spofrr. Uemelschestein te'vernemen in de hoogste smee- kende gebeds-verrnkking. De „Toccata" uit dit werk bewees vooral de technische vaardigheid van den organist Even als de vorige keer won de Marche Funebre et Chant Séraphique, van Alex Guilmant, aller innige belangstelling. De Posaunen-klanken hier in waren angstig-verrukkend. Uit Consolation op 65 van Max Reger, bleek ons, dat Reger niet altijd de meest moderne com- posiLieconstruetie's gebruikt, waardoor hij wel eens onbegrijpelijk, dus ongenietbaar wordt. Dit Werk van hem trof ons bijzonder om zijn zuivere expressiviteit. 't Slotnummer van het orgelconcert was de Final, uit de lc Sonate van Alex Guilmant, waar mede de organist ook nog eens terdege zijn hoogc techniek toonde. 't Mannenkoor zong eerst „Invocation van L. Jouret. Bij de goede acoustiek der kerk en de expressieve, zuivere voordracht had dit nummei groot succes, waartoe vooral de tenoren t hunne bijdroegen. De beide volgende nummertjes die werden gegeven: „Lentelied" van J. J. H. Verhulst en „Sternennacht" van H. Schulken, werden ook muzikaal voorgedragen. In 't eerst genoemde was de Hollandsche uitspraak zeer g°ed. In 't meer eenvoudige lied „Op L kerkhot van C. C. A. de Vliegh, noemen we met lol de doodsklokken-nabootsing der bassen. „Dies Irae" van A. B. H. Verhey vormde een waardig slotnummer, 't Vermoeiende werk werd met tot 't einde toe volgehouden zanglust ge zongen. Ook aan gevoelvolle voordracht ont brak het hier niet, alleen begrepen we met de ontst.uimige verklanking van de zes biddende verzen Qui Mariarn absolvisti" enz. Zooals reeds gezegd, is 't kerkconcerl een schi- terend succes geworden, zoowel om de heerlijk- muzikale praestaties als ook om de overgroote belangstelling. t- DoordeNed. Fed. van Transpor arbeiders, de R. K. Transportarbeiders, den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Ned. Bond van Christelijke Transportarbeiders afdeeling Schiedam is aan den Gemeenteraad verzonden een adres, waarin zij mededeelen, dat als gevolg .d. langdurigen stilstand in handel en industrie, zich in het transportbedrijf hier ter stede groote werkloosheid openbaart dat de Werklooze leden hunner organisaties door de Regeering niet op gelijken voet worden behan- deld als andere groepen van werklooze arbeiders, omreden zij niet behooren tot de door den Minister genoemde Crisisbedrijven, dal als ge volg daarvan zich in de gezinnen hunner werk looze leden groote moeilijkheden voordoen. Weshalve zij den Raad eerbiedig verzoeken het daarheen' te leiden, clat aan werklooze transportarbeiders werk zal worden verstrekt tegen een behoorlijk loon, of voor hen een steun regeling van gemeentewege roepen. het leven te Gemengd Nieuws. dakvenster van het belendende, gebouw gesto ken. Langs dien stok zijn ze naar beneden ge gleden. Voor zoover men kan nagaan, zal van het gestolen tafelzilver weinig terecht komen. Dat heeft zijn weg reeds gevonden naar de smeltkroes. Gemeente leening. Naar de -Tel" verneemt zal de A'damsche leening van 10 millioen, tot het aangaan waarvan de Raad reeds besloot, worden geplaatst in Zwitserland tegen den koers van 97 en een rentevoet van 6 Groote brand. Gisternacht om één uur is te Malaga een groote brand uitgebroken in het douanegebouw, dat tevens de woning is der gemeente-beambten, alsmede van de ambte naren der schatkist en der financiën, terwijl er ook het bureau van den commissaris-gene raal van poliLie is ondergebracht. De brand brak uit op de bovenste verdieping, waar het mindere personeel woont. De vlammen sne den onmiddellijk den toegang tot de trappen af. Tot dusver zijn zeventien dooden geteld, waarvan er