DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Woensdag 5 April 1822. No. 1.1304. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van GEBR. HUIJSKES om vergunning tot op richting van een fabriek voor machinale hout bewerking in het pand Prins Frederik Hendrik straat 39, kadaster Sectie M. No. 2930, met 2 electromotoren van resp. 5 en 3 P.K., drijvende diverse houtbewerkingsmachines. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 19 April 1922, des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn inge komen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 5 April 1922. Buitenlandse^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Blijkbaar op aandrang van den Britschen gezant te Rome, meldt men uit Parijs, heeft de Italiaan- sche regeering de geallieerden gepolst over de mogelijkheid van een inleidende bespreking der geallieerden vóór de conferentie te Genua. Frank rijk heeft daarnaar wel ooren, mits die bespre king niet wordt beperkt tot Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, maar uitgebreid tot de vier lan den der kleine entente. Ze moet, naar men weet, vooral de wijze van arbeiden betreffen. Van ver schillende kanten wordt echter betoogd, dat de politiek daar onmogelijk kan geweerd worden-. In zoo ver is men niet op Lloyd George's houding gerust. In de officieuse besprekingen zullen stel lig politieke punten aangevoerd worden. Men ver wacht, dat een groot deel van het werk in onder onsjes zal afgedaan worden. Ook bladen als de „Action Francaise," de „Echo de Paris" en de „Éclair" die niets goeds van Genua verwachten, schikken zich in het on vermijdelijke nu Poincaré zal waken, dat de Fransche belangen er niet geschaad zullen wor den. Uit Genua wordt gemeld Ten einde tijdver lies te voorkomen, zal de Paaschvacantie voor de hier ter stede te houden internationale con ferentie slechts twee dagen duren, doch geduren de dien tijd zullen sommige commissies haar werk voort zetten. Voor zoover thans bekend is, zullen drie commissies worden benoemd, nl. één voor de beoordeeling der hervattjng van de handels betrekkingen met Rusland, een tweede voor de financieele problemen en een derde voor het onderzoek naar de verbetering der ver keersmiddelen in de landen van Midden- en Oost-Europa. De Italiaansche premier Facta zal de con ferentie presideeren en bij zijn afwezigheid Worden vervangen door den minister van Bui- tenlandsche Zaken Schanzer. Facta zal voor de opening van de confe- rentie een ontmoeting hebben met Lloyd George, en hij hoopt ook te voren nog een onde houd met Tsjitsjerin te zullen hebben. Uit Bazel wordt gemeld De „Corriere della Sera" meldt uit Genua, dat tot dusver meer dan 1600 gedelegeerden der Europeesche landen voor de conferentie van Genua zijn ingeschreven. DE DOOD VAN EX-KEIZER KARL. Het „8 Uhr Abendblatt" verneemt uit Boeda pest, dat de minister van buitenlandsche zaken Banffy, de vertegenwoordigers der groote entente en van Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakië heeft ontvangen. Officieel werd aan hen medegedeeld, dat de dood van koning Karei in de buitenland sche politiek en de houding der regeering te genover de koningskwestie geenerlei wijziging zal brengen. Uit Funchal meldt men De uitvaart van ex- koning Karl heeft heden plaats gehad. De ko ning van Spanje was bij de begrafenis vertegen woordigd. De gouverneur van Funchal heeL namens de Portugeesche regeering aan ex-koningin Zita en aartshertog Otto een condoleantie-betuiging doen toekomen. 33 „Dat hoop ik", mompelde de schermmeester, meer tot zichzelven dan tot Granton. Bostock volgde Granton naar de plaats waar de beide dames stonden. Fidelia trad naar den schermmeester toe en zeide „Dat hebt u prachtig gedaan, mijnheer Bos tock. Ik zal van nu aan maar van de mogelijk heid afzien om dit ooit te raken," en zij wees naar het roode hart op zijn borst. Als haar vinger gloeiend staal geweest ware, had zij hem onmogelijk meer onverwacht ach teruit kunnen doen deinzen. Fidelia zag er echter niets van dat hij zoo hevig schrikte, daar zij zich had omgekeerd om met Gerard te praten, en Gerard zag het niet omdat hij zijne oogen onaf gewend op Fidelia hield gericht. Alleen Granton bemerkte Bostock's ontsteltenis en hij zag hét bliksemen der zwarte oogen. „Dit is dus jouw zwakke punt, mannetje," dacht