TwinK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat, Gooi ow verschoten. Japon niet we§! 45ste Jaargang. Maandag 5 April 1922. No. 19902. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verorden Innen voor* geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 30 Maart 1922 VER GUNNING VERLEEND aan F. R. NaRING tot het oprichten van een inrichting voor glas bewerking in het pand St. Liduinastraat 12, kadaster Sectie M. no. 1454, met 2 electromoto- ren van resp. 1 en 2 P.K., drijvende diverse werktuigen. Schiedam, 31 Maart 1922. Buitenlandsek Nieuws. EX-KEIZER KAREL f. Naar berichten uit Funchal op Madeira mel den, is ex-keizer Karei Zaterdagmiddag op zijn landgoed aldaar overleden. Hij ontving kort voor zijn dood de H. H. Sa cramenten der stervenden, in 't bijzijn van zijn gemalin en oudsten zoon en bleef tot zijn laatste oogenblik bij kennis. Een tragisch einde van een tragisch leven.... Karl Franz Joseph van Habsburg werd den 17den Augustus 1887 in het slot Persenbeug nabij St. Polten (Oostenrijk) geboren, als zoon van den aartshertog Otto Franz Joseph. Zijn eerste levensjaren bracht de jeugdige aarts hertog in de garnizoensplaatsen door, waar zijn vader als officier van het keizerlijk-koninklijk leger verblijf hield. Graaf Wallis, ritmeester van het 11de regiment huzaren, was met de opvoe ding van den knaap belast. Later plaatste hem zijn vader, voor zijn opleiding in de natuur wetenschappen, op een gymnasium. Na dat te hebben afgeloopen, ving zijn militaire op voeding aan. Tal van reizen door alle deelen der dubbelmonarchie en in het buitenland waren bedoeld om den jongen man een zoo veelzijdig mogelijken kijk op zijn en andere volken te geven. De jaren 1906 en 1907 bracht hij door met de studie van rechts- en staatswetenschappen. Na dat hij zijne meerderjarigheid had bereikt, (dat was op 20-jarigen leeftijd, in 1907), werd de Boheemsche agrariëer graaf Lobkowitz zijn kamerheer. In dien tijd vertoefde Karei herhaal delijk te Praag, op het Hradschin, temidden van een bevolking, die den Habsburgers een bitteren haat toedroeg, welke zich echter niet zoozeer uitte tegen den jongen, ambteloozen en ver van den troon staanden aartshertog. Eind Juni 1911 vertegenwoordigde Karl den ouden Franz Joseph bij de kroning van koning George van Engeland. Even tevoren, den 13en Juni, had hij zich verloofd met prinses Zita van Bourbon-Parma, de merkwaardige, krach tige en vaak intrigante figuur, die later meer dan eens zijn bestaan als keizer en koning heeft beinvloed. Hun huwelijk vond den 21 en October d.a.v. te Schwarzau am Steinfelde plaats. Een zevental kinderen werd uit dit huwelijk geboren. Rustig in zijn familie leefde Karl voort, toen plotseling in 1914 door den moord op den troon opvolger Franz Ferdinand, zijn toekomst ge heel zou worden gewijzigd, doordat hij thans zijn oud-oom Franz Joseph als keizer-koning zou opvolgen. In den hierop uitgebroken wereld oorlog diende hij eerst als bevelhebber van regimenten en legerkorpsen zijn vaderland. Reeds in November 1916 echter stierf Franz Jospeh en volgde Karl hem op. 31 Toen nam zij den brief van het blaadje. „Deze is hier juist bezorgd, mevrouw," zèide het meisje, en toen verdween zij. (j^Lady Scardale hield den brief in de hand. Het couvert was van dik papier, voorzien van een groot rood zegel en het adres was met een flinke mannelijke hand geschreven. Opeens herkende Lady Scardale de wapens van het ze gel, en het schrift wekte oude herinneringen in haar op. Fidelia Locke was zoo verdiept in haar Spel, dat zij het dienstmeisje niet eens naar Lady Scardale had zien gaan. Een klein gilletje uit de richting van den hoogen stoel, waarin Lady Scardale gezeten was, deed haar hare floret wegwerpen en haastig naar Lady Scardale toe o open. De schermmeester bukte zich, raapte de gevallen floret op en liep langzaam achter haar aan. „Wat is er, lieve lady Scardale riep Fi delia ontsteld uit, daar zij zag dat