'LUX DAGBLAD WOOR &GHBEOAMEN FEUILLETON. De Diamantenschat 45ste jaargang. Maandag 8 Mei 1922. No. 13331. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of vejoïdenlngen voor geschreven en andere offie'eele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat de door den Raad in zijne vergadering van respectievelijk 14 October 1921 en 4 November 1921 vastgestel de verordeningen op de beffing van Schoolgeld op de lagere scholen te Schiedam op de heffing van Schoolgeld voor de cur sussen voor Vervolgonderwijs te Schiedam, bij Koninklijk besluit van 20 April 1922 no. 24 zijn goedgekeurd en op heden zijn afge kondigd. Schiedam, 8 Mei 1922. Bnltenlandsefe. Nieuws, DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russische kwestie. Uit Genua verluidt d.d. 7 Mei In een onderhoud tusschen Tsjitsjerin en Schanzer heeft eerstgenoemde verklaard, dat het hem onmogelijk was,nader over het memorandum te discuteeren, aangezien hij eerst daaromtrent instructies uit Moskou moest afwachten. Het wordt daarom onwaarschijnlijk, dat het Rus sische antwoord morgen zal worden overhan digd, gelijk oorspronkelijk het plan was. Tsjitsjerin deelde in een verklaring mede, dat de opstelling van het Russische antwoord op het memorandum der geallieerden gister avond gereed zou zijn. Men heeft meer en meer den indruk gekregen, dat, indien het Rus sische antwoord al niet een algemeene categori sche weigering zal inhouden, het toch in zake de belangrijke punten van het memorandum (die der Russische oorlogsschulden en de parti culiere bezittingen in Rusland) reserves of tegen voorstellen zal bevatten, die ten slotte met een weigering zullen overeenkomen Ook wordt in verband met de Russische kwestie het volgende nog gemeld Ten einde het vinden van een uitkomst uit den thans heerschenden onmogelijken toe stand mogelijk te maken, heeft Skirmunt, de Poolsche gedelegeerde, in naam der Kleine En tente aan Lloyd George, Schanzer, Barthou en Tsjitsjerin de vraag gesteld, of het niet beter zou zijn de conferentie, nadat de economische commissie klaar is met haar werk, voor enkele maanden uit te stellen. De Russische delegatie zou dan tijd en gelegenheid krijgen om Moskou met het standpunt van Europa te verzoenen en Engeland en Italië zouden intusschen naar mid delen kunnen uitzien, om Rusland aan credieten te helpen. In officieele Fransche kringen wordt gezegd, dat Poincaré thans vast besloten is om niet naar Genua te gaan. Naar Havas uit Genua seint is Barthou aldaar Zaterdagmorgen om 9 uur aangekomen. Belga seint uit Genua d.d. 5 Mei Volgens een officieele mededeeling heeft Barthou hedenochtend met Jaspar geconfe reerd. De beide ministers hebben vastgesteld, dat er volkomen overeenstemming bestaat tusschen de regeeringen hunner landen. Barthou heeft Zaterdagmiddag een aantal Amerikaansche journalisten ontvangen. Hij ver klaarde, dat Engeland en Frankrijk te San Remo waren overeengekomen om over de Russische p"etroleumkwestie geen afzonderlijke overeen komst te sluiten. Frankrijk is daarom dan ook zeer getroffen door het bericht, dat de Engel- schen toch alleen onderhandeld hebben. De „New York Herald" meldt De „Standard Oil" verklaart, dat zij zich zal verzetten tegen elke uitsluitende concessie, die inRusland zou worden toegekend aan deKonink- lijke-Shell. Bedford, de president van de Stan dard Oil, heeft een onderhoud gehad met Hughes den secretaris van Staat, die de verzekering h'eeft gegeven, dat de Ver. Staten in geen enkele overeenkomst zullen toestemmen waardoor de Amerikaansche kapitalen van Rusland zouden worden uitgesloten." De „Liberté" verzekert, dat er een Russische tekst bestaat van het contract, opgesteld voor petroleumconcessips in Rusland aan de Shell, en publiceert een vertaling van het contract. De „Action Francaise" meldt, dat Krassin en de Shell al in December te Londen een over eenkomst hebben gesloten, waarbij een schoon zoon van Lloyd George tusschenpersoon zou zijn geweest. De „Information" verneemt uit Genua dat een Engelsche maatschappij, die concessies in den Kaukasus heeft, de Britsche regeering heeft voorgesteld te Genua vertegenwoordigers van de Engelsche, Fransche, Belgische en Neder- landsche belangen in den Kaukasus samen te roepen, alvorens een definitief accoord met Rusland wordt gesloten. Als Engeland alleen met Rusland zou onderhandelen, kan Frankrijk zich beroepen op de overeenkomst van San Remo, volgens welke heide landen slechts in gemeen overleg ten opzichte van Rusland kun nen optreden. 