DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Jaargang. Vrijdag 28 *\pril 1822. No. 13323. Itureau KOEMARK T Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit mini dut hi'stnal uil luce bladen EEltSTE BLAD. Bulfeolaodxete W»m« I)E CONFERENTIE TE GENUA. B ij eenkomst O pp eiste Raad. Uit Berlijn verluidt De „Vossische Zeitung" Verneemt uit Genua De particuliere besprekingen, welke tusschen Lloyd George, Schanzer en Barthou hebben plaats gehad, waren oorspronkelijk bedoeld als beraadslagingen over het ontwerpverdrag tot handhaving van den vrede in Europa. Lloyd George heeft gisteren echter, na eerst een onderhoud met Schanzer te hebben gehad Barthou het volgende medegedeeld „Hèt is niet mogelijk, dat de Entente wier groote politieke beteekenis in Europa zoolang zij eensgezind blijft, door Engeland geenszins wordt miskend, blijft bestaan, wanneer leden dezer Entente onafhankelijk van de andere bedre:g ngen kunnen u ten. Het is beshstnood- zakelijk, dat wij 'n de eeiste plaats tot overeen stemming komen ;nzake de problemen welke -n de rede van Pomcaré zijn aangeroerd. Ik stel daarom voor, dat alle mogendheden, d>e het verdrag van Versailles onderteekend hebben, loer te Genua zullen bijeenkomen om over het probleem der sanc' es, haar toepassmg en haar motiveering definitief tot oveieenstem ming te komen". Barthou maakte de opmerking, dat Genua na de voorbereidende conferenties van Cannes en Boulogne niet de plaats kan zijn, om een dergelijke beraadslaging te houden. LloydGeorge antwoordde ,,Deze bespieking der mogend heden, welke het verdrag van Versailles hebben onderteekend staat geheel buiten de conference v. Genua, doch daar de hoofden der geallieerde regeeiingen nu toch eenmaal hier zijn, zou het een dwaas en nadeelig tijdverlies zijn, deze ge legenheid niet te willen gebruiken. Bovendien is de zaak urgent. Te Genua bevinden zich thans de experts, en in het bijzonder de juridische deskundigen. De sancties, waarop Poincarége- zinspeeld heeft, boezemen allen mogendheden, die het verdrag van Versailles onderteekenden, belang in. Engeland weet niet, wat Poincare met deze sancties heeft bedoeld en hef zou dit gaarne weten". Barthou stelde voor, de geheele aangelegen heid in handen van den Raad van Ambassa deurs te Parijs te stellen, welke voor het onder zoeken van deze kwestie met de vertegenwoo- digers van deKleine Entente zou kunnen worden uitgebreid. Lloyd George antwoordde „De draagwijdte der te bespreken vraagstukken is zoo groot, dat m.i. slechts de hoofden der regeeringen een besluit zullen kunnen nemen". Hij herhaalde dat er geen tijd te verliezen was. Barthou verklaarde, zich met zijn regeering in verbinding te zullen stellen. In Engelsche kringen gelooft men stellig, dat Poincaré zich aan deze uitnoodiging van Lloyd Geoige niet zal onttrekken. In deze kringen ver wacht men, dat de door den Britschen premier bedoelde conferentie tegen het einde dei volgende week zal kunnen bijeenkomen. Uit Genua wordt gemeld Lloyd George heeft aan een banket van En gelsche en. Amerikaansche journalisten een rede gehouden over het door hem voorgestelde Euro- peesché pact. Hij zeide, dat de mogelijkheid voor een nieuwen wereldoorlog zou ontstaan, indien de in Europa bestaande omust niet ver dreven zou kunnen worden. De groote oorlog zeide premier, heeft vele kwesties onopgelost gelaten, waardoor de kiemen voor een nieuwen strijd zijn gelegd. De grenzen in het Oostelijk deel van Europa zijn nog niet definitief vastgesteld. Over de vaststelling de'- grenzen van Polen, Lithauen en Roemenië wordt nog gestreden en dit zou aan leiding tot een nieuwen oorlog kunnen