Lady Scar dale plotseling doodsbleek was geworden en dat de tranen haar in de oogen stonden. „Hebt u slechte tijding gekregen?" „Slecht, tijding zeida Lady Scardale, „o, We weten nog te goed, wat er sinds zijn troons bestijging is gebeurd, om hierover lang uit te weiden. Oprecht poogde hij den vrede zoo spoedig mogelijk te herstellen, wat hem echter niet ge lukte. Toen kwam de débacle van 1918, de nederlaag, de vernietiging der centralen. Volgde zijn uitwijking naar Zwitserland en de- split sing van Oostenrijk en Hongarije. Nog helder herinneren we ons zijn twee pogingen, om den Hongaarschen troon weer te bestijgen en ten slotte zijn verbanning met vrouw en kinderen naar Madeira. En als een banneling is hij gestorven. Zijn lijk zal worden gebalsemd en morgen voorloopig in een grafkelder op het kerkhof te Madeira worden bijgezet. DE CONFERENTIE TE GENUA. De „Echo National" deelt mede dat Lloyd George en Poincaré in elk geval nog voor de conferentie van Genua een onderhoud zullen hebben, vermoedelijk op de doorreis van den Engelschen premier den 7en of 8en April te Parijs H» Volgens berichten uit Berlijn werd de Rus sische delegatie naar Genua, met Tsjitsjerin en Litwinof aan het hoofd, gister te Berlijn ver wacht, waar zij enkele dagen denkt te blijven om dan rechtstreeksch naar Genua door te gaan. Ook Havenstein, de president der rijks bank en de chef van den regeerings-persdienst zullen de Duitsche delegatie naar Genua verge zellen. RUSLAND EN GENUA. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn meldt het daar verschijnende Russische blad „Roel", dat te St. Petersburg order gegeven is tot het in hechtenis nemen van talrijke buitenlanders. De „Krasnaja Gazeta" zou, volgens het bericht uit Berlijn te dezer zake opmerken „Deze gijzelaars uit de bourgeoisie zijn de be9te waarbo g voor de veiligheid van de Russische vertegenwoordigers in het buitenland." Eveneens van Duitsche zijde wordt ge meld, dat de Italiaansche regeering, in antwoord op het verzoek van Tsjitsjerin om waarborgen voor de veiligheid der sow jet-delegatie Ita- liaanschen bodem verklaard heeft, dat de streng ste maatregelen getroffen zullen worden ter bescherming van de Russische delegatie, maar dat zij de verantwoordelijkheid voor eventueele voorvallen afwijst. IERLAND. Het hoofdkwartier van de voorloopige regee ring te Dublin heeft alle trouw gebleven officie ren en manschappen opgeroepen, om zich te melden. Zoodoende kan het hoofdkwartier een overzicht krijgen van de sterkte van de trouw gebleven troepen en van de afvallige rebellen. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld d.d. 1 April Overeenkomstig het stakingsbevel hebben de mijnwerkers in alle mijncentra uitgezonderd in Kentucky, waar de arbeidscontracten voor 5000 arbeiders nog een jaar gelden het werk neergelegd. Dertien duizend man blijven aan den arbeid voor het instandhouden der mijnen. Naar schatting worden 18000 spoorwegman nen in Pensylvanië werkloos tengevolge van de mijnwerkersstaking. 't Aantal stakers bedraagt over de 500.000. ALLERLEI. Zaterdag zijn te Berlijn vertegenwoordigers der sociaal-democratische partijen van Engeland neen, neen Mijnheer Bosctock, zet uwe les als 't u blieft voort met een der andere dames. Ik moet Juffrouw Locke spreken. Lees dit eens, lieveling." Lady Scardale overhandigde Fidelia den brief en het meisje las dien, terwijl de scherm meester een van de andere leerlingen ging ha len. De brief luidde aldus „Lieve zuster, „Daar kom ik als een valsche cent opeens weer voor den dag, maar, neen ik hoop, nog niet» zoo geheel van onwaarde als die cent, daar ik mij verbeeld, dat er misschien nog wel iets van mij- te maken is. Gij hebt altijd in het vertrou wen geleefd, dat ik niet reddeloos verloren kon zijn en misschien hebt gij gelijk. Hoe het zij, ik ben in mijn vaderland teruggekeerd, en ik heb in de jaren mijner afwezigheid een kapi taaltje gemaakt, dat ik is dit niet allermerk waardigst