DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 45ste Jaargang. Woensdag 3 Mei 1922. W 13327. BaïtenlaBdseii Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordenlnpen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van A. VAN MEURS om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het bereiden en koelen van vleesch in het pand Hoogstraat 23, kadasler Sectie C. No. 32, met 2 electromotoren van resp. 1 en 2 P.K., drijvende een gehakt en een koel machine Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 17 Mei a.s. des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie derGemeen- te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijnei leden zijn verschènen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 3 Mei 1922. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Hoofdbrug vanaf heden weder is opengesteld voor het verkeer met rij- en voertuigen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Memorandum Mr. Vissering. Onze Nederlandsche deskundige te Genua Mr. Vissering, heeft de Conferentie een memo randum overgelegd, waarvan de conclusies als volgt zijn gesteld lo. dat men zich hoede voor de dwaling, dat een land, dat ernstig zijn muntwezen en zijn standaard wil herstellen op de voor-oorlogsche goudpariteit, tracht dit doel te bereiken door een voortdurende deflatie, op een wijze, dat ook de obligaties, welke tijdens hbt deprecia tieproces der fiduciaire geld zijn uitgegeven, op de goudpariteit worden gebracht. Deze op vatting van deflatie zou economisch verkeerd zijn en er toe leiden een ongewaarborgd pri vilege te verschaffen aan houders van obliga^ ties welke tijdens en na den oorlog zijn uitge geven, waarvan de groote meerderheid is betaald met reeds gedeprecieerd geld. 2. dat het in de landen, waar het papieren geld zeer sterk gedeprecieerd is, wenschelijk zou zijn een overgangsmaatregel te nemen, be staande uit een stabilisatie van dit papieren geld op een pariteit, welke bepaald moet wor den in verband met de omstandigheden (voor Duitschland bijv. op 1/20 x), zoodat de leenin gen, welke tijdens en zoo mogelijk ook die wel ke na den oorlog zijn uitgegeven, worden ge converteerd in de zoo vastgestelde waarde van de fiducaire munt 3. dat in andere landen, waar de depreciatie van het papieren geld de 50 a 40 der voor- oorlogsche pariteit niet heeft overschreden, het ook wenschelijk zijn zal zoo spoedig moge lijk een basis van stabiliseering voor de papie ren munt aan te nemen (.voor Frankrijk en België ongeveer 40 a 50/100 x), met denzelfden invloed op de leeningen, welke tijdens en na den oorlog zijn uitgegeven 4. dat alle schulden, door de regeering en publieke lichamen aangegaan, tijdens en na den oorlog, geconverteerd zullen worden in uniforme 4 leeningen in de aldus gestabili seerde munt 5. dat de circulaite van papieren munt voor het oogenblik worde voortgezet tot het oogen- blik geschikt lijkt om het gangbare papieren geld te vervangen door de gestabiliseerde munt (bijv. in Duitschland op de basis van 20 Mark en 1/20 x op een gouden mark in Frankrijk en België 2 27a papieren francs op een gouden franc). Het behoeft hier nauwelijks herhaald te worden, dat een dergelijke maatregel tot sta bilisatie van de munt, zelfs op de bovenge noemde basis niet genomen kan worden tenzij de voorwaarden voor de handhaving van een gestabiliseerde munt worden nagekomen, en dat daarom deze maatregelen alleen mogelijk zullen zijn, nadat de begrooting meer of min der in evenwicht is gebracht in de verschil lende landen en de betalingsbalans in even wicht is gekomen. Ik behoef niet m bijzon derheden te treden omdat deze stipulaties ca tegorisch en duidelijk zijn uitgedrukt in de resoluties van Genua, welke de Fmancieele Commissie reeds aanvaard heeft. 