DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU I LLETOIM. De Diamantenschat Jaargang. Woensdag 22 Maart 1D22. 13291. Buitenland «eb Nieuws, i a n r n l u li <u HIEDAMSCHE -A.r Advert entiën: I5 regels 1.75 elke regel daarboven 3.) cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 8». Postbus39. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij at krachten* wetten of ver«>nlenïriuen geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen vnsi het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 20 Maart 1922 de beslissing op het verzoek van de FIRMA MEIJ ER STROMAN om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van koper-, lood- en zinkwerken in het pand Westmolenstraat 33, kadaster Sectie C. nos. 1068, met een electromotor van 2 P.K. drijvende een boor- en een slijpmachine, VER DAAGD,aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i 2 d a in, 21 Maart 1922. Ingekomen is een verzoek van de FIRMA H.A.M. ROELANTS om vergun ning tot uitbreiding van hare boekdrukkerij in de panden Lange Haven 133, 135, 139 en 141, kadaster Sectie C. no. 1202, door bijplaatsing van een stoomketel van 7 M2.,verwarmingsopper vlak voor centrale verwarming en 4 electromoto- ren van totaal 19 P.K., drijvende diverse werk tuigen en door verplaatsing van twee persen Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag den 5 April a.s.. des voormiddags 11 uur, zal ten Raedhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen èn die mondeling of schrii- telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hi er- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 22 Maart 1922. Door Burgemeester en Wethouders wordt ter kennis gebracht, dat de op heden door hen vast gestelde kiezerslijst voor het jaar 19221923 van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. ter Secretarie der gemeente (afdeeling Militaire Zaken, Burgerlijke Stand en Bevolking, Nieuwstraat 26) voor een ieder ter inzage is neder gelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. De lijst bevat de namen van 18707 kiezers. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 20 Maart 1922 ver gunning verleend aan het TECHNISCH BUREAU Ir. F. DUBBEL MAN tot oprichting van een inrichting tot het smelten en roeren van asphaltproducten en een maalderij van steenachtige stoffen op het terrein achter de perceelen Hoofdstraat 40/42, kadaster Sectie L. no. 2047, met 3 electromotoren van resp 1 5 en 4 P.K., drijvende resp. een maalinrichting, een roerwerk en een breekinrichting. Schiedam, 21 Maart 1922 DE CONFERENTIE TE GENUA. Men gelooft, dat de conferentie der neutrale staten ter voorbereiding van de conferentie van Genua 27 dezer te Bern zal plaats hebben. Lloyd George heeft thans zijn besluit gcnomen. Hij zal niet aftreden als premier en persoonlijk de Genua-conferentie bijwonen. Sir Robert Home en Mc. Curdy, die gister middag uit Wales te Londen terugkwamen, schijnen die boodschap te hebben medege bracht en aan minister Chamberlain te hebben medegedeeld. Laatstgenoemde verklaarde tenminste heden m het Lagerhuis in antwoord op verschillende vragen, dat de conferentie te Genua, gelijk overeengekomen, op 10 April een.aanvang zal nemen. De Engelsché delegatie zal naar Chamberlain verder mededeelde bestaan uit Lloyd George, de kanselii r van de schatkist, sir Robert Horne en de minister van Buiten- landsche Zaken, lord CurZon. De premier zal op 3 April a.s. zijn plaats in het Lagerhuis weer gaan innemen. Dan zal hij de meening van het parlement toetsen omtrent de gedrags lijn, welke de regeering te Genua zal hebben te volgen, Naar Chamberlain te kennen gaf. zal een motie worden ingediend bij het Lagerhuis waarin op duidelijke wijze te berde zal worden gebracht, of de regeering al of niet op het ver trouwen van het Lagerhuis aanspraak mag ma ken Reuter seint nog In de wandelgangen van het parlement is men alge-meen van opinie dat tip; w< 1 de motie van vertrouwen, welke Lloyd George zal vrag.