eerst tfa 3 weken te geschieden en niet-verkochte exemplaren kunnen worden teruggezonden. Alle gelden worden afgedragen aan het Cen traal Bureau der K.S.A. in Nederland, te Leiden. Postrekening no. 57216, hetwelk ook gaarne in lichtingen verstrekt. Alleen de opbrengst van straatcollecten zende men aan den „Bond van Steuncomité's voorde noodlijdenden inRusland", Princessegracht 27, Den Haag, die dan een en ander met de K.S.A. verrekent. Kon. Nederl. Petroleununaatsehappij. Naar men verneemt heeft de Bataafsche Petro- leum-maatschappij besloten, nu er wijziging ge komen is in de plannen van de regeering in zake heffing van uitvoerrechten in Oost-Indië, on middellijk 25 Indische employe's, die hier te lande op wachtgeld waren, van wie velen met hun gezinnen, weer naar Oost-Indië terug te zenden. Verdeeldheid onder rle protestantsehe politieke partijen. De „Tijd" meldt omtrent de van protestantsch- christelijke zijde te Utrecht te houden vergade ring van personen, die niet tevreden zijn met de wijze waarop de huidige politiek wordt gevoerd, dat deze bijeenkomst op Dinsdag 11 April in Irene zal plaats hebben. De beweging gaat uit van een strooming onder de anti-revolutionaire en de christelijk-historische partij te Utrecht. Men zal wel de anti-revolutionaire en de christe lijk-historische beginselen in de politiek hoog houden, doch is van oordeel, dat de tegenwoor dige sociaal-oeconomische politiek alleen ge richt is op de belangen der arbeiders, zoodat de billijkste wenschen van alle andere standen worden genegeerd. De middelen zullen worden beraamd, welke hieraan schrijft men nog aan het katholieke blad paal en perk moeten stel len. De Vlootwet. Naar de „Rsb." uit parlementaire kringen verneemt, worden pogingen aangewend om Minister van Karnebeek te Verzoeken, zoo spoedig mogelijk uit Genua terug te komen, om onmiddellijk na het Paaschreces de behande ling van de Vlootwet te kunnen voortzetten. Deze poging wordt echter van R.K. zijde niet gesteund en men achtte de kans van slagen van deze poging nu zeer gering. Het is de bedoeling van de Kamer uiterlijk half Mei voorgoed uiteen te gaan en indien Minister Van Karnebeek niet spoedig na Paschen terugkomt, acht men een behandeling van de Vlootwet vóór de verkie zingen zoo goed als uitgesloten. Intrekking schepenuitvoerwet. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer ontleenen we, dat verscheiden leden meenen dat met de intrekking van deze wet nog eenigen tijd moet worden gewacht. Het lands belang komt in het gedrang,wanneer te veel sche pen, die wij zelf zeer goed zouden kunnen gebrui ken, in buitcnlandsche handen overgaan.Intrek king van de wet zou het maar al te gemakkelijk maken de vloten van verschillende groote Neder- landsche reederijen, die door opkoop van aandee- len onder Duitsche controle zijn gekomen in haar geheel onder Duitsche vlag te brengen. Het Kamerlid Bongaerts. De „Tijd" meldt, dat het lid der Tweede Kamer, de heer Bongaerts, op telegraphisch verzoek met het oog opde verwachte stemming over de Vlootwet! zijn verblijf in Egypte heeft onderbroken en op de thuisreis is. Verlaging spoorwegtarieven voor goederen en veevervoer. Naar de „Telegr." verneemt, zullen de Neder- landsche Spoorwegen met ingang van 1 Mei behoudens goedkeuring van de regeering de eenheidsprijzen van de spoorweggoederen- en veetarieven wijzigen. De extra-heffing van 25 pet., welke thans boven de gewone prijzen wordt gevorderd, komt te vervallen. Bovendien worden nagenoeg alle speciale tarieven gewijzigd en diverse nieuwe ingevoerd, welke belangrijke verlagingen beteekenen. Zwitsersch visum. Men seint uit Bern, dat krachtens besluit van den Bondsraad onderdanen van Nederland en zijn koloniën in Zwitserland worden toegela ten met paspoorten zonder visum, voor zoover zij daar niet als arbeider komen. Nederland en Genua. Omtrent een bericht, dat de heer P. Serrarens van het. Kath. Vakbureau en secretaris der Christelijke Internationale, alsnog zal worden toegevoegd aan de Nederlandsche delegatie ter conferentie te Genua, verneemt het Corr. Bur. van