DAGBLAD VOOR SGHSEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De Diamantenschat 45ste Jaargang. 'Donderdag 4 Mei 1922. No. 15328. Builenlandseh Nieuws ti 1 n n r u 1 <1. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal «5. T'oslbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—. per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russische kwestie. Uit Genua wordt gemeld, dat het memoran dum der geallieerden Disdagavond aan de Russen is overhandigd met een reserve van Frankrijk betreffende het artikel in zake den particu lieren eigendom. De Fransche gedelegeerden schortten hun goedkeuring op tot na de ont vangst van instructies uit Parijs. Ook de Belgi sche gedelegeerden hebben het stuk nog niet geteekend. Aan de Russische delgatie zal een nog met vastgestelde termijn voor de beraadslaging over de voorwaarden der geallieerden worden toegestaan. Het Russisch antwoord wordt bin nen drie a vier dagen verwacht. Men is er ip voorbereid, dat de Russen bezwaren zullen oppe ren en tegenvoorstellen zullen doen. Men neemt echter aan, dat zij de voorwaarden zullen accep teeren. plen u m-z i 11 i n g. Gister had ter conferentie de tweede algemeene zitting plaats die door den voorzitter Facta met een rede werd geopend. Ook andere gedelegeerden voerden het woord o.w. Min. van Karnebeek. Naar verluidt werd bij van Karnebeeks rede de aandacht zeer gespannen. Onze Minister legde een verklaring af. waarin hij te kennen gaf, dat de Nederlandsche regee ring bij de ontvangst van het programma der conferentie met groote belangstelling kennis had genomen van de voorstellen nopens de finan- cieele vraagstukken. In Nederland heeft men diep «mande studie gemaakt van de internationale monetaire kwesties. Minister Van Karnebeek herinnerde voorts aan het memorandum het welk in 1920 te Amsterdam was opgesteld. Hij betoogde, dat de Nederlandsche delegatie op de conferentie van Genua haar onverdeelde in stemming kan geven voor dt conclusies welke door de financieele commissie zijn opgesteld. Ondanks de verschillende moeilijkheden en de gecompliceerdheid der te behandelen vraagstuk ken aldus spreker is men in zake belangrij ke punten tot overeenstemming gekomen. Als de ossentieele voorwaarde voor het economisch herstel van het Europa, heeft men voorgesteld het herstel van evenwicht in de begrootingen der staten. In bijzonderheden heeft men een programma uitgewerkt, dat aan elk land den weg tot hei- stel van den werkelijken goudstandaard zal wijzen. Ten opzichte van het precaire vraag stuk der devaluatie der munteenheden is een gelukkig gekozen formule gevonden, waarin met de verschillende omstandigheden, waarin de diverse landen verkeeren, rekening wordt gehouden. Als het eerste concrete resultaat van de conferentie, vervolgde de minister, kan men de samenwerking tusschen de verschil lende centrale emissiebanken noemen. Voorts kan men het voor de naaste toekomst van groot belang achten, dat een zoo groot aantal staten, vertegenwoordigd door de meest voor aanstaande deskundigen, aan de conferentie heeft deelgenomen. Zulks geelt een groot mo reel gezag aan de conclusies, waartoe de con ferentie is geraakt. Men is verder gekomen dan de resultaten, welke de conferentie van experts te Brussel heeft bereikt. Ten slotte verklaarde minister Van Karne beek, dat de Nederlandsche delegatie de hoop koestert, dat de verkregen resultaten het be gin zullen vormen van den wederopbouw van Europa. Gelijk dooi- de commissie van deskundigen 's verklaard, kan men evenwel niet hopen, dat de kwestie der wisselkoersen en de economi