SunuohtZeep DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Maandag 10 April 1922. No. 13300. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert entiën: 15 regels ƒ1.75elke regel daarboven 35 cent, tfmaal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wenen of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis,dat de doordenRaad dezer gemeente in zijne openbare vergadering van den llden November 1921 vastgestelde wijziging van de Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inko men in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 42 van 1921) bij Koninklijk besluit van 29 Maart 1922 no. 9 is goedgekeurd en op 8 April j.l. is afgekondigd. Schiedam, 10 April 1922. Baltenlands@k Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Uit Genua wordt gemeld De Engelsche de legatie is Zaterdag met een specialen trein uit Parijs te Genua aangekomen. De ontvangst, die men Lloyd George aan het station heeft bereid, droeg een bijzonder hartelijk karakter. Ter ver welkoming van den Engelschen premier waren de Italiaansche minister-president Facta en de minister van Buitenlandsche Zaken Schanzer aan het station aanwezig. Lloyd George zag er uitstekend uit, en toonde volstrekt niet overwerkt te zijn. Hij was goed geluimd, glimlachte vriendelijk naar alle zijden, en drukte tal van personen de hand, terwijl men hem en zijn echtgenoote bloe men overhandigde. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „United Press" verklaarde de Duitsche Rijkskanselier onmiddellijk voor zijn vertrek naar Genua,dat hij zich naar de conferentie be geeft met dezelfde gevoelens, welke, naar hij Zegt, ook door tal van andere naties worden ge deeld, namelijk met niet al te hoog gespannen verwachtingen. Niettemin beschouwen wij Genua Zoo ging de rijkskanselier voort, als een nieu wen stap voorwaarts. Omtrent de valutakwestie zeide dr. Wirth, dat deze kwestie niet in de allereerste plaats behandeld dient te worden. Wanneer men ech ter een valutahervorming voor Duitschland wil voorbereiden, dan moet men ook de oor zaken wegnemen, welke de huidige misère in het leven hebben geroepen. Wij behoeven ons over deze kwestie niet te schamen, daar iedere econoom en staatsman in Europa, ja zelfs in de geheele wereld, heeft kunnen zien, dat de betalingen in goud onze valutacatastrophe veroorzaakt hebben. Men spreekt van een va lutahervorming met behulp van buitenlandsche leeningen, doch voor iedere leening is een basis noodig, welke men echter slechts dan kan vinden, wanneer aan het schadeloosstel- lingsvraagstuk een in economisch opzicht dra gelijke vorm wordt gegeven. Niettemin, zeide dr. Wirth ten slotte, is Genua voor Europa van buitengewoon groot belang, want het is de eerste stap in de rich ting eener toenadering tusschen de Euro- peesche naties. |pB; De minister van Buitenlandsche Zaken dr. Rathenau,verklaarde kort voor zijn vertrek naar Genua aan een medewerker van het „Berliner Tageblatt" o.a. Wij gaan met goede hoop naar Genua en niet het ernstige voornemen vruehtdragenden arbeid te verrichten. De verwachtingen in Duitschland mogen echter niet te hoog worden gespannen, want in dat geval zou er licht teleur- 37 XIV. Kruiden. De meeste menschen in Chelsea kenden den winkel van juffrouw Borringer in Queen 's Road. Menige vreemdeling werd opzettelijk in die buurt gebracht om haar winkel te zien. Juffrouw Borringer was in hare soort een merkwaar dige vrouw. Zij was zich volkomen bewust van dat feit en voelde er zich stil door gestreeld. Sommige menschen beweerden dat zij een gezicht had als een paardenkop. Zij wist dat dit van haar gezegd werd, en dat de vergelijking gelukkig gekozen was. Maar zij liet zich daar niets aan gelegen liggen. Wat had haar uiterlijk Voorkomen met hare ervarenheid en hare kunst te maken Zelfs al heeft men een ge zicht als een paardenkop, dan kan men toch V'el een bekwame kruidenkenster zijn. Haar vak was het zoeken en verzamelen van kruiden. Zij leefde in haar onwrikbare geloof, dat alle ziekten en kwalen der wereld door bare kruiden konden genezen worden, en dat hij, die het heilsap weet te bereiden, dat er in hon- stelling op kunnen volgen. Genua kan het begin zijn van een reeks conferenties, welke het eco nomisch herstel der wereld ten doel hebben. Uit Berlijn meldt men d.d. 9 