een nachtelijke oprocht ojj oud-J apansche wijze gehouden, waaraan 20.000 jonge mannen hiel gekleurde lampions deelnamen. De Mikado £heeft een telegram aan den koning gezonden, waar in hij zijn groote vreugde en zijn vertrouwen tot uitdrukking brengt, dat het bezoek van den prins, de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Engeland en Japan zal verster ken. Verscheidene duizenden schoolkinderen hebben een bezoek gebracht aan het paleis, waar de prins verblijf houdt, en hem het En- gelsche volkslied toegezongen. De prins dank te de kinderen later hartelijk voor de groote moeite ,die zij zich getroost hadden, om zijn volkslied te leeren. Ook heeft de prins den rang van generaal in het Japansche leger gekregen. ALLERLEI. ..In het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden wordt naar de „Times" verneemt op het oogenblik druk gedebatteerd over de kwestie of de 76.000 man vlootpersonecl, waarvoor in de marine-begrooting is voor zien voldoende zijn om de Amerikaansche vloot op gelijke hoogte te houden met de Engelsche en tevens in een verhouding van 5 3 tot de Japansche te blijven. Tijdens de debatten is een brief van staatssecretaris Hughes voorgele zen, die, naar men gelooft, er toe zal bijdragen dat partijen het eens worden over een sterkte, welke zal staan tusschen de voorgestelde 76.000 en de 86.000, die de minister van Marine vraagt. De koning van Italië zal vermoedelijk 21 April op een Italiaansch oorlogsschip te Genua aankomen. Hlnnenlmd. De R. Kath. Staatspartij. Vrijdagmiddag heeft te Utrecht de eerste bij eenkomst plaats gehad van de commissie doorde Utrechtsche R.K. Kiesvereeniging aangewezen om te beraadslagen over de mogelijkheid van het herstel der eenheid in de Katholieke Staats partij Deze bijeenkomst stond onder leiding van het dagelijksch bestuur der kath. kiesvereeniging, te weten de heeren G. H. J. van Spanje, voorzit ter en H. P. R. de Ca es, secretaris penningmees ter. Zc werd voorts bijgewoond door de heer F. W. Swane, Jos. ten Berg, dr. Franke, dr. vanRomun- de, Dir. Cremers, A. H. Smulders, A. C. de Bruin, A. C. van Hilst, J. H. v. d. Wurf en J. Lucassen. De besprekingen hadden een bemoedigend verloop. Ze zullen de eerstkomende dagen worden voortgezet. In verband daarmee zal zoo goed als zeker a.s. Vrijdag een vervolgvergadering van de R.K. Kiesvereeniging worden gehouden. (Tijd.) Schippersbenrsen. Naar de Stand, meldt, heeft de Prot. Chr. Schippersbond de bestaande schippersbeurzen, door het rijk opgeheven, voor een groot gedeelte overgenomen en de scheepsbevrachting zal op dezelfde wijze, doch nu in eigen beheer worden voortgezet. Het ligt in het voornemen om ten aanzien van deze beurzen samenwerking te zoeken met de andere bestaande organisaties. Het boekbindersbedrijf. De hoofdbesturen van de vier arbeidersorga nisaties in het boekdrukkersbedrijf hebben aan het hoofdbestuur van den boekbinderspatroons- bond kennis gegeven, dat zijn voorstellen tot invoering van een loonsverlaging van 530 pet. Van de hand zijn gewezen. Zomerdienst. De zomerdienst op de Nederlandsche spoor wegen zal 1 Juni ingaan. Drukwerk. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat maatregelen in voorbereding zijn tegen de Ver- Zending per post uit het buitenland naar Neder land, van gedrukte stukken waarvan de ter post bezorging in het buitenland plaats vindt met het doel om voordeel te trekken van het verschil tusschen de Nederlandsche posttarieven en de in het buitenland verschuldigde porten. Invoering van deze maatregelen binnen en kele weken wordt waarschijnlijk geacht. Be trokkenen zullen dus goed doen hiermede rekening te houden. Aan het bovenstaande kan nog worden toe gevoegd, dat tegenwoordig het aantal hier te lande uit het buitenland ontvangen stukken dat der naar het buitenland verzondene met meer dan 10 millioen per jaar overtreft, terwijl deze aantallen vroeger altijd ongeveer gelijk waren. Pas visum. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Mei a.s. voor Nederlanders, die zich naar Dene marken begeven, het bezit van een geldig Neder- landsch paspoort voldoende is en een visum niet meer is vereischt. Evenmin is een visum noodig voor hen, die zich naar IJsland bege ven. Omgekeerd behoeven onderdanen van De nemarken of IJsland, die zich naar Nederland begeven, zich niet meer van een Nederlandsch pasvisum te voorzien. Opheffing gevangenis. Als bezuinigingsmaatregel wordt de vrouwen gevangenis te Appingedam 1 November opgehe ven. Stads- pn fipwralelilk Nieuws. DE KOEMARKTBRUG. De financieele gevolgen. B. en W. hebben onlangs de plannen gepu bliceerd met betrekking tot een nieuwe Koe- marktbrug. De plannen houden niet alleen, in, het ma ken van een nieuwe brug op een andere plaats dan de tegenwoordige, maar een totale wijziging van alle in de omgeving liggende straten. In een tijdperk, dat hier ter stede de stedelijke middelen ruim zouden vloeien, zou er misschien iets voor zulke grootsche plannen te zeggen zijn, maar in dezen malaisetijd dient „Gemeente werken" zich op een ander standpunt te plaat sen dan in de O. W.-jaren toen de plannen zijn opgezet. Deze dienst behoort te begrijpen, dat Schiedam niet in staat is zich wederom een jaarlijksche uitgave van minstens 50.000 gulden aan rente en aflossing op de schouders te leggen. De belastingen zijn in onze stad opgevoerd tot het ondragelijke. Tal van gegoede burgers trokken in de laatste jaren Schiedam uit, waardoor de belasting druk nog zwaarder werd voor tal van groepen van ingezetenen. Nu zal ieder het met ons eens zijn, dat de uitvoering der plannen voor de nieuwe Koe- marktbrug de gemeente niet alleen op een rente last van 50.000 gulden* per jaar zal komen te staan, maar veilig aannemen, dat de totale wijziging van de omgeving der brug nog tonnen gouds aan de gemeente zal kosten. De toestand in de Gerrit Verboonstraat aan de zijde van het huis van de familie Van der Velden is allerminst uit aesthestisch oogpunt te verdedigen. Wanneer men tonnen gouds gaat uitgeven en dan nog een wantoestand schept, doordat over een grooten afstand aan een belangrijken verkeersweg de kale muren van een paar toren- hooge pakhuizen zichtbaar komen, noemen wij zulks geen gelukkig plan. Uit alles blijkt, dat Gemeentewerken niet is uitgegaan van het standpunt, om met zoo weinig mogelijk kosten een breedere nieuwe brug te plaatse van de tegenwoordige Koemarktbrug te maken. Wij kijken zoo gaarne naar hetgeen onze buur Rotterdam met betrekking tot openbare werken presteert. Maar ditmaal scheen 't bij de ont werpers noodig te zijn geweest een uitstapje naar Duitsche steden te maken, om het nieuwe brugplan voor Schiedam in elkaar te zetten. Het is bepaald jammer, dat men zich niet eens op de hoogte heeft gesteld van de wijze waarop Rotterdam in de laatste jaren in de oude stad bruggen heeft vernieuwd zonder in de ontzettende kosten van wijziging van alle naar die bruggen uitloopende straten te ver vallen. Wij wijzen degenen, die geroepen zijn om zich een oordeel te vormen over de plannen voor de nieuwe Koemarktbrug,slechts naar de omgeving van de Spaansche kade in Rotterdam. Daar zijn verschillende bruggen op dezelfde plaats der bestaande vervaardigd, zonder zulke buitensporige kosten te maken, die Schiedam zich thans wil veroorloven. De ophaalbrug van het Bolwerk naar de Spaansche kade b.v. is veranderd in een elec- trische hefbrug. Die brug is in de fabriek gereed gemaakt en met een drijvende bok ter plaatse gebracht. Ook andere bruggen in die omgeving, waar over een veel grooter verkeer gaat dan men over de Koemarktbrug kan verwachten, zijn versterkt en verbreed kunnen worden. Het geheele