DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat, 45ste" Jaargang Woensdag 29 Maart 1922. No. 13298. Buitenlandse^ Nieuws. 27 NIÉUWE SCHTEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. - Telefoou K - PusBru, 39. Abonnementen per 3 maanden f 2. per wee een ranco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of veiordeulnjjen voo»- gesehieven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van J. C. OUWENS EN T. MAAT om vergunning tot oprichting van een scheepswerl op het per ceel in den 's-Gravelandschen polder, kadastraal hekend als Sectic H. no. 731. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag den April 1922, des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip bier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen ■kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 29 Maart 1922. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men d.d. 28 Mrt. Heden heeft Dr. Wirth in den Rijksdag zijn aangekon digde rede gehouden, in verband met de ontvan gen nota van de Commissie van Herstel. Ofschoon de publieke tribunes van den rijks dag stampvol waren en de rijksdag-afgevaardig den in bijzonder grooten getale waren opgeko men, heerschte er toch geen bijzondere spanning. Dit was daaraan toe te schrijven, dat de regeeringsverklaring in hoofdzaak reeds be kend was en ook ten aanzien van de houding der partijen weinig twijfel meer bestond. De rijkskanselier las zijn rede geheel voor en tegen zijn gewoonte in hield hij zich streng aan het manuscript, waardoor de rede tamelijk een tonig werd. De afgevaardigden interrumpeerden Dr. Wirth zeer zelden en slechts enkele malen werd de rede door luide toejuichingen onderbroken, zooals toen hij de nieuwe eischen der herstel-commissie els grof kenschetste. Het was de passage, waarin de rijkskanselier kort, krachtig en op ondubbel zinnige wijze verklaarde, dat de eischen der com missie onaannemelijk waren. Dit antwoord werd verwacht, doch het maakte door zijn kernachtige formuleering niettemin in druk. Deze passage ging aan de de voornaamste onderdeden der rede vooraf en werd in anderen vorm later meer malen herhaald. Tegen de financieele controle protesteerde Dr. Wirth als een ingrijpen in de souvereiniteit van het rijk op financieel gebied en noemde het een schending van de zelfstandigheid van een volk om vreemde orga nen op te dringen. Dit gedeelte der rede was naar vorm en inhoud het meest pakkend. Het slot was kalm, bezadigd en tegemoet komend. Na dan nog het mogelijke en onmogelijke der eischen tegenover elkander te hebben ge steld, drukte hij de hoop uit, dat het laatste woord nog niet zou gesproken zijn. Deze laatste woorden wekten gelach. Onder goedkeuring van centrum en links repliceerde de kanselier ban „Wanneer men zoo pessimistisch is, kan men zich beter buiten de politiek houden." Dr. Wirth heeft zich weer getoond als de man. van de Erfilllingspolitiek, die onder alle omstan digheden vast besloten schijnt de verplichtingen te willen nakomen. Na de regeeringsverklaring kwam het eerst als vertegenwoordiger der Duitsch-nationalen Dr. Hergt aan het woord, wiens verklaringen ontstemming verwekten. Voor het centrum sprak afgevaardigde Marx, nadat als sociaal democratisch afgevaardigde Hermann Mül- ler het woord had gevoerd. DE CONFERENTIE TE GENUA. De conferentie der geallieerde experts te Lon den ter voorbereiding van de conferentie te Genua heeft haar besprekingen geëindigd. De conclusies, waartoe de experts gekomen zijn, zullen aan alle aan Genua deelnemende naties worden gezonden. HET NABIJE OOSTEN. De Londensche bladen drukken hun voldoe ning uit over de tusschen de geallieerde ministers van Buitenlandschc Zaken te Parijs bereikte overeenstemming 1 Volgens de verschillende meeningen zouden de Turken verstandig doen, door aanvaarding der voorwaarden hun Oosterschen handel te redden welke in het verleden zulk een belang rijk deel van hun handel uitmaakte, en zich niet te storen aan den slechten raad van hen, die beweren, dat door een weerspannige hou ding aan te nemen betere voorwaarden zullen worden verkregen. Algemeen wordt geloofd, dat Constantinopel als stad zal worden gekozen voor de samen komst van de Grieksche en Turksche ver tegenwoordigers, waar zij over drie weken zullen aankomen, indien de voorwaarden van den wapenstilstand door de Turken zullen wor den