DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON- De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Dinsdag 11 April 1922. No. 13309. Bultenlandstk Nieuws, jÜ'Aan het slot van zijn rede wees Lloyd George op het feit, dat de pers van feitelijk de geheele wereld op de conferentie vertegenwoordigd is. Dit duidt op het belang, dat de wereld stelt in NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT Telefoon Intercommunaal Ü5. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bq of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam gezien de artt. 8 en 9 der verordening op het rei nigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-West-Frankeland (Gemeente blad no. 40 van 1911) brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Frankeland, dat op Woensdag 26 April 1922 des voormiddags ten negen ure, eene schouw zal gedreven worden over bovenbedoelde wate ringen en heinslooten. Wo rdende bij deze ieder, die zulks mocht aan gaan gewaarschuwd, te zorgen dat aan de voor schriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, 11 April 1922. DE CONFERENTIE TE GENUA. Uit Genua wordt gemeld d.d. 10 April. Gis termiddag hebben de geallieerde ministers een voorbereidende bijeenkomst gehouden om de procedure van de openingsvergadering der con ferentie vast te stellen. Op voorstel van Lloyd George zal Facta, de Italiaansche minister-president, voorzitter zijn. Hij zal in zijn openingsrede uiteenzetten, dat de conferentie een gevolg is van de bijeenkomst van Cannes, vervolgens het doel omschrijven en ver klaren, dat het feit van deelneming voor de ver tegenwoordigde volken aanvaarding der te Cannes aangenomen beginselen inhoudt. Na Facta zullen Lloyd George, Barthou en Theunis spreken. Naar verluidt zullen ook Rathenau en Krassin het woord voeren. Alle delegaties zullen de beginselen, te Cannes vastgesteld, aanvaarden. Van de Russische afge- aardigden moet slechts Litwinof zich daartegen hebben verklaard. De conferentie zal worden verdeeld in zeven groote commissies,t.w.een financieele, een eko- nomische, een juridische, een voor transport aangelegenheden, een voor de bekrachtiging der geloofsbrieven, een redactie- en een pacificatie commissie. Het voornaamste doel van hun ar beid zal zijn herstel van het economische leven en van den vrede. België zal de transport-commissie presideeren. Lloyd George, Barthou, Facta, Theunis en Jaspar zijn vast voornemens spijkers met koppen te slaan en verwachten, dat de andere volken zich aan alle besluiten zullen onderwerpen. Er zullen sub-commissies worden ingesteld, waarin Duitschland, Rusland en andere groepen hun belangen kenbaar zullen kunnen maken. Omtrent den duur der conferentie bestaat geen enkele aanwijzing. De openingszitting. Naar uit Genua wordt gemeld is de internatio nale economische conferentie, waaraan gedele geerden van 34 mogendheden deelnemen, alle Europeesche, behalve Japan en de Britsche do minions, gister te 3 uur in den namiddag in een plechtige openbare zitting in het historische paleis San Giorgio geopend. Rede Facta. Facta werd tot voorzitter aangewezen en hield een rede, waarin hij de gedelegeerden welkom heette. Hij beschreef den tegenwoor- digen toestand in Europa en zeide, dat het Voornaamste doel der conferentie moet zijn het herstel in Europa van een vredelievende samenleving van alle volken en het regelen 38 Anderhalf jaar nadat Andries ter ziele was gegaan, verscheen er een man aan het tuin hek, die naar binnen keek. Het was een man met een rood verbrand gelaat zijn krullend haar was doorstreept met grijs, zijn heldere oogen glans den in zijn hoofd en zijne groote handen