sche welvaart van Europa reeds definitief her steld kunnen worden, voordat de vraagstuk ken, behandeld in het memorandum van 1920 met name dat van de internationale schulden, intensief zijn ter hand genomen. Het vraagstuk dier internationale schulden beheerscht inderdaad in elk opzicht den econo- mischen toestand van Europa. Zoolang dit probleem zijn oplossing niet zal hebben ge- vonden, zoolang de daarbij rechtstreeks be trokken partijen daaromtrent niet tot overeen stemming zijn gekomen, waaronder ook Amerika moet worden gerangschikt, zullen de meest heilzame en onbetwistbare financieele beginse len slechts een economische moraal blijven, hoe ook de aandrang zal zij n, waarmede zij worden opgesteld en welke ook de oprechtheid is van de pogingen. Welke door de volken in het werk worden gesteld om de toepassing dier begin selen te verzekeren. Vol verwachting hebben de volken ons naar Genua zien gaan, vol verwachting hebben zij ook onze beraadslagingen gevolgd in de hoop, daaruit een vooruitzicht te kunnen putten voor bet ontstaan van een nieuwe en betere werke lijkheid. De Nederlandsche delegatie spreekt den wensch uit dat de conferentie, welker tweede commissie zich binnen de grenzen van het mogelijke, uitnemend van haar taak heeft gekweten, binnen niet al te langen tijd zal worden gevolgd door het totstandkomen van die voorwaarden en oplossingen der verschil lende problemen, welke noodig zijn voor het definitief herstel van een toestand van be stendigheid en economische rust. waardoor in ons werelddeel het Wederzijdsch vertrouwen tusschen de naties zal worden hersteld en in eendrachtigen geest, voordeel zal worden ge lrokken van bet belangrijke werk, hetwelk in het gastvrije Genua tot stand is gebracht. Verschillende resolutie's in de diverse commis sies opgesteld, werden ten slotte door de confe rentie aangenomen. Verklaringen van LIoyd G e o r ge Door bemiddeling van zijn particulieren sec retaris heeft Lloyd George aan persvertegen woordigers zijn tevredenheid over de reeds be reikte resultaten van de conferentie laten betui gen, inzonderheid wat betreft de totstandkoming van de centrale internationale corporatie voor steunVerleening aan de hulpbehoevende landen van Europa. In de commissie tot oprichting der corpora tie hadden oorspronkelijk zitting Italië, Frank rijk, België, Duitscliland en Japan, terwijl naderhand nog zijn toegetreden Canada, Tsjecho- Slowakije, Denemarken, Nederland, Zwitser land, Spanje en Noorwegen. Canada heeft in de corporatie deelgenomen met een kapitaal van 1 millioen pond sterling, Tsjecho-Slowakije met, een 1/2 millioen pond sterling, terwijl met een gelijk bedrag door de overige genoemde staten in de corporatie wordt deelgenomen. .Spanje heeft zijn aandeel nog niet bepaald. De mogendheden, die zich hebben verbonden, 20% van het totale kapitaal te fourneeren, zullen thans dus ieder 3 millioen pond sterling in de onderneming moeten steken. Indien de Vereen igde Staten zich later bij de corporatie zouden aansluiten, zullen zij daarin kunnen deel nemen met een door henzelf te bepalen kapitaal. Engelsche zakenlieden zijn van meening, dat het met bet kapitaal der corporatie, van 20 millioen pond sterling mogelijk zal zijn, groote financieele operaties in Europa te kunnen in leiden. Het consortium zal namelijk niet alleen ten doel hebben, steun te verleenen aan Rus land, doch ook aan de overige noodlijdende landen van Europa. In zake de kwestie van bet Russische memorandum, deed Lloyd George dab)' bemiddeling van zijn secretaris aan de persvertegenwoordigers mededeelen, dat