op eerlijke manier, door werken verkregen heb. En wanneer mijn lieve zuster haar vroeger verarmden, thans rijken zwager wenscht te zien, heeft zij slechts een boodschap te zenden aan het Hotel Claridge en hij zal tot haar komen. Uwe uwer onwaardige, maar toch liefhebbende Robert Granton." „O, Fidelia 1" riep Lady Scardale, met tranen in de oogen uit, „ik ben zoo gelukkig. Ik heb België, Nederland, Denemarken en Duitschland, benevens der Oekrajiensche en Georgische soci aal-democratie en de sociaal-revolutionaire par tij van Rusland, als uitvoerende raad der tweede internationale bijeengekomen, onder voorzitter schap van Van der Velde. Prinses Mary en haar gemaal zijn uit Flo rence vertrokken en zullen een bezoek brengen aan Genua, Nizza en Parijs. De prinses heeft aan de Britschen consul te Florence opgedragen haar dank over te bren gen aan de bevolking en de Engelsche kolonie voor de genoten sympathie. De koning en de koningin van België zijn Vrijdagavond weder uit Rome vertrokken. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zitling van Vrijdag, 31 Maart 1922. Na aanneming zonder hoofdelijke stemming van eenige kleine ontwerpen, zet de heer Iden- b u r g (A. R.) zijn rede over de Indische begrooting en de wijziging van de Tarief- wet voort. Spr. zal voor de motie—van Lanschot stemmen. Zoo spoedig mogelijk moeten de specia le heffingen worden afgeschaft, desnoods met verhooging der belastingen op winst, extra-winst en overwinst. Voorts weerlegt spreker de beweringen van den heer Van Kol tegen den heer Colijn, en dringt hij aan op spoedige uitvoering van de maatrege len inzake de Sestuurshervorming. Tenslotte bepleit spreker vrijheid voor zending en missie. Den heer M e n d e 1 s (S. D.) heeft het ge troffen, dat de algemeene toon in deze begroo ting allerminst rekening houdt met het alge meen maatschappelijk belang van het vraag stuk der koloniale politiek. In dit verband wijst ook spr. op het gebeurde in Britsch-Indië en spr. is van oordeel dat ook onze regeering veel meer rekening moet houden met de fundamenteele ontwikkeling van de ko loniale volken.Wij zijn thans aan het begin van het einde der koloniale bevoogding. Onze regec- ring moet zich aanpassen aan het streven tot. zelfstandigheid, wil men niet komen tot een conflict, dat uitermate gevaarlijk voor Neder land kan zijn. Tot nu toe is de regeering in deze in gebreke gebleven. De behandeling van de inlandsche nationa listische gevangenen is allerergerlijkst. Er moet een welvaartspolitiek zijn ten gunste van de inlanders zeiven. Ten aanzien van de kwestie Van KolColijn vraagt spr. het verslag van den heel Colijn over met den Minister van Koloniën gevoerde bespre kingen betreffende het Landsyndicaat openbaar te maken. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. Binnenland. Ongevallenverzekering. In Verband met de belangrijke uitbreiding van de wettelijke ongevallenverzekering die Zaterdag is ingegaan, heeft de minister van Ar beid, vergezeld van het hoofd der betrokken departementsafdeeling, mr. H. W. Groeneveld, zich dien morgen naar Amsterdam begeven om aan het bestuur der rijksverzekeringsbank zijn waardeering uit te spreken voor de wijze, waarop de voorbereiding van die uitbreiding is geschied, en tevens om aan de heeren mr. H. L. van Duyl, lid van het bestuur der rijksver zekeringsbank en G. H. Veenhoven, administra teur dier instelling, zich in dezen bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, het ridderkruis mijn broeder Robert teruggekregen." Fidelia voelde dat ook hare oogen vochtig werden. Zij wist hoe innig Lady Scardale aan den jongeren broeder van haar man gehecht was, hoe goedhartig en zachtaardig hij placht te wezen, maar hoe hij tegelijk een neiging tot zwerven had gehad, zoodat hij hare bescher mende armen had verlaten en zijn zucht naar avonturen in vreemde landen, was gaan bevre digen. Zij wist ook dat Lady Scardale, tot op dezen blijden dag nooit