waren hier en daar getatoueerd. Juffrouw Borringer, die voor het raam kruiden stond uit te zoeken, herkende dien man terstond en heette hem kalm, doch vriendelijk welkom. Toen ging Hiram het huis in en vertelde wat hij in al die jaren had gedaan. Hij was matroos geworden hij was overal in de wereld geweesthij had eerlijk werk ge zocht en gevonden en hij was gelukkig geweest in alles wat hij ondernam. Hij had goud gevonden in Australië, en zilver in Bella Nevada, en ro bijnen in Birma, en diamanten aan de Kaap. Hij was nu veertig jaar oud, maar was op zijne Wijze een rijk man, met bezittingen in alle Werelddeelen. Maar hoewel hij geld genoeg had °m als een groot heer in Londen te gaan Wonen, toch had hij andere idealen of liever één ideaal en dat was eigenaar te worden Van een schip. van hun nationale economie, welke door den oorlog is verwoest. De discussies en beraadsla gingen der conferentie moeten vóór alles worden geinspireerd door het groote principe, dat de internationale gemeenschap slechts kan worden gered door op rechtvaardige wijze de onafhan kelijkheid, de autonomie en de souvereiniteit der verschillende staten in overeenstemming te brengen met den eerbied, die zij verschuldigd zijn aan de rechten der andere staten en hun on derdanen. Anders zullen er geen internationale vrede en een vruchtbare pacificatie kunnen zijn en zal het nutteloos zijn te hopen op het zoo zeer verlangde herstel van Europa en de hervatting van den normalen universeelen handel. Wanneer wij allen er naar streven om de vurigheid onzer eigen overtuigingen te matigen en blijk geven van verdraagzaamheid ten opzichte van de in zichten der anderen, zullen wij kunnen geraken tot practische besluiten en gelukkige resultaten waarvan voor een groot deel de toekomst van den vrede en welvaart in Europa afhangt. Rede Lloyd George, Lloyd George zeide „Dit is de grootste ver gadering van Europeesche naties, welke ooit in dit werelddeel is bijeengekomen en in aanmer king genomen het grootsch opgezette karakter van de vertegenwoordiging der conferentie en de belangrijkheid van de onderwerpen, welke zullen worden behandeld zullen haar resultaten verstrekkende gevolgen hebben, niet alleen voor Europa, maar voor de geheele wereld. Wij ko men bijeen op gelijke voorwaarden, mits wij gelijke condities aanvaarden. Wij zijn hier niet als oorlogvoerenden en neutralen. Wij zijn niet verschenen als monarchisten of republikeinen o. sovjetisten. Wij zijn hier bijeen als verte genwoordigers van alle naties en volken van Europa, om in gemeenschappelijk overleg de beste methoden te zoeken voor het herstel van de uiteengeslagen welvaart van dit werelddeel, zoodat elk van ons in zijn eigen land en op zijn eigen wijze een beteren staat van zaken zal kunnen opbouwen, dan de wereld ooit heeft aanschouwd. Maar indien wij elkander ontmoe ten op gelijke voorwaarden, moet dit geschie den, omdat wij gelijke condities aanvaarden. Deze voorwaarden hebben de uitgenoodigde mogendheden neergelegd te Cannes. Zij zijn voor allen gelijkelijk geldig. Het zijn voorwaar den, die tot dusver door alle beschaafde ge meenschappen zijn aanvaard als basis van in ternationale goede trouw. Zij zijn op zich zelf eervol. Zij zijn daarom essentieel voor elk verkeer tusschen de naties en zij maken geen in breuk op de volledige souvereiniteit der sta ten. Wij zelf aanvaarden ze in haar geheel. Het zijn de eenige voorwaarden, waarop wij kunnen toestemmen met anderen te onderhandelen. De eerste voorwaarde is, dat, wanneer een land contractueele verplichtingen aangaat met een ander land of diens onderdanen, dit con tract niet kan worden