bij dit memorandum van groot belang achtte, om dat hiermede dé Europeeschc. mogendheden feitelijk voor de eerste maal een rechtstreeksch aanbod aan Rusland doen voor hulpverleening. Het memorandum moet niet worden opgevat als een ultimatum, liet de premier verklaren. Er wordt evenwel het uiterste minimum in vastgelegd, waartoe Rusland zich zal moeten verbinden, wil het op hulp en erkenning kun nen rekenen. Betere voorwaarden had de Sov jet-regeering volgens het oordeel van Lloyd George moeilijk kunnen verwachten. Indien het memorandum niet zou worden aanvaard door de Sovjet-delegatie zou het zeer waarschijnlijk worden, dat de Britsche zaken lieden en trouwens de zakenlieden der geheele wereld geen vertrouwen in Rusland zouden stellen. Daarom is de principieele aanvaarding van dit memorandum noodzakelijk. Over de afzonderlijke artikelen zou dan naderhand ge discussieerd kunnen worden met de Russische delegatie. Volgens het oordeel van den Brit- sehen premier zou het niet mogelijk zijn, voor de kwesties, welke in dit memorandum worden behandeld, nogmaals een conferentie te beleg gen. Reeds twee maal is hel. verkrijgen van overeenstemming met de Sovjet-delegatie ge faald. Indien zulks ook dit keer weer het ge val zou zijn, zou men vooruit kunnen voorspel len, dat er zich in langen tijd geen gunstige gelegenheid meer tot het bereiken van over eenstemming zal voordoen. Voorts liet Lloyd George mededeelen dat hij er niet aan dacht, de conferentie voor bet beëindigen der besprekingen te verlaten, zelfs al zou hij daartoe de geheele maand Mei nog te Genua moeten blijven. Lloyd George heeft geen andere reden voor zijn optimisme in zake het, welslagen der conferentie dan de hoop, dat de Russische delegatie door een verstandigen geest zal blijken bezield te zijn. Hij heeft van Poincaré geen officieeel ant woord ontvangen in zake de bijeenkomst van den Oppersten Raad, doch niettemin is lrij van het standpunt-van Poincaré op cle hoogte gebracht. Poincaré is van meening, dat hét gevvenschl is, de bijeenkomst van den Opper sten Raad niet voor den 31 en Mei te doen plaats vinden. Lloyd George daarentegen is van meening, dat die samenkomst eerder moet ge schieden, aangezien na het uiteengaan van de Genuaconferentie een dusdanige bijeenroeping van den Oppersten Raad moeilijkheden met zich zou brengen. Ten aanzien van het Europeesche pact liet de Engelsche premier verklaren, dat daar omtrent nog geen officieele overeenstemming is bereikt. Op het oogenblik wint men de mee ningen der afzonderlijke staten omtrent deze kwestie in. Alle tot dusverre hieromtrent ge publiceerde ontwerp-verdragen zijn voorbarig. Lloyd George heeft gister ook een langdurig onderhoud met Minister van Kaïnebeek gehad. 52 „Ja, dat moogl gij wel zeggen Gij moogt. uw gelaat wel met uwe handen bedekken om mij niet te zien. Gave God dat hij mij gedood had. dan zou ik dezen vreeselijken dag niet beleefd hebben. Dat, doode gelaat grijnst mij dag en nacht tegen. Ik ben naar Engeland te ruggekomen alleen om u terug te vinden en bij u goed te maken wat ik aan uw vader misdaan heb. Alleen daarom ben ik naar de beschaafde wereld teruggekeerd. Mijn zuster zou mijn met bloed bevlekte hand nooit, aangeroerd hebben, als ik niet tegenover u plichten had te vervullen „Laai mij nu maar gaan," zeide Fidelia. „Laat er vrede tusschen ons zijn en laat mij gaan. Ik kan niet meer hooren." „Wacht nog heel even," zeide hij smeekend. „Gij moogt niet weigeren mijn verhaal te hoo ien' Als gij dat gehoord hebt, dan zal ik heen gaan en gij zult mij dan nooit meer hier terug