aanvaard. De „Evening Standard" zegt daaromtrent "Het Nabije Oosten schijnt thans meer nabij dari ooit wat betreft een goede oplossing van zijn vele historische geografische, religieuse en rassen-moeilijkheden. De voorwaarden van het voorgestelde plan, hetwelk voldoet aan alle redelijke eischen der Turken en Grieken kan moeilijk verder gaan dan het doet. De voorwaar- dèn zijn gebaseerd op een compromis, waarbij het gezond verstand heeft voorgezeten. Indien over drie weken een conferentie zal worden ge houden tusschen de betrokken staten, en men zal de twee belanghebbende regeeringen weten over te halen de billijkheid tegenover elkander te betrachten, zal een duurzame vrede verzekerd zijn. De beide naties hebben genoeg van het vech ten dat reeds sinds den oorlog voortduurt en zullen welvaren bij een zoodanigen vrede. drie andere automobielen hadden drie geheime kamerheeren met kap en spadi plaats geno men. De automobiel der ambassade en een esta fette-auto, waarin twee kamerheeren waren ge zeten, gingen den stoet vooraf. Bij het Vaticaan aangekomen, reden de auto's het Damascushof op. Dan weerklonk het trompetgeschal van het Pauselijk legercorps. Beneden aan de groote trap naar de Clementijnsche zaal wachtte prins Ruspoli, de gran maestro S. Ospizio, de major- domus en andere dignitarissen de souvereinen op. In de Clementijnsche zaal werden zij door den opperkamerheer en alle andere kamerdignitaris sen begroet. Van bovengenoemde zaal ging de stoet door verschillende zalen naar de Pauselijke vertrekken Na de militaire honneurs in ontvangst te hebben genomen, werden de Belgische vorste lijke personen door den majordomus en groot- kamenier binnengeleid. Gedurende de audiëntie onderhield de H. Vader zich enkele oogenblik- ken met den koning in het bijzonder. Toen dit bezoek was geëindigd, werden de leden van het gevolg aan den Paus voorgesteld. Vervolgens begaf zich de stoet naar de eerste verdieping, waar de vertrekken van den kardinaal-staats secretaris gelegen zijn. Kardinaal Gasparri, in het purper gekleed, ontving het vorstenpaar in de Congregatie-zaal. Na een kort onderhoud in zijn kabinet, stelde hij de hoofden der diplomatieke missies voor. Nadat dit bezoek was geëindigd, be gaven zich de souvereinen en de kroonprins naar de St. Pieter, om het graf van den II. Petrus te vereeren. Kardinaal Merry del Val, aarts priester der basiliek, bevond zich aldaar, om de hooge gasten te ontvangen. Ten slotte brachten de automobielen met dezelfde dignitarissen, de Belgische vorsten naar het gezantschap terug. Na het bezoek van den kardinaal-staatssec retaris aan de Belgische souvereinen op de Belgi sche ambassade bracht ook kardinaal Vannutel- li, de deken van het LI. College, het vorstenpaar een bezoek om dit namens de kardinalen te huldigen. Ook de kardinalen Granito, Vico en Tacci die vroeger diplomatieke functies te Brussel bekleed hebben, maakten hu a op wachting, evenals de dames der leden van het corps diplomatique bij den H. Stoel, zestig leden van den Romeinsche adel, prelaten en religieuse oversten van Belgische nationali teit, welke te Rome verblijf houden. De Paus bood aan den koning der Belgen een mozaiek aan, voorstellende het coliseum, aan den kroonprins een mozaiek, voorstellen de „Aurora" en aan de koningin een gobelin, voorstellende de H. Maagd van Grivelli. „Neen," antwoordde Gerard lachend, „zijn niet bestaan is mij genoeg, ofschoon veler onzer hedendaagsche betweters daar nog niet door over tuigd zouden zijn. Maar wie heeft die beschrijving dan geschreven „Kan je dit niet raden „Neen, in het minst niet." „Wel, ik natuurlijk. Heb ik het niet netjes ge daan Heb ik niet wat jullie krantenschrijvers zoudt noemen een kernachtigen stijl Kernachtig is dat niet het rechte woord op de rechte plaats „Ja ik geef toe dat je stijl niet genoeg te waardeeren is," zeide Gerard, nog altijd eenigs- zins gebelgd. „Maar je liadt mij beloofd dat ik de eerste zou zijn, die op de hoogte van de zaak werd gebracht, en ge beroemt je er altijd op dat je een man van je woord zijt." „Dat ben ik ook, mijn jongen en ik hoop dat je dit altijd zult eivaren. Ik heb heel wat wetten geschonden, maar mijn woord heb ik nog nooit gebroken." „Maar ik kan nu immers niet meer de eerste zijn die je komt interviewen ITALIË. Naar uil Rome wordt bericht, zijn het Belgisch koningspaar, de kroonprins