DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat. 45ste?Jaargang. Dinsdag 2« Maart 1922. No. 13297. p t „q Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal os us. £g^|||||rtfa plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!) Nieuws DE CONFERENTIE VAN PARIJS. In een officieel bericht omtrent de Zaterdag gehouden zitting van de conferentie over het Nabije Oosten wordt gezegd, dal de ministers van Buitenlandsche Zaken gereed kwam en met het bestudeeren der voorwaarden, onder welke de vrijheid der zeeëngten moet worden verzekerd, zoomede met het onderzoek der financieele bepa lingen. Gister zou de conferentie de Thracische kwestie bespreken, alsmede de herziening van het verdrag van Sèvres, de artikelen, die op de capitulaties betrekking hebben, het Turksche militaire beheer en de gendarmerie. Uit Londen meldt men verder d.d. 27 Maart. De Conferentie in zake het Nabije Oosten dei drie geallieerde ministers van buitenlandsche zaken te Parijs eindigde kort voor middernacht en het volgende officieele communiqué werd verstrekt ,,De voorstellen, waarover de drie gealli eerde ministers tot, algeheele overeenstemming zijn gekomen, hebben ten doel gevolg te geven aan het algemeen verlangen den vrede tus- schen Turkije en Griekenland te herstellen. In overeenstemming hiermede handelende, wen- schen de ministers, zonder een der partijen voorwaarden op te leggen, die den schijn verwekken zouden aan een overwonnene te zijn gesteld, de nationale positie en macht der Turken te herstellen onder voor waarden, welke hun toestaan het onafhankelijk bestaan te herstellen en hun hoofdstad te Con- stantinopel te houden. De ministers wenschen de wereldlijke en godsdienstige autoriteit van den Sultan van Turkije te behouden. Aan den ande ren kant wenschen zij de GrieKsche natie een compensatie te geven voor de offers, web\e Griekenland in den oorlog ter wille van de geallieerden bracht. De geallieerde troepen in Gallipoli en de ge allieerde militaire inspecteurs zullen toezicht houden op de uitvoering van deze maatrege len. Een internationale commissi3 zal zorgen voor de zee-engten. De geallieerde ministers hebben besloten, den Raad van den Volkenbond de taak toe te vertrouwen een bevredigende regeling te vin den voor de wenschen, geformuleerd door de Armeniërs, opdat zij zullen worden beschermd tegen de daden van geweld, waaraan zij tot nu toe blootstonden. Met de bedoeling het wederzijdsclie ver trouwen in de toekomst tusschen beide volken te bevorderen stellen de drie ministers maatre gelen voor voor de bescherming en de veiligheid der minderheden, zoowel der Muzelmaansche als der Christelijke, in Europa zoowel als in Azië. In dezen geest werd het voorstel voor een wa penstilstand gedaan met de bedoeling de vreed zame ontruiming van Klein-Azië te verzekeren. Indien deze operatie met succes zal zijn uitge voerd, zal de souvereiniteit van Turkije in Anato- lië, van de Middellandsche Zee tot de Zwarte Zee en van de Transkaukasische grenzen en Perzië tot de Engelsche Zee zijn verzekerd. Constantino pel en een groot gedeelte van Oostelijk Thra- cië zullen in Europa onder de volledige souverei niteit van den Sultan blijven. De gebieden in de nabijheid der zeeëngten zullen worden gedemili tariseerd, onverschillig of zij blijven onder ïurksc.h bestuur, zoowel als zij komen onderGriek sche souvereiniteit. De geallieerde ministers erkennen, dat de financieele onafhankelijkheid van Turkije in groote mate moet worden erkend en dat, wan neer het een aandeel in de schadeloosstelling 26 XI. zou moeten betalen op grond van het