meer iets van hem ge hoord had. Met van vreugde kloppend hart gingen de bei de vrouwen het huis in en Lady Scardale zette zich haastig voor hare schrijftafel en schreef een briefje dat niets bevatte dan de woorden „Kom dadelijk tot mij, lieve broeder." En toen sloeg Lady Scardale de armen om den hals harer vriendin en schreide van vreugde. Niemand zag haar. De meisjes waren bezig in de verschil lende schoollokalen en de schermmeester bleef aan zijn werk en deed alsof hij van dit alles niets- bemerkte. Een half uur later kwam het dienstl meisje weder bij Lady Scardale en ditmaal bracht zij haar een visitekaartje op een blaadje. Op dat kaartje stond de naam Robert Granton Lady Scardale vloog naar de deur, maar Granton trad haar reeds te gemoet. De schermmeester die juist toebereidselen maakte voor de volgende les, stond op dat oogenblik ook in de gang. Hij trad een paar schreden achteruit en keek Granton Met TWink k.urït U haar de oorspronkelijke kleur weder hergeven of zelfs een (jansch nieuwe. U kunt kiez-en uit 10 prachtige kleuren. De lever's Zeep M-.Vtaar dingen, Fabr. van Sunltijkl 1352 34 van den Ned. Leeuw, resp. hot officierskruis van de Oranje Nassau-orde te overhandigen. Ook de heer Groeneveld, die met groote zorg aan het departementfjde wetsherzien'ng en de invoering der gewijzigde wet heeft voorbereid, is bij deze gelegenheid benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De Nederlandsche vertegenwoordiging te Genua. Als vertegenwoordigers van Nederland ter eon- gerentie van Genua zullen optreden de heerert jhr. mr. G. J. F. Ruys de Beerenbrouck. minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, en jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken. Aangezien de ambtsbezigheden van den mini- ter van binnenlandsche zaken hem zullen veroor loven slechts gedurende korten tijd in Genua te vertoeven, zal als plaatsvervangend gedelegeerde optreden mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, oud-secretaris- -generaal van het departement van buitenland sche zaken. Het plan-Van Crancnburgh, In de Noord-Brabantsche bladen komt thans een advertentie voor, waarin allen, die zich niet kunnen vereenigen met de tot nu toe gevoerde politiek en instemmen me de actie-van Cra- nenburgh c.s., verzocht wordt daarvan blijk te geven door inzending van hun naamkaartje hij een der onderteekenaars. Dezen zijn woonachtig te 's-Hertogenhosch, Tilburg, Eindhoven, Moergestel, Waalwijk en Vught. Pers-jubileum. „De Zoom," het te Bergen-op-Zoom verschij nende Roomsche blad, vierde Zaterdag zijn 50- jarig bestaan. Wijziging Arbeidswet. Naar wordt gemeld, heeft het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie een adres aan den minister nieuwsgierig aan. Een seconde later was Granton bij de deur van de kamer en hield hij Lady's Scardale hand in de zijne. Fidelia stond op om heen te gaan en de beide anderen aan elkanders gezelschap over te laten. „Neen liefste, je moogt niet weggaan," zeide Lady Scardale. „Later, als wij elkander eens iets onder vier oogen te zeggen hebben, kunt ge heengaan, als ge wilt. Docli nu moet je blijven." De heer Robert Granton was eenvoudig onze oude vriend Rat Gundy, geheel naar de nieuw ste mode gekleed en met een gladgeschoren ge laat, terwijl hij een dubbelen bril droeg. Hij trad naar Lady Scardale toe, vatte hare beide handen kilste die teederlijk, kéék haar op het voorhoofd maar zeide geen woord. „Lieve Robert, beste broeder, wat zijt ge lang weg geweestEn zijt ge nu eindelijk terug gekomen Toen sloeg zij hare armen om zijn hals en kuste hem teederlijk ja, bijna harts tochtelijk. „Het was mijn voornemen nooit terug te komen," zeide hij „daar ik mijzelven niet goed geneog vond,om mij ooit weder in de beschaafde wereld te vertoonen. Doch onverwachte omstan digheden hebben mij gedwongen van dat voor nemen af te zien en zie, nu sta ik opeens weder voor u." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1