DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU I LLETO N. De Diamantenschat. 45ste Jaargang Dinsdag 9 Mei 1922. N'k 133.12. sgSêfea* a dvert ent ie n: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 155. fosiöusju. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor 'herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen ven*- Beschreven en andere officieel» af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 8 Mei 1922 het verzoek van de FIRMA H.A.M. ROELANTS om vergunning tot uitbreiding van hare boek drukkerij in de panden Lange Haven 133, 13o, 139 en 141, kadaster Sectie C. no. 1202, door bij plaatsing van een stoomketel van 7 M2. verwar- roingsoppervlak voor centrale verwarming en 4 electromotoren van totaal 19 P.K., drijvende diverse werktuigen en door verplaatsing van twee persen, VERDAAGD, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 9 Mei 1922. Bnlteolandsek Mieuws» DE CONFERENTIE TE GENUA. De Russische kwestie. Nog steeds is de toestand ter Conferen tie gespannen, in verband met het verwachte antwoord van Rusland. Rusland laat nog deftig op zich wachten en schept hiermede een toe stand, die den gang van zaken zeker niet te goede komt. Vooral Frankrijk is over de Russische houding niet tevreden. Op een vraag, wat de Fransche afvaar diging zal doen, wanneer het Russische ant woord aan de Geallieerden ontwijkend mocht zijn heeft Barthou geantwoord „Voor ons moet het zijn ja of neen wij willen niet in nieuwe bespre kingen treden." Op een vraag, wat de Fransche delegatie zou doen, wanneer andere mogendheden de onderhandelingen met de Russen voortzet ten, niet op grond van de Russische aanvaar ding van het geallieerde memorandum, maar op de basis daarvan, antwoordde Barthou De anderen moeten weten, wat zij doen in dat ge-. Val zou echter van de conferentie van Genua geen sprake meer zijn, maar alleen van een conferentie die te Genua wordt gehouden. Ook België behoort nog tot de meest ontevre denen. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van de Matin heeft Theunis verklaard, dat het Belgische Parlement nooit zijn zegel zou hechten aan een leening voor Sovjet-Rus land, tenzij de eigendommen van Belgische bur gers welke door de bolsjewiki geconfiskeerd zij n door hen worden teruggegeven. Is het mogelijk, Vroeg Theunis, iemand te vertrouwen, die ons °m geld verzoekt en onze vroegere eigendommen Weigert terug te geven De minister herinnerde verder aan de wooi den van Lloyd George, uitgesproken in de zitting Van het Lagerhuis op 3 April De geconfiskeei - de eigendommen moeten teruggegeven woiden, tenzij zij vernietigd zijn. Aan de door Belgie aangenomen houding, welke berust op juridische principes betreffende het particulier eigendom, is niet alleen door Frankrijk adhaesie betuigd, toch tevens door Zwitserland, Zweden en Polen. Van den anderen kant echter worden ver schillende bemiddelingspogingen beproefd. Zondag heeft er te Genua ook weer een inci dent plaats gehad, tusschen Lloyd George enjhet Northcliffeblad, de „Times". Op een bijeenkomst van journalisten is Lloyd George in uiterst scherpe bewoordingen opgekomen tegen het bericht van de Times, volgens hetwelk lord Birkenhead hem zou hebben aangeraden met Frankrijk te breken. Lloyd Geor ge \erklaarde het bericht voor een leugen. Het verleenen van staatscredieten aan Rus land achtte Lloyd George onmogelijk. De vraagstukken betreffende de schade loosstelling kunnen slechts worden opgelost wanneer men ze beschouwt in verband met de intergeallieerde schulden. Daar Engeland niet de eenige crediteurstaat is, kan dit vraagstuk thans niet ter sprake worden gebracht. Lloyd George en het Vaticaan. Volgens een correspondent van de Stampa te Turijn, is het contact tusschen het Vati can en Lloyd George de laatste dagen zeer toegenomen. Hij verzekert ook, dat de brief van Lloyd George aan den Paus van grooten in vloed is geweest op diens jongsten brief aanGas- parri over de conferentie. Vrijdag heeft Lloyd George weer een brief aan den Paus gezonden. De overeenkomst van Tj;tsjerin en het Vaticaan schijnt wel zeker te zijn. Er zullen missies van de Amerikaansche Capucijners, de Duitsche Jezuieten en Fransche geestelijken spoedig naar Rusland vertrekken, om daar voor een beter onderwijs, volksprediking