rerverii-uitstoomeru ue rnoenixi Minister van Karnebeek. Naar wij vernemen, zal de Minister van Bui- tenlandsche Zaken, jhr. mr. van Karnebeek, einde dezer week uit Genua in Den Haag worden terugverwacht. Goederen in natura voor Rusland. De K. S. A. verzocht ons het volgende mede te deelen Levensmiddelen, kleeding en andere goederen in natura kunnen thans worden opgezonden naar het adres N. V. Blauwhoedenveem- Vriessenveem, Pand Molukken, Rijnhaven O.Z. te Rotterdam. Het eerstvolgend vervoer van goederen zal plaats hebben met het S. S. ,,Wars- zawa"," dat op 10 Mei a.s. van Rotterdam naar Petrograd zal vertrekken. Alvorens de goederen aan dit adres af te zenden vrage men aan het Centraal Bureau der K. S. A., Oude Singel 78, Leiden het noodige aantal wit gele labels aan, welke voorzien zijn van het adres der bestemming in Rusland. Deze labels bevesti- ge men aan elk colli (pak, baal, kist, enz.). Monument Prof. l)e Groot O. P. Tengevolge van een miszetting stond in den voor eenige dagen geplaatsten oproep het adres van den penningmeester van het comité tot de oprichting van het Prof. De Groot-Monument onjuist aangegerven. Het adres is Herman van den Eerenbeemt, Koninginneweg 150, Amsterdam (Postcheque- en girodienst Amsterdam no. 68643 gemeente-giro Amsterdam E 115). Rijkskieskring „Dordrecht. De voorzitter van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, schrijft aan de ,,Msb." Naar aanleiding van het, blijkens het Ochtend blad van verleden Zondag, in den kieskring Dor drecht verhandelde, moge ik het navolgende opmerken le. De heer Kuiper is naar de door prof. Veraart belegde bijeenkomst gegaan, juist om te voorkomen, dat daar besluiten zouden wor den genomen, welker uitvoering zoowel door mij als door hem tot schade van de Katho lieke partij werden geacht. De heer Kuiper heeft zijn voornemen vooraf te mijner kennis gebracht. Op grond van het bijwonen dier verga dering kan hem niet het minste verwijt worden gemaakt. 2e. Mocht het Kieskringbestuur van Dor drecht op andere gronden tot herziening der vastgestelde lijst meenen te moeten overgaan, dan zal, gelet op het Bonds-reglement en op de ten vorige jare getroffen regeling, aan dat voornemen geen uitvoering kunnen worden ge geven dan na gepleegd overleg met het BondS- bestuur. Salarissen Rijkspersoneel. Naar de ,,Tel." van goed ingelichte zijde verneemt, zullen de salarissen van het perso neel is 's Rijks dienst binnen korten tijd over het algemeen met 10 worden verlaagd. De plannen der regeering te dezen aanzien schijnen onherroepelijk vast te staan. De vraag of een uitzondering zal worden gemaakt voor die groepen van ambtenaren, wier salarissen niet ten volle de algemeene stij ging hebben meegemaakt, is nog in overweging. Rijtijden op de spoorwegen. Ingaande 1 Juni a.s. worden de rijtijden op de spoorwegen verkort. De grootste snelheden van vóór den oorlog zullen dan echter nog niet worden bereikt. Er zal echter naar verdere geleidelijke verhoo ging van de snelheden worden gestreefd. Corps Diplomatique. Naar het Corr. Bur. verneemt is Dr. Ricardo Poza Aizvorbe benoemd tot zaakgelastigde van Peru te 's-Gravenhage. Plattelandshond. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Plattelandsbond is met op één na algemeene stemmen besloten den Bond te splitsen in een rechtsche en een linksche fractie. De rechtsche fractie heeft als candidaat voor de Kamerverkiezingen in alle slemdistric ten gesteld den heer A. H. v. d. Hoven te Alblas- serdam. Voorts is besloten met een der rechtsche partijen Le onderhandelen over het overschot van de op zijn lijsten uitgebrachte stemmen. De „Rott." meldt, dat het de Staatkundig Geref. partij is, welke hiervoor in aanmer king komt. Deze heeft in haar vergadering, vorige week te Rotterdam gehouden aan haar bestuur vrij mandaat gegeven om over het overschot der stem men te beslissen. Wijziging Arbeidswet. Het Nationaal Arbeidssecretariaat vraagt in een adres aan de Tweede Kamer alles te doen om den achturen dag en de vijf en veertigurige werk week en den vrijen Zaterdagmiddag, subsidair een vrijen middag in de week onverkort te hand haven iedere poging om de mogelijkheid van herstel van den nachtarbeid in bakkerijen onverbidde lijk af te wijzen en ten spoedigste den arbeidsdag van ten hoog ste acht uren en de werkweek van ten hoogste vijf en veertig uren voor alle bedrijfsgroepen in te voeren. Statm-Generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag, 2 Mei. Voorzitter Mr. F. J, A. M. Reeker s. De Voorzitter deelt mede dat tot aller leedwezen baronTvan Voorst tot Voorst door ziekte deze week afwezig is. Spr. wenscbl. hem een spoedig herstel toe. Bericht van verhindering is ingekomen van de heeren Arntz de Gijzelaar, Van Weideren baron Rengcrs en Smeengc. De voorzitter stelt voor in de afdeelingen te onderzoeken verschillende wetsontwerpen. Hier toe wordt z.h.St. besloten. De vergadering wordt verdaagd tot beden- ochtend elf uur. Dan komen verschillende wets ontwerpen aan de orde. TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag, 2 Mei. De interpellatie-K e t e 1 a a r betreffende sa larisvermindering van ambtenaren woi'dl 'toe gestaan en zal op een nader te bepalen dag wor den behandeld. De motie-IIiemstra inzake herziening van de steunverleening aan werklooze veenarbeiders wordt verworpen met 53 tegen 23 stemmen. Artikel II van het wetsontwerp tot wijzigiixg van de wetgeving nopens de directe belastingen, welk artikel voorstelt, afschaffing van het college van schatters voor de grondbelasting, wordt ver worpen met 54 tegen 22 stemmen. Artikel V, afschaffing van de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting, wordt verworpen met 55 tegen 21 stemmen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Arbeidswet. Aan de orde is de wijziging vair de arbeidswet, De voorzitter stelt voor, den spreektijd voor de algemeene beschouwingen te stellen op een half uur. De heer Schaper (S. D.) acht dit te kort. De voorzitter stelt voor drie kwartier. De heer Wijnkoop (Comm.) stelt voor het ontwerp vair de agenda af te voeren. De heer Schaper stelt voor, den spreektijd te bepalen op een uur. De heer W ij n k o o p vraagt aan de S.D.A.P. door obstructie het ontwerp weg te werken. De heer Troelstra kan hierin niet treden Het voorstel-Wijnkoop wordt verworpen met, 59 tegen 18 steramen. Het voorstel-Schaper wordt verworpen met 46 tegen 31 stemmen. De heer D rion (V. B.) is de eerste spreker. (Als hij optreedt handgeklap bij de sociaal democraten. Geroep De overwinnaar Voortdurend is er rumoer. De Voorzitter roepl verschillende leden tot de orde). Als het eindelijk wat rustiger is geworden, vangt de heer Drion zijn rede aan. Hij acht, het een bewijs van zedelijken moed dat de Minister met dit voorstel is gekomen, want hij wist vooruit, dat iedere stap in deze richting verkeerd zou worden uitgelegd. Spr. wijst er op, dat nergens met de regeling van den Arbeidsduur zóó ver is gegaan als hier het geval is.. De tendenz van 's Ministers herzie ning is om zooveel mogelijk den 8 urendag té houden, die zich echter moet aanpassen bij Öe toestanden. In de beide afgeloopen jaren ,is' gebleken hoezeer dit noodig is. Spr. zet uiteen wat de bedoeling is van zijn