtoezicht bij een banketbakker op de Mauritskade te Amsterdam wegens overtreding der Hinderwet beslag gelegd op de werktuigen en den oven verzegeld Een gesloten huis. Men meldt uit Arnhem Het had de aandacht getrokken, dat het door het echtpaar B.in deParkstraat alhier bewoonde bovenhuis sinds geruimen tijd gesloten was. Toen familieleden, wier brieven onbeantwoord bleven, zich hedenmorgen tot de politie wendden, stelde deze een onderzoek in en vond in de slaapkamer de lijken, waaraan te zien was, dat de dood reeds geruimen tijd geleden was ingetreden. Uit achtergelaten brieven bleek, dat aan misdaad niet te denken viel. Valsche munters. Door te Utrecht- sche politie is gearresteerd een bewoner uit de Daendelstraat, wegens het vervaardigen van valsche rijksdaalders. Een handlanger, die reeds eenige van die valsche geldstukken had uitgege ven, werd eveneens gearresteerd. Groote brand te St. Nazaire. Door een brand zijn de levensmiddelenmagazijnen te St. Nazaire in de asch gelegd. Er gingen 17.000 ton graan verloren. Uit den trein gevallen. Bij het bin nenkomen te Amersfoort van trein 7.22 uit Am sterdam viel gister een der passagiers, iemand uit Barneveld, die wel wat al te veel bier had ge dronken, vóór het uitstappen uit den trein. Met een hoofdwondewerd hij in een der stationslokali teiten binnengebracht, waar dr. Schreuder de eerste hulp verleende. Zijn toestand is niet ge vaarlijk. Treindiefstal. De 31-jarige Nederland sche koopman Pieter Adriaan Bos. die met zijn familie een pleizierreis door Noord-Italië maak te. heeft onderweg een onaangenaam avontuur- beleefd, meldt de „Msb." De familie had van Dordrecht uit bijna heel Europa doorreisd. Uit Zwitserland komend, was zij Donderdag met den trein van Cbiasso omstreeks half 3 te Milaan gearriveerd om naar Genua verder te reizen. Nauwelijks hadden de reizigers te Milaan in den eerste-klascoupé plaats genomen, of een zwartlederen handtasch, die de moeder van den heer Bos onder de groob re koffers in het bagagenet gelegd had, bleek verdwenen. Even tevoren had de familie zich in den corridor van den doorloopenden wagen opgehouden om op het station te kunnen zien. De heele wagon werd dadelijk aan een onder zoek onderworpen, rnaar zonder resultaat. Naar twee reizigers verklaarden, was een Onveilig B e r 1 ij n. Sedert eenige dagen brengen eenige verdachte individu's de gemeente Zehlendorf-West, een voorstad van Berlijn, in voortdurende beroering. Met revolvers en fiet sen uitgerust, doorkruisen de roovers reeds in de vroege avonduren de stille straten. De meeste voorbijgangers worden hun slachtoffers.Dat deze plunderaars zoo ongestraft hun gang kunnen gaan, vindt grootendeels zijn oorzaak in de on voldoende verlichting der straten. Alle dringende en gemotiveerde verzoeken der burgerij van Zehlendorf om meer verlichting worden echter afgewezen. De tamelijk verspreid liggende woningen zijn voor de roovers natuur lijk een gunstige factor. Zij kunnen gemakkelijk plotseling opduiken en weer even spoedig in de duisternis verdwijnen.Geen bewoner vanZeli- lendorf waagt het evenwel thans 's avonds na 8 uur zijn huis te verlaten. Het politiecorps van deze plaats spant zijn uiterste krachten in, om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Onverbiddelijk wordt tegen eiken verdachten persoon opgetre den en naar een identiteitsbewijs gevraagd. Naast de beroovingen zijn ook inbraken aan de orde van den dag. De dag- en nachtdienst der politiemannen wordt echter danig verzwaard door het feit, dat na 11J2 jaar nog geen enkel politiebeambte zijn woonplaats in Zehlendorf heeft, naar het schijnt, wijl het woningbureau daar ter plaatse er geen belang bij heeft. Plotseling blind geworden. Een merkwaardig voorval heeft zich dezer dagen met een Hollandschen kajuitsjongen voorgedaan, die zich aan boord van den Nederlandsch stoom schip bevond, hetwelk in de Engelsche wateren door een storm overvallen werd. De jongen, pas 16 jaar oud, maakte voor het eerst de reis van Rotterdam naar Ame rika mede. Hij was trouwens nog nooit op zee geweest en bij het opsteken van den storm kreeg hij zulk een grooten angst, dat hij ten gevolge van de heftige zenuwaandoeningen blind werd. Hij werd nu te Bembridge aan land gezet en vandaar naar Portsmouth gezonden, waar hij in een oogheelkundige instelling werd op genomen. Dank zij de daar op hem toegepaste behan deling heeft hij voor een groot deel het ge zichtsvermogen terug gekregen. Misdadenstatistiek. De „Daily News" publiceert cijfers, die een beeld geven van den omvang, dien de misdaad over de twee laatste jaren in de Vereenigde Staten heeft aangenomen. Volgens deze cijfers is in 1921 voor een waarde van niet minder dan 720.000.000 gulden gesto len. Er hadden 319 inbraken in banken plaats en 136 beroovingen op straat plaats, of elke 19 uur een inbraak of berooving. Het departement van de posterijen raakte in 1921 door invallen in posttreinen een bedrag van 15.000.000 gulden kwijt, doch het totaal bedrag dat voor de poste rijen te loor ging bedroeg 90.000.000 gulden, of ongeveer het dubbele van de winsten der poste rijen van vóór den oorlog. Postzegels verdwenen ter waarde van 24.000 gulden. Zomerverblijf van den Paus. De bijzondere correspondent te Rome van de „Msb." meldt Z.H. Paus Pius XI, die voorloopig nog in één der ontvangvertrekken op de twee de ver dieping slaapt, tot het particulier vertrek op de derde verdieping opnieuw is ingericht, heeft den wensch uitgesproken om gedurende .1 boete züin ivlag u ii; cen tijdelijk vei blijf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2