feit, dat het aan de zijde der centrale mogendheden heeft deelgenomen aan den oorlog, dan zal hierbij rekening moeten worden gehouden met zijn financieele draagkracht. De administratie van de Ottomaansche schuld zal, wanneer zij haar bekwaamheid bewezen heeft, baar capaciteit getoond, worden gehand haafd, terwijl onder voorbehoud van zekere waarborgen voor de economische belangen der geallieerden geen andere financieele controle in Turkije zal worden ingesteld. De geallieerde ministers hebben eveneens de maatregelen bestudeerd, welke moeten wor den genomen tot wijziging van het systeem der capitulaties en wel op zoodanige wijze, dat de rechten en belangen van vreemdelingen in Turkije niet benadeeld worden. Alle voorstellen der betrokken ministers moeten worden onderworpen aan beide par tijen, welke uitgenoodigd zijn binnen drie weken vertegenwoordigers naar een nader vast te stellen plaats te zenden. Een onderhoud met Rat G u 11 cl y. ,,De Maan" een der als paddestoelen uit den grond oprijzende mededingers van ,,De Steen- werpcr" kwam op zekeren avond met een lijvig artikel voor den dag omtrent een onderhoud dat haar verslaggever had gehad met den heer Randolf-,of, zooals hij zich bij voorkeur liet noe men Rat Gundy. Het verslag begon met de mededeeling dat Rat Gundy van het Hotel Berkeley naar prachtige gemeubileerde kamers °p het St. Jansplein was verhuisd. De verslag gever van „De Maan" werd in de sierlijkste der vertrekken gelaten door een Bedouin, die voor he buitendeur de wacht hield. Toen werd hij voor een oogenblik aan de zorg van dien Ara- bisehen bediende overgelaten. Deze liet hem, on der het maken van diepe buigingen, in het salon, waar hij eenige minuten zijne oogen kon verlus tigen, aan de merkwaardige voorwerpen die de groote reiziger van zijne zwerftochten had medegebracht. Hij vond hier allerlei soort van jachtwapenen, tijgervellen, de huid van een alli gator, het gewei van verschillende rendieren en DE CONFERENTIE TE GENUA. Volgens het „Journal de Geneve" heeft de Bondsraad besloten om experts uit neutrale landen tegen 5 April tot een conferentie te Bern bijeen te roepen. De nauwe samenwerking tus schen de neutralen voor Genua wordt belemmerd door de houding van Nederland, dat hieraan niet wenscht deel te nemen. Gedelegeerden der neutralen zullen derhalve niet bijeenkomen, zoodat de conferentie beperkt zal blijven tot een bespreking tusschen experts. Intusschen is het zeer waarschijnlijk, dat na mens Zwitserland, Motta, Schulthess en Mussy aan de conferentie zullen deelnemen. Naar de „Chicago Tribune" verneemt, heeft de Japansche regeering haar delegatie voor Genua samengesteld uit de volgende perso nen de Japansche gezant te Parijs, burg graaf Ishi de gezant te Londen baron Hayashi, en de Japansche gedelegeerde in de Commissie van Herstel, Kengo Mori. Deze gedelegeerden zullen worden bijgestaan door vijf of zes tech nische deskundigen, die gekozen zullen worden uit de Japansche handelsdelegatie, die zich thans in Engeland bevindt. - Uit Londen wordt gemeld Lloyd George is gister te Londen teruggekeerd en heeft vervolgens en onderhoud gehad met Schanzer, den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken. Schan zer is gisterochtend uit Parijs gekomen om met den premier een aangelegenheid betreffende de conferentie te Genua te bespreken. De koning- heeft -hem gistermiddag ontvangen op het paleis van Buckingham. Schanzer zou gisteravond naar Rome terugkeeren. RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russische sovjet-regeering in een nota aan de West-Euro- peesche mogendheden de