DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUI LLETON. De Diamantenscliat, 45ste Jaargang. Vrijdag 5 Mei 1922 No. 13329. Bureau: KOEMAK KT 4. Telefoon Iiitemmiraimaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. De Tabakswet. De directie der sigarenfabriek Gebroeders de Witt te Maastricht iieeft een rondschrijven aan de vakgenooten gericht, waarin ze medewer king vraagt om te verhinderen, dat de Tabaks wet met 1 Juni in werking treedt. Ze doet ver schillende middelen aan de hand en vraagt of het niet het best ware met 1 Juni de bedrijven stop te zetten tot de niuewe wet weer is inge trokken. dorps diplomatique. Thans is de benoeming geschied van de heeren W. D. H, baron van Asbeck, oud-gou verneur van Suriname tot Nederlandsch ge zant te Mexico en van Mr. Th. B. Pleyte, oud- Minister van Koloniën, tot gezant van Nederland te Rio de Janeiro. Naar men verneemt is Mr. Pleyte van plan half Juni naar zijn post te ver trekken Goederenvervoer. Ter bevordering van een sneller vervoer van bestelgoederen (gewoon vervoer) en daarmede gelijkgestelde goederen tot en met 50 K.G. per collo, zullen deze goederen voortaan, behalve met de bestel- en ijlgoederentreinen, ook vervoerd worden met de reizigerstreinen, uitgezonderd snel- en expressetreinen. ITet spoorwegnet is daartoe verdeeld in 37 baanvakken. Z. H. E. S. M. Met ingang van 1 Juni zullen, naar de ,,N.R. Crt." verneemt, op het traject den Haag Rotterdam der electrische spoor niet alleen meer treinen worden ingelegd, doch zal ook de rijtijd van 30 minuten aanmerkelijk worden verkort, vermoedelijk tot 23 ;i 24 minuten. Boter- en kaaswei. De Alg. Ned. Züivelbond heeft een uitvoerig adres gericht tot de Tweede Kamer in verband met het gewijzigde ontwerp op den uitvoer van hater. De bond is niet voldaan over de door de regeering aangebracht wijzigingen en dringt er daarom opnieuw op aan het deel der wet, betrek king hebbende op de boter, niet goed te keuren en dit rakende de kaas pas in werking te doen treden wanneer het kaasmerk aan zoodanige eischen voldoet, dat het ook voor 20+ en 30 kaas onder alle omstandigheden te gebruiken is en geheel aan zijn doel beantwoordt. Het gedeelte, dat betrekking heeft op de kaas, verzoekt de bond bovendien zoodanig te wijzigen dat ruimte wordt gelaten voor een zoo lenig mogelijke toepassing van bet toezicht van overheidswege. Drukwerken. Naar men verneemt treden de nieuwe be palingen, die ontduiking van de Postwet moe ten beletten, op 22 Mei a.s. in werking. Indien drukwerk uit Duitschland wordt verzonden kennelijk met het doel het hoogere hinnenlanclsche port te ontduiken, wordt de belanghebbende eerst er mee in kennis gesteld, dat de stukken aangehouden zijn en doorgezon den zullen worden, indien port wordt betaald. Gebeurt dit niet, dan gaan de stukken naai' de plaats van afzending terug. Rubberprijzen van rubberproductie. Naar het „Vad." verneemt hebben er reeds voor eenigen tijd besprekingen plaats gehad tus- schen een commissie van Engelsche rubber- 53 Toen Aspen langs een der bij de kaden staande banken ging, had hij van die bank een man op hem zien toespringen. Toen was hij, Bostock, zoo hard als hij kon, den man met den rooden baard achterna gegaan. Een seconde daarna was Aspen op den grond gevallen en toen had bij, Bostock, den moordenaar gegrepen. Doch nog voordat hij hem bij den kraag kon vatten, had de moordenaar hem een messteek gegeven en was hij, zoo hard als hij kon, inde richting van het Strand weggeloopen. en verdwenen. ,,Ik ben vrij sterk," zeide Bostock, „maar hij was