DAGBLAD WO OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. No. mm. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Zaterdag 1 April 1922. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen Buiteniamisek Nieuws, DE CONFERENTIE TE GENUA. Volgens de „Petit Parisiën" is er sprake van, dat de geallieerden te Genua den Zondag vóór de conferentie een voor-vergadering houden. Lloyd George schijnt erover met Schanzer te hebben gesproken. Hier zou het denkbeeld na tuurlijk in goede aarde vallen. Men is bang an ders door intriges van tegenstanders te worden overvleugeld. Twee punten zouden in de eerste plaats moeten uitgemaakt worden. De memorie, den 6en Januari te Cannes opgesteld en later te Boulogne bevestigd, bepaalde, dat de onder teekenaars zich van eiken aanval op hun buren zouden onthouden. Gelijk bekend, acht men de formule te vaag. Men vreest, dat ze tegen Frank rijk wordt uitgespeeld als dit tot optreden tegen Duitschland zou gedwongen zijn. De geallieerde gedelegeerden zouden dus daaraan vorm moeten geven. In de tweede plaats willen ze beslissen hoe de conferetie haar werk zal beginnen, moet ze eerst bovengenoemde memorie onderzoeken.Deze din gen lijken onbeduidend voor een goeden gang van zaken zijn ze echter van belang. Hoe dichter men Genua nadert, des te scherper ziet men de moeilijkheden. Naar het heet, zou de regeering een vertegenwoordiger van de vakvereenigingen als deskundige willen aanwijzen. Dit zou Du- moulin, een secretaris van het A.V.A. zijn. Nu het de revolutionnaire elementen uitgestooten heeft, zou het tot samenwerking bereid zijn. Volgens de laatste berichten uit Berlijn zal de Duitsche delegatie van Genua, o.m. worden gevormd door Dr. Wirth, Dr. Rathenau en Dr. Hermes, minister van financiën. De Italiaansche vertegenwoordiging op de conferentie van Genua zal bestaan uit Facta, voorz. van den raad, Schanzer, Bertone, minister van financiën, en Rossi, minister van arbeid. Tot de Engelsche delegatie voor de Genua- conferentie waarvoor tot dusverre werden aange wezen Lloyd George, lord Curzon en sir Hobert Home, resp. premier, minister van buitenland- sche zaken en minister van Financiën, zal thans ook Sir Worthington Evans, de minister van Oorlog behooren. HET NABIJE OOSTEN. Naar uit Constantinopel wordt gemeld heeft de ministerraad een aanvang gemaakt met het opstellen van het antwoord op de nota der geallieerden. De voorstellen betreffende Thra- cië en de zeeengten, hebben een ongunstigen indruk in alle Turksche kringen gemaakt. Men verzekert dat dé Hooge Porte hare bezwaren zal formuleeren en op ondubbelzinnige wijze zal aandringen op de hereeniging van Adria- nopel en Gallipoli met Turkije. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Uit Parijs wordt melding gemaakt van een opzienbarende wending in de kwestie der ver goeding. De afgevaardigden van Brazilië, Grie kenland, Polen, Portugal, Roemenië, Tsjecho- Slowakije hebben Boyden, den Amerikaan- schen gedelegeerde in de commissie van herstel, verzocht bij de commissie den wensch dezer kleine staten dat hun aandeel in de Duitsche vergoeding vastgesteld worde, kenbaar te maken en tevens uit te maken in hoeverre deze staten gelijksoortige verdragen met Duitschland mogen afsluiten als de geallieerde mogendheden zonder toestemming der kleine staten te Wiesbaden beoogden. 30 Rat Gundy heeft haar vader gedood, maar ik ben Rat Gundy niet ik ben mijzelf. Ik heb niets kwaads in den zin, dus kunt ge mij gerust mijn gang laten gaan." Rat stond op en de beide jonge mannen namen afscheid. Gerard keerde met duizelend hoofd huiswaarts. Ging iedereen van gedaante ver anderen Gisteren nog was hij zelf 'n jongmensch die met moeite rond kon komen,heden was hij een rijk man. Een paar dagen geleden wist hij niet, dat er een Fidelia Locke bestond, thans Was hij reeds doodelijk op haar verliefd. Rat Gundy was de man, die Fidelia's vader had ver moord en nu zou die RatGundy opeens weer een ander worden. „Het wordt mij al te geheimzinnig," zuchtte hij, „mijn geheele leven schijnt zoo langzamer hand een raadsel te worden. Ik kan het ware niet meer van het valsche onderscheiden. En hoewel ik zelf leef in mysteriën heb ik voor „De Steen- Wërper" al de geheimen niet." Rat begaf zich ook naar zijn kamers, en toen hij daar kwam, betaalde hij zijn rekening, deelde groote fooien onder het