wetten en veranderin gen in de Russische wetgeving ter beveiliging van het leven en den eigendom in het afgeloopen en dit jaar uitgevaardigd, heeft uiteengezet. Zoo is de verhouding tusschen staatsbeambten en ar beiders nader omschreven en bepaald, alsmede wat betreft de vereenigingen der arbeiders en in- dustrieele ondernemingen In den arbeidsplicht is een verandering gekomen een decreet is uitgevaardigd wat betreft de vakvereenigings- en de handelsvrijheid in het binnenland. Voorts is ook het recht van staatsburgers op hun parti culiere woningen nader bepaald. Bij een bijzonder decreet is het briefgeheim in beginsel erkend. Indien onder buitengewone omstandigheden briefcensuur zal worden in gevoerd, wordt zulks wettelijk geregeld. Nadrukkelijk worden de rechten der poli tieke autoriteiten tegenover de burgers en vreemdelingen omschreven in de reeks nieuwe wetboeken, die op het oogenblik worden ont worpen. Voorts zal de staat alleen de grootste en belangrijkste industrieën in staatsbeheer blijven houden. De andere industrieën zullen op commer: cieele basis worden geschoeid en aan particulieren worden overgedaan. Het ontbinden van contrac ten zal alleen langs gerechtelijken weg mogelijk zijn. stukken kostbaar ivoor van olifantstanden. Midden in de kamer stond een piano, waaraan een banjo was bevestigd en op de piano lag een kleine gitaar, die sprak van zachte zomernachten op een of ander balcon in Madrid of Sevilla. De heer Gundy bleek ook smaak te hebben voor schilderijen, want de wanden waren met prach tige etsen versierd. Op een muzicktafeitje bij de piano lag een zangstukje, met: „Woorden, en muziek vanRat G."De groote reiziger scheen dus ook een musicus te wezen. Op de groote tafel in den hoek lag een prachtig zwaard, met een juweelen heft, waarop met Grieksche letters geëmailleerd stond „Aangeboden aan kapitien Rat Gundy, door de patriotten van Kreta, uit dankbaarheid voor de bewezen diensten als leidsman der vrijwilligers, in hun strijd tegen den Mahomedaanschen verdrukker." Naast het zwaard lag een prachtige revolver, met goud ge monteerd, en op het goud was een rol papier gestoken, waarop geschreven stond, dat de re volver een geschenk was van Emin Pacha, „aan zijn vriend en wapenbroeder, kapitein Rat Gundy." Sommige van de schilderijen aan den wand waren portretten van schoone Oostersche vrou wen. Opgezette vogels maakten een belangrijk deel uit van de kamerverziering, Onder deze was de beroemde reuzengier, die zoo veelvuldig voor komt in de Arabische Nachtvertellingen, en die zoolang beschouwd werd als een fabelachtig IERLAND. Zondag had te Dublin een bijeenkomst plaats van leden van het Iersche republikeinsche leger, bijeengeroepen door de volgelingen van De Valera. De mededeeling van de voorloopige regeering van Zuid-Ierland, dat alle aanhangers van De Valera uit het leger zullen worden ont slagen wekte veel verbittering en zal de verdeeld heid in het leger nog vergrooten. De gehouden conventie ging eerst 11a twaalf uur beraadslaagd te hebben, uiteen. Zij nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin het leger opnieuw zijn trouw aan de Iersche republiek betuigt. Tevens zegt de motie, dat het leger onder het oppertoezicht moet staan van een bijzondere executieve. Voorts werd besloten, om op krachtige wijze den boycott van Zuid-Ierland Legen Belfast door te zetten, en dien boycott uit te breiden over de zes tot Ulster behoorende graafschappen. Binnenland. FIUME. Zanella, de voormalige voorzitter van de regeering van Fiume, die zich thans te Zagreb in Joegoslavië bevindt met 36 leden der