sterker dan ik, toen ik dien messteek voelde, was ik niet in staat iets meer te doen. Het speet mij zoo dat ik geen wapen bij mij had, maar wie denkt er aan op een wandelingetje langsde ri vier wapenen mede te nemen? In elke courant vond men dagelijks hoofdar tiekelen, waarin de zaak werd uitgesproken. Professor Bostock, werd door verschillende dagbladschrijvers geinterviewd.Hij kwam, met de grootste openhartigheid voor zijne gevoelens uit. Hij verdacht niemand, maar hij kon niel gelooven dat de man met den rooden baard iets anders was dan bet werktuig van de een of planters in de Straights en Nederlandsche planters in onze koloniën. Men trachtte tot overeenstemming, te komen ter bespreking van de productie, om daardoor de prijzen te verbeteren. Van Engelsche zijde werd ge tracht om de beide Regeeringen ook in het geding te brengen en steun van haar te ver krijgen. Nu is men wederom in actie, maar het. schijnt dat cle Nederlandsche planters het niet allen eens zijn sommigen meenen dat zij door een bezuiniging in de productie den kostprijs al zoodanig hebben teruggebracht, dat bij den huidigen verkoopprijs toch nog een winstmarge te boeken valt en zij meenen daarom dat men de concurrentie tegen de En- gelschen wel met succes zal kunnen voeren. Ei zijn evenwel ook Nederlandsche planters, die veel gevoelen voor samenwerking. De Nederlandsche en de Engelsche Re geering hebben verklaard, gaarne ieder oogen- blik hun steun te willen verlcenen ter bemidde ling, zoodra dit door beide partijen wordt ge- wenscht. naarsvereeniging heelt vergaderd o.a. ter be spreking van hel voornemen der regeering om art. 40 uit het Bezoldigingsbesluit te lichten. Het hoofdbestuur stond om meer dan een reden af wijzend tegenover dit voornemen en het kwam tot. overeenstemming in het formuleeren van vragen, Welke naar zijn meening in de commissie van overleg ter sprake zijn te brengen, ten einde deze vragen aan de regeering te stellen. Verlaging van porti aanbevolen. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot regeling van de inkomsten en uit gaven van de posterijen, de Telegrafie en de Telefonie voor 1922, is de aandacht gevestigt op den weinig economischen bouw van post- en telegraa fkantoren Verhooging van de porti als middel ter ver betering van de uitkomsten van het bedrijf acht men niet boven bedenking verheven, aan gezien daarvan vermindering van den omzet het gevolg.is. Veeleer verwacht men van verlaging van de porti heil en inzonderheid van het thans naar veler meening te hoog opgevoerde stadspor- to. Wil hel. bedrijf der posterijen weer rendabel worden, dan zal krachtig moeten worden in gegrepen en helpen geen bezuinigingen op een bepaald onderdeel of verhooging van de vergoe ding voor de diensten door dezen tak van dienst bewezen. Zijn de geruchten juist dat het in het voor nemen der regeering ligt om alle door gemeenten geëxploiteerde telefoonnetten aan zich te trek ken Mocht dit. inderdaad 't geval zijn, dan waar schuwt men reeds nu daartegen, daar men over tuigd is. dat gemeentelijke exploitatie göedkoo- per is dan die door het rijk. Sahiriming rijksambtenaren. Hel Permanent Comité uit de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten organisaties van perso neel in publieken dienst heeft vergaderd, o.m. naar aanleiding van het door de regeering bij de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg aanhangig gemaakt voorstel tot intrekking van art. 40 van het. Bezoldigingsbesluit. Het Permanent Comité heeft zich in 1920 bij de opneming van art. 40 in het