welingelichte zijde, dat in dien vorm het bericht niet juist kan zijn. De zaak zit aldus, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat,indien eventueel ter conferentie speciale Arbeidsaan- gelegenheden ter sprake komen, aanvulling van de delegatie met eenige adviseurs uit de vak kringen noodig kan blijken. Indien alsdan ook uit de Katholieke vakorganisaties een vertegen woordiger zou moeten worden aangewezen, is het niet onmogelijk, dat de keuze Op den heer Serrarens1 zou vallen. Wijziging invoerrecht op vleescli. Volgens „De Slagerscourant" bereidt de minis ter van financiën een wijziging van 't invoerrecht op vleesch voor, welke wijziging geen verhooging doch wel een billijker regeling van het invoer recht op vleesch zou inhouden. De wijziging zou slechts worden toegepast bij sterke afwijking van prijzen. Het invoerrecht op bevroren vleesch zou onveranderd blijven. De verandering zou alleen betreffen het buitenlandsche versche en gekoelde vleesch, dat aan een waarderecht zou worden onderworpen. Corps diplomatique. De heer Louis Rlcoy, sedert geruimen tijd zaakgelastigde van de Vereenigde Staten van Mexico, zoowel voor België als voor Neder land, is thans te 's-Gravcnhage aangekomen om daar, in opdracht zijner regeering, vast ver blijf te houden in afwachting van de benoeming van een gezant van Mexico bij Harer Majesteits Hof. Consulaten. De waarnemend consul der Nederlanden te Karachi, d« heer C. van Ainerongen, zal tot omstreeks 1 November van dit jaar van zijn post afwezig zijn. Gedurende zijn afwezigheid zal het consu laat aldaar worden waargenomen door den heer Hendrik Muller (Nederlander). De consul der Nederlanden te Adelaide is met ingang van 13 Maart. 1.1. gedurende 9 maan den met verlof naar Europa vertrokken. Tijdens de afwezigheid van den heer Fred. G. Scarfe, zal het consulaat worden waargeno men door den heer A. Malcohn Ellery. Bij de Oostgrens. Van Duitsche zijde, is instructie gegeven tot een schappelijke toepassing van de douanevoor schriften van de Duitsch-Nederlandsche grens te opzichte van naar Nederland reizende passagiers. Het is, meent de „N. R. Ct." te verwachten, dat het met het kleinzielige en dikwijls ongemoti veerd strenge optreden van douanebeambten tegenover personen, die onder hun bagage in Duitschland gekochte goederen hadden, uit zal zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Middens tands ten toons telling 1922. Het Uitvoerend Comité onder leiding van zijn voce-Voorzitter, den heer S. Hijman, hield Vrij dagavond met de verschillende Commissieën een vergadering waarin definitief werd vastgesteld de tentoonstelling te houden in het gebouw van den R. K. Volksbond. De Technische Commissie heeft een plan uit gewerkt tot verdeeling van de ter beschikking te stellen stands en komt tot een totaal van pl.m. 60. De Tentoonstelling zal aan het Schiedamsche publiek een flinke illustratie geven van wat de Schiedamsche Middenstand haar kan aanbieden en het Uitvoerend Comité is overtuigd dat de gedachte welke aan deze tentoonstelling ten grondslag ligt ten volle zal worden verwezenlijkt. Het is n.l. de bedoéling, om aan het publiek de overtuiging bij te brengen dat de winkelier zijn best doet om aan alle vraag te kunnen voldoen en het daardoor niet langer behoeft aangewezen te zijn, zijn inkoopen, tot schade van den Schie- damschen winkelier, in Rotterdam te doen. Een verscheidenheid van attracties zal deTen- toonstelling een vroolijken aanblik geven en al het mogelijke zal worden gedaan een gang naar de Tentoonstelling aantrekkelijk te maken. Aan den Middenstand thans de taak, ondanks de moeilijke tijden welke hij doormaakt, te too- nen wat hij kan. Algemeene Middens tands vereeniging „Schiedam." Het ledental dezer vereeniging is in de afge- loopen week gestegen van 44 tot 98 leden. Middenstandskinderen naar Zee. Het Bestuur der R. K.. Vacantiekolonie zal a.s. Woensdag 12 April 2'4, in één der zalen van denVolksbond, aanwezig zijn, tot besprekin gen, met de ouders wier kinderen naar buiten willen, in de maanden Juli en Augustus. Rosa's Bloemententoonstelling. De