DAGBLAD I mORSGHIEDAM OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Woensdag 12 April 1J)22. No. 13310. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofllcleele af- en aan k indigingen van het Gemeentebestuur. SLUITING BUREAUX. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag de bureaux van de Gemeente-Secretarie, de Gasfa briek, de Gemeentewerken, den Gemeentelijken Woningdienst, den Gemeentelijken Vleeschkeu- ringsdienst, de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Bu reau van het Burgerlijk Armbestuur en de open bare Leeszaal en bibliotheek gesloten zullen zijn, met uitzondering van het Bureau van den Burgerlijken Stand (Nieuwstraat 26) dat voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden op dien dag geopend zal zijn van 991/2 uur. Schiedam, 12 April 1922. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. P. J. KOOIJ om vergunning tot oprichting van een smederij in het pand Vlaardingerstraat la, kadaster Sectie C. No. 234 2o. de SCHIEDAMSCHE KLEEFSTOF- WEBKEN (W. ALMSTADT) om vergunning tot uitbreiding van de fabriek tot vervaardiging van kleefstoffen in het pand Oude Sluis 8, kadas ter Sectie A. No. 1453, door bijplaatsing van een electromotor van 8 P.K., drijvende een lijm- droogmachine 3o. de N.V. SCHIEVEEM om vergunning tot uitbreiding van de opslagplaats van plant aardige oliën en vetten en koopmansgoederen en de kuiperij op het perceel aan de Havenstraat, kadaster Sectie N. Nos. 329 en 333, met 2 stoom ketels van elk 100 M2. verwarmingsoppervlak voor verwarming en het drijven van 8 worthing- tonpompen ter verpomping der oliën zulks ter vervanging van de 3 stoomketels van resp. 130, 70 en 125 M2. verwarmingsoppervlak en den electromotor van 15 P.K. en 4o. de N.V. DE NEDERLANDSCHE ISO LEER MAATSCHAPPIJ „DE NIM" om ver gunning tot wederoprichting van de fabriek ter vervaardiging van isolatiemateriaal in de pan den S. Anna-Zusterstraat 24/26, kadaster Sectie A. no. 1661, waarin worden geplaatst 7 electro- motoren van totaal 56 P.K., drijvende diverse werktuigen en een stoomketel van 24 M2, ver warmingsoppervlak, dienende voor verwar ming. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 26 April a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bftvengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingeko men kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Flinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 12 April 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 10 April 1922 ver gunning verleend aan C. F. M. SCHREIJ tot oprichting van een wasch- en strijkinrichting in het pand Noordmolenstraat 60, kadaster Sectie A. no. 1641, met een electromotor van 2 P.K., drijvende diverse werktuigen. S c h i e d a m, 12 April 1922. Buitenlands^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Persstemmen. De Duitsche persstemmen over de atmosfeer te Genua na de openingszitting der conferentie, leggen er vooral den nadruk op dat de rede van Wirth zeer is toegejuicht en een sterken indruk maakte. Zij achten den weg vrijgemaakt voor den commissorialen arbeid. De ,,D. A. Ztg." schrijft dat er een verzoenlijke stemming heerscht en dat de conferentie haar werk onder goede vooruitzichten is begonnen. De „Vorwarts" is van meening dat Frankrijks bedoelingen duidelijker, doch niet sympathieker zijn geworden. De „Voss. Ztg." Frankrijk is bezig, zich even als te Washington volkomen te isoleeren. De algemeene opvatting der Fransche pers na den eersten dag is, dat Barthou gewonnen heeft in zake de sub-commissie die eerst com missie voor politieke leiding zou geheeteu heb ben, evenals tegenover de Russen, die van dc Italiaansche regeering al toestemming hadden het accoord van Cannes eenvoudig als grondslag ter beraadslaging te aanvaarden. Tevoren had hij gedaan gekregen, dat genoemde sub-commis sie niet alleende uitnoodigende staten metDuitseh land en Rusland maar bovendien vier naties van de kleine entente of de ex-neutralen omvat ten zal. Intusschen is men er niet op gerust dat in de commissie de ontwapening niet zal behan deld worden. De rechtsche en centrums bladen meenen, dat Facta te ver ging, toen hij procla meerde, dat er te Genua noch overwinnaars noch overwonnenen zijn en hij op het Fransche verwoeste gebied had moeten zinspelen. Tegenover de Fransche persstemmen, die den brief van den paus aan den aartsbisschop van Genua voor anti-Fransch uitkrijten, wijst men erop, dat het