-n, in het bijzonder betrekking heeft on de Confe rentie van Genua zij in werkelijkheid een wijdere strekking zal hebben en noodzakelijk de kwesli< van vertrouwen in het algemeen zal omvatten, De aanneming van de motie wordt zeker geacht. In sommige kringen wordt verklaard dat de crisis voorbij is. Men verwacht althans dat in den eersten tijd de crisis zich niet ver der zal ontwikkelen. Uit Londen meldt men Er is geen officieel communiqué uitgegeven omtrent de gisteren gehouden zitting van d^ conferentie van deskundigen, doch volgens derf diploma ticken medewerker van de „Daily News,' was de geheele zitting voornamelijk gewijd aan Rusland en zoowel in de ochtend- als middag- zitting van lieden zullen de deskundigen zich eveneens met dit onderwerp bezighouden. De Britsdie voorstellen beoogen o.a. de Russische schulden in verschillende categorieën te verdoe len. De waarborgen en de handelscohtracten vor men de voornaamste basis van de besprekingen. De Fransche en Belgische gedelegeerden hebben in deze geen concreet plan ingediend. Het Rritsche voorstel is, dat de bestaande schulden, van welke de erkenning door Rus land zal worden gecischt, zullen worden be taald door middel van de uitgifte van nieuwe Russische obligatiën, welke geen rente gedu rende de eerste vijf jaren zullen afwerpen. Met andere woorden er zal aan Rusland een morato rium van vijf jaar worden toegestaan. De Japansche gedelegeerde nam eer, meer werkzaam aandeel ui de besprekingen dan ge woonlijk, daar hij bijzonder veel belang stelde in het Siberische gedeelte van het vraagstuk. De Rritsche, Fransche, Italiaansche, Belgische en Japansche gedelegeerden waren tegenwoor dig op de conferentie, welke door Sir Sydney Chapman werd gepresideerd'. Ruitsche gezantschap te Parijs een antwoord nota doen toekomen op de nota der Duitsche re geering. waarin deze aan de geallieerde mogend heden den eisch stelde tot vergoeding der schade, die in de volksstemmingsgebieden tijdens de bezetting door de verschillende Pootóche opstan den is geleden. In de antwoordnota wordt ge zegd, dat geen enkele bepaling van het vredes verdrag de Duitsche regeering liet reclrt geeft om te komen tot de dooi' haar opgestelde bewering, dat vergoeding voor deze schade ten laste der geallieerde mogendheden moet worden gebracht. IERLAND. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Chur chill in antwoord op verschillende vragen betref fende de jongste grensconflicten in Ierland, dat de voorloopige regeering hem heeft medegedeeld, dat hierbij geen troepen van den Ierschen Vrij staat zijn betrokken en dat volgens door hem ont vangen inlichtingen de raids plaatselijk waren georganiseerd door leden van het Iersche repu- Jikeinsche leger, die in Ulster woonachtig zijn. De spanning aan de grens is groot, zeide Chur chill, en de toestand is onaangenaam, maar dit rechtvaardigt niet rle alarmeerende verhalen. OOSTENRIJK. Bij de behandeling van het wetsontwerp betref lende de belasting ten behoeve van de werkloo- zenondersteuning, zeide de voormalige staats secretaris voor sociale aangelegenheden en voor zitter van de Weensche Kamer van Arbeid Hanusch „Met wcrkloozenvraagstuk wordt steeds gevaarlijker. In Weenen zijn thans 50.000 wei'kloozen, in de provincie 40.000. dus in Oos tenrijk te zamen 90.000. Half Januari bedroeg het aantal werldoozen in Oostenrijk iets meer dan 30.000. Het aantal is dus bijna tot het drie voudige gestegen. De zomer zal geen verminde ring der werkloosheid brengen, daar de land bevolking aan de werkloozen geen werk wil ver schaffen. De werkloosheid zal waarschijnlijk in de komende maanden nog grooter worden. 23 Zij luisterde nauwelijks naar de enkele woor den, waarin hij dat laatste vermeldde, maar stond op en bleef zoo bleek en stijf als een stand beeld voor hem staan. ,,Ik wist dat mijn vader dood was," zeide zij. „Behoef ik u te zeggen hoe diep ik u beklaag, juffrouw Locke?" „En ik u, zeide Fidelia. „U heeft immers ook uw vader verloren voegde zij er bij, vol mede gevoel hare hand tot hem uitstekende. Gerard hield die hand een paar seconden in de zijne. Hij zag dat zij diep geschokt was. Hij was innig met haar begaan en hij beschouwde het bijna als huichelarij zijn smart met de hare te vergelijken. Immers hij had zijn \ader nooit ge kend. Deze had zijn zoon steeds aan zijn lot overgelaten, en hij zelf had zich een weg door het leven moeten banen. Zijn verlies was niet half zoo groot als het hare en hare woorden van sympathie deden hem bloozen