55 Zoodia de deur achter haai d-cht viel, sloop Bostock omzichtig achte. de toonbank, opende een paai laden en nam er eenige pakjes uit, om de etiquetten te bezichtigen. Terwijl hij die las, verried zijn gelaat dat hij niet vond wat hij hebben moest. Ook lag er een boek op de toonbank een oud werk over kruidkunde. Bostock' nam dit boek op en had juist een paar bladzijden om geslagen, toen juffrouw Borringer den winkel intrad. Juffrouw Borringer lachte hem niet be- paald vriendelijk toe. Zij mocht den schermmees ter niet lijden. Waarom, dat wist zij zelve niet, maar het was zoo. „Als je niet van iemand houdt, dan houd je niet van hem. placht zij te zeggen. En daar viel niet tegen te rede- neeren. Bostock legde het boek op de toonbank en begroette haar. Juffrouw Borringer beantwoord de dien groet eemgszms norsch en nam Lies- bet's plaats achter de toonbank in. Bostock maakte verontschuldigingen over zijn vrij postigheid, maar het boek was ook zoo belang wekkend. „U zit hier omringd dooi kruiden, Juf- RUSLAND. In Rusland heerscht groote opwinding wegens het in beslag nemen van de kerkelijke goederen. In de beroemde kapel te Twer is een bom ont ploft. Troepen zijn tusscbenbeide moeten komen om de rust te herstellen. De gisting is in net bijzonder groot te St. Petersburg en Kief. ENGELAND. De afdeeling van den Board of Trade,, die zich bezighoudt met de credieten ter Verlevendi ging van den handel, heeft thans in het geheel waarborgen ten bedrage van tien millioen pond toegestaan. De afdeeling wordt in September a.s. vermoedelijk opgeheven, hoewel men zeer tevreden is over hetgeen zij tot stand heeft ge bracht voor de bevordering van den handel tusschen Engeland en Europeesche en andere landen, De „Times" wekt bankiers en handelaars op te overwegen of wellicht niet met assuradeur een regeling zou zijn te treffen, dat een dergelijk systeem van waarborgen als de bedoelde afdee ling voerde, ook na de opheffing in het belang van den Engelschen handel zou kunnen worden bestendigd, waardoor tevens nog andere nieuwe markten voor Engeland konden worden ontslo ten. KLEIN-AZIë. Generaal Papoelas, de Grieksche opperbevel hebber, is uit Athene naar Smyrna vertrokken. ALLERLEI. Naar de Duitsche bladen uit Genua vernemen, is de rijkskanselier van plan naar Berlijn te ver trekken om aan de commissie voorde buitenland- sche zaken verslag uit te brengen. Dr. Wirth zal waarschijnlijk tegen het eind van de week weer naar Genua terugkeeren. Het plenum van den Duitschen rijksdag zal volgens de bladen, in het begin of het midden van deze week bijeenkomen. Volgens berichten uit Moskou is Lenin thans geheel hersteld en wijdt hij zich weer met al zijn krachten aan het dagelijksch werk. De eerste arbitrale beslissing in een arbeidscon flict in Noorwegen is gevallen. Deze beslissing heeft betrekking op de ijzerindustrie. De loonen van de geschoolde arbeiders welke tot nu toe 2 kronen 10 oere bedroegen, zijn met 55 oere ver minderd. De vacantie is op een week bepaald, eerst was deze 12 dagen. Deze bepalingen zijn voor een jaar vastgesteld doch mogen gewij zigd worden als de kosten van het levenson derhoud binnen dien tijd dalen. Dit geldt echter alleen voor het geval dat deze daling van aanzienlijken aard is. President Millerand is Zaterdag van zijn Marokkaansche reis in Frankrijk teruggekeerd. Binnenland. Een tekort van honderd millioen. Aneta seint d.d. 5 dezer uit Weltevreden De directeurenvergaderering heeft het te kort in het begrootingsontwerp tot honderd millioen teruggebracht. Voorzitter Centraal Stembureau. Bij