hij. „Nu, ik misgun je de eer niet, dat je in hare oogen behaald hebt, maar ik vrees dat je ervaren zult dat zij duur gekocht is. Het was een dwaze streek van je om op dat meisje te verlieven, Bostock." Gerard stond te praten met Fidelia en Fi- elia luisterde met levenige belangstelling ENGELAND. Uit Londen meldt men nog Bij het vermelden in zijn rede van de voor waarden voor de erkenning van Sowjet-Rusland, heeft Lloyd George de meening geuit, dat de psychologie in de bolsjewistische leiders een ver andering had ondergaan en haalde hij Lenin's rede van November 1921 aan, die erkende dat het communisme in Rusland op een tragisch fiasco was uitgeloopen. Lenin zeide toen „De sowjets hebben een buitengewoon zware nederlaag op het oeconomische front geleden. Indian het kapitalis me het wint en zich ontwikkelt, zal dat ook met de industrieele productie het geval zijn." De eerste-minister noemde dit een zeer opmer kelijke erkenning en een bankroetverklaring van de leer van Karl Marx door den eenigen man, die ooit eerlijk beproefd heeft, die leer in praktijk te brengen en die volmaakt dictatoriaal gezag had gehad over een bevolking van meer dan 100 mil- lioen zielen. m. Lenin heeft de proef ondernomenen zegt dat zij mislukt is. Hij zégt dat het eenig gevolg van zijn proef is geweest om het werkliedenproletariaat te vernietigen, dat den zegen van zijn plan zou on dervinden. De eerste-minister gebruikt als paral lel het sluiten van den vrede met Frankrijk na de Fransche revolutie. De voorwaarden waarop Rusland in zekere mate erkenning mocht ver wachten, waren in het kortlo. dat het in de eerste plaats de aansprakelijkheid zou aanvaar den voor Rusland's schulden vóór en na den oor log 2o. dat het aan de onderdanen van andere landen de eigendommen terug zou geven, die verbeurd verklaard zijn of hun vergoeding zou betalen voor vernielde eigendommen 3o. de in stelling van onpartijdige rechtbanken waarvoor onderdanen van alle landen toegelaten worden zulke rechtbanken mogen geen scheppingen van het uitvoerend bewind zijn 4o. er moet geen aggressieve actie van Sowjet-Rusland tegen zijn buren ondernomenworden en het moet afzien van aanvallen op de instellingen van andere landen. De „Daily News" zegt dat-Lloyd George het blijkbaar eens is met het voorstel van dr. Benes, den bekwamen minister-president van Tsjecho- Slowakije, dat Rusland een proeftijd moet onder gaan tot het volledig diplomatiek erkend wordt en dat middelerwijl dediplomatiekebetrekkingen over zaakgelastigden zullen loopen. Zevenenveertig ..jVereenigingen van arbei- naar hetgeen hij zeide. Granton zag dat Bostock dit opmerkte en dat de dunne lippen van den schermmeester nog dunner werden. Eensklaps keerde deze zich tot Gerard. „Wilt u de floretten niet eens ter hand nemen, mijnheer Aspen zeide hij, met een stem, waar aan hij trachtte een luchtigen klank te ge ven. Gerard antwoordde eenigszins verlegen, dat hij geen moed had met een schermer als de' heer Bostock in het strijdperk te treden. Bostock schudde het hoofd. „Ik houd het er voor, dat u uitstekend de floret kunt hanteeren," zeide hij. „Beproeft het eens. Ik verwacht wel niet dat u mij'verslaan zult, maar ik zou zoo gaarne eens willen zien of mijn blik juist is, en of ik recht hebt te beweren dat u een goed schermer is." „Kom, probeer het maar eens, mijnheer Aspen, zeide Lady Scardale, die in het diepst van haar hart hoopte, dat Granton niet de eenige zou zijn die verslagen werd. Gerard keëk Fidelia aan en zag dat zij hem lachend aanmoedigde. Dit was hem genoeg. Mis schien wie weet zou hij de overwinning be halen. En als dat eens mocht gebeuren, welk een triomf zou dat zijn Zoo liet hij zich overhalen, ging naar de kleedkamer en kwam spoedig, ten strijde toegerust, weder daaruit te voorschijn. Het spel begon. Gerard had zich voorgenomen zoo sluw mogelijk een verdedigende houding aan te uemen. Hij wilde, zooals hij het poëtisch bij ders der aanverwante vakken van het scheeps bouwbedrijf, welke betrokken waren bij het conflict tusschen den bond van seheepsbouwar- beiders en de werkgevers, hebban zich van eerst- genoemden bond afgescheiden en besloten, met de werkgevers in onderhandeling e treden op de door Lloyd George voorgestelde basis. De bond van scheepsbouwarbeiders heeft dit voor stel verworpen. BEZETTING RIJNLAND. In het bezette