verworpen, wanneer het land zijn regeeringsvorm wijzigt, zonder de ontvangen waarde terug te geven. De tweede voorwaarde is, dat geen land oor log kan voeren tegen de instellingen van een ander land. De derde is, dat de eene natie geen agres sieve daden mag verrichten tegen het grond gebied van een andere natie. De vierde voorwaarde is, dat de onderdanen van de eene natie het recht hebben op onpartij dige rechtspraak voor de rechtbanken van de andere natie. Wanneer eenig volk deze elementaire voor waarden voor het beschaafde verkeer tusschen de naties mocht verwerpen, dan kan dit volk niet verwachten, in de gemeenschap van naties te worden opgenomen." „Ik ben een zeevaarder," zeide hij, en hij was er trotsch op dit te mogen wezen. Hij was in China, toen hij vernam dat zijn broeder was overleden. Reeds een half jaar was over den dood van Andries heengegaan, toen hij dit bericht ontving. Zoodra zijne zaken dit toe lieten, was hij naar het vaderland teruggekeerd, maar een reis uit de binnenlanden van China heeft meer in, dan een toertje van Parijs naar Londen. Op zijn terugtocht had hij te kampen met roovers, ziekte en met gidsen die hem op dwaalwegen leidden. Maanden gingen voorbij eer hij veilig over de grenzen van China was, zoodat juffrouw Borringer reeds anderhalf jaar weduwe was toen hij vóór haar stond. Nadat hij haar alles had verteld, gaf hij haar in allen eenvoud te kennen dat hij haar nog liefhad en dat zij hem onuitsprekelijk ge lukkig zou maken als zij hem tot echtgenoot wilde nemen. „In andere landen hertrouwt men dikwijls met den broeder van een overleden man," pleitte hij, doch juffrouw Borringer wilde daar niets van hooren. „Het mag de gewoonte zijn van elders," zeide zij, „maar in ons land niet. En zelfs al deed men het bij ons, dan zou ik het toch niet doen." Zoo werd Hiram ten tweeden male afgewe zen. De Britsche premier verklaarde, dat van hen, die de uitnoodiging voor de conferentie van Genua hebben aanvaard, verondersteld moet worden, dat zij de te Cannes vastgestelde voor waarden hebben aanvaard, welke voorwaarden in de uitnoodiging voor de conferentie werden opgesomd. Lloyd George zeide voorts „Terwijl de oorlog reeds jaren geleden is ge ëindigd, gaat Europa nog steeds gebukt onder de enorme schuldenlast en de verplichtingen tot schadeloosstelling welke de krijg ten ge volge heeft gehad. De polsslag van den handel is slechts zwak waarneembaar. Industrie, han del en nijverheid zijn overal ontwricht. Er heerscht werkloosheid in het Westen, hongers nood en pest in het Oosten. De volken van alle rassen en alle standen lijden." Lloyd George verklaarde, dat de eerste ver- eischte vrede is, een werkelijke vrede. Zonder het herstel van den vrede en de samenwerking tusschen de naties, zeide hij, zullen de komende besprekingen over de munteenheden, wissel koersen, verkeers- en credietvraagstukken nut teloos zijn. Hoewel het vechten zelf is opge houden, duren de wederzijdsche bedreigingen voort. En daar er in elk land veel honden zijn, die zich verbeelden, dat, hoe luider zij blaffen, des te grooter den indruk is van de strijdlust en de vastberadenheid, welke zij verwekken, wordt Europa en zijn bevolking verdwaasd door dit oorverdoovend geraas uit de hondenwereld. Slechts dan zullen wij werkelijk bijdragen tot het herstel van Europa, wanneer wij op deze conferentie een einde aan dat gegrom kunnen maken. Wij zullen niet slagen in een geest van hebzuchtige waakzaamheid over eigen belan gen, doch in den gemeenschappelijken wensch, ons best doen voor 's werelds terugkeer naar de normale, gezonde en krachtige omstandig heden. En wij zullen slagen, wanneer