Staten-Generaal. Binnenland. J. P. De Hoog. -f- leis te Nicco, een mooie en historische heuvel- stad ten Noorden van de hoofstad. Verder zal een bezoek worden gebracht aan Kyoto en de groote industrieele stad Osaka. ALLERLEI. Harmsworth, onderstaatssecretaris voor bui- tenlandsche zaken, heeft in het Engelsche Lager huis medegedeeld dat op de conferentie van vertegenwoordigers der successsiestaten te Parijs, waar over de betaling van 'n apanage aan keizer Karei beraadslaagd wordt, de vraag is opgewor pen of de geallieerde mogendheden daartoe willen bijdragen. Aan den Engelschen gezant teParijs is opdracht gegeven het duidelijk te maken, dat de Engelsche regeering niet van plan is eenigen last daarvoor op zich te nemen. Reuter meldt uit Sjanghai, dat twee Ko- reanen een moordaanslag hebben gedaan op Tanaka, den gewezen Japanschen minister van oorlog, bij zijn aankomst in Shanghai. Tanaka bleef ongedeerd maar mevr. Snijder, een Amèri- kaansche, is door de revolverschoten gedood, terwijl vier andere personen werden gewond,. De daders zijn in hechtenis genomen. Dinsdagavond heeft er op het Quirinaal een diner plaats gehad ter eere van het Belgische koninklijke paar en van den hertog van Brabant. De Italiaansche en de Belgische koning hebben getoast op de vriendschap tussc.hen België en Italië. Een Belga-bericht uit Funchal op Madei ra dd. 28 dezer bevestigt, dat keizer Karei ern stig ziek is. Hij lijdt aan broncho-pneumonie. Naar Reuter uit Washington seint, heeft de Senaat het Vlootverdrag zonder voorbe houd of amendementen met 74 stemmen tegen één goedgekeurd. Uit Rome verneemt de ,,Msb." De Belgi sche soüvereinen hebben den Paus een zeer rijk, artistiek kruisbeeld van ivoor en kostbaar hout ten geschenke aangeboden. TWEEDE KAMER. Zilling van Woensdag 29 Maai t. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor aan de agen da eenige ontwerpen toe te voegen, w.o. de Vlootwet en aan den heer van Ravesteijn toe te staan de volgende week Woensdag zijn inter pellatie over de conferentie van Genua te houden. Spr. stelt in verband met zijn voorstellen voor de volgende week Dinsdag en Donderdag 's avonds te vergaderen. De heer D r i o n (V. B.) begrijpt niet waar om zoo'n haast wordt gemaakt met de Vloot wet, die 3 November is ingediend en waarvoor alle tijd tot studie heeft ontbroken in verband met de conferentie te Washington. Het wets ontwerp is slecht voorbereid, ook buiten de Ka mer en bijv. in Indië waar nog pas in spoedver gadering de zaak nader is beschouwd. Spr. stelt voor de Vlootwet niet aan de agenda toe te voe gen. De heer Hugenholtz (S. D.) heeft ook bezwaar tegen de plaatsing der Vlootwet op de agenda. Hij acht het tijdstip daarvoor thans niet geschikt, omdat wij staan voor een nieu we richting in zake de bewapening en vóór de verkiezingen, waarbij de kiezers over een on derwerp als dit zich kunnen uitspreken. Wij staan voor de vraag van een nieuwe bewape ning, terwijl onze vloot vrijwel verdwenen is. De verkiezingen zijn ditmaal bijzonder belang rijk omdat alle vrouwen zullen meestemmen. De Voorzitter verzoekt niet in bespre king van het ontwerp te treden. De heer Hugenholtz (S. D.) zegt dat hij in de wet moet aantoonen dat de behande ling niet gewenscht acht. Er is geen reden om deze zaak overhaast te behandelen omdat men in Washington een resultaat heeft bereikt. De duikboot-kwestie is op het oogenblik van het meeste gewicht, en deze kwestie dient eerst behandeld te worden. De Voorzitter wijst er op dat de spre ker weer midden in het ontwerp zit. De heer Hugenholtz (S. D.) betoogt dat het volgend jaar de vraag algemeen zal worden besproken om de duikbooten geheel te verbieden. Spr. wil die behandeling afwachten, hetgeen vooral voor een kleine natie van ge wicht is. Tenslotte dringt de financieele nood tot de grootste zuinigheid. De Minister zegt dat de gansche Vlootwet eigenlijk niets kost. De nood in Indië is vooral zeer groot, en spr. begrijpt niet hoe deze Minister aan dat verhaal komt dat het niets kost. Spr. wil constateeren