DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI LLETON. De Diamantenschat. 45ste Jaargang. Zaterdag 6 Mei 1922. No. 13330. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenfandsei Nieuws DE CONFERENTIE TE GENUA. Tsjitsjerin heeft in het vooruitzicht gesteld, dat het antwoord door Rusland op het memo randum van de geallieerden binnen drie dagen zal worden gegeven. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat Tsitsjerin zal vragen, welke landen het memorandum eigenlijk vertegenwoordigt, daa rhet niet door België en Frankrijk is onder teekend. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat artikel 7 door de Russen zal worden verworpen. Gister heeft Barrére een nota aan Facta over handigd, waarin de Fransche delegatie officieel aan de conferentie mededeelt, dat de Fransche regeering besloten heeft het tot Rusland gerichte memorandum niet te zullen onderteekenen, zoo lang België meent, zijn onderteekening aan dit document te moeten onthouden. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft Lloyd George in de y meest stelligen vorm aan de Fransche regeerin^doen mededeelen, dat hij blijft verlangen, datV Russische memoran dum zonder het Belgistfne amendement wordt aangenomen. Uit Genua meldde men d.d. 5 dezer De Sovjet-gedelegeerde Joffe, vertrekt heden avond met eenige deskundigen naar Moskou. De lord-kanselier Birkenhead zal naar Lon den vertrekken, en dr. Wirth verklaarde, dat hij einde van de volgende week naar Berlijn moet terugkeeren. De Amerikaansche gezanten te Londen, Rome, Parijs en Brussel hebben een protest ingediend tegen de onderhandelingen betreffende de Rus sische petroleumvelden. Zij protesteeren niet tegen het verdrag zelf, waarvan het bestaan wordt tegengesproken, maar tegen het niet te ontkennen feit, dat er in ieder geval over een monopolie is onderhandeld. De president van de Shell Cy., Sir Marcus Samuel, die te Genua aankwam, werd onder vraagd betreffende een gerucht in zake een overeenkomst van zijn maatschappij met de Sovjet-regeering. Hij antwoordde, voorname lijk naar Genua te zijn gekomen in verband met de kwestie der vroegere bezittingen voor het geval dat de conferentie tot een overeen komst zou geraken. Het gerucht omtrent het sluiten van een overeenkomst noemde hij ge heel ongegrond. De onderhandelingen van ko lonel Boyle, den vertegenwoordiger van de Shell, met Krassin, zijn tijdelijk opgeschort, daar het ongepast wordt geoordeeld deze par ticuliere onderhandelingen tijdens de confe rentie voort te zetten. ENGELAND. Uit het artikel van Sir Percy Scott, blijkt dat de admiraliteit overweegt den bouw van de twee nieuwe groote slagschepen van het super Hood type, waarop Engeland krachtens de over eenkomst van Washington recht heeft achter wege te laten. Scott zegt dat dit voor de belas tingbetalers minstens a 50.000.000 uitspaart en verheugt zich, dat zijn meening dat slagschepen Waardeloos zijn, eindelijk heeft gezegevierd. Hij meent verder, dat hoe gespannen de toe stand inEuropa ook schijnt,van een grooten oor log vooreerst geen sprake kan zijn zoodat de thans te bouwen schepen verouderd zullen zijn Vóór men ze noodig heeft. In verband met deze uitlating van den admiraal wijst men ook op een redevoering van Bonar Law, die in het Lagerhuis gezegd heeft, dat naar zijn meening in lange jaren geen oorlog is te duchten en dat als die oorlog zou komen, Engeland's sterkte veeleer zal moeten worden gezocht in zijn krachtige financieele positie dan in iets anders. De admiraliteit geeft echter niet toe, dat zij van het bouwen der twee bedoelde schepen heeft afgezien. 