Vaticaan als zoodanig boven de partijen staat en moet staan wil het zich hand haven. In officieuze kringen wordt de brief dus niet onaangenaam geacht. De Britsche pers is over het geheel van mee ning, dat de openingsdag van de conferentie te Genua veelbeteekenend is geweest. De redevoe ringen van Facta en Lloyd George vooral worden gunstig ontvangen. De „Daily News" merkt op, dat de conferentie geopend werd „in het volle bewustzijn dat allen gelijkelijk naar het doel moeten streven." Het blad geeft te kennen, dat Rusland de toets steen is voor al wat de conferentie mag geacht worden te zullen ondernemen, en gelooft, dal de vooruitzichten op een regeling te goeder trouw met dat land opmerkelijk hoopvol zijn. „Wat een geheel nieuwe situatie heeft gescha pen, is de merkwaardige overeenstemming, die bereikt is tusschen Rusland, Polen en de rand staten alvorens zij naar Genua gingen. Het is een feit, dat de grootste gevolgen kan hebben meer misschien nog, voor Frankrijk dan voor de andere landen, ofschoon heel Europa er natuurlijk door profiteert dat de rand staten, Polen inbegrepen, formeel de wensche- lijkheid van een erkenning de jure der Rus sische Sovjet-regeering hebben uitgesproken als een essentieel middel om het economische her stel van Oost-Europa tot stand te brengen." De „Daily Chronicle," die Facta's rede een combinatie noemt van business"-geest, en echt idealisme, zegt dat de kwestie der betaalmiddelen der valuta's, transport en erediet alle uitstekende* onderwerpen zijn om over te spreken, maar dat de besprekingen nooit vruchtdragend kunnen zijn zonder dat we den vrede en den goeden wil terugkrijgen. De „Westminster Gazette" is van meening dat de voorwaarden van Cannes, gisteren nog maals door Lloyd George te berde gebracht, niet te bezwarend zullen blijken voor de Rus sen, om ze te aanvaarden. Die voorwaarden kunnen in geen enkel opzicht geacht worden uitsluitend het evangelie van het kapitalisme te zijn. Ze zijn de eenvoudige en noodzakelijke wetten, die iedereen, welke zijn economische opvatting ook moge zijn, in acht neemt, wan neer hij handel drijft met zijn naburen. Een regeling met Rusland is te treffen ook zonder de lijnen te overschrijden, die ten behoeve de conferentie zijn getrokken. Bovendien kan er zeer veel worden gedaan, om de economische slagboomen op te heffen, die het handelsver keer tusschen de landen onderling belemmeren. Het is volstrekt bewezen, dat de bevrijding der nieuwe staatsgemeenschappen slechts een vloek voor ze is. wanneer iedere nieuwe grens ook een nieuwe hindernis voor den handel is." Commissi e-v ergaderingen. Uit Genua wordt gemeld d.d. 11 April De kleine spanning, die gisteren het slot van de eerste openbare zitting kenmerkte, werd heden herhaald in de zitting der commissie no. 1. Deze commissie heeft een subcommissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de vestiging van een vrede op hechtere grondslagen en het vertrouwen tusschen de naties te herstellen. Sir Robert Home, die de subcommissie aanvan kelijk presideerde, had tevoren tegenover Brit sche journalisten de hoop uitgesproken, dat het mogelijk zou zijn, om alle naties, die op de confe rentie vertegenwoordigd zijn, definitief te doen beloven, dat zij zich gedurende een bepaalden tijd zullen onthouden van iederen aanval op elkaar. Nadat Facta tot voorzitter van de commis sie no. 1 was gekozen, bracht graaf Bethkn (Hongarije) in de commissie een kwestie van de ethnografische minderheden buiten Hongarije ter sprake. Dr. Benesj, de Tsjecho-Slowaaksche premier, verklaarde, dat deze kwestie don Volken bond aangaat, en de voorzitter sloot het debat over deze aangelegenheid. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Ita lië, Engeland, Japan, België, Rusland en Duitsch land, die het recht hebben, in de subcommissie zitting te nemen trokken zich daarop terug voor het kiezen van vertegenwoordigers van twee neutrale landen en twee kleinere geallieerden. Voor de neutralen werden gekozen Zwitserland en Zweden, voor de kleinere geallieerden Roeme nië en Polen. Tsjitsjerin verlangde voor de Sovjelregee- ring twee vertegenwoordigers in de subcom missie. De Fransche vertegenwoordiger had daartegen geen bezwaar, op voorwaarde, dat ook alle andere landen twee vertegenwoor digers zouden krijgen. Lloyd George deed een beroep op Tsjitsjerin, om met één vertegen woordiger te volstaan. Daarop protesteerde Tsjitsjerin krachtig tegen de vertegenwoordiging