dat het doorjagen alleen geschiedt door den drang van de betrokken militairen die vreezen hun baantje te verliezen. De heer Van R a v e s t e ij n (C. Fr.) heeft bezwaar tegen dit ontwerp en de behandeling op dit moment. Hij acht zelfs een nieuwe be handeling in de afdeelingen noodig en doet daarvoor het voorstel. De Voorzitter zegt dat de Regeering hem heeft verzocht dit ontwerp spoedig te be handelen omdat er een definitieve richting in het beleid moet zijn, en omdat het personeels vraagstuk dat eischt. Spr. zou wenschen de algemeene beschouwingen over dit ontwerp te houden gelijktijdig met die over de Begrooting van Marine. Spr. ontkent dat dit ontwerp wordt doorge jaagd. Een nieuw afdeelingsonderzoek acht spr. niet gewenscht, omdat de aangebrachte wijzi gingen van geringe beteekenis zijn. De heer Ketelaar (V. D.) begrijpt niet dat nu maar weer aanstonds gegeven moet worden wat de Minister vraagt. Hij meent wel degelijk, dat dit ontwerp wordt doorgejaagd en hij verzet zich daartegen. De heer T r o e 1 s I r a (S. D.) voegt aan de rede van den heer Hugenholtz nog het een en ander toe. Hij wijst er op, dat deze voorstellen der Regeering ongerustheid hadden gewekt op de Conferentie te Genua. Hij zluit zich daarom aan bij het verzet tegen de behandeling op dit moment. De heer A. P. Staalman (C. D.) verzet zich ook tegen de behandeling. FT ij betreurt het dat het Kabinet het ontwerp wil doorjagen. Daarin ziet hij een gebrek aan ernst. Het voorstel-Van Ravesteijn (om het ontwerp weer naar de afdeelingen te zenden) wordt ver worpen met 48 tegen 43 stemmen. Links tegen rechts. De heer Wijk stemt tegen, de heeren van Groenendael, A. P. Staalman, v.d. Laar, echter voor. Het voorstel-D rion (uitstel van behandeling) wordt verworpen met 48 tegen 43 stemmen. De stemverhouding is dezelfde als bij de vorige stemming. De heer J. t e r Laan (S. D.) stelt nog voor om vóór de Vlootwet de Rechtspositie van de ambtenaren te behandelen. Dit voorstel wordt verworpen met 56 tegen 35 stemmen. Staatsbegrooting voor 192 2. Hoofdstuk VIII (Oorlog) Aan de orde is de stemming over het amen- dement-Marchant tot schrapping van den post van drie millioen voor aanschaffingsmateriaal. Het amendement wordt verworpen met 58 tegen 33 stemmen. De heer Van Zadelhoff (S. D.) licht een amendement toe om den post voor steun aan behoeftige gemobiliseerden met 1/i millioen te verhoogen. De Minister zegt dat hij altijd bereid is geweest meer geld voor dit doel aan te vragen als het noodig is. Hij handhaaft echter zijn standpunt dat alleen in bijzondere gevallen voor de tweede maal steun verleend mag worden. Hij ontraadt dus het voorstel-Van Zadelhoff. Hij is bereid den post van dertig miUe eeniger- mate te verhoogen tot honderdduizend gulden. Het amendement-Van Zadelhoff wordt daar na verworpen. Eenige leden maken nog enkele opmerkingen, welke de minister beantwoordt. De Oorlogsbegrooting wordt goedgekeurd met 47 tegen 42 stem m e n, nadat de heer B ij 1 e v e 11 (V. B.) heeft verklaard, dat hij tegen stemde. De stem ming is rechts tegen links, behalve de heer Wijk. Avondvergadering. Staatsbegrooting 192 2. Koloniën. Aan de orde is Hoofdstuk XI van de Staatsbe grooting voor 1922. Algemeene beschouwingen worden niet gehou den. Art. 139 worden goedgekeurd. Surinaamse he begrooting. Bij art. 40 komt aan de orde de begrooting van Suriname voor 1922. Bij de algemeene beschouwingen weidt de heer van Vuuren (R. K.j in den breede uit over de volgens hem onvoldoende samenwerking tusschen den minister en den gouverneur. Ver der wil spr. betere regeling der ambtenaarsfunc- tie's en wijziging in het bestuur. Enkele leden klagen verder nog over den slech ten financieele toestand der kolonie. Minister de Graaff erkent dit, maar zegt rekening te moeten houden met de positie van de schatkist hier. Tot betere regeling van het bestuur zal eerstdaags een commissie worden in gesteld. Verschillende artikelen worden hierna behan deld en goedgekeurd. Bij art. 46 wordt de begrooting van Curacao voor 1922 