dienstpersoneel uit, pakte zijne koffers en reed naar het station, waar hij een IERLAND. Churchill heeft in het Engelsche Lagerhuis onder toejuichingen de voorwaarden voorgelezen van de Iersche overeenkomst, welke neergelegd is in een stuk van elf artikelen, geteekend door de vertegenwoordigers van de Noordelijke en Zuidelijke regeeringen en gecontrasigneerd door de Engelsche regeering. De voornaamste bepalingen zeggen, dat de vrede vandaag is afgekondigd en dat de beide regeeringen van heden af zullen samenwerken op elk gebied binnen hun bereik, teneinde den vrede te herstellen in de wanordelijke streken. Er worden regelingen getroffen inzake de inrich ting van de politiemacht te Belfast, bijvoorbeeld om te verzekeren, dat in de gemengde wijken van Belfast de politie ten deele katholiek en ten deele protestant zal zijn en dat het opsporen van wapens door een gemengde politiemacht zal geschieden. Voorts zal er een buitengewoon hof van twee rechters, zonder jury, worden ingesteld voor de behandeling van ernstige vergrijpen. De actie van het Iersche republikeinsche leger in de graaf schappen van Ulster zal ophouden. In de maand, na het aannemen van de wet nopens de grondwet van den Vrijstaat, gedurende welke Ulster zal hebben te beslissen of het al dan niet van den Vrijstaat deel wil uitmaken, zal er een nieuwe bijeenkomst plaats vinden tusschen de onderteekenaars van de overeenkomst, ten einde na te gaan, welke middelen kunnen worden aangeraden om de eenheid van Ierland te ver zekeren, of welke overeenkomst getroffen kan worden nopens de grensregeling, zonder dat men zijn toevlucht neemt tot de grenscommissie, voor gesteld in het verdrag. De beide regeeringen zullen een overeenkomst treffen nopens het in vrijheid stellen van de poli tieke gevangenen en komen overeen op alle be trokkenen een beroep te doen om af te zien van opwindende toespraken en matiging te betrach ten in het belang van den vrede. Devlin beschreef de overeenkomst als het beste werk, ooit in het belang van Ierland, Engeland en het rijk verricht. FIUME. Lit Parijs bericht men dat bevestigd wordt, dat de regeering van Joegoslavië aan de regee ringen te Parijs en Londen de medewerking van Frankrijk en Engeland heeft gevraagd om de orde te Fiume te herstellen en de ten uitvoerlegging van het tractaat van Rapallo te verzekeren. Het schijnt, dat het verzoek gunstig is ontvangen. ITALIË. De „Msb." verneemt uit Rome, dd. 30 Maart De pauselijke auto's hebben hedenmorgen om kwart vóór elf aan de Belgische ambassade bij het Vaticaan de Belgische souvereinen, den hertog van Brabant en minister Jaspar afge haald en naar het Vaticaan gebracht. Het koningspaar bezocht de musea, de kamer van Raphael en de bibliotheek. i Pw P' ovcr verliet het hooge gezelschap het aticaan m dezelfde auto's, die het daarheen •gebracht hadden en reed nu naar de Belgische ambassade bij het Quirinaal, waar de gezant den hoogen gasten een dejeuner aanbood. AMERIKA. Reuter meldt uit Washington De commissie voor de arbeidsaangelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden heeft, op ver zoek van president Harding vertegenwoordigers van de mijneigenaars en van de mijnwerkers uit- genoodigd om den volgenden dag bijeen te komen trein nam naar Southampton. Hij ging echter niet aan boort van eenige boot. Flij bleef dien nacht in Southampton en keerde den volgenden dag naar Londen terug, terwijl hij in dien korten tijd middelen had uitgedacht om een groote ver andering in zijn persoon teweeg te brengen. Toen hij in Londen kwam, nam hij kamers in het hotel Clardighe.Daaropging hij naar verschillende klee dermagazijnen, waar hij allerlei toiletartikelen kocht. I oen hij tegen den avond,keurig opgetuigd langs een der groote spiegels van zijn hotel ging, begon hij te lachen. „Ik geloof niet dat Marga- retha mij kennen zal," zeide hij tot zichzelven „maar in elk geval zal zij in mij Rat Gundy niet herkennen, zelfs al had zij den waardigen Rat ooit in Zuid-Afrika gezien." Het was spoedig in het hotel bekend, dat er dien dag een graaf daar was afgestapt, die jaren lang buitenslands was geweest. Deze persoons verandering was een nieuwe bron van genot voor Rat, die pleizier in alles had en die, als hij in een notedop had moeten wonen, even gelukkig en tevreden zou geweest zijn als hij thans was, nu in het hotel Clardighe de