negen zijn verbrand en acht ver pletterd, doordat zij uit het venster van hoogte van twintig meter zijn gesprongen. een Scheepsramp. Het stoomschip „Dé- puté Albert Taillandier", een schip van 3000 ton, heelt in het kanaal op "26 mijl ten Noord westen van de Sept lies schipbreuk geleden. Het schip was met een lading kolen onderweg van Rotterdam naar Brest. Van de bemanning, die uit 22 koppen bestond is slechts één man, de bootsman gered door het Grieksche stoomschip „Pelagia". Het schip zonk in eenige minuten. Van de schipbreukelingen heeft men geen spoor ontdekt. Vergiftiging. Uit Hamburg wordt ge meld, dat er zich aan boord van het aldaar in de haven liggende stoomschip ,,Watsead"eenige vaten mclhyl-alcohol bevonden, welke niet goed sloten. In weerwil van dringende waar schuwingen, niet van de vloeistof te drinken, hebben eenige bootwerkers dit toch gedaan, met het gevolg, dat een aantal hunner zeer ernstig ziek zijn geworden. In het ziekenhuis te Hamburg zijn reeds zes bootwerkers aan de gevolgen over leden. Nader verluidt dat door de methyl-alcohol- vergiftiging te Hamburg tot nu toe negen per sonen zijn gestorven. Naar men verneemt, zou ook de bemanning van het Amerkaansche stoomschip „YVataness" dat thans in zee is, van de vloeistof gedronken hebben, zoodat men vreest, dat ook op dit schip zich vcrgiftigingsgevallen zullen voordoen. Onderaardsch roofhol. De brekers, die het, Museumkwartier te Amsterdam onveilig hebben gemaakt, blijken er een onder aardsch roofhol op na gehouden te hebben van een omvang en inhoud zonder wedergade. Het Hbld. geeft het volgende verhaal van de ont dekking. Toen in de slaapkamer van de woning der inbrekers in de Pieter Aertszstiaat een paar bedden waren weggeschoven, en een zeil, dat zeven keer dubbel lag, was opgerold, werd de geheime bergplaats ontdekt. Nadat de politiemannen een meter of zes op handen en voeten hadden afgelegd, kwamen zij aan den voorkant van het huis in een ge welf, dat volgepakt stond met doozen en va liezen. Aan latten tegen de zoldering hingen blouses en japonnen, heerencostumes en ïegen- jassen. De vondst bleek waarlijk met gering. In zeven vitra^egordijnen waren een aantal uit de lijsten gesneden doeken verpakt, waai onder een vrou wenportret van Thijs Maris, waarvan de waarde op 10.000 wordt geschat. Verder hadden de heeren twee landschappen van Weissenbruch een Gabriel, een bloem stuk van Nicolaas, een kippenstudie van Le Gras en een heide met. schapen van Nefkens buitgemaakt, benevens eenige op emaille ge schilderde vrouwenportretjes. Dit wat de schilderijen betreft er is echter nog oneindig meer, zegt het Hbld. De commissariskamer van het bureau doet op het oogenblik denken aan een lokaal, waar zoo aanstonds een publieke veiling zal plaats hebben. Behalve een groot aantal meer of minder oogelijke kleedingstukken liggen er minstens een dozijn kostbare Delftsche bor den en dan is er een zilveren toiletgarnituur en een antiek Hkeurstel, dan zijn er pendules met coupes, lappen stof, gordijnen, tafella kens, gouden horloge-armbanden, antieke bro ches'en halskettingen. Er zijn ook city bags en suit-cases, bronzen olifanten en herderinnetjes uit Sévies porcelein. Een blauwe slaapiok was vol gepropt met antieke penningen. De rest van de muntenverzameling, die de heeren zich in een perceel aan de Emmastraat hadden toegeëigend was in een damast ontbijtseivetje geknoopt, waarop de initialen van de wettige eigenares geborduurd zijn. Als een bewijs hoe brutaal de gebroeders Grootveld te werk gingen, kan dienen, dat zij, nadat zij in perceel Emmastraat "23 hun slag hadden geslagen, door het dakvenster naar het