z.h.st. aangenomen. De eindstemming over de begrooting zal heden plaats hebben. Zonder beraadslaging of stemming wordt daar na aangenomen het wetsontwerp wijzigingen ver hooging van de koloniale huishoudelijke begroo ting van Suriname voor 1920, verschillende on derwerpen. De vergadering wordt te 11.15 verdaagd tot heden. Standbeeld voor Koning Willem II. Sedert vele jaren bestaat naar men weet het voornemen om het standbeeld van Ko ning Willem II op het Buitenhof te Den Haag te vervangen door een copie van het fraaie ruiter standbeeld te Luxemburg van Antonius Mer- cié en Victor Peter, waarvan de maquette, eigendom van de Koningin, staat in het Rijks museum. Het Comité, waarvan eere-voorzitter is mi nister Van Karnebeek, en voorzitter de Bur gemeester, heeft onderzocht of het mogelijk is, nu, in verband met den aanleg van een nieuwen verkeersweg, welke het Spui met de Plaats zal verbinden, het standbeeld niet kan blijven op de plaats, waar het nu staat en uitvoering te geven aan de vervanging. Gebleken is, dat de daartegen aangevoer de bezwaren zonder veel moeite zijn te over komen. In een circulaire wekt het Comité belang stellenden op, door een bijdrage de oprichting 'van een nieuw monument, op een nader aan te wijzen plaats, als hulde aan de nagedachtenis van Konig Willem II, mogelijk te maken. Penningmeester is de gep. Majoor der artillerie A. G. Landaal, Balistraat 102 en secretaris Mr. J. C. Baron Baud, chef van het Kabinet van den burgemeester, Jozef Israëlslaan 16. R.K. Politieke Landdag. Het R.K. Centraal Propaganda-bureau te Roermond heeft aan alle afdeelingen van den R.K. Kiezersbond de volgende circulaire ge zonden In uw kwaliteit als lid van het dagelijksch bestuur uwer kiesvereeniging ontvangt U deze convocatie met het dringend verzoek onderstaande aan uwe medebestuurderen en de leden uwer kiesvereeniging bekend te ma ken en tevens hen aan te sporen mede te wer ken het groote propaganda-werk. dat wij gaan aanvangen schitterend te doen slagen. Onder de middelen, tot welslagen der a.s. verkiezingen, door het bestuur van den bond gesteld komt o.m. ook voor het houden van een R.K. Politieken Landdag, waarvan de orga nisatie aan den heer B. Th. de Wolf, als Directeur van het R.K. Centraal-Propaganda Bureau werd opgedragen. Aanvankelijk op een vroegeren datum ge steld, meende het bestuur, ook al gedwongen door de moeilijkheden een goed vergaderlo kaal te krijgen, dat Dinsdag 18 April (3de Paaschdag) wel de meest geschikte dag zou zijn onze aangekondigde R.K. Politieke de monstratie te doen houden. Wij zijn geslaagd beslag te leggen op het groote vergaderlokaal te Utrecht „Tivoli"' waar dus deze grootsc.he betooging zal wor den gehouden en te 1 uur precies zal aanvan gen. Twee bekwame sprekers zullen er het woord voeren n.l.onze Veteraan in de R.K. Poli tieke beweging, de om zijn groote diensten voor de R.K. Partij, zoo gewaardeerde Oud- Minister van Financiën Mr. M. C. Kolkman en de overal in den lande omzijn propagandistisch™ ijver zoo bekend en gewaardeerd zijnde Mr. Jan Bomans. Zij zullen ons zeggen wat onze Katholieke kiezersplicht is en ons aansporen dezen inzet van den verkiezingsstrijd ten nutte te ma ken voor hen, van wier politieke plichtsver vulling het af zal hangen of de a.s. verkiezin gen ons ten zegen zullen strekken of wel ons land zullen brengen tot een langdurige parle mentaire onmacht. Dit moge in dezen tijd vooral, waarin de hoogere belangen nog al eens voor het men- schelijk egoisme moeten wijken, gezegd worden. Deze R.K. Politieke Landdag moet worden en uiting van eensgezind willen, een drang naar het voeren van echte gezonde R.K. politieke propaganda een willen bestendigen van onze heerlijke Roomsche eenheid, welke ons instaat stelde datgene te bereiken in Ne derland, waarop wij thans met trots kunnen wijzen een belofte aan elkaar gegeven op dien propaganda-dag met volle echt Room sche toewijding ons te geven aan het verkie- zingswerk, dat ons den Zege brengen moet. Moge deze geest, in welke de organisatie van den politieken landdag begonnen is, zich vaardig maken over u allen en deze Katho lieke demonstratie ons weder dat heerlijk beeld geven van Roomsche eenheid, Roomsch willen en Roomsch enthousiasme, zoonoodig voor het welslagen van den verkiezingsstrijd. Deze dag moet ook een beeld geven, dat de Roomsche Blijmoedigheid ons nog niet vreemd is geworden. Echt gezonde opgewektheid diene het stem pel te drukken op deze vergadering, aan welker welslagen muziek en zang het hunne zullen bij dragen. Laat dus niemand onzer ontbreken en dus door het geheele land de leuze klinken: Dins dag 18 April naar T i v o I i" Utrecht. Het programma voor den dag zelf zal te voren in de R.K. pers worden bekend gemaakt. „51. Raphael." Maandag 27 Maart had te Utrecht in het Ge bouw der R.K. Werkliedenvereènigingen een ver gadering plaats van Hoofdbestuur en afdeelings- besturen van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael." De verga dering was bezocht door ruim 400 bestuurders van afdeelingen. De heer Henri Hermans hield een rede over den economischen toestand. Klaar en duidelijk werd door den|(heer Plermans den tegenwoor- digen economischen toestand geschetst en gaf hij de middelen aan, welke z.i. aangewend dienen te worden om tot betere verhoudingen te komen. De Bondsvoorzitter hield een inleiding over de nieuwe dienst- en rusttijden van het Spoor wegpersoneel. Vele bestuurders namen aan de daarover ge voerde discussies deel. Algemeen was de ver gadering van oordeel, dat met de nieuwe rege ling der dienst- en rusttijden de grens bereikt is, van hetgeen redelijkerwijs van het Spoorweg personeel kan verlangd worden. Eveneens werd de verwachting uitgesproken, dat de Directie der Spoorwegen de nieuwe regeling loyaal zal toepas sen. Eveneens werd zeer uitvoerig gesproken over den noodtoestand, waarin het personeel der N.S. van Duitsche nationaliteit en gestationneerd op Duitsch grondgebied, verkeert. Op voorstel van meerdere afdeelingen werd een motie aangeno men, waarin o.m. betreurt wordt, dat de vele door ,,St. Raphaël" gedane pogingen om in den toestand van het Duitsche personeel verbetering te brengen tot nu toe weinig tastbaar resultaat hebben opgeleverd dat krachtig gesteund wordt het advies ter zake door den Loonraad uitge bracht en de Directie dringend wordt verzocht direct een zoodanige beslissing te willen nemen dat het betrokken personeel uit zijn zeer slechte positie verlost wordt. De vergadering nam het besluit dat, indien de Directie weigerachtig bleef om het Duitsche personeel tegemoet te komen, de organisatie een steunregeling zal organiseeren om de Duitsche leden ter hulp te komen. Veel tegenstand kwam op de vergadering tot uiting over de in D.O. 892 vervatte regeling omtrent de controle bij ziekte. De wijze, waarop deze regeling is tot. stand gekomen vond eveneens afkeuring en het Hoofdbestuur ontving opdracht ernstig te trachten in verschillende bepalingen verbetering te krijgen, alsmede om te bewerken, dat dergelijke regeling in de toekomst tot stand zullen komen met daadwerkelijke medewerking van de organisaties van het personeel. Verschillende afgevaardigden brachten hulde aan het H.B. voor de deugdelijke leiding en voorlichting bij de jongste acties, gegeven, het geen door de heele vergadering geestdriftig onder streept werd. De vergadering, welke uitstekend geslaagd is en op hoog peil stond werd tegen half vijf met, een opwekkend woord van den voorzitter ge sloten. Domaniale mijnen. Een wetsontwerp is ingediend tot machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de AkenMaastrichtsche Spoorwegmaatschappij betreffende de Domaniale mijnen. De tegenwoordige regeling van de verdeeling der opbrengst der dominiale mijnen tusschen den staat en de AkenMaastrichtsche Spoorweg maatschappij, leidt aldus de memorie van toe lichting tot ongewenschte gevolgen ten opzich te van de arbeidsverhoudingen. De bedoelde regeling komt hierop neer, dat als zuivere opbrengst der mijnen wordt aangemerkt 35 pet. van de bruto-opbrengst der verkochte kolen en dat de staat ontvangt 5000 van het geen die zuivere opbrengst meer bedraagt dan 60.000 benevens de helft van het bedrag boven 65.000. De berekening van de zuivere opbrengst geschiedt derhalve aan de hand van een fictie, welke zich in den loop der jaren steeds vei'der van de werkelijkheid heeft verwijderd. De verhouding tusschen de netto- en de bruto opbrengst der kolen is in sterke mate gaan afwij ken van de in 1880 aangenomen 35 pet. Gebleken is, dat de getroffen regeling voor de maatschappij nadeelig was. Op zichzelf beschouwd,- zou dit voor de staat geen afleiding behoeven te zijn,om tot wijziging van het contract mede te werken. De zaak komt echter in een ander licht te staan, wanneer men de gevolgen overweegt, welke de geldende winstverdeeling oplevert voor een goede exploitatie van de mijn. Een maatschappij, die haar aandeel in de netto-opbrengst van dé mijn in te sterke mate besnoeid ziet, ja zelfs in jaren van verlies een deel der bruto-opbrengst aanden staat als deelgerechtigde in de uitkomsten van het bedrijf moet uitkeeren, zal bezwaarlijk in staat zijn, nieuw kapitaal in de mijn te steken ten einde in de toekomst eenwinstgevende exploi tatie te bevorderen. Het komt den minister met het bestuur der maatschappij wenschelijk voor, de te treffen voor ziening voorshands tè beperken tot een wijziging van de bestaande winstverdeeling. Volgens de bij het wetsontwerp behoorende ontwerp-overeenkomst zal jaarlijks de zuivere opbrengst worden vastgesteld. Evenals tot dus ver zal de maatschappij 60,000 praeleveeren, waarna de staat 5000 zal ontvangen. Het meer dere zal in 2 gelijke deelen tusschen de beide par tijen worden verdeeld. De crcdicten aan Oostenrijk. Op de vragen van den heer van Ravesteijn betreffende vorderingen op de Oostenrijksche regeering, voorkomende in de balans van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel (in liquidatie) heeft minister van hJssel- steijn geantwoord dat dit crediet is verleend op zijn verantwoordelijkheid. Van de betreffende posten was 30 Aug. 1921 vervallen 6.200.124, wegens geleverde rogge, 15.242.85, wegens geleverde peulvruchten en 3.842.810.59 wegens geleverde aardappelpro ducten. De rest ad. 2.555.753.481/s betrof eveneens de levering van aardappelproducten en was nog niet vervallen. Terwijl de vroeger opgemaakte balansen op het Graanbureau werden opgemaakt, is deze balans van 31 Mei (geteekend 30 Aug. 1921) samengesteld door de afdeeling Comptabiliteit van het Departement van Landbouw, aangezien deze afdeeling met de afwikkeling van dit bureau is belast. Dat de betreffende posten als activa op de balans zijn gebracht, geschiedde op de volgende gronden In de Memorie van Toelichting betreffende het ontwerp van wet in zake het geven van rente dragende voorschotten aan eenige Staten van Midden- en Oost-Europa is medegedeeld, dat onze Regeering in den loop van 1919 reeds uit haar voorraden, o.a. aan Oostenrijk, rogge, ge droogde aardappelen en peulvruchten op crediet had verstrekt, toen de nood in Oostenrijk zeer hoog was gestegen en hier de bedoelde goederen beschikbaar konden worden gesteld. Bij Nota van Wijziging zijn deze vorderingen op Oosten rijk tot rond ƒ12.700.000 in het ontwerp gebracht. Het betreffende wetsontwerp is 22 April 1921 zonder hoofdelijke stemming in de Tweede Ka mer aangenomen. De accountant heeft omtrent de betreffende posten aanmerkingen gemaakt. Van geen der betreffende posten heeft be taling plaats gevonden. In het gebied is ten behoeve van de levering aan Oostenrijk, aan van Stolk's Commissiehandel uitbetaald 35.000. Van deze som wordt 30.000 terugbetaald, daar zij provisie betreft over be dragen, waarvan de betaling wordt uitgesteld. Wanneer echter later deze betaling zal plaats hebben, zal deze commissiehandel alsnog op de betreffende provisie aanspraak kunnen maken. De consul der Nederlanden te Teheran, de heer J. P. de Hoog, is op 57-jarigen leeftijd over leden. De heer de Hoog werd in 1908 aangesteld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2