Kon. besluit is aan mr. dr. J. Oppenheim, lid van den Raad van State, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzittervan het centraal stembureau, bedoeld in art 32 dei- Kieswet, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is uit de leden van voormeld centraal stembureau aangewezen als voorzitter mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State. Uiterste zuinigheid aanbevolen. De Minister van Oorlog heeft, naar wij vernemen, tot de autoriteiten van de land macht een aanschrijving gericht, waarin de noodzakelijkheid betoogd wordt van een uiterst zuinig beheer van 's lands gelden, zoodat de gelden, die op Hoofdstuk Oorlog der Staatsbe- grooting zijn of zullen worden toegestaan, slechts in zooverre strikt noodig is, mogen worden ge bruikt- Voorts wordt er in aangespoord tot sober heid bij bet doen van voorstellen de organisatie of de begrooting voor een volgend jaar betref fende, en moeten deze tot het strikt onmisbare beperkt blijven. Verzekering van den accijns op het gedistilleerd. In het eindverslag der commissie van rappor teurs inzake het wetsontwerp houdende nadere bepalingen tot verzekering van den accijns op het gedistilleerd wordt medegedeeld, dat bij het afdeelingsonderzoek eenige leden aanleiding hebben gevonden te herinneren aan de ernstige waarschuwing tegen het gevaar van het ontstaan van geheime distilleerderijen, die van de Kamer is uitgegaan bij de laatste verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Tegen de nu voorge stelde bepalingen werden geene bezwaren in het midden gebracht. Alleen was men van oordeel, dat de gegeven definitie van distilleertoestel uitermate vaag en bovendien onjuist is. Beter ware het geweest, zoo de wet onder distilleer toestel verstond „ieder toestel, dat geschikt is om uit alcoholhoudende vloeistoffen alcohol af te scheiden door overbrengen in dampvormge- volgd door condensatie." Salaris Rijkspersoneel. Dezer dagen werd een deputatie uit de Centra- frouw Borringer," zeide Bostock, „die allen een heelende en genezende kracht hebben „Dat is te zeggen, mijnheer Bostock," viel juffrouw Borringer hem in de rede, „sommi ge van die kruiden zijn bet afschuwelijkste vergif dat er maar op aarde te vinden is." „Werkelijk?" vroeg Bostock verbaasd. „Hoe zonderling Hoe belangwekkend Ik had nooit gedacht dat er in de onschuldige pakjes iets kon zijn waarmede men iets of iemand kwaad kon doen." Juffrouw Borringer lachte om des scherm meesters onkunde. „Wel, is er dan genoeg in dezen winkel om een heirleger van olifanten te dooden" „Gelukkig verlangt niemand een heirleger, neen, zelfs niet een enkelen olifant te dooden. Maar, och, ik kan het haast niet gelooven dat wat u zegt waar is." „Ik zou die olifant beklagen, 'die, bijvoor beeld, den inhoud opat van hetgeen er in deze Iade ligt," zeide Juffrouw Borringer, zich boos makende over die zalvende ongeloovigheid van den schermmeester. Bostock boog zich voorover en las het op schrift op de lade „Verat. Alb." „Wat beteekent dat, Juffrouw Borringer „Het is de Latijnsche naam voor het witte nieskruid," zeide Juffrouw Borringer. „In die laadjes liggen de gedroogde wortels van die plant. Eenige korrels poeder van die gedroog- le van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst, het Comité van Nationaal Overheidsper soneel, de Centrale van Hoogere Rijks-enGemeen te-ambtenaren, de Centrale van R. K. Overheids personeel en de Federatie van Personeel in Open baren dienst door den minister van Financiën in audiëntie ontvangen in verband met het bericht in de pers betreffende het verlagen der salaris sen van het Rijkspersoneel met 10 Het bescheid van den minister was zooda nig, dat deze deputatie onmiddellijk maatre gelen nam, die zullen kunnen leiden tot het vormen van een eenlicidsfonds van het geheele Overheidspersoneel. Hongerend Rusland. Dezer dagen is door het Centraal Bureau der K. S. A. andermaal een half millioen lires afge dragen aan de Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gravenhage, ten einde deze som