consti tuante, heeft aan Pasjitsj een nota gericht,waarin hij de regeering van Joegoslavië als tweede ga rant voor de onafhankelijkheid van Fiume ver zocht, tusschenbeide te komen, om die onafhan kelijkheid te doen eerbiedigen en de orde in de stad te herstellen. ALLERLEI. Naar uit Toronto wordt geseind, verwacht men daar, dat op 1 April de werkstaking in alle steenkoolmijnen van de Canadeesche provincie Alberta zal ingaan. De arbeiders van deze mijnen behooren tot den vereenigden mijnwerkersbond van Amerika. De vereenigde mijneigenaars van Canada deelden den minister van Arbeid mede, dat zij beslist blijven weigeren de huidige loonen na het einde van deze maand langer uit te betalen, en zij stellen voor, de nieuwe loonen door den arbitrageraad te doen vaststellen. De havenstaking in Italië duurt nog onver minderd voort. In verschillende plaatsen hebben bloedige botsingen plaats gehad. Enkele schepen doen de haven van Brindisi aan, doch zonder te laden of te lossen. De koning en de koningin der Belgen zijn Zondag met prins Leopold en Jaspar, den minis ter van buitenlandsche zaken naar Rome ver trokken. Daar zullen zij de Italiaansche konin klijke familie en den Paus bezoeken. Naar uit Sockholm wordt gemeld, is de bekende Zweedsche professor Nynstraed naar Moskou ontboden in verband met de ernstige ziekte van Lenin. Ex-koning Karl en zijn zoons, behalve de oudste zoon, zijn lijdende aan een lichten griep aanval. Volgens een telegram uit Reykjavik is het IJslandsche motorschip „Talisman" in de IJs- landsche wateren bij het visschen vergaan.Twaalf man van de equipage verdronken, terwijl vier zich in de scheepsboot konden redden. Tweede Kamerverkiezing. Volgens den offieiëelen uitslag van de stem mingen in de R.K. Kiesvereenigingcn in den Rijkskieskring Leiden, blijkt, dat, wat de eerste 5 plaatsen betreft, het volgend aantal stemmen is uitgebrachtMr. dr. D. A. P. N. Kooien, te Utrecht, 12814, F. A. Moerel te Oude-Water 10345 A. J. Loerakker, te Scho ten 9428, H. J. Borghols, te 's-Gravenhae, 9205 mevr. S. L. C. BrondveldVitringa, te Hoorn 9465. De volgorde der candidaten-lijst wordt dus 1. mr. Kooien, 2. Moerel. 3 mevr. Bronsveld Vitringa, 4 Loerakker, 5. Borghols. Hof van Internationale Justitie. De thans gehouden wordende zitting voor loopige zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie nadert haar einde. Zij had ten doel, dat het Hof enkele voorbereidende werk zaamheden ten einde zou brengen voor de ope ning van zijn eerste gewone zitting, den loden Juni a.s. Allereerst heeft het Hof zijn reglement ont worpen, waarvan de definitieve tekst binnenkort zal worden vastgesteld en dadelijk openbaar zal worden gemaakt. Vervolgens is het Hof overge gaan tot de benoeming van de leden van zijn bij zondere kamers. Krachtens zijn statuut moet het Hof een kamer voor kort geding instellen, welke in de gevallen, waarin zulks door partijen wordt gevraagd, zal hebben te oordeelen volgens een verkorte procedure alsmede twee andere ka mers, een voor de arbeidsgeschillen en de andere voor transito- en verkeersgeschillen. Deze kamers zijn als volgt saamgesteld Kamer voor kort geding president de heer Loder leden de heeren Weiss en Huber plaats vervangende leden lord Finlay en de heer Alta- mira. Kamer voor de arbeidsgeschillen president lord Finlay leden de heeren Bustamento, Alta- mira, Anzilotti en Huberplaatsvervangende leden de heeren Nyholm en Moore. Kamer voor de transito- en verkeersgeschillen president de heer Weiss leden de heeren Barbo- sa, Nyholm, Moore en Oda plaatsvervangende leden de heeren Anzilotti en Huber. De