zien." „O riep zij uit. „laat mij u nooit terug zien. Ik za' we' van hier weggaan. Ik kan niet met Lady Scardale blijven samenwo nen „Neen, gij zult niet weggaan, Fidelia. Dat is niet noodig. Ik zal voor altijd verdwijnen. Geen macht ter aarde zal mij ooit weer naar En geland terugslopen. Doch mijn schoonzuster behoeft dit niet te weten. Zij moet in het ge loof gelaten worden, dat haar dwaze schoon broeder zijn nomadenleven hervat heeft. Zij moet voor altijd onkundig blijven van deze geschiedenis." „Waarom hebt gij mij de waarheid bekend gemaakt ?-" „Omdat ik zag dat gij bezig waart uw' eigen leven en dat van mijn vriend vooi niets te verwoesten, en dat ton ik niet dragen. Se dert ik u heb leeren kennen, ben ik tot de we tenschap gekomen, dat er betere dingen in het leven zijn dan geld te slaan met, spelers en gauw dieven. Gij hebt mij dit doen gevoelen. Sedert ik u ken, heb ik het leven anders leeren beschou wen. Daarom heb ik u mijn geheele geschiedenis verteld." „Laat mij nu gaan," was alles wat zij kon zeggen. „Nog één oogenblik- ik ben Rat Gundy." „Zijl gij Rat Gundy „Onder dien naam heb ik daar geleefd. Ik heb allerlei namen aangenomen en met sommige een zonderlinge reputatie gekregen. Indien aan mijn schoonzuster ooit iets van het, gebeurd mocht ter oore komen, bedenkt dan dat zij de waarheid nooit weten mag. Meer heb ik niet te zeggen. Ik heb voordat ik Engeland verlaat IERLAND. Reuter seint, dat de gevechten in Kilkenny graafschap Leinster) Dinsdag tot laat. in den avond zijn voortgezet. De vrijstaters kregen geleidelijk de overhand en hadden tegen midder nacht de geheele stad weder in hun bezit. Zij maakten honderd gevangenen. De oproerlingen bieden nog tegenstand in het kasteel van lord Ormonde, welke hooge ligging 'I bijna onneem baar maakt. ENGELAND EN ITALIË. In de Engelsche bladen wordt gemeld dat de Britsche regeering tot de Italiaansehe regeering een protest heeft gericht in verband n et liet sluiten eener afzonderlijke overeenkomst door laatstgenoemde met de Turkselie regeering te Angora. BRITSCH -IND1E. In te Londen ontvangen telegrammen uit Engelsch-Indië wordt te kennen gegeven dat de politieke toestand aldaar een belangrijke ver betering heeft ondergaan. De z.g. nationale week en de boycott vonden in alle provincies slechts ten deele weerklank hij de bevolking. Er hebben zich geen wanordelijkheden voorge daan. Onder de aanhangers der non-cooperation beweging is oneenigheid ontstaan terwijl er onder hen onzekerheid bestaat betreffende het doel waarnaar zij streven. De vooruitzichten op een uitstekenden oogst, alsmede het energieke op treden der regeering tegen de extremisten, heb ben, in het algemeen gesproken, de activiteit op politiek gebied tot, stilstand gebracht. CHINA. Uit Peking meldt men dd. 2 Mei. De gevech ten tusschen de strijdmachten van Tsjang Tso Ling en Woe Pci Foe hebben nog niet tot een beslissing geleid. Fengtai was gisteravond nog niet door de troepen van Woe Pei Foe bezet. Deze laatste blijkt, niet Van zins, meer te doen dan zonder risico zijn tegenstander zooveel mo gelijk bezighouden, om zijn aandacht inmiddels op andere punten te richten. Te Peking hebben zich nog geen incidenten voorgedaan. Gisteravond hoorde men in de stad geen kanongebulder meer. nog één plicht te vervullen, en dan ga ik weg om nooit meer terug te komen. Ik ga den man opsporen, die al deze moorden gepleegd heeft, en il. geloof, dat ik zijn spoor reeds gevonden heb. Ik ben een der erfgenamen, Fidelia, evenals gij. Ik ben de Rat Gundy uit het ver haal maar ik werd tot. de misdaad gedreven