amendementen, waaronder hij vooral wijst op de wenschelijk- heid, dat de belanghebbenden in het bedrijf meer te zeggen zullen hebben. De heer Schaper (S. D.) begint uitvoerig uit te weiden over de reactie, die overal heet op te komen. De Arbeidswet is nog niet eens heelenraal ingevoerd en nu wordt er al aan getornd. Dat noemt spr. een schandaal. Wijziging is heelemaal niet noodig, want gebleken is, dat alles mogelijk is met deze wet. De drie uur meer moeten nu plotseling wonderen doen en ons beschermen tegen de valuta-concurrentie. Ten slotte verdedigt hij nog eens het be lang en het nut van de Arbeidswet voor maat schappij en gezin. De heer S m e e n k (A. R.) meent, dat het vooruitzicht op de verkiezingen van in vloed is op de oordeelvorming over clit ont werp. Spr. betreurt het, dat verkeerde leuzen tegen deze wet worden aangeheven. De ar beidswetgeving moet niet een voorwerp van strijd worden tusschen arbeiders en werk gevers, en dat zou het geval zijn bij aanne ming van de amendementen-Drion. De agitatie, die al spoedig na de invoering van de Arbeidswet tegen deze wet is begonnen, heeft het noodige overleg tusschen werkgevers en werknemers zeel- bemoeilijkt. Het verschil tusschen de 45- en 48-urige week is gering, maar juist dat was de aan leiding tot veel verzet en de Minister heeft dat argument aan de tegenstanders willen ontne men. Tegen de uitbieiding met drie uur per week kan men geen ethische bezwaren aanvoe ren. Het belangrijke van dit wetsontwerp schuilt in het nieuwe beginsel,- dat onder zekere voor waarden van de algemeene normen kan worden afgeweken. Het overleg met de organisaties en de sanctie van den Minister zijn veiligheids kleppen op dit stelsel. De heer Kolt hek (S. P.) ziet niets dan reactie in dit ontwerp. De heer A. P. Staalman (C. D.) betoogt, dat de Minister op een gevaarlijken weg geko men is. De Minister loopt gevaar steeds meer in de richting der werkgevers t'e gaan, die geen rc- geeringsbemoeiing wenschen. De vergadering wordt verdaagd tot 8 uur. (Wordt vervolgd). Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. /vwwwwwv\N S3 Stads- en Gewestelijk Nieuws Ary Prins, f Hedennacht overleed op 62 jarigen leeftijd na een korte ongesteldheid, die een operatie noodzakelijk had gemaakt, in het Gem. Zieken huis alhier, de heer Ary Prins, sinds 1905 direc teur der N.V. Stearine-kaarsenfabriek Apollo". De overledene was in industrieele kringen een zeer gezien en geacht persoon en maakte zich bovendien ook bijzonder verdienstelijk als letter kundige en kunstkenner. Van zijn hand verschenen eenige zeer gewaar deerde werken, en als kunstminnaar bewees hij onlangs de Schiedammers nog een grooten dienst, door voor hen een tentoonstelling van oude Duit- sche meesters e.a., een collectie uit zijn eigen bezit, in de studie-zaal der Gem. Bibliotheek kos teloos toegankelijk te stellen. Door zeer velen zal ongetwijfeld dit sterven diep worden betreurd. Bestrijtlng tuberculose. De Vereeniging tot bestrijding dei- tubercu lose heeft hedenmorgen de lighallen in het Volks park geopend. Namens het Bestuur sprak de heer M. Ger- meraad de patiënten toe en wees hun er op, dat, door het stieng opvolgen der voorschriften, zij kunnen medewerken tot het verkrijgen hunner gezondheid en dé bestrijding der zoo zeer ge vreesde ziekte. Hij hoopt dat allen na afloop van liet seizoen met gunstige resultaten de lighallen zullen ver laten Hij geeft hun gaarne over aan de goede zo.