6. dat het daarbij wenschelijk is, dat maat regelen worden genomen, dat de h. a mg van rente en aflossing op de leeningen van regeerin gen en gemeente zoowel als andere verplichtingen voor den oorlog aangegaan op de goudbasis, worde verricht op die voor-oorlogsche goudbasis bijgevolg, dat de salarissen der regeeringsamb- tenaren, inbegrepen hoogleeraren aan universi teiten en dergelijke personen, teruggebracht wor den op de voor-oorlogsche goudwaarde. Het zou even wenschelijk zijn, de salaris sen en loonen van de personen, die niet in regeeringsdienst zijn, te herzien, doch dit zal niet kunnen geschieden voor men een oplos sing vindt voor problemen van nog veel gecom pliceerder karakter. Het zal raadzaam zijn reeds nu naar een oplossing in die richting uit te zien. Het behoeft niet te worden gezegd, dat de nomi nale stijging van de loonen voor zoover ze be taald kan worden in papieren munt natuurlijk kan worden opgeheven zoodra deze loonen ver plaatst zijn op de voor-oorlogsche goudbasis. De Russische kwestie. De commissie voor Russische aangelegenheden heeft de beginselen der aan de Russen te over handigen nota vastgesteld, waarvan de tekst als volgt luidt Art kei 1 heeft den volgenden tekst „Over eenkomstig de bepalingen der resoluties van Cannes, volgens welke alle volken zich moeten verplichten, af te zien van iedere revolution- naire propaganda tegen de orde en de politieke systemen, die in arnAere landen bestaan, ver plicht zich ook de Sovjet-r geering, zich op geenerlei wijze in de binnenlandsche aange legenheden van een ander land te mengen. Zij zal zich onthouden van elk optreden, waar door de territoriale en politieke status quo zou kunnen worden bedreigd. De Sovjet-regee ring zal voorts elke poging, om revolution- naire bewegingen in andere landen te steunen, achterwege laten. De Sovjet-regeering zal al haar invloed doen gelden om mede te werken tot het stichten van vrede in Klein-Azië en zal een strikt neutrale houding ten opzichte van de oorlogvoerende staten bewaren." Omtrent twee artikelen heeft in de commis sie meeningsverschil bestaan, nl art. 2, dat op de schulden betrekking heeft, en art. 6, dat het genationaliseerde eigendom behandelt. De definitieve tekst van art. 2 bestaat uit. vijf alinea's en luidt als volgt „1. Overeenkomstig de resoluties van Can nes erkent de Sovjet-regeering alle schulden en publieke verplichtingen, welke de Russi sche staat tegenover buitenlanders op zich genomen of gegarandeerd heeft, zoowel wan neer dit door de tsaristische als door de voor- loopige Russische regeering is geschied. In verband met het verlangen, het herstel en de herleving van het Russische crediet te verge makkelijken, verklaren de crediteur-mogend- heden zich bereid, van Rusland voorloopig noch de terugbetaling te verlangen van dit kapitaal, noch van de sommen, die aan Rus land gedurende den oorlog zijn voorgeschoten. 2. De geallieerden erkennen de hun gestelde eischen in zake de in Rusland na den oorlog en ten gevolge van de revolutie berokkende schade niet. 3. Wanneer tusschen de geallieerde en ge associeerde mogendheden een verdrag betref fende de liquidatie of regeling van haar we derzijdsche oorlogsschulden mocht worden ge troffen, zullen de geallieerde regeeringen bij haar parlementen maatregelen indienen, om overeenkomstig dezelfde beginselen een ver mindering of 'n wijziging der schulden van de Sovjet-regeering te doen geschieden, waar bij in het bijzonder rekening zal worden ge houden met den economischen en financieelen toestand in Rusland. Deze maatregelen zijn echter afhankelijk van de voorwaarde, dat de Russische regeering te voren moet hebben af gezien van haar in de tweede alinea genoemde eischen. 4. Alle door de Sovjet-regeering of haar voorgangers ten opzichte van buitenlandsche onderdanen aangegane verplichtingen, waar voor geen buitenlandsche regeering de ver antwoordelijkheid op zich neemt, zullen op de basis van het voor particulieren geldende recht geregeld worden. 5. De bepalingen dezer clausule hebben geen betrekking op de credieten der vroegere Rus sische regeeringen bij banken in deze landen gedeponeerd en die aan de vroegere Russische regeeringen voorschotten hebben verstrekt en de verantwoordelijkheid hebben aanvaard voor de leeningen, welke Rusland van 3 Augustus 1914 tot 1 November 1917 heeft uitgegeven. Voor deze sommen zullen de betreffende re geeringen zonder nadeel toe te brengen aan de rechten van derden, gecrediteerd worden. De verantwoordelijkheid der Sovjet-regeering voor de oorlogsschulden zal op grond van den toe stand, waarin het land verkeert beperkt wor den. De Sovjet-regeering zal aan Roemenië de sommen teruggeven, welke door haar de Roemeensc.he regeering tijdens de bezetting van Roemenië in bewaring zijn gegeven." Artikel 3 bepaalt De Russchische sovjet- regeering zal overeenkomstig de algemeene beginselen door «11e regeeringen aanvaard, de verplichting erkennen tot nakoming van de financieele overeenkomsten, door haar of door haar voorgangers met buitenlandsche onder