Bezoldigingsbesluit daartegen niet nadrukkelijk verzet, in tegen stelling met de moderne en neutrale ambtenaars- centralen. Hoewel ook het Permanent Comité de in art. 40 neergelegde regeling onjuist acht, kan het zich echter er niet mee vereenigen, dat het artikel thans zou worden ingetrokken, aan gezien in het behoud daarvan een bescher ming is gelegen van de thans genoten wedden. Het Permanent Comité acht den tijd nog niet aangebroken om reeds tot salarisverlaging over te gaan. Mocht te ©eniger tijd daartoe moeten worden besloten dan dient z.i. zulks echter op andere wijze te geschieden dan art. 40 in zijn tegenwoordige redactie aangeeft. Het hoofdbestuur van de Alg. R.K. Ambte- Nederland-Belgie. Het Belgische Kamerlid Van Caenegem heeft naar men meldt tot den minister van Open bare Werken de volgende vragen gericht lo. Wordt een Antwerpen-Moerdijk-kanaal door dc regeering nog steeds als onontbeer lijk beschouwd voor den handel van Antwerpen is zij van meening, dat dit kanaal den voor rang moet hebben boven een Schelde-Rijnka- naal 2o. Houdt dc aanleg van een Antwerpen- Moerdijk kanaal verband met de herziening der Nederlandsch-Belgische verdragen van 1839. De minister heeft deze vragen bevestigend beantwoord en op een derde vraag, in zake de aanlegkosten, er aan herinnerd, dat in het ont werp der Nederlandsch-Belgische overeen komst aan een latere overeenkomst de ver deeling van aanleg en onderhoudskosten tus- schen beide landen zal worden overgelaten. Naar aanleiding van deze antwoorden publi ceert de te Brussel verschijnende „Standaard" heden een artikel, waarin wordt betoogd, dat aangezien van den aanleg van een Schelde- Rijn-kanaal in afzienbaren tijd stellig niets zal komen, niet langer mag worden gewacht met het Antwerpen-Moerdijkkanaal. Het artikel eindigt met de volgende passage „Om dit kanaal te bouwen moet België eerst met Holland een overeenkomst sluiten, dat spreekt van zelf. Ook zullen er dadelijk Bel gen gevonden worden, die de schouders op halen, heel de geschiedenis oprakelen om te bewijzen dat Holland onhandelbaar is enz., maar dat het argument geen steek houdt om de eenvoudige reden, dat, het maar van het Bel gische Gouvernement afhing of een overeen komst met Holland was dienaangaande geslo- i te». Immers het ontwerp van herziening der LractaLen van 1839 dat in 1920 te Parijs ge sproken en aangenomen werd onder voorbe houd van goedkeuring door het Belgische Gou vernement, luidde als volgt Paragraaf 1 van art. 6 De Nederlanden stemmen toe in den bouw op Nederlandsch .grondgebied van een kanaal van af de Antwerpsche dokken en uit mondend in 't Hollandsch Diep in de omstre ken van Moerdijk. De Wielingenkwestie was oorzaak, dat de overeenkomst door het Belgische Gouverne ment niet geteekend werd. Wij meenen te weten, dat de onderhandelin gen weder aangeknoopt zijn. Mochten zij sla gen dan staat het, nog slechts aan het depar tement van Openbare Werken om den aanleg van het kanaal door te zetten." andere verfoeilijke samenzwering. Hij toonde aan, als iemand die met de geheele geschiedenis bekend was en verscheidene 'personen kende, die er in betrokken waren, dat een der recht hebbenden de aandacht op zich liet vestigen, door plotseling uit Londen t-e verdwijnen, na melijk, de heer Rat Gündy. Hij had gehoord dat de heer Guridy naar Zuid-Amerika was terug gekeerd Hoe het zij, het bericht van dezen laatsten moordaanslag zou spoedig naar Zuid-Amerika overwaaien en wan neer Gundy dan zou hooren, dat zijn vriend Aspen tot slachtoffer was gekozen, zou hij wel wat te zeggen