DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Iververü-Ditstoomerii De Phoenix? 45ste Jaargang. Zaterdag 29 April 1922, No. 13324; BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Vreemde en eigen industrie. Men schrijft aan de „Tel." uit industrieele kringen Het is een bekend feit, dat onze industrie er voortdurend mede te kampen heeft, dat de afnemers, zeer vaak zonder eenigen grond, de voorkeur geven aan producten, die in den vreem de zijn vervaardigd. Niet het minst is dit het geval hij opdrachten van officieele en semi-officieele lichamen. Bijna dagelijks gaan orders naar het buitenland, die even goed en even goedkoop in het eigen land konden worden geplaatst en reeksen studierei zen worden gemaakt door hoofdambtenaren en heele raadscommissies, vooral naar Duitsch- land, terwijl het onderzoek vlak bij huis wordt genegeerd. Hoe anders het buitenland inzake de voorkeur aan eigen industrie handelt, bewijst het volgende voorbeeld: De Belgische Staat hield voor enkele dagen een inschrijving voor den bouw van twee stoomveerbooten voor het verkeer op de Schelde. Laagste inschrijver was een Holland- sche firma met een bedrag van 243.000. Ook de volgende inschrijving kwam uit Holland. De prijs van den laagsten Belgischen inschrijver was 1.399.000 frs. Omgerekend in Belgische frs. was de Néderlandsche inschrijving rond 300.000 frs. lager dan de Belgische. Toch kreeg de Belgische firma de opdracht Het staat niet aan ons hierop critiek te oefe nen. Maar wel vragen wij ons af, of dit feit geen les moet zijn voor de Nederlandsche auto riteiten als zij hebben te beslissen tusschen de nijverheid van eigen bodem en die uit den vreemde. Niet een les in dezen zin dat ook zij een voorkeur van niet minder dan 30 moeten geven aan de Nederlandsche industrie maar wel zoo, dat zij althans a fair trial aan deze geven. Thans wordt dit slag op slag vergeten, zoo niet opzettelijk verwaarloosd. En dan, ja, dan wordt de strijd, vooral tegen de landen met den „papieren standaard" te zwaar Relief-credieten aan Centraal Europa. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp, houdende machtiging van den Mi nister van Financiën om aan Oostenrijk, Hon garije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Servië en Polen voorschotten te verstrekken tot een ge zamenlijk bedrag van 17.615.981.60 ten be hoeve van de betaling van leveringen door Nederland en de Nederlandsche koloniën. Het ontwerp strekt tot regeling van die relief- credieten, welke reeds waren verleend, toen besloten werd, in verband met de gewijzigde inzichten, om verdere verstrekking van die credieten niet te doen plaats vinden. Tevens biedt het ontwerp gelegenheid, de vraag van het te verleenen uitstel van betaling aan Oos tenrijk aan het oordeel van de Staten-Generaal te onderwerpen. In verband met dit laatste is het woord „rentedragend" in art. 1 van het oorspronkelijk voorstel geschrapt. Waar de rentebetaling twintig jaar zal wor den opgeschort, kunnen de voorschotten im mers niet „rentedragend" in den gewonen zin van het woord worden genoemd. Opgemerkt wordt nog, dat medewerking aan de toepassing op Oostenrijk van het plan, dat door den heer Ter Meulen op de financieele conferentie te Brussel in den herfst van 1920 naar voren werd gebracht (welke toepassing op Oostenrijk thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding is gebracht), uit financieel oogpunt voor Neder land gunstiger is, dan de uitvoering van het plan der relief-credieten zou geweest zijn. Het bedrag der aan Oostenrijk uit hoofde van het oorspronkelijk relief-plan verleende cre dieten 16.700.000) splitst zich als volgt Het gaat hier om een bedrag van 2.000.000 voor aardappelen en van 2.000.000 voor sui ker. Voorts is bij het Oostenrijksch crediet begrepen het bedrag van 12.700.000 van de oude vorderingen op Oostenrijk. Het aan Polen verleende crediet betreft den aankoop van zaai- haver in Nederland. Het crediet van 500.000 voor de repatrieering van krijgsgevangenen is ter beschikking gesteld van het intern, comité voor reliefcredieten. Voor dit crediet zijn de volgende staten aansprakelijk Oostenrijk 82.200, Polen 36.800, Hongarije 158.850, Roemenië 75.650, Tsjecho-Slowakije f 105.800 en Servië 40.700. Het dure reizen. De Minister van Waterstaat heeft een af vaardiging ontvangen van hef Comté tegen duur reizen, bestaande uit de heeren mr. V. V. Peski, mr. J. Bentfort v. Valkenburg uit Rotterdam, jhr. E. A. Teding v. Berkhout, Den Haag en J. A. Lotgering uit Amsterdam, ten einde hen in de gelegenheid te stellen de be zwaren, welke onder publiek en handel leven, Uiteen te zetten. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven_35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Allerleerst werden overgelegd adreslijsten met 50.000 handteekeningen tot steun van de actie. Speciaal werd door de commissie gewezen op het groote belang voor de handelsreizigers. Wat het personenvervoer betreft, werd toe gezegd, dat dezen zomer een proef zal worden genomen met goedkoopere vacantiekaarten, ten einde na te gaan of daardoor de toeneming van het personenvervoer zoodanig is, dat daaruit conclusies zouden zijn te trekken voor tariefs verlaging. Wat het vervoer van handelsgoederen betrof, geloofde de Minister niet, dat het moge lijk zou zijn, de tarieven zoodanig te verlagen, dat de handel er voldoende voordeel van had om als compensatie daarvan het goederenver voer, zoodanig te doen toenemen, dat de grootere kosten der spoorwegen zouden worden bestreden. Wat het transitoverkeer betreft, dat had de volle aandacht van den minister, maar gezien het groote tekort durfde de Minister geen proef nemingen met tariefverlaging te nemen. Posterijen en Telegrafie. In verband met het bestaan van een over compleet aan personeel is het volgende bepaald Overcomplete ambtenaren kunnen tijdelijk met werkzaamheden van ambtenaren van lageren rang worden belast. Zoo kunnen overcomplete telegrafisten en kantoorbedienden worden werkzaam gesteld op de postkantoren ter plaatse en belast worden met de functie van schrijver of assistent. Aan overcomplete assistenten kunnen, in dien dit tot besparing van kosten kan leiden, de werkzaamheden van kantoorknecht worden opgedragen, terwijl kantoorknechts kunnen wor den belast met bestellers werkzaamheden. De tijdelijke werkzaamstelling in den lageren rang behoort uiteraard slechts zoo lang te du ren, als de betrokken ambtenaren in hun eigen rang overcompleet zijn. Pensioneeringen. Aan de op 1 Mei a.s. op verzoek gepension- neerde militairen is, naar men ons meldt, mede- deeling gedaan dat hun verzoek is ingewilligd, dat zij derhalve van 1 Mei af geen diensten meer mogen verrichten en geen recht op jaarwedde kunnen doen gelden, doch dat in verband met, de omstandigheden dat de Uitvoeringsbepalingen van de nieuwe pensioenwet nog niet aan den Pensioenraad zijn gezonden, ook geen vaststel ling van het pensioen kan geschieden. Zij zullen derhalve voorloopig geen pensioen ontvangen dit zal later worden toegekend van den datum van ontslag af. De hier bedoelde militairen zullen dus voor- loopig uit eigen middelen in hun onderhoud moetan voorzien. Politie en pers. De heer de Groot heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld Berust het dezer dagen door de dagbladen verspreid bericht, als zoude de officier van justitie mr. Kleffens, te Arnhem, den inspecteur van politie der recherche aldaar verboden hebben, berichten betreffende politie en justi tie aan de pers op te geven, op waarheid Zoo ja, acht de Minister het gewenscht, dat de justitie op deze wijze hiërarchisch verband legt tusschen haar en de politie De Tweede Kamerverkiezingen. In een te Amsterdam gehouden vergadering van de Democratische Partij is de volgende candi- datenlijst vastgesteld 1. prof. mr. J. E. Heeres, 2. B. Holtrop 3. prof. mr. J. H. Carpentier Alting 4. generaal Koolemans Beynen 5. mej. S. Wiener, 6. dr. De Waard 7. K. Breebaart8. Th. Dil9. H. F. Tillema 10. mr. C. P. v. Wijngaarden. De heer Kruyt zal, zoo meldt de „Tel." om gezondheidsreden geen Kamerzetel meer aan nemen. Nummer 3 op de communistische candi- datenlijst wordt nu vermoedelijk de heer Nergs- ma, geëxterneerd uit Indië. Bezuiniging. De „Indische Courant" deelt mede, dat een rondgang van den directeur van Financiën op de Departementen een bezuiniging heeft ge bracht van honderd millioen. De Gouverne- ments-accountantsdienst zal vermoedelijk wor den opgeheven als afzonderlijke diensttak en worden ondergebracht bij het departement van Financiën. De Regeering besloot dienstgewijze limites voor reisdeclaraties in te stellen. Pensioenregeling voor journalisten. Tusschen het bestuur van de Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers, waarvan de direc teuren der dagbladen deel