deel van het Rijngebied schijnt men voornemens de troepen te versterken, aldus wordt aan V. D. uit Keulen gemeld. In verschil lende plaatsen, vooral in den omtrek van Go- blenz, wordt kwartier gemaakt voor nieuwe Fransche troepen. In Duisburg zijn den laatsten tijd nieuwe Belgische troepen aangekomen. De zich vermeerderende berichten over een op handen zijnde voorbereiding tot een op- marsch in het Roergebied, hebben een buiten gewone opwinding doen ontstaan. In arbeiders kringen van het Roergebied wordt overwogen een Franschen opmarsch onmiddellijk met een algemeene staking te beantwoorden. HET NABIJE OOSTEN. Uit Constantinopel verluidtVolgens be trouwbare berichten uit Klein-Azië werden de vredesvoorstellen der geallieerden door de meer derheid der Turksche bevolking geestdriftig ontvangen, daar zij den oorlog moede is. De regeering van Moestafa Kemal heeft haar hou ding nog niet doen kennen, maar het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat zij de voorstellen zonder meer zal verwerpen. JAPAN. De „T mes" trekt verontrustende conclusie uit het bericht van zijn correspondent te Tokio over nieuwe Japansche vlootpolitiek volgens wel ke het verdedigingscordon in de Zuidzee als ge volg van de beslissingen te Washington, beperkt wordt. Want bovendien zeide het bericht, dat al het mogelijke moet gedaan worden om de con necties van Japan met naburige streken uit te breiden en den toevoer van grondstoffen en voorraden te verzekeren. Nu het Anglo-Japan- sche verdrag is opgeheven is Japan in geval van een oorlog op zich zelf alleen aangewezen. Het blad stelt vast, dat een eventueele oorlog in de Zuidzee alleen mogelijk is met de mogendheden, waarmede Japan juist te Washington een ver drag sloot. Het ziet in de zinsnede een voorne men van Japan om de economische betrekkingen met China te ontwikkelen, of China wellicht te exploiteeren, teneinde compensatie te verkrijgen voor de beperkingen in Washington opgelegd aan alle deelnemende rijken. De „Times" is van oordeel dat het uitoefenen van een druk op China door Japan, in tegen spraak zou zijn met de te Washington aangegane overeenkomsten. ALLERLEI. Volgens bericht uit Berlijn, zijn met denzelf den trein als de Russische delegatie voor Genua ook de professoren Förster en Kemterer, die ter behandeling van Lenin naar Moskou waren gegaan, in Duitschland teruggekeerd. Klemperer zeide in" een intervieuw, dat de ziekte van Lepin niet ongeneeslijk is. Hij lijdt aan hoofdpijn, doch is in staat werkzaamheden te verrichten, al verkeert hij nog in overspannen toestand. Kenterer weigerde zich verder over de ziekte uit te laten. In elk geval lijdt Lenin niet aan kanker. - Bij een feestmaal te Elisabethstadt in Hongarije aangeboden door de democratische politici Rassay en Rupert, had een ontploffing plaats, waardoor 7 personen werden gedood en 20 zwaar gewond werden. Men gelooft dat een helsche machine de ontploffing heeft veroorzaakt Binnenland. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Onder voorzitterschap van baron Sweerts' de Landas Wyborgh zijn gistermorgen de Provin ciale Staten van Zuid-Holland in buitengewone zitting bijeengekomen in het gebouw van de Eerste Kamer. Nadat de voorzitter de zitting in naam der Koningin had geopend, werden ver schillende onderwerpen commissoriaal gemaakt, o. w. de voorstellen tot vaststelling van tarieven ten behoeve van de uitoefening van veerrechten tusschen Capelle en Krimpen a. d. IJsel (het z. g. Kleine Veer), van Gouderak op Moordrecht v.v. tusschen Heukelüm en Oosterwijl (gemeen te Kedichem) tusschen Rijnsaterwoude en Alkemade van N. Lekkerland op Krimpen a. d. Lek en omgekeerd en van het veerrecht van N. Lekkerland op Lekkerkerk van Schoonhoven op Gelkenes v.v. van 's-Gravendeel op Wiel- drecht. De missive van Ged. Staten, houdende besten diging voor nog één jaar van de bestaande re geling inzake de exploitatie van het veer van Rozenburg op Maassluis en tot vaststelling van de tarieven voor de uitoefening van het veerrecht van Brielle op Maassluis gesplitst in het veer van Brielle op Rozenburg, de voermansveren op het eiland Rozenburg en het veer van Rozenburg op Maassluis, wordt in handen van een commissie gesteld, evenals het voörstel om aan de gemeente Wassenaar en Voorschoten een subsidie van 50 pet. toe te kennen in de kosten van