Ververii-Ditstoomerij De Phoenix? i. BOSCH, Boterstraat 63. Tel. 580 Staten-Generaal. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Citroenjenever INGEZONDEN. van den Minister erop, dat door de inwerking stelling der wet op een tijdstip, waarop ta- baksnijverhe;d en handel nagenoeg geheel stil liggen, de netto-opbrengst op verre na niet het geraamde cijfer zal bereiken Verder is de commissie van meening, dat de wet tegen den wil van de groote meerderheid des volks aan genomen is en wel op een tijdstip waarop geen voldoende meerderheid in de Kamer aan wezig was om zich tegen de aanneming te ■verklaren. De commissie concludeert hieruit, dat een dergelijke wet onmogelijk op serieuse wijze tot stand kan komen en verzoekt daar om dringend in het belang van het land, de wet voor 1 of 2 jaar in te trekken, teneinde de industrie in de gelegenheid te stellen, zich zoover mogelijk te herstellen. Amerikaanscli visum afgeschaft. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat vreemdelin gen, die zich als passagier bevinden aan boord van schepen, op weg zijnde naar een ander land en welke schepen eene Amerikaansche haven aandoen, gelegen, hetzij in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, hetzij in een over- zeesche bezitting van dat land of op een der tot Amerika behoorende eilanden, voor het aan wal gaan in die haven geen Amerikaansch visum meer noodig hebben, mits zij zich niet langer van boord begeven dan hun schip in de haven stil ligt en zij hunne reis met hetzelfde -chip voortzetten. De Wijnaccijns. Een wetsontwerp is in voorbereiding tot verhooging van den wijnaccijns en tot belas ting van den inlandschen vruchtenwijn. Naar de ,,Msb.' verneemt is binnenkort ook een Kon. besl. te verwachten, waarbij de dag wordt bepaald, waarop nadere bepaling omtrent den accijns op den wijn in werking zal treden. Deze invoering van de wet van 13 Juli brengt verhooging van den accijns voor sommige wijnen met zich, doch is niet als fiscale maatregel bedoeld. De spoorwegtarieven. Eenigen lijd geleden heeft het N.V.V een adres gezonden aan de directie der Nederland- sche Spoorwegen, waarin gevraagd werd, ge zien de buitensporig hooge tarieven, voor min der goed gesitueerden de gelegenheid te ope nen, een zomerreis te maken, door gedurende de zomermaanden een verminderd tarief in te stellen Hierop is, naar „Het Volk" verneemt, door de directie der Nederl Spoorwegen geant woord, dat zij geneigd is om van 1 Juli tot en met 15 September voor groote afstanden plaats bewijzen te verstrekken tegen verminderd ta rief. I Mr. Bomans. Mr. Bomans heeft, volgens „De Tijd.." mede gedeeld, dat hij weldra afstand zal doen van het voorzitterschap van de Kamercentrale en Propagandaclub, en van het ondervoorzitter schap van de Provinciale en locale Kiesvereeni- gingen. De heer Bomans zegt, tot de overtuiging te zijn gekomen, dat het in deze kritische tijden geen vertrouwen wekken kan als een candidaat bestuursfuncties vervult. Hij hoopt,dat zijn op volger, meer dan hij vermocht alle standen ter katholieke vergadering zal lokken. Belangrijke vonst. In de pastorie van de St. Laurentiuskerk te Alkmaar is dezer dagen volgens de „Msb." gevonden het archief van. de Aartspriesters van Holland en Zeeland van 17861842. Deze vondst is voor de kerkelijke geschie denis van het Bisdom Haarlem van zeer veel belang. De gevonden officieele stukken geven een interressant beeld van de kerkelijke toe standen in dit tijdvak, waarvan tot nu toe slechts weinig bekend was. De financieelc toestand in Wormerveer. De behandeling van de faillissementsaanvrage van den heer J. Schrijver, wethouder van de gemeente Wormerveer, werd gister weer veertien dagen aangehouden. Ncderlandsehe bezetting van Gallipoli De correspondent van het „Handelsblad" te Parijs meldt „Het is niet onmogelijk, dat wij Nederlandeis bij de onderhandelingen, die deze week tusschen de geallieerde