kamer voor kort geding zal, in de bovenver melde samenstelling slechts zetelen tot het einde van het jaar 1922 de andere kamers zullen hare samenstelling behouden tot het einde van het jaar 1924. wezen, maar waarvan het bestaan thans door het genie en den ondernemingsgeest van Rat Gundy ontdekt was. Aspen liet in de uiterste verbazing zijne oogen over dit artikel gaan. Hij had zich in zijn ge woon hoekje in de Toeristenclub verschanst en de man die tegenover hem zat, was toevallig Rat Gundy zelf. Aspen had aan het verzoek van Juffrouw Locke voldaan en nadere kennismaking gezocht met Rat Gundy, ja, hem zelfs overge haald om met hem op de Toeristenclub te di- neeren. Hij had juist een sigarette opgestoken, toen hij de courant zag liggen en de groote letters las, waarmede de woorden „Onderhoud met den heer Rat Gundy" geschreven waren. Daarop had hij het blad opgenomen en toen hij het artikel gelezen had, keek hij Gundy aan en zeide verwijtend „Hoor eens Weet je niet dat je mij beloofd hadt, dat ik voor mijn courant de primeur zou hebben van alles wat je van Seth Chickering en dien geheimzinnigen moord wist?" Gundy zat een lange, dikke Havana-si- gaar te rooken, die hij uit zijn eigen koker had genomen. Er kwam een kleine flikkering in zijn valkenoogen, toen hij den blik vestigde op de courant die Gerard voor zich hield. „Had ik je dat beloofd Goed. Je zult de primeur hebhen, mijn jongen. „Kijk nu eens hier Wat noem je dat dat ding in „De Maan". „Dat? Wel, dat is allemaal onzin." Wijnaccijns. Zooals men weet, treedt weldra een verhooging van den wijnaccijns, in werking een soort surtaxe. Wij hebben een paar wijnhandelaren geraad pleegd over den invloed van dezen maatregel. De heeren bleken de zaak kalm op te nemen. De maatregel treft, meenden zij, vooral eenige niet- banafide-handelaars, die ergerlijk hebben ge knoeid. Zij voerden namelijk bij voorkeur zeer zware Spaansche wijnen in van 18, 19 tot 20 pro cent alcohol om deze hier in het land geducht met water te mengen. Zoo maakten zij van 6 fust invoer waarvan zij den accijns betaalden, 24 of 36 fust, voerden deze uit en kregen dus den ac cijns terug. Dit ging zoo voordeelig, dat ze wel den wijn enkel uitvoerden,om ze in zee te gieten De bona fide-handel zal meende men, van de surtaxe, die vooral de zwaardere wijnen treft, weinig last ondervinden, omdat de wijnprijs den laatsten tijd belangrijk omlaag isgegaan men niet zoo heel ver meer van den vooroorlogsprijs af is. Er is echter nog een ander wetsontwerp in „Goed. Maar hoe zijn zij aan dien onzin ge komen Hebt gij hen daartoe in slaat ge steld „Eeniger mate, ja." „Hebt ge dan een, van de lui van „De Maan" gesproken „Ik geef je mijn woord van eer, mijn jongen, dat ik nooit iemand van,,De Maan" gezien of gesproken heb." „Flebben zij je dan geschreven „Ja, dat hebben ze gedaan." „En wat vroegen zij „Natuurlijk vroegen zij of zij mochten inter viewen." „En wat hebt ge gezegd. „Ik heb gezegd dat ik het te druk had, maar dat mijn secretaris het artikel zou verschaffen, dat ik dacht dat. zij verlangden." „Heeft je secretaris dus dit prettige verhaal over jezelf en je apartementen, je kunstwerken, je revolver, en al het andere geschreven „Neen, zeker niet.Hij heeft er geen woordvan geschreven. Het was onmogelijk dat hij dit doen kon." „Zoo Waarom „Allereerst, omdat de man niet bestaat. Ik bezit geen secretaris. Verlangt ge nog eenige andere van de tallooze redenen te weten waarom mijn secretaris dit verhaal van het verzonnen onderhoud niet kon geschreven hebben (Wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1