April De eerste openbare zitting van de conferentie van Genua is definitief vastgesteld op Maandag middag 3 uur. Voor de delegaties zijn twee groote hoefijzervormige tafels opgesteld, n.l. een bui tenste, welker gesloten zijde aan de bank van de vensters eindigt en een binnenste tafel, welke eindigt bij de publieke tribune. Het staat thans vast, dat Lloyd George na de openingsrede van Facta nog denzelfden dag zijn groote propagandarede zal houden. Daarna zal de samenstelling van het bureau en de verkiezing van een commissie plaats hebben. Deze commissie zal worden belast met de sa menstelling van andere commissies. Lloyd Geor ge zal voorstellen om het voorzitterschap der conferentie aan den Italiaanschen premier Facta op te dragen. Verdere redevoeringen zullen bij de openings zitting niet worden gehouden. Het gerucht, dat Lenin naar Genua zou ko men, wordt tegengesproken. De correspondent van de „Vossische Zeitung" meldt, dat de Rus sen voornemens zijn in den loop der besprekin gen een verbetering der grenzen tusschen Rus land en de Randstaten te eischen, om een vrijen handelstoegang naar Midden- en West-Europa te hebben. LLOYD GEORGE EN POINCARÉ. Havas meldt uit Parijs d.d. 7 April. De samen komst van Lloyd George met Poincaré enBarthou is bijzonder hartelijk geweest en heeft uitslui tend over de conferentie van Genua geloopen. Lloyd George heeft spontaan in tegenwoordig heid van Barthou de verplichtingen die hij te Boulogne metPoincaré had aangegaan hernieuwd Het staat dus vast, dat de verdragen van Ver sailles, Trianon, St. Germain en Neuilly te Genua niet zullen worden besproken. De ontwapeningsquaestie kan slechts te berde worden gebracht ten aanzien van Rusland, dat 2,000,000 soldaten heeft. Poincaré en Barthou keurden het voornemen van Lloyd George goed, die te Genua tot een positieve oplossing wil komen van de groote fi- nancieele en economische problemen. Poincaré sprak de wensch uit, dat een wezen lijk practised werkprogram zal worden aangeno men, waarbij de rechten van Frankrijk worden eerbiedigd. Lloyd George deed uitkomen, dat het accoord tusschen de Engelsche en Fransche deskundigen omtrent de technische voorbereiding, welks conclusies adviezen vormen van Frankrijk en Engeland beiden, gemakkelijk kan worden omge werkt tot een formeele beslissing der conferentie. Lloyd George gaf uiting aan den wensch Poin caré te Genua te zien, doch deze toonde de on mogelijkheid aan, dat hij Parijs.tijdens Mille- rand's afwezigheid zou verlaten. Hij voegde er echter bij, dat hij na den terugkeer van het staatshoofd onmiddellijk zou komen en dat hij de laatste zittingen der conferentie de be langrijkste achtte. De drie ministers bespraken eveneens de voor bereidende bijeenkomst, welke vóór de opening der conferentie te Genua zal worden gehouden. Zij kwamen overeen, dat alleen vertegenwoor digers der uitnoodigende natiën daaraan zouden deelnemen en de werkwijze zouden regelen. Lloyd George gaf blijk van zijn conciliante gezindheid jegens Polen en verklaarde, dat hij zeer go d kon begrijpen, dat Frankrijk voor deze mogendheid en voor Tsjecho-Slowakije opkwam. Hij voegde er aan toe, dat hij Skirmunt als een derden planten en kruiden is te vinden, tot de grootste weldoeners der menschheid behoort. Die overtuiging had er haar toe gebracht een winkel op te zetten, waar alle mogelijke kruiden te krijgen waren, en de plaats, welke zij vooi het drijven van haar nering gekozen had, wasChelsea. In dat district had zij een huis gehuurd, vlak tegenover het hospitaal en in de onmiddellijke nabijheid van het instituut van Lady Scardale. Natuurlijk waren Lady Scardale en juffrouw Borringer groote vriendinnen. Het zou voor Lady Scardale geen het minste verschil gemaakt hebben of juffrouw Borringer een winkel had gehad of niet. Lady Scardale was een democrate in de praktijk zoowel als in hare theorieën, en zij zou even gretig het gezelschap van een schoorsteenveger zoeken, die haar de middelen aan de hand had gedaan, om verbeteringen te brengen in het bouwen van schoorsteenen voor de huizen der armen. Elke botanist die haar winkel binnentrad, zou terstond geroken hebben, dat in sommige laden kleurlooze kruiden lagen, die in de hitte der tropische zon waren gedroogd. Het tropi sche element in dit Engelsche herbarium was niet