54 De politie deed eindelooze nasporingen, want elke man met een baard van die kleur, kon als verdacht beschouwd worden. Mannen met rood haar en rooden baard komen in elk land v. Noord Europa veelvuldig voor, maar het ging niet aan iederen roodharige te arresteeren en hem voor de gepleegde moorden verantwoordelijk te Btellen. Eenige bij de rivier wonende lieden wis ten te verhalen dat zich nu en dan in een hut je bij de brug te Battersea, de schim van een man met ongekamd rood haar en een rooden baard placht te vertoonen. Dofh als dat spook er ooit mocht geweest zijn, thans werd lrij er nooit meer gezien. Langzamerhand begon Gerard van Aspen te herstellen en werd hij in verhoor genomen Ook hij bevestigde, voor zoover lrij zich iets van het gebeurde herinnerde, de door professor Bostock afgelegde getuigenissen. Aspen was overtuigd dat de man die hem in den rug was aangevallen, een rooden baard had. Hij had dit gezien toen hij zich omkeerde, om zich tegen hem te verdedigen. Zijn gezicht kon hij zich niet herinneren hij was zelfs niet zeker of hij den man zou herkennen als hij plotseling IERLAND. De commissie, welke het Dail Eireann uit de twee partijen benoemde, om staking der vijan delijkheden te verkrijgen, heeft naar men weet Woensdagavond een bijeenkomst te Dublin ge houden en beide partijen aangemaand, de wa pens neer te leggen. Gisteren had ten gevolge daarvan een bijeenkomst plaats van vertegen woordigers van hoofdkwartier van den Vrij staat en van dat der republikeinen. Bij het einde van die vergadering is bekend gemaakt, dat een wapenstilstand was aangenomen, die van gistermiddag 4 uur tot Maandagmiddag 4 uur zal duren, ten einde de vertegenwoordi gers der beide groepen van het leger in de gelegenheid te stellen om een basis te zoeken voor hereeniging van het leger. Volgens den tekst van dezen wapenstilstand zullen de twee groe pen samenwerken, om de orde te bewaren en aanranding van personen en eigendommen te voorkomen. Uit Dublin meldt men dd. 4 dezer Nadat Michael Collins in het Dail Eyreann opnieuw had aangedrongen op vrede, zeide de Valera, dat een vrede zeer wel mogelijk was en dat er een regeering kan worden gevormd, die Ierland tot groote eer zou strekken. De wapenstilstand, die gisteren te Dublin tusschen de Vrijstaters en de republikeinen is gesloten, is eenige uren na de onderteekening door de republikeinen geschonden. Dezen hadden zich in de huizen der beide zijden van een straat in Cunningham verschanst en schoten van daar uit op een afdeeling regeeringstroepen, die in vrachtauto's passeerde. In vérband met den wapenstilstand beant woordden de regeeringstroepen aanvankelijk het vuur niet, doch toen dit aanhield, zochten zij dekking en vuurden terug. Van de regeeringstroepen werden drie man gedood en vier zwaar gewond. Men gelooft, dat vier republikeinen gedood zijn. Parijs is onderteekend door de leiders der beide monarchistische partijen, waarbij zij verklaren dom Manuel II als wettig troonopvolver te er kennen. CHINA. Reuter seint uit Peking Tsjang Tso Lin is naar Moekden gevlucht. Woe Pei Foe heeft Peking in zijn macht. Het verslagen leger trekt zich in wanorde terug in de richting van Tientsin. Men gelooft dat de burger oorlog thans geëindigd is. JAPAN. Volgens bericht uit Tokio, zijn innerlijke geschillen in de Seijoekai (conservatieve partij) aansprakelijk voor het aftreden van de regeering. De eerste-minister Takahasji heeft besloten zijn kabinet te reconstrueeren, doch de moeilijkheden worden vergroot, doordat de conservatieve partij geheel dreigt uiteen te vallen. AMERIKA EN DUITSCHLAND. In officieele kringen te Washington wordt vernomen, dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen de Amerikaansche en Duitsche regee ringen in zake het instellen van een gemengde commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten, een vertegenwoordiger van Duitschland en een neutrale vertegenwoordi ger voor de regeling van de eischen in zake de in beslagneming van resp. Amerikaansche en Duitsche bezittingen in Duitschland en Ame rika tijdens den oorlog, alsmede voor de vor deringen op Duitschland met betrekking tot het doen zinken van de „Lusitania." Deze kwesties zouden in een overeenkomst met Duitschland geregeld kunnen worden. Men verwacht evenwel niet, dat een dergelijke overeenkomst reeds aan de huidige zitting van den Senaat zal worden voorgelegd. PORTUGAL. Portugeesche bladen publiceeren den tekst van een overeenkomst, die op 24 April jl. te voor hem stond, maar hij wilde er op zweren dat hij een rooden baard had. Ook hield hij zich verzekerd dat hij de stem van professor Bos tock had gehoord, die den sluipmoordenaar had toegeroepen, dat