- gen van Zustei A. v. Waart., tot heden verpleeg ster te Rotterdam, die met het toezicht is belast. Voor leden en belangstellenden zijn de lig hallen den eersten Zondag van iedere maand des n.m. van 45 uur te bezichtigen. Dezen morgen tegen 9 uur, begaven zich een bruidspaar, met familie per rijtuigen tei- kerke in het Frankeland. Plotseling ter hoogte van de z.g. Kippenbrug, a.d. N. Haven, sloeg het paarden-duo der bruids koets op hol eri rende de kerk voorbij, naar de Westerkade. Op den hoek bij de Westerkade dreigde de koets te kancelen en struikelde een der paarden, op welk moment 't bruidspaar de kordaatheid had, de koets uit te springen en hierdoor voor verdere ongelukken bewaard bleef. Met den koetsier, paarden en wagen, liep het gelukkig echter ook nog goed al'. 'L Rijtuig kantel de niet en 't struikelen van 't paard bracht spoe dig stilstand. 't Is waarlijk een trouwdag om nooit Le verge ten. Te L ed e n slaagde voor het Doctoraal examen m de Geneeskunde de heer A. Hod es, allrer. UIT DELFT. Het arbeidsdividend voor liet personeel der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft is op 14 pCt. bepaald tegen 17 pet. in het v.j. zulksals gevolg van het hoogere totaallooncijfer en ver meerdering van personeel in Delft en in Brugge. Gemengd Nieuws. De m eikoor log te Amsterdam. In de gister gehouden conferentie van ver tegenwoordigers der beide melkveehouders bonden eenerzijds en die van de besturen der vereeniging van Amsterdamsche melkinrichlinge en van de melkslijtersorganisatie anderzijds, zijn beide partijen in beginsel tot overeenstemming gekomen. Het, is vrij zeker, dat de besturen der beide melkveehoudersbonden, behoudens goedkeuring der respectievelijke ledenvergaderingen, de voor stellen van de melkhandelaren zullen aanvaarden Overeengekomen is dat gedurende de maand Mei de melkprijs voor de randboeren zal zijn 10 ct. franco stad en voor de maand Juni 11 ct. Half Juni zal nogmaals over de prijs-regeling geconfereerd worden. Het is dus te verwachten dat het melkcon- flict in de hoofdstad nu spoedig opgelost zal zijn. Inbraak. Omtrent de inbraak in het sta tion der H. S. M. te Koog aan de Zaan meldt men aan het „Hbld." nader, dat de brandkast Maandag is opgevischt in een der slooten van het Westzijderveld. Bij onderzoek bleek de inhoud onaangeroerd al het verloren gewaan de geld, ongeveer 3000 is terecht. Men vermoedt dat de dieven bij het vervoer een ongeluk gehad hebben en de brandkast in het water is getuimeld. Verduistering. Een commissionnaii in diamant, die opdracht had in het buitenland goederen te koopen voor een diamantfirma te A'dam, kwam bij zijn lastgever terug met de mededeeling, dat hij het hem toevertrouwde be drag, groot- 63.000 niet kon teruggeven, omdat hij met het geld had gespeculeerd. De firma deed aangifte bij de politie. De commissionnair is in verzekerde bewaring ge steld. Hevige brand. Door onbekende oor zaak brak gistermiddag brand uit in een groote mandenbergplaats der Tielsche Fruitveiling, te Tiel. De vlammen sloegen over op een tweede houten pakhuis, evenals het eerste met duizenden manden gevuld. De hitte was geweldig en de brandweer vermocht niets te doen. De felle westelijke wind joeg de vlammen over het kerk hof der Hervormde Gemeente, welks mooie plant soen en zerken zeer veel geleden hebben. De aangetaste pereeelen liggen geheel ti'gen den grond. t K o u d e wee r. Van het vee dat Vrij dag jl. in den omtrek van Delft in de weide werd gebracht, zijn vijf koeien, behoorende aan ver schillende landbouwers, ten gevolge van de koude bezweken. Diefstallen. De directeur van de As sociatie-Bank te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een effect van 1200 gulden. -Uit een aangeteekenden brief, bestemd voor een bank te Rotterdam is duizend pond