uitmaken eenerzijds, en de besturen van den Neder"andschen Journa- 'istenkring en de R.K. Journahsten-vereeniging anderzijds, is overeenstemming bereikt in zake een ontwerp „Pensioenregeling voor de Jour nalisten." De beide journalistenverenigingen komen op Zondag 30 April a.s. te Amsterdam, in ge combineerde algemeene ledenvergadering bij een, ter behandeling van het desbetreffende voorstel. Wijziging Radenwet. De minister van Arbeid heeft het voorloopig verslag beantwoord betreffende het wetsontwerp „Wijziging der Radenwet" en zegt daarin, datde controle, welke bedoelt te waken voor de noodige eenheid in de uitvoering der verzeke ring en voor een zuinig beheer, onmisbaar is. Zoodanige controle kan echter niet tot haar recht komen, indien de Verzekeringsraden zich niet op de hoogte stellen van de wijze, waarop de Raden van Arbeid hun administratie voeren. Voor zoover den minister is kunnen blijken, gaan de Verzekeringsraden bij hun toezicht niet bureaucratisch te werk. De meening, dat, indien de bestaande controle der Verzekeringsraden ongewijzigd blijft ge handhaafd, de Raden binnen zeer korten tijd niet anders zouden zijn dan bijkantoren der Verzekeringsraden, miskent ten eenenmale de eigenlijke taak der Raden. De functie van plaatsvervangend voorzitter van een Raad van Arbeid kan, naar de meening van den minister, niet verdwijnen. De minister wil hen alleen salariëeren gedurende den tijd, dat zij hun functie vervullen. De S.D.A.P. in Limburg. Uit Heerlen wordt aan de „Tel." gemeld, dat verschillende uitgestooten en ontevreden leden in het gewest Limburg der S.D.A.P. Zondag morgen daar een vergadering hebben gehouden, waarin is besloten tot het vormen van een aparte organisatie op den zelfden voet en van hetzelfde principe uitgaande als de S.D.A.P. Besloten is tot het stichten van een eigen or gaan De Sociaal Democraat, een weekblad, waar van het eerste nummer 1 Mei zal verschijnen en waarvan het bestaan door een garantiefonds voor den eersten tijd verzekerd is. Gepoogd zal worden in verschillende plaatsen in Limburg afdeelingen te stichten. Lukken deze pogingen, dan zal in Juni een algemeene ver gadering gehouden worden, waarin een defini tief bestuur zal worden gekozen. Overwogen is, voor de Tweede Kamer met een eigen lijst uit te komen, doch iets definitiefs is hieromtrent niet besloten. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Gemengd Nlenwa. De Utrechtse he d o m. De werkzaam heden in de Domkerk te Utrecht vorderen naar wensch.De geheele houten ommanteling tusschen de pilaren is weggebroken en de Dom toont het zelfde fraaie beeld als de Buur- en Jacobiekerk. Bij het opruimingswerk zijn eenige merk waardige vondsten gedaaner zijn nl. een bisschopsmijter en een bisschopsring voor den dag gekomen. Tevens heeft men een mozaiek- vloer ontdekt en de fundamenten van den ouden Romeinschen Dom, dien men tot dusver altoos op een ander punt wilde zoeken. Het is de be doeling alles zorgvuldig bijeen te verzamelen, om een klein museum te kunnen inrichten. De bouwmeester, de heer D. F. Slothouwer, die de kerkrestauratie leidt, koestert het plan den Dom 1 Jan. 1924 weer op te leveren voor den eeredienst. Raak! Een Pater Missionaris stapte te Utrecht (omgeving Mariaplaats) een hotel-restau rant binnen. Aan tafel een eenzaam bezoeker, die den binnentredende geen groet waardig acht. Twee kellners in een hoek kunnen een spot lach niet inhouden.De pater zoekt een tafeltje vraagt spijskaart en bestelt zijn diner. Na afloop, klaar staande om te vertrekken, roept hij den kellner ter afrekening. 2.70 mijnheer" Pater welbewust telt op tafeltje uit twee gulden, twee kwartjes en 2 dubbeltjes. De thans o zoo gedienstige en beleefde kell- ber merkt op „Pardon, mijnheer, de bediening is er niet bij inbegrepen." „Dat weet ik wel, luidt het antwoord, maar ik wil bij mijn heengaan net zulke gezichten zien als bij mijn binnenkomen (Historisch) De Mount E v e r e s t - e x p e d i t i e Volgens berichten uit Indië heeft de Engelschr expeditie naar den Mont Everest het eerste deel van den tocht gelukkig volbracht. Hoewel zij met hevige sneeuwstormen hadden te kampen, bevinden alle leden der expeditie zich veilig in het kamp. stad zoo groot is: In den Haag werden, in 1921 levend geboren 7918 kindertjes, waar van 319 onwettig als levenloos geboren zijn aangegeven 291 en nog geen jaar oud stierven er 386. Maar