DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. T>onderd«g 13 April 1922. N«. 13311. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën 15 regels plaatsen wordt 2 maal berekend. Speciale conditiën voor herhaaldelijk toegezonden. Incassokosten worden 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, adverteeren. Tarieven worden op aanvraag berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlands@k Nieuws DE CONFERENTIE TE GENUA. De commissi e's. Uit Genua verluidt Dinsdag is onder voor zitterschap van Facta de commissie bijeengeko men, welke in de openingsvergadering is aange wezen en welke zich met de vraagstukken betref fende het herstel van den vrede in Europa op hechten grondslag en het herstel der gelds- middelen (punten 2 en 3 van de Agenda van Cannes) zal bezig houden. Deze commissie bestaat uit 2 gedelegeer den voor elk der uitnoodigende landen, 2 voor Duitschland en Rusland en een voor ieder der overige landen. Gister zouden de derde commis- die (economische vraagstukken) en de vierde (transportvraagstukkenvergaderen De financieele commissie heeft Sir Robert Horne tot voorzitter benoemd. Deze verklaarde, dat twee vraagstukken voornamelijk de aan dacht dezer commissie moeten hebben, nl. een stabiliseering der wisselkoersen en de kwestie van den gouden standaard. Sir Robert stelde voor als basis voor den arbeid dezer commissie te nemen de te Londen door de deskundigen gehouden beraadslagingen, en voorts een subcommissie van elf leden aan te wijzen, welke deze vraagstukken zal bestudeeren en een oplossing zal voorstellen. Na eenige op merkingen van de Fransche, Russische, Bel gische en Nederlandsche gedelegeerden, besloot de commissie, dat aan de vertegenwoordigers dervijf uitnoodigende mogendheden, vanDuitsch- land en van Rusland, nog een vertegenwoordiger van Nederland, Tsjecho-Slovakije, Denemarken en Finland zou worden toegevoegd. De subcommissie voor Russische aangelegen heden is eveneens overeengekomen, dat de be raadslagingen zouden plaats hebben op de basis van het rapport, dat de Geallieerde deskundigen op 28 Maart te Londen hebben opgesteld. Daarop is de vergadering dezer subcommissie tot heden verdaagd, ten einde de Russische gedelegeerden in de gelegenheid te stellen om bedoeld rapport te bestudeeren. Aldus een Belga-telegram. In de subcommissie voor de Russische zaken en de minoriteiten heeft geen Nederlander zitting In de commissie, waaronder de sub-commis sie ressorteert heeft voor Nederland zitting Van Karnebeek. Deze commissie houdt zich bezig met de behandeling der eerste d ie con clusies van Cannes dus de politieke zijde. In de economische financieele commissie heeft voor Nederland zitting Ruys de Beerenbrouck De economische commissie is samen gesteld, onder voorzitterschap van Colrat. Het Hongaarsche voorstel, strekkende tot ver deeling van het werk onder verschillende sub commissies, waarvan een zich in het bijzonder zou bezig houden met de aangelegenheden be trekking hebbende op de nalatenschap van Oostenrijk, werd afgewezen. Op verzoek van Nederland werd het aantal leden van de sub commissie voor de schulden gebracht op twaalf. Zoo noodig zal er een beroep worden gedaan op de ervaring en de documentatie van het inter nationaal arbeidsbureau. De Speciale dienst U. T. meldt De stemming is uiterst gespannen. Rusland is onvoldaan over het memorandum van Lloyd George, dat aan Tsjitsjerin is overhandigd. De verantwoordelijkheid van Tsjitsjerin is zeer groot. Lenin had op het laatste commu nistische congres gezgd, dat alles te Genua zou afhangen van het optreden der Russische diplomaten. Geen