in de subcommissie van Japan en Roemenië, welke landen hij er van beschuldigde, Russische provincies te hebben gestolen. De Roemeonsche vertegenwoordiger Bratianu protesteerde tegen deze beschuldiging en verklaarde, dat Bessarabië volkomen Roe- meensch is. De Japansche burggraaf Isjii ver klaarde, dat Japan in de subcommissie zal wor den vertegenwoordigd, onverschillig of dit den bolsjewiki al dan niet aanstaat. Ten slotte verklaarde Facta, dat het pro test van Tsjitsjerin tegen de aanwezigheid van mogendheden, welke tot de conferentie zijn uitgenoodigd, ongeldig was. Op Fransch initiatief werd het belangrijke besluit genomen, dat de subcommissie geen uitvoerende macht zal hebben en evenmin een permanente instelling zal zijn, maar dat besluiten eerst zullen worden onderworpen aan de goedkeuring van de geheele commissie No. 1, en daarna aan de goedkeuring van de voltallige zitting der conferentie. De commissie voor economische kwesties en transporten zullen morgen bijeenkomen. Lord Birkenhead, de Engelsche lord-kanse- lier, die voor gezondheidsredenen in Italië vertoeft, heeft tijdelijk lord Curzon in de Brit sche delegatie vervangen en heeft met Lloyd George zitting in de eerste commissie. In de gehouden zitting van het uitvoerende comité van de politieke commissie deed Lloyd George het voorstel het memorandum der geal lieerde deskundigen over de kwestie van het herstel van Europa aan de gedelegeerden ter hand te stellen. De Zwitsersche gedelegeerde Motta stelde voor, het memorandum aan alle vertegenwoordigde staten te doen toekomen en niet slechts aan die staten, welke in de commissie vertegenwoordigd zijn. Ten slotte besloot men het memorandum on der alle delegaties te distribueeren. In de zitting der financieele commissie legde de voorzitter sir Robert Home den nadruk op de groote moeilijkheid om onder de bestaan de omstandigheden een oplossing te verkrijgen van de talrijke financieele problemen zoolang Amerika op de conferentie ontbreekt. Indien de handel niet voorgoed zal worden belemmerd, is in de eerste plaats de stabiliseering der munt stelsels noodig. Russisch persbureau Uit Genua wordt gemeld De Russische dele gatie heeft een persbureau ingesteld, welke leden alle moeite doen om de vertegenwoordigers der wereldpers over alle kwesties in te lichten, welke de Sovjetregeering raken. Eenige Italiaansche bladen hebben reeds geprotesteerd tegen deze Sovjet-propaganda. Ook heeft het in verhouding groote aantal Russische gedelegeerden reeds het wantrouwen der fascisti gewektdezen zien in hen geheime Sovjet-commissarissen. De openingszitting van Maandag werd even eens bijgewoond door den leider der fascisti Mussoleni, die Tsjitsjerin wilde hooren. Daar de Italiaansche autoriteiten de toezeggingen van de fascisti niet al te zeer kunnen vertrou wen worden nog steeds alle mogelijke veilig heidsmaatregelen getroffen om de Russische delegatie tegen verrassingen te beschermen. Interview met Tsitsjerin. De correspondent van de „Information" te Genua is er in geslaagd, een onderhoud te heb ben met Tsjitsjerin en Rakowski, resp. leiders der sovjet-delegaties van Moskou en van de Oekraine. De correspondent schrijft, dat hij den indruk heeft gekregen, dat hij niet sprak met de leiders van het universeele communisme, maar met ver tegenwoordigers van het vroegere Rusland. Tsjitsjerin verklaarde tegenover den cor respondent met betrekking tot de economische en handelskwesties het volgende. „Sedert twee jaar trachten wij te weten te komen, wat men eigenlijk van ons wil. Wij hebben een burgerlijke en een financieele wet geving ingevoerd, waarbij de belangen van het particulier kapitaal worden gewaarborgd. Wij komen te Genua met alle mogelijke plannen voor het oprichten van maatschappijen en trusts met gemengd kapitaal, nl. met deelneming van bui- tenlandschc belangen. Tot welke verhouding vroeg de cor respondent zult gij deelneming van bui- tenlandsch kapitaal toelaten Dit zal nog moeten worden vastgesteld in te voeren onderhandelingen, welke reeds begonnen zouden zijn, indien Frankrijk en de onwetendheid omtrent onze nieuwe wetgeving, de kapitalisten niet daarvan hadden terugge houden, was het antwoord. Tot de rijkdommen van onzen bodem belmo ren ook onzen bosschen en nog tal van andere hulpbronnen. Tijdens den oorlog hebben de Duitschers veel uit Zitauen weggehaald, ter wijl de Engelschen maatschappijen hebben opgericht voor de exploitatie van de haven