wie zal zeggen, zoo vraagt de schrijver, hoe groot het aantal is, wier aan vankelijk leven nimmer ter kennis kwam van den ambtenaar bij den burgerlijken stand Tegenvaller. Dezer dagen deden een vijftal leerlingen van een kweekschool uit 't Noorden des lands examen voor handwerken. Een slaagde en zond vanuit Groningen, waar zij 's nachts overbleef een telegram Alleen ge slaagd. Onze uitstekende telegraafdienst maakte er van Allen geslaagd. Groote vreugde dus bij de ouders, directeur en leerares van de kweek.Maar bloemen zou men de gelukkigen bij het station ontvangen. De trein, stoomt binnen, en. vier gezakte meisjes stappen uitPijnlijke situ atie 1 („Stand.") Diefstallen. De gemeentepolitie van Ro- sendaal heeft bij verschillende thans in staking zijnde borstelmakers der fabrieken Vermunt huiszoeking gedaan in verband met het feit, dat geconstateerd werd, dat de firma over geruimen tijd voor een aanzienlijke hoeveelheid goederen bestolen is. en waarvan men de daders onder het personeel zocht. Deze huiszoeking leidde tot het resultaat, dat bij een der werklieden, iemand die gedurende 20 jaar het volste ver trouwen der firma genoot, een groote partij borstelwerken in beslag werd genomen De politie zet haar onderzoek voort. („Hbld.') Zonderlinge strafwet. De politie te Rio de Janeiro wist onlangs een Duitsche valsche muntersbende te arresteeren, die in het bezit was van een groote hoeveelhe'd valsche Engelsche en Fransche bankbiljetten. De bende moest echter weer worden vrijgelaten, omdat ver- valsching van bwtenlandsch geld onder de hui- d:ge wet van Brazilië niet strafbaar is. On middellijk is een wetsontwerp ingediend om daarin te voorzien. Vlucht over den Oceaan. Naar uit Lissabon wordt gemeld, is thans een nieuw Faircy-watervliegtuig ter vervanging van de vernielde „Lusitania", warmede de tocht over den Atlantischen Oceaan zou gemaakt worden, te Lissabon voor St. Pauls Rocks ingescheept aan boord van de Braziliaansche Lloyd-stoomer „Bage". De vliegmachine wordt begeleid door experts en journalisten. De „Bage" wordt 6 Mei te St. Pauls Rocks verwacht. Pauskroning-film. Naar „Licht- bild-Bühne" meldt, is de film Van de kroning des Pausen, welke door een groote Italiaansche biocoppmaatschappij was opgenomen nu in het Vaticaan vertoond.De vertolking trok zoozeer de levendige belangstelling van den Paus, dat de firma Z.H. een copie van de film en een toestel tot vertooning daarvan heeft ter beschikking gesteld. Treurig. In de Haagsche Vrouwenkroniek wijst dr. Bijlsma een artikel, getiteld Een Treu rig Verschijnsel, er op, dat de- kindersterfte Onaangenaam avontuur. Een twee tal jonge mannen u;t de Engelsche badplaats Llandudno hebben dezer dagen een eigenaardige avontuur doorleefd. Zij hadden een bootje ge huurd om wat te gaan spelevaren in de baai.Toen wij u'tvoeren, was het 't moo;ste weer ter wereld, doch tegen de avond begon de w;nd op onrust barende wijze op e steken en wel van den kant van de zee u;t, zoodat zij met de boot naar de khppen werden gedreven en daar zij 'n de onmo- gelijkhe;d verkeerden, de Uchting van het vaar tuig ook maar eenigermate te verandeien, waren zij gedoemd tijdelijk toe te zien, hoe de boot op de rotsen zou worden geworpen. Gelukkig voor hen dreef de boot op een plek tegen de rotsen, waar zij gelegenheid hadden op de boven zee uitstekende steenklompen te Idim men. Daar zaten zij nu, weliswaar ve;lig voor de onstuimige golven, doch buiten elke com municatie met de bewoonde wereld. In die be narde positie moesten zij blijven tot den vol genden morgen. Hun vrienden aan den wal waren ongerust geworden over hun lot en zoo doende was de reddingboot uitgevaren om de beide jonge mannen te zoeken. Inderdaad wer den zij ook ontdekt, doch door de hooge zeeën kon de bemanning van de reddingboot weinig anders doen dan wat signalen aan de gestran- den geven, die dan van tijt tot tijd antwoord gaven door middel van een sigarenaansteker, totdat dit toestel het opgaf. Zoodra het licht genoeg werd liet een der mannen van de reddingexpeditie zich van de landzijde aan een lang touw langs de steile rotsen 40 voet naar beneden glijden en met behulp van dit touw, slaagde de redder er ten slotte in, de beide jongelpi in veiligheid te bren gen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT tNAAAAAAAAAAA^WVAAAAAAAAAAAAAA^AA^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5