wij het welslagen der conferentie afmeten naar het goed, dat wij bereikt hebben en niet naar het goede dat wij hebben voorkomen. Wij moeten meer denken aan hetgeen wij be reiken, dan aan hetgeen wij beperken kunnen.Al- len onzer zijninde publieke opinie vanonze landen door een gemeenschappelijke beperking gebonden De publieke opinie in het eene land is wellicht f .jer geconcentreerd op een bepaalde zijde der dingen, terwijl de publieke opinie in het andere land misschien meer op verschillende onderwer pen is gevestigd. Hierdoor ontstaan onvermijde lijke moeilijkheden. Het is niet gemakkelijk, deze uiteenloopende meeningen met elkaar te ver zoeken. zelfs dan, wanneer zij niet met elkaar in strijd zijn, doch de openbare meening is niet onveranderlijk, zooals de Alpen of de Apenijnen dat zijn. Zij is vatbaar voor leiding,voorlichting en voor een beroep op het verstand of op het ge weten. Ik vertrouw dan ook, dat de openbare mee ning in elk opzicht en in mime mate gehoor zal geven aan een beroep, dat door de gezamen lijke staatslieden van Europa op haar verstand en op haar hart wordt gedaan. Er kan op gewe zen worden, dat hetgeen goed is voor een ander land, niet noodzakelijk slecht is voor het eigen land en dat integendeel, dat wat tot voordeel strekt van alle landen, noodzakelijkerwijze het beste moet zijn voor het eigen land." De Britsche premier sprak er zijn leedwezen over uit, dat Amerika niet op de conferentie aanwezig was. Hij hoopte, dat Amerika eenmaal aan de menschheid den onsterfelijken dienst zou bewijzen om Europa voor Amerika te ontdek ken. Toen vroeg hij haar of zij ook geldelijke hulp noodig had, maar moest, half tot zijn spijt, ver nemen, dat zij zijn hulp niet behoefde. Evenwel gaf hij haar kostbare geschenken aan haar en aan Lydia en kort daarop vertrok hij we derditmaal naar Nieuw Guinea. Juffrouw Borringer bleef weduwe, maar zij gaf hare dochter een uitstekende opvoeding Toen zij van het instituut van Lady Scardale hoorde, besloot zij Lydia daarheen te zenden en kwam zij in kennis met de gravin. Doch daar het haar te moeilijk was geheel van hare dochter te scheiden, ging zij ook in Londen wonen, terwijl zij hare boerderij ver pachtte. Zij had, van hare jeugd af, een groote liefhebberij gehad in de studie der planten en thans besloot zij zich de op dit gebied verkregen kennis ten nutte te maken. Het huisje te Chelsea werd gehuurd en de voorkamer werd tot herbarium ingericht. Hare oude dienstmaagd, Liesbeth, stond haar bij haar werk terzijde, terwijl Lydia de lessen van de vrouwen-academie bijwoonde. Allen waren innig gelukkig en tevreden. XV. Nieuwe mysteriën. De dagen verliepen en Gerard van Aspen was bijna eiken middag of avond ten huize van de resultaten der conferentie. „Indien wij falen, zal zich een gevoel van wanhoop van de wereld meester maken. In dien wij slagen, zal dit een straal van hoop voor de menscheid beteekenen. Nadat Facta, Lloyd George-Barthou en de woordvoerders van Japan en België hun eerste redevoeringen hadden gehouden en Wirth gesproken had uit naam van Duitschland, ver klaarde Tsjitsjerin, verheugd te zijn over Lloyd George's verzekering, dat de leden van de confe rentie alle op volkomen denzelfden voet worden behandeld, waarna hij mededeelde, dat de bolsje- wiki de resolutie van Cannes aanvaardden. „In enkele opzichten", voegde hij er aan toe, „zou de Russische regeering verder wil len gaan dan de resolutie van Cannes. Zij zou het toejuichen, indien er een wereldconferen tie werd belegd, of althans periodieke confe renties werden gehouden, gelijk door Lloyd George indertijd werd voorgesteld. De bolsjewiki zouden, vervolgde