dag op een Hollander in den D-trein Amsterdam Berlijn is gepleegd. Naar men 't blad mede deelt, heet de aangevallen reiziger Friedrich Mül- ler. Hij was nog niet in staat bijzonderheden omtrent het gebeurde mede te deelen. De aan slag is gepleegd in den D.-trein No. 137, tus- schen Minden en Haste. De dader is vermoe delijk im een uniform van het spoorwegperso neel gekleed. De heer Müller is door dolkste ken in longen en borst gewond, doch zijn leven verkeert niet in gevaar. Müller sliep alleen en een coupé eerste klasse. Naar reeds gemeld werd, is de dader ontko men. De spoorwegautoriteiten van Haste heb ben op zijn arrestatie een belooning van tien duizend mark uitgeloofd. Rooversbende. Uit Weisswasser meldt men Zaterdagnamiddag schoten vier roovers op het station Wolfshain een kaslooper der Vereenig- de Lausitzer Glasfabrieken, die een dienst- locomotief wilde bestijgen om gelden, be stemd voor het uitbetalen der loonen, weg te brengen, met revolvers neer. Zij ontrukten hem daarop zijn geldtasch en namen de vlucht. Zij werden echter onmiddellijk achtervolgd. Daarbij werd een hulp-boschwachter, vader van vier kinderen door de roovers doodgescho ten. Eén der achtervolgden werd aangeschoten en maakte daarna zelf een einde aan zijn leven door zich voor het hoofd te schieten. Twee andere roovers werden gevangen ge nomen, de vierde ontkwam. De kaslooper is overleden. De Russische k e r k s c h a 11 e n .Vol gens een telegram uit Moskou aan de „Kolni- sche Zeitung" is men op 30 Maart begonnen met de requisitie van de kostbaarheden der synagogen en op 31 Maart van de kostbaarheden der ker ken. Op één dag werden ongeveer 60 poed goud en zilver in beslag genomen. Ook in de synago gen in de provincie werden de kostbaarheden geconfiskeerd. In het district Sjoesja werd een oproep ver spreid van den patriarch Tichon, die gericht is tegen de inbeslagneming der kerschatten.k Treinmoord. Uit Halle wordt gemeld, dat in den trein Halle-Hetstedt drie reizigers zijn aangevallen en gedood. Eenige roovers drongen een coupé tweede klasse binnen en ge lastten den reizigers hun geld en kostbaarheden af te staan. Toen deze weigerden, werden zij neer geschoten. De roovers zijn ontkomen. Mailtrein bestolen. Reeds werd ge meld, dat de mailtrein naar de Middellandsche Zeekust tusschen Parijs en La Roche bestolen is. Ongeveer 30 postzakken worden vermist. De diefstal werd eerst te La Roche bemerkt. Te 8.25 's avonds vertrekt deze trein uit Parijs. De postbeambten die meereizen, gaan aan iedere stopplaats de sloten en de verzegeling van de drie postrijtuigen nazien. Ook te Laroche, waar de trein te 10.40 bin nenliep, deden zij dit en toen bleek, dat de wa gen, welke voor Vallorbe was bestemd en welke de Engelsche mail voor Genua bevatte, was open gebroken. Er was echter geen tijd om een nauwkeu rig onderzoek in te stellen en de wagen werd opnieuw gezegeld om te Dijon op de gewone wijze te worden geopend. De algemeene recherche werd gewaarschuwd en stond te Dijon reeds aan den trein. Toen bleek, dat deze wagen bij vertrek uit Parijs 34zakken had bevat.Dertig ervan kwamen uit Londen en vier uit Parijs. Deze zakken waren alle opengereten en over den grond verspreid. Het was nog onmogelijk om uit te zoeken, wat er was gestolen. Wat nog over was werd