Koemarktplan zal, wil het den gemeentenaren niet nog zwaardere lasten bren gen, in die richting dienen te worden herzien, dat de bestaande brug verbreed wordt, in na volging van wat Rotterdam in de oude stad deed Dat Schiedam in de naaste toekomst voor een deplorabelen fin. toestand zal komen te staan, daarvan kan men zich verzekerd houden. Eenig uitzicht op aanzienlijke verbetering van den econ. toestand hier ter stede is er niet, terwijl de bronnen van inkomsten (belastingen, havengeld binnenvaart, sluis- en bruggelden enz.j voor de gemeente zeker aanzienlijk zullen verminderen. Een soc.-democraat mag zeggen „Ik dacht, dat het Koemarktplan er als koek bij den Raad zou ingaan", het recht en de plicht van anderen is stellig vooral in dezen tijd om de financieele gevolgen van het grootsche plan voor oogen te houden en te trachten den gemeentelijken schuldenlast niet verder uit te breiden. Gemeenteraad. De aanvankelijk vastgestelde datum voor het houden van Gemeenteraadszitting, is, met het oog op de minder belangrijkheid van agenda punten, voor ditmaal verdaagd van Vrijdag 21, op Vrijdag 28 April a.s. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags kindermuts, afstandstok, broek, duimstok, sleu tels, hond, leerboekjes, broche, portemonnaie inh. f 0.10, rozenkrans, papieren geld, halsket ting, R.K. Kerkboekje. Bij vinders ring met 8 sleutels, C. Mathijssen, Buitenhavenweg 146a bril in cjtui, P. de Keizer, Ouddorpschestraat 13b bontstaart, brugwach ter Bouman, Appelmarktbrughandschoen, A. Vierboom, p.a. W. Verwayen, Hoogstraat broche, van Speyk, Baanstraat 6 damestaschje met inh. A. Gommel, Mariastraat lb ring met sleutels, J. Ozephius, Stationsstraat 6 handwa gen, Wessel Krul, Broersveld 54a portemonnaie met inh. A. Verhoeven, Nieuwe Maasstraat 23a. taschje met inh. v.d. Goes, Heenvlietschestraat 8 étui met inh. L. Vlug, Kinderbuurt 25 koperen ons gewicht, W. L. Elgers, Oosterstraat 65 portemonnaie met inh. W. van Dijk, Vriendschap straat 3a portemonnaie met inh. G. van Meurs, Veenlantstraat 7. Op het concours, uitgeschreven door den Algemeenen Bond van Mandoline- Gezelschappen in Nederland op eersten en twee den Paaschdag te Amsterdam gehouden, be haalde het Schiedamsch Mandoline-Gezelschap „Euphonia", dir. de heer D. Jongbloed, den tweeden prijs in de tweede afdeeling. Dit is voor genoemd gezelschap een mooi succes, daar het te kampen had tegen 6 zuster verenigingen. Programma van de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam directeur H. H. van Vleuten opWoens- dag den 19 April 1922 des avonds ten 8 ure, in de Plantage. IVolksliederen 2. Prins Hendrik Marsch, N. A. Bouwman 3. Ouverture Romantique, Keler-Béla 4. Schatz Wals, Joh. Strauss 5. Musicalische Boemelfahrt, Paul Lincke 6. Danse des Sultanes, Polak Daniels 7. Feest Marsch, F. Blumentrilt. Rooster muziekuitvoeringen 1922 1. Woensdag 19 April. Verjaardag Prins Hendrik. 2. Zondag 30 April. Verjaardig Prinses Julian 4. Zondag 7 Mei. 4. Woensdag 17 Mei. 5. Zondag 28 Mei. 6. Zondag 4 Juni. Ie Pinksterdag. 7. Woensdag 14 Juni. 8. Zondag 25 Juni. 9. Woensdag 5 Juli. 10. Zondag 16 Juli. II. Woensdag 26 Juli. 12. Woensdag 2 Augustus. Verjaardag Konin gin Moeder. 13. Zondag 13 Augustus. 14. Woensdag 23 Augustus. 15. Donderdag 31 Augustus. Verjaardag H. M. de Koningin. 16. Zondag 10 September. 