en hulver- leening te zorgen in drie verschillende zones, welke waarschijnlijk met politieke zones over een zullen stemmen. Naar thans uit Berlijn geseind wordt is het vrijwel zeker, dat Wirth deze week nog niet naar Duitschland terugkeert. Volgens de Berliner Zeitung am Mittag heeft de Duitsche regeering besloten kort na het uit eengaan der conferentie van Genua een witboek over die conferentie te laten verschijnen. Het internationale consortium. In een artikel over de aanbevelingen van de financieele commissie te Genua schrijft de „Daily Telegraph" Twaa'f regeeringen hebben zich reeds verbonden nationale maat schappijen te stichten en voor de inschrijvingen op het vereischte kapitaal dat in de geldswaarde der verschillende landen gelijk zal staan aan een bedrag van a 20.000.000, te zorgen. Toezicht op dit kapitaal zal worden uitgeoefend door de Centrale Internationale Maatschappij, die op gericht zal worden volgens de Engelsche wet op de vennootschappen. Het hoofddoel is om financieele en technische faciliteiten voor den wederopbouw van Europa te verschaffen. De oprichting van deze instelling wordt algemeen beschouwd als ten minste een practisch voor stel, da een gevolg is van de conferentie van Genua. Hoewel het kapitaal wellicht onvoldoende zal schijnen, zullen achter de maatschappij de met haar verbonden nationale maatschappijen en de groote hulpmiddelen der verschillende landen bestaan. ENGELAND. Nu het geschil in de scheepsbouw-industrie over de loonsverlaging uit den weg is geruimd hebben de scheepsmakers het werk gisteren weder hervat. Ofschoon er weinig onuitge voerde orders zijn voor nieuwe schepen, ge looft men, dat er aan reparaties j|voor gerui- men tijd werk zal zijn, aangezien de opdrach ten voor herstellingen zich in den laatsten tijd hebben opgehoopt. Vermoedelijk zullen de bestellingen der ad miraliteit ook eenige levendigheid brengen. Men verwacht n.L, dat de twee groote schepen, welke Engeland onder de bepalingen van de overeenkomst van Washington nog mag bouwen, eerstdaags zullen worden op stapel gezet. Deze schepen verschillen in zooverre van de vier, die men oorspronkelijk had wil len bouwen, doch die te Washington werden geschrapt, dat zij niet meer dan 35.000 ton zullen meten. De kosten worden per stuk op zes milliard pond sterling geraamd. AMERIKA EN DUITSCHLAND. De Chicago Tribune verneemt uit Washington dat de regeering der Vereenigde Staten er niets tegen zal hebben, dat Amerikaansche bankiers aan Duitschland een leening verstrekken, grooter zelfs dan de som, die voor het herstel wordt ver- eischt. Deze verklaring is in het Witte Huis af gelegd. ENGELAND, ITALIË EN TURKIJE. In antwoord op een vraag heeft Cham berlain in het Lagerhuis medegedeeld, dat de ftaliaansche overeenkomst met de Turksche regeering geen invloed zal hebben op de samen werking der geallieerden bij hun poging om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden in het Naburige Oosten. Chamberlain was van mee ning, dat de overeenkomst voor de Engelsche belangen geen ernstig gevaar zou meebrengen. Betreffende het Italiaansch-Turksch ver drag wordt in officieele kringen te constanti- nopel gemeld aldus Belga dat het alleen een belofte inhoudt om ernstig de plannen na te gaan, betreffende den aanleg van spoorwegen en havens en de exploitatie van mijnen in Klein Azië. De uitvoering er van zal eerst geschieden na het herstel van den vrede in het Naburige Oosten. RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld De cholera ver spreidt zich over heel Rusland. De plaatsen aan verscheiden spoorlijnen zijn besmet verklaard. De epidemie woedt vooral aan alle Oekraini- sche en Kaukasische lijnen. De Izwestia zegt, dat men de sprinkhanen, de ratten en verderknaaggedierte moet bestrijden. De sprinkhanen hebben 3 millioen dessietinen in het gebied van de Wolgaj de Amoer en de Kaukasus aangevallen. Een even groot gebied wordt be dreigd door de ongelooflijke vermenigvuldiging der knaagdieren. De toestand is uiterst ernstig. IERLAND. De twee groepen van het Iersche leger al dus een Reutertelegram zijn overeengekomen hun bestand voor onbepaalden tijd te verlengen en de gevangen soldaten, die niet beschuldigd zijn van burgerlijke overtredingen, viij te laten. Er werden nog andere