geven. De Vereenigde Staten, vervolgde Lloyd George, zouden, of zij het wenschten of niet, ook in een zoodanigen nieuwen oorlog worden medege- sleept, gelijk zij ook in den jongsten oorlog zijn betrokken. De overwinnaars mogen tegenover de over wonnenen geen dwinglandij gebruiken. Rusland en Duitschland vormen samen twee derden van Europa en dit is ietsjwat men niet over hethoofd mag zien. Het pas-gèsloten Duitsch-Russische verdrag heeft een ieder de oogcn geopend. De Britsche premier herinnerde er verder aan, hoe hij reeds meermalen voor het gevaar heeft gewaarschuwd, dat zou ontstaan, als Duitschland en Rusland zich in hun nood bij elkander aansloten. Men zou zoo tot een toe stand kunnen geraken, waarbij het uitgeputte Rusland door Duitschland met strijdmiddelen zou worden toegerust. Daardoor zou dan het gevaar voor een nieuwe invatie ontstaan. Men mag geen misbruik van de overmacht maken, eindigde Lloyd George. Het al-Europeesche pact is van essentieel belang voor het welslagen der conlerentie. Zonder zulk een pact moet men voor een toe- komstigen Europeeschen oorlog vreezen. De Amerikaansche bankier Vanderlip zat bij dit banket in de nabijheid van LloydGeorge.De rede van den premier had hem zichtbaar ge troffen. Hij nam het woord en verklaarde, dat Amerika het zou betreuren, als de conferentie te Genua den toestand in Europa onveranderd zou laten. SU Naar de bladen vernemen, is het antwoord van Poincaré op het voorstel van Lloyd George, betreffende de bijeenroeping van den Opperste Raad, reeds des avonds telegrafisch aan Barthou medegedeeld. Wanneer de zitting vijf tot zes dagen na den terugkeer van Millerand plaats heeft, zal Poincaré zich naar Genua begeven. Wanneer dit echter op een vroegeren datum geschiedt, zalPoincaré de hoofden der geallieerde regeeringen verzoeken de zitting van den Opper sten Raad te Parijs bij te wonen. De Russische kwestie. Uit Genua wordt gemeld De inhoud van de mededeeling, die men aan de Russen wil richten, is in hoofdtrekken vast gelegd en vormt een vermenging van heteerste ontwerp der Engelschen en Italianen. De Itali anen zijn er voor opgekomen, dat men aan de Russen, wanneer men hen aanmaant tot nau- keuriger onderhandelingsmethoden, ook nauw keuriger moet zeggen, of men hun financieele hulp kan bieden. Zooals men weet, ligt bij de onderhandelingen tusschen Rusland en de geallieerden de vooi- naamste moeilijkheid in de kwestie der terug gave van of schadeloosstelling voor den genafi- naliseerden eigendom van de buitenlanders. De Engelschen en Italianen zouden, naar ver luidt, zich eventueel ook tevieden stellen met het enkele vruchtgebruik, maar België en Frank rijk blijven bij hun eisch, inzake algeheele en onvoorwaardelijke teruggave. Omtrent het verloop der besprekingen, be treffende de voiming van een internationaal consoitium voor het herstel van Rusland, ver luidt uit officieele Italiaansche bron De hoof den der delegaties hebben deze aangelegenhed reeds herhaaldelijk besproken. Italië, België en Engeland hebben reeds het bedrag van hun deelneming vastgesteld het aandeel van Italië zal even groot zijn als dat van Engeland. De andere staten hebben nog geen beslissing ge nomen. Het doel is niet om geld aan Rusland te geven, maar credieten voor de aanschaffing van goederen te verleenen, welke het voor zijn herstel noodig heeft. Een nationale bank of een veiceniging van nationale banken kan zulke operaties niet doen, want zij mogen het risico van een langdurige vastlegging van hun kapi talen niet op zich nemen, maar wel zou het con sortium daartoe in staat zijn, wanneer het de daarvoor noodige garanties krijgt. Zoolang