de verbete ring van den Papeweg aldaar. Interpellaties. Toegestaan wordt daarna het verzoek van den heer Gerretson tot het stellen van eenige vragen aan Ged. Staten naar aanleiding van de toege zonden motie inzake de tramlijn naar Rockanje. De heer Gerretson merkt op, dat de motie blijkbaar berust op een verkeerd courantenbe richt. Spr. stelt daarna de volgende vragen 1. Wat zijn de oorzaken, dat alsnog geen na dere mededéeling vanwege Ged. Staten inzake de aanleg van een tramlijn naar Rockanje ons heb ben bereikt 2. Zijn alsnog voorstellen te dier zake spoedig te verwachten en 3. Kan ons zekerheid worden geschonken, dat althans in de a.s. zomerzitting in deze zaak een beslissing kan worden genomen De voorzitter deelt mede, dat in de volgende zitting op deze vragen zal worden geantwoord. Bij het verzoek van den heer Wesseling om te mogen interpelleeren naar aanleiding van het niet goedkeuren door Ged. Staten van de gewij zigde belastingverordening van de gemeente 's-Gravenhage meent de heer Hooy, dat dit ver zoek niet ontvankelijk behoort te worden ver klaard, omdat de beslissing over de belasting verordeningen niet bij Ged. Staten, maar bij de Kroon berust. De voorzitter merkt op, dat deze quaestie volgens art. 145 der Provinciale wet wel degelijk bij Ged. Staten berust. De heer Wesseling licht daarna zijn verzoek toe. Spr. herinnert er aan, dat de wijziging van de verordening het resultaat is van compromis tus schen de strijdende partijen. Spr. stelt hierna de volgende vragen Is het juist dat Ged. Staten in hun betrekkelijk verslag aan de Kroon hebben geadviseerd om niet goed te keuren, dat de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud in de plaatselijke inköm- zichzelven uitdrukte, zijn leven zoo duur moge lijk verkoopen, en al mocht hij verslagen worden, toch zou hij roemrijk sneven. Maar tot zijn ver bazing bemerkte hij dat het veel beter ging dan hij verwacht had. Het scheen Gerard werkelijk toe alsof Bostock's schijnaanvallen niet half zoo onverwinnelijk waren als zij leken tpen hij met Granton vocht. „Zou ik werkelijk beter schermen dan Granton dacht hij, met klop pend hart. Nog terwijl hij dit dacht,deed hij een aanval, die Bostock de floret uit de hand sloeg en hem eenige schreden achteruit deed werken De schermeester scheen wanhopig te worden. Hij nam een andere floret van het rek achter hem en toen werd de aanval met woede her nieuwd. Thans echter was het alsof Gerard plotseling voor een geheel anderen tegenstander stond, een tegenstander, die onoverwinnelijk zou wezen. Wanhopig maakte hij een halve circel en ver wachtte elk oogenblik dat de floret zijn borst zou raken, toen hij opeens een trilling voelde, alsof hij met een heeten metaaldraad onder den linkerarm geëlectriceerd werd. Toen zag hij Granton zich tusschen hen werpen en Bostock de floret uit de hand rukken. Wat was ergebyurd? „Uw floret is niet.in orde, mijnheer Bostock hoorde hij Granton met woedende stem zeggen. Bostock liet zich de floret doodleuk afnemen. Hij dacht er niet aan zich tegen den sterken, forschen Granton te verdedigen, maar vergenoegde zich met hem verwonderd aan te ziep. „Kijk eens hier," zeide Granton. „Dit is een mooi wapen on mede te schermen. Ziet u dit- mijnheer Bostock De beide dames kwamen onthutst toeschie, ten. Het eenige wat zij gezien hadden, was, dat terwijl zij het schermen gadesloegen, Granton opeens weder een masker voor zijn gezicht had gedaan, een floret had genomen en zich tusschen de vechtenden had gesteld. Gerard keek naar Bostock's floret en begreep wat Granton be doelde. Het was een floret, waarvan de knop was afgebroken en dat thans een snijdenden, scher pen hoek had. Gerard zette groote oogen op en Bostock eveneens. Toen zeide hij „Goede hemel Hoe is het mogelijk dat ik mij zoo vergist heb Ik vraag u duizendmaal ver giffenis, mijnheer Aspen. Het was werkelijk uw eigen schuld, want u bracht mij zoo in het nauw, dat ik er zenuwachtig van werd en bij ongeluk de verkeerde floret nam. U is mij in het schermen te knap af." Geen spier van Bostock's gelaat vertrok ter wijl hij dit zeide, maar de klank van zijn stem verried het diepste medelijden. Gerard werd door dien medelijdenden toon getroffen en voelde zich gevleid door het compliment over zijn bekwaamheid (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1