maatregelen van verzoe ning getroffen. Overeenkomtig de beslissingen der confe rentie van het Iersche republikeinsche leger ont ruimen de tegen het verdrag gekante troepen de havenkantoren, die zij onlangs te Dublin in bezit hebben genomen, terwijl de vóór het ver drag zijnde troepen honderdvijftig gevangenen op 3 Mei te Kilkenny gemaakt, onvoorwaarde lijk hebben vrijgelaten. kist gereserveerd was. Het particulier vermo gen van wijlen keizer Frans .Jozef was name lijk niet op Karei, maar op de wettige erfge namen van den ouden keizer overgegaan. Eenigen tijd geleden zijn echter eenige on roerende goederen en het heele roerende be zit vrijgegeven. ||De uitlevering van dit vermogen kon ech ter niet geschieden, omdat er nog vorderingen op den ex-keizer, later op zijn nagelaten be trekkingen, bestonden. Deze vorderingen waren niet door de regee ring, maar door het presidium van het fonds voor oorlogsslachtoffers, dus een zelfstandige rechtspersoonlijkheid, ingediend. De regeering zou volgens de bestaande wet ten de afwikkeling dezer zaak bewerken. CHINA. Uit Peking wordt gemeld - aldus Reu ter dat het vooralsnog onmogelijk is, het aan tal soldaten van Tsjangtsolin te schatten, dat in den strijd van Tsjangsintien is gevangen ge nomen. De troepen van Tsjong, die op Soedijoe- an terugtrokken, bestonden uit de 16e divisie, die voorheen in Tsjailar gestaf ionneerd was. Daar generaal Mafoesiang, die met Woepsifoe vecht, hun daar een warme ontvangst bereidt, zal dc divisie waarschijnlijk aftrekken naar Kalgan. De verstrooide troepen worden ontwapend in de streek rondom Peking, welke nu gezuiverd is. Een voortdurende stroom troepen van 1 sjang- tsolin, waarschijnlijk komende van het gevechts front, trekt oostwaarts te voet langs den spoor weg PekingMoekden tusschen Laolo en 1 ient- sin. Tsjangtsolin zelf begaf zich naar Loafo hij is gisterochtend per trein in noordwaartsche richting vertrokken, zijn bestemming is onbe kend, maar men gelooft dat hij naar Moekden gaat. ALLERLEI. De Koning en de koningin van Engeland zijn gistermiddag te Brussel aangekomen. Aan het s' ation werden zij ontvangen door den ko ning en de koningin van België. Onder geest driftige toejuichingen van het volk begaven zij zich vervolgens naar het paleis. Volgens den Londcnschen correspondent van het Journal, zou Lloyd George eraan den ken om af te treden. Hij zou een aanbod van ii 80.000 hebben aangenomen, van een uitgever die zijn gedenkschriften zou uitgeven onder den titel Tragische Uren. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zal de overdracht der aan Duitschland en Polen toegewezen gebieden in Opper-Silezië vermoedelijk in den loop van Juni plaatshebben. De „Daily Mail" meldt, dat Lloyd George aan Childs, den Amerikaanschen gezant te Rome en officieel waarnemer ter conferentie, heeft verzekerd, dat de Engelsche regeering geen plan nen smeedde om door middel van de Shell Com pany dc olie-Velden van Rusland te naasten met buitensluiting van de Amerikaansche Standard Oil als gevolg van het afzijdig blijven vanAmerika op de conferentie. 58 Bostock wist ook door de couranten dat e positie van kapitein De Raai i ooi <-zt eensklaps geheel veranderd was. ij toe slechts een arme jongste zoon geweest c c blijde was dat hij het postje van secretaris der Toeristenclub was meester geworc en. t gend jaar echter zou hij schatrijk zijn, en weid hij een begeerlijke partij. Was het vrees dat die plotselinge rijkdom De Raaf te machtig zou zijn die Bostock hem zoo fronzend deed naoogen De Raaf bemerkte er echter mets van dat Bos tock den blik zoo strak op hem gevestigd hield. Hij had geen flauw vermoeden van hetgeen er in de ziel van den schermmeester omging.! rou- wens zou het hem volkomen onverschillig ge weest zijn wat Bostock van hem verkoos te deSi." zeide de kapitein, „ik ga naar boven. Komt u zoo meteen?" Rnrrrmrer ik „Zeker", antwoordde juffrouw Bornnger, „ik kom dadelijk." Rostock om hem te Dit was een wen v vertrekken, doch kennen te geven dat hij mocm h hij scheen dat „iet te voelen en ^«-8 lijk zitten, steeds de oogen op De Raat geves tigd houdende. „.