heer Jan Krabbendam, Bloemenmagazijn Rosa" Hoogstraat No. 108—110, heeft het plan opgevat, bij voldoende deelname in de maand Augustus of September van dit jaar een Tentoonstelling te organiseeren van, door kinderen die daarvoor lust en liefde gevoelen, opgekweekte planten. Hij stelt zich voor aan ongeveer 1000 kinderen een stekje uit te reiken welke stekjes nadat ze zijn opgekweekt op de Tentoonstelling moeten worden ingezonden en daar, door een bevoegde jury, zullen worden beoordeeld en zoo ze ervpor in aanmerking komen worden bekroond. Voor prijzen zijn reeds een aantal zeer fraaie voorwerpen beschikbaar gesteld. De Tentoontselling zal o.a. aantrekkelijk worden gemaakt door inzendingen van groote kweekerijen van buiten. Voor bloemen- en plan tenliefhebbers bestaat wanneer deze tentoon stelling zal slagen een mooie gelegenheid om weer eens te kunnen genieten van de wonderen welke de natuur voortbrengt. Kinderen van 8 12 jaar, doch niet meer dan 1 uit een gezin die daarvoor in aanmerking wenschen te komen kunnen zich vanaf Maandag 10 April a.s. in Rosa's bloemenmagazijn aanmelden voor pen stekje. De stekjes worden op een nader te be palen dag ter beschikking gesteld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Vergun me eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad.Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Avond-N ij verheidssc hooi voor Meisjes. Toen ik als punt 10 op de agenda voor de Raadsvergadering van Vrijdag 31 Maart las „Voorstel tot oprichting van een avond-Nijver heidsschool voor meisjes, dacht ik „al weer een nieuwe school." Hoe verbaasd en, houdt het me ten goede, hoe gegriefd was ik, toen ik 't verslag van den Raad las en daarbij zag, dat men die school in de plaats zou stellen van de herhalingsschool, be ter gezegd den curcus van vervolgonderwijs voor meisjes, een bloeiende inrichting, die dit jaar ongeveer 120 leerlingen telde. De reden van die opheffing was, getuige de woorden van den heer Swartjes, dat de cursus niet geslaagd was. Niet geslaagd Wegens ge brek aan belangstelling natuurlijk niet denken we slechts aan 't groote aantal leerlingen en aan het feit, dat meerdere meisjes bij verkregen toestemming voor 't vierde en voor 't vijfde jaar terugkomen. Dan dus niet geslaagd, omdat volgens den wethouder de resultaten zijns' inziens van zeer weinig beteekenis waren Maar, mijnheer de Red., dat is een slag in 't aangezicht van 't personeel van dien curcus, van de dames en heeren die steeds met ijver en toewijding hebben gewerkt aan de ontwikking van het volkskind. En die ook dit jaar weer hun kennis, hun werkkracht, hun ervaring, hun heer lijke winteravonden daarvoor beschikbaar stel den. Er zijn leerkrachten, die meer dan 25 jaar aan die school verbonden waren en die het onderwijs, in aanmerking genomen de soort van inrichting, op hoog peil hebben gebracht. En steeds werd hun werk door rijks- zoowel als door gemeenteautoriteiten op 'hoogen prijs ge steld, getuige als zij waren van de werkelijk mooie resultaten, die ieder, die met kennis van zaken kan oordeelen, bewonderen moest. En nu decreteert deze wethouder van on derwijs ineens, dat de resultaten van weinig beteekenis zijn. Gelukkig voegt hij er aan toe de woorden mijns inziens. Ik zeg gelukkig, want onwillikeurig kwam mij het spreekwoord in de gedachte „Wat weet een boer van saffraan Hoe durft iemand dan staf breken over een in richting, die hij slechts bij name kent 1 Dit laat ste bewijs ik onmiddellijk, mijnheer de Red., want de man weet niet eens, dat op den curcus voor vervolgonderwijs ook machinenaaien ge leend wordt, en er dus naaimachines moeten zijn. Als hij het geweten had, zou hij niet op middelen gepeinsd hebben om aan naaimachines voor de nieuwe inrichting te komen. Bij herhaalde lezing van het gemeenteraads- verslag zag ik, dat de wethouder twee groote grieven tegen den cursus voor vervolgonderwijs heeft. lo. Er wordt geen kookonderwijs gegeven en dat is volgens den wethouder een der belang rijkste vakken voor meisjes van dien leeftijd. Het spijt me, dat ik met den