de Russen echter niet toonen, dat zij hun oude verplichtingen erkennen, zal wel geen particu lier zijn kapitaal in Rusland willen beleggen. Ook een foimeele erkenning der Sovjet-regee ring zal geen voldoende waarborgen kunnen bieden. De commissies. De financieele commissie heeft besloten tot de vorming van een financieel consortium voor het herstel van Europa. De neutralen hebben zich eenparig bij dit plan aangesloten, terwijl bankgroepen zich bereid hebben verklaard aan de vorming van dit consortium deel te nemen op voorwaarde, dat zij van hun regeeringen garanties krijgen. De subcommissie voor de wisselkoersen hield zich bezig met de vraag, hoe men de landen met. een zwakke valuta helpen kan. De sub commissie verstrekte de volgende verklaring Vastgesteld is, dat in enkele landen de toestand zoo is, dat het verkrijgen van het evenwicht in hun begrootingen zonder steun door buiten- landsche leeningen nauwelijks mogelijk schijnt. Men kan zelfs beweren, dat de betrekkelijke stabiliteit der wisselkoersen en het evenwicht der begrooting, die voornamelijk afhankelijk zijn van den stand der valuta, niet kunnen worden bereikt zonder een buitenlandsche lee ning. M e e n i n g van Vanderlip. De „Vossische Zeitung" publiceert een artikel van Vanderlip, dat gelijktijdig in de New-York Herald" en de „Chicago Tribune" verschijnt. Vanderlip meent, dat tengevolge van de confe rentie van Genua een nieuwe groepeering 'der Europeesche landen is te verwachten. De eene groep zal Engeland, Duitschland, de Skandina- vische landen, België, Italië en Tsjecho-Slowa- kije omvatten. Dit zijn de landen, die wegens de ver doorgevoerde industrieele ontwikkeling binnen eigen grenzen vreemde markten als af zetgebied noodig hebben. De tweede groep zou in hoofdzaak bestaan uit Frankrijk met Polen, Zuid-Slavië en Roemenië achter zich landen, die zich hoofdzakelijk door imperialistische en militaristische overwegingen laten leiden. De tweede alge m eene zitting. In conferentiekringen verluidt, dat mogelijk in het begin der volgende week, wellicht Maan dag, een plenum-zitting zou plaats hebben, ter bespreking van de rapporten der commissie. DENEMARKEN. Het arbeidsgeschil in zake de ongeschoolde arbeiders in Denemarken is thans ook opgelost en de arbeidsmarkt tot normale verhoudingen teruggeeerd, na drie maanden van onrust te hebben doorgemaakt. OPPER-SILEZIE. Uit Berlijn wordt gemeld, dat na de pio- clamatie der intergeallieerde commissie in Op- per-Silezië, waarin de bevolking wordt aange maand zich kalm en waardig te gedragen, de officieele overgave aan Duitschland en Polen binnen zeer korten tijd zal plaats hebben. ..Volgens een Belga-bericht uit Oppeln heb ben de geallieerde autoriteiten vier kanonnen ontdekt, in een schuur vlak bij de Duitsch-Pool- sche grens. ENGELAND. Veldmaarschalk Sir Henry Wilson heeft aan een noenmaal van de Australion and New Ier land Luncneon Club te Londen geantwoord op een rede van sir James Allen, die de vraag had aangeroerd, of de verdedigingsmiddelen van E n- geland op het oogenblik voldoende waren. Sir Henry maakte in zijn antwoord van zijn hart geen moordkuil. Sii James had hem, zoo zeide hij, twee vragen gesteld. De eerste luidde: „Zijn wij zeker dat er g^en nieuwe oorlog zal komen „O," vervolgde sir Henry, „het antwooid is, zooals men in het Lagerhuis zegt, ontkennend. Ik geloof niet, dat niemand, die nadenkt, en den tegenwoordigen toestand der wereld beschouwt, kan aannemen, dat wij een lang tijdperk van diepen vrede kunnen verwachten." De tweede vraag luidde, of de rijksoverheid overtuigd was, dat de samenwerking van de strijdkrachten van