ministers van buiteniandschezaken zullen worden gevoerd omtrent de quaestie van het Nabije Oosten, nog wat meer in het bijzon der betrokken zullen worden. Bij die onderhandelingen zal natuurlijk Lord Curzon, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, mogelijk opkomen voor de Grieken en vooral als het op de verdeeling vanThracië aan komt, zal hij, gegeven de concessies, die Enge land geneigd is ten bate van Turkije in Klein- Azië te doen, de aanspiaken der eerstgenoemden verdedigen. Wanneer de zuidelijke oever van de straat der Dardanellen voor Turkije behouden blijft, is het voor Engeland, dat de vrije door vaart ten allen tijde verzekerd wil zien, van het grootste belang, dat de Turken niet tevens weer de baas worden in Gallipoli en langs de geheele noordelijke kust van de zee van Marmara. „De Engelsche minister zou er dus zijn best voor doen de scheidingslijn tusschen Griekenland (het vroegere Bulgarije) en Turkije in Thracië zoover mogelijk oostelijk te doen liggen. Maar het schijnt dat lord Curzon,wiens positie door de opeenvolgende verzwakkingen van het kabinet Lloyd George er niet beter op geworden is, en die zijn persoonlijke politiek betreffende het NabijeOosten in en buiten Engeland steeds meer bedreigd ziet, rekening houdt met de moge lijkheid, dat hij in zijn pogingen Gallipoli en een deel van de Noordkust der zee vanMarmara aan Griekenand toegewezen te krijgen, weieens geen succes zou kunnen hebben. „Voor dat geval zou het in zijn bedoeling lig gen, naar ik vandaag uit doorgaans welingelichte bron hoorde, voor te stellen, de bezetting van het bedoelde gebied, met name dus van het schier eiland Gallipoli, aan Nederland op te dragen. „Ik maak van dit gerucht melding met het noodige voorbehoud en zonder te kunnen nagaan of in geval deze eventualiteit wordt verwezen lijkt, een dergelijk voorstel kans van slagen zou hebben bij de andere bondgenootcn -en bij ons.' EERSTE KAMER. Zilting Dinsdag 21 Maart. De Voorzitter deelt mede dat bericht is inge komen van verhindering wegens ongesteld heid van de hecren Verheven, van den Berg en Lucassen. Geloofsbrieven. De heer D o j e s (V. B.) brengt rapport uit over de geloofsbrieven van mr. F. I. J. Janssen. De commissie concludeert tot toelating van mr. Janssen, zoodra deze de bij de Grondwet ver- eischte eedeh zal hebben afgelegd. Dienovereen komstig wordt besloten. Afdeelingen. De Kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen en begeeft zich daarna in de afdee lingen tot verkiezing van voorzitters en onder voorzitters. De vergadering wordt 20 minuten geschorst. Te 9.35 uur wordt de vergadering heropend. De voorzitter deelt mede, dat de af deelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Reeken, Vliegen, van der Does de Wille- bois, van Wassenaer van Gatwyck, en de Vos van Steenwijk en tot onder-voorzitters de heeren Franssen, de Waal Malefijt, Idenburg, Kraus en Gilissen. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat de Cen trale Afdecling besloten heeft hedenavond in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen nos. 446 en 402 en ook morgen afdeelingsonder- zoek te houden. Morgen hafl 4 uur zal een openbare verga dering worden gehouden, waarin zoo mogelijk het wetsontwerp zal worden behandeld be treffende de regeling van clen zomertijd. Ver der zal Donderdag 11 uur een openbare ver gadering worden gehouden ter afdoening van verschillende wetsontwerpen, die alsdan in staat van wijzen zullen zijn, o.a. het wets ontwerp no. 404 (betreffende naturalisatie) en bovendien het wetsontwerp inzake de huis vesting van den Raad van State. De vergadering wordt verdaagd tot heden half 4 uur. TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 21 Maart. De motie-Duys, vragende om afschaffing van de veilingrechten op land- en tuinbouwproduc ten, wordt aangenomen met 46 tegen 36 stemmen De motie-Weitkamp, vragende om die afschaf fing, als de financieele toestand het toelaat, is hiermede \ervallen. De heer Duys (S. D.) vraagt verlof tot het. houden van een interpellatie tot voorkoming, hetzij door onze regeering alleen, hetzij door haar in vereeniging met andere regeeringen, van den dreigenden gerechtelijken moord op sociaal-de mocraten, wier proces vandaag in Rusland be gint. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. Aan de orde is de nieuwe pensioenregeling voor burgerlijke ambtenaren. De heer Van S t a p e 1 e (S. D.) neemt de interpellatie betreffende het voornemen van de regeering inzake de pensioenregeling terug. Sp; verwijt de regeering een zwabber-politiek ten aan zien van de pensioenwetgeving. Spr. verwijt den minister, dat deze de premie vrijdom in de Eerste Kamer zeer zwak verdedig de. Hii meent, dat de Tweede Kamer niet mag bukken voor de Eerste en de premievrijdom weer moet opnemen. De heer Braaf, (P. B.) zal ook tegen dit ontwerp stemmen. De pensioenen behoeven niet verbeterd te worden. De heer L e 1 y (V. B.) raadt aanneming aan. Conflicten met de eerste Kamer zijn niet wensche lijk in het belang van de pensioenregeling. De slaat, kan altijd premieheffing vergoeden door salaris verhooging. De heer Ketelaar (V. D.) betoogt, dat de Eerste Kamer feitelijk zich het amendementrecht heeft toegeëigend. Ook hij meent, dat de minis ter het ontwerp zwak heeft verdedigd in de Eer ste Kamer. De heer v. d. Laar (G. S.) acht het gebeurde met dit ontwerp ernstig, want het is nu een ver kapte poging tot salarisverlaging. De heer Smeenk (A. R.) acht het thans nog geen tijd voor salarisverlaging. Hij gaat echter niet mee met den heer Van Stapele c.s. die volgens hem een politiek spel willen spelen. Aan dat spel wil spr. de belangen der ambtena ren niet offeren. De heer Van Ra veste yn (C. Fr.) herin nert er aan, dat deze Kamer het ontwerp heeft aangenomen met alleen het minst ontwikkelde deel tegen. De Eerste Kamer heeft z.i. klaar heid gebracht en de reactie duidelijker dan iemand anders aangetoond. De heer Bomans (R. K.) zal niet met den heer Smeenk zeggen, dat de heer Van Sta pele een politiek spel speelt, maar hij meent wel, dat deze zijn doel voorbij schiet. In het oude artikel kan hij niet lezen de zekerheid van premievrij pensioen en in het nieuwe niet die van pensioen-aftrek. De beslissing moest nog genomen worden bij de uitvoering. Misschien ligt, de oplossing hier dat vóór de in dienst zijnde ambtenaren het premievrije pensioen zal blijven bestaan. Minister De Geer behandelt eerst de vraag of het verstandig was, dat de regeering het ontweip weer indiende. Hij herinnert aan het gebeurde met de Ongevallenwet van al de donkere pirofetiën van de toeneming der macht van de Eerste Kamer is niets uitgekomen. Het is dus beter gebleken terug te komen met de wet zij het eenigszins gewijzigd, in te die nen dan de tegenstelling met de Eerste Ka mer te verscherpen. De beteekenis van de wijziging van art. 36 is dat geen nieuwe wet noodig zal zijn om den premie-vrijdom op te heffen. De Minister heeft eerlijk moeten verklaren, dat de oude wet de deur sloot voor opheffing van premievrij pen sioen. Die mededeeling heeft wellicht meege holpen om de verwerping in de Eerste Kamer te krijgen, maar dat is spr.'s schuld niet. Het nieuw ontwerp legt de bevoegdheid der ge meentebesturen om de pensioenbijdragen te verhalen, aan banden. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Art. 36. Hierop zijn drie amendementen ingediend, óén van den heer Van Sta p e 1 e (S. D.) tot herstel van den ouden tekst, en één van den heer De Groot (V. B.) die den pensioen grondslag wil beperken tot 6000 gld. en de premievrijdom te behouden voor hen die min der dan 75 pCt. meer verdienen dan in 1914. De heer Gerhard (S. D.) vraagt of pen sioenstortingen ophouden als het pensioen in treedt. Spr. ontraadt de amendementen-De Groot. De heer De Groot (V. B.) trekt beide amendementen in. Het amendement-Van Stapele wordt verwor pen met 55 tegen 2,6 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 80 tegen 1 stem. Tegen Braaf De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Fabriek en KantoorTelef. Na. 15. 