ster ling ontvreemd. Ongelukken. Gistermorgen werd de 23- jarige fabrieksarbeidster Marie Baas uit Glaner- brug, die zich per rijwiel naar haar werk te En schede begaf op het kruispunt De Klomp door een jeugdig wielrijder aangereden met het gevolg, dal zij tusschen een motor- en een bijwagen der electrische tram viel en tengevolge van hersen schudding overleed. Op den Leidschen weg, bei hoogte van hel Roomhuis bij denHaag heeft Zaterdagavond een noodlottig ongeval plaats gehad,doordat hetvoor een rijtuig gespannen paard van den heer W. F. S. uit Clingendaal, die met zijn echt- genoote uil rijden was, aldaar op hol sloeg, meldt de H. Ct. In haar schrik sprong de vrouw toen uit het rijtuig en kwam tegen een boom te vallen. Slechts enkele meters verder wist de heer S. het paard alweer tot staan te brengen, doch bij de plaats gekomen, waar zijn vrouw lag moest hij vernemen dat deze een ernstige hoofd wonde en een zware hersenfractuur had bekomen Mevrouw S. werd per auto naar haar woning vervoerd, alwaar zij spoedig overleed. Staking. In de steenfabrieken tusschen Roermond en Venlo is een algemeene staking uitgebroken. De patroons willen verlenging van den ar beidstijd en een loonsvermindering van 12%. Het voorstel der organisatie is invoering van den 9 urigen arbeidsdag benevens een loons verlaging van 8 zooals ook de uitspraak luidde van de arbitrage-commissie tusschen patroons en werknemers. Op een enkele uitzondering na, staat op alle fabrieken het werk stil. Enkele ongeorganiseer den zijn aan den arbeid gebleven. Verschillende werkgevers schijnen geneigd te zijn de voorstellen van de arbeidsorganisaties aan te nemen. De waterstand van den Rij n.Het hooge water begint, in de omgeving van Zeve naar onrustbarend te worden. Reeds eenige dagen bestond gevaar voor overstrooming van uiter waarden, welke gepaard gaat met ontzettende schade voor den landbouw. De was van den Rijn was gister zóó toe genomen, dat in den geheelen omtrek langs den waterkant in allerijl het ingeschaarde vee moest worden teruggehaald. Gister werden te Lobit.li met levensgevaar een koppel paarden en tal van runderen van de ondergeloopen weilanden weggehaald. Men moest liet vee met roeibooitjes redden. De toestand is werkelijk hachelijk. Kerknieuws. 't Nieuwe Seminarie. Gister heeft onder groote belangstelling de eerste, steenlegging plaats gehad van het nieuwe seminarie „Hageveld" te Heemstede. Reeds vroeg in den mol-gen was Mgr. Gallier, die zelf de plechtigheid zou verrichten, in Heem stede aangekomen, waar Mgr. om 9 uur in de kapel der E.E. Z.Z. Franciscanessen een stille H. Mis opdroeg. Om half 11 uur aldus de „Msb." ving de plech tigheid der eerste steenlegging aan. Begroet door de tonen van de harmonie ,,St. Michael" van Heemstede, Werden Mgr. en de autoriteiten op het terrein ontvangen en naar de plaats geleid, waar de gedenksteen zou worden gelegd, nl. dë groote voorhal van het seminarie, ter linkerzijde van de hoofdtrap. In een takel hing hier de marmeren gedenk steen, die met gouden letters het opschrift draagt In loco olim Porta Goeli dicto huius seminarii primarium lapidem posuit Augustinus Josephus Gallier Eptis Harlem Ad Di MCMXXI1 a.d. VI Non. Maj. Nadat Mgr. dezen steen had bezichtigd werd door den sub-regent, den Zeereerw. heer P. J. M. J- van de Pavoordt de oorkonde voor gelezen die in den steen zou worden gemetseld. Deze oorkonde luidt In den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes Amen. Op heden, den feestdag der Kerkwijding van de Katholieke Kerk van Haarlem, in het jaar i rvG J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2