hebben. En nu had „De Steen werper" wel de aandacht gevestigd op den anderen rechthebbende, waarvan nooit iets gehoord was, op een zekeren Japhet Bland. Rustten er vermoedens op Volgens den heer Bostock volstrekt nietWat waren dan des schermmeesters theorieën daaromtrent Nu, hij was behalve in het. schermen, stom en traag van bevatting. Aan zijne vermoedens moest geen gewicht gehecht worden Maar als men dan volstrekt wilde weten wat lvij dacht, wel dan vroeg hij of het niet mogelijk zou wezen, dat de nog steeds gezocht wordende Japhet, Bland, wiens vader de riiijn oorspronkelijk in bezit had genomen en die door mijnwerkers, welke in de zaak betrokken waren, ter dood was veroor deeld, ontdekt had dat er zulk een vreeselijke samenzwering bestond. Kon het niet wezen dat Georganiseerd overleg rijksambtenaren. De Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken heeft, vergaderd. Uit een brief van den minister van Binnen landsche Zaken was gebleken, dat de regee ring de intrekking van art. 40 van het Bezol digingsbesluit overweegt, zoowel op grond van de omstandigheid, dat, indien de nieuwe Pen- sionwet. met de daarin gestelde mogelijkheid van het heffen van een bijdrage tot, stand komt, dit artikel zijn beteekenis verliest, als van de hij zich verborgen hield om de ontwikkeling van dit complot gade te slaan en de samenzweerders te zijneitijd arglistig aande kaak te steller'?De inteiviewer vroeg of die tijd niet een weinig vroeger had belmoren te komen,juist vóór den moord van Seth Chickering. Bostock antwoordde dat die wel zoo verstandig zou geweest zijn. Hij had de quaestie natuurlijk niet zoo geheel nauwgezet bestudeerd hij had zoovele andere dingen te doen maar toch was het mogelijk dat de op wacht staande man, als hij bestond, de samenzwering nog niet bijtijds genoeg ontdel t had, om den moord van Seth Chickering te voorkomen. Door die mysteriën werd Bostock de held van den dag. llij had Aspen een vriendendienst newezen dooi hem te volgen, en als het leven van Gerard behouden werd, had hij dit aan Bostock te danken. De vrouwen-academie kreeg door hem een nog weidsc.her naam. Verder werd zijn theorie omtrent den moord gretig door alle couranten opgenomen. De publieke opinie was sterk ge neigd Japhet Bland reeds bij voorbaat als een held te verheerlijken en met, argwaan op den verdreven Rat Gundy neer te zien. De man die- vrij willig was verdwenen, werd overschaduwd door den man die zich vrijwill g tot- nu toe sebui - hield. Spanning omtrent hetgeen er nu vei der ge beuren zou, paarde zich nu aan gissingen om trent den moordenaarWie is hij Wat zal hij overweging, dat, indien eenmaal tot wijziging van de bezoldiging mocht worden overgegaan, een gezonde loonpolitiek moeilijk aan het in dit artikel gestelde begonsel zal kunnen vasthouden. Afgevaardigden van 6 organisaties hadden ver zocht de behandeling van dezen brief tot nader orde uit te stellen. Nadal het voor en tegen van de inwilliging van dit verzoek was overwogen, waarbij o.m. gewezen is op de drie elementen van art. 40 vermindering van de heerschende duur te een daarmede evenredige algemeene salaris herziening en handhaving van de wedden die een maal zijn toegekend en waarbij werd opge worpen de vraag of rechtens dc regeering •een maal toegekende salarissen kan verminderen, is bes'oten de verdere bespreking aan te hou den tot de volgende vergadering, 16 Mei. De minister van Financiën had verzocht met het oog op art. 49 van liet ontwerp Pen sioenwet van advies te dienen over de vraag, aan welke betrekkingen uitzicht op