en het gebied van Archangel. Waarom zou, wat eenige jaren geleden mogelijk was, ook thans niet kunnen geschieden. Wij willen aan de maatschappijen in deze nog onontgonnen stre ken concessies verleenen. Zij zullen er steen kool, metaalertsen en groote vruchtbare ter reinen in overvloed vinden. Wij zijn zelfs bereid een concessie voor het geheele Donetzgebied te geven. Maar de vroegere eigenaren dan vroeg de correspondent. Wij hebben met deze personen reeds on derhandelingen aangeknoopt nopens de terug gave hunner bezittingen. Wij geven er de voor keur aan met degenen te onderhandelen, die Rusland reeds kennen. Bovendien hebben wij aan de vroegere eigenaars reeds concessies op langen termijn gegeven, hetgeen nagenoeg overeenkomt met een restitutie hunner bezit tingen. Bij deze onderhandelingen liep het gesprek slechts over het percentage, hetwelk van de opbrengt als belastiBg aan de Russi sche regeering moet worden afgedragen, d.w.z. een belastingpercentage, gelijk aan het per centage in uw land. Zullen deze bezittingen opnieuw het eigen dom hunner vroegere eigenaars worden Het is onmogelijk om weer tot het oude stelsel terug te keeren. Wij zijn overgegaan tot nationalisatie van onze rijkdommen. Alle concessies, verleend aan de vroegere eigenaars zullen dus op een nieuwe basis worden ge grondvest, gelijk b.v. concessies op langen ter mijn. Wat zal de houding van de sovjet-delega tie zijn ten aanzien van dc Russische schuld Wij hebben luidde het antwoord in onze nota van 28 October jl. aan de Fran sche regeering bevestigd, dat wij bereid zijn de schulden van liet oude regiem te erkennen on der zekere voorwaarden van wederkeerigheid, waarbij wij speciaal de kleine effectenbezitters op het oog hebben. Wij hebben op die nota echter geen antwoord ontvangen. Zijt gij reecis in onderhandeling getreden met vertegenwoordigers van de bezitters van Russische leeningen in Frankrijk Neen, nog niet. Dit waren de voornaamste mededeelingen, welke Tsjitsjerin den corre, pondent. deed. HET NABIJE OOSTEN. Uit Londen verluidt De drie geallieerde mogendheden zijn tot overeenstemming gekomen, in zake den tekst van haar antwoord op de mededeeling der regee ring van Angora met betrekking tot den voorge stelden wapenstilstand in het Nabije Oosten. Naar reeds gemeld werd, heeft dc regeering van Angora den wapenstilstand aanvaard, op voor waarde, dat de ontruiming van Kkin-Azië door de Grieken onmiddellijk zal beginnen. Volgens dc voorstellen der geallieerden was deze ontrui ming door de Grieken bedoeld als een maat- ïegel, welke gelijktijdig in werking zou tre den met de onderteek nir.g van het vredes verdrag en niet, zooalfi Angora verzoekt, al vorens de vredesonderhandelingen zijn be gonnen. Het antwoord der geallieerden is in volko men overeenstemming opgesteld door dc drie geallieerde Hooge Commissarissen te Constanli- nopel en zal binnenkort aan Angora worden medegedeeld. Het voorstel, de ontruiming, van Kkin-Azië door de Grieken bij de voorwaarden voor den wapenstilstand te voegen, zal definitief worden afgewezen. RUSLAND. Uit Kopenhagen wordt aan de „Journal" ge meld,dat de berichten uit Rusland aan hetRoode Kruis zeer alarmeerend zijn wat betreft den vlektyphus. Deze woedt op steeds heftiger wijze en breidt zich schrikbarend snel uit, onder meer in Zuid-Rusland, Oekraine, Saratof. In de streek van de KaspischeZee heerscht cholera en aan de Zwarte Zee is de pest verschenen. Harmsworlh, de Britsche onderstaatsse cretaris van Buitenlandsche Zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat volgens berichten, ontvan gen van de Britsche relieforganisatie in Rus land, de toestanden in de hongersnood gebieden erger worden, vooral wegens gebrek aan trans portmiddelen. Men vreest, dat slechts een klein deel van het minimumprogram voor het voor- jaarszaaien zal kunnen worden uitgevoerd. De regeéring van Noorwegen heeft den Volken bondsraad officieel van deze toestanden verwit tigd. AMERIKA EN DE BEZETTINGSKOSTEN. Reuter meldt De Britsche regeering heeft aan de Amerikaan- sche regeering meegedeeld, dat zij het recht van de Unie op het terugontvangen van de bezettings kosten van liet Arrerikaanscbe leger aan den Rijn ten volle erkent. Dc Britsche nota voegt er aan toe, dat teneinde zoo spoedig mogelijk een oplossing aan de quaestie te geven, overeenkom- NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT •-U v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1