opnieuw verpakt en in een anderen wagon over geladen, daar de politie den postwagen en de opengesneden zakken voor haar onderzoek op- eischte. Te Parijs werd beweerd, dat de Bolsjewis ten de hand in dezen diefstal hebben gehad. Hoewel daarvan nog geen officieele be vestiging is ontvangen verluidt, dat de 30 postzakken stukken bevatten van het Engel sche departement van buitenlandsche zaken, welke voor Genua waren bestemd Er waren verschillende officieele beschei den bij ten gebruike der Engelsche delega tie en sommigen dezer kunnen, zoo beweert men voor den Russischen propagandadienst van groot nut zijn. Het geheimzinnige van het geval is dat de mailtrein, die van het Gare du Lyon ver trekt gemiddeld met een snelheid van 50 mijl per uur rijdt. Daar de dieven op de enkele oogenblikken, dat deze snelheid even minder wordt op en van den trein gesprongen moeten zijn hebben ze het dus klaargespeeld, staande op de treeplank, terwijl de trein met een snelheid van 50 mijl reed, niet alleen de drie zware gren dels open te breken, doch tevens de zware schuif deuren te openen SPORT. Excelsior-Olympia 30. Het doet ons genoegen eindelijk een echte overwinning van het eerste elftal der zwartwit- ten te kunnen vermelden, de eerste, als we ten minste de voorloopige overwinning op Celer buiten rekening laten. Geen oogenblik hebben we eraan getwijfeld, dat ze komen zou, want het spel is in de laatste maanden zienderoogen vooruit gegaan. Nu er één schaap over den dam is, niet waar, volgen er spoedig meer Terwijl Excelsior één invaller telde,was Olym- pia compleet. Het begin was voor de gasten, die echter de Excelsior-verdediging in prima conditie aan treffen. Bij een aanval der zwartwitten lost Slobbe jr. dan een vliegend schot, dal via keepers handen in de touwen verdwijnt. Even later weet Nic- berg met een prachtschot den voorsprong te vergrooten. Nadat nog een goede kans door tal men van Slobbe is verloren gegaan, wordt et- gerust. Ook na de rust houdt Excelsior het beste van het spel. Enkele mooie schoten hebben geen succes en Kreuger's voorzetten blijven onbenut. Dan scoort Slobbe nogmaals onhoudbaar uit een voorzet van Meyer. Een wegens opzettelijk hands aan Excelsior toegekende penalty meent aanvoerder Marrevee niet te moeten benutten, terwijl even later aan de overzijde een strafschop door in den grond trappen mislukt. Nadat nog een tweetal Schie- damsche doelpunten wegens buitenspel geannu leerd zijn, brengt het einde Excelsior een ver diende overwinning, waarover niet geringe vreug de heerscht in het zwart-witte kamp. Niet minder verdienstelijk is de overwinning van Excelsior 5 op Celer 6, daar dit elftal tot nog toe de nachtmerrie van bestuur en elftal commissie was. Bravo Hermes-D.V.S.-V.U.C. 2—0. Met dezelfde cijfers als in Rijswijk wist de combinatie gisteren van V.U.C. te winnen,- daarmee afdoende haar meerderheid bewijzend. Er is nog een klein kansje, dat Hermes dan ook eindigt met V.U.C. onder haar en dat ze daar mee haar plaats in de overgang behoudt. Maar dan mag er ook geen punt meer verloren worden. De stand is thans als volgt Hermes en V.U.C. hebben, elk uit 19 wedstrijden, resp. 13 en 16 ptn. Hermes heeft nog te spelen thuis Excel sior en Sparta en uit A.F.C. V.U.C. moet nog naar Stormvogels en ontvangt nog bezoek