danen aangegaan. Artikel 4 verplicht de sovjet-regeering tot erkenning of tot het doen erkennen van finan cieele verplichtingen tegenover het buitenland, aangegaan door alle provinciale of gemeente lijke autoriteiten van Rusland, tenzij de be trokken provincie of gemeente niet onder de controle van de sovjet-regeering stond toen deze verplichtingen werden aangegaan. Artikel 6 luidt „Met de bedoeling, de econo mische werkzaamheid der buitenlanders in Rusland te doen herleven, moet aan buiten landsche staten worden toegestaan. Rusland te helpen op de 'wijze, zooals dit in de inlei ding is aangegeven. Om het herstel van het land te bevorderen, aanvaardt de Russische Sovjet-regeering de volgende bepalingen, die het particuliere eigendom betreffen „Met inachtneming der vrijheid, welke haar door de resolutie van Cannes wordt toegekend, namelijk dat zij op haar eigen gebied de eigen domskwestie volgens eigen inzichten mag re gelen en het stelsel kan kiezen, dat haar in d;t opzicht het meest juiste voorkomt, erkent de Sovjet-regeering overeenkomstig de genoemde resoluties de verplichting ten opzichte van alle particuliere belangen, ontstaan door de verlie zen of de schade, welke uit de confiscatie of achterhouding zijn voortgevloeid, deze ver liezen ongedaan te maken, te herstellen of, in dien noodig mocht zijn, te vergoeden. De algemeene beginselen der resolutie van Cannes in zake de eigedomsrechten en de er kenning der buitenlandsche belangen moeten in acht worden genomen. In geval de vroegere eigenaar niet weer in het genot van zijn Vroe gere rechten kan worden gesteld, moet de Rus sische Sovjetregeering hem een schadeloos stelling geven. Wanneer er tusschen den vroe- geren eigenaar en de Sovjet-regeering geen overeenstemming omtrent den aard en de grootte van de schadeloosstelling kan worden bereikt, dan zal de vroegere eigenaar het recht hebben, de zaak bij een gemengd hof van ar bitrage aanhangig te maken, dat beoordeelen zal, of de door de Sovjet-regeering aangeboden schadeloosstelling rechtvaardig en bevredigend is. Wanneer het hof besluit, dat dit het geval is, dan moet de schadeloosstelling door den vroe- geren eigenaar worden aanvaard. Besluit het hof echter, dat de schadeloosstelling niet recht vaardig of bevredigend is, en wanneer de Sovjet-regeering met den vroegeren e'genaar met tot overeenstemrmng kan komen omtrent de grootte van de schadeloosstelhng, zal de vroegere e'genaar van de Sovjet-regeering het vruchtgebruik toegekend krijgen van een ver mogen, dat evenveel opbrengt als het vermo gen, dat vroeger zijn e'gendom was. In alle gevallen, waarin het hof beshst, dat het prac- t-'sch ongmogelijk ;s, het vruchtgebrmk van een vermogen terug te geven, en dat derhalve een schadeloosstell'ng, moet worden betaald zal het bedrag dezer schadeloosstell'ng, wanneer Irer- omtrent geen overeenstemming kan worden verkregen, door het hof worden vastgesteld en zal het in obl'gat'es moeten worden mtbetaald." Over art'kel 6 toonden, volgens de laatste berichten, de Belgen z*ch absoluut met voldaan hun pohrieke deskund;gen zouden zelfs reeds aanstalten maken de Conference te verlaten. De Fransche deskund:ge Barrére heeft ook nog geweigerd, de nota te teekenen, blijkbaar om België met alleen te laten staan. Afgewacht d;ent nu te worden, wat de gevol gen van deze houding zullen zijn en ook of Rus land genegen zal zijn, de nota als bas's verder overleg te aanvaarden. Heden heeft ter conferentie een plenum- zitting plaats. IERLAND. De bevolking te Dublin is Maandag zeei gealarmeerd, doordat de republikeinsche troe pen het gebouw van de unionistische club in de Kendale-straat en een gebouw bij de O'Con- nell-brug bezet hebben. Het zijn de belangrijk ste strategische punten van de stad. Gewapende mannen zijn de gebouwen binnengedrongen en stelden ze onmiddellijk in staat van verdedi ging er werden zakken zand bij de ramen aan gebracht enz. De Valera heeft te Dublin een veiklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat hij in de voor stellen derlersche arbeiderspartij aan de vredes conferentie een grondslag voor een onmiddellij- ken vrede ziet. Tenzij de verdragskwestie nog voor onbe- paalden tijd hangende werd gehouden moest deze worden beslist door geweld of door een volksraadpleging. Hij had dit laatste vooige steld, doch eerst na verloop van ten minste zes maanden, in welken tijd het leger kon worden vereenigd