17. Zondag 24 September. In den nacht van Zaterdag op Zondag circa 1 uur heeft een vechtpartij plaats gehad op de Singel ter hoogte van het café de Groot, tusschen den 37 jarigen D. K. wonende Leeuwenhoekstraat en de 24 jarige W. de W eveneens wonende Leeuwenhoekstraat. De 24- jarige W. de W. schoonzoon van den 37-jarigen D. K. trok een mes waarmede hij zijn schoonva der een steek toebracht achter het linkeioor; de wond was 3 c.M. lang en 1 c.M. diep. Op het Hoofdbureau is D.K. vérbonden, terwijl hij ver zocht geen gerechtelijke vervolging tegen zijn schoonzoon in te stellen. In den afgeloopen nacht heeft een conducteur der Rott. Elec. Tram. Mij een Engclschman (zeeman) op het politiebureau ge bracht die zich te slapen had gelegd aan den Rot- terdamschen dijk. Door een noodlottig toeval is hij in aanraking gekomen met een daar passeeren- de tram. Hij liep verschillende verwondingen op, 'welke in het politiebureau zijn verbonden. Hij be hoorde thuis op het schip Capetal, liggende in de Maashaven te Rotterdam. Gistermiddag circa 2 uur heeft op de Koemarkt een zekere J.H. verzet gepleegd tegen de politie. Omstreeks dien tijd kwam de Hoofdinspecteur den heer v. Veen, die juist uit Rotterdam kwam, daar ter plaatsedeze heeft toen de politie ontzet en H. in bewaring gegeven aan het bureau Koemarkt, waar proces verbaal is opgemaakt UIT ROTTERDAM. De garage van J. N. aan de Baan te Rotterdam is geheel uitgebrand. Negen auto's, welke ver schillende eigenaren er gestald hadden, zijn to taal vernield. Wel waren er nog 4 naar buiten gereden, doch de vlammen hadden ze al te erg toegetakeld.Het reservoir met 400 L. benzine is gespaard gebleven, doordat de brandweer het vuur dadelijk met veel materieel heeft aangetast. De oorzaak van den brand is ongekend. N. is niet verzekerd. Ten huize van den caféhouder P. aan den Goud- schenrijweg te Rotterdam is een geldkistje met ongeveer 50.000 a 60.000 aan bankbapier ontvreemd. De politie heeft een trampoetser aangehouden, verdacht van medeplichtigheid. Gemengd Nieuw*. Bij een voetbalwedstrijd. Bij een Zaterdagmiddag op De Glindhorst gehouden voetbalwedstrijd tusschen een elftal uit Barne- veld en een elftal uit genoemd opvoedingsdorp, is een speler van laatstbedoelde club onwel ge worden en bijna onmiddellijk overleden. Een geneeskundige stelde hartverlamming vast. Bankbil jettensmokkel. Op het hoofdpostkantoor te Amsterdam kwamen Vrij dag twaalf aangeteekende postpakketten, af gezonden uit Oostenrijk en geadresseerd aan een firma daar ter stede aan. Door een toeval viel een der pakketten achter het loket om, waardoor het touw brak. Er vielen eenige boeken uit en een Oostenrijksch bankbiljet. Dit was voor den beambte aanleiding om het pakket aan een nader onderzoek te onderwerpen. De inhoud bestond hoofdzakelijk uit oude Hebreeuw- sche boeken. De postbeambte deed tevens de eigenaardige ontdekking, dat tusschen de kaften Oostenrijksche bankbiljetten, meestal van 1000 kronen, zaten. Bij sommige boeken stonden de kaften er bol van. Zoo was het met alle pakketten gesteld. Hierdoor is men een om vangrijke smokkelarij van vreemde bankbiljet ten op het spoor gekomen. Het ligt voor de hand, dat de truc niet voor de eerste maal is toegepast. De partij is in beslag genomen. (Tel.) Gezonken. Ten Zuiden van Enkhuizen is onder water aangetroffen een sleepkast, ge laden met kolen. Het vaartuig moest Donderdag nacht gezonken zijn. Van bemanning of vaar tuig is verder nog niets bekend een lichtboei is op het wrak gelegd. Twee gevangenen ontvlucht. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit de gevangenis aan den Pompstationsweg te Scheve- ningen twee gevangenen ontvlucht. Een van hen moet nog een jaar, de andere nog een maand gevangenisstraf ondergaan. Vermoedelijk hebben zij in de gevangenis valsche sleutels weten te fabriceeren en met be hulp hiervan de deuren weten te openen. Twee rijksveldwachters, die onder Wassenaar surveilleerden, zagen Zondagmorgen in de vroeg te plotseling twee kerels in gevangeniskleeding over de electrische spoorlijn opduiken. Zij slaag den er in, den gevangene, die nog een maand moet zitten, te grijpen, terwijl de andere, met een jaar gevangenisstraf, wist te ontkomen. Spoor wegongelukken. Men meldt uit Madrid De posttrein uit Lissabon is bij het