van A.F.C. en D.E.C. De kans is wel niet groot dus, maar ze is er* Zoolang er leven is, blijft er hoop. Laten we dus ook eens optimisten wezen, je het zonder klets koppen. De tanden op elkaar Hermes-D.V.S.'ers en gevoetbald, zoo, dat zij altijd één goaltje desnoods maar meer maakt dan je tegenstan ders dan win je alles, 't Kan, dus moet het, zij het parool Na een overdonderend begin der combinatie, waarbij een bal rakelings naast gekopt werd, komen ook de Rijswijkers langzamerhand in actie. Toch blijven de blauwwitten verreweg in de meerderheid en bestoken zij het Haagsche doel onophoudelijk. Zooals gewoonlijk is ook nu Fortuna niet met hen, zoodat voorloopig de doelpunten uitblijven. De weinig talrijke bezoeken der zwartwitten- aan Offerman, bezorgen hem weinig last. Eindelijk heeft Hermes succes als den Hoed uit een kluwen van spelers een harden schuiver in den hoek weet te plaatsen, die den Rijswijk- schen doelman te machtig blijkt. Als. dan Engering sr., die zeer op dreef was! overigens, eventjes de Natris imiteert, oefent' V.U.C. tot aan de rust eenige druk op het Schie- damsche doel uit, zonder echter den stand ver andering te doen ondergaan. Na de thee komt de combinatie weer met 11 man terug alleen den Hoed en Engering jr. hadden van plaats verwisseld, wat geen verbe tering was. Van een inzinking der Hermes-voor hoede maakt V.U.C. gebruik om het spel op de Schiedamsche helft te houden, waar echter niet thuis wordt gegeven. Spoedig zijn de blauwwit ten weer in de meerderheid en als Engering sr. eens overgeeft aan den vrijstaanden Vischer, heeft deze weinig moeite om met een goed schot den voorsprong van zijn club te vergrooten. Ofschoon het er herhaaldelijk alle schijn van had, dat de combinatie de score nog zou ver- hoogen, bleven doelpunten verder uit, zoodat de Rijswijkers nog van geluk konden spreken er zoo voordeelig af te komen. Scheidsrechter Pelser had een gemakkelijke taak, die hij naar behooren vervulde. Ofschoon geen schitterende, heeft de combinatie over 't algemeen een goede wedstrijd gespeeld; Jurgens en Jansen waren de minsten, Boon en Notenboom de besten. 't Gooi-S.V.V. 3—1. Om half drie blaast scheidsrechter Hollander beginnen en stellen beide elftallen zich op. Bosman heeft den toss gewonnen dus 't Gooi doet den aftrap direct stormen deGooische man nen naar voren en laten ze al eenige kenteeke- nen zien, dat ons weinig goeds te wachten zal zijn. Ze loopen nog al erg forsch van stapel, de S.V.V.'ers weten hunne voorhoede aan 't werk te zetten en goed combineerend trekt deze ten aan val. Dan krijgt Gorel (de schrik der velden) het le der toe gespeeld, passeert door en over onze spe lers henen, en met een geweldige kei moetJaap visschen.DeGooi-menschen schijnen er den smaak van beet te hebben, weer is het Gorel die doel punt, na Bosman op eene vreeselijke manier buiten gevecht te hebben gesteld; 't was fraai. Deze verlaat het, veld. S.V.V. hier eenigszins door gehandicapt, is een beetje huiverig van zulk een onguur spel dat de scheidsrechter wel eens waar zoo nu en dan strafte. S.V.V. laat nu een mooi sluitend samenspel zien, Brida lost dan weer eens eene van zijne enorme schoten tegen den paal,wat eenmooi fortuintje was voor 'tGooi; het spel wordt nu grootendeels gespeeld op 't Gooi- gedeelte, bij