en in die wildernissen en moordholen wordt een tweegevecht niet als moord beschouwd." „O, spreek zoo toch niet,"zeide zij smee kend „Goed, ik zal mijzelven niet verdedigen. Bedenk alleen, Fidelia, dat mijn schoonzuster van dit alles niets weten mag. Zult gij mij dat beloven Zult hij haar zwager om harentwil sparen „Dat beloof ik u," zeide Fidelia. „Ik zal u niet vragen mij vergiffenis te schen ken. Dat zou te veel van u gevergd zijn.Ik zal u niet vragen mijn bloed bevlekte hand in de uwe. te nemen. Maar doe dat voor den vorm, wanneer wij samen in de tegenwoordigheid mij ner schoonzuster zijn Er volgde toen een oogenblik van spannend stilzwijgen. Toen zeide Fidelia met vaste stem „Geef mij uwe hand. Ik zal u niet beschuldi gen. Ik schenk u vergiffenis." Een traan welde op in Granton's heldere oogen, hij nam de hem toegestoken hand en hield die een seconde in de zijne. ALLERLEI. De vakvereenigingsleiders der gemeente-ar beiders en -ambtenaren van de stad Berlijn hebben gisteren een vergadering gehouden ten einde de botsing te bespreken welke Dinsdag heeft plaats gehad tusschen gemeente-arbeiders en de politie op het plein voor het stadhuis. Daarop werd een deputatie naar den hoofd-com- missaris van politie gezonden om genoegdoening- te eisehen voor de bij deze botsing gewonde arbei ders. Deze werd door den hoofd-eummissaris echter naar het oordeel der deputatie niet in voldoende mate gegeven en derhalve werd be sloten, dat alle gemeente-arbeiders en -ambtena ren van de stad Berlijn morgenochtend een 24- urige proteststaking zullen beginnen. Deze staking zal zoowel de electriciteitsbedrijven als de gasfabrieken, betreffen, doch de waterleiding zal normaal blijven werken. Het gemeentebestuur is evenwel van oordeel, dat er geen voldoende reden bestaat voor een dergelijk optreden van de arbeiders en heeft daarom besloten, den teehnisehen hulpdienst te requireeren. Candidaalstellinj) Tweede Kamer. Bij de Regeering bestaat het plan om de candidaatstelling voor de Tweede Kamer, welke noodig zal zijn ten gevolge van de ontbinding ter gelegenheid van de Grondwetsherziening, te doen samenvallen met den dag der candidaat stelling voor de periodieke verkiezing van de leden der Tweede Kamer. Die dag zal derhalve bepaald worden op 23 Mei a.s. Grondwet en Gemeentebestuur. De Ver. van Ned. Gemeenten uit Den Haag vraagt der Tweede Kamer artikel 104 der Grond wet aldus te wijzigen Toen keerde Lady Scardale terug. „Ik ben gereed, Fidelia," zeide zij. „Nu, moe ten wij gaan." XX. De man met den r o o d e n baard. Geheel Londen verdiepte zich in gissingen. Weder was er een moordaanslag gepleegd in verband met de groote diamanten-erfenis. We der was een der erfgenamen, badende in zijn bloed, op den weg gevonden. De heer Ge rard van Aspen was ditmaal het slachtoffer geweest. Hij was doodelijk gewond naar het Charing Cross hospitaal vervoerd. Het was een sluipmoord, weder even geheimzinnig als de vorige. Door een gelukkig toeval was profes sor Bostock, de schei mmeester van de vi ou wen accademie te Chelsea, als ooggetuige van he1 gebeurde, in s'aat een en ander omtrent den aanslag mede te deelen. Aan den piofessoi zelf was door den moorde naar een vrij ernstige messteek toegebracht. Hij was zooals hij bij het gerecht verhaalde Aspen, nadat zij afscheid genomen hadden, nog een eindweegs gevolgd, omdat hij zich beducht maakte voor zijn vriend, nadat hij zich verbeeld had liet gelaat van den man met den rooden baard ergens bij 't Strad tusschen liet volk gt - zien te hebben. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1