aan den H. Vader te doen geworden. Thans wordt aan het derde half millioen ge werkt, waarvoor reeds een niet onbelangrijk bedrag binnen is. Laten de vele plaatsen, waar nog in het geheel niets voor deze steunactie is ge daan, thans het overige bijeenbrengen, dan kan zeker vóór 1 Juli opnieuw een afdracht geschie den en maken de Nederlandsche katholieken een waardig figuur. Kerkcollecten,straatcollecten en brochurever koop zijn de eenvoudigste middelen. Men vrage zoo noodig, inlichtingen aan voornoemd bu reau, Oude Singel 78, Leiden. de wortels zouden een olifant dooden." „Nu," zeide Bostock lachend, „een mensch is nooit te oud om wat te leeren. Wat een genot moet het voor u zijn, zoovele dingen te weten, Juffrouw Borringer. Ik wenschte dat ik wat meer algemeen ontwikkeld was dan ik ben. Behoudens schermen, kan ik zoo bitter weinig." Juffrouw Borringer hield niet van Bostock, maar zij voelde zich toch gevleid door zijn waardeering van hare geleerdheid. Zij lachte en wilde iets zeggen,toen de straatdeur achter haar open ging en kapitein De Raaf den winkel binnentrad. Hij drukte Juffrouw Borringer vriendelijk de hand en ging toen naarBostock toe om dezen te begroeten. „Goeden middag, Juffrouw Borringer," zeide hij, „ik kom hier even een gezellig praatje ma ken, en ik hoop dat ik een lekker kopje thee van u krijg." „Zeker, kapitein," zeide Juffrouw Borringer. „Wilt u maa. naai boven gaan Ove. een paar minuten ben ik bij u." Kapitein De Raaf boog en ging naar boven. Iedereen die eenigszins bekend was met de zaken in Chelcea, of liever met hetgeen er m den kleinen kring van de vrouwen-academie voorviel, wist dat kapitein De Raaf een groote bewondering koesterde voor juffrouw Lydia Borringer. Zij die den kapitein niet kenden, verbaas Amerika en Indie. De Amerikaansche regeering droeg den consul te Batavia op nauwgezet cle begrootingspolitiek en de bezuinigingspolitiek van de Indische regee- ting na te gaan in verband met Indische leenin gen in het buitenland. De Amerikaansche consul heeft diensvolgens verzocht aan de regeering om toe te staan de begrootingsstukken in te zien, voornamelijk betreffende 1923. Krankzinnigen geslicht te Medemblik. Naar het „Hdbl." verneemt, heeft de regee ring het Rijksgesticht voor krankzinnigen te Medemb'ik kosteloos aan de provincie Noord- Holland aangeboden, onder voorwaarde, dat deze het overcompleet wordende personeel overneemt. Gedeputeerde Staten zullen waarschijnlijk aan de Prov. Staten voorstellen, onder deze voorwaarde dit gesticht over te nemen. Stadion te Amsterdam. De N. V. Nederlandsch Sportpark heeft plan- den zich over di^ vertrouwelijkheid van den zoon van Lord Wallington met de dochtervan Juffrouw Borringer. Doch dit was zoo heel vreemd niet. De stoere pachter, dien juffrouw Borringer vader had genoemd, was de rechter hand geweest van het hoofd van het huis De Raaf. De pachters van Gamellgaitb en de hee- ren Wallington waren van geslacht tot geslacht met elkander bevriend geweest. Jan De Raaf had Lydia van hare prille jeugd af gekend en altijd van het meisje gehouden, en de ka pitein was er de man niet naai, om als hij een meisje tot vrouw begeerde, eerst te vragen of die vrouw in rang bij hem paste. Boctock wist bij gerucht en uit hetgeen er op het instituut te Chelsea omtrent de verhou ding tusschen Lydia en kapitein De Raaf verteld werd, vrij wel hoe de zaken tusschen deze beide jongelieden stonden. Hij wist ook dat Lord Wallington alles behalve met dit engagement was ingenomen, maar dat kapitein De Raaf zich bitter weinig aan de goed- of afkeuring van zijn vader stoorde. Do familie Wallington had zich nooit ondeischeiden door bijzonde re onderlinge toegenegenheid, en wanneer de een een daad van den ander afkeurde, was dit meestal voor den ander genoeg om haar door te zetten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IET5 ZAL BESCHADIGD V/ORDEN DOOR DE \WAT BESTAND/ FABRI- LEVERS IS TEGEN KANTEN VAN ZEEP. rt'J \SCHOON /SUNUGHTZEEP XWATER/

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1