5 Telef. 849. I Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Nieuw Bloemenmagazijn. Zooals dezer dagen reeds in ons blad stond vermeld, en velen zullen 't ook wel reeds gezien hebben, is Schiedam weer een bloemenwinkel rij ker geworden. In 't pand Gerrit'Verboonstraat 5, hoek West- vest dat reeds langen tijd leeg stond en toch voor winkelhuis zeer geschikt ligt, heeft de heer W. B. Scholten 't aangedurfd weer eens wat leven te brengen en er een artistiek bloemenmagazijn ge vestigd Dat de nieuwe zaak in 't oog loopt en zeer in den smaak valt blijkt wel uit de groote belang stelling, die de voorbijgangers voor de geurige en kleurige étalages toonen. De prachtigste en uitgezochtste bouquet- ten en planten zijn steeds in den winkel te verkrijgen speciaal op 't gebied van bruidsbou- quetten en grafkransen is de heer Scholten een eerste klas adres. Verder belast hij zich ook met. het aanleggen en onderhouden van tuinen. We twijfelen er niet aan, of de zaal zal ook in figuurlijken zin bloeien. Huuraanzeggingswet. Wij vernemen dat in onze Gemeente aan de Fabrislraat een leegstaande woning door de Huurcommissie te huur is aangeslagen en dit krachtens de huuraanzeggingswet. Dit is de eerste maal dat zulks alhier geschiedt. Volksbadliuis. In de week van 12 tot 18 Maart 1922 werden genomen 596 baden. lste klasse kuipbaden 56, regenbaden 97. 2de klasse kuipbaden 43, regenbaden 387. Kinderbaden 13. Herhaald verzoek. De Commissaris van Politie verzoekt nogmaals dringend, dat allen, die over het Maandagavond alhier gevonden kinderlijkje inlichtingen kunnen geven, zich bij hem vervoegen, Bureau, L. Nieuw- straat 21. Gisteren is door de politie a 1- hier aangehouden zekere L. v. W„ die in 't alge meen Politieblad nog stond gesignaleerd voor een vonnis wegens overtreding. Hij is ter beschikking der justitie alhier gesteld. In den a f g e 1 o o p e n nacht is in een hotel hier ter stede aangehouden G. M. W. O., die eveneens voor een vonnis wegens overtreding stond gesignaleerd.. O. betaalde de boete en werd vervolgens weer op vrije voeten gesteld. UIT WATERINGEN. Wegens overtreding der Invaliditeitswet (geen rentekaart inleveren bij den Raad van Arbeid te Delft) is A.P.M.P., alhier, door den Kanton rechter veroordeeld tot5.boete subs. 3 dagen hechtenis. UIT VLAARDINGEN. De dijk naar Maassluis, die eenige maanden geleden verzakt is, is thans in zooverre hersteld dat het vervoer per as er over weer kan plaats hebben.De dijk is echter nog niet erg betrouwbaar voor zware lasten, want na de bestrating gaat de verzakking weer opnieuw door over een groote lengte. In verband met hoog accijnsbedrag in kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij (Buiten verautwoordelykheid 'er Redact), Van meezonden stok ken ook al wordeci zt ge naatst *»or<n ttoov aietteraggrer n Woekerwinsten in de bouwvakken Waar men zoo nu en dan krasse staaltjes leest van overdreven eischen der bouwvakarbeiders in een paar groote steden van ons lieve vaderland, wensch ik hier toch even ook de aandacht te vestigen op feiten uit kleinere plaatsen, feiten, die minder bekend, maar m.i. daarom niet minder ergerlijk zijn namelijk, de winsten, die de metse- laarsbaazen zich zeiven toekennen. Ik noem hier speciaal de metselaarsbazen, omdat mij proefon- dervindinglijk gebleken is, dat schilders, loodgie ters en timmerlieden op minder ongepaste manier plegen op te treden, en zich met een behoorlijk, hun toekomend loon tevreden stellen. Ziehier in het kort wat mij dezer dagen over kwam. De schoorsteen van mijn huis woei bij den laatsten Decemberstorm om tegen het pand van mijn buren. Zonder veel moeite kon hij nog worden