hij ditmaal niet zou ont snappen, en hij was even zeker dat Boctock hem het leven had gered, Hij had niet het flauwste vermoeden dat Bostock hem volgde hij dacht niet aan eenig dreigend gevaar. Maar zoodra hij Bostock's vergeefsche waarschuwing hoorde, had hij geweten dat zijn dappere vriend hem ge volgd was en hem had gered. Gerard was een weinig kwistig met den lof, dien hij Bostock toezwaaide. Hij had overtuigd dat Boctock hem gered had ter wille van Fidelia. Als Bost- tock niet op de plaats was geweest, zou hij d«od zijn en zijn dood zou Fidelia ongelukkig gemaakt hebben. Bostock was dus niet alleen hem, maar ook zijn beminde gered. Natuurlijk werd hem ook gevraagd wat hij van dien moordaanslag bij de rivier dacht. Meende hij dat deze in Ver band stond met den gelukten aanval op het leven van Seth Chickering Hij verklaarde dat dit feit hem zeer waarschijnlijk had toegeschenen, alhoewel hij zichzelven dikwijls de vraag had gedaan Wie was de man die er belang bij had dat Seth Chickering uit de weg werd geruimd Maar toen het duidelijk werd dat de man met den rooden baard, die ontwijfelbaar Seth Chickering vermoord had, dien avond door Bos tock gezien was bij het strand en hij hem, Aspen, ALLERLEI. De werkloosheid in Noorwegen neemt gelei delijk af. Op 25 April waren er nog 43.000 werk- loozen, tegen 44.900 op 25 Maart en 47.000 op 25 Februari. Uit Washington wordt gemeld, dat de uitvoering van het besluit van den minister van oorlog om de Amerikaansche bezetting uit het Rijnland terug te trekken, van 1 tot 17 Juli is uitgesteld. Te Antwerpen, Gent, Bergen en Mechelen zijn algemeene stakingen in de metaal-industrie uitgebroken, welke 25.000 arbeiders omvatten. Het gaat om loonsvermindering van 10 pCt. Volgens de „Lokal Anzeiger" hebben de directies van de cementfabrieken te Stettin, waarvan de arbeiders in staking zijn gegaan, alle werknemers ontslagen. Voorloopig is nog geen odjossing van het conflict in zicht. Naar de bladen vernemen, zal met ingang van 1 Jul a.s. de sterkte der Engelsche bezettings troepen aan den Rijn nog slechts twee infanterie- bataljons en twee motor-batterijen bedragen. Ex-keizerin Zita zal 10 Mei met haar kin deren en haar gevolg van Funchal naar Spanje vertrekken. De „Diario Universo" meldt, dat het paleis El Pardo nabij Madaid voor ex-keoninging Zita is ingericht. Binnenland. Het werktijdenbesluit. ,,St. Ct." No. 87 bevat een K.B. van 29 April j.l. („St. bl." No. 235) houdende wijzi ging van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920. Bepaald is, dat art. 16 wordt gelezen als volgt Een man mag in een uitsluitend of in hoofd zaak door wind- of waterkracht gedreven molen arbeid verrichten op de eerste vijf werkdagen tusschen 5 en 7 uur v.m. en tus schen 6 en 10 uur n.m. en op Zaterdag tus schen 5 en 7 v.v. en tusschen 1 en 10 n.m. en op alle werkdagen gedurende ten hoogste elf uur per dag. Art. 28 wordt gelezen Een arbeider van 15 jaar of ouder mag op alle werkdagen tusschen 6 en 7 uur v.m. arbeid verrichten in een eikschillerij, een hoefsme derij een herstel plaats van wagens, landbouw werktuigen of landbouwgereedschappen. Een arbeder van 15 jaar of ouder mag op alle werkdagen tusschen 5 en 7 uur v.m. arbeid verrichten in een veenderij. Dit besluit treedt in werking met ingang een oogenblik later aangevallen, werd het on mogelijk, langer aan het bestaan van het be wuste complot te twijfelen, waarin de man met den rooden baard betrokken was. Had de heer Aspen ooit gehoord dat een der mede-erfgenamen van de diamanten een roo den baard had Neen maar overigens was hij nooit op de hoogte gesteld van het uiterlijk van de erfgenamen, die hij niet persoonlijk kende. Kende hij den man genaamd Rat Gundy Die vraag scheen Gerard eenigszins wrevelig te maken. Zeker kende hij Rat Gundy, maar de menschen waren mal, die zich in het hoofd stelden dat Rat Gundy iets met deze misdaden te maken had. Doch waar was Rat Gundy thans Hieromtrent kon Gerard geene inlichtingen ge ven. Het einde van de zaak was dat men na al die verhooren en dat eindeloos onderzoek niet verder kwam dat het feit, dat de man met den rooden baard, die gevonden was bij het lijk van Seth Chickering, thans een moorddadigen aan val gepleegd had op Gerard Aspen, en dat Aspen en Chickering beiden erfgenamen waren van de schatten uit de diamantmijn. XXI. Eenman van over de zee. De dagen gingen voorbij en de belangstelling van den tweeden dag na dien der dagteekening van het „St.