wonder, dat Tsjitsjerin zich van het gevaar bewust is en zich angstig gevoelt. Vandaar zijn verzoek om uitstel, teneinde alles nog eens goed te kunnen bestudeeren. Naar ik verneem, zou Rusland zich bereid willen verklaren om de oorlogsschulden te er kennen en tevens om een moratorium hebben verzocht men spreekt zelfs van een morato rium van 20 25 jaar. Men kan dus zeggen een betaling met St. Juttenis. Het staat echter vast, dat Tsjitsjerin zulke tegen-eischen zal stellen, dat daardoor practisch de Russische schulden zijn gedekt. Hij zou die tegenvorderingen stellen, welke Rusland op Frankrijk meent te hebben voor de schade, door de met Fransche hulp ondersteunde tegen-revo- lutionnaire legers aangericht. Deze zouden nl. groote verwoestingen hebben veroorzaakt in Oekraine, Oost-Azië en te Petersburg. Als een der punten uit het memorandum, dat de Russische delegatie is aangeboden, komt deze bepaling voor De vroegere Russische obligaties worden tegen nieuwe obligaties uitgewisseld, berekend volgens den koers van October 1917 en volgens de toenmalige waarde van den roebel in het buitenland. Kennelijk heeft men, schrijft het ,,Vad." deze maand gekozen in verband met het feit, dat op 3 October van dat jaar Kerenski in Rusland aan het bewind is gekomen. Alleen zal nog moeten blij ken, of de koers van 3 October aangenomen zal worden of van een lateren dag in dezelfde maand de teruggang in den koers is namelijk toen sterk voortgezet. Terwijl thans één gouden roebel gelijkstaat met één millioen papieren roebels, was op 3 Oct. 1917 de omrekeningskoers van den gouden roebel 2. Welk een enorme depreciatie de hier te lande meest gehouden Russische waarden inmiddels hebben ondergaan, blijkt duidelijk uit onderstaand staatje De eerstgenoemde koersen zijn die van 3 October 1917 daarachter plaatsen wij den koers van 11 April jl. 5 pCt. oblig. Londen öCP/i,91/4. 4x/2 pCt. Iwang Dombr. 655/86s/4. 4 pCt. Nicolai 5497/ie. 4 pCt. Zuid-West 51 Vin'7'1/,. 4 pCt. Kursk-Chark. 5271/,. 4 pCt. Rotschild Cons. 501/,.— 9'/,. 4 pCt. Hope 1889—1890 501/97/,,. 4 pCt. WarschauWeenen 531/■ö1/2. 4 pCt. Rotschild 3de ser. 501/i7. 4 pCt. idem 5de Em. 528V4. 4 pCt. idem 6e Em. 528V4- 4 pCt. Ore Vitebsk 5087g. 3 pCt. Transcauc. Spr. 386s/„. Van al deze en andere fondsen is sedert December 1917 geen rente betaald. De resoluties van Cannes. Aan de Lokal Anzeiger" wordt uit Genua ge meld De resoluties van Cannes zullen een inter pretatie verkrijgen, welker tekst in den vorm van een resolutie in de voltallige zitting zal worden aangeboden en ongetwijfeld zal wor den aangenomen. Deze resolutie zal luiden Steunend op de door den Oppersten Raad te Cannes genomen beslissing, beslui en de ver tegenwoordigers der mogendheden, die te Genua bijeen zijn ter bespreking van het herstel dei- economische en financieele verhoudingen in Europa lo. De bestaande verdragen zullen niet wor den besproken. Dientengevolge zullen voorstel len, welke worden gedaan om wijzigingen te brengen in de vredesverdragen van Versailles. St. Germain, Trianon, Neuilly, Sèvres, Rapollo en Riga, niet worden toegelaten. 2o. De uit deze verdragen voortvloeiendt rechten der te Genua vertegenwoordigde mogend heden ter verzekering van de uitvoering dei- vredesverdragen blijven onaangetast. 3o. De conferentie blijft aandringen op de rkenning der door de sovjet-regeering aangega ne verplichtingen als basis voor elke verdere vruchtdragende gedachtenwisseling, in het bij zonder op de verplichting tot erkenning der Russische oorlogsschulden en die van voor den oorlog. 