wethouder van meening moet verschillen. Meisjes van dien leeftijd (13, 14, 15 jaar) worden nog niet geroepen om den maaltijd te bereiden. Dat komt pas als ze den huwbaren leeftijd hebben bereikt en het beetje, dat ze op de school daar van leeren zijn ze tegen dien tijd al lang ver geten, was het niet, dat zij bij moeder of in haar dienst de oogen goed den kost gaven. De belangstelling van den kant van de meisjes voor dit vak is in het begin wel groot. Bij moe der mogen ze immersnooit aan 'teten komen.Maar als ze eenige lessen hebben gehad, wordt het oude kost en de meisjes van de herhalingsschool, die vroeger kookles kregen, verzuimden heel veel op die kooklessen, als ze er een paar keer geweest waren. Neen mijnheer de Red., het ko ken is een vak van zeer, zeer ondergeschikt belang. De tweede grief is 2o. Dat de meisjes er leeren lezen. Hoe heb ik 't nu En 't is weer als leervak voor de avond nijverheidsschool opgenomen Hoe rijmt zich dat de zamen Weet u, wat een belangrijk vak is Hand werken. En daarin werden de meisjes op dien vervolgcursus toch zoo uitstekend onderlegd. Ik wilde datde wethouder evenals ik,met kennis van zaken oordeelende, dat eens had gezien. En de Raadsleden ook. Mijnheer de Red. 1 Ik heb niet kunnen zwij gen, waar men den cursus voor vervolg onder wijs op zoo'n (laat ik zeggen) onbeleefde manier door het slijk sleurt. Velen zullen het met mij eens zijn, dat lezen en koken de twee stokken waren, waarmee men den hond (den cursus voor vervolgonderwijs) wilde doodslaan. Maar wat had het arme beestje misdaan Was het, omdat het zijn leven niet te danken had aan dezen wethouder Maar dan zou ik hier toch even willen vragen: waar moet dat heen Op dezen weg voortgaande zou men straks de vertooning krijgen, dat de scholen door 's wethouders voorgangers opge bouwd, worden afgebroken en er nieuwe voor in de plaats gezet. En gaat het al niet mooi dien kant uit Is niet school D voor de helft aan zijn bes'einming onttrokken en hebben we daarvoor niet de nieuwe school in de Huysmansstraat ge kregen Gaat school C, waarvan reeds 1 lokaal leegstaat, niet school D achterna En is niet een 3de school reeds aangewezen om ook voor de helft ontruimd te worden En dan maar weer nieuwe scholen bouwen Het lijkt mij voor den wethouder wel een aardige sport, maar ik had liever, dat hij de middelen er voor uit eigen beurs haalde, dan uit die der arme belastingbetalers. We leven in een te duren tijd Ten slotte wil ik er nog even den nadruk op leggen, dat de c.v.v.o. voor meisjes jarenlang de bewijzen heeft geleverd, dat het een uitstekende inrichting is. De heer De Bruin sprak de over tuiging uit, dat er met deze Nijverheidsschool een opleidingsschool voor meisjes zou komen, die gezien mag worden. De toekomst zal het nog moe ten leeren. Aan 's wethouders overtuiging moet men niet te veel waarde hechten. Heeft hij niet pas nog den Raad er zijn woord opgegeven, dat men in de Reserveonderwijzers goede krachten voor de school had I Ik neem gaarne aan, dat er goede krachten onder zijn, maar zeker niet alle. 't Is gelukkig, dat de heer De Bruin er zijn hoofd niet op heeft gegeven, want ik vrees, dat het er af ging U mijnheer de Red. nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij R. Gemengd Nieuws. Hevige brand. Zaterdagavond circa 8 uur werd door bewoners van den Korvelschen weg te Tilburg opgemerkt, dat in het aldaar gelegen groote magazijn der Kon. Schoenfabriek der firma J. van Arendonk een verdachte vuur gloed opflikkerde. Onmiddellijk requireerde men de brandweer die spoedig met groot materiaal aanrukte. De felheid, waarmee het vuur om zich heen greep, deed inderdaad een groote ramp duch ten. Enkele minuten nadat de brand was op gemerkt, laaiden de vlammen reeds hoog op en hoe spoedig de brandweer ook ter plaatse was verschenen, toch kon niet worden belet, dat het groote magazijn met zijn respectabe len voorraad overleder en zooileder en voor de verzending gereed staande schoenen één vuurzee was. Het gevaar voor uitbreiding was daarom zóó groot, wijl het magazijn, waaron der de kantoren der