wisselpunt te Leganes gederailleerd. Drie personen werden gedood en dertig gewond. De pas visa. In de subcommissie voor economische zaken in Genua is de kwestie der pasvisa besproken. Naar Wolff seint werd er van verscheidene zijden op aangedrongen, dat Duitschland de pasvisa zou afschaffen. Simons, de Duitsche gedelegeerde verklaarde, dat men be reid was de visa voor die uitreis af te schaffen en de andere visa voor een jaar geldig te laten zijn. De kwestie zou echter nog nader onderzocht zijn want in verband metzijn middenEuropeesche ligging zijn er voor Duitschland zeer bijzondere moeilijkheden aan de zaak van het reizigersver keer verbonden. Ontvlucht. Zooals gemeld, werd de anti bolschewistische generaal Semenoff den 6eu April wegens diefstal van bontwerken gearres teerd, doch reeds enkele dagen later tegen borg stelling van 30.000 dollar op vrije voeten gesteld. Toen de personen, die deze borgstelling ge bracht hadden, besloten het geld terug te vragen en van alle verantwoordelijkheid af te zien, kwamen de politie-agenten, die aan het verblijf, waar Semenoff zich ter beschikking van de justitie moest houden, aanbelden, tot de minder aangename ontdekking, dat de Rus sische vogel gevlogen was. De oud-ataman der kozakken is spoorloos verdwenen en alle pogingen om hem te vinden, zijn zonder resultaat gebleven. Nader wordt gemeld Generaal Semenof die eenige dagen geleden bij zijn aankomst in Amerika werd gearresteerd heeft zich thans bij den sheriff weer aangemeld en werd naar de gevangenis overgebracht, daar de Amerikaansche maatschappij die hem de borg stelling verleende, deze heeft ingetrokken. Een vertegenwoordiger der maatschappij verklaarde, dat de borgstelling door haar werd ingetrokken, omdat Semenof verantwoordelijk wordt gesteld voor de vermoording van Amerikaansche sol daten in Siberië. Mijnongeluk. Naar de „Berliner Lokal- Anzeiger" uit Steele in Westfalen verneemt, zijn daar vijf mijnwerkers bij een grondverzak king onder neervallend gesteente geraakt. Eén hunner werd gedood, terwijl de anderen zware verwondingen opliepen. A c e t y 1 e e n g a s o n t p 1 o f f i n g te Dusseldorf. Wolff seint uit Dusseldorf Vrijdagochtend even over halfzeven is in de fabriek van de Phoenixwerke een acetyleengas- houder ontploft. Dertien arbeiders zijn zwaar gewond van drie of vier is de toestand hopeloos. Het gebouw waarin de gashouder stond is geheel verwoest. In den omtrek zijn door den luchtdruk talrijke vensterruiten vernield. Laatste Berichten. Uit A a 1 t e n. Gistermorgen heb ben de gemeente-veldwachters eenige valsche bankbiljetten van 60 in beslag genomen, die een Duitsch meisje bij den markenhandelaar Bongers trachtte in te wisselen voor marken. Het meisje is in bewaring gesteld. De politie onderzoekt de zaak nader. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 April. 14 April, Londen 11.63 11.638/, Berlijn - 0.877, - 0.907, Parijs- 24.38 - 24.55 België-.- 22.54Vü -22.60 Zwitserland - 51.227, -51.25 Weenen - 0.037, - 0.037, Kopenhagen - 55.90 - 56.05 Stockholm- 68.657» - 68.80 Kristiania- 48.80 - 49.45 Amerika..- 2.64*/, - 2.637» Telegrammen. BORNEMÜNDE, 17 April. (draadloos-) Hier verluidde hedenavond, dat Kapp uit Zweden komende, in de richting van Leipzig was doorgereisd. Een bevestiging van dit be richt was op het late avonduur nu eerst te be komen. Fin, en Econ. Mededeelingen. N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem In verband met de voorvallen in de Bank wereld den laatsten tijd, acht de Raad van Toe zicht der Hanzebank het gewenscht, in het vervolg maandelijks een publicatie der belang rijkste cijfers te geven. Op den maandstaat per 31 Maart komen in het actief voor Liquide middelen 7.534.87in credieten belegde middelen 14.347.493 in het bedrijf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2