4o. Alle andere kwesties, die niet voorkomen in de resoluties van Cannes (de Russische tegen- vordering betreffende de vergoeding der inter- ventieschade) mogen worden besproken, voor zoover zij niet de bestaande verdragen raken. 5o. De conferentie heeft tot taak, maat regelen te treffen voor het economisch en finan cieel herstel van Europa. Ten einde dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken, spreekt zij zich uit tegen de behandeling van vraagstukken, die niet op economisch gebied liggen, zooals de kwestie der ontwapening te land en ter zee. Poincaré naar Genua? Naar. verluidt, hebben de Italiaansche autori teiten instructies ontvangen om in de villa Reggio een apartement in gereedheid te houden voor Poincaré, wiens aankomst a.s. Dinsdag of Woensdag wordt verwacht. Tsjitsjerin naar den Paus. Uit kringen der Russische delegatie wordt gemeld, dat het Tsjitsjerin's bedoeling is na het einde der conferentie naar Rome te gaan, om den Paus persoonlijk te leeren kennen en Zijne Heilige heid tevens dank te betuigen voor de aan sovjet- Rusland betoonde hulpvaardigheid. De zittingen. Volgens een U.T.-bericht uit Genua zal de conferentie alle pogingen in het werk stellen om tot practische resultaten te komen en ook ge durende de feestdagen zitting houden, met uit zondering van Paasch-Zondag, op welken dag een rustpauze zal worden gehouden. OPPER-SILEZIE. De bemiddelingspoging van Calonder in het Opper-Silezischliquidatie-geschiltusschenDuitsch land en Polen is mislukt. Gisterochtend zou Calonder nog een laatste poging doen om de partijen tot elkaar te brengen. Slaagt hij daarin niet dan zou hij den knoop doorhakken en zijn beslissing als scheidsrechter meedeelen. IERLAND. Uit Londen meldt men d.b. 12 April De burgemeester van Dublin en de katholieke aartsbisschop hebben een conferentie tusschen Collins en de Valera tot stand trachten te bren- De bladen zijn gereserveerd in hun commen taar. Zij zeggen, dat het succes voornamelijk afhankelijk is van de houding van de extremis ten. De Valera vertegenwoordigt slechts den rechtervleugel van de revolutionaire republikei-, non. Zijn gezag over den linkervleugel is geens zins zeker, in verband met de geneigdheid tot een compromis, die hij in het verleden getoond heeft. Het practisch nut der conferentie zal waarschijnlijk hoofdzakelijk afhangen van de houding van Briegha,die ook ter conferentie zal verschijnen. Hij is de leider van den linkervleu gel van Sinn-Fcin en de rechterhand van Austin Stack, van wien men gelooft, dat hij de opperste leider van de muiters is. Een ander lid van de conferentie zal misschien Sephan O'Mara uit Limerick zijn, een politiek veteraan, wiens beide zonen tegenover elkaar staan in twee vijandige kampen. Reuter meldt nog nader dat Collins en de Valera gister zijn overeengekomen samen te komen om de mogelijkheid van een bestand of regeling te overwegen. I)E DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. Havas meldt uit Parijs De commissie van Herstel zette de beraad slaging over het Duitsche antwoord voort. De leden kwamen tot overeenstemming omtrent het beginsel der nieuwe nota, welke zij binnen kort aan Duitschland zullen richten. De commis sie acht zich gebonden door het besluit, 'waarbij aan Duitschland een moratorium tot 31 Mei wordt toegestaan, doch Duitschland zal op 15 April 18 millioen goudmark en op 15 Mei vijftig mil lioen goudmark moeten betalen. GRIEKENLAND. Uit Parijs wordt gemeld, dat Griekenland volgens berichten uit Smyrna definitief de voor stellen tot een wapenstilstand met Turkije van de hand heeft gewezen, voornamelijk wegens den eisch der Turken betreffende de ontruiming