DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. W De Diamantenschat Het reinigt en verft tegelijkertijd. 45ste Jaargang. Maandag 24 April 1922. Vo. 19319. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus30. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachten* wetten of vcfUril«H!njj» n vo geschreven en andere officieele tif- en aan kondigingen van het tieuieentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 20 April 1922 het verzoek van de N.V. STOOM- WAS CU- EN STRIJK INRICHTING VOORHEEN M. BIJL, Mzn., om vergunning tot uitbreiding der inrich ting met een stoomververij, een chemische was- scherij en een uitstoomingsinrichting in het pand Stadhouderslaan 13, kadaster Sectie M. no. 2874, VERDAAGD, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 22 April 1922. Bultenlandsek Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. Weer een incident. Men meende reeds, dat de troebele stemming, ontstaan door het Duitsch-Russisch verdrag, zoo goed als verdwenen was,toen plotseling Za terdag weer bleek, dat Frankrijk absoluut niet met het Duitsche antwoord tevreden was en zelfs dreigde, de conferentie te verlaten. Barthou protesteerde n.l. met het volgende schrijven, gericht aan den President der Confe rentie. „Den inhoud van den brief, dien Uwe Excel lentie blijkbaar van den rijkskanselier ontvan gen heeft, vernamen wij alleen uit de pers, waaraan dr. Rathanau den brief verstrekte. Ik moet echter onverwijld uw aandacht vestigen op sommige punten van het Duitsche schrij ven, die mij ontoelaatbaar toeschijnen, wanneer de tekst, zooals gepubliceerd, juist is. De Duit sche delegatie stelt het Russisch-Duitsche ver drag als rechtmatig voor. De Fransche delega tie is echter van meening, zonder gewag te maken van andere verdragsovereenkomsten van Duitschland, dat dit verdrag de resolutie van Cannes schendt en de geallieerden, erkennend, dat het Duitsch-Russische verdrag indruischt tegen den geest van wederzijdsch vertrouwen die onmisbaar is voor de internationale samen werking, welke de conferentie tracht te be werkstelligen, hebben eenparig besloten, dat hun waardigheid hun niet veroorlooft, -verder met de Duitsche delegatie samen te werken in de commissie, waaraan de behandeling van de Russische zaken werd opgedragen. De Duitsche noLa geeft een ontoelaatbare uitlegging aan den brief van 18 April. Het zou misplaatst zijn in details in te gaan op de leugenachtige beweringen van de Duitsche delegatie, die door de volkomen loyale houding van de inviteerende mogendheden volkomen worden weerlegd. Ik ben ervan overtuigd, dat Uwe Excellentie met mij de noodzakelijkheid zal inzien van de bijeenroeping van de hoofden der delegaties, die onder uwe voorzitterschap de nota van 18 April teekenden, tot beoordee ling van de situatie, door het Duitsche antwoord ontstaan en opdat de besprekingen van die ge delegeerden nut zullen hebben, dient zulks on verwijld te geschieden. In de Zaterdagmiddag gehouden bijeexx- komst der uitnoodigende mogendheden verklaar den Lloyd George en Schanzer, dat zij niet van te voren verwittigd waren van Duitschlands voor nemen om een verdrag met Rusland af te slui ten. Aan het einde der zitting wei-d Lloyd George 46 „U weet heel goed wat en wie ik bedoel - en de reden waarom ik er tot u over spi'eek, is om dat ik het zoo vreeselijk zou vinden als u dacht dat ik u haatte omdat u gekregen hebt wat toch nooit mijn deel kon zijn de liefde van Fidelia Locke." „Het zou mij aangenaam zijn als u den naam van die dame niet noemdet, mijnheer Bostock. Ik begrijp niet wat u met haar te ma ken hebt." „Niets," zeide Bostock, de schouders optiek- kende. ,,U hebt gelijk ik heb niets met haar te maken. Maar ik heb toch wel, evengoed als u, het recht haar lief te hebben Is dat misdadig? Kan ik dat helpen Ik heb dagen aan dagen haar gelaat gezien, met haar gepraat en haar schermles gegeven. Kan het mij kwalijk ge nomen worden dat ik die vrouw liefheb „Neen, ik zal u dat niet kwalijk nemen," zeide Gerard, zacht. Maar toch scheen het hem zoo ongerijmd. Hij had er nooit iets van geweten, nooit zelfs gedacht dat zoo iets mogelijk kon wezen. Doch de toon van den schermmeester bewees dat hij meende wat hij zeide en Gerard ad medelijden met hen». Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. op de hoogte gebracht van de dingen, die zich hadden afgespeeld in het comité van deskun digen uit de subcommissie voor Russische za ken en van het feit, dat de Russen hun memo randum hadden teruggenomen. Lloyd George verklaarde, dat men het in cident zoo spoedig mogelijk moest bespreken en daarna het werk hervatten. En hij voegde er heftig aan toe „Als de conferentie dan moet worden stopgezet, dan moet men ook weten waai-om en door wiens toedoen. Ik zou dat dan wel aan mijn parlement duidelijk maken." Barthou betuogde zijn instemming daarmee. Rijkskanselier Wirth richtte uit naam der Duitsche delegatie een schrijven tot Facta, waar in hij zei „Ik verneem, dat Barthou u een brief heeft doen toekomen, waarin hij te onzen aanzien de woorden „leugenachtige aantijgingen" bezigt. Komt die uitdrukking werkelijk in dien bric Ivoor dan protesteer ik krachtig tegen die beschul diging, die ons op dezen Italiaanschen feest dag des te zwaarder drukt, die in strijd is met den geest, die te Genua moet heerschen De Koning van Italië te Genua. - Een intermezzo van de conferentie was Zatei-dag het bezoek van den koning van Italië, die met het oorlogsschip „Dante Alighieri" te Genua aankwam, geestdriftig door de bevolking begroet, 's Middags bood hij aan de gedelegeerden van alle vertegenwoordigde landen aan boord van 't oorlogsschip een gastmaal aan. De uitnoodiging werd ook door de bolsjewiki aanvaard. Bij het gastmaal zat Lloyd George rechts en Barthou links van den koning. Tsjitsjerin zat vlak tegenover den aartsbis schop van Genua, met wien hij hartelijk con verseerde. Tsjitsjerin sprak ook geniimen tijd met den koning en noemde hem een waar vader van zijn volk, terwijl Krassin den ko ning een hoogst democratisch monarch vond en zeide hem gaarne aan het hoofd van een repu bliek te willen zien De Russische kwestie. Uit Genua wordt gemeld d.d. 22 April. De commissie van zeven deskundigen, welke inge steld is door de subcommissie voor Russische aangelegenheden is hedenmorgen opnieuw bijeen gekomen. De zitting duurde slechts kort, daar dd Russische deskundige de verdaging tot de na middaguren had gevraagd, omdat de Russische gedelegeerden niet aanwezig konden zijn in verband met de receptie bij den koning van Italië. De Russische deskundige verklaarde echter, dat de brief, door Tsjitsjerin aan Lloyd George gezonden, en welke in 't Engelsch was gesteld, slecht Vertaald was. De Sovjet-regeering aanvaardt de algemeene eischen der geallieerden onder de voorwaai'de dat de oorlogsschulden en de rente van alle schulden worden afgeschreven. Van een re ductie van de vooi--oorlogsschulden was in het schrijven geen sprake. Nader verluidt dat bij de opening van de namiddagzitting der commissie van deskundi gen uit de subcommissie voor Russische aan gelegenheden Seydoux en de Fransche fnede- werkers de zitting verlieten, gevolgd door de Japanners. De voorzitter Evans hief de zitting op, waarna de Russen verklaarden, dat zij hun memorandum lieten varen. De Commissies. Tot dusver hebben de Nederlandsche ge delegeerden te Genua reeds in verschillende commissies zitting gekregen, doch de benoeming van prof. Struycken in een commissie van zeven leden, welke het Russische antwoord aan de „Ik ben blijde dat u dit zegt," antwoordde Bostock, deemoedig. „Het zou mij zoo spijten als u mij hadt uitgelachenen niet hadt begrepen dat ik zeer wel wist dat ik nooit eenigekanshad hare liefde te verwerven. Nu vooi mij alle hoop is verloren, verheugt het mij dat zij haar hart heeft gegeven aan u en