Groot-Brittanniö en een ge deelte van Ierland met de rest van het rijk af doende geregeld was. „Mijnheer," zeide Sii Henry, „ik had die vraag graag drie maanden geleden, toen ik chef van den staf was, willen beantwoorden. Ik vrees, als ik dat nu deed, ik mij in het werk zou mengen, dat Lord Cavan, naar ik weet verricht. Verder zeide hij nog Ik ben een intens natio nalist en ik geloof nic1-, in dit tijdv*k v; n de we-eldgeschiedenis, in het internationalisme. Ik ben een nationalist die staat op den breeden grondslag var het Britsche rijk. Hij betuigde ten slotte zijn vertrouwen in dat rijk en in zijn vier hoeksteenen, volgensLord Cromer: gerechtig iieid, rechtschapenheid, genade en waarheid. „Laten wij nationaal zijn op den grondslag van het Britsche rijk, en laten wij, vóór zij ons trach ten te internationaliseeren, ons zooveel mogelijk Ontwikkelen ten einde de groote zending van ons rijk uit te voeren oorlogen." IERLAND. Op een vergadering in het Maynooth-seminarie voor Iersche priesters hebben de lersche bis schoppen zich uitgesproken over den toestand in Ierland. Zij veroordeelden streng den huldi gen toestand en deden een beroep op allen, om de verkiezingen niet te beDmmëren. Gelijk de meerderheid der natie zoo denken ook wij, aldus de bisschoppen, dal het beste voor Ierland en het wijste wat het doen kan is, het verdrag te aanvaarden, dat ons, voor 't, eeist smds 700 jaar, vrijheid brengt Dit is een internationale kwestie, welke door den nationalen wil moet worden opgelost, bij algemeene verkiezingen. De oorzaak van de tegenwoordige troebelen was de onconstitutioneele politiek van zekere leiders, die zich gemachtigd wanen, hun plannen voor Ierland te verwezenlijken, niet door rede lijken arbeid, maar door wapengeweld. het verhoeden van groote ALLERLEI. Naar Havas seint is Paul Deschanel, de gewe zen president, van Frankrijk zeer ernstig ziek. Hij lijdt aan griep met een complicatie van long ontsteking. Hij heeft hooge koorts. De voortgezette onderhandelingen in Engeland over een basis voor de oplossing van het geschil in het scheepsbouwbedrijf, zijn zoover gekomen, dat de vakvereenigingen aan haar leden zullen aanbevelen, deze basis te aanvaarden. Nu ook in de katoenindustrie tus schen werkgevers en werknemers in zake de loonen overeenstemming is bereikt, toont de industrie werkelijke teekenen van herleving, hetgeen te Manchester veel verlichting en vol doening heeft gewekt. Er zijn evenwel nog geen teekenen, die erop wijzen, dat ook in het machingebouwbedrijf spoedig een overeenkomst zal worden bereikt De arbeiders, die aanzegging hebben gekregen van hun aansluiting, besloten gisteren, aan het parlement te verzoeken, een hof van' onder zoek te benoemen. De Hongaarsche regeering heeft een ver bod uitgevaardigd om in het publiek te Boeda pest gelden in te zamelen voor de nagelaten be trekkingen van den overleden ex-keizer Kail. Dit besluit, dat krachtige protesten van de royalisten uitlokte, wordt gerechtvaardigd dooi de mededeeling, dat de ex-keizerin en haar kin deren geen geldgebrek hebben, daar zij worden verzorgd door een zeer rijk lid van de Habsburg- familie. Uit Moskou wordt gemeld, dat de kwestie van het hervatten der diplomatieke betrek kingen tusschen Duitschland en Rusland thans actueel is geworden en men noemt Krassin reeds als den toekomstigen gezant te Berlijn. Dit bericht wordt in officieele kringen te Berlijn bevestigd. Volgens berichten uit Amerika zijn aldaar ten gevolge van de mijnwerkersstaking reeds 3.800.000 menschen werkloos. Binnenland. Lichting 1922. Bij K. B. van 24 Maart 1922, Staatsblad No. 138, is bepaald dat van de 25.600 ter inlijving be stemde dienstplichtigen van de lichting 1922 21.500 tot gewone dienstplichtigen en overi gens tot buitengewone dienstplichtigen wor den bestemd, terwijl van de 21.500 gewone dienstplichtigen nader 750 man worden bestemd voor de zeemacht. De Tabakswet. Gister is in de Staatscourant opgenomen het Kon. Besluit, waarbij bepaald wordt, dat nog niet in werkeing getreden artikelen der Tabaks wet niet ingang van 1 Juni a.s. van kracht zullen worden. 