van bepaalde gebiedsdeelen. ENGELSCH-INDIE. Volgens officieele berichten uit Engelsch- Indië, die te Londen zijn ontvangen, heeft de arrestatie van Gandhi in zoover een goeden invloed gehad, dat de politieke agitatie sedert dien belangrijk is verminderd. Ali Mahmoed, secretaris van het centrale comité der Kalifaatsbeweging, is tot 6 maanden gewone gevangenisstraf veroordeeld. CHINA. Uit Tientsin meldt men Tsjantsolin laat nog steeds meer troepen van Moekden aanrukken. Gisteren vertrokken tien treinen van daar naar het kamp Tientsin. Een aantal troepen verliet gisteravond dat kamp en werd langs den spoorweg TientsinPoekow ge zonden naar Matsjan 0111 beide spoorlijnen naar Tientsin te beheerschen. Het huidige kabinet van Peking dankt zijn ontstaan aan Tsjantsolin. Diens tegenstander, Woepeifoe, de voornaamste militaire leider van de liberale partij, beschikt over een talrijke troepenmacht, die meerendeels is geconcentreerd tusschen de Tsjantse-rivier en Peking. ALLERLEI. Volgens de census-cijfers van 1921 zijn er in New-York 1.164.843 geboren New-Yorkers en 4.294.629 vreemdelingen. De prins van Wales is, toen hij gister te Yokohama aan wal stapte, een geestdriftige ontvangst bereid. De prins begaf zich daarna naar Tokio. In antwoord op een verwelkomings adres zeide de prins Ik vertrouw, dat Japan steeds nauw verbonden zal blijven met Groot- Brittannië voor de zaak der beschaving. Het zal voor mij een bron van groote voldoening zijn, indien mijn bezoek op eenigerlei wijze bijdraagt tot het nauwer aanhalen van de vriendschap, die tusschen de beide naties bestaat. De werkgevers in de Engelsche kantoen- industrie stelden onlangs een loonsvermindering van 4 shilling per pond voor. De arbeiders boden aan genoegen te nemen met 3 shilling 3 pence. De onderhandelingen, welke werden gevoerd om een compromis tot stand te brengen, zijn afgebroken. Tenzij de besprekingen worden hervat, zullen 300.000 arbeiders in de katoenindustrie 29 dezer het werk neerleggen. Binnenland. Benoeming. Bij Kon. Besl. is benoemd tot gewoon hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft aan de al'deeling Werktuig- en scheepsbouwkun- de voor het onderwijs in de werktuigbouwkun de C. M. v. Wijngaarden, werktuigkundig- en scheepsbouwkundig ingenieur te Dordrecht. Corps diplomatique. De heer Sigurd Bentzon, benoemd tot zaak gelastigde van Noorwegen te 's-Gravenhage, heeft een bezoek afgelegd aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken én de leiding van het Noorsche Gezantschap aanvaard. De ontslagen bij de Ned. Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft, wegens de heerschende onrust onder het personeel, bekend gemaakt, volgens welke rege len de ontslagen zullen worden gegeven. Het per soneel, dat een aanstelling heeft voor onbe- paalden tijd, doch geen vaste aanstelling heeft, wordt onherroepelijk ontslagen. Het personeel, dat met tijdelijke cn vaste aanstelling samen meer dan een jaar in dienst is, zal niet worden ontslagen. Wie echter or der het jaar in dienst is,beloopt ook de kans van ont slag. Echter zullen de ontslagen van deze laatste categorie niet anders dan in groote noodzakelijk heid worden gegeven. Internationaal Christelijk Vakverbond. De Christelijke Internationale der Vakbe weging heeft op 4, 5 en 6 April een bestuurs vergadering gehouden te Frankrfort a.d. Main. Het bestuur hield zich bezig met de voorbe reiding van het tweede Internationaal congres, dat op 21, 22 en 23 Juni te Innsbruck (Tirol) zal worden gehouden. Het congres wordt vooraf gegaan door twee conferenties op 20 Juni. Op het congres zal het economisch