dak van het belendende perceel trokken, waar een ruit werd ingeduwd. Eerst hebben de hee ren geprobeerd met behulp van wat drooglat- ten een noodladder te maken, toen die met sterk genoeg bleek, hebben zij den vlagge- stok uit perceel 23 gehaald en dien door het Hevige brand. Een van de grootste branden, welke dit jaar te Londen zijn voor gevallen, is gister uitgebroken in een groote petroleum-raffinaderij te Hachney. Toen de eerste brandspuiten op het toneel van den brand waren aangekomen was de raffinaderij reeds een reusachtige vlammenzee. De hitte was ontzettend en de olievaten op de binnen plaats vatten weldra allerwege vlam. Binnen een zeer kort tijdsverloop hadden veertig spuiten, waaronder twintig motorspuiten, den strijd met de vuurzee aangebonden. De bewo ners van de aangrenzende huizen moesten hun woningen verlaten. Het gebouw bevatte vijftig tanks met een inhoud van ongeveer driehonderdduizend g lons petroleurn Door groote hoeveelheden water en tonnen zand op de vlammen te werpen slaagde de brandweer er in, te voorkomen dat deze enorme voorraad door den brand werd aangetast, zoodat een nog grooter onheil afgewend. chad, is groote schade aangericht aan de ge houwen in de stad en de omgeving. Eenige per sonen werden gedood. Onder de slachtoffers be vinden zich geen Europeanen. De aardbeving werd voorafgegaan door een uitbarsting van de Asamayama. Ook Yokohama werd door de aardbeving ge teisterd. In de Chineesche wijk is groote schade aangericht. De waterleiding functionneeit met meer. 4 Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Sch'edam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de in vordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad 110. 12) de 1ste lijst voor het dienstjaar 1922 bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op lieden is gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd dat overeenkomstig art. 5 der Verordening de belasting moet zijn voldaan veer tien dagen na de dagteekening van het aanslag biljet op straffe van vervolging volgens de wet. S c h i e d a m, 27 April 1922. Kerknieuws. Mgr. dr. Jan Smit. Naar de „Msb." verneemt zal de wijding van den Rijsenburgschen hoogleeraar, Mgr. Dr. Jan Smit, tot bisschop, te Deventer, de geboorte plaats van den toekomstigen bisschop plaats hebben. DeH. Wijding zal geschieden door Z. D. H. Mgr. H. v.d.Wetering,Aartsbisschop van Utrecht De twee assisteerende bisschoppen zullen vermoe delijk zijn H.II. D.D. H.H. de bisschoppen van Haarlem en 's-Hertogenbosch. Gehuwd: April 26. Th. A. de Lange 23 j. en C. M. Heetman 25 j. - J. W. Trenay 20 j. en J. M. Donks 23 j.H. Hille 23 j. en B. M. van Noort 21 j.-D. P. H. van der Meer 25 j. en M. van de Water 26 j. L. J. Vrijdag 22 j. en C. J. van Paassen 18 j. J. H. IJzendoorn 20 en E. D. Aarden 18 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 27 April v.m. 3.35, n.m. 3.45. 28 April. v.m. 4.04, n.m. 4.17. 39 April. v.m. 4.36, n.m. 4.50. 30 April. v.m. 5.07, n.m. 5.27. SCHIEDAM, 26 April. Aangekomen zee sleepboot „Wisus", van Hoek van Holland, in de Wilhelminahaven en vertrok weder derwaarts. Italiaansch s.s. „Pincio", ledig van Rotter dam in de Wilhelminahaven werf Furness, Schiedam, 27lApril.Vertrokken: s.s. „Alehymist" kapt. Georg. W. Dines, ledig naar Hull. Handelsberichten. Portret van Pi us XI. De j,Tijd." verneemt dat Z. H. de Paus aan onzen landgenoot Anton van Welie toegestaan heeft het portret van Z.H. te schilderen. De Paus poseerde reeds eenige malen voor den Neder- landschen portretschilder, die ook het portret schildert van H. K. H. de Hertogin van Vendóme België-Nederland. Het Belgische elftal dat op 7 Mei a.s. in het Amsterdamsche Stadion tegen Nederland zal uit komen werd volgens de „Tel." als volgt samen gesteld De Bie (d) Swartenbroeckx, Verbeeck (a) Fierens, v. Halme, v.d. Velde (m) v. Hege, Cop pér, Larnoe, Thijs, Michel (v). R echtzaken. rechtbank te Maastricht veroordeelde Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 27 April. Officieel 0 noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13.—. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 27 April. Men noteer voor Spiritus 100% f28.—, vrijblijvend voor April. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sehied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.20 per ketel. VEEMARKT DELFT, 27 April. Aanvoer397 runderen 987 schapen of lammeren, 15 paarden, 4o9 varkens, 0 vette kalveren, 985 biggen, 445 magere kalveren, 15 geiten of bokken, vette varkens, veulens. Vette koeien le kw. f 400550, 2e kw. f200400, kalflcoeien le kw. f 400525, 2e kw. f 225—400, vaarkoeien f 275—f 375, 2e kw. f 150f275, vetle kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f 2e kw. fweischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw. fweilam meren, fmagere varkens le kw. f 18 f65, biggen, f 8—f 24, nuchtere kal veren le kw. f6f 12, paarden f 100-f450. Rundvleesch per kilo 1' 1.40f 1.15 f0.90 vette varkens f f Boter. Aanvoer 127/8 en 7 16 wegende te zamen 2616 kilo. f2.— a f2.20 per kilo. Kleine Advertentiën. de beide gedetineerden Steinbusch en Reinaerts wonende te Valkenburg ter zake van den inval in de pastorie te Scheuldeu en afpersing van een bedrag in geld, ten nadeele van dén pastoor, ieder tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch luidde ieder 8 jaren. De rechtbank te Winschoten veroordeelde •Jan Oostland, arbeider te Beerta, tot acht jaren gevangenisstraf wegens doodslag van Freerk Woltjer aldaar. De rechtbank te Almelo veroordeelde J0I1. K. te Enschede, wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, op Ten Kolvoort tot 21/2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De eisch was 5 jaar. Hevige b r a n d. Te Washington heeft een groote brand gewoed in het nieuwe Willard Hotel. Er was een feest geweest en tal van lieden van aanzien waren tegenwoordig. President Harding was reeds vertrokken, maar vice-presi dent Coolidge en mevr. Coolidge waren nog in het hotel toen de brand uitbrak, en moesten in .allerijl de straat op vluchten. Daar hét al na middernacht was, waren reeds tal van gasten te bed die in allerijl moesten worden gewekt. Onder degenen, die ijverig meededen aan dit alarmeeringswerk, waren generaal Dawes, de bioscoop-magnaaL Zukor en de orkest-leider Sousa. Hoewel de brand zich aanvankelijk zeer gevaarlijk liet aanzien, slaagde de blusschingsar- beid en bleef het gebouw behouden. Het Willard Hotel is een der voornaamste van Washington. De schade bedraagt ca a 100.000. Maandagmorgen jl. brak voor de tweede maal brand uit in het New Willard hotel te Washington, schrijft de „Times" Kort vóór bet ontbijtuur sloegen de vlammen uit in een hoop puin op de tiende verdieping, die dooi den brand van den vorigen dag was vernield. Wederom vulden de gangen zich met ver schrikt ontwaakte gasten, die nog geheel en al vervuld van de wederwaardigheden van den v rigen dag, de verzekeringen niet, wilden ge- looven, dat de brand niet ernstig was, totdat de brandweerlieden na een half uur vertrokken. Laatste Berichten. Watervliegtuig, vermist. Maan dagmorgen jl. is uit Keywest in Florida, een watervliegtuig met zes passagiers aan boord, waar onderzich eenige dames bevonde met bestemming voor Bahamas vertrokken. Tot op heden is dit vliegtuig niet