niet aan dien Granton. Maar zeg mij eens, mijnheer Aspen, heeft zij het u nooit verteld „Zij Wie bedoelt ge „Juffrouw Locke natuurlijk." „Maar, kerel, hoe kon zij het weten „Ja, dat is waar" zeide Bostock, peinzend, „hoe kon zij het weten Zeker, zeker, hoe kon zij het weten Er was iets in de stem van Bostock dat Aspen onaangenaam aandeed en hij zeide aar zelend „U hebt er haar toch nooit iets van te kennen gegeven?" „Ik dacht misschien dat zij het geraden kon hebben," zeide Bostock, nederig. „Die vrouwen zijn zoo vlug en vaardig in het i-aden van die dingen. En ik dacht dat zij het u misschien ook wel verteld zou hebben. De meisjes zijn er nogal opgesteld, om aan den man dien zij liefhebben te vertellen,hoe vele anderemannen ze een blauw tje lieten loopen." „Mijnheer Bostock," zeide Aspen uit dehoog- te, „juffrouw Locke heeft nooit uw naam tegen over mij genoemd. En nu zoujhet mij heel aangenaam zijn als u dit onderwerp maai liet is van bij- Entente zal hebben te onderzoeken, zonder belang. Ook in de financieele commissie heeft Nederland de aandacht op zich gevestigd, daar, naar men uit Genua verneemt, daarin rar, Pa- tijd een belangrijke verklaring heeft afgelegd. In principe stemt Nederland in, zeide hij, met de conclusies van de ondercommissies voor geldwezen en wisselkoersen, doch hij voegde daaraan toe dat die conclusies zonder uitwerking zullen blijven, indien de kwestie der internationale schulden niet wordt opgelost. Nederland stelt een onderzoek door de belang hebbende partijen voor, dat zoo spoedig mogelijk moet plaats hebben. Er is op geen enkele Wijze tegen deze uiteen zetting geprotesteerd. Vele leden betuigden integendeel hun instemming. Een Reuter-bericht uit New York bevestigt dat Morgan een uitnoodiging heeft ontvangen, om lid te worden van de commissie van deskun digen uit de geallieerde Commissie van Herstel, om het organisecren van een internationale lee ning te overwegen. Hij beschouwt deze van hel standpunt der nuttigheid. Tot nog toe heeft hij geen beslissing genomen. Gemeld wordt, dat wanneer eenig lid van de firma Morgan gaat, het Morgan zelf zal zijn. DENENARKEN. lusschen de bouwarbeiders en de werk gevers is het, volgens bericht uit Kopenhagen, tot een vergelijk gekomen. Men hoopt, dat de arbeid op 28 April weder zal worden hervat. De onderhandelingen tusschen de Kopenhaag- sche havenarbeiders en de werkgevers duren nog voort. CHINA. Uit Peking wordt gemeld De troepen van generaal Sjang Tso Ling gouverneur van Mandsjoerije, hebben Peking en Tientsin bezet. Er hadden geen ordeversto ringen plaats. Er wordt onderhandeld over een ovei'gave. IERLAND. Uit Dublin meldt Reuter d.d. 23 April. Het bezoek van Michael Collins aan Killgrney werd gekenmerkt door woeste tooneelen. Collins en zijn gezelschap werden aan het station opgewacht door een troep met levol- vers gewapende mannen, die zeiden, dat de Vergadering waar Collins het woord wilde voeren, niet mocht doorgaan. Niettemin slaagde Collins er in, de markt te bereiken, ondanks het feit, dat hij menschen, met gevelde bajonet tegenover z;ch vond. Zoo gelukte het Colbns, om vanuit een pa> t:- culiere woning een groote menigte toe te spre ken. OOSTENRIJK. Uit Berlijn wordt gemeld De vergadering van crediteu-staten van Oostenrijk besloot op voor stel van Schanzer tot opschorting van de Oos- teni'ijksche schulden uit hoofde van schade vergoeding en levering van levensmiddelen na den oorlog, en eveneens tot vrijstelling van Oostenrijk van iedere hypotheek gedurende dien tijd, ten einde aanzienlijke credietopne- ming mogelijk te maken. BELGIE. De Belgische regeering heeft het wetsvoorstel aangenomen tot verhooging der invoertarieven op Duitsche waren. Het douanetarief zal hooger of lager zijn in verband met het prijsniveau.Wan- neer Duitschland zijn prijzen bij de wereldmarkt varen. Was het dat, wat Bostock wilde weten? Had hij Gerard daarom zoo uitgevraagd Hoe