vervroegd ouderdomspensioen moet zijn verbonden. Be sloten is hem te verzoeken, een uitgewerkt voor stel te willen doen samenstellen, waarover de Commissie haar oordeel zal kunnen kenbaar maken. Aangezien bij de onderscheidene Departe menten en takken van dienst het jaarlijksch verlof op zeer uiteenloopcnde wijze is geregeld, is besloten te trachten zoo spoedig mogelijk een algemeene regeling te ontwerpen en aan de regeering ter overweging aan te bieden. Breedvoerig is van gedachten gewisseld over een advies aan de regeering, omtrent een rege ling, wqardoor aan nadeelen, welke ambtena ren door de mobilisatie hebben ondervonden, wordt tegemoet gekomen. Over een praead- vies, dat zich gelet op de bezwaren van uit voering, in hoofdzaak in afwijzenden zin uit sprak, hebben de stemmen gestaakt. Den tegen standers is de gelegenheid gegeven binnen 14 dagen hun advies te voegen bij dat van de voorstemmers. Bij de bespreking van de salarisregeling voor de onderwijzers, werkzaam op de gestichts- scholen, is de vraag overwogen, waarom deze scholen onder het buitengewoon onderwijs zou den moeten worden gebrachtde Commissie acht geen voldoende gegevens aanwezig om aan deze onderwijzers meer salaris toe te ken nen, dan aan de onderwijzers op de scholen voor gewoon lager onderwijs. Luchtvaart. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij wordt, voorgesteld het subsidie aan dc Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën ter tegemoetkoming in de kosten van exploitatie van luchtlijnen, te verhoogen voor 1921 met 220.000 en dus te brengen op 420.000; en voor 1922 met. 125.000 en dus te brengen op 325.000. Uit door den minister ter inzage voor de leden overgelegde bescheiden blijkt dat de Maatschap pij over 1921 en 1922 een verlies heeft geleden van resp. pl.m. 185.000 en pl.m. ƒ450.000, ter wijl het verlies over 1922 geraamd wordt op plm. 525.000. De Maatschappij heeft nu, verzocht, het aan haar te verleenen subsidie te stellen op voor 1920 120.000 1921 ƒ300.000 1922 ƒ325.000 dit is dus ongeveer 2/3 van het in de jaren 1920 en 1921 werkelijk geleden en van het voor 1922 geraamde verlies. Waar op de begrooting voor 1921 werd toege staan ƒ300.000 voor 1920 en 1921 te zamen, wordt derhalve door de Maatschappij voor die jaren nog ƒ220.000 gevraagd Tengevolge van Verminderingen op verschillende artikelen der nu weer doen Zal hij thans ophouden Neem dat zou onverstandig en onlogisch zijn. ie zal thans zijn slachtoffer worden Zoo werd de man met den rooden baard het spooksel, waarmede men stoute kinderen dreig de en bang maakte. Er werden liederen op hem gemaakt en hij werd de held van een bloedig drama, dat in verschillende schouwburgen in het Oost-einde van Londen werd opgevoerd. Avond aan avond zag men overal opgeplakt „Het gerucht loopt, dat de man met den rooden baard gezien is Ieder, die door de natuur met een rooden baard was begiftigd, en die ongeneigd was zich van dat sieraad te doen, wekte te zijner tijd een paniek. Wanneer een man met. haar van die kleur, een omnibus of trein instapte, werd er gegild „De man met den rooden baard En kele vre'e'sachtigen gingen zoo ver dat zij hun rooden baart kort knipten, een of twee zelfs schoren hem af. Ja, de man met den rooden baai was vooi het oogenblik de persoon die door iedereen besproken, beschreven of bezongen werd. Maar niettemin waren er twijfelaars, die het hoofd schudden en andere theoriën hadden. Hier en daar hoorde men zelfs „Zou de man met den rooden baard wel bestaan (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5