moeilijk te verklaren, voor ieder die iets Van de levensgeschiedenis der winkelierster ken de. Dit element werd er aan toegevoegd door den zwager van juffrouw Borringer Hiram Bor ringer, die als matroos het ruime sop gekozen had. Die Hiram had ook zijn roman gehad. Toen juffrouw Borringer nog Suzanna Hamell en me kwaardig man beschouwde. Uit de samenkomst van Lloyd George met Poincaré en Barthou blijkt, dat de Fransch- Engelsehe overeenkomst nauwer is dan ooit. Lloyd George sprak zijn ingenomenheid over het accoord uit, dat hij als onmisbaar voor Genua beschouwt. Hij gaf dus als zijn overtuiging te kennen, dat er te Genua geen geschillen van in zicht tusschen de afgevaardigden der twee naties kunnen bestaan. DE VOOR-CONFERENTIE TE BERN. Bij de besprekingen der neutrale deskundigen te Bern heeft het Nederlandsche standpunt, dat de neutralen niet als een aaneen gesloten blok met een vast-omlijnd program naar Genua be- hooren te gaan, over het Skandinaafsche ge zegevierd. De bijzondere correspondent van de „Vossi sche Ztg." meldtDe Skandinaafsche landen, die bij het Russische vraagstuk rechtstreeks belang hebben, wilden het handelsverkeer met Rusland zoo spoedig mogelijk in vollen omvang hervatten en meenden daardoor ineer tot gene zing van Europa te kunnen bijdragen dan door allerlei voorwaarden aan de Sowjets te stellen. De andere vertegenwoordigde neutralen gaven er echter de voorkeur aan de geformuleerde voor waarden te handhaven. DENEMARKEN. Omtrent de opheffing van de uitsluiting in Denemarken wordt nog nader gemeld, dat door de bijeenkomst der centrale werkgeversorganisa tie de voorgestelde regeling van het geschil werd aangenomen met 394 tegen 41 stemmen en 24 onthoudingen, terwijl het voorstel in de ver gadering van de centrale organisatie der werk nemers werd aanvaard met 385 tegen 122. stem men en 60 onthoudingen. Het voornaamste arbeidersorgaan, „Social democraten" zegt, dat het geschil met een eer vollen vrede is geëindigd. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. Uit Berlijn bericht men dd. 8 April. Met be trekking tot de reis van den bankier dr. Melchior naar Parijs, wordt van parlementaire zijde ge meld De Commissie van Herstel heeft eenigen tijd geleden aan de Duitsche regeering medege deeld, dat het haar wenschelijk voorkomt, dat de Duitsche regeering met betrekking tot de kwestie van een internationale leening nauw keurig omlijnde voorstellen zal doen. Dr. Mel chior heeft zich in verband hiermede naar drie landen begeven ten einde aldaar met de in aan merking komende personen onderhandelin gen aan te knoopen. Het voorstel der Commissie van Herstel heeft voorts ook de vertraging in de opstelling van het Duitsche antwoord op de nota in zake de schadeloosstelling ten gevolge gehad, daar er zekere veranderingen in het Duit sche antwoord moesten worden aangebracht. De antwoordnota is naar Parijs verzonden, en zal Maandag (heden) overhandigd worden. E I d n e n I ii n d. Het tweede half millioen voor Rusland aan :<4| Z. H. den Paus. Zooals bekend is, kon de K. S. A. reeds eenigen tijd geleden namens de Nederlandsche Katholie ken 'n cheque van 500.000 lire afdragen aan de Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gravenhage, teneinde deze aan den Heiligen Vader te doen geworden. Verwacht werd, gezien de algemeene sympa thie voor deze steunactie, dat het mogelijk zou de knappe frissche dochter van een heeréboer in Surrey was, woonden er dich bij de pachthoeve van haar vader twee broeders, Andries en Hiram Borringer. Andries, de oudste, was een stille, soliede jongen, traag van geest en beperkt van verstand, maar wat hij leerde, leerde hij goed, en wat hij wist, wist hij uitstekend. De jongste, Hiram, was een vlugge, levendige knaap, mis schien wel wat al te vroolijk,een hulp bij alle landelijke feesten en een sportman bij uitne mendheid. Het zou niet meer dan natuurlijk geweest zijn dat het meisje op den jongste was verliefd, doch Suzanna was verstandig en nadenkend. De oudere en stillere viel meer in haar smaak, iets wat Andries zeer verblijdde, maar Hiram bitter wanhopig maakte. Op zekeren zomeravond,toen Hiram over het tuinhek geleund, met Su anna stond te praten verklaarde hij haar zijn liefde,maar hij moest tot zijn verbazing en smart hooren, dat zij het jawoord reeds