firma gevestigd zijn, aan gebouwd is aan de overige huizen van den Kor velschen weg. De brandweer tastte het vuur aan met 6 stralen op de motorspuiten en wierp zuk een stortvloed in de vlammen, dat de beneden-verdieping van het brandend perceel een paar voet hoog onder water kwam. Aan het vlugge werken der brand weer is het dan ook te danken, dat het vuur be perkt bleef tot het magazijn. De hier aanwe zige groote voorraad licht brandbare stoffen maakten evenwel, dat daarvan zoo goed als niets werd gespaard. De eigenlijke schoenfabriek, die door de Nieuwstraat gescheiden, achter het magazijn ligt, liep geen direct gevaar, maar wel de naast het perceel staande woningen der firmanten. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volslagen in het duister. De schade,die de firma lijdt, is zeergroot, zoo wel wat materiaal als wat het gebouw betreft. Aan de kantoren is enorme waterschade toe gebracht, alsook aan de aangrenzende huizen. De firma is op beurspolis verzekerd. Opheffing staking. Ter beëindiging van het conflict tusschen de plaatselijke Vereeni- gingen van R. K. Sigarenfabrikanten, gevestigd te Eindhoven, eenerzijds en den Nederl. R. K. Tabaksbewerkersbond anderzijds, is de volgende overeenkomst getroffen de leden van bovengenoemde Vereenigingen verbinden zich om alle werklieden, die door dit conflict bij hen op straat zijn gekomen, hetzij als staker hetzij als uitgeslotene, zoo spoedig moge lijk, doch uiterlijk op 12 April 1922 weder hunne vorige plaatsen te laten innemen en het geheele bekende Collectief Contract te handhaven op dezelfde wijze als dit door de georganiseerde patroons in den lande practisch thans wordt toegepast. Bij deze toepassing geldt de volgende tusschen (loon)regeling Vanaf de eerste nieuwe werkweek na 16 Maart 1922 tot 6 weken na onderteekening dezer overeenkomst of totdat een nieuw Collec tief Contract in werking treedt a. handhaven het geheele bekende Collectief Contract, behalve b. de loönparagraaf voor sigarenmakers. Voor hen geldt de volgende regeling Sigaren met een detailprijs tot en met 6 cent 20 minder is 12.80 sigaren met een detailprijs van 7, 8, 9 en 10 c. 15 minder is 13.60 sigaren met een detailprijs van 11, 12 en 12Vs c. 10 minder is 14.40 Sigaren met een detailprijs van 13, 14 en 15 c. 5 minder is 15.20 sigaren met een detailprijs van 16 c. en hooger ongewijzigd is 16. Deze loonen gelden voor een 3de klasse plaats. c. de loonen van alle andere arbeiders (sters) 15 minder dan de thans volgens het bestaande Collectief Contract geldende. De Nederl. R. K. Tabaksbewerkersbond ver klaart zich bereid lste de staking op te heffen bij alle bovenge noemde firma's. 2de te trachten dat bovenstaande loonover- eenkomst (tusschenregeling) zoo spoedig moge lijk door een definitief Collectief Contract wordt vervangen. Staking. In de gehouden tweede conferen tie tusschen de leiders der arbeidersorganisaties en de directie van het hoogovenbedrijf te Velsen, bleek de directie niet tot concessies bereid en handhaafde zij de voorgestelde loonsverla ging en arbeidsverlenging. In een vergadering der arbeiders werden deze onaannemelijk geacht en besloten heden in staking te gaan. Noodlanding. Vrijdag heeft een vlieg tuig van den Marine Luchtvaartdienst een nood landing moeten doen in de huurt van Veendam, ten gevolge van een verstopte olieleiding. Er zijn geen ongelukken bij gebeurd, maar het vliegtuig kon niet meer opstijgen, daar het veld, waarop het was neergekomen, daartoe te klein was. Het is gisteren vanwege den M.L.D. af gehaald en naar het vliegkamp deKooy vervoerd. Familiedrama. In een aanval van waan zin doodde te Dülingsdorff (Rijnland) een zekere Baising in den nacht van 6 op 7 April zijn vrouW en zeven kinderen, van 3 tot 11 jaar oud. De moordenaar is gevlucht. De aanslag in den D-trein. Dc „Tel" heeft te Hannover geinformeerd naar dén aanslag die in den nacht van Donderdag op Vr buiten -jordelijkheu» ei Redactie Vn.fi iui*«.'tónde*! Htukkeu o« k al worden z i t ge r> -rd- -r-e opy nut UrttgfCi'e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2