een der Gooi-aanvallen komt Over- dijk te vallen maar weet met zijne handen het leder binnen zijn bereik te houden om, daarna te doelpunten wat scheidsrechter ook toe kende, maar door grensrechter en spelers zeer terecht ongeldig werd verklaard. Direct neemt S.V.V. het spel weer over goed gesteund door de half linie, waar Rijkuiter als spil fungeert; dan weet Künemann na fraai spel te doelpunten 2—1, Zoo komt rust. Na cfen rust, is S.V.V. direct aanvallend het samenspel is zeer keurig maar \vordt. geregeld door ongure Gooi-praktijkcn te niet gedaan. Beide doelen komen om beurten in 't, gevaar, maar de S.V.V. verdediging is in vórm,waar voor al Osterllolt mooie vocllbalstaaltjes vertoont cn v.d. Most zeer sófe staat te trappen. En in laat ste instantie is Jaap er nog. De Goede Jr. welke als invaller nu als 1. buiten speelt doet aardig werk.(Deze speler belooft wat voor den toekomst) Hij werd daar in goed gesteund door Brida, Künemann heeft zijne oude bekende vorm nog niet te pakken en spoelt, het leder nog al eens teru. Elk oogenblik verwachten wij dat de S.V.V.'ers zullen doelpunten maar vrouwe Fortuna is aan de Gooi-zijde. Op wonderlijke wijze ontsnapt het Gooi-doel dikwijls aan doorboring. Bij een nieuw e Gooi-aanval krijgt v. Kol het leder in buitenspel positie toe gespeeld en doelpunt 31Hoé nu S.V.V. ook zwoegt, niets helpteenmaal zien wij Brida keurig langs opendoel plaatsc-n maar Sliedrecht werd naast het leder gezet, toen scheidsrechter Hollander welke deze wedstrijd onpartijdig leidde maar verschillende overtre dingen aan zijn oog liet ontgaan einde.floot De S.V.V.'ers speelden allen een zeer goeden wed strijd. 't Gooi ontsierde het spel door ruw te spelen. Overige uitslagen S.V.V. 11—Feyenoord II 0—2; H.-.D.V.S III—H.B.S. III 1-4. D.H.V.B.SpartaanlExcelsior 2 63 Excelsior 5Celer 6 21 Excelsior 7Spar taan 4 01 Celer 5S.F.C. 3—2, onder protest van S.F.C. VOETBAL. Westelijke competitie. Den Haag H.V.V.—Blauw Wit 0—1 Haarlem R.C.H.— D.F.C. 11 Rotterdam FeyenoordHaarlem •21 UtrechtU.V.V.V.V.A. 21 Amster dam Ajax—V.O.C. 1-1 Amsterdam Spar taanH.B.S. 12 Amsterdam BI. Wit H.V.V. 3—1. Overgangsklasse: Hilversum 't Gooi S.V.V. 31 IJmuiden StormvogelsA.D.O. 11 Amsterdam A.F.C.-Sparta 16 Rot terdam ExcelsiorD.E.C. 12 Den Haag QuickZ.F.C. 6-0 Schiedam H.-D.V.S. V.U.C. 2—0. Kunst en Letteren. R'damsck Philharm-Orkest. Met sterk steigende belangstelling worden in de Groote Doelezaal te R'dam de populaire middag concerten van het R'damsch Philharm.Orkest gevolgd. Zaterdag werd reeds het tweede gegeven, dat om de meer gave muzikale praestatie's en de grootere opkomst van het publiek, nog schitte render slaagde dan het eerste. Zooveel liefheb bers waren opgekomen, dat in de groote zaal bijna geen plaatsje meer onbezet was. Begonnen werd met de Ouverture „Zauber- flote", de zuiver-orchestrale inleiding van Mo zart's wellicht meest geroemde opera. 'tWas geen alledaagsche, banale verklanking, die het or kest onder de bezielende leiding van zijn direc teur den heer Willem Feltzer van dit verheven schoone werk gaf. Met warme expressie wist het ensemble de ouverture ten gehoore te brengen. 't Volgend programmanummer was van den onlangs overleden Franschen meester Saint- Saëns, van wien een zeer zwaar werk nl. 