't Wetsvoorstel-Troelstra c.s. Uit het voorstel van wet van de heeren Troel stra c.s. tot herziening der Grondwet blijkt, dat de voorstellers terugwerkende kracht willen blijven verleend zien aan de pensioenen der Kamerleden en van hunne weduwen en weezen. Betaling van belastingen. De heer Teenstra heeft een amendement in gediend om art. 8 van de wet van 22 Mei 1845 krachtens hetwelk b.v. de Inkomstenbelasting in haar geheel bepaald moet zijn op ultimo Maart hetgeen uiteraard groote moeilijkheden kan op leveren wanneer het aanslagbiljet eerst betrek kelijk kort voor genoemden daturn wordt uit gereikt, zoodanig te wijzigen, dat als reden voor iedere belastingschuldige, althans gedurende vijf maanden gelegenheid zal bestaan om aan zijn verplichtigen te voldoen. De nieuwe Katholieke partij. Naar de „Tijd." verneemt kan de publicatie van het cèncept-program der nieuwe partij over een tiental dagen worden tegemoet gezien. De aanhef van dit program zal in ieder ge val bevatten een duidelijke beginsel-verkla ring, waarbij de nieuwe partij zich aandient als bestaande uit katholieke mannen en vrou wen, die belijden en verdedigen, wat dooi den H, Stoel over het wezen van den Staat, over oorsprong en bevoegdheid van het gezag over plichten van gezagdragers en volken wordt geleerd. Daarbij zal naar den „Syllabus" en naar de Encyclieken „Immortale Dei" en „Rerum Novarum" worden verwezen. Waf de candidaten betreft worden thans enkele als daarvoor in aanmerking komende personen gepolst. Het ligt in de bedoeling een gunstige plaats te verschaffen aan een of meerdere vrouwen op de candidatenlijst, die voor de definitieve vaststelling aan een vrij grooten verkiezingsraad ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De leiding der nieuwe partij wonscht niet eenzijdig candidaten te stellen uit een bepaalden stand. Zelfs is men geneigd ook candidaten op de lijst te bren gen, die wegens hun optreden in het verleden, kunnen worden geacht naar recht en billijk heid de belangen der arbeiders te zullen be hartigen, zonder daarbij hun toevlucht te nemen tot al te stroeve regelingen van boven af. In de groote centra worden afdeelingen dei- nieuwe partij opgericht. Naar de „Tijd" nog verder verneemt, is te 'SuGravenhage 'n studie-commissie opgericht van z.g. Granenburghers, nl. degenen die met het ar tikel van notaris van Cranenburgh instem ming hebben betuigd, doch die terwilie van de eenheid in de R.K. Staatspartij ter Utrecht- sche vergadering tegen het stellen van eigen candidaten zich uitspraken. De actie dezer studie-commissié heeft tot doel om langs den weg der kiesvereenigingen alsnog te trachten een zoodanige wijziging te brengen in de richting der R.K. politiek, waar door aan rechtmatige grieven wordt tegemoet gekomen. Deze commissie, onder leiding van Mr. A. O. H. Tellegen, en W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, zal dezer dagen te Den Haag ver gaderen en de besluiten der gehouden besprekin gen publiceercn. Weer een nieuwe partij. In een te Amsterdam gehouden vergadering is de Landelijke Kiezerspartij van Handels reizigers en Agenten opgericht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1