aangekomen. Amerikaansche mari- de vliegtuigen zijn uitgestuurd om de vermiste machine op te sporen. Volgens later ontvangen berichten is de ma chine op het eiland Wilson gevonden. De pas sagiers waren ongedeerd. Aardbevingen. Door een ernstige aard beving, welke gistermorgen te Tokio heeft, plaats WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. AMEUBLEMENT f 235. Gaat U trouwen,kijk dan bij SMEETS in de Breedstraat. Pracht Buffet, 2 Fauteuils,4Stoelen en Salontafel, alles mas sief eikenhout en moq. bekleed, voor f 235. Geen beukenhout. Geen 2e-Hands. Aanbevelend, P. F. SMEETS, Meubelen, Breedstraat 1 26 April. 27 April. 1 L64x/8 11.6274 - 0.921 4 -2-1.34 24.22 V2 - 22.26 Zwitserland - 51.227 2 - 51.15 - 0.03 x/2 - 0.03 v, Kopenhagen -55.60 - 55.85 -68.35 - 68.17 Kristiania -49.65 - 49.75 Amerika - 2.63 - 2.6278 Telegrammen. BRUSSEL, 27 April (draadloos). Een depu tatie uit de Fransche Kamer van Koophandel te Brussel vertrekt heden onder leiding van den heer Zorn naar Parijs om een onderhoud te hebben met de heeren Drion en Poincaré, ten einde de sluiting van een Fransch-Belgisch economisch verdrag te bespoedigen. Fin. en Eeon. Mededcelingen. Arnold Gilisscn Co. Naar de ,,N. R. Crt." verneemt heeft de heer A. J. A. Gilissen te Rotterdam (die tot 31 Decem ber 1921 beheerend vennoot was en daarna com manditair vennoot is geworden), in verband met op hem nog rustende aansprakelijkheid voor vorderingen die van vóór 31 December 1921 dagteekenen, eveneens surséance van beta ling aangevraagd. Zijn daartoe strekkende ver zoekschrift is bij de rechtbank te Rotterdam inge diend. Burgerlijke Stand. Geboren: April 25. Joost z.v. J. Panne- koek en W. Schipper, Vellevestsingel. Wil- lemina Johanna d.v. W. J. G. Matla en H. Krul van Leeuwenhoeckstraat. 26. Macniel z.v. M. van Leeuwwaarden enT. G. Kuil, Oude Kerk hof. BUFFETTEN. LINNENKASTEN. Prima eiken Buffetten en Linnenkasten a f 75 Geverfde Buffetkast jes f 32.50. Kleine en groote Linnenkasten vanaf f22.50. Reuzen koopje, alles nieuw. Geen 2e-hands meer, maar zeer lage prijzen Neemt een kijkje en U koopt. Zie verder. Pracht Oud-Hollandsch AMEUBLEMENT, compleet f 100. Verschillende moq.-, en Leerdoek-Ameu- blementen, prima af werking, alles nieuw. Geen 2e-hands meer, maar zeerlage prijzen. Wat U niet in den winkel ziet, vindt U in ons Magazijn. Zie verder. AXMINSTER KAR PETTEN. MOQ. LOOPERS. Pracht dessins Kar petten in alle maten, met bij passende kleed- jes.Moq.Tafelkleeden Lage prijzen. Cocos- en Koehaarloopers. Karpetten vanaf f 15. Gaatjesmatten- en Keukenstoelen vanaf f 3.—. Uitschuiftafels. Sa lon- en ovale Tafels. Zie verder. KINDERWAGENS Heden ontvangen een pracht zending Kin derwagens, die wij tegen spotprijs zullen verkoopen. Tevens ook Vouw wagens te koop. Aanbevelend, SMEETS, Breedstraat 1 Alles beslist nieuw, geen 2e-hands meer, Je goedkoopste adres voor prima stukken BLANK EN BRUIN LEDER, en verder alle schoen- makersbenoodigd- heden is en blijft BOENDERKAMP's LEDERHANDEL, Beierlandschestaat, 2b Groote omzet, Kleinè winst. Capsulefabriek „Hol land" vraagt NETTE MEISJES van 14 jaar en ouder tegen goed loon. Aanmelding dage lijks Kantoor Sc-hie 88 b. Huismoeders, Dames koopt uw hoeden en laat ze vervormen in de „Ster" Broersveld 119, lage prijzen, groote sortee ring contant. Aanbevelend, W. A. LIEVEN v.d. WESTEN. Gevraagd een net MEISJE voor halve dagen. Adres Burge meester Knappert- laan 30. Neemt proef met mijn onovertrefbaren Witten en Rooden Po rtwü u f 1.50 per Liter, f 0.80 per halvenLit' r „Een goedkoop e weelde". A. BOSCH, Botei straat 63, in- D

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3