't Con cert a kl. t. op 33, voor violoncel met orkest begeleiding was gekozen, wat echter ondanks alle technische moeilijkheden met groot succes werd gespeeld. Bijzonder trof ons het alle gretto con moto, met zijn rag-fijne, met zoo echt- Fransch gevoel geschreven gedeelten. De cello-solo-partij bij dit werk was in handen van den heer Ludwig Werner, die met groote vaardigheid en muzikaliteit zijn moeilijke taak ten einde bracht, waarvoor hij een welverdiende bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. 't Beste bewijs van zijn kunnen leverde het! orkest, door de uitvoering van Johan Brain's le Symphonie c kl. t. op 68. 't Moet inderdaad hoog worden gewaardeerd een dergelijk chromatisch- opgezet werk aan te durven en ongerept tot, een heerlijk genot voor allen ten gehoore te brengen Schitterender aanbeveling voor directeur en orchest was moeilijk geweest te geven. Vooral ook het slot sloeg in, 't klonk „feierlich" maje stueus. Ontstuimig was het applaus van het dankbare publiek. Zaterdagmiddag, 22 April, wordt het 3e concert gegeven, waarop o.m. mej. Sophie Haas, ook in Schiedam reeds zeer bekend, een solo- zangpartij zal vervullen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige O. tot Z. wind, half tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 7 April. 10 April. Londen 11.633 8 11.65 Berlijn 0.863/4 - 0.88 Parijs-24.15 -24.30 België-22.38 - 22.48 Zwitserland - 51.40 -51.221/ï Weenen- 0.031/t - 0.037 2 Kopenhagen-55.921/. -56. Stockholm- 68.96 - 69.05 Kristiania- 48.02'/s -48.427g Amerika- 2,643/, - 2.6478 Burgerlijke Stand. Geboren: April 6. Hester Marinus z.v. J. C. K. Kempe en M. J. Schmidt, St. Liduinastr. 8. Cornelia Adriana d.v. Th. van der Graaff cn M. H. Lansbergen, HoofdstraatJohanna Margarctha d.v. J. Oers cn G. J. Visser. Hoofd straat. Uit de Pers. De Nieuwe Katholieke P a r t ij De „Tijd" noemt in een artikel „Onze eenheid verbroken" Vrijdag 'n diés ater (een noodlotsdag) voor het katholieke volk in Nederland „Midden in hare ontplooiing en terwijl zij zich voorbereidde tot de algemeene verkiezingen, ziet de R. K. Staatspartij zich plotseling ge plaatst voor een verdeeldheid, wier gevolgen nog niet in haar geheelen omvang zijn af te teekenen. En zij zal het voortaan moeten dulden, dat naast haar geduldig en moeizaam gegroeide organisatie de vrucht der staatsmanskunst van meer dan één geslacht, een nieuwe staatkundige groepee ring naast haar en wellicht reeds in het eerste verschiet tegenover haar treedt. Wij zullen de laatsten zijn, om iets af te dingen op de Katholiciteit van velen, die vóór de schei ding zich hebben uitgesproken. Doch wij vreezen, dat het hun bitter zal berouwen, niet te hebben ingezien, hoezeer de Katholieke Staatkunde behoefte heeft aan eenheid en hoe deze noodza kelijke eenheid in practische vraagstukken van staatsbeleid onverbreekbaar samenhangt met de vrije ontwikkeling van het Katholicisme. Intusschen mogen al degenen, die het c-rnstig meenen met het wel onzer partij, bidden opdat ons katholieke volk voor het ergste, den klassen strijd in de katholieke rangen,zal worden behoed" De „Maasbode" kan, hoezeer het blad den gang van zaken moet betreuren, vooralsnog niet gelooven, dat van een definitieve scheuring in de partij sprake zal kunnen zijn „Veeleer zien wij in het