wereldprogram wor den behandeld, waarvan het ontwerp, zooals het door het bestuur is vastgesteld, spoedig bekend zal worden gemaakt. Verder zal de sociale en economische toestand der arbei ders een punt van bespreking uitmaken. Op het verzoek, door het I.G.V. in Fe bruari tot de Italiaansche regeering gericht, om de arbeiders ter conferentie van Genua te doen vertegenwoordigen, hetzij door uitnoo- diging der Internationale van de Vakbeweging, hetzij door het toevoegen van vertegenwoordigers der arbeiders aan de delegatie naar Genua, was door deze regeering geantwoord, dat het eerste niet mogelijk was, maar dat er gelegenheid be stond de desiderata der Christelijke Interna tionale te doen verdedigen door vertegen woordigers der aangesloten organisaties, die ter conferentie aanwezig zouden zijn. De Bel gische, de Duitsche en de Italiaansche regeering hebben een vertegenwoordiger der Christelijke vakbeweging aan de delegatie toegevoegd. Het oprichtingscongres der Christelijke Mijn werkers-Internationale zal, in aansluiting aan het Algemeen Internationaal Congres, plaats hebben op 15, 16 en 17 Juni a.s. te Innsbruck. In opdracht van een voorconferi ntie, wel ke te Luzern plaats vond, hebb< n de Ne derlandsche organisaties van Christelijk post-, telegraaf- en telefoonpersoeel in overleg met het Internationaal Christelijk vakverbond een congres bijeengeroepen op 12 en 13 Juli a.s. te München. Op dit congres zal de Christelijke In ternationale van post- telegraaf- en telefoonper soneel worden gesticht. Buitcnlandscli vleeseh. De klacht, dat de importeurs van vleeseh door 's lands schatkist bevoordeeld worden doordat het van hen geheven invoerrecht lager is dan den accijns, op binnenlandsch vleeseh gelegd, is niet jong meer, maar nu den laatsten tijd steeds meer vleeseh van elders wordt ingevoerd, acht de regeering het oogenblik gekomen om deze ongelijkheid eens te her stellen, door het invoerrecht te verhoogen. Zij stelt nl. voor omtrent de heffingen op ingevoerd vleeseh de volgende regeling te treffen Vleeseh van alle soorten, niet afzonderlijk belast Veésch of gekoeld 100 pond 10 pCt. Bevroren of gezouten 100 pond f 6. Gerookt of gedroogd 100 pond 8. Worst, versch of gez. 100 pond 6. Worst, gerookt of gedr. 100 pond 8. Schapenvleesch, varkcnsvleesch en spek Gezouten 100 pond 0.75. Gerookt of gedroogd 100 pond 1 Versch, gekoeld en bevroren varkens- en scha penvleesch belmoren niet tot den post vleeseh. Voor versch en gekoeld vleeseh zal voor elke maand op den 23sten van de vooraf gaande maand een commissie van deskundigen een prijscourant vaststellen. Als grondslag voor de waardebepaling daarin geldt de gemiddelde marktwaarde van het versche, inlandsche vleeseh gedurende de acht dagen aan den dag van haar vaststelling voorafgaande. De commissie van deskundigen bestaat uit drie leden, waarvan een, tevens voorzitter, wordt benoemd door den Minister, en door de Kamer van Koophandel te Amsterdam en een door die te Rotterdam. Centraal bestuur der K.S.A. Dezer dagen vergaderde te 's-Gravenhage het Centraal bestuur der K.S.A. in Nederland, onder presidium van Prof. L. van Aken. De voorzitter constateert in zijn openingswoord dat alles weliswaar thans nog niet loopt, zooals het moet en kan, doch dat zienderoogen de over tuiging veld wint, dat de K.S.A. een noodzake lijke en hoogst nuttige organisatie is. Lu; notulen der vorige vergadering werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter geeft een kort résumé van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HII»HI IIIPIB III

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1