Tsjitsje rin „elk voorstel steunen dat tot strekking had, een nieuwen oorlog te voorkomen of de bewapening te verlichten, doch het is voor Rusland een noodzakelijkheid, waarborgen te eischen tegen aanvallen van buiten af, en ook moet het kunnen rekenen op wederkeerigheid in financieele betrekkingen." Te 7l/« uur werd deze eerste zitting gesloten. Uit Londen meldt men dd. 10 April. Een adres, onderteekend door meer dan 800 aanzien lijke Britsche bankiers, kooplieden en industri- eele leiders,is aan de conferentie van Genua toe gezonden. Daarin wordt gevraagd om alle belemmerin gen voor den handel uit den weg te nemen. De onderteekenaars betreuren het, dat sinds den oorlog practisch gesproken door iederen staat ter wereld zoo talrijke maatregelen zijn genomen ter inkorting van het handelsverkeer, zulks geheel en al in strijd met de resoluties, die ter conferentie van Brussel in 1920 met al- gemeene stemmen waren aangenomen door 29 staten, wier bevolking driekwart bedraagt van alle menschen op aarde. De onderteekenaars vragen nu van de confe rentie van Genua, dat ze niét alleen den Wensen zal uitdrukken, dat alle na-oorlogsche belem meringen van het vrije handelsverkeer moeten worden uit den weg geruimd, maar dat ze ook zal besluiten tot het treffen van die maatrege len, waardoor de geleidelijke vrijmaking van den handel en het verkeer over heel de wereld wordt verzekerd, als een der voornaamste mid delen tot het herstel van de economische wel vaart. DUITSCHLAND EN DE SCH ADEVERG OEDINGSNOTA. Staatssecretaris Fischer, voorzitter van de Duitsche oorlogslasten-commissie te Parijs heeft gister het antwoord van de Duitsche regeering op de jongste nota aan de commissie van herstel overhandigd. In het antwoord worden de eischen betreffende het heffen van nieuwe belastingen en de instelling eener financieele controle verwor pen. De Duitsche rijksregeering verklaart zich echter bereid, materiaal ter beschikking van de commissie van herstel te stellen, waardoor deze zich op de hoogte zal kunnen stellen van den financieelen toestand van Duitschland en van de door de rijksregeering getroffen maatregelen. HET NABIJE OOSTEN. Uit Constantinopel meldt men Izzet Pasja heeft persoonlijk aan de geallieerde commissie het definitieve antwoord van de Porte op de vredesvoorstellen overhandigd. De Porte ver- Lady Scardale te vinden. Llij begon reeds te ontdekken, wat menigeen vaór hem ontdekt heeft, dit namelijk, dat rijkdom geen waarborg is voor geluk en zielsrust. Gerard Aspen was ongetwijfelbaar rijk ten minste hij zou binnen enkele maanden rijk worden, maar hij voel de zich even ontwijfelbaar ongelukkig, rusteloos en prikkelbaar. Deze veranderde gemoedsstemming was echter niet hoofdzakelijk het gevolg van die onverwachte erfenis. Het was meer omdat die erfenis hem voor het eerst het bestaan had doen ontdekken van Fidelia Locke. Ronduit gezegd, Aspen begon te bemerken dat dit meisje zijn gedachten geheel in beslag nam en dat in den laatsten tijd haar beeld hem voortdurend voor de oogen stond. Het was een zeer liefelijk beeld om te aanschouwen, en in zooverre had Aspen geen billijke reden tot zelfkwelling en kla gen. Doch hoe meer Gerard aan Fidelia dacht, des te vaster kwam hij tot de overtuiging, dat het zeer dwaas van hem was zoo voortdurend aan haar te denken, en hoe meer hij overtuigd werd van zijn dwaasheid, des te sterker bleef hij in deze volharden. „Het is maar al te waar," zeide hij op zekeren dag tot zichzelven, „ik ben verliefd op Fidelia en ik had evengoed op de maan kunnen verlieven. Er is voor mij geen hoop." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1