-bl." waarin het geplaatst is. Voor de R. K. Universiteit. In de parochie van O. L. V. Hemelvaart te Utrecht was de opbrengst der inzameling voor de R. K. Universiteit een bedrag van 17000. aan giften in eens en 1800 aan jaarlijksche giften. Politie.- Naar wij vernemen, worden pogingen in het werk gesteld, om te geraken tot oprichting van een organisatie van R. K. commissarissen en inspecteurs van politie in Nederland. („Tijd"). Naar het Loo. Het vertrek van de Koninklijke familie uit den Haag naar het Loo a.s. Dinsdag is bepaald op des middags 12 u. 48 min. per Staatsspoor. De Kamerverkiezingen. Blijkens een officieele mededeeling is de candi- daatstelling voor de Tweede Kamer vastgesteld op Dinsdag 23 Mei a.s. Spaansch visum. Men meldt ons uit Madrid, dat de Staatscou rant een besluit bevat, waarbij bepaald wordt, dat alle vreemde onderdanen, die het Spaansche grondgebied betreden, voorzien moeten zijn van een pas, door hun eigen regeering afgegeven, en geviseerd door de resp. Spaansche consuls. Vreem delingen moeten voor een verblijf in Spanje mach tiging vragen aan de Spaansche regeering. Uitvoer van bloembollen. Het „N. v. d. D." deelt mede, dat er veel kans bestaat, dat ten opzichte van den uit voer van bloembollen uit ons land naar Duitsch land, dit jaar aldaar invoer-vergunningen ver strekt werden voor een quantum van 1.000.000 K.G. Verleden jaar werd 750,000 K.G. toegela ten. De Waalkazerne te Nijmegen. Naar men meldt, heeft de gemeente Nijmegen van het Rijk gekocht de oude Waalkazerne, waarin eertijds het Nederl.-Indische leger was gekazerneerd. Deze oude kazerne der Koloniale Reserve, welke de gemeente aankocht voor 35.000, zal worden gesloopt. De Noorsche res van de Koningin. De Koningin bracht gistermiddag 3 uur een kort bezoek aan het stoomschip „Batavier V." liggende aan de Boompjes te Rotterdam waar mede zij, zooals wij reeds meldden, haar Noor sche reis zal maken. De Koningin werd verge zeld door twee hofdames en een adjudant en werd aan boord rondgeleid door den directeu der Batavierlijn, den heer Roemer. De postzegelprijsvraag. Naar „Het Vaderl." verneemt, heeft de Minister van Waterstaat de cijfertypes voor de nieuwe postzegels goedgekeurd. De 4 cents postzegels worden gemaakt naar het ontwerp van v.d. Vecht, de 21i cents naar dat van De Roos en de 1 en 2 cents-postzegels naar dat van De Klerk. De m'l'laire-politic-troepen. Naar de „Tel." verneemt, is aan de dienstplich tigen, ingedeeld bij de militaire-politie. aan wien ontslag was aangezegd in verband met de inkrimping van de politietroepen thans mede deeling gedaan dat hun ontslag voor onbepaal- den tijd is uitgesteld. in het drama geraakte op den achtergrond. In een van die dagen liep Bostock op zijn weg naar de academie, langs den winkel van juffrouw Borringer en bleef daar een oogen blik aarzelend staan. Toen opende hij de deur en trad binnen. Zoodra hij bij de toonbank stond keek hij met onderzoekenden blik om zich heen Zijne glans- looze zwarte oogen doorliepen de lange rijen met planken en lade, in welke de vreemde kruiden en zaden verborgen lagen. Een scherpe aromatische lucht reed uit al die kruiden op en hij opende zijne neusgaten, om de lekkere geuren in te ademen. Liesbet, de oude dienstmaagd van Juffrouw Borringer, zat achter de toonbank te breien. Toen Bostock binnentrad keek zij hem scherp door haar bril aan. Zij kende hem van aange zicht. „Wat verlangt u, mijnheer Bostock, vroeg zij, met oudeiwetsche deftigheid. Bostock vroeg, of Juffrouw Borringer tehuis was. Hij wilde haar gaarne een oogenblik spreken. Liesbet stond op,legde haar breiwerk op de toonbank en ging naar de deur, die naar de huiskamer leidde. Zij duwde die open, ging naar binnen en Bostock werd geheel alleen gelaten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1