en minister Jaspar, gister aldaar aangekomen. De „Msb." geeft hierover de volgende bijzon derheden Aan het station werden zij door bet Ita- liaansche koningspaar, den kroonprins, minis ters en autoriteiten ontvangen. Een groote menigte volks bracht den Belgischen souve reinen een geweldige ovatie. Zij moesten zich tweemaal op het balcon van het Quirinaal vertoonen te midden van schier eindelooze toe juichingen. Om half drie reden vijf automobielen van het Vaticaan naar het Belgische gezantschap, bij den H. Stoel geaccrediteerd. In de eerste auto's namen plaats het Belgische vorsten paar, de kroonprins, minister Jaspar en hun gevolg. In een dezer auto's sloot ook de opper- intendant, prins Massimo, zich bij hen aan. In „Waarom niet Hier ben ik. Vraag mij wat. je wilt. Interview er maar op los. „Maar de beschrijving van je kamers „Goed, vraagt mij \daaromtrent ook zoo veel als je verkiest." „Wel, zij staat immers in „De Maan." Gundy iegde zijn sigaar voor een oogenblik op een klein bakje naast hem en barstte in een hartelijk gelach uit. Hij had een vroolijken, zil veren lach, dien het Gerard goed deed te hooren. Een man met zulk een lach kon men niet mis trouwen. Gundy schudde en danste op zijn stoel van pret. „Het is kostelijk Dus ben je er werkelijk ing'eloopen Wel, ik dacht waarachtig niet dat ik een zoo rijke verbeelding had als ik blijk te hebben. Ik ben, geloof ik, op weg, om een schrij ver van sensatieromans te worden. „Ik weet waarlijk niet waarom je zoo onbe daarlijk zit te lachen. Laat mij ook eens in je vreugde deelen. Het leven is warempel zoo vroolijk niet, dat men zonder schade zijn aan deel in een grap kan missen." „Goede hemel vat je het dan niet Die ge- heele beschrijving is een verzinsel. Ik heb elk woord er van uit mijn duim gezogen. Ik «bezit geen enkele van die trofeën, geen enkele van die wapens. Ik componeer geen liederen, ofschoon ik mij vlei dat ik op mijn manier nog al aardig kan zingen." zuidelijke regeering zullen vertegenwoordigen. Churchill, de minister van koloniën, en andere leden van het Engelsche kabinet, die zich met de Iersche zaken hebben bezig gehouden, zullen met de twee partijen ter conferentie bijeenkomen. Men zegt, dat Churchill voornemens is te vragen, welke politiek of plan de Noordelijke en Zuidelijke regeeringen van Ierland bereid zijn aan te bevelen, om een einde te maken aan den be- staanden onbevredigenden toestand in het Noord- Oostelijk gebied van Ierland en dat hij zal voor stellen, dat er Engelsche troepen zullen worden aangewend, om een onzijdig cordon te vormen aan de grenzen van Ulster. Churchil zal op nieuw verklaringen afleggen omtrent de politiek der Engelsche regeering, welke er op gericht is, al het mogelijke te doen, om beide regeeringen te helpen om wet en orde in haar gebied te hand haven. Churchill zeide gisteren in het Lagerhuis, dat generaal Macreafy, de bevelhebber der En gelsche troepen in Ierland, berichtte, dat alles rustig was aan de Ulstersche grenzen. CHINA. Naar de „Times"-correspondent te Peking meldt, dreigt het spoedig.tot een botsing te zullen komen tusschen de strijdkrachten van Tsjang Tso Lin en Sun Yat Sen eenerzijds en die van den liberalen generaal Wu Pei Fu ander zijds. Afdeelingen van Tsjang Tso Lin's strijd krachten, die 70.000 man sterk zijn, zijn van Tientsin en Sjantoeng uit opgerukt en zullen zeer waarschijnlijk eerst op tegenstand stuiten, wanneer Techon bereikt is. De troepen van de regeering te Canton, die zich thans in Zuid-Hoenan ophouden, zullen, naar verwacht wordt, de Yangtse kunnen bereiken, hoewel de afdeelingen van Wu Pei Fu zich te Yochon op krachtigen tegenstand voor bereiden. De houding, welke genoemde generaal zal aannemen, is nog niet bekend, daar zijn troepen tot dusver nog geen enkele beweging hebben uit gevoerd, waaruit de plannen van Wu Pei Fu zijn gebleken. Zooals de situatie zich op het oogenblik laai aanzien, denkt men, dat de generaal zijn vijanden zal afwachten en dan een krachtig offensief tegen hén zal beginnen. ZWEDEN. Uit Stockholm wordt gemeld, dat met ingang van 3 April een uitsluiting in de Zweedsche houtzagerijen zal plaats vinden, zoo vóór dien datum geen overeenkomst tot stand komt. Deze uitsluiting zal ongeveer 20.000 arbeiders omvat ten. De minister voor sociale aangelegenheden heeft in een interview gezegd, dat de regeering waarschijnlijk