onder een enkel opperbevel, de voor gestelde grondwet kon worden ingevoerd en een vreedzame verkiezing na de huidige woelingen kon worden voorbereid. Griffith weigerde echter, hoewel niets in de overeenkomst, goedgekeurd door de meer derheid van het Dail Eireann, een verkiezing vóór December noodig maakte en de verk'e- zingen in Juni alleen werden vastgesteld in de Engelsch-Iersche vrijstaatswet. Ten slotte zegt de Valera, dat de Iersche aangelegenheden niet door zulk een wet kunnen worden geregeld, maar dat de rechten, de vrede en de welvaart van Ierland in de eerste plaats komen. Het besluit van Grifftih in naam van de voorloopige regeering van Zuid-Ierland om zonder verder tijdsverlies over te gaan tot het houden der verkiezingen in Zuid-Ierland vindt toejuiching in de Engelsche pers. Reuter seint uit Dublin, dat aldaar een overeenkomst onderteekend is door een aantal voorname leden van het Dail Eireann en eenige officieren met het doel een einde te maken aan den huidigen toestand in Ierland. De onderteeke naars hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij op de gevaren van dien toestand wijzen als het niet spoedig tot een binnenlandschen vrede komt, dan dreigt er een allerjammer- lijkste ineenstorting der Iersche nationale krach ten. Het manifest besluit met de aanbeveling, dat men den wil der meerderheid over de kwestie van den vrijstaat zal laten beslissen. TURKIJE. We hebben gisteren reeds gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken te Con- stantinopel en de hooge geallieerde commis sarissen het antwoord der Porte op het be middelingsvoorstel der Geallieerden heeft over handigd. Naar thans wordt bericht, verklaart Turkije zich bereid het voorstpl van den wapen stilstand aan te nemen, doch maakt het bezwaar tegen den afstand van bepaalde, deelen van Thracië en tegen het voortduren van een inter- geallieerde controle op de oevers van de zeeëng- te, nadat de versterkingen aldaar zullen zijn geslecht. JAPAN. De bladen vernemen uit Tokio, dat het kabi net is afgetreden, zulks in verband met de plan nen tot reconstructie van het kabinet. ALLERLEI. Volgens een Reuter-bericht zal Sir Arthur Bat- four den titel van graaf Balfour krijgen. 1M n n n I B d. Mgr. Vicentini. Mgr. Vicentini, vroeger pauselijk nuntius in Nederland, is benoemd tot nuntius in Columbia. De Romeinsche „Msb."-correspondent seint over deze benoeming van mgr. Vicentini nog het yolgende In Vaticaansche kringen is men zeer ver heugd over deze uiting van bijzondere pause lijke welwillendheid tegenover den door deugd en wetenschap uitschitterenden prelaat. Deze promotie van internuntius tot nuntius op een zoo belangrijken post als die in Colum bia beteekent een erkenning der sinds lang door den prelaat met tact en bekwaamheid gepresteerde diensten. Columbia was de eerste Amerikaansche re publiek, die door den H. Stoel erkend werd. De nieuwe Katholieke partij. Het bericht uit „De Tijd" volgens 't welk in beginsel tot de oprichting van een afdeeling Rotterdam en omstreken van de Nieuwe Ka tholieke Partij zou zijn besloten, is volgens de „Msb." min of meer overdreven. Er is geen ver gadering gehouden en al evenmin dus een besluit genomen. Het is intusschen gebleken, dat een paar heeren in R'dam e.ens hier en daar bij vrien den en kennissen hebben geinformeerd of zij iets voor de beginselen der Nieuwe Katholieke Partij gevoelen. Waar hun is gebleken dat dit het geval is, hebben zij het initiatief genomen tot een mt- noodiging per circulaire van degenen, die zij meenen tot hun geestverwanten te mogen reke nen, voor een bijeenkomst welke, indien de ge vraagde spreker dien dag beschikbaar is de volgen de week Donderdag zal worden gehouden. Journalisten pensioen. De Nederlandsche Journalistenkring en e R K Journalistenvereeniging hebben Zondag te Amsterdam het Pensioenvoorstel, waarom trent met het bestuur der Vereemging van Directeuren De Nederlandsche Dagbladpers voorloopig overeenstemming was verkregen, met algemeene stemmen aangenomen. De Direc- teurenvereeniging zal op 9 Mei moeten beslissen. Zetters- en schatters-colleges. De Tweede Kamer heeft gister verworpen de artikelen van het ontwerp tot wijziging der wetgeving op de directe belastingen, die bedoe len afschaffing van de Colleges van zetter^ voor de grondbelasting en van schatters voor de in komstenbelasting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1