het zij, hij gaf terstond een anderewending aan het gesprek. „Ik zou wel eens willen weten wat er van dien Rat Gundy geworden is?" zeide hij. „Het is zoo zonderling dat hij opeens weder verdwenen is, terwijl het geld nog niet eens is verdeeld,." „Hij zal te zijner tijd wel terugkomen, om zijn aandeel op te eischen. Hij is altijd een zwerver geweest. Trouwens is hij niet de eenige die ver mist wordt. Waar zou de man zijn, die Japhet Bland heet „Ja, dat zou ik ook wel eens willen weten", antwoordde de schermmeester. „Hij zal ook wel op zijn tijd verschijnen" zeide Gerard, verachtelijk, „als hij de zoon van zijn vader is, zal hij ziclx het geld niet door an deren laten afkapen." „Hebt u zijn vader gekend vroeg Bostock barsch. „Neen, ik heb zijn vader nooit gekend, maar ik heb veel van dien kerel gehoord door Seth Chickering. „En door Gundy „Ja, ook door Gundy." „Die beide mannen kunnen wel vijanden van hem geweest zijn." „Ja, dat is wel mogelijk," zeide Gerard kortaf, daar het gesprek hem begon te vervelen. „Koestert u geen achterdocht tegen Rat Deze ■wonderlijke weder de^oonspronkelyke kleur of eert §ansch nieuwe, welke 11 maar wilt. DeleversZeep H^Vlaardinfjen Fqbc.'Van 5unlitjKfc en Lux* 1707 34 gaat aansluiten, zullen de tarieven van zelf ver vallen. De nieuwe tarieven zijn nog niet vastge steld. ROEMENIE. De regeering te Boekarest zoo bericht Belga spreekt officieel het gerucht tegen betreffende militaire voorbereidingen voor een aanval van Wrangel en Petljoera op Rusland, met machtiging der Roemensche regeering. TURKIJE. Volgens bex-icht uil. Londen heeft Joessoe Kemal geantwoord op he1 voorstel der ge allieerden, om allo civiele en handelsgeschillen tusschen Turken en buitenlandeis te laten op lossen door gemengde rechtbanken. Kemal verwerpt dit voorstel als een inbreuk op de souvereiniteit van Tuikije. ALLERLEI. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zal het pro ces tegen Tillessen, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan den moord op. Erzberger, 15 Mei aanvangen. Men vermoedt, dat hel. tien dagen zal duren. H. N. verneemt uit Berlijn In Opper Silezië vreest men tegen begin Mei Poolsche betoogingen.De aanvallen op Duitschers nemen met den dag toe. Uit Washington verneemt V.D. dat volgens de statistieken van het departement van Handel een aanzienlijkeverbetering inhetzakenleven valt te constateeren. Vooral in de ijzer- en staalnij- verheid is deze verbetering goed merkbaar. De poging in Engeland tot hervatting der onderhandelingen tusschen de werkgevers in het machinebouwbedrijf en zeven- en veertig vakvereenigingen, waartoe echter de Amalga mated Engineering Unions niet behooren, is definitief mislukt. Wanneer de onderhandelingen dus niet worden hervat zal de uitsluiting der Gundy „Achterdocht Waarom „Denkt u niet dat hij Seth Chickering ver moord heeft. Hij werd immers bij het lijk ge vonden „Juist, maar hij heeft de politie gewaarschuwd en beproefde den man die zoo hard wegliep, bij den kraag te pakken, Je hebt zelf gezworen dat je den man met den rooden baard gezien hebt, die ook door Gundy werd gezien." „Dat heb ik ook. Maar Gundy kan den man wel omgekocht hebben. Wilt u wel gelooven dat ik mij verbeeldde, dat ik zijn gezicht zooeven vlak bij ons zag." „Vlak bij ons Mijn lieve mijnheer Bostock, ik geloof dat je raaskall. Vlak bij ons? Waar dan „Juist toen wij de club verlieten, in de don kere straat. Daar zag ik een gezicht dat op het zijne geleek. Ik vergeet niet spoedig dat op het zijne geleek. Ik vergeet niet spoedig een gezicht dat ik eens vóór mij heb gehad. Toen wij de suikerraffinaderij voorbijgingen, - op die plek waar zooveel werkvolk stond, daar heb ik hem gezien." „Onzin zeide Gerard, „dat kan wel toevallig een gezicht geweest zijn, dat op het zijne geleek Hoe het zij, wij zijn een paar poolige kerels en wij kunnen ons verdedigen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1