tusschenbeide zal komen in het conflict in de bouwvakken. Verder deelde hij me de, dat de regeering eveneens zal beraadslagen over ingrijpen in de overige groote conflicten, namelijk in de ijzerindustrie, de machinenijver heid, de papierfabrieken en de houtzagerijen. IERLAND. Het kabinet van Ulster heeft volgens be richt uit Londen de uitnoodiging van het Engel sche kabinet aangenomen tot een conferentie te Londen, ten einde besprekingen te houden met de regeering van den Ierschen Vrijstaat. James Craig, de eerste-minister en verscheidene leden van zijn kabinet zullen hieraan deelnemen, ter wij Collins, Griffith en Duggan de voorloopige „Wilt ge dus, dat de geheele beschrijving een verzinsel is „Ja, elke regel," zeide Gundy, met een blik van stille zelfvoldoening, den blik van iemand die meent een prijsje verdiend te heb ben. „En wat ter wereld kunt ge daarmede voor gehad hebben." „Vat je dat ook niet Ziet ge niet dat ik jou daarmede een dienst hebt willen doen „Ik ben overtuigd van je goede bedoelingen, maar ik zie werkelijk niet in hoeverre je mij daarmede hebt kunnen verplichten." „Wel, dat is vreemd Jullie courantiers zijt zoo kortzichtig. Je bent geen haar beter dan „De Maan" zelve. Natuurlijk heb ik het geheele ding gedaan om jou steun te geven En dan ziet de man dat hij gefopt is. Jij begint je artikel met „Onze collega's van,,DeMaan" hebben zich weer oolijk laten beetnemen." En dan kom je met het echte, authentieke, kleur houdende zich van alle rechten verzekerd hebbende verslag voor den dag en je noemt het Korte inhoud van een onderhoud met kapitein kolonel mis schien kan jijmijwel brigadier-majoor of generaal maken,— Gundy." „Maar ik zal moeten kunnen bewijzen dat je het zelf waart die de lieden van „De Maan" in het ootje hebt genomen," zeide Gerard, nog altijd een weinig twijfelachtig en met den stillen ALLERLEI. Vrijdag heeft, zoo meldt de „Times", Edsel Ford, de zoon van den bekenden auto-fabrikant Henri Ford bekend gemaakt, dat in alle fa brieken van zijn vader de vijfdaagsche werkweek wordt ingevoerd. Alle werkplaatsen, zoo deelde hij mede zul len Zaterdag en Zondag gesloten zijn. De werk lieden hebben meer dan één rustdag noodig. Dat is tenminste de meening van zijn vader." In de loonen zal geen verandering worden gebracht. Het minimum-salaris blijft in Hollandsch geld omgerekend, plm. 17 gulden voor een gewonen arbeider. Naar Ilavas meldt, zal Poincaré niet reeds bij de opening van de conferentie naar Genua gaan, doch het is niet onwaarschijnlijk, dat hij zich bij de slot-periode naar Genua zal bege ven, nadat Millerand uit Algiers zal zijn terug gekeerd. De voorgestelde oplossingen zullen tot op het oogenblik van Poincaré's aanwezig heid te Genua door de diverse delegaties ge- sanctionneerd moeten worden, terwijl de kwes tie van de erkenning der Russische sovjet-regee ring op het einde van de conferentie zal worden gesteld. Op den voormaligen leider der Russische cadettenpartij Miljoekof is gisteravond te Ber lijn een moordaanslag gepleegd. Miljoekof hield in de Philharmonie een lezing. Onder de lezing wensch dat zijn nieuwe vriend niet zoo onbeperkt aan zijne geestigheden den teugel mocht vieren. „Ja, ja, dat spreekt vanzelf. Dat is juist het grappigste van de historie Waarom zoudt ge niet tot motto van je artikel nemen „Gefopt door Gundy zeiven Ik zal je terzijde staan. Ik zal zeggen dat ik die streek heb uitgehaald, alleen omdat ik „DeMaan" onwaardig achtte met de mij bekende feiten bekend te wonden gemaakt, maar dat, hoe weinig crediet ik ookvoor het ver nuft van dat blad gaf, ik niet dacht dat zij zoo dom zouden zijn het versla'g.datik hun zond voor waar te houden. Ik zie in mijn verbeelding reeds stapels extra nummers van „De Steenwerper" uit de drukkerij verschijnen. „Hoe Gundy onze collega beet nam." „Gundy's authentieke ver klaring," en zoo voort. Waarborgt je dit niet duizenden exemplaren Gerard was geheel verbijsterd, daar hij eigen lijk niet wist of hij te doen had met iemand die goed bij zijn verstand was. Doch uiterlijk scheen Gundy, ondanks zijne zonderlinge manieren en zienswijze, volkomen wel bij het hoofd. „Goed, nu zullen wij je alles vertellen. Nu komt het echte,' zeide Gundy, een paar fiksche halen aan zijn sigaar doende en zich achterovei in zijn stoel vlijende. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1