van schaamte. „Ik heb mijn vader haast niet gekend," zeide hij openhartig. Ik den mijne wel" antwoordde zij. ,,Ik aanbad hem. Ach, ik zal God bidden mij kracht OPPER-SILEZIE. De Raad van Ambassadeurs heeft aan het te geven dit verlies te dragen. Maar u hebt nog niet verteld, mijnheer Aspen, waai' waaraan hij gestorven is." „Hebt u den moed alles te hooien, Juffrouw Locke vroeg de jonge man, met trillende stem. „Ik moet u het ergste nog vertellen," „Het ergste heb ik reeds gehoord," zeide zij. „Voor mij was er niets vreeselijkers te hooren dan dat mijn vader dood is en dat hij nooit, nooit meer tol mij zal teiugkeeren.Nii ts kan mij zwaarder treffen." „Toch is wat ik u te vertellen heb, vreeselijk, Juffrouw Lcoke, uw vader werd gedood. Stil ik zeide „gedood", niet „vermoord." Zij had onwillekeurig een gil gegeven en hare handen tegen haar hoofd gedrukt, alsof zij iets vreesclijks van zich wilde afwenden. Haar vader was gedoodlHij had dus niet behoeven te sterven. Geen ziekte had hem getroffen, geen onvermij delijk noodlot hem neergeworpen Hij had nog kunnen leven en iemand had hem gedood. Neen, dat was al te vreeselijk De mogelijkheid aan een dood door geweld een dood dooi' een wreede hand, was geen oogenblik bij haar op gekomen, „Ik heb niet gezegd dat hij vermoord was ik zou dat nog niet durven zeggen. Hij „Hij is vermoord riep zij uit. „Hij was zoo goed, zoo teerhartig, zoo zachtmoedig hij kan niet gedood zijn dan door een ongeluk of door BRITSCH-INDIE. Een Reutertelegram uit Pesjawar meldt Tengevolge van bedreiging met geweld tegen over landsdienaren en aanhangers der regeering hij gelegenheid van liet bezoek van den prins van Wales cn de daarop volgende vijandigheid, welke zich uitte in het bedreigen van het personeel der belastingen op h> dezer zijn op 18 en 19 Maart verschillende arrestaties gedaan, met het doel om een einde te maken aan de wetteloosheid Hét post- en telegraafkantoor is gesloten. In verband met de arrestaties had een be tooging plaats'. Er werd met steenen naar de politie geworpen, die genoodzaakt was een charge te doen met den stok. In de stad is bet thans rustig. AANSLAG OP DEN CHINEESCHEN GEZANT TE PARIJS. Een Chineesche student heeft eergisteravond vier revolverschoten afgevuurd op den auto van den Chineeschen gezant te Parijs, toen deze door de rue des Plantes reed, waar de Chineesche kolo nie woont. De gezant bleef ongedeerd, doch zijn vriend, een-ingenieur van de Chineesche spoor wegen, werd aan den schedel gewond. De dader meldde zich uit eigen beweging bij de politie aan. Toen hij gistermiddag naar de reden van zijn daad werd ondervraagd, verklaarde hij, dat de gezant zich niet welwillend genoeg be toonde jegens dc te Parijs vertoevende Chinee- zen. leiegram, naar aanleiding van een onderhoud, dat hij hebben mocht met een officie 4e per soonlijkheid, die juist uit Moskou was L rug- sek-erd. De diplomaat verzekerde, dat de ge wezen Hongaarsche dictator Ryla Kuhn, die voor rekening van de Sovjet-regiering, zich g uioeid had in de extremistische beweging in lipitschland, gek geworden :s. Bij zijn terug keer uit Berlijn, werd hij door de Sovjets met veel eerbewijs ontvangen, die in l eerst wei gerden te gelooven, dat hun vertegenwoordi ger niet meer toerekenbaar was. Men gaf hem het ambt van „politieke legercpmmissaris", maar Bela Kuhn maakte van zijn nieuwe posi tie gebruik, door in den loop van een week in een enkel district 7000 soldaten ter dood te veroordeelèn en neer te schieten. Toen het be richt van deze moordpartij te Moskou aan kwam. maakte het een vreeselijken indruk. Bela Kuhn werd aanstonds teruggeroepen. Sindsdien is de toestand van den Hongaar- sclien dictator zoodanig achteruitgegaan, dat zijn opsluiting noodzakelijk werd. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, is thans de goedkeuring der Amerikaansche re- geering in zake de benoeming van Geheimrat Von Wiedfelt tot Duitsch gezant te Washington dj dc Duitsche regeering ingekomen. Het Russisch telegraaf-agentschap Rosta deelt een nieuw besluit mee, dat het behoud van het staatsmonopolie in zake den buitenlandschen handel van Rusland bevestigt en het betrokken commissariaat het uitsluitend recht toekent voor eigen rekening of voor die der staatsinstel lingen Russische producten naar den vreemde te verkoopen, evenals buitenlandsche waren voor invoer in Rusland bestemd aan te koopen. Het commissariaat zal echter het recht hebben de regeerings-instellingen tc machtigen in deh vreem de, maar onder zijn toezicht, in- en verkoopen te doen, alsmede met participatie van den Russi- schen staat maatschappijen te stichten voor uit en invoer onder zijn toezicht. De bond der Russi sche coöperaties mag zich rechtstreeks met het buitenland in verbinding stellen. De prins van Wales is te Colombo aange komen. ALLERLEI. De Weensche correspondent van de „Basler Nachrichten," zendt aan zijn blad een uitvoerig moord. Was het een ongeluk Tracht mij niet te misleiden." „Neen, het was geen ongeluk. Ik geloof dat uw vader in een tweegevecht gedood werd.' „Mijn vader heeft nooit gevochten hij was te edel, te grootmoedig om ooit met iemand twist te zoeken. Hij werd vermoord. Zeg mij wie het gedaan heeft." Ondanks zijn smart en ontsteltenis, voelde Gerard een onbeschrijfelijke bewondering voor het meisje, dat daar als het beeld van kloekheid en vastberadenheid tegenover hem stond. Het was alsof hare geheele natuur plotseling veran derde. Sterk, stout, beshst, vol wilskracht mogelijk ook wraakzuchtig. „Laat ons gaan zitten, mijnheer Aspen," zeide zij.„Vertel mij alles." Gerard vertelde haar alles, waI; hij wist. Het meisje luisterde kalm, zonder een spier van haar gelaat te bewegen. Toen hij ophield, begon zij hem vragen te doen omtrent den man die zoo plotseling op het tooneel van den moord wasver- dwenen, den man, die zich Randolf, of liever Rat Gundy noemde. „Ik weet niet hoe het komt, maar die naam wil mij niet uit het hoofd. Zou hij niet in den moord betrokken zijn „In den moord van St. Jamesstreet „Ja," „Er wordt algemeen gezegd dat deze man Invoering tabaksbelasting uitgesteld. Naar het zich laat aanzien, schrijft de „Msb. zal de tabaksbelasting nog niet kunnen worden ingevoerd op 1 Mei a.s., zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Wel zou men aan het Ministerie van Financiën met de voorbereidende maatrege len tijdig voor dien datum gereed kunnen zijn, maar liet is gebleken, dat de termijn, welke men zich gedacht had voor de fabrikanten om de banderollen te betrekken en deze om de kistjes te plakken, tc kort is gesteld. Omtrent de verzoeken om de invoering van de tabaksbelasting nog één of twee jaar uit te stellen, schijnt de Mini ter van Financiën nog geen beslissing te hebben genomen. Even wel wordt de kans, dat aan deze verzoeken gevolg zal worden gegeven, met het oog ep den financièelen toestand van 's Rijks schat kist zeer gering geacht. De Tabakswet. De commissie van het Verbond van Ver- eemgingen van Sigarenfabrikanten in Neder land, welke belast >s met, de behandeling van zaken, de Tabakswet betreffende, heeft aan den Minister van Financiën de vraag voorge legd of het inderdaad onafwendbaar is, dat de continuiteit in de wetgeving behouden blijft, waar het hier een wet betreft, die nimmer in het voordeel der schatkist- kan zijn. De commissie vestigt tevens de aandacht deze vreemdeling, niets met de zaak te maken heeft, behalve in zoover dat hij bij het lijk ge vonden werd en dat hij de politie geroepen heeft. „Denkt u, dat „Rat Gundy" zijn ware naam is. '«Neen, dal geloof ik niet. Die naam klinkt te vreemd. „Ik wil dien man zien en spreken," zeide zij. „Ik moet met hem in kermis gebracht worden. Wilt u mij daartoe de behulpzame hand bieden „Van harte gaarne. Ik zal u helpen met wat u wilt,maar ik begrijp u niet, waarom u die n man verlangt te leeren kennen." „Omdat hij de eenige persoon is in geheel die iets van deze droevige geschiede- weet. Hij kan mij inlichtingen geven. Ik wil hem spreken. Wanneer ik hem kon, zal ik weten wie en wat hij is. Wilt u hem met mij in kennis brengen Het vuur waarmede zij sprak, verbaasde Gerard eenigszins, maar hij antwoordde „Ze ker zal ik dat doen als ik kan." „Als u kunt? Maar u zijl immers'evenzeer in de geschiedenis betrokken als ik. Is uw vader daar ook gestorven Kunt u dien man niet bij mij brengen Is dit niet iets, wat vanzelf spreekt. (Wordt vervolgd) Engeland

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1