licht der Utrechtsche bijeenkomst de dingen zóó, dat slechts een kleine groep dissidenten zich van de groote partij af zondert. Wie zal haar echter eenig beduidend succes durven voorspellen op deze overhaast te voeren actie Het is duidelijk dat van verbinden der lijsten met de Katholieke Staatspartij geen sprake zal kunnen zijn. En evenmin zullen de afgescheidenen mogen hopen, een of meer der huidige politieke voormannen, wien zij hun ver trouwen zouden willen schenken, bereid te vin den om als hun tel-candidaat te fungeeren. Daartegenover staat, dat zij met hun actie, niettemin der partij schade zullen berokkenen, want door het verloren gaan van, zij het nog zoo weinig stemmen, loopt zij de kans een zetel in te boeten. Voor het overige zij ons'de opmerking geoor loofd, dat de sententie, dóbr 'enkele voorstanders van de afscheiding geponeerd, als zou in politieke aangelegenheden de gewetensvraag contrabande zijn, van Katholiek standpunt ons ten eenemale onverdedigbaar lijkt." Het „Centrum" wil niet herhalen hoezeer het 't gebeurde betreurt, waar nog bij komt, dat de vergadering teU Ircchtblijk gaf van een stemming die bij alle verschil van opinie, toch anders cn milder had kunnen zijn. Dat men door de voor genomen afzonderlijke partij-formatie iets zal bereiken, gelooft het blad niet. „Er valt niet aan te twijfelen, dat zij (de uitge- tredenen)daarbijeenerzijds hun eigen kracht over schatten, anderzijds onderschatten het gevaar dat een dergelijk optreden in zich sluit. Er is maar al te veel, wat overhatest, en ondoordacht is in deze actie, al tc veel vVöt op losse schroeven staat of op losse schroeven wordt gezet,al te veel ook, wat gemis aan politiek inzicht, aan een juis- ten kijk op de werkelijkheid en de eischen van het oogenblik verraadt en zoo kan teleurstelling niet uitblijven. De tijd is, gelooven wij, niet ver af, dat men zal beseffen en moeten erkennen, zich met het thans genomen besluit, deerlijk, te hebben ver gist." Scheepvaart. Hoog water te Iloek van Holland. 10 April v.m. 1.55, n.m. 2.10. 11 April v.m. 2.40, n.m. 2.54. 12 April v.m. 3.21, n.m. 3.36. 13 April v.m. 4.02 n.m. 4.17. 14 April v.m. 4.42 n.m. 5.04. 15 April v.m. 5.24, n.m. 5.40. v 16 April v.m. 6.12, n.rn. 6.38. 17 April v.m. 6.55, n.m. 7.23. 18 April. v.m. 7,42, n.m. 8.13. 19 April. v.m. 8.39, n.m. 9.19. 20 April. v.m. 9.50, n.m. 10.39. Handelsberichten Beurs van Schiedam. fOjficieele noieering van de Commissie uil de Kamer van Koophandel. J Moutwijn. SCHIEDAM, 10 April. Men noteert voor Moutwijn 46% f 13. Spiritus. SCHIEDAM, 10 April. Men noteert voor Spiritus 100% f32.50. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sctiied. Spoelingvereeniging' Heden f 2.20 per ketel. ROTTERDAM, 10 April Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd 425 vette runderen, 396 vette graskalvercn, 282 schapen, 1618 varkens. Koeien le kw. 1.351.40, 2e kw. 1.251.15, 3e kw. 1.050.95; ossen f le kw. 1.301.35, 2e kw. 1.201.10, 3e kw. 1.000.70 kalveren le kw. 1.852.05, 2e kw. 1.651.45, 3e kw. 1.25 -1.05 schapen le kw. 0.700.80, 2e kw. 0.60 0.50, 3e kw. 0.40 lammeren le kw. p.800.95, varkens le kw. 0.820.86, 2e kw. 0.800.76, 3e kw. 0.720.66. Export 0.820.88. Ruime aanvoer, prijzen vaster en hooier. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3