aan zijn broeder Andries had ge geven. „Is er geen hoop voor mij vroeg hij, woest. „Neen antwoordde zij. Toen zeide hij haar ernstig en somber vaar wel. „Ik ga weg van hier," zeide hij. „Ik kan hier niet blijven wonen. Ik zal beproeven of ik het ergens anders soms kan uithouden." Hij drukte haar toen de hand en vertrok. In vijftien jaren zag zij hem niet meer terug. fV\cvrouw moet me maar al tijd Sunlight" 2eep in de keuken geven, die bevalt me 't bestel 1474 20 zijn om reeds vóór 1 April het tweede half mil lioen bijeen te hebben. Wel is waar bleek deze hoop te optimistisch doch een feit is dat deze som e - voor een overgroot gedeelte reeds is en dat uiterlijk 15 April een voldoende bedrag bijeen zal zijn om wederom een cheque van een half millioen lire af te dragen. Derhalve verzoekt het Centraal Bureau der K. S.A. aan allen, die nog grootere bedragen voor Rusland onder zich hebben, om deze alvast op te zenden. Des te eerder zal het millioen blij ken te zijn volgestort. Hoezeer deze steunactie zich ook moge ver heugen in aller sympathie en in bewonderens waardige medewerking, toch moet helaas worden gezegd, dat er nog ontelbaar veel plaatsen inden lande zijn, waar vanwege de katholieken nog in het geheel niets voor hongerend Rusland werd gedaan. Dit is echter geenszins te wijten aan ge brek aan algemeene belangstelling en mede lijden met de Russische hongercatastrophe, doch eenvoudig aan het feit, dat ter plaatse door nie mand het initiatief werd genomen tot eenige steunactie. En toch ware niets eenvoudiger Is er geen Plaatselijk Comité der K.S.A., geen sociale Ver- eeniging, geen afdeeling van den R. K. Vrouwen bond, geen propagandaclub, dio dit liefdewerk even wil aanpakken Zoo niet, dan zullen er toch zeker wel eenige doortastende particulieren zijn, die zich hier voor willen spannen. Ziehier eenige middelen I. De zeereerw. heeren pastoors kunnen een kerkcollecte doen houden, gelijk reeds in zeer ve le parochiekerken der 5 diocesen is geschied. II. De heeren burgemeesters van overwe gend katholieke gemeenten kunnen bevorderen dat er straatcollecte wordt gehouden, gelijk reeds in tal van gemeenten heeft plaats gehad. Het initiatief hiertoe kan uitgaan van plaatselijke comité's der K.S.A., vereenigingen en propagan- daclubs of van vooraanstaande particulieren, die dan een R. K. steuncomité vormen en waar moge lijk voor die collecte samenwerken met steun- comité's van andersdenkenden. III. Men kan ter plaa se den verkoop orga- niseeren van de rijk geïllustreerde brochure „De ellende in Rusland," waarvan er thans reeds 75.000 met zeer veel succes zijn verkocht. (25 cent per exemplaar). Dit middel bleek buiten gewoon in te slaan, zoodat een nieuwe aanzienlij ke oplage is gedrukt,thans mede voorzien van een overzichtelijk kaartje, met aanduiding der door den hongersnood geteisterde streken. Exemplaren ter kennismaking worden gaarne verstrekt. Afrekening der bestellingen behoeft Hiram had een aardig kapitaaltje, dat hij medenam. Hij liet een brief aan zijn broeder achter, waarin hij hem zeide, dat hij van plan was zijn geluk in den vreemde eens te gaan beproeven. Andries zuchtte, schudde het hoofd en gaf aan Suzanna zijn verbazing te kennen over dit onzinnige plan. Suzanna verklaarde dat ook zij het vreemd vond, maar zij scheen evenmin licht over de zaak te kunnen ver spreiden. Kort daarop traden zij in het huwelijk en de eerste der baronnen De Raaf, die Gamell onder zijne pachters telde, vereerde de huwelijks inzegening met zijn tegenwoordigheid, en Andries nam met zijn jonge vrouw de boerderij in bezit, die hij gepacht had. Hij was de heer des huizes in naam en in daad, doch hij deed nooit een stap zonder zijn vrouw te raadplegen. Slechts eenmaal in zijn leven sloeg hij haar raad in den wind, toen hij een paard was gaan berijden dat zij iriistrouwde. Dat paard viel in een greppel en wierp hem op den grond. Hij kwam de gevolgen van dien val nooit te boven en stierf, Suzanna als weduwe met een dochtertje, Lydia, achterlatende. Zijn weduwe betreurde hem diep, maar zij viel niemand met haar leed lastig en wijdde zich geheel aan de opvoeding van haar dertienjarig dochtertje en beheerde de pachthoeve zoo flink, dat Andries Borringer daar niet gemist werd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1