recht gezet. Daarbij kwamen nog eenige prutskarweitjes, d;e m vliegende(?) haast werden afgeknoeid. Alles bij elkaar werd een drie dagen gewerkt. Rekening, 134 gld. Waar zooeven genoemde karweitjes na eenige weken alweer ter hand moesten genomen worden, vroeg ik den metselaarsbaas o.m. om opheldering om trent zijn rekening. Toen bleek me, dat de opper man 0.89 per uur kreeg, de metselaar 1 gld en de baas2.50 zegge twee gulden vijftig per uur. Ik wist niet, wat ik hoorde, want de man volstond met eens één keer per dag even te komen kijken. Nu kan ik mij vergissen, maar zoo eits lijkt me toch onduldbaar.Of heeft zoo'n baas je zoo'n dure gereedschap noodig of is het recht zetten van een schoorsteen of het slechts op knappen van een dak dan zoo'n ingewikkeld werk of moet er per jaar zooveel worden afgeschreven voor een paar ladders en verdient hij ook nog niet het noodige op het verwerkte materiaal Maar ik ben slechts een buitenstander en wellicht is het woord woekerwinst overdreven. Het lijkt me evenwel onaanvechtbaar toe, dat 2.50 per uur voor den baas, die even komt kij ken tegen 1.89 voor opperman en metselaar buiten alle verhouding is. Ik wil den metselaars baas in quaestie niet noemen om hem geen af breuk te doen, want ik veronderstel dat het hier weJ een alleenstaand geval zal zijn. Mocht dit onverhoopt niet zoo zijn, laat het publiek dan zelf tegen dergelijk machtsmisbruik opkomen en beginnen met te informeeren wat het woord „arbeidsloon" op sommige rekeningen beteekent. Laat hel zich ook eens afvragen waarom de mclselaarsbazen, voor zoover die mij bekend zijn er zich zoo angstvallig voor wachten in bijzonder heden af te dalen Zooals de stand van zaken nu is, kan het niet langer. X. Geachte heer Redacteur 1 Gisteren las ik in uw blad, dat 1.1. Zaterdag op de Hoogstraat nabij de pastorie een 10-jarig jongetje door een auto werd aangereden met het gevolg dat het ventje zijn rechterbeen boven den enkel brak. Gij schrijft, dat volgens oogge tuigen den chauffeur geen schuld trof. Doch wie was dan de schuldige Ik moet u bekennen, dat het mij en velen met mij steeds een doorn in het oog is, wanneer ik zie, hoe auto's en motorfietsen in snelle vaart over de smalle Hoogstraat jagen. Voorzeker is door een besluit, onlangs door den gemeenteraad genomen, de snelheid van luxe-auto's op 15 K.M. en die van vrachtauto's op 10 K.M. per uur vastgesteld, doch de Hoog straat, nauw en druk als zij is en voorzien van veel te smalle trottoirs, is geen straat, om met een snelheid van 10 K.M. te berijden en het is werkelijk een wonder, dat er tot nu toe niet meer ongelukken hebben plaats gegrepen. Men moet maar eens zien, als auto's, handwagens en voertuigen van allerlei aard in de morgenuren die straat onveilig maken hoe dan de voetgangers in allerijl uiteen stuiven, om op de smalle trottoirs een veilig heenkomen te zoeken. Daarenboven, wanneer het eens vuil of regen achtig weer is, dan kunnen de bewoners zich er geren aan het slijk, hetwelk hunne huizen bespat en ieder oogenblik met spons en zeemlap klaar staan om hun ramen en deuren te reinigen. En daarom is volgens mijn meening 10 K.M. snelheid nog veel te veel voor zulk een smalle straat. Men komt in Schiedam altijd achteraan Waarom geen bepaling gemaakt gelijk in Rotterdam, waar niet over de Hoogstraat ge fietst mag worden en waar in die straat door voertuigen slechts stapvoets mag geredenworden, ofschoon zij nog heel wat breeder is dan in onze stad. Ik heb hier wel meer ongelukken op de Hoog straat zien gebeuren, maar nog niet zoo ernstig als het ongeval van 1.1. Zaterdag. Men zegt wel eens als het kalf verdronken is, wordt de put gedempt.Hoeveel kalveren zullen er nog moeten verdrinken, eer ons gemeentebestuur in deze raad schaft en afdoende maatregelen neemt voor een meer rustig en veilig verkeer. Een bewoner van de Hoogstraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2