„a,. Deze opende de deur van de huiskamer, maar OOSTENRIJK. In de grondswetscommissie van den nationa- len raad heeft vice-kanselier Breisky op een vraag van den chrstelijk-sociaal dr. Mayei, betreffende de weigering om het particulieie vermogen van ex-keizer Karei, dat zich in Oostenrijk bevindt, uit te leveren, verklaard dat dit vermogen aanvankelijk voor de schat- toen hij de hand op den deurknop had gelegd, scheen hij zich te bezinnen en liep hij weder naar den winkel. „Ik heb weer zoo'n ellendige hoofdpijn, zeide hij.„Weet u daar niet een middeltje voor, juffrouw Borringer Ik heb geen geloof in dok toren, maar u hebt verstand van die dingen. Zoudt u mij niet eens een drankje of poeder kunnen geven, dat mij van die ellendige kwaal verloste „Misschien wel," zeide juffrouw Borringer. „Wij zullen eens kijken. Gaat u maar naar bo ven ik zal eens zien of ik iets voor u heb." De Raaf liep lachend naar boven en toen keerde juffrouw Borringer zich weder tot Bos tock en zeide „Tusschen twee haakjes, mijnheer Bostock, u hebt mij nog niet gezegd wat u van mij ver langt." „Vergeef mij," antwoordde Bostock, „maar uw gesprek was zoo belangwekkend, dat ik voor het oogenblik vergat waarvoor ik hier kwam. Eigenlijk zoowat met dezelfde boodschap als kapitein De Raaf." Juffrouw Borringer zag hem eenigszins ver wonderd aan. „Lijdt u ook aan hoofdpijnen „Ja, geweldig," zeide Bostock. „En nog meer aan slapeloosheid. Het is niet heel plei- zierig, nacht op nacht uren lang wakker te liggen." „Neen, dat is het ook niet," beaamde juf frouw Borringer. Terwijl zij naar Bostock luisterde, had zij een of twee poeders uit verschillende laden vermengd, die zij nauwkeurig afwoog en ver deelde. Zij legde die in een vierkant strookje papier, voude dit dicht, deed het pakje in een couvert en nam een pen. Boctock, die al hare bewegingen bespiedde, las wat zij op het couvert schreef. „Kapitein De Raaf" Op te lossen in een wijnglas water, na het eten." „Ik ben juist als kapitein De Raaf," zeide Bostock. „Ik houd niet van doktoren. Doch Lady Scardale roemt u zoo zeer, dat ik dacht dat u misschien wel iets voor mij zoudt hebben." „Nu," zeide zij, „ik kan wel iets voor u gereed maken, dat u geen kwaad zal doen." „U zoudt mij daarmede zeer verplichten," mompelde Bostock. „Als u een oogenblik wilt wachten, zal ik even naar boven gaan en in het kruidenboek een re cept zoeken tegen slapeloosheid.' „Ga uw gang," zeide Bostock beleefd. „Ik heb geen haast." „Binnen vijf minuten ben ik weder bij u, antwoordde juffrouw Borringer. Zij bleef iets langer dan vijf minuten weg, maar toen zij terug kwam, zat Bosto op zijn oude plaats, langzaam de bladen van het gro kruidenboek om te slaan. Juffrouw Borringer overhandigde Bostock een klein pakje. Als u een van die poeders inneemt, eei gij B i u ii e n 1 a ii d. Huldeblijk aan Katholiek Nederland. Men schrijft uit Den Bosch aan het „Hdbl." Deze week is men 111 de St. Jacobskerk te 's-Hertogenbosch begonnen met de vervaar diging van eene muurschildering (achter in het kerkgebouw) die op last van Z. E. kar dinaal Piffl, prins bisschop van Weenen, onder naar bed gaat, zult u ervaren, dat zij u slaap geven." Bostock betuigde haar zijn dank. Hij stond op, stak het pakje in den zak van zijn jas en hing den winkel uit. Hij stak over naar de linkerzijde der straat en liep toen peinzend voort. Op den hoek van die straat was. een herberg, en tegen de deur daarvan stond een man geleund. Die man was gekleed in matrozengewaad en zag er ook op-en-top als een zeeman uit. Zijn huid was zwaar gebruind en zijn donker ge laat werd beschaduwd door een breeden zee manshoed. Bostock zag den man niet bij was te zeer m- gedachten verdiept. Doch de zeeman nam den schermmeester van het hoofd lot de voeten op. Zoolang Bostock in het gezicht was, werd hij door den blik van een paar bruine scherpe oogen gevolgd en toen hij hem eindelijk met meer zien kon, verliet de matroos zijn standplaats bij de deur van de kroeg en keerde zich langzaam naar de woning van juffrouw Borringer. Inde enkele seconden die verliepen, voordat hij den winkel bereikte, scheen hij een moeilijk vraagstuk in ziehzelven te overwegen. Hij schoof zijn hoed naar achteren en thans werd het gebronsde gehaal zichtbaar. Dat gelaat was niet bijzonder knap, maar flink en mannelijk, en men zou hem minder dan de vijffig jaren gegeven hebben die hij telde. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1