bedienden als een knipmes voor den graaf bogen. XII. Een schermmeester. De schermmeester Bostock was een man met ten einde nog een poging te doen ter voorkoming van de dreigende kolenStaking. Moore, een vertegenwoordiger van de mijn werkers, deelde aan de commissie mede, dat de mijnwerkers daar ooren naar hadden. De ver tegenwoordigers van de mijneigenaren, die aan wezig waren, lieten zich er niet over uit. ALLERLEI. Volgens een bericht in de Chicago Tribune hebben de Engelsche, Fransche en Belgische re geeringen de eischen van Amerika in zake de bezettingskosten aanvaard. Men wil alleen nog verder onderhandelen over de wijze van betaling. Uit Munchen wordt de geboorte van een zoon uit het huwelijk van kroonprins Rupprecht van Beieren met prinses Antoinette van Luxem burg gemeld. Ex-keizerin Zita heeft volgens een bericht uit Boedapest het volgende telegram gericht tot den vorst-primaat van Hongarije, kardinaal Czernok Zijne Maesteit de Koning is tengevolge van Spaansche griep en dubbele longontsteking ernstig ziek en heeft gisteravond de sacramenten der stervenden ontvangen. Ik verzoek Uwe Emi nentie en alle vrienden in Hongarije, voor den koning te bidden. De vorst-primaat heeft bepaald, dat in alle katholieke kerken van Hongarije biddiensten voor de genezing van den Koning zullen worden gehouden. Men seint uit Rome aan de „Nation Beige" dat de verloving van den Belgischen kroonprins Leopold, die, zooals bekend, zijn ouders bij hun bezoek aan Rome vergezelde, met prinses Yolan- da, dochter van het Italiaansche koningspaar op het punt staat, officieel bekend gemaakt te worden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag, 31 Maarl 1922. Ingekomen is een wetsvoorstel-D u y s tot a i* schaffing van de veilingsrech" ten voor land- en tuinbouwpro ducten. Het ontwerp inzake dekking van de n a d e e- lige saldi op crisisinstellingen wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is de begrooting van landbouw. De heer Teenstra (Wilde) laat aanteekenen, dat hij is tegen den post van 110.000 voor een tijdelijke crisisafdeeling aan het departement. De heer Hiemstra (S. D. A. P.) vraagt spoed met de landbouwwetgeving, vooral met de wetgeving in het belang van de landarbeiders. Hij critiseert verder het ontwerp-Jachtwet. De heer Bakker (C. H.) vraagt naar den stand der werkzaamheden der staatscommissie voor het pachtstelsel. Hij wenscht een wijziging van de landbouwarbeidswet. De heer Weitkamp (C. H.) zegt, dat de uitvoerverboden voor landbouwproducten scha delijk zijn voor het algemeen belang. Het voorstel van den voorzitter, om de motie- Teenstra inzake opheffing van crisisinstellingen, op een nader te bepalen dag te behandelen, wordt aangenomen met 52 tegen 16 stemmen. De motie-Van Beresteyn, betreffende restitutie van de door de|N.U.M. gedane heffingen, zonder dat uitvoer is gevolgd, wordt verworpen met 43 tegen 25 stemmen. De motie van denzelfden afgevaardigde, om trent storting van consentgelden voor uitvoer van kaas in 's rijks kas, wordt verworpen met 38 tegen 33 stemmen. een vreemd uiterlijk. De glans van het zwaard, dat hij van den morgen tot den avond han teerde, was niet op hem overgegaan. Lang en mager, donker en gladgeschoren,steeds in nauw sluitend zwart gekleed, had hij iets begrafenis achtigs over zich, dat tot somberheid stemde. Hij zag er uit alsof hij steeds gereed was tot een tweegevecht op leven en dood, en alsof de ze kerheid dat hij zijn tegenstander onverbiddelijk zou nedersabelen, hem in een chronischen staat van droefgeestigheid had gebracht. Zijn somber, olijfkleurig gelaat ontplooide zich zelden tot een lach. Zijne oogen waren koolzwart, maar toch dof, zooals de oogen der kinderen van het Zuiden. Het waren oogen, die nooit verrie den wat er in den man die u zoo aanzag, om ging. Toen Lady Scardale hem voor het eerst zag, had hij bepaald een ongunstigen indruk op haar gemaaktmaar hij kwam met zoovele aanbevelingen, hij had zooveel diploma's en certificaten van de beste scholen in het bui tenland, dat zij de haar aangeboden diensten niet durfde weigeren, alleen omdat hij zulk een donker, en onaangenaam voorkomen had. „Welnu," dacht zij, „zooveel te beter. Als hij zoo somber en afstootend is, bestaat er ten minste geen kans dat de meisjes op hem zul len verlieven." De motie-Duys, vragende om een nieuw onder zoek in de zaak-Herzberger, wordt aangenomen zonder hoofdelijke sLemming. Voortgegaan wordt met de behandeling van de landbouw-begroot in g. De heer Wintermans (R. K.) bepleit spoed met het tot stand komen van verschillende wet gevende maatregelen in het belang van den landbouw. De heer C o 1 ij n (A. R.) acht beschermende maatregelen voor den landbouw noodzakelijk. De heer Deckers (R.K.) verdedigt ook een grootere bemoeiing van' de regeering met den landbouw, vooral door de belemmerende bepalingen weg te nemen. Speciaal richt hij zich tegen de uitvoerverboden. De heer Van Rappard (V. B.) klaagt over de gebrekkige organisatie van het depar tement. De heer Bulten (R. K.) verdedigt de be langen van de kweekers te Aalsmeer en Bos koop. Deze menschen zijn zeer gedupeerd door dat de invoer in Amerika is gesloten. Hij hoopt, dat de regeering deze belangrijke industrie krach tig zal willen steunen. De heer Teenstra (V. D.) verdedigt zijn motie inzake het stichten van boerderijen en het ontginnen van woesten grond. Het pachtcontract is een moeilijk vraagstuk. Van productierecht en remissierecht wil spr. niet weten. Die zijn mogelijk in zeer bijzondere omstandigheden, maar zij zijn in de huidige omstandigheden uit den tijd. Veel is er welte doen ten aanzien van het pachtcontract men kan den pachters meer steun voor hun positie geven en daarmede zijn zij zeer geholpen. Een regeling van den pachtprijs is mogelijk. Maar veel verder kan men niet gaan. De Regeering moge maatregelen voor het verleenen van hypothecaire credieten overwe gen ter bestrijding van de malaise, maar aan den vrijen handel moet zij niet raken. De heer Van de Laar (C. S.) behandelt de pachtcontracten die hij ook aan een wettelijke regeling wil onderwerpen. len aanzien van de sociale verzekeringswet ten is de landbouw achtergesteld. De Regee- ring moet dien achterstand inhalen. De Minister meent, dat het onjuist is, dat er in de laatste jaren niet genoeg voor den landbouw is gedaan. Dc onderwijsregeling verkeert in een vér gevorderd stadium van voorbereiding. Inzake de Jachtwet is de lang zame vordering niet spr.'s schuld. Het onder werp is zeer gecompliceerd, maar het nieuwe ontwerp is gereed, waarin het jachtrecht wordt gegeven aan de gebruikers van den grond. Het pachtvraagstuk is nog ingewikkelder het is in ernstige behandeling. Voor uitbreiding van de Landarbeiderswet ontbreekt helaas het geld de ruilverkavelings- wet is bij den Raad van State. Het uitvoerverbod van aardappelen was noodig om te voorkomen, dat er hier straks geen aard appelen meer zouden zijn. Met prijsregeling had het niets te maken. Over een week kan spr. misschein weer dispensatie verleenen. De kwes- toe van den export heeft spr.'s volle aandacht. Groote ontginningen zijn thans niet meer loonend en spr. kan er niet aan beginnen. De motie-Teenstra wordt z.h.s. goedgekeurd Bij art. 17 rs aan de orde een amendement" Weitkamp tot vermindering van den post met 165.000 ten einde niet over te gaan tot aan koop van grond te Wageningen voor uitbrei ding van de laboratoria. Dinsdag wordt over het amendement ge stemd. De heeren C o 1 ij n (A. R.) en V a n Rap- Zoo was hij haar schermmeester geworden en hij bleek een onderwijzer te zijn uit duizen den. Het was middag en Lady Scardale zat op haar troonhemel in den tuin, met den haar eigen ernst de les bij te wonen. Heden wijdde zij zelfs in het bijzonder haar aandacht aan het scherm-uur, daar Bostock Fidelia Locke on derwijs gaf. De schermmeester zelf scheen die belangstelling ook te declen, daar hij nog geduldiger, nog meer met hart en ziel bij zijn werk was dan gewoonlijk. Fidelia Locke was dan ook zijn beste leerling, en elke scherm meester zou trotsch op zulk een pupil geweest zijn. Het was stil en rustig in den tuin dien mid dag. Doch het aanhoudende geklikklak van het eene staal tegen het andere had iets slaap wekkends en de oogen van Lady Scardale vie len allengs dicht. Juist toen zij op het punt was in zoete sluimering te verzinken, schrikte zij op, daar zij luid, doch eerbiedig, haar naam hoorde noemen. Lady Scardale opende de oogen. Een harer dienstmeisjes stond met een briefje